هزینه تزریق بوتاکس بر اساس برند، تعداد واحد تزریق شده و تجربه پزشک

۱۹ دی ۱۴۰۲

بوتاکس در طول قرن گذشته، برای انواع مختلف مقاصد پزشکی و زیبایی مورد استفاده قرار گرفته است. از جمله عارضه هایی که تزریق بوتاکس برای درمان آنها موثر بوده است عبارتند از: تعریق بیش از حد (هیپرهیدروزیس)، اسپاسم گردن (دیستونی گردن)، مشکل در انقباض پلک ها (بلفارواسپاسم) ،تنبلی چشم و میگرن. امروزه تزریق بوتاکس در عمل های زیبایی برای درمان یا صاف کردن چین و چروک صورت، چروک به اصطلاح پنجه کلاغی اطراف چشم و سایر خط وخطوط صورت استفاده می شود.

اطلاع از هزینه تزریق بوتاکس میتواند عامل مهمی باشد که تعیین میکند این درمان برای شما مناسب است یا خیر.

عواملی که بر هزینه بوتاکس تأثیر می‌گذارند، به تعداد واحدهای بوتاکس مورد نیاز، عمق چین و چروک صورت شخصی که می خواهد آنها را پر کند و اینکه چه کسی این تزریق را انجام می دهد، بستگی دارند. منطقه زندگی شخص نیز میتواند در هزینه این درمان تاثیرگذار باشد. همچنین ممکن است برخی از پزشکان برای بیماران جدید و تزریق های متعدد، تخفیف هایی قائل شوند. علاوه بر این، روش درمانی تزریق بوتاکس می‌تواند برای افرادی که به دلایل پزشکی مانند سردردهای میگرنی مراجعه میکنند، ارزان‌تر از اهداف زیبایی باشد، چراکه در درمان میگرن به تزریق واحدهای کمتری نیاز است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی هزینه تزریق بوتاکس و یا برای رزرو نوبت در کلینیک زیبایی دکتر الناز احمدی متخصص پوست و مو با شماره تلفنهای 09197263146 و  02122026697  تماس حاصل فرمایید

بوتاکس چیست؟


بوتاکس در واقع نام تجاری سم بوتولینوم است. این سم توسط باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم تولید می شود. برندها و شرکت های مختلفی وجود دارند که بوتاکس تولید می کنند، مانند دیسپورت (Dysport )، مای اوبلاک (Myobloc ) و  زئومین (Xeomin). ما همچنان در این مقاله برای سهولت در خواندن، از کلمه “بوتاکس” استفاده می کنیم.

بوتاکس چگونه عمل می کند؟(کارکرد بوتاکس)


سم بوتولینوم با جلوگیری از آزاد شدن انتقال دهنده عصبی استیل کولین (ACh) در محل اتصال عصبی عضلانی، مانع از انتقال تکانه های عصبی به عضله می شود و به طور موقت از انقباض عضلانی جلوگیری می کند. به عبارت ساده، بوتاکس به طور موقت ماهیچه ای را که به آن تزریق می شود فلج می کند.

حتما از خود میپرسید که تزریق بوتاکس چگونه به رفع چین و چروک ها کمک می کند. بوتاکس برای رفع چین و چروک های پویا استفاده می شود و نه برای چروک های ایستا. چین و چروک های پویا حین حالت های خاص صورت ظاهر می شوند، به عنوان مثال:

 • خطوط پنجه کلاغی: اینها خطوطی هستند که هنگام لبخند زدن در اطراف و کناره های چشم شما ظاهر می شوند.
 • خطوط پیشانی: اینها خطوط افقی هستند که با بالا بردن ابروها روی پیشانی شما ظاهر می شوند.
 • خطوط اخم: اینها خطوط عمودی هستند که حین اخم کردن در مرکز پیشانی شما ظاهر می شوند.
 • خطوط خرگوشی: اینها خطوط پویایی هستند که هنگام لبخند زدن در کناره های بینی ظاهر می شوند.

علاوه بر چین و چروک های پویا، سایر کاربردهای رایج بوتاکس عبارتند از:

 • لبخند لثه ای: نمایان شدن بیش از حد لثه هنگام لبخند زدن، این مشکل را نیز می توان با تزریق بوتاکس برطرف کرد.
 • هیپرتروفی ماستر: اگر فک حجیمی دارید که به صورت شما شکل مربعی می دهد، می توان با تزریق بوتاکس این مشکل را برطرف کرد، مشروط بر اینکه عضله ماستر بیش از حد فعال باشد.
 • فرم دادن به ابرو: چند تزریق بوتاکس می تواند به شما کمک کند تا فرم ابروی مورد نظر خود را بدست آورید، البته فقط در صورتی که این تزریق توسط پزشک مجرب انجام شود.
 • رفع تو رفتگی یا چال چانه
 • رفع نوارهای پلاتیسمال (کاهش خطوط عمودی در گردن)
 • رفع خطوط حلقوی دور گردن
 • درمان میگرن (به حداقل رساندن دفعات و شدت سردردهای میگرنی)

انواع مختلف بوتاکس (سموم بوتولینوم)


همانطور که پیشتر نیز ذکر شد، بوتاکس در واقع نام تجاری نوع خاصی از سم بوتولینوم است. چندین برند مختلف از سم بوتولینوم وجود دارد که تفاوت های جزئی با یکدیگر دارند. انواع مختلف بوتاکس برای درمان مناطق مختلف، مورد مطالعه و استفاده قرار گرفته است. در لیست زیر برخی از رایج ترین مارک های تجاری سم بوتولینوم نوع A که بیشتر برای درمان های زیبایی استفاده می شود، آورده شده است:

 • بوتاکس- اونابوتولینوم توکسین A
 • زئومین- اینکوبوتولینوم توکسین A
 • دیسپورت– ابوبوتولینوم توکسین A
 • ژئووی- پرابوتولینوم توکسین A

هزینه بوتاکس ممکن است بر اساس برند آن نیز متفاوت باشد. قبل از انجام بوتاکس دربارهی هزینه ی آن و بهترین نوع بوتاکس مناسب درمان شما، با پزشک خود مشورت کنید.

تفاوت در انواع بوتاکس (سموم بوتولینوم)


تفاوت در انواع بوتاکس

تفاوت در انواع بوتاکس (سموم بوتولینوم) جزئی است، اما در زیر به بررسی جزئیات برخی از آنها میپردازیم:

بوتاکس – انابوتولینوم توکسین A 

بوتاکس اصلی ترین نوع سم بوتولینوم مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است و هنوز هم محبوب ترین برند میباشد. این محصول علاوه بر دوام طولانی مدت، برای درمان اکثر نواحی صورت ، مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا است. بوتاکس همچنین حاوی یک پوشش پروتئینی است که بدن ما در مقایسه با همتای خود یعنی زئومین، احتمال بیشتری دارد که علیه آن آنتی بادی بسازد. این پوشش پروتئینی گاهی اوقات به اشتباه “پروتئین محافظ” نامیده می شود.

 زئومین- اینکوبوتولینوم توکسین A

زئومین ممکن است گزینه مناسبی برای بیمارانی باشد که بدنشان آنتی بادی علیه بوتاکس تولید می کنند یا صرفاً می خواهند یک محصول تمیزتر و خالص تر به بدن آنها تزریق شود. با توجه به این واقعیت که این یک سم بوتولینوم “خالص”  و بدون پروتئین های کمپلکس (خارجی) است، تولید آنتی بادی مشابه بوتاکس را القا نمی کند. اثرات زئومین عموماً با گذشت چند روز و در بسیاری از افراد در طی ۲۴ ساعت پس از انجام تزریق ظاهر می‌شوند و حدود ۳ ماه نیز دوام دارند.

 دیسپورت- ابوبوتولینوم توکسین A 

دیسپورت، مشابه بوتاکس، حاوی پوشش پروتئینی است که ممکن است منجر به تولید آنتی بادی شود. به طور کلی، تزریق دیسپورت سریعترین نتایج را نشان می دهد و نتایج اغلب در عرض ۲۴ ساعت قابل مشاهده است و معمولاً ۳ ماه نیز دوام می اورد. لازم به ذکر است که به میزان هر ۱ واحد بوتاکس یا زئومین ، ۲.۵ الی ۳ واحد دیسپورت برای ایجاد نتیجه یکسان، مورد نیاز است. به دلیل رقیق بودن این محصول، احتمال پخش شدن آن به نواحی ناخواسته بیشتر است و احتمال بروز عوارض جانبی بالاتری نیز دارد.

ژئووی- پرابوتولینوم توکسین A

ژئووی یکی از جدیدترین سموم بوتولینوم موجود در بازار است. در نتیجه، استفاده و تحقیقات مشابه بوتاکس روی آن انجام نشده است. همچنین حاوی کمپلکس های پروتئینی فوق الذکر است و شبیه بوتاکس است. به گفته شرکت های داروسازی، نتایج تزریق آن در ۲۴ الی۷۲ ساعت پس از تزریق نمایان میشوند و ۳ ماه نیز ماندگاری دارند. با این حال، بسیاری از پزشکان گزارش می دهند که نتایج تزریق این برند به مراجعین آنها تنها ۶ الی ۸ هفته دوام آورده است.

از آنجایی که این برند بسیار جدید است و تحقیقات کافی در مورد اثربخشی و ایمنی آن انجام نشده، آژانس دارویی اروپا در حال حاضر این محصول را ارائه نمی دهد.

عوامل تاثیرگذار در هزینه ی تزریق بوتاکس 


عوامل تاثیرگذار در هزینه ی تزریق بوتاکس

هزینه تزریق بوتاکس چقدر است؟ در حقیقت، عوامل متعددی وجود دارند که در نهایت بر هزینه درمان بوتاکس شما تأثیر می‌گذارند. هزینه ی تزریق به عوامل متعددی از جمله موارد زیر بستگی دارد:

 مناطق تحت درمان 

تعداد واحدهای بوتاکس؛ به طور معمول برای درمان هر قسمت مورد نیاز است، به تعداد چروک هایی که نیاز به پر کردن دارند و میزان عمق آن چین و چروک ها بستگی دارد. معمولاً به بیش از یک واحد برای پر کردن چین و چروک های عمیق نیاز است. برخی از پزشکان هستند که بدون توجه به تعداد و شدت چین و چروک‌ها، از استفاده از تعداد زیادی واحد بوتاکس برای بیماران خود اجتناب می‌کنند، زیرا بر این باورند که استفاده ی بیش از حد از بوتاکس ظاهری بسیار غیرطبیعی ایجاد می‌کند. از اینرو مراجعه به این نوع پزشک میتواند موجب صرفه جویی در هزینه ها شود. افرادی که به میگرن  مبتلا هستند و برای درمان نیاز به تزریق بوتاکس دارند نیز میتوانند با مراجعه به این نوع پزشکان، هزینه ی کمتری پرداخت بکنند.

چه شخصی را برای انجام تزریق بوتاکس انتخاب می کنید 

یکی دیگر از مواردی که می تواند بر هزینه های درمان تأثیر بگذارد، شخصی است که این عمل را انجام می دهد. گاهی اوقات ممکن است یک پرستار به جای پزشک، بوتاکس را تزریق کند و این ممکن است به طور کلی هزینه کمتری داشته باشد. افرادی هستند که ممکن است نگران این باشند که اگر تزریق بوتاکس توسط یک پزشک واقعی انجام نشود، صورت آنها ممکن است آسیب ببیند. اما باید گفت بطور کلی دلیلی برای نگرانی در این زمینه وجود ندارد. بسیاری از این افراد، غیرپزشک هستند اما در زمینه ی تزریق بوتاکس به خوبی آموزش دیده اند و می توانند خدمات بسیار مطلوبی را ارائه دهند.

هزینه های منطقه ی زندگی 

هزینه های تزریق بوتاکس نیز بسته به محل درمان متفاوت خواهد بود. شاخص هزینه زندگی عامل مهمی است که نمی توان آن را نادیده گرفت، به همین دلیل جای تعجب نیست که هزینه درمان بوتاکس در شهرهای بزرگتر در مقایسه با هزینه تزریق در شهرهای کوچکتر بیشتر باشد.

شما می توانید در مورد این موارد و عوامل دیگری که بر هزینه تزریق بوتاکس تاثیر می گذارند در طول مشاوره اولیه خود مشورت بگیرید.

افرادی که علاقه مند به تزریق بوتاکس هستند، میتوانند از قبل در این زمینه تحقیق کنند تا حین مراجعه از نرخ قیمت ها اطلاع داشته باشند. بهتر است علاوه بر دریافت اطلاعات قیمت، از هر پزشک یا پرستاری که به طور مکرر تزریق بوتاکس انجام می دهد، نمونه کارهای قبلی را بخواهید. اگر هزینه بوتاکس در منطقه ای که شما در آن زندگی می کنید گران است، میتوانید برای دستیابی به یک قیمت بهتر، مراکز درمانی و زیبایی اطراف محل زندگیتان را بررسی کنید.

آیا من هم می توانم تزریق بوتاکس انجام دهم؟


بله می‌توانید، اما قبل از آن با پزشک خود مشورت کنید و همچنین نکات منع تزریق بوتاکس را که در لیست زیر آورده شده، مطالعه کنید:

 • سن زیر ۱۸ سال و بالای ۶۵ سال.
 • در صورت بارداری و شیردهی.
 • ابتلا به بیماریهای مربوط به عصب یا عضله مانند بیماری میاستنی گراویس.
 • حساسیت داشتن به سم بوتولینوم(بوتاکس).
 • وجود عفونت در ناحیه ای که قصد تزریق بوتاکس به آن را دارید.( در اینصورت تزریق بوتاکس باید تا زمانی که عفونت ناحیه کاملا برطرف شود به تعویق بیفتد).
 • اختلالات مربوط به خون.(عدم انعقاد خونریزی)
 • بیمارانی که از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین یا ویتامین E با دوز بالا، مسکن ها و غیره استفاده می کنند. باید هفت روز قبل از انجام تزریق، مصرف دارو را قطع کنند.

سوالات متداول 


تزریق بوتاکس چقدر طول میکشد؟ 

درمان بوتاکس معمولاً به عنوان درمان سرپایی نامیده می شود زیرا تزریق آن بیش از ۱۰ دقیقه زمان نمیبرد. ممکن است نتایج تزریق بوتاکس بعد از گذشت ۲۴ الی ۴۸ ساعت نمایان شوند. ممکن است شما در همان هفته ی اول متوجه ایجاد تغییرات بشوید اما نتیجه ی نهایی تزریق با گذشت چند هفته و حتی بعد از ۱ ماه ، نمایان میشود.

اکنون شما هزینه تزریق بوتاکس را میدانید، و احتمالا کنجکاو هستید که بفهمید تاثیرات بوتاکس چقدر دوام دارند و شما کی باید برای تزریق دوم مراجعه کنید. باید گفت این دو امر به دو عامل اصلی بستگی دارد. نوع و برند بوتاکسی که تزریق می شود و ویژگی های بدنی مختص هر بیمار.

 آیا تاثیر بوتاکس دائمی و همیشگی است؟ 

متاسفانه تاثیر بوتاکس دائمی و همیشگی نیست. به طور کلی، شما می توانید انتظار داشته باشید که به مدت ۳ تا ۴ ماه از مزایای تزریق بوتاکس لذت ببرید. این دوره برای برخی افراد ممکن است کوتاهتر نیز باشد، یعنی حدودا ۲ ماه. همچنین این امکان نیز وجود دارد که تاثیرات تزریق بوتاکس برای برخی افراد بیشتر دوام داشته باشند و به مدت ۴ الی ۶ ماه دوام بیاورد.

اما بطور کلی میزان دوام تزریق بوتاکس به خود بیمار بستگی دارد. عوامل ژنتیکی، قرار گرفتن در معرض نور خورشید و عادات سبک زندگی مانند نوشیدن الکل و سیگار کشیدن نقش مهمی در طول عمر درمان بوتاکس شما خواهد داشت. عدم دوام طولانی مدت تزریق بار اول، امری عادی است. بوتاکس بعد از تزریق دوم ماندگاری بیشتری دارد.

با تمام آنچه گفته شد، مدت زمان ماندگاری بوتاکس به خود بیمار بستگی دارد. بدن هر فردی منحصربفرد است و میزان تاثیرگذاری و نتیجه ی تزریق بوتاکس در افراد مختلف، متفاوت خواهد بود.

عوارض جانبی تزریق بوتاکس چیست؟

به طور کلی، تزریق بوتاکس فوق العاده بی خطر است و معمولاً عوارض جانبی ندارد. ممکن است مقداری کبودی در محل تزریق داشته باشید، اما این کبودی بعد از یک یا دو روز خودبخود از بین می‌رود. همچنین تزریق بوتاکس هیچ دوره نقاهتی ندارد، پوست شما بعد از تزریق کاملاً طبیعی به نظر می رسد، به جز چند لکه قرمز کوچک در محل تزریق که آنهم خودبخود رفع خواهد شد.

البته این بدان معنا نیست که تزریق بوتاکس کاملاً بدون خطر است. یکی از جدی‌ترین عوارض جانبی افتادگی پلک است که در صورت پخش شدن بوتاکس (اغلب در نتیجه دراز کشیدن یا چرت زدن بلافاصله پس از تزریق)، یا اگر پزشک بوتاکس را خیلی نزدیک به عضله‌ای که باعث بالا‌کشیدن پلک می‌شود تزریق کند، اتفاق می‌افتد (اگرچه پزشکان با تجربه می دانند که از تزریق به کدام ناحیه باید اجتناب کنند). خوشبختانه این مشکل نیز دائمی نیست و می‌توان آن را با قطره‌های چشمی درمان کرد و بعد از چند هفته این عارضه نیز برطرف خواهد شد.

اقدامات بعد از تزریق بوتاکس

وقتی تزریق در مطب تمام شد و به منزل رسیدید، میتوانید صورت خود را بشویید، روتین روزانه مراقبت از پوست صورت خود را انجام دهید و حتی آرایش کنید. اما از انجام نکات زیر پرهیز کنید:

 • دراز نکشید: به مدت ۴ ساعت نباید دراز بکشید. اگر اجبار به این کار هم باشد باید موقعیت سر بالاتر از بقیه نقاط بدن باشد.
 • تمرینات ورزشی و کاردیو انجام ندهید: نباید به مدت ۲۴ ساعت ورزش کنید. بهتر است بجای این کار روی مبل بنشینید و فیلم تماشا کنید. در واقع، بوتاکس برای انجام کار خود به زمان نیاز دارد و سرعت بخشیدن به متابولیسم بدن کمکی به این امر نمی کند.
 • محل تزریق را ماساژ ندهید: سعی کنید دست های خود را از محل تزریق دور نگه دارید. نیازی به ماساژ دادن و تحریک محل تزریق نیست.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی