آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

تزریق بوتاکس: مزایا، نحوه تزریق و مراقبت ها

تزریق بوتاکس، به عنوان یکی از روش‌های درمانی موثر و بی‌خطر جهت جوانسازی پوست و رفع چین و چروک صورت شناخته می‌شود. معمولاً از بوتاکس برای درمان خطوط پنجه کلاغی، خط لبخند، خط اخم و خطوط ریز روی پیشانی استفاده می‌گردد.

فرایند تزریق بوتاکس معمولا تنها چند دقیقه طول می‌کشد و نیازی به بیهوشی ندارد. در ضمن نتایج تزریق بوتاکس حدوداً برای مدت 3 الی 6 ماه ماندگار خواهند بود و پس از آن می‌توانید برای درمان مجدد اقدام نمایید.

 

 

نحوه عملکرد بوتاکس


عملکرد بوتاکس

بوتاکس یکی از شناخته ‌شده‌ترین برندهای سم بوتولینوم می‌باشد. سموم بوتولینوم در واقع، نوروتوکسین‌هایی هستند که سیگنال‌های عصبی به عضلات را مسدود کرده، عضلات را به طور موقت تضعیف یا فلج می‌کنند و در نتیجه موجب از بین رفتن چین و چروک‌های پوستی می‌گردند.

بوتاکس اولین دارویی بوده است که در آن از سم بوتولینوم استفاده شده است. سایر محصولات عبارتند از: دیسپورت، مایوبلاک و زئومین.

مزایای اصلی بوتاکس


مزیت اصلی بوتاکس، توانایی آن برای از بین بردن چروک‌های صورت و جوانسازی پوست می‌باشد. البته بوتاکس مصارف پزشکی دیگری نیز دارد. لازم است بدانید از بوتاکس برای درمان مشکلاتی همچون میگرن، دیستونی (انقباضات بیش از حد عضلانی)، تعریق بیش از حد و مثانه بیش‌فعال نیز استفاده می‌شود.

تزریق بوتاکس برای درمان کدام بخش‌ها مناسب است؟


از بوتاکس می‌توان برای از بین بردن چین و چروک‌های روی پیشانی، خطوط اخم، خطوط پنجه کلاغی دور چشم، خط لبخند و … استفاده کرد.

خطوط پنجه کلاغی

خطوط پنجه کلاغی

خطوط پنجه کلاغی، چین و چروک‌های ریزی هستند که به مرور زمان در نواحی اطراف چشم به وجود می‌آیند. پوست دور چشم در مقایسه با سایر بخش‌های صورت نازک‌تر است. علاوه‌بر این، این ناحیه حساسیت زیادی به اشعه فرابنفش خورشید دارد که موجب می‌گردد فرایند پیری و ایجاد چین و چروک با سرعت بیشتری در آن اتفاق بیفتد. به مرور زمان، این خطوط عمیق‌تر شده و زیبایی چهره را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

تزریق بوتاکس، عضلات اطراف چشم را ضعیف کرده و بدین‌ترتیب چین‌ و چروک‌های این ناحیه را از بین می‌برد. پزشک متخصص پس از معاینه، درصورتیکه شخص کاندیدای مناسبی برای این درمان باشد، دوز مشخصی از بوتاکس را در ناحیه مورد نظر تزریق کرده و از این طریق خطوط ریز موجود در این ناحیه را از بین می‌برد.

خطوط پیشانی

خطوط پیشانی

یکی دیگر از علائم پیری در صورت، خطوط ریزی است که روی پیشانی به وجود می‌آید. بروز این علائم در افراد مختلف یکسان نیست. در برخی افراد این علائم در سن 20 سالگی به وجود می‌آیند و در برخی دیگر در سنین بالاتر. در نظر داشته باشید بالا بردن ابروها، اصلی‌ترین عامل بروز این علائم روی پیشانی است.

به منظور درمان خطوط روی پیشانی، پزشک متخصص بوتاکس را به مناطق خاصی از پیشانی تزریق می‌کند. با انجام این تزریقات خطوط روی پیشانی از بین می‌رود و پوست صورت جوان‌تر به نظر می‌آید.

خطوط اخم

خط اخم

برخلاف خطوط روی پیشانی که به طور افقی در عرض پیشانی به وجود می‌آیند، خطوط اخم به طور عمودی در بین دو ابرو قرار می‌گیرند. این خطوط که شبیه به عدد 11 هستند، می‌توانند ظاهری ناراحت و اخمو در صورت ایجاد کنند. در نظر داشته باشید، به مرور زمان و با اخم کردن این خطوط عمیق‌تر شده و زیبایی صورت را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

پزشک متخصص با تزریق بوتاکس در ناحیه‌ بین دو ابرو این خطوط را درمان می‌کند.

خطوط دور لب

خط لبخند

خطوط ریز دور لب که با نام خط لبخند یا خط خنده نیز شناخته می‌شوند، یکی دیگر از نگرانی‌های افراد در مورد پیری هستند.

پزشک متخصص پس از معاینه، به شما بهترین گزینه درمانی را پیشنهاد خواهد کرد. اکثر متخصصین زیبایی توصیه می‌کنند که این خطوط با استفاده از تزریق ژل به جای بوتاکس درمان شوند.

خطوط روی چانه

خطوط چانه

با افزایش سن عضلات ناحیه‌ی چانه که منتالیس نام دارند، فعال شده و بیش از مقدار مورد نیاز منقبض می‌شوند که این مشکل باعث ایجاد چین و چروک بر روی چانه خواهد شد. برخی مشکلات نیز ممکن است این علائم را تشدید کنند:

 • نازک شدن پوست
 • قرار گرفتن در معرض نور خورشید
 • تحلیل رفتن استخوان‌ها
 • عقب نشینی لثه‌ها
 • عقب رفتن چانه

تزریق بوتاکس، درمان مناسبی برای از بین بردن چین و چروک‌های شانه می‌باشد.

خطوط روی گردن

خطوط روی گردن

به مرور زمان، خطوط ریزی روی گردن ایجاد می‌گردند. علت بروز این علائم عبارتند از:

 • عوامل ژنتیکی
 • تأثیر نیروی جاذبه بر روی پوست
 • کمبود کلاژن
 • کار کردن بیش از حد عضلات صورت و گردن

با استفاده از تزریق بوتاکس می‌توان خطوط روی گردن را از بین برد. این روش برای از بین بردن دو نوع چین و چروک روی گردن مناسب خواهد بود:

 • خطوط افقی: با افزایش سن، به طور طبیعی خطوطی افقی بر روی گردن ایجاد می‌شوند. با تزریق بوتاکس در این ناحیه، چین و چروک‌ها تا حدودی از بین می‌روند. این خطوط را می‌توان با استفاده‌ ترکیبی از ژل و بوتاکس درمان کرد.
 • خطوط عمودی: برخی از افراد(به خصوص کسانی که زیاد ورزش می‌کنند) ممکن است خطوطی عمودی بر روی گردن خود ببینند که مخصوصاً در زمان حرف زدن دیده می‌شوند. عضلات پلاتیسما این خطوط را ایجاد می‌کنند. در واقع این خطوط در اثر غذا خوردن، کشیدگی گردن و فشار بر روی فک ایجاد می‌شوند. با استفاده از تزریق بوتاکس می‌توان این خطوط را تا حدودی درمان کرد.

چه کسانی نمی‌توانند از بوتاکس استفاده کنند؟


تزریق بوتاکس یکی از روش‌های جوانسازی پوست و درمان چین و چروک در افراد می‌باشد. درصورتیکه این روش درمانی برای شما مناسب نباشد، پزشک متخصص دیگر گزینه‌های درمانی را به شما پیشنهاد خواهند کرد.

در نظر داشته باشید، در موارد زیر تزریق بوتاکس درمان مناسبی نخواهد بود:

 • افرادی که در محل مورد نظر برای انجام تزریقات دچار عفونت هستند.
 • افرادی که قبلاً نسبت به سم بوتولینوم واکنش آلرژیک نشان داده‌اند.
 • افراد مبتلا به مشکلات عضلانی و یا بیماری‌های مزمن درگیر کننده‌ی عضلات مثل میاستنی گراویس و سندرم ایتون لامبرت.
 • افراد زیر 18 سال.
 • زنان باردار یا مادران شیرده.

همچنین درصورتیکه دچار یکی از مشکلات زیر هستید، تزریق بوتاکس باید با احتیاط کامل انجام شود و لازم است حتما قبل از انجام تزریقات پزشک خود را مطلع سازید.

 • افرادی که در خطر خونریزی قرار دارند، چراکه در این صورت خطر کبودی پس از تزریق افزایش پیدا می‌کند. این مورد شامل افرادی است که دچار اختلالات انعقادی مثل هموفیلی بوده و یا داروهای ضد انعقاد مثل وارفارین، هپارین، آسپرین و داروهای ضد التهاب مصرف می‌کنند.
 • افراد مبتلا به ضعف عضلانی شدید.
 • افراد مبتلا به مشکلات تنفسی مزمن.

فرایند تزریق بوتاکس


روش تزریق بوتاکس

فرایند تزریق بوتاکس توسط پزشک متخصص تنها چند دقیقه طول می‌کشد. پزشک در ابتدا مناطق مورد نظر را نشانه‌گذاری کرده و با استفاده از یک محلول ضدعفونی‌کننده ملایم، پوست بیمار را ضدعفونی می‌کند. همچنین به منظور راحتی بیمار، از کرم بی‌حسی بر روی پوست استفاده می‌شود.

پزشک متخصص به منظور درمان و رفع چین و چروک روی پیشانی، خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم و خطوط اخم، از یک سوزن بسیار باریک برای تزریق بوتاکس استفاده می‌کند. در اکثر موارد برای هر عضله بین یک تا سه تزریق بوتاکس انجام می‌شود.

تزریق بوتاکس چقدر طول می‌کشد؟


تزریق بوتاکس فرایندی نسبتاً ساده است. برای انجام تزریقات حدود 15 دقیقه زمان نیاز می‌باشد. همچنین قبل از انجام تزریقات در جلسه مشاوره، پزشک در مورد شرایط شخص اطلاعات لازم را دریافت کرده و بهترین درمان را به ایشان پیشنهاد خواهد داد. بنابراین برای یک جلسه درمانی باید 1 ساعت زمان در نظر بگیرید.

مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس


مراقبت بعد از تزریق بوتاکس

تزریق بوتاکس یک روش زیبایی مؤثر برای رفع چین و چروک، خطوط ریز و خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم می‌باشد. انجام این تزریقات توسط پزشک مجرب در زمان کوتاهی انجام شده و نتایج رضایت بخشی را به همراه خواهد داشت. البته باید توجه داشته باشید که مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس نیز اهمیت زیادی خواهند داشت.

با وجود اینکه تزریق بوتاکس خطرات کمی به دنبال خواهد داشت، وجود برخی عوارض جانبی نظیر ورم و کبودی اجتناب‌ناپذیر می‌باشند. در ادامه مطلب، برخی اقدامات لازم به منظور کاهش درد و بهبودی سریع آورده شده است.

صورت خود را به آرامی حرکت دهید

به منظور کمک به پخش شدن بوتاکس در عضله‌ی مورد نظر و کاهش خطر حرکت بوتاکس به نواحی دیگر، تا یک ساعت پس از انجام تزریق، عضلات تحت درمان را به آرامی حرکت دهید. می‌توانید برخی از حالات چهره مثل بالا انداختن ابرو و لبخند زدن را نیز تمرین کنید ولی نباید این کار را زیاد انجام دهید.

سعی کنید به مناطق تحت درمان فشار وارد نکنید

در طی 24 ساعت اولیه‌ پس از تزریق، باید سعی کنید به مناطق تحت درمان فشار وارد نکنید. به منظور کاهش فشار وارد شده بر روی مناطق حساس اقدامات زیر پیشنهاد می‌گردند:

 • بر روی صورت خود نخوابید
 • صورت خود را ماساژ ندهید
 • صورت خود را فشار ندهید
 • از کلاه یا هدبند استفاده نکنید

از فعالیت شدید خودداری کنید

افزایش فشار خون می‌تواند تورم و کبودی محل تزریق را در ساعات اولیه افزایش دهد. به عنوان بخشی از مراقبت‌های پس از درمان، باید از فعالیت شدید، قرار گرفتن در محیط‌های بسیار گرم مثل سونا و …  به مدت حداقل سه ساعت خودداری کنید.

مصرف داروهای ضد انعقاد را محدود کنید

داروهای ضد انعقاد می‌توانند خطر بروز کبودی در طی 24 ساعت اولیه‌ پس از درمان را افزایش دهند. در صورتی که پس از انجام تزریق بوتاکس پوست شما حساس شده و یا دچار سردرد شده‌اید، بهتر است با پزشکتان مشورت کنید تا در صورت نیاز داروهای لازم را برای شما تجویز کنند.

چه زمانی نتایج تزریق بوتاکس قابل مشاهده است؟


تزریق بوتاکس

مدت زمان لازم برای مشاهده نتایج حاصل از تزریق بوتاکس، در افراد مختلف متفاوت می‌باشد. با این وجود به طور متوسط پس از 3 تا 14 روز نتایج کاملاً قابل مشاهده خواهد بود.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟


معمولا برای تزریق بوتاکس از سوزن‌های بسیار ریز استفاده می‌شود تا بدین‌ترتیب شخص احساس درد نداشته باشد. با این وجود برخی افراد احساس ناراحتی کمی خواهند داشت. برای این دسته از افراد، از کرم‌های بی‌حسی در ناحیه تزریق استفاده می‌گردد.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس


روش‌های درمان چین و چروک مانند تزریق بوتاکس، دارای تأییدیه‌ی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) هستند. با این وجود بروز عوارضی نظیر قرمزی پوست و بعضاً کبودی پس از انجام تزریق شایع می‌باشند. در صورتی که شاهد کبودی طولانی مدت یا ایجاد عفونت در محل تزریق بودید، بهتر است سریعا با پزشکتان تماس بگیرید تا در اولین فرصت مشکل شما مورد بررسی قرار گیرد.

هزینه تزریق بوتاکس


عوامل متعددی در هزینه‌ تزریق بوتاکس تأثیر می‌گذارند که در ادامه مطلب به آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

ناحیه تحت درمان

برای برخی مناطق صورت، بوتاکس بیشتری مورد نیاز می‌باشد. در جلسه مشاوره، پزشک متخصص اطلاعات لازم را  در این خصوص به شما ارائه خواهد کرد.

دوز مورد نیاز

بهترین راه برای تخمین هزینه‌ی بوتاکس، در نظر گرفتن تعداد واحدهای مورد نیاز خواهد بود. ممکن است بسته به جنسیت، توده‌ی عضلانی، بافت‌ها و نتایج مورد انتظار، تعداد این واحدها متفاوت باشد. در جدول زیر یک برآورد کلی از تعداد واحد تزریق شده به هر ناحیه آورده شده است.

میانگین واحد بوتاکس مورد استفاده برای درمان نواحی مختلف

ناحیه‌ی تحت درمانتعداد واحد میانگین
پیشانی (خطوط افقی)15 تا 25 واحد
خطوط اخم20 تا 30 واحد
خطوط پنجه کلاغی20 تا 30 واحد
ابروها20 تا 40 واحد
بینی20 تا 30 واحد
چانه10 تا 25 واحد
خط فک20 تا 30 واحد
هایپرهیدروز (تعریق بیش از حد)80 تا 200 واحد
ساق پا80 تا 200 واحد

میزان اعتبار کلینیک

کلینیک‌های معروف معمولاً هزینه‌ بیشتری برای درمان دریافت خواهند کرد.

موقعیت جغرافیایی

هزینه‌ تزریق بوتاکس در شهرهای بزرگ بیشتر می‌باشد. دلیل این امر بیشتر بودن هزینه‌‌ها در شهرهای بزرگ است.

سؤالات متداول


تفاوت ژل و بوتاکس چیست؟

بوتاکس و ژل هر دو روش‌هایی برای جوانسازی پوست هستند، ولی کارکرد آن‌ها متفاوت است. بوتاکس یک داروی تجویزی است که عضلات را شل کرده و از طریق کاهش حرکت آن‌ها منجر به از بین رفتن چروک‌های ایجاد شده می‌گردد. در مقابل ژل یا فیلر در زیر پوست تزریق شده و با برجسته کردن ناحیه مورد نظر، خطوط ایجاد شده را از بین می‌برد.

آیا پس از تزریق بوتاکس می‌توانم صورتم را حرکت دهم؟

یکی از اصلی‌ترین نگرانی‌های افراد در مورد بوتاکس این است که تصور می‌کنند تزریق بوتاکس چهره‌ی آن‌ها را خشک کرده و دیگر توانایی لازم برای بروز دادن حالات مختلف چهره را نخواهند داشت. این مشکل به میزان بوتاکس مورد استفاده بستگی خواهد داشت. در صورتی که مقدار بوتاکس تزریق شده بیش از حد لازم باشد، این مشکل رخ می‌دهد. با این حال در صورتی که درمان توسط یک پزشک متخصص انجام شود، نتیجه‌ درمان طبیعی بوده و فرد مشکلی نخواهد داشت.

ماندگاری بوتاکس چقدر است؟

تأثیر بوتاکس در افراد مختلف متفاوت است، چرا که سرعت متابولیزه شدن آن در بدن افراد مختلف فرق می‌کند. با این حال به طور متوسط ماندگاری این روش درمانی بین 3 تا 6 ماه بوده و پس از آن خطوط و چین و چروک‌های صورت شروع به بازگشت می‌کنند.

چه زمانی باید برای تزریق بوتاکس اقدام کنم؟

افراد معمولاً بعد از سن 30 سالگی که خطوط دینامیک صورت شکل می‌گیرند، درمان با بوتاکس را شروع می‌کنند. معمولا تزریق بوتاکس در این سن از ایجاد چروک‌های عمیق جلوگیری می‌کند. برخی از افراد در سنین 20 سالگی نیز به عنوان یک روش پیشگیری کننده از بوتاکس استفاده می‌کنند و خطوط صورت را قبل از شکل گیری از بین می‌برند. بهتر است قبل از هرگونه اقدام، با متخصص پوست مشورت کرده و پس از مشاوره‌ی کامل ببینید که بهترین روش درمانی برای شما چیست.

آیا در زمان بارداری می‌توانم از بوتاکس استفاده کنم؟

بوتاکس برای خانم‌های باردار، مادران شیرده و یا خانم‌هایی که قصد بارداری دارند مناسب نیست. علت این امر مشخص نبودن اثرات بوتاکس بر روی نوزاد و سلامت آن است.

آیا سوار شدن به هواپیما پس از تزریق بوتاکس امن است؟

نگرانی‌هایی در مورد تأثیر فشار کابین بر روی تزریقات بوتاکس و ایجاد عوارض ناخواسته وجود دارد. علاوه بر خطر خونریزی و کبودی، تغییرات فشار کابین به طور تئوری می‌تواند باعث حرکت کردن بوتاکس در زیر پوست شده و آن را به نقاط ناخواسته ببرد. این مشکل باعث ظاهری غیر متقارن و نامتعادل در فرد خواهد شد. مطالعات کنونی توصیه می‌کنند که فرد به مدت 24 تا 48 ساعت پس از انجام تزریقات سوار هواپیما نشود. پس از این مدت خطرات گفته شده قابل چشم پوشی خواهند بود.

چه زمانی باید با پزشک تماس بگیرم؟

در صورت بروز موارد زیر با پزشک خود تماس بگیرید:

 • مشکلات بینایی مثل تاری دید یا افتادگی پلک ها
 • علائم عفونت ادراری مثل وجود خون در ادرار
 • تنگی نفس (دیس پنه)
 • مشکلات بلع
 • مشکلات گفتاری
 • بی حسی یا فلج در ناحیه‌ی درمان نشده
 • مشکلات شدید گوارشی

مقالات مرتبط

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ