بوتاکس گونه: تزریق بوتاکس به گونه، ماندگاری، عکس قبل و بعد، هزینه

۱۱ مهر ۱۴۰۱

ایجاد چین‌ و چروک و منافذ بر روی چانه یکی از پروسه‌های طبیعی افزایش سن و پیری صورت می‌باشد. با این که هیچ دلیل پزشکی برای به وجود آمدن پوست پرتقالی و منافذ پوستی وجود ندارد، اما می‌تواند اعتماد به نفس فرد را تحت تأثیر قرار داده و باعث شود تا فرد بیشتر از سن خود به نظر برسد. تزریق بوتاکس به گونه روشی است که برای افزایش حجم و جوانسازی انجام می‌شود و برای بیمارانی که احساس می‌کنند گونه‌های کوچکی دارند انتخاب مناسبی است.

بوتاکس گونه چگونه عمل می‌کند؟


بوتاکس گونه چگونه عمل می‌کند؟

چروک‌های روی گونه عموماً به‌عنوان ریتیدهای پویا شناخته می‌شوند. این به این معنا است که این چروک‌ها بسته به حرکت ماهیچه زیر آن‌ها شکل‌های متفاوتی به خود می‌گیرند. این نوع از ریتیدها به دلیل حرکت یکسان و مداوم یک ماهیچه به وجود می‌آیند.

مغز و ماهیچه‌های شما با هم در ارتباط هستند و زمان و نحوه حرکت ماهیچه‌های صورت را از طریق این ارتباط تعیین می‌کنند. این سیستم ارتباط به دلیل وجود ترکیبی به نام استیل‌کولین فعال است. بوتاکس از تولید استیل‌کولین برای دوره‌ای موقت جلوگیری می‌کند.

زمانی که بوتاکس به ماهیچه تزریق می‌شود آن ماهیچه بعد از اثر کردن بوتاکس در جای خود قفل خواهد شد. نتیجه تزریق بوتاکس موقتی است و تا زمانی که تزریق توسط یک پزشک متخصص انجام شود ماهیچه هیچ آسیبی نخواهد دید.

در کنار از کار انداختن اعصاب توسط بوتاکس اتفاق مهم دیگری که پس از تزریق بوتاکس برای گونه‌ها رخ می‌دهد، حجیم کردن گونه‌ها می‌باشد به‌ طوری‌ که قبل و بعد از تزریق بوتاکس علاوه بر رفع چین‌وچروک اطراف گونه‌های آنها حجیم‌تر به نظر می‌رسند.

مراحل آماده‌شدن برای تزریق بوتاکس به گونه


پزشک شما باید اطلاعات و دستورالعمل کاملی در خصوص نحوه آماده‌شدن برای تزریق بوتاکس به شما ارائه دهد و شما باید این دستورالعمل‌ها را به طور کامل دنبال کنید. برخی از این دستورالعمل‌ها به شرح زیر می‌باشد:

 • استفاده‌ نکردن از داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی مانند ایبوپروفن و مکمل‌هایی نظیر روغن ماهی و جینکوبیلوبا از یک هفته قبل از تزریق بوتاکس.
 • عدم استفاده از نوشیدنی‌های الکلی از 48 ساعت قبل از تزریق.
 • مطلع ساختن پزشک از هرگونه سابقه بیماری یا دارویی که در حال حاضر مصرف می‌کنید.

روند تزریق بوتاکس به گونه


در طول پروسه تزریق بوتاکس چه چیزی رخ می‌دهد؟

تزریق بوتاکس باید در مطب پزشک و توسط یک جراح پلاستیک متخصص انجام شود. این پروسه تقریباً یک ساعت زمان می‌برد. میزان بوتاکس موردنیاز به عوامل زیادی چون تعداد نواحی تحت تزریق و همچنین داشتن سابقه تزریق بوتاکس بستگی دارد. به طور معمول افرادی که در گذشته از بوتاکس استفاده نموده‌اند، در مقایسه با افرادی که برای اولین‌بار بوتاکس تزریق می‌کنند به دز بیشتری احتیاج دارند.

بوتاکس به‌تنهایی باعث ایجاد درد نمی‌شود. آن چه که تزریق بوتاکس را برای برخی افراد دردناک می‌کند، سوزن تزریق است. آستانه تحمل درد در افراد متفاوت است، به همین دلیل ممکن است برخی افراد در هنگام تزریق بوتاکس بیشتر از دیگران اذیت شوند. گاهی پزشک برای کاهش درد ناشی از بوتاکس از پماد بی‌حسی یا یخ استفاده می‌کند.

بعد از تزریق ممکن است قسمتی که تزریق در آن انجام شده است، دچار کبودی و تورم شود که ظرف چند روز تا یک هفته بر طرف خواهد شد. حتی در صورت تورم و دردناک بودن بیمار نباید تا 24 ساعت بعد از انجام تزریق محل تزریق را بمالد، ماساژ دهد و یا فشاری به آن وارد کند. ماساژ دادن و ورزش شدید ممکن است باعث شود تا بوتاکس در محل تزریق جابه‌جا شده و باعث فلج شدن دیگر قسمت‌های صورت شود. این اتفاق باعث نامتقارن شدن صورت خواهد شد، چیزی که هیچ فردی آن را نمی‌خواهد. اگرچه در صورت بروز این اتفاق پزشک می‌تواند در صورت نیاز با تزریق بیشتر بوتاکس آن را تصحیح نماید. اما چیزی که باید بدانید این است که بعد از تزریق بوتاکس به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان آن را خارج نمود.

10 روز تا 2 هفته بعد از تزریق می‌توان نتایج آن را به طور کامل احساس کرد. نتایج تزریق برای حداقل 3 ماه و در بعضی موارد تا 6 ماه ماندگار خواهد بود. بعد از رفع اثر بوتاکس بیماران دچار افت ظاهر نخواهند شد و ظاهر آن‌ها درست شبیه به قبل از آخرین جلسه تزریق بوتاکس می‌شود.

قسمت‌های مورد هدف برای تزریق بوتاکس به گونه


با تزریق بوتاکس به گونه می‌توان چروک‌های چندین ناحیه در گونه را به همراه افتادگی و شل شدن پوست گونه و زیر چشم را درمان نمود.

این نواحی شامل موارد زیر می‌شود:

 • چروک‌های عمیق در گونه
 • چروک‌های ناشی از شل شدن پوست و افتادگی ماهیچه

در صورتی‌ که در خانواده شما سابقه چروک‌های عمیق در گونه وجود دارد، می‌توانید برای جلوگیری از ایجاد این چروک‌ها از بوتاکس استفاده کنید.

مواردی که باید در خصوص تزریق بوتاکس به گونه بدانید


مواردی که باید در خصوص تزریق بوتاکس به گونه بدانید.

بوتاکس محبوب‌ترین پروسه زیبایی در آمریکا محسوب می‌شود. این پروسه غیرتهاجمی و به‌شدت مؤثر است و باعث اثر بازگشتی نمی‌شود. بعد از رفع شدن اثرات اولیه تزریق بوتاکس می‌توان بدون آسیب‌دیدن بافت زیرین و پوست دوباره تزریق مجدد را انجام داد. در حقیقت تکرار تزریق بوتاکس می‌تواند پروسه پیری پوست را به‌شدت کاهش دهد.

بوتاکس در از بین‌ بردن چروک‌های در اصطلاح فعال بسیار مفید است. این چروک‌ها در زمان اخم کردن، لبخند زدن، خندیدن و یا تکان دادن اعضای صورت به وجود می‌آیند. چروک‌های عمیق پوستی که حتی بدون تکان دادن اعضای صورت قابل تشخیص هستند به کمک بوتاکس کم‌عمق‌تر خواهند شد و نمی‌توان آن‌ها را مانند چروک‌های فعال از بین برد. برای ازبین‌بردن چروک‌های عمیق و دائمی روش‌های درمانی زیبایی متعددی وجود دارد. اما برای از بین‌ بردن چروک‌های گونه و اطراف آن چه باید کرد؟ در ادامه به این موارد پرداخته شده است.

در طول پروسه تزریق بوتاکس به گونه چه اتفاقی می‌افتد؟


تزریق بوتاکس باید در مطب پزشک و توسط یک جراح پلاستیک متخصص انجام شود. این پروسه تقریباً یک ساعت زمان می‌برد. میزان بوتاکس موردنیاز به عوامل زیادی چون تعداد نواحی تحت تزریق و همچنین داشتن سابقه تزریق بوتاکس بستگی دارد. به طور معمول افرادی که درگذشته از بوتاکس استفاده نموده‌اند در مقایسه با افرادی که برای اولین‌بار بوتاکس تزریق می‌کنند به دز بیشتری احتیاج دارند.

بوتاکس به‌تنهایی باعث ایجاد درد نمی‌شود. آن چه که تزریق بوتاکس را برای برخی افراد دردناک می‌کند سوزن تزریق است. آستانه تحمل درد در افراد متفاوت است به همین دلیل ممکن است برخی افراد در هنگام تزریق بوتاکس بیشتر از دیگران اذیت شوتد. گاهی پزشک برای کاهش درد ناشی از بوتاکس از پماد بی‌حسی یا یخ استفاده می‌کند.

بعد از تزریق ممکن است قسمتی که تزریق در آن انجام شده است دچار کبودی و تورم شود که ظرف چند روز تا یک هفته بر طرف خواهد شد. حتی در صورت تورم و دردناک بودن بیمار نباید تا 24 ساعت بعد از انجام تزریق محل تزریق را بمالد، ماساژ دهد و یا فشاری به آن وارد کند. ماساژ دادن و ورزش شدید ممکن است باعث شود تا بوتاکس در محل تزریق جابه‌جا شده و باعث فلج شدن دیگر قسمت‌های صورت شود. این اتفاق باعث نامتقارن شدن صورت خواهد شد، چیزی که هیچ فردی آن را نمی‌خواهد. اگرچه در صورت بروز این اتفاق پزشک می‌تواند در صورت نیاز با تزریق بیشتر بوتاکس آن را تصحیح نماید. اما چیزی که باید بدانید این است که بعد از تزریق بوتاکس به‌هیچ‌عنوان نمی‌توان آن را خارج نمود.

10 روز تا 2 هفته بعد از تزریق می‌توان نتایج آن را به طور کامل احساس کرد. نتایج تزریق برای حداقل 3 ماه و در بعضی موارد تا 6 ماه ماندگار خواهد بود. بعد از رفع اثر بوتاکس بیماران دچار افت ظاهر نخواهند شد و ظاهر آن‌ها درست شبیه به قبل از آخرین جلسه تزریق بوتاکس می‌شود.

بعد از تزریق بوتاکس به گونه باید انتظار چه چیزی را داشت؟


بلافاصله بعد از تزریق بوتاکس می‌توان بیشتر فعالیت‌های روزانه را از سر گرفت. بعد از تزریق با فعال‌شدن سم ممکن است کمی احساس درد، سوزش و بی‌حسی داشته باشید. نباید بعد از تزریق اولین دُز بوتاکس انتظار درمان و ازبین‌رفتن کامل چروک‌ها را داشت.

چه زمانی می‌توان نتایج تزریق بوتاکس به گونه را مشاهده نمود؟


به طور معمول یک تا دو روز بعد از تزریق بوتاکس می‌توان نتیجه آن را حس کرد، اما گاهی این زمان بیشتر طول می‌کشد. بعد از گذشت 7 تا 10 روز نتایج تزریق بوتاکس به طور کامل خود را نشان خواهند داد.

آیا تزریق بوتاکس خطر و عوارض جانبی در پی دارد؟


بوتاکس برای بیشتر افراد بی‌خطر و ایمن است. در روز بعد از تزریق بوتاکس فرد دچار برخی عوارض جانبی می‌شود که این عوارض به شرح زیر می‌باشند:

 • درد، کبودی و تورم در محل تزریق
 • سردرد
 • حالت تهوع موقت
 • انقباض عضلانی

خطر ابتلا به عوارض شدیدتر کم است. در صورت بروز هر یک از علائمی که در ادامه به آن‌ها اشاره شده است باید سریعاً به پزشک مراجعه نمود:

 • تاری دید یا دوبینی
 • ضعف عضلانی یا اسپاسم‌های دردناک عضلات
 • مشکل در صحبت‌ کردن
 • از دست‌ دادن کنترل مثانه
 • تنفس سخت

چه عواملی بر هزینه‌های بوتاکس تأثیر می‌گذارند؟


فقط قیمت هر واحد بوتاکس نیست که بر روی هزینه کلی تزریقات تأثیر می‌گذارد. عوامل دیگری نیز هستند که بر روی هزینه‌های انجام بوتاکس تأثیر می‌گذارند:

 • میزان تجربه پزشکی که تزریق بوتاکس را انجام می‌دهد.
 • محل مطبی که تزریق در آن انجام می‌شود. (شاخص هزینه زندگی)
 • استفاده از هرگونه بوتاکس خاص توسط پزشک
 • موارد دیگر

در طول مشاوره اولیه قبل از تزریق حتماً در خصوص هزینه‌های بوتاکس با پزشک خود صحبت نمایید.

سؤالات متداول


بعد از تزریق بوتاکس به گونه می‌توان ورزش کرد؟

بعد از تزریق بوتاکس گونه پزشک یا پرستار مراقبت‌های لازم را به شما توضیح خواهد داد. توصیه می‌شود تا حداقل 3 ساعت بعد از تزریق بوتاکس از ورزش‌کردن پرهیز کنید.

چقدر زمان لازم است تا بوتاکس بر روی گونه‌ها تاثیر کند؟

بوتاکس 3 روز بعد از تزریق شروع اثر کردن می‌کند. اثر کامل آن را می‌توان 2 هفته بعد از تزریق مشاهده نمود.

ماندگاری بوتاکس گونه چقدر است؟

ماندگاری بوتاکس بین 3 تا 6 ماه است. بعد از این مدت ممکن است چروک‌های پوستی دوباره پدیدار شوند. درصورتی‌که از بوتاکس برای موارد دیگری مانند تعرق زیاد یا سردرد استفاده نموده‌اید، این علائم نیز دوباره برخواهند گشت.

چگونه برای تزریق بوتاکس به گونه آماده شویم؟

درصورتی‌که می‌خواهید بوتاکس گونه انجام دهید از نوشیدن الکل در 24 ساعت قبل از تزریق پرهیز نمایید. همچنین از داروهای رقیق‌کننده خون و بروفن نیز استفاده نکنید. این کار از قرمزی و کبودی محل تزریق جلوگیری می‌کند.

آیا تزریق بوتاکس به گونه دردناک است؟

درد داشتن تزریق بوتاکس بسیار نادر است. بیشتر بیماران در زمان تزریق درد بسیار کمی خواهند داشت. مطمئن باشید که در طول جلسه قبل از تزریق همه چیز به طور کامل برای توضیح داده می‌شود به همین دلیل در حین تزریق برای همه چیز آماده خواهید بود.

تزریق بوتاکس باید چند بار تکرار شود؟

در بیشتر موارد بیماران بعد از اولین تزریق نتایج قابل‌توجهی دریافت خواهند کرد. بوتاکس به طور مؤثری چروک‌ها و خطوط پوستی را برای 4 ماه محو خواهد کرد. هر چهره منحصربه‌فرد است و با ما با معاینه شما خواهیم گفت که شما به چند جلسه تزریق احتیاج خواهید داشت و باتوجه‌به نتایج این تزریقات فاصله میان هر تزریق چقدر باید باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی