رفع خطوط پیشانی با چه روش هایی انجام میشود؟

۲۵ مهر ۱۴۰۱

چین و چروک‌های پیشانی خطوطی افقی در سراسر پیشانی هستند که هنگام بالا بردن ابروها ایجاد می‌شوند. این خطوط برای انتقال احساسات و بیان هیجانات انسانی مانند ترس، تعجب و شادی استفاده می‌شوند.

چین و چروک‌های بسیار ظریف و سطحی را می‌توان با مراقبت مناسب از پوست شامل محافظت شدید در برابر آفتاب، استفاده از رتینوئیدها/رتینول موضعی، پپتیدها و آنتی‌اکسیدان‌ها بهبود بخشید. در صورت وجود خطوط ثابت و عمیق درمان با روش‌های سرپایی مانند لیزرهای جوانسازی، امواج رادیویی یا تزریق بوتاکس برای ایجاد تغییری محسوس ضروری است.

دکتر الناز احمدی در کلینیک زیبایی زعفرانیه با کمک انواع روش‌های مدرن به شما کمک خواهند کرد که انواع چین و چروک از جمله خطوط پیشانی را بدون عوارض محو کنید.

انواع چین و چروک


همه ما با انواع چین و چروک‌های معمولی آشنا هستیم: چروک‌های پنجه کلاغی و خطوط خنده، چین و چروک‌های ظریف و خطوط عمیق‌تر. اما آیا می دانید که چین و چروک‌ها به شش دسته طبقه‌بندی می‌شوند؟ از چین و چروک‌های ظریف گرفته تا خطوط عمیق‌تر، انواع مختلفی وجود دارند که با افزایش سن ظاهر می‌شوند. در ادامه تعدادی از این خطوط و نحوه‌ی استفاده از محصولات ملایم به عنوان راه حلی فوق‌العاده ساده برای از بین بردن آن‌ها شرح داده شده‌اند.

خطوط ناشی از بیان احساسات


خطوط ناشی از بیان احساسات در اثر ایجاد حالت‌های مکرر و یکسان در صورت و توسط عضلات زیر پوست ایجاد می‌شوند. عضلات صورت مستقیماً به پوست متصل می‌شوند و بنابراین متفاوت از سایر عضلات هستند. این عضلات به ما اجازه می‌دهد تا حالت‌هایی را بیان کنیم. به عنوان مثال خطوط اخم و چروک‌های پنجه کلاغی در اثر بیان حالت‌ها و احساسات ایجاد می‌شوند. راه زیادی برای پیشگیری از شکل‌گیری این خطوط وجود ندارد مگر آن که احساسات خود را ابراز نکنید. بهترین درمان چین و چروک تزریق بوتاکس یا دیسپورت است. این درمان مستقیماً به تضعیف نیروی عضلات روی پوست کمک می‌کند.

چین و چروک‌های الاستوتیک


چین و چروک‌های الاستوتیک در اثر از بین رفتن ساختار الاستیک در پوست و عمدتاً در اثر قرار گرفتن در معرض نور خورشید ایجاد می‌شوند. این خطوط بیشتر روی گونه‌ها، لب فوقانی و قاعده گردن ظاهر و به مرور زمان دائمی می‌شوند. توصیه می‌شود با مراقبت مناسب از پوست شامل استفاده از کرم‌های ضد آفتاب و اجتناب از قرار گرفتن در معرض بیش از حد خورشید از بروز آن‌ها پیشگیری شود. این چین و چروک‌ها را می‌توان با استفاده از لیزر فرکشنال و بازسازی ساختار الاستیک پوست تا حدودی محو کرد.

خطوط گرانشی


این نوع خطوط مستقیماً در اثر گرانش (جاذبه) و از بین رفتن بافت‌های فوقانی ایجاد می‌شوند. با افزایش سن خاصیت ارتجاعی و کلاژن از بین می‌روند و خطوط گرانشی به صورت افتادگی پوست ظاهر می‌شوند. بهترین مثال برای این موارد عمیق شدن خطوط بینی یا خط لبخند است. از آنجا که علت این مشکل عمدتاً از بین رفتن بافت‌ها است، اصلاح معمولاً به منظور پر کردن مجدد ناحیه و با استفاده از فیلرهای موجود در بازار یا گرافت چربی انجام می‌گیرد.

خطوط ناشی از فشار بر صورت


خطوط ناشی از فشار جدیدترین زیر مجموعه از چین و چروک‌هایی هستند که هنگام خواب و زمانی که صورت خود را روی بالش می‌فشارید ایجاد می‌شوند. نمونه بارز دیگر در این مورد چین و چروک‌هایی هستند که با افزایش سن در بالای زانو ایجاد می‌شوند. با خوابیدن به پشت یا استفاده از بالش مخصوصی که فشار روی پوست را کاهش می‌دهد، می‌توانید از بروز این خطوط جلوگیری کنید. اگر متوجه شکل‌گیری خطوطی در پا شده‌اید، فرم خاصی از لیپوساکشن لیزری وجود دارد که وزن پا را کاهش و همچنین خاصیت ارتجاعی پوست را در ناحیه مورد نظر بهبود می‌دهد.

چین و چروک‌های آتروفیک


چین و چروک‌های آتروفیک خطوط موازی هستند که هنگام حرکت دادن ابرو روی پیشانی شما ظاهر می‌شوند. این چین و چروک‌ها شبیه به خطوط الاستوتیک هستند و به دلیل از بین رفتن ساختار بافت در داخل پوست ایجاد می‌شوند. خطوط آتروفیک ممکن است به دلایل مختلف مانند افزایش سن یا استفاده بیش از حد از کرم‌های استروئیدی ایجاد شوند. طی این فرآیند ساختار کلاژن از بین می‌رود و پوست شدیداً نازک می‌شود. رفع چین و چروک‌های آتروفیک بسیار دشوار است اگرچه می‌توان با مراقبت مناسب از پوست، آبرسانی و روش‌های بازسازی پوست با لیزر تا حدی آن‌ها را از بین برد.

علل ایجاد خطوط پیشانی


خطوط پیشانی در اثر فعالیت عضله فرونتالیس روی پیشانی ایجاد می‌شوند. با حرکت دادن ابروها به سمت بالا این عضله منقبض می‌شود. حرکت عضله فرونتالیس پوست پیشانی را به سمت بالا می‌کشد و موجب شکل‌گیری خطوطی روی پیشانی می‌شود.

علل ایجاد خطوط پیشانی

برخی افراد به طور طبیعی تمایل بیشتری به بیان احساسات دارند و ابروهای خود را بارها در طول روز بالا می‌برند. در دوران جوانی با توقف بیان حالت‌ها پوست نیز به محل قبلی خود باز می‌گردد اما با بالا رفتن سن خطوط دائمی‌تری روی پوست پیشانی ظاهر خواهند شد.

چگونه چین و چروک‌های پیشانی را کاهش دهیم؟


ترکیب مناسب محصولات آرایشی و درمان‌های پوستی می‌تواند ظاهر و بافت پوست را بهبود بخشد و در به تأخیر انداختن اُفت سلامت پوست کمک کند. همچنین استفاده همزمان از موارد فوق می‌تواند در طی یک دوره زمانی به کاهش خطوط پیشانی نیز کمک کند.

کاهش چین و چروک‌های پیشانی

کرم‌های آنتی‌اکسیدان


علاوه بر دریافت آنتی‌اکسیدان‌های مفید از طریق رژیم غذایی سرشار از میوه‌ها و سبزیجات تازه، می‌توان آنتی‌اکسیدان‌ها را به طور مستقیم روی پوست اعمال کرد. استفاده مستقیم از آنتی‌اکسیدان‌ها می‌تواند به محافظت از پوست در ناحیه مورد نظر کمک کند. آنتی‌اکسیدان‌های موضعی مانند ویتامین‌های C و E متعلق به برندهای رایج در دسترس هستند. این مواد می‌توانند مستقیماً به پوست نفوذ کنند و مزایای زیادی برای سلامت پوست دارند.

رفع چروک‌های پیشانی با آنتی‌اکسیدان

درمان‌های لایه‌برداری


پوست دائماً در حال بازسازی است. طی چرخه بازسازی سلول‌های جدید در لایه‌های زیرین تولید می‌شوند و سلول‌های قدیمی پوست در لایه بالایی قرار می‌گیرند. گاهی این سلول‌های قدیمی ظاهر ناهمواری را روی پوست ایجاد می‌کنند. در شرایط خاص و به ویژه در افرادی که پوست خشک دارند، تعداد سلول‌های مرده ممکن است زیاد شود و ظاهری خشن، خشک و کدر به پوست بدهد.

لایه‌بردارها، کرم‌ها و اسکراب ها می‌توانند لایه فوقانی پوست را از بین ببرند و لایه زیرین سلول‌های جدید پوست را نمایان کنند. این مواد ظاهری صاف، شاداب و جوان‌تر به پوست می‌بخشند. طی روش میکرودرم ابریژن از نوک دستگاه برای حذف خودکار سلول‌های مرده پوست استفاده می‌شود. این روش از اصل لایه‌برداری برای بهبود بافت پوست استفاده می‌کند.

لیزردرمانی


لیزردرمانی می‌تواند با تشویق پوست به لایه‌برداری، لایه‌های بالایی سلول‌های مرده پوست را از بین ببرد. همچنین این روش درمانی با استفاده از مکانیسم درمانی طبیعی به بهبود کیفیت پوست کمک می‌کند. لیزردرمانی صدماتی جزئی به لایه فوقانی پوست وارد می‌کند. این صدمات منجر به ایجاد روند بهبودی می‌شوند. با گذشت زمان پوست سلول‌های جدیدی را تولید می‌کند که درخشان‌تر، صاف‌تر و جوان‌تر به نظر می‌رسند.

رفع چروک‌های پیشانی با لیزردرمانی

درمان چین و چروک پیشانی با تزریق بوتاکس در کلینیک زیبایی زعفرانیه


مواردی از قبیل رژیم‌های غذایی سالم و محصولات آرایشی می‌توانند در بهبود سلامت، ظاهر و بافت پوست مؤثر باشند. اما همین موارد ممکن است در زمانی که چین و چروک‌ها شکل گرفته‌اند تأثیر چندانی نداشته باشند. تزریق بوتاکس یک روش درمانی رایج برای کاهش خطوط پیشانی است. با توصیه پزشک بوتاکس ممکن است به عنوان گزینه‌ای درمانی برای رفع چین و چروک‌های پیشانی پیشنهاد شود. پس از بررسی عوامل مربوط به سبک زندگی که باعث پیری پوست می‌شوند، تزریق بوتاکس به همراه یک برنامه مناسب مراقبتی و زیبایی برای محافظت و تغذیه پوست می‌تواند در نظر گرفته شود.

درمان چین و چروک پیشانی با تزریق بوتاکس

بوتاکس یک شل‌کننده عضلات است که به عضله فرونتالیس در پیشانی تزریق می‌شود. تزریق بوتاکس باعث شل شدن عضله به مدت سه ماه می‌شود. با این درمان حرکت ابرو به سمت بالا کاهش می‌یابد و چین و چروک‌های پیشانی محو می‌شوند. بوتاکس می‌تواند عادت به بیان بیش از حد صورت را از بین ببرد، ابروهای ناهموار را اصلاح کند و همچنین از پیشرفت عمیق خطوط ناشی از بیان احساسات نسبت به زمانی که بوتاکس استفاده نمی‌شود، جلوگیری کند.

تزریق بوتاکس به پیشانی اغلب همراه با از بین بردن خط اخم انجام می‌شود. درمان همزمان چین و چروک‌های پیشانی (در ناحیه بالا و پایین) و خط اخم به دلیل ارائه نتایج متقارن و یکنواخت روشی موفقیت‌آمیز است. با این درمان همزمان اغلب از بروز ظاهر نامناسب ابروها هنگام درمان پیشانی جلوگیری خواهد شد.

تزریق ژل


تزریق ژل را می‌توان در خط اخم انجام داد، اما توصیه می‌شود این کار را در صورتی انجام دهید که خط اخم شما واقعاً دارای شیارهای عمیقی باشد. در غیر این صورت هنگامی که عضلات پیشانی در حالت استراحت قرار دارند و در حالت اخم کردن کشیده نمی‌شوند، ممکن است خطوط ظریف فیلر روی سطح پوست قابل مشاهده باشند.

میکرونیدلینگ


میکرونیدلینگ فرآیند وارد کردنِ آسیب کنترل‌شده به لایه اپیدرم با استفاده از سوراخ‌هایی است که توسط سوزن‌های کوچک روی پوست ایجاد می‌شوند. طی این فرآیند بدن با ترشح سیتوکین‌ها یا پروتئین‌های کوچکی به آسیب پاسخ می‌دهد. این مواد با تحریک سلول از طریق سنتز بافت جدید توسط کلاژن و الاستین بدن را به فرآیند ترمیم تشویق می‌کنند. در طول فرآیند ترمیم پوست سفت‌تر، محکم‌تر و کشیده‌تر می‌شود و خطوط، چین و چروک‌ها و جای زخم‌ها تا حدودی محو خواهند شد. میکرونیدلینگ با تحریک پوست به ساخت کلاژن ظاهر آن را بهبود می‌بخشد.

رفع چروک‌های پیشانی با میکرونیدلینگ

کاهش منافذ بزرگ، آکنه، جای جراحی، سوختگی‌ها و سایر زخم‌ها؛ محو کردن لکه‌های پیری؛ یکنواخت کردن رنگ پوست و نواحی دچار تغییر رنگ؛ کاهش چین و چروک‌ها و خطوط صورت از مزایای دیگر میکرونیدلینگ محسوب می‌شوند.

برای اخذ نتایج مطلوب ممکن است نیاز به درمان‌های متعدد و احتمالاً استفاده از روش‌های مکمل میکرونیدلینگ داشته باشید. توصیه می‌شود جهت انجام آنالیز سلامت پوست خود با پزشک مشورت کنید تا به نتایج بهتری برسید. پزشک بر اساس اهداف فردی، انتظارات، سبک زندگی و بودجه بهترین روش درمانی را به شما پیشنهاد می‌دهد.

میکرونیدلینگ روشی مطمئن و مؤثر برای ترمیم و درمان بیماری‌های سطحی پوست است. این روش جایگزینی ارزشمند برای لیزردرمانی و لایه‌برداری عمیق شیمیایی محسوب می‌شود. همچنین میکرونیدلینگ یک روش کم تهاجم و در عین حال بسیار مؤثر است. میکرونیدلینگ را می‌توان به تنهایی یا همراه با پی آر پی (درمان با پلاسمای غنی از پلاکت) انجام داد. پی آر پی در حال تبدیل شدن به یک نام تجاری اختصاصی است. طی این روش خون بیمار استخراج می‌شود و سپس از طریق کانال‌هایی که بین دو لایه پوست ایجاد شده‌اند مواد مغذیِ تغلیظ شده و فاکتورهای رشد پلاسماییِ جدا شده از خون به داخل نفوذ می‌کنند. میکرونیدلینگ دروازه‌ای است که به جذب عمیق پلاکت‌های خود بیمار برای ایجاد سلول‌هایی سالم و جدید کمک می‌کند.

پی آر پی


پزشکان از پی آر پی برای تشویق پوست به درمان و از خون فرد متقاضی برای غنی‌سازی پوست استفاده می‌کنند. پی آر پی در ترکیب با درمان‌ میکرونیدلینگ به معنای استفاده از ابرقدرت‌های خود بدن برای مبارزه با نشانه‌های پیری است. عملاً هیچ گونه احتمال بروز واکنش آلرژیک یا عدم تحمل در طی انجام این روش وجود ندارد. پی آر پی روشی اتوژن است به این معنی که از خون بدن خود شخص جهت درمان استفاده می‌شود.

رفع چروک‌های پیشانی با پی آر پی

پی آر پی یک فرآیند 4 مرحله‌ای است. ابتدا مقدار کمی خون از متقاضی گرفته می‌شود. سپس خون در دستگاه سانتریفیوژ قرار داده می‌شود تا پلاکت‌ها از بقیه خون جدا شوند. در این حین یک بی‌حسی موضعی در ناحیه درمان اعمال می‌شود. سپس پزشک پلاسمای غنی از پلاکت بسیار غلیظ را وارد بدن می‌کند. این کار با استفاده از سوزن‌های بسیار ریز برای تحریک و تسریع روند تولید طبیعی کلاژن و الاستین در بدن صورت می‌پذیرد.

از لحاظ زیبایی‌شناسی پی آر پی مزایای بی شماری دارد. این روش می‌تواند رنگ و بافت پوست را بهبود بخشد، چین و چروک‌های ظریف و جای زخم را کاهش دهد، تولید کلاژن را تحریک کند و تولید سلول را برای بهبود ظاهر پوست افزایش دهد. پی آر پی جوانسازی پوست شما در یک ویال خلاصه کرده است.

پی آر پی روشی عالی برای افرادی است که روند از دست دادن حجم و قابلیت ارتجاعی پوست در آن‌ها شروع شده است. در این روش نیازی به استفاده از مواد خارجی یا داروهای تجویزی نیست. پی آر پی جایگزینی عالی برای افرادی است که نگران واکنش‌های آلرژیک هستند یا تمایل به استفاده از درمان‌های طبیعی‌تر دارند.

در برخی از بیماران ممکن است علائمی از قبیل قرمزی، تورم، کبودی، حساسیت، سوزن سوزن شدن، بی‌حسی، برآمدگی یا احساس فشار در محل درمان میکرونیدلینگ مشاهده شود. در صورت مشاهده چنین مواردی از یک بسته ژل سرد برای کاهش تورم و ناراحتی استفاده کنید. پی آر پی درمانی مؤثر است و نتایج پس از درمان به آسانی قابل مشاهده هستند.

لایه‌برداری شیمیایی


لایه‌برداری شیمیایی (کمکس فولییشن یا درماپیلینگ) اغلب روی صورت، گردن، دکلته، پشت و دست‌ها برای از بین بردن لایه‌های آسیب دیده پوست اعمال می‌گردد. در طی لایه‌برداری شیمیایی از محلول شیمیایی برای ایجاد آسیب عمدی و لایه‌برداری پوست جهت بهبود بافت و ظاهر آن استفاده می‌شود. در این روش لایه‌های قدیمی پوست برداشته می‌شوند تا با پوست جدید و سالم جایگزین گردند. با از بین رفتن پیوندهای بین سلول‌های مرده و افزایش سرعت تغییر و تبدیل سلول‌ها، تولید کلاژن و استحکام پوست نیز افزایش می‌یابد. هدف از لایه‌برداری شیمیایی تقویت پوست از طریق به حداقل رساندن یا اصلاح مشکلات مختلف پوستی مانند چین و چروک‌های ظریف، تغییر رنگ پوست، جلوگیری از بروز ناگهانی آکنه و محو شدن جای زخم آکنه است. انواع مختلفی از لایه بردارهای شیمیایی با شدت تأثیر مختلف وجود دارند که می‌توانند مشکلات پوستی متنوعی را برطرف نمایند.

کاهش چین و چروک‌ با لایه‌برداری

توصیه می‌شود یک هفته قبل از لایه‌برداری شیمیایی از انجام اپیلاسیون، الکترولیز، میکرودرم ابریژن، انواع مختلف تزریق، لیزر درمانی، موزدایی ناحیه تحت درمان، استفاده از کرم‌های موبر و محصولات لایه‌بردار یا هر محصول دیگری که ممکن است مانند اسید سالیسیلیک پوست را خشک یا تحریک کنند، اجتناب کنید. همچنین از مصرف برخی داروهای تجویزی خاص، آلفا هیدروکسی اسیدها، هیدروکینون، رتینوئیدها و ویتامین C نیز پرهیز نمایید. پیش از قطع مصرف داروهای تجویزی این موضوع را به پزشک معالج خود اطلاع دهید.

ممکن است پس از لایه‌برداری شیمیایی حالتی شبیه به آفتاب سوختگی خفیف در پوست ایجاد شود و علائمی مانند خارش، سوزش، قرمزی، گرما و سفت شدن برای مدت چند روز مشاهده شوند. حداقل 24 ساعت پس از درمان از شستن یا آرایش کردنِ صورت خود بپرهیزید. جهت شستشوی صورت از یک پاک کننده ملایم و بدون صابون استفاده کنید. از اسکراب و یا دستمال پاک‌کننده آرایش استفاده نکنید.

روش‌های جراحی


لیفت پیشانی درمانی طولانی مدت برای رفع چین و چروک‌های پیشانی با استفاده از تکنیک آندوسکوپی دارای حداقل میزان تهاجم است. هرچند این روش نیاز به طی یک دوره نقاهت دارد زیرا عملی جراحی محسوب می‌شود. لیفت پیشانی شامل ایجاد برش‌های کوچکی در پوست سر است. سپس بافت جهت جلوگیری از افتادگی پلک و صاف کردن پیشانی کشیده می‌شود. لیفت پیشانی اغلب موثرترین روش برای از بین بردن خطوط افقی پیشانی است.

انتخاب بهترین گزینه‌های درمانی


برای انتخاب بهترین گزینه‌های درمانی در واقع باید با پزشک مشورت کنید. تنها پس از مشاوره می‌توان یک برنامه درمانی مناسب را طراحی کرد. سپس می‌توانید به خانه بروید و قبل از اقدام به انجام هرگونه درمان در خصوص آن کمی فکر کنید.

آمادهسازی


برای اخذ بهترین نتایج و کاهش کبودی احتمالی از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون و مکمل‌های گیاهی خودداری کنید. همچنین از مصرف آسپرین و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDS) مانند ایبوپروفن، موترین و آلو اجتناب کنید. دوزهای بسیار زیاد برخی ویتامین‌ها و مکمل‌ها می‌توانند خون را رقیق کنند و احتمال کبودی را افزایش دهند. در صورت مصرف کومادین، پلاویکس یا دیگر داروهای رقیق‌کننده خون، پزشک خود را مطلع سازید. حین درمان در صورت داشتن هرگونه تغییر در سابقه پزشکی یا فعالیت‌های شخصی مربوط به درمان، پزشک خود را مطلع نمایید.

مراقبت‌های بعد از درمان در کلینیک زیبایی زعفرانیه


برای جلوگیری از کبودی از مصرف داروهای رقیق‌کننده خون مانند آسپرین خودداری کنید. در صورت نیاز به مصرف مسکن پزشک تیلنول را توصیه خواهد کرد. حداقل 24 ساعت پس از درمان از لمس یا اسکراب ناحیه پیشانی خودداری کنید. همچنین از حرارت دادن مستقیم توسط سشوار، قرار گرفتن در معرض نور خورشید، سونا، اتاق بخار، دوش آب داغ، یوگای گرم یا بیکرام و ورزش شدید نیز اجتناب کنید.

سعی کنید به پشت بخوابید، ارتفاع زیر سر خود را افزایش دهید و از مالیدن ناحیه تحت درمان خودداری کنید. از مصرف ماسک صورت، انجام لایه‌برداری شیمیایی، ماساژ صورت، لیزر یا نور درمانی نیز پرهیز نمایید.

چگونه از بروز چین و چروک‌های پیشانی جلوگیری کنیم؟


افزایش سن یک فرآیند طبیعی است اما عوامل خاصی در سبک زندگی وجود دارند که می‌توانند بر شکل‌گیری زودهنگام چین و چروک‌ها و خطوط‌ها تأثیر بگذارند. با آگاهی از این عوامل و ایجاد تغییرات خاص در سبک زندگی می‌توانید شدت و میزان پیشرفت شکل‌گیری چین و چروک‌ها را کاهش دهید.

کاهش استفاده بیش از حد از عضله پیشانی


خانواده، دوستان و اطرافیان بر نحوه‌ی بیان احساسات هر فرد تأثیر می‌گذارند. ممکن است هنگام ابراز علاقه یا شگفت‌زدگی ابروهای خود را بالا ببریم. حالات چهره بخش مهمی از ارتباطات انسان را تشکیل می‌دهند اما چین و چروک‌ها در افرادی که تمایل زیادی به بیان احساسات توسط صورت خود دارند ممکن است زودتر از دیگران ظاهر شوند.

در اوایل سی سالگی ممکن است متوجه خطوط روی پیشانی شویم حتی وقتی ابروهای خود را بالا نمی‌بریم یا عضلات حرکت نمی‌کنند. همانند هر ماده دیگر با گذشت زمان و جمع شدن مکرر پوست چین و چروک‌ها ظاهر خواهند شد. این چین و چروک‌ها به تدریج دائمی خواهند شد و در نتیجه خطوطی عمیق‌تر ایجاد می‌شوند. با کاهش حرکت پیشانی می‌توان از شکل‌گیری زودرس خطوط پیشانی جلوگیری کرد.

به مدت زمانی که ممکن است ابروهای خود را بالا بیاورید، توجه کنید. اگر متوجه شدید که به طور طبیعی حالات خود را بیان می‌کنید و تمایل دارید ابروهای خود را در طول مکالمه مرتباً بالا بیاورید، سعی کنید این عادت را ترک کنید.

پیروی از رژیم غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان


آنتی‌اکسیدان‌ها در میوه‌ها، سبزیجات و ویتامین‌هایی مانند A، C و E وجود دارند. آنتی‌اکسیدان‌ها می‌توانند با از بین بردن ترکیباتی در پوست به نام رادیکال‌های آزاد به سلامت پوست کمک کنند. رادیکال‌های آزاد روی فرآیند خودترمیمی پوست تاثیراتی منفی دارند. اگر پوست به طور موثری خود را ترمیم نکند و سلول‌های جدید ایجاد نشوند پروتئین‌های ضروری مانند کلاژن و الاستین از بین خواهند رفت. این پروتئین‌ها موجب ایجاد ظاهری جوان، صاف و شاداب می‌شوند.

رفع چروک‌های پیشانی با رژیم غذایی

تأثیر آب آشامیدنی بر سلامت پوست


مصرف آب کافی برای حفظ سلامت و شادابی پوست مهم است. آب ماده‌ای ضروری برای حفظ عملکرد مناسب اندام است. از آنجا که پوست وسیع‌ترین اندام بدن است، آب ماده‌ای حیاتی برای حفظ رطوبت در لایه‌های فوقانی پوست و حفظ جوانی آن محسوب می‌شود.

رفع چروک‌های پیشانی با آب آشامیدنی

کم‌آبی باعث خشک شدن پوست می‌شود و احتمال ایجاد چین و چروک‌ها و سایر لکه‌ها را افزایش می‌دهد. برای حفظ سلامت پوست نوشیدن مقدار زیادی آب و هیدراته نگه داشتن بدن بسیار مهم است. نوشیدنی‌های حاوی کافئین مانند قهوه و نوشیدنی‌های انرژی‌زای محبوب مُدرهای قوی هستند که می‌توانند باعث کم‌آبی بدن شوند. اگر عادت به نوشیدن مقادیر زیاد قهوه دارید از هیدراته ماندن بدن خود اطمینان حاصل نمایید. این کار را می‌توانید با نوشیدن مقادیر کافی آب و مصرف یک مرطوب‌کننده مناسب انجام دهید.

آسیب به پوست در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض آفتاب و پیری زودرس پوست


از قرار گرفتن مستقیم در معرض آفتاب پرهیز نمایید. رعایت این موضوع موجب کاهش سرعت شکل‌گیری چین و چروک‌ها، جلوگیری از بروز سایر بیماری‌های پوستی مانند لکه‌های ناشی از رنگدانه اضافی و کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست می‌شود. قرار گرفتن در معرض تابش شدید UVA و UVB خورشید می‌تواند رنگ قهوه‌ای مایل به طلایی در پوست ایجاد کند اما در عین حال ممکن است منجر به وارد کردن آسیب شدید به پوست و شکل‌گیری زودرس چین و چروک‌ها و خطوط صورت گردد.

یکی از بهترین راه‌ها برای کاهش اثرات مضر پیری ناشی از تابش خورشید اجتناب از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور شدید و همچنین استفاده از محصولات موضعی ضد اشعه ماوراء بنفش مانند ضد آفتاب است. اشعه ماوراء بنفش مضر می‌تواند از طریق ابرها نیز نفوذ کند. بنابراین استفاده از کرم‌های ضد آفتاب به صورت روزانه توصیه می‌شود به ویژه اگر پوستی روشن دارید که فاقد ملانین (رنگدانه طبیعی محافظ پوست) است و به آسانی می‌سوزد.

اثرات مخرب سیگار


سیگار کشیدن اثرات مضر زیادی بر سلامت عمومی از جمله پوست دارد. نیکوتین سیگار باعث انقباض رگ‌های خونی و در نتیجه کاهش خونرسانی به پوست می‌شود. کاهش خونرسانی به معنای وارد شدن استرس به پوست و تولید رادیکال‌های آزاد مضر بیشتر است. این رادیکال‌های آزاد می‌توانند DNA پوست را تغییر دهند و روند بازسازی کلاژن و الاستین را آهسته کنند. افراد سیگاری زودتر از افراد غیرسیگاری پیر می‌شوند و پوست این افراد به دلیل کاهش خاصیت ارتجاعی ظاهری خشک پیدا خواهد کرد.

رفع چروک‌های پیشانی با ترک سیگار

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی