آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

افتادگی پلک بعد از بوتاکس: علت و راهکارهای درمانی

زمانی که بوتاکس به سهواً ماهیچه اشتباهی را مورد هدف قرار می‌دهد، فرد ممکن است دچار افتادگی پلک شود؛ این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که برای ازبین‌بردن خطوط اخم و یا چروک‌های افقی پیشانی از بوتاکس استفاده می‌کنید. گاهی بوتاکس از طریق سوراخ کوچکی درون استخوان وارد فضای زیر استخوان بالای پلک می‌شود. زمانی که این اتفاق رخ دهد بوتاکس ماهیچه‌ای که مربوط به بالابردن پلک بالایی می‌باشد را فلج می‌کند و باعث افتادگی پلک می‌شود.

چه چیزی باعث افتادگی پلک بعد از بوتاکس می‌شود؟


چه چیزی باعث افتادگی پلک بعد از بوتاکس می‌شود؟

زمانی که بوتاکس بعد از تزریق در یک یا دو ناحیه خاص جابه‌جا شود ممکن است باعث افتادگی پلک یا پتوز گردد. این نواحی خاص پیشانی و فضای بین چشم‌ها هستند.

پیشانی

برای ازبین‌بردن چروک‌های پیشانی از بوتاکس استفاده می‌شود. بوتاکس از انقباض ماهیچه فرانتالیس که مسئول بالابردن ابروها است و باعث پدیدآمدن چروک‌های افقی بر روی پیشانی می‌شود، جلوگیری می‌کند. در بیشتر موارد تزریق بوتاکس باعث می‌شود تا پیشانی صاف و یکدست به نظر برسد. در برخی موارد بوتاکس باعث پایین آمدن ابروها می‌شود. این پدیده باعث پایین آمدن پلک بالایی و در نهایت افتادگی پلک در بیمار خواهد شد.

فضای بین چشم‌ها

با تزریق بوتاکس در فاصله بین دو چشم یا بالای ابروها خطوط اخم بالای بینی از بین خواهند رفت. در برخی موارد بوتاکس وارد پلک بالا شده و ماهیچه بالابرنده پلک بالا را فلج می‌کند. در صورت فلج شده این ماهیچه فرد دچار افتادگی پلک خواهد شد.

در صورت افتادگی پلک بعد از بوتاکس چه باید کرد؟


در صورت افتادگی پلک بعد از بوتاکس چه باید کرد؟

احتمالاً تاکنون اصطلاح بوتاکس بد را شنیده‌اید. این اصطلاح زمانی استفاده می‌شود که بیمار از تزریق بوتاکس نتیجه نامطلوبی گرفته باشد. در بیشتر موارد این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که تزریق بوتاکس توسط فردی غیرمتخصص که در خصوص آناتومی صورت اطلاعات کافی ندارد، انجام می‌شود. زمانی که بوتاکس به ناحیه اشتباهی تزریق شود و یا دز زیادی از بوتاکس به ناحیه اشتباه تزریق شود، می‌تواند باعث عدم تقارن در اعضای صورت مانند افتادگی ابرو و افتادگی پلک شود.

متخصصین باتجربه با تزریق صحیح بوتاکس از رخ‌دادن بوتاکس بد جلوگیری می‌کنند. یک اشتباه مانند تزریق کردن بوتاکس در نواحی خیلی نزدیک به ابرو می‌تواند باعث افتادگی ابروها شود. تزریق بوتاکس یک هنر است و نباید ساده گرفته شود. برای تزریق صحیح باید حتماً آناتومی و مشخصات صورت بیمار بررسی شود تا محل دقیق تزریق مشخص گردد.

به‌علاوه در صورت ابتلا به افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس، متخصص پوست با تزریق بوتاکس بیشتر در قسمت پایینی پیشانی، باعث فلج شدن ماهیچه پایین که مسئول افتادگی ابرو است می‌شود. این کار می‌تواند اثر فلجی ماهیچه‌های ابرو را خنثی کند.

این کار می‌تواند عدم تقارن بین ابروها را نیز تصحیح کند و برای بازگرداندن تقارن میان ابروها لازم نیست تا زمان ازبین‌رفتن اثر بوتاکس صبر نمود. با تزریق میزان بسیار کمی بوتاکس در قسمت پایین آمده ابرو می‌توان عدم تقارن بین ابروها را تصحیح نمود. بهترین نتیجه ناشی از تزریق بوتاکس داشتن ظاهری جوان‌تر و بدون چین‌وچروک است به‌گونه‌ای که کسی متوجه این تزریق نخواهد شد.

روش‌های درمان افتادگی پلک ناشی از بوتاکس


بر طبق گزارش‌ها جراحان در انجمن‌های زیبایی، افتادگی پلک و ابرو ناشی از بوتاکس ظرف 4 تا 6 هفته برطرف خواهد شد اما گاهی ممکن است این زمان 3 تا 7 ماه نیز طول بکشد.

تحریک کردن ماهیچه افتاده: تحریک کردن ماهیچه درگیر باعث می‌شود تا زمان موردنیاز برای رفع اثر بوتاکس کاهش پیدا کند. این کار را می‌توان به کمک شوک الکتریکی یا تمرین دادن ماهیچه انجام داد. برای این کار توصیه می‌شود روزانه قسمت پشتی یک مسواک برقی را برای چند دقیقه بر روی ماهیچه آسیب‌دیده قرار دهید. لرزش مسواک، ماهیچه‌ای که به‌وسیله بوتاکس فلج شده بود را فعال می‌کند.

قطره چشمی آپراکلونیدین: درصورتی‌که استفاده از مسواک برقی برای شما ممکن نیست می‌تواند به‌جای آن از قطره چشمی آپراکلونیدین استفاده کنید. این قطره‌ها با سیگنال دادن به گیرنده‌ها باعث انقباض در ماهیچه‌های مشخصی از چشم شده و پلک را 1 تا 2 میلیمتر بالا می‌برد. به طور معمول باید 3 بار در روز و هر بار به میزان یک یا دو قطره از این دارو درون چشم ریخته شود اما پزشک با معاینه بیمار میزان دقیق مصرف دارو را برای وی تجویز می‌نمایند.

بهترین روش برای درمان افتادگی پلک ناشی از بوتاکس جلوگیری از بروز آن است. تزریق صحیح بوتاکس کار سختی است که به تخصص و دانش پزشکی احتیاج دارد. قبل از انجام هرگونه پروسه تهاجمی یا غیرتهاجمی پزشکی در خصوص پزشک مسئول انجام آن و امکانات و تجهیزات محلی که قرار است این پروسه در آن انجام شود به‌خوبی تحقیق نمایید.

افتادگی پلک ناشی از بوتاکس چقدر ماندگار خواهد بود؟


افتادگی پلک ناشی از بوتاکس چقدر ماندگار خواهد بود؟

خبر خوب این است که به دلیل موقتی بودن اثر بوتاکس، افتادگی پلک نیز موقتی خواهد بود. درحالی‌که ماندگاری بوتاکس بین 3 تا 4 ماه است، افتادگی پلک ناشی از بوتاکس در عرض چند هفته از بین خواهد رفت. در بسیاری از موارد افتادگی پلک ناشی از بوتاکس به‌صورت خودبه‌خود و خیلی سریع‌تر از رفع شدن اثر چروک‌ها از بین خواهد رفت. به‌علاوه می‌توان از برخی از قطره‌های چشمی برای کم‌کردن یا برطرف نمودن اثر افتادگی پلک استفاده نمود. گاهی برای رفع این افتادگی فرد باید روزانه 2 تا 3 بار از این قطره‌ها استفاده نماید.

برای بسیاری از افراد فکرکردن به افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس بسیار وحشتناک می‌باشد. اما دیدن تأثیر بوتاکس در جوانسازی پوست و همچنین احتمال کم ابتلا به افتادگی پلک درصورتی‌که بوتاکس توسط فردی متخصص تزریق شود باعث می‌شود تا مزایای بی‌شمار بوتاکس بیشتر از معایب آن به چشم بیاید.

جلوگیری از افتادگی پلک


پزشک خود را بادقت انتخاب کنید، انجام بوتاکس توسط فردی که تخصص کافی ندارد احتمال ایجاد افتادگی پلک را افزایش می‌دهد. این خدمات حتماً باید زیر نظر پزشک انجام شود. برای انتخاب کردن پزشک متخصص از پزشک روزانه خود سؤال بپرسید و یا پزشکی را انتخاب کنید که نسبت به شرایط شما و تزریق بوتاکس و دیگر نوروتوکسین‌ها تخصص داشته باشد. قبل از انجام تزریق اگر در 4 ماه گذشته هرگونه نوروتوکسینی تزریق کرده‌اید پزشک خود را از آن مطلع سازید. همچنین درصورتی‌که از داروهایی که در ادامه به آن اشاره شده استفاده می‌کنید، آنها را نیز به پزشک اطلاع دهید.

  • شل‌کننده‌های عضلانی
  • داروهای خواب‌آور
  • رقیق‌کننده‌های خون
  • داروهای ضد حساسیت

همچنین پزشک باید در خصوص سوابق پزشکی شما اطلاعات داشته باشد. افرادی با سوابق بیماری نظیر جراحی صورت یا فلج بل بیش از دیگران در معرض افتادگی پلک ناشی از تزریق بوتاکس قرار می‌گیرند. سن، آسیب‌های ناشی از آفتاب و سبک زندگی از دیگر عواملی هستند که بر نتیجه بوتاکس تأثیر می‌گذارند. بعد از تزریق بوتاکس برای یک روز کامل از مالش و ماساژ صورت خودداری کنید. این کار از پخش شدن دارو در دیگر نقاط صورت جلوگیری می‌کند.

انجام بوتاکس تا چه اندازه ریسک دارد؟


به یاد داشته باشید که خطر ابتلا به افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس بسیار کم است و درصورتی‌که تزریق توسط فردی متخصص انجام شود این احتمال از پیش نیز کمتر خواهد شد. اولین و مهم‌ترین نکته این است که تزریق به‌خصوص تزریق اطراف چشم توسط جراح زیبایی متخصص انجام شود. هیچ کسی آناتومی داخلی صورت را بهتر از جراحان زیبایی نمی‌شناسد.

سؤالات متداول


آیا افتادگی پلک قابل‌درمان خواهد بود؟

رفع شدن افتادگی پلک به 3 تا 4 ماه زمان لازم دارد تا اثر بوتاکس از بین برود. اما استفاده از برخی داروهای تجویزی باعث بالارفتن موقتی پلکی که به‌خاطر بوتاکس دچار افتادگی شده است، خواهد شد.

دلیل رخ‌دادن افتادگی پلک چیست؟

افتادگی پلک زمانی رخ می‌دهد که فردی که بوتاکس را تزریق می‌کند دانش و تخصص لازم برای انجام این کار را ندارد. این افراد ممکن است بوتاکس را به قسمت اشتباهی تزریق کنند و یا دز زیادی از بوتاکس را در یک قسمت تزریق نمایند که باعث ضعف و افتادگی ماهیچه می‌شود.

افتادگی پلک ناشی از بوتاکس چقدر رایج است؟

برای آن دسته از افرادی که در خصوص تزریق بوتاکس نگرانی دارند باید گفت که این عارضه بسیار نادر است. فقط 5 درصد از افرادی که بوتاکس تزریق می‌کنند دچار افتادگی پلک می‌شوند. با انتخاب یک پزشک متخصص این میزان بسیار کمتر خواهد شد.

افتادگی پلک ناشی از بوتاکس چقدر ماندگار خواهد بود؟

خبر خوب این است که افتادگی پلک ظرف مدت 4 تا 6 هفته به‌صورت خودبه‌خود درمان خواهد شد. اما خبر بد این است که در تمام این مدت یکی از چشم‌های شما حالتی نیمه‌بسته خواهد داشت. در برخی موارد نادر افتادگی پلک ممکن است بیشتر و تا 6 ماه طول بکشد.

چه چیزی می‌تواند از بروز افتادگی پلک بعد از تزریق بوتاکس جلوگیری کند؟

اولین و مهم‌ترین نکته است که برای تزریق بوتاکس به یک متخصص پوست یا جراح زیبایی که آناتومی صورت را به‌خوبی می‌شناسد مراجعه نمایید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ