آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

تخصصی ترین مرکز تزریق فیلر باسن و اندام

ماندگاری بوتاکس چقدر است و چه عواملی باعث افزایش آن می شود؟

۲۲ دی ۱۴۰۲

ماندگاری بوتاکس بین 2 تا 6 ماه خواهد بود که می‌توان میانگین 3 تا 4 ماه را برای آن در نظر گرفت. چرا اثر بوتاکس با گذشت زمان از بین می‌رود؟ بدن شما به طور دائم در حال ساخت انتقال دهنده‌های عصبی بوده و اثر مسدود کننده‌ی بوتاکس با گذشت زمان از بین خواهد رفت. درنتیجه اثر شل کنندگی آن بر روی عضلات از بین خواهد رفت.

اگر قصد انجام بوتاکس را دارید از شما دعوت می‌کنیم تا با تماس با شماره‌ی 02122026697 یک نوبت مشاوره با دکتر الناز احمدی تعیین کنید. دکتر الناز احمدی یک متخصص باتجربه‌ی بوتاکس در زعفرانیه – مقدس اردبیلی است و می‌تواند شما را برای انجام بوتاکس هم از نظر مالی و هم از نظر روانی راهنمایی کرده و برای گرفتن بهترین نتیجه به شما کمک کند. بوتاکس در صورت انجام صحیح می‌تواند تأثیر قابل توجه و سریعی بر زیبایی شما داشته باشد.

ماندگاری بوتاکس


ماندگاری بوتاکس

نتیجه‌ی این عمل به شما و نحوه‌ی درمان بستگی خواهد داشت. نحوه‌ی تزریق، میزان دوز مورد استفاده و عوامل متعدد دیگری تعیین کننده‌ی نتیجه‌ی درمان خواهند بود. برای اکثر افراد ماندگاری بوتاکس بین 3 تا 4 ماه خواهد بود. البته موارد استثنایی همیشه وجود داشته و اکثراً شامل ورزشکاران و افرادی که برای بار اول بوتاکس تزریق می‌کنند، خواهد شد.

ملاحظات در تزریق بوتاکس برای افراد ورزشکار

ممکن است نتیجه‌ی تزریق بوتاکس در افراد ورزشکار سریع‌تر از بین برود. متابولیسم افراد ورزشکار بسیار سریع‌تر از افراد عادی بوده و این امر موجب ترمیم سریع‌تر و دفع بوتاکس از بدن خواهد شد. این خبر خوبی برای ورزشکاران نیست ولی با در نظر گرفتن سبک زندگی فعال شما در طی جلسه‌ی مشاوره با متخصص بوتاکس، می‌توان یک برنامه‌ی درمانی مخصوص برای رسیدن به نتایج بهتر با ماندگاری بالا طراحی کرد.

ملاحظات در تزریق بوتاکس برای اولین بار

اگر برای اولین بار قصد تزریق بوتاکس را دارید باید بدانید که اولین تزریق شما احتمالاً نتیجه‌ی ایده آل را به همراه نداشته و ماندگاری آن نیز پایین خواهد بود. در ابتدا ممکن است برای شل کردن کامل عضلات به چندین تزریق نیاز داشته باشید. پس از چند بار تزریق ماندگاری درمان نیز بیشتر خواهد شد چرا که پوست زمان بیشتری برای تولید کلاژن و بازسازی خود داشته و خطوط ریز و چین و چروک ها را پر می‌کند. تزریق بوتاکس با مقاصد زیبایی بین 4 تا 6 ماه ماندگاری داشته ولی اثرات جلسه‌ی اول درمان سریع‌تر از بین خواهند رفت. احتمالاً لازم خواهد بود تا 2 الی 3 ماه بعد از تزریق اول برای تزریق مجدد به کلینیک مراجعه کنید.

چه عواملی باعث از بین رفتن اثر بوتاکس می‌شوند؟


چه عواملی باعث از بین رفتن اثر بوتاکس می‌شوند؟

  • متابولیسم: بدن هر فرد با سرعت خاصی بوتاکس را دفع کرده و معمولاً ماندگاری آن در بدن بین 3 تا 4 ماه خواهد بود.
  • اندازه و عمق چین و چروک ها: افراد مبتلا به خطوط ریز احتمالاً نسبت به افرادی که خطوط عمیق و عضلات حجیم دارند متوجه تأثیر بیشتری از تزریق بوتاکس خواهند شد.
  • سطح فعالیت فیزیکی: پروتئین‌ها پس از تزریق برای وارد شدن به عضله نیاز به زمان دارند. حالات چهره که در زمان ورزش کردن ایجاد می‌شوند باعث انقباضات سریع عضلات شده و بوتاکس را از بین می‌برند.
  • کیفیت بوتاکس: بوتاکس نسبت به دما و زمان حساس است و محصولات حاوی این ماده باید در یخچال نگهداری شوند.
  • منطقه‌ی مورد درمان: تزریق بوتاکس در پیشانی و بین ابروها معمولاً ماندگاری بیشتری خواهد داشت.
  • حالات چهره: برخی از افراد خوش شانس بوده و حتی پس از رفع اثر بوتاکس نیز استفاده از عضلات صورت را فراموش می‌کنند. ماندگاری بوتاکس در این افراد نسبت به کسانی که شدیداً به استفاده از عضلات صورت خود وابسته‌اند بیشتر خواهد بود.
  • مهارت و دقت در تزریق: بوتاکس اثر خود را دقیقاً در محل تزریق نشان خواهد داد. متخصصین ماهر عضلات شما را به طور دقیق هدف قرار داده و بهترین نتیجه را برای شما ایجاد می‌کنند.
  • میزان بوتاکس تزریق شده: میزان بوتاکس مورد نیاز برای همه‌ی افراد یکسان نخواهد بود. میزان بوتاکس تزریقی باید بسته به سطح فعالیت و حجم عضلات شما تنظیم شود. هرچقدر عضلات بزرگ‌تر باشند بوتاکس بیشتری لازم خواهد بود.
  • تعداد دفعات تزریق بوتاکس: هرچقدر تعداد دفعات تزریق بیشتر باشد ماندگاری بوتاکس بیشتر خواهد بود. به گزارش پزشکان افرادی وجود دارند که می‌توانند تا یک سال بدون تزریق از اثرات بوتاکس بهره مند باشند.
  • دیگر عوامل بالقوه: برخی از افراد در صورت بیماری یا استرس شاهد ماندگاری کمتر بوتاکس خواهند بود.

چگونه می‌توان ماندگاری بوتاکس را افزایش داد؟


اگر قصد دارید تا ماندگاری بوتاکس را افزایش دهید در ادامه به چهار روش برای این کار اشاره خواهیم کرد.

مراجعه به متخصص ماهر

به منظور گرفتن نتیجه‌ی طبیعی و ماندگار ضروری است که برای انجام تزریقات به یک متخصص باتجربه مراجعه کنید که بتواند دوز و محصول مورد استفاده را بسته به شرایط شما تنظیم کند.

پس از تزریق از عضلات صورت خود استفاده کنید

بلافاصله پس از تزریق بوتاکس ضروری است که عضلات ناحیه‌ی تزریق را حرکت دهید. این کار به پخش شدن محصول کمک کرده و ماندگاری بوتاکس را افزایش می‌دهد.

به مدت 24 تا 48 ساعت پس از تزریق از مالیدن صورت خود پرهیز کنید.

در حالی که حرکت دادن عضلات صورت توصیه می‌شود، افراد نباید به صورت خود دست زده و یا از محصولات مراقبتی بر روی آن استفاده کنند. مالیدن یا لایه برداری پوست می‌تواند باعث جابجا شدن بوتاکس و عوارض جانبی شود.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید اجتناب کنید.

قرار گرفتن در معرض نور خورشید را محدود کنید

محافظت در برابر نور خورشید روشی مؤثر برای افزایش ماندگاری بوتاکس و حفظ سلامت پوست خواهد بود. آفتاب سوختگی یکی از قابل پیشگیری ترین دلایل ایجاد چین و چروک و علائم پیری است. بدین ترتیب دوری از نور خورشید و استفاده‌ی روزانه از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF 30 می‌تواند مفید باشد.

استفاده از مکمل‌های روی

اخیراً اثبات شده که مکمل‌های روی می‌توانند تاثیرگذاری بوتاکس را افزایش دهند چراکه سم بوتولینم (ماده‌ی اصلی موجود در بوتاکس) به گروهی از آنزیم‌هایی تعلق دارد که به عنصر روی وابسته هستند.

از داروهای ضد چین و چروک استفاده کنید.

از داروهای ضد چین و چروک استفاده کنید

درمان چین و چروک با استفاده از رتین-A می‌تواند به افزایش ماندگاری بوتاکس کمک کند. ترکیب بوتاکس با یک کرم موضعی رتینوئید می‌تواند میزان نیاز به بوتاکس در هر تزریق را کاهش داده و ماندگاری آن را نیز بیشتر کند. رتینوئیدها را می‌توان در بخش‌هایی از صورت که معمولاً تحت درمان با بوتاکس قرار نمی‌گیرند نیز استفاده کرد.

درمان منظم

به طور کلی درمان منظم می‌تواند نتایج بهتر و ماندگارتری را برای شما ایجاد کند. یک مطالعه‌ی اخیر نشان می‌دهد که تزریق منظم بوتاکس به یک ناحیه از صورت با فاصله‌ی 4 ماه به مدت 2 سال باعث افزایش تصاعدی ماندگاری بوتاکس خواهد شد. زمانی که برای اولین بار بوتاکس تزریق می‌کنید عضلات شما در قوی‌ترین حالت خود قرار دارند. به همین دلیل در تزریقات اول خود به میزان بوتاکس بیشتری نیاز دارید و فاصله‌ی تزریقات نیز کمتر خواهد بود. موثرترین راه برای افزایش ماندگاری بوتاکس انجام منظم تزریقات است. به علاوه، انجام تزریقات قبل از رفع کامل اثر تزریق قبلی می‌تواند به شما کمک کند. این کار عضله را ضعیف نگه داشته و از ایجاد چین و چروک جلوگیری می‌کند.

اثرات طولانی مدت بوتاکس

بوتاکس باعث فلج شدن عضله‌ی مورد هدف معمولاً به مدت 3 تا 6 ماه خواهد شد. درنتیجه اگر بخواهید اخم کنید قادر به انجام این کار نخواهید بود. این حالت اثر کوتاه مدت بوتاکس است. ازجمله اثرات بلندمدت بوتاکس می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بوتاکس عضله‌ی شما را آموزش می‌دهد

پس از استفاده‌ی طولانی مدت از بوتاکس عضلات شما یاد می‌گیرند تا حرکاتی که باعث ایجاد چین و چروک می‌شوند را انجام ندهند. زمانی که به بی حرکتی عضلات صورت در اثر تزریق بوتاکس عادت کنید، پس از رفع اثر آن نیز این حرکات را کمتر انجام خواهید داد.

بوتاکس عضله را ضعیف می‌کند

بوتاکس عضله را ضعیف می‌کند

اگر به مدت 20 سال پاهای خود را حرکت ندهید در نهایت عضلات شما تحلیل رفته و ضعیف می‌شوند. همین اتفاق برای عضلات صورت نیز می افتد. اگر بوتاکس را به طور منظم برای مدت زمان طولانی استفاده کنید، عضلات صورت در اثر عدم استفاده تحلیل خواهند رفت. این به معنی ضعیف شدن تمام عضلات صورت نخواهد بود. بوتاکس به مناطق خاصی از صورت تزریق شده و تنها این عضلات ضعیف خواهند شد در حالی که عضلات دیگر قدرت خود را حفظ خواهند کرد.

بنابراین صورت شما بی روح به نظر نخواهد رسید. عضلات متعدد دیگری در صورت شما وجود دارند که فعالیت خود را حفظ کرده و حالات چهره را ابراز می‌کنند. اگر تزریق بوتاکس را متوقف کنید عضلات شما مجدداً قدرت خود را باز خواهند یافت.

بوتاکس می‌تواند پوست را نازک کند

برخی از افراد پس از چند سال تزریق بوتاکس از نازک شدن پوست خود شکایت دارند که در طی آن عروق خونی زیر پوست دیده خواهند شد. این مشکل شایع نبوده ولی افرادی که تزریق بوتاکس را از سنین پایین (مثل 20 سالگی) شروع می‌کنند در خطر این عارضه قرار خواهند داشت. در این موارد ممکن است پوست پیشانی به شکل دائمی نازک شود. بعضاً پس از چندین سال استفاده، ابروها و پلک های فرد سنگین خواهند شد که این مشکل ادامه‌ی استفاده از بوتاکس را دشوار می‌کند.

بوتاکس می‌تواند باعث تغییر رنگ یا تغییر بافت جزئی شود.

این عارضه نیز نادر بوده ولی برخی از افراد علاوه بر نازک شدن پوست شاهد موج دار شدن و تغییر رنگ آن نیز هستند. در برخی از موارد حتی به هنگام بیان حالات چهره ممکن است پیشانی فرد ناهموار به نظر برسد.

خوشبختانه این عارضه قابل پیشگیری بوده و می‌توان با تغییر الگوی تزریقات و استفاده از مقدار کمتر بوتاکس و پخش کردن بیشتر آن این کار را انجام داد. همچنین می‌توان مصرف بوتاکس را برای مدتی متوقف کرد.

ممکن است با گذشت زمان نیاز شما به بوتاکس کاهش یابد.

استفاده از بوتاکس به مدت چند سال نیاز شما به این محصول را کاهش خواهد داد. با مصرف میزان صحیح بوتاکس و تزریق آن در زمان مناسب، عضلات شما تحلیل رفته و نیاز شما به بوتاکس کمتر خواهد شد. زمانی که عضلات شما به بی حرکتی عادت کنند، روند ایجاد چین و چروک و علائم پیری کند خواهد شد.

اثرات بوتاکس پس از توقف مصرف آن باقی خواهند ماند.

پوست شما یک شبه دچار چین و چروک نخواهد شد. بسته به مدت زمان استفاده از بوتاکس می‌توانید سال‌ها از اثرات آن بهره مند باشید.

تزریق طولانی مدت بوتاکس پوست را روشن کرده و چین و چروک ها را کاهش می‌دهد.

جدا از دیگر اثرات طولانی مدت بوتاکس، یک اثر آن را قطعاً متوجه خواهید شد: اگر به طور منظم به مدت بیش از 10 سال از بوتاکس استفاده کنید ظاهری جوان‌تر داشته و چین و چروک پوست شما بسیار کمتر خواهد بود. همچنین پوست شما صاف‌تر بوده و خطوط ریز آن نیز تا حد زیادی از بین خواهند رفت.

سؤالات متداول


آیا چیزی به عنوان بوتاکس دائمی وجود دارد؟

خیر، بوتاکس دائمی وجود ندارد.

آیا هرچقدر تزریق بوتاکس را بیشتر انجام دهم ماندگاری آن بیشتر می‌شود؟

خیر، شما نباید بیش از حد از بوتاکس استفاده کنید چراکه ممکن است آنتی بادی‌های خنثی کننده در بدن شما تولید شده و اثر بوتاکس را خنثی کنند. به طور کلی بهتر است قانون تزریق هر 12 هفته یک بار را برای بوتاکس رعایت کنید.

آیا سن 50 سالگی برای تزریق بوتاکس زیاد است؟

سن خاصی برای شروع بوتاکس وجود نداشته و شرایط پوست هر فرد منحصر به خود او خواهد بود.

آیا تزریق بوتاکس در اطراف چشم ظاهری طبیعی ایجاد خواهد کرد؟

می‌توان با تزریق بوتاکس به دور چشم نیز ظاهری طبیعی برای فرد ایجاد کرد ولی افرادی که می‌خواهند چهره‌ی آن‌ها کاملاً طبیعی به نظر برسد باید ابتدا به فکر تزریق بوتاکس در پیشانی بوده و پس از آن به سراغ نواحی دیگر صورت بروند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ