آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

تزریق بوتاکس دور چشم و زیر چشم |رفع چین و چروک و خطوط پنجه کلاغی

بوتاکس زیر چشم یک درمان محبوب ضد پیری است که سالهاست وجود دارد. در سالهاست اخیر محبوبیت آن افزایش یافته و در حال حاضر اشخاص بیشتری تمایل به تزریق بوتاکس دارند. این روش درمانی میتواند به طور موثر برای مردان و زنان استفاده شود. اما تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک اطراف چشم در بین زنان سی تا چهل ساله رایج ترین مورد است. این مورد به ویژه در بین افرادی که دارای چین و چروک های پنجه کلاغی متوسط تا شدید یا خطوط پیشانی یا خط اخم بین ابروها هستند بیشتر است.

در این مقاله هر آنچه را که باید در مورد بوتاکس زیر چشم بدانید به شما میگوییم. بعد از خواندن این مطالب که شامل نحوه درمان، عوارض، عوارض جانبی، جایگزین های احتمالی و هزینه درمان است میتوانید تصمیم بگیرید که آیا تزریق بوتاکس برای شما مناسب است یا خیر.

بوتاکس زیر چشم یک روش نسبتا جدید و بدون نیار به جراحی است برای از بین بردن چین و چروک و تورم زیر چشم است. همچنین افراد جوان میتوانند ازاین روش برای پیشگیری از ایجاد چین و چروک و تورم استفاده کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی بوتاکس دور چشم و یا برای رزرو نوبت در کلینیک زیبایی دکتر الناز احمدی متخصص پوست و مو با شماره تلفنهای   02122026697  و  09197263146  تماس حاصل فرمایید

بوتاکس چگونه عمل میکند و چگونه میتوان بوتاکس را به زیر چشم تزریق کرد؟


بوتاکس چگونه عمل میکند و چگونه میتوان بوتاکس را به زیر چشم تزریق کرد

برای پی بردن به اینکه بوتاکس چگونه میتواند مشکل شما را حل کند ابتدا به عقب برمیگردیم تا ببینم نحوه ی عملکرد بوتاکس چگونه است.

بوتاکس دارویی (تزریق نوروتوکسین) است که سیگنال های ارسالی از طرف اعصاب به ماهیچه ها را متوقف میکند. بدون سیگنال حرکتی، عضلات شل میشوند. ماهیچه هایی که به آنها بوتاکس تزریق میشود عضلاتی هستند که در اثر منقبض شدن باعث ایجاد چین و چروک میشوند. بنابراین هنگامی که این عضلات منقبض نمیشوند پوستی که بر روی آنها قرار دارد صاف تر و بدون چین و چروک است.

بوتاکس درمان دائمی نیست و با گذشت زمان از بین میرود و در نتیجه تاثیر آن هم کاهش میابد. بنابراین سیگنال ها دوباره به ماهیچه ها ارسال میشوند و ماهیچه ها مجددا منقبض میشوند پوست را به سمت خود میکشند و این وضعیت باعث ایجاد چین و چروک میشود. اگر میخواهید چین و چروک های شما دوباره برنگردند باید بعد از چندین ماه دوباره درمان را تکرار کنید.

کاربردهای زیبایی بوتاکس دور چشم  


کاربردهای زیبایی بوتاکس دور چشم

استفاده از بوتاکس برای زیبایی دور چشم روش مناسبی است و میتواند خطوط صورت را بهبود بخشید مانند:

خطوط بین ابروها: این چین و چروک ها معمولا بین ابروها و روی پیشانی ایجاد میشوند و ظاهر شما را پیرتر میکنند. تزریق بوتاکس ماهیچه های بین ابروها را ضعیف میکند و خطوط و چین و چروک را از بین میبرد تا پوست شما ظاهری صاف تر داشته باشد.

خطوط پنجه کلاغی: که با خطوط کانتال جانبی هم شناخته میشوند. این خطوط اطراف و گوشه چشم شما ایجاد میشوند. تزریق بوتاکس میتواند این خطوط را برای چند ماه از بین ببرد.

خطوط پیشانی: بوتاکس همچنین میتواند خطوط افقی پیشانی را که بالای چشم قرار دارند برطرف کند. تزریق بوتاکس با مهار عملکرد عضلات پیشانی چین و چروک را از بین میبرد.

کاربردهای درمانی بوتاکس دور چشم  


بسیاری از افراد ممکن است در دوران میانسالی یا بعد از آن برای کاهش تعداد چین و چروک اطراف چشم، ابرو و پیشانی بوتاکس تزریق کنند. تزریق بوتاکس در داخل، اطراف و زیر چشم میتواند مشکلات خاصی را درمان کند. این مشکلات عبارتند از:

استرابیسم (تنبلی چشم)  

این وضعیت درواقع مربوط به عدم تعادل در قدرت عضلاتی است که باعث تمرکز چشم ها و حرکت آنها با هم میشود.

استرابیسم همچنین میتواند ناشی از آسیب عصبی اطراف مردمک چشم یا انتقال از چشم به مغز باشد، بنابراین سیگنال های بصری از یک چشم به خوبی چشم دیگر تفسیر نمیشوند.

استرابیسم در کودکان بیشتر شایع است. برای درمان این مشکل معمولا بر روی چشم متعادل یک چشم بند قرار میدهند تا چشمی که تونوس عضلانی کمتری دارد هم در هماهنگی ماهیچه ها و هم در ارسال سیگنال های عصب بینایی به مغز، قوی شود. عینک و جراحی هم میتوانند به اصلاح تنبلی چشم کمک کنند، اما آموزش های دوران کودکی بسیار مهمتر هستند.

علائم استرابیسم پنهان عبارتند از:

 • اختلال در بینایی که به ویژه در یک چشم بیشتر از چشم دیگر است
 • دوبینی
 • احساس عمق کمتر
 • خستگی چشم

 استرابیسم در بزرگسالان که به طور ناخودآگاه شروع میشود ممکن است یک دلیل زمینه ای داشه باشد که نیاز به درمان دارد. تنبلی چشم به خودی خود یک بیماری کاملا قابل درمان است.

تزریق بوتاکس معمولا یکی از آخرین روش های درمانی برای این بیماری است. تمرینات چشمی همراه با لنزهای اصلاحی از طریق عینک یا لنزهای تماسی روش اصلی درمان است.

بلفارواسپاسم (انقباض چشم)  

گاهی اوقات، عضلات اطراف چشم دچار پرش میشوند به طور غیر عادی منقبض میشوند. به این حالت میوکیمیا گفته میشود. این مشکل میتواند پلک تحتانی، پلک بالایی یا هردو را درگیر کند.

در اکثر افراد این انقباضات خفیف هستند و مانند یک کشش سریع احساس میشوند. اکثر افراد هرچند وقت یکبار این حالت را تجربه میکنند. اما برای برخی این حالت ادامه پیدا میکند و باعث بسته شدن هر دو پلک شود که در نتیجه بر بینایی تاثیر میگذارد. این مشکلات ممکن است هر چند روز یکبار اتفاق بیفتد و بعد از مدتی برای چند ماه  برطرف شوند. غیر قابل پیش بینی بودن این وضعیتها میتواند باعث مختل شدن زندگی افراد شود. اگر این مشکل بیش از حد رخ دهد با تزریق بوتاکس میتوان انقباض ها را تسکین داد.

بلفارواسپاسم در موارد نادر میتواند یکی از علائم ابتدایی اختلال حرکتی مزمن باشد، به خصوص زمانی که اسپاسم صورت با حرکتهای دیگری همراه است. استرس، خستگی، فشار چشم یا پلک، سوزش چشم، عوارض جانبی دارو، یا مصرف موادی مثل تنباکو و الکل همگی میتوانند در شدت این بیماری نقش داشته باشند.

موارد زیر ممکن است باعث تشدید بلفارواسپاسم شوند:

 • بلفاریت (التهاب پلک)
 • التهاب ملتحمه (چشم صورتی)
 • خشکی چشم
 • حساسیت به نور

اگر بلفارواسپاسم همراه با قرمزی، تورم، ترشح، افتادگی پلک بالایی، چندین هفته انقباض بی وقفه، بسته شدن کامل هردو چشم که قابل کنترل نیست و پرش هایی که به سایر قسمت های صورت سرایت میکنند باشد باید به پزشک مراجعه کنید.

 درمان های مختلفی برای این مشکل وجود دارد ازجمله: خواب بهتر، قطره های چشمی بدون نیاز به نسخه پزشک و کمپرس گرم چشم. اگر هنگامی که علت اصلی بلفارواسپاسم در حال درمان است، پرش ها همچنان ادامه داشته باشند میتوان از تزریق بوتاکس برای درمان آن استفاده کرد.

میگرن  

افرادی که مبتلا به سردرد های مزمن میگرنی هستند معمولا نسبت به نور یا جرقه های نورانی حساس هستند و دچار درد چشم میشوند. اگر سر درد های میگرنی به مدت پانزده روز در ماه یا بیشتر اتفاق بیفتد تزریق بوتاکس میتواند به کاهش این علائم کمک کند.

افتادگی پلک  

 موارد شدید ابتلا به افتادگی پلک ممکن است به دلیل شلی عضلات یا تاندون ها باعث کاهش میدان دید بیمار شود.

خشکی چشم یا ریزش زیاد اشک  

اگر انسداد یا زائده ای در جریان اشکی یا مجاری اشکی وجود داشته باشد تزیق بوتاکس میتواند به این وضعیت کمک کند. این روش درمان با وسیع کردن آن ناحیه باعث خروج زائده ها یا انسداد ها میشود یا باعث حرکت اشک در اطراف آنها میشود.

برای درمان اشک ریختن بیش از حد تزریق بوتاکس میتواند به توقف مجاری اشکی کمک کند و باعث کاهش ریزش اشک شود.

آیا تزریق بوتاکس برای زیر چشم یا خطوط پنجه کلاغی شما مناسب است؟


تزریق بوتاکس برای زیر چشم یا خطوط پنجه کلاغی

الزامات خاصی برای تزریق بوتاکس وجود ندارد. به طور کلی شما باید سالم و بالای هجده سال سن داشته باشید. سالم بودن به این معنا است که شما باید هیچ گونه بیماری جدی یا بیمای مزمن عصبی عضلانی نداشته باشید. به سم بوتولینوم که ماده ی تشکیل دهنده ی بوتاکس است حساسیت نداشته باشید. باتوجه به اینکه بوتاکس برای مردان هم روز به روز محبوب تر میشود بنابراین هم مردان و هم زنان شرایط استفاده از بوتاکس را دارند.

اگر باردار هستید یا در دوران شیر دهی به سرمیبرید لطفا از تزریق بوتاکس خودداری کنید. علم پزشکی هنوز از اثرات بوتاکس بر جنین و کودکان شیرخوار اطلاع ندارد.

روند تزریق بوتاکس زیر چشم چگونه است؟  


همه مراحل تزریق بوتاکس سریع و ساده است. بوتاکس به عنوان یک روش غیر جراحی نیاز به آمادگی قبلی یا دوران نقاهت خاصی ندارد. انجام بوتاکس به عنوان ( پروسه زمان نهار) شناخته میشود چون کل زمان تزریق نیم ساعت است. ابتدا به کلینیک مورد نظر میروید و درباره اهداف و انتظارات خود از تزریق صحبت میکنید و یک برنامه درمانی مناسب دریافت میکنید.

قبل از تزریق متخصص زیبایی شما میتواند از بی حسی موضعی یا یخ برای بی حس کردن محل تزریق استفاده کند. سوزن های مورد استفاده برای تزریق ممکن است باعث درد شوند.

متخصص زیبایی بوتاکس را به عضله مورد نظر تزریق میکند. برای این روش فقط دو یا چهار واحد بوتاکس در هر قسمت تزریق میشود. اگر به طور مداوم بوتاکس زیر چشم تزریق میکنید میدانید که مقدار این تزریق درمقایسه با قسمت های دیگر مانند پیشانی و خط اخم بسیار کم است. تزریق دوزهای بیشتر در این قسمت ممکن است خطرات و عوارض بیشتری داشته باشد، بنابراین بهتر است از دوزهای کمتر و مطمعن استفاده کنید. پس از اتمام تزریق برای خطوط پنجه کلاغی و ناحیه زیر چشم میتوانید به فعالیت های عادی روزانه خود ازجمله: کار، نهار و استراحت بازگردید.

تزریق بوتاکس زیر چشم چقدر زمان میبرد؟


در این بخش به نکاتی درباره طول مدت درمان و ماندگای بوتاکس پس از تزریق میپردازیم.

 کسانی که به دلیل بیماری (مانند فلج مغزی) از بوتاکس استفاده میکنند بهتر است به این نکته توجه داشته باشند که درصورت قطع تزریق ها ممکن است مشکل آنها عود کند. یعنی بیماران باید هر چند سال یکبار یه پزشک مراجعه کنند. اما در صورت قطع تزریق هیچ تضمینی برای ایجاد نشدن یک مشکل جدید وجود ندارد.

سن و شدت علائم بیمار بر تعداد دفعات درمان مورد نیاز تاثیر دارد. پزشک تخشیص میدهد که آیا بیمار به درمان تهاجمی تری نیاز دارد یا خیر.

حدودا دوهفته بعد از تزریق نتیجه کامل درمان قابل مشاهده است. اگر برای ورم زیر چشم یا چین و چروک ها از روش های دیگری استفاده میکنید باز هم ممکن است شاهد تغییر باشید.

اگرچه معمولا تاثیر تزریق بوتاکس حدود سه تا شش ماه ادامه دارد، با این حال  طول مدت تاثیر به شدت مشکل و اینکه در گذشته چند بار تزریق کرده اید بستگی دارد.

افرادی که برای مدت طولانی از درمان لیزر استفاده کرده اند ممکن است دو هفته بعد از تزریق بوتاکس تغییرات را مشاهده کنند. بنابراین باز سازی اولیه عصب ضروری است.

هزینه درمان بوتاکس زیر چشم چقدر است؟  


هزینه تزریق در کلینیک های مختلف و بر اساس ناحیه تحت درمان متفاوت است. میزان چین و چروک ها و ماهیچه های بیمار هم بر هزینه کلی تاثیر میگذارد. متخصص زیبایی برای تعیین میزان تزریق بوتاکس جهت رسیدن به نتیجه دلخواه همه ی این موارد را در نظر میگیرد.

عوارض جانبی استفاده از بوتاکس؟  


بوتاکس یک دارو است بنابراین ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. این عوارض میتواند از حالت خفیف وشایع تا عوارضی خطرناک که نیاز به مراجعه به پزشک دارند متغیر باشد.

خطرات تزریق بوتاکس به پلک پایین:

 • افتادگی پلک
 • بی حسی چشم
 • مشکل در بستن چشم ها

سایر عوارض جانبی تزریق بوتاکس عبارتند از:

 • خون ریزی
 • علائم آنفولانزا (سرگیجه، غش، ضعف عضلانی)
 • درد در محل تزریق
 • کبودی و تورم
 • سردرد
 • گردن درد
 • حالت تهوع

اکثر افراد تحت درمان دچارهیچ عارضه ی جانبی نمیشوند. اگر عوارض جانبی برطرف نشود باید با متخصص زیبایی یا  پزشک خود تماس بگیرید.

بوتاکس

 بایدها و نباید های مراقبتی بعد از تزریق بوتاکس دور چشم 


بعد از تزریق بوتاکس برای مراقب از خود چه کارهایی را باید انجام دهید و چه کارهایی را نباید انجام دهید تا مطمئن شوید که بهترین نتیجه ممکن را به دست میاورید؟ در این بخش به نکات مهمی که متخصان بر آنها تاکید دارند اشاره میکنیم:

 • بر ناحیه تزریق هیچگونه فشاری وارد نکنید چون باعث حرکت بوتاکس به اطراف میشود.
 • چند روز قبل و بعد از تزریق بوتاکس از داروهای ضد التهابی استفاده نکنید چون ممکن است از لخته شدن خون مناسب جلوگیری کرده و خطر کبودی را افزایش دهد. برای تسکین درد میتوانید از پاراستامول استفاده کنید.
 • تا بیست و چهار ساعت بعد از تزریق بوتاکس دور چشم از انجام هر گونه ورزش سنگین خودداری کنید.
 • تا چهار ساعت بعد از تزریق بوتاکس دور چشم از قرار گرفتن در مکانهای خیلی گرم مانند سونا، حمام آفتاب یا حمام آب داغ خوددداری کنید.
 • تا چهار ساعت بعد از تزریق بوتاکس دورچشم راست بایستید ( دراز نکشید)
 • در صورت نیاز یک کیسه یخ را به آرامی روی محل تزریق قرار دهید.

جایگزن های بوتاکس زیر چشم


جایگزن های بوتاکس زیر چشم

متاسفانه تزریق بوتاکس زیر چشم ممکن است عوارض جانبی جدی داشته باشد. با توجه به اینکه هنوز هم تزریق بوتاکس زیر چشم تا حدودی کار ساده ای نیست، شاید استفاده از درمان جایگزین ایده خوبی باشد.

برای انتخاب بهترین گزینه درمان باید با پزشک خود مشورت کنید. گزینه ای که ایمنی سلامت شمار را تضمین میکند و کمترین عوارض جانبی را دارد. بنابراین شما میتواند یکی از روش های زیر را برای برطرف کردن چین چروک و تورم زیر چشم انتخاب کنید.

پرکننده های فرورفتگی اشکی 

فرورفتگی اشکی به چین و چروک و خطوط عمیق بین انتهای پلک و بالای گونه که باعث ایجاد کبودی زیر چشم میشود و ظاهر فرد را خسته و پیر نشان میدهد میگویند. فیلرهای آرایشی (یا فیلرهای تزریقی) از مواد مواد ژل مانندی تشکیل شده اند که به ناحیه درمان حجم میدهند. استفاده از فیلر چشم میتواند پوست زیر چشم را حجیم تر و صاف تر کند. تزریق فیلر پوستی مانند ژویدرم و لیفت رستلین میتواند محل درمان را حجیم تر کند و افتادگی پوست را کاهش دهد. پر کننده اسید هیالورونیک هم یک ژل مناسب است چون اسید هیالورونیک ماده ای است که به طور طبیعی در بدن ما وجود دارد.

لایه بردار های شیمایی  

معمولا متخصصان زیبایی به عنوان اولین روش درمان از لایه برداری شیمایی برای درمان چین و چروک‌های زیر چشم استفاده میکنند. استفاده از محلول شیمایی لایه بردار باعث لایه برداری عمیق پوست میشود و در نتیجه سلولهای مرده و ناسالم پوست از بین میروند. بعد از درمان پوست شاداب، ضخیمتر و قوی تر میشود و احتمال ایجاد تورم دور چشم و زیر چشم کمتر میشود.

سرم فشرده  

استفاده از سرم فشرده مخصوص دور چشم باعث کاهش تورم و حلقه های سیاه میشود و همچنین به سفت شدن پوست اطراف چشم کمک میکند.

درمان های لیزری  

درمان های لیزری مختلفی برای چین و چروک و تورم دور چشم وجود دارد. یکی از درمانها لیزر فراکسل برای لایه برداری مجدد صورت است. این روش درمانی باعث بهبود خطوط ریز و لکه های تیره دور چشم میشود. هنگام انتخاب روش درمانی به این نکته توجه کنید که درمان های لیزری ممکن است بسیار پر هزینه باشند.

کرم ها  

کرم هایی برای سفت شدن پوست و کاهش چین و چروک وجود دارند. کرم دور چشم  revitol  یکی از کرم های است که میتواند جایگزین مناسبی برای تزریق بوتاکس زیر چشم باشد. چینین کرم هایی را میتوانید شبانه روز استفاده کنید.

این کرم برای پوست های حساس بی خطر است و هیچ گونه عوارض جانبی شناخته شده ای ندارد. بنابراین جایگزین مناسبی برای تزریق بوتاکس زیر چشم است.

چسب های چشمی  

چسب های چشمی یک جایگزین مناسب دیگر برای تزریق بوتاکس زیر چشم است که میتوانید در طول روز یا شب و حتی هنگام خواب از آن استفاده کنید. چسب چشمی یک درمان عالی برای کاهش چین و چروک دور چشم است. این روش همچنین به سفت شدن پوست و برخی مشکلات رایج قسمت ها مختلف صورت کمک میکند از جمله:

 • گوشه های دهان
 • بین بینی و دهان
 • خطوط پیشانی
 • خطوط پنجه کلاغی نزدیک چشم (گوشه بیرونی)
 • خطوط خنده بالای لب ( چین های بین لب و بینی)
 • مشکلات افتادگی چانه به دلیل افزایش سن یا کاهش وزن

افرادی که از چسب چشم استفاده میکنند متوجه کاهش چین و چروک میشوند در نتیجه پوست آنها جوان تر به نظر میرسد. علاوه بر این چسب ها چشمی ارزان تر هستند و هزینه آنها با روش های دیگر مثل تزریق یا جراحی قابل مقایسه نیست. جراحی معمولا برای افرادی که نیاز به این نوع درمان دارند بسیار پر هزینه است.

ماسک های دور چشم  

ماسک های دور چشم هم از گزینه های مناسب به جای بوتاکس زیر چشم هستند. ماسک های دور چشم  باعث کاهش خطوط پنجه کلاغی، افزایش رطوبت پوست و در نتیجه جلوگیری از پیری زودرس پوست میشوند.

این ماسک ها انواع مختلفی دارند از جمله نمونه های طرح های ماندالا یا عکس گل برای کسانی که میخواهند از آنها در روز یا شب استفاده کنند.

ماسک های دور چشم را میتواندی همراه با دیگر درمان ها مانند سرم یا کرم استفاده کنید. مخصوصا اگر محصولی را استفاده میکنید که ممکن است هنگام ورود به چشم باعث سوزش شود. ماسک ها چشم  از این گونه حوادث جلوگیری میکند و شما دچار هیچ گونه عوارض جانبی منفی نمیشوید.

آیا مردان هم بوتاکس دور چشم تزریق میکنند؟


بوتاکس محبوب ترین درمان ضد پیری  در بین زنان است اما مردان هم به مرور به این درمان علاقه مند شده اند چون به آنها کمک میکند برای مدت طولانی تری جوان بمانند. در حال حاضر نیاز به زیبایی در بین مردان هم بیشتر زا همیشه است که این مسئله باعث افزایش استفاده از محصولات مراقبت از پوست مردانه و روش های زیبایی شده است

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ