آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

بوتاکس زئومین: مزایا، ماندگاری و مقایسه آن با دیگر برندها

بوتاکس این روزها چنان نام آشنا و پرتکراری است که نام دیگر برندهای سم بوتولینوم نوع A کمتر به گوشتان می‌خورد. از این نظر بوتاکس مانند کلینکس است؛ کلینکس نام برندی است که به تدریج برای اشاره به دستمال کاغذی تولید تمام برندها به کار برده شد، چه کلینکس بودند چه نبودند. اگر قبلاً درباره بوتاکس تحقیق کرده باشید، احتمالاً با دیسپورت آشنا شده‌اید. دیسپورت نوع رایج و پرمصرف دیگری از سم بوتولینوم است. البته برای تزریق بوتاکس گزینه‌های متعددی مانند بوتاکس زئومین نیز در اختیار دارید.

بوتاکس زئومین چیست؟


بوتاکس زئومین نیز مانند دیسپورت و مصپورت بوتاکس نوعی از سم بوتولینوم نوع A است که استفاده از آن برای درمان چروک‌هایی مانند خطوط عمودی «11» بین ابروها و خط اخم تأیید شده است. دیسپورت، مصپورت و زئومین بوتاکس سازوکارشان دقیقاً مانند هم است، بوتاکس اجازه نمی‌دهد که پیام‌ها از عصب‌ها به عضله‌ها برسد، درنتیجه عضله‌ها شل و بی‌حرکت می‌شوند و پوست روی عضله‌ها دیگر چروک نمی‌خورد و صاف می‌ماند. تفاوت اصلی بین این محصولات در این است که بوتاکس حاوی پروتئینی غیرفعال است، اما زئومین فاقد افزودنی است. زئومین نوع خالصی از سم عصبی (نوروتوکسین) است و تمام پروتئین‌های اضافی حین تولیدش از ماده فعال اصلی جدا می‌شود. پروتئین‌های اضافی خارجی برای عملکرد بوتاکس لازم نیستند، به همین دلیل زئومین خالص است و چنین پروتئین‌هایی در آن وجود ندارد.

بنابراین از تزریق بوتاکس زئومین، بدون وجود پروتئین‌های غیرضروری نیز به همان نتایج می‌رسید. وجود سم لازم است؟ بله. وجود افزودنی‌ها ضروری است؟ خیر.

مزایای بوتاکس زئومین


 

مزایای بوتاکس زئومین

 • بوتاکس زئومین چروک‌های بین ابروها، دور چشم، پیشانی و دور دهان را صاف می‌کند.
 • بوتاکس زئومین اجازه نمی‌دهد که سیگنال‌ها از عصب به عضله‌ها برسد، درنتیجه عضله شل می‌شود و از ایجاد شدن چین و چروک‌ها جلوگیری می‌شود.
 • زمان درمان کوتاه و دوران بهبودش سریع است و نتایج چشمگیری ظرف دو هفته به دست می‌آید.
 • احتمال این‌که تزریق بوتاکس زئومین باعث بروز حساسیت شود، به دلیل عدم وجود افزودنی‌ها کمتر است.

بوتاکس زئومین به دلیل خلوص محصول غالباً «بوتاکس برهنه» نامیده می‌شود. حال باید دید که تزریق این محصول کاملاً خالص چه مزایایی دارد؟ موضوع این است که تزریق بوتاکس حاوی پروتئین‌های گوناگون، پس از سال‌ها در نهایت به دلیل وجود پروتئین‌های دیگر موجب حساسیت‌زدایی می‌شود، تقریباً همان‌طور که تزریق آمپول‌های ضدحساسیت موجب حساسیت‌زدایی می‌شود؛ به‌این‌ترتیب بوتاکس پس از سال‌ها دیگر اثر اولیه را نخواهد داشت. چون چنین پروتئین‌هایی در زئومین «برهنه» وجود ندارد، این نظریه مطرح شده است که این نوع حساسیت‌زدایی در اثر تزریق بوتاکس زئومین رخ نمی‌دهد.

کاربردهای بوتاکس زئومین


بوتاکس زئومین می‌تواند همان عارضه‌هایی را درمان کند که دیگر انواع بوتاکس برای رفعشان به کار برده می‌شوند؛ البته تفاوت‌هایی هم وجود دارد. بوتاکس زئومین برای درمان عارضه‌های زیر کاربرد دارد:

 • بلفارواسپاسم: پلک زدن و پرش پلک غیرارادی.
 • خط اخم.
 • دیستونی گردن: عارضه نادری که باعث موقعیت و فعالیت غیرعادی عضله گردن می‌شود.
 • اسپاستیسیتی بالاتنه.

سازمان غذا و دارو (FDA ) مصرف بوتاکس زئومین را برای درمان آب‌ریزش مزمن دهان (سیالوره) در کودکان و بزرگسالان تأیید کرده است. هرچند نتایج چند مطالعه حکایت از آن دارد که تزریق بوتاکس زئومین به درمان میگرن کمک می‌کند، هنوز این کاربرد تأیید نشده است.

بعضی مصارف بوتاکس و زئومین، بویژه برای بیماری‌های خاص کودکان هنوز به‌طور رسمی توسط FDA تأیید نشده است. برای مثال برخی پزشکان از بوتاکس برای درمان میگرن مزمن کودکان استفاده می‌کنند، اما این روش درمان برای این گروه سنی تأیید نشده است. بنابراین شرکت‌های بیمه هزینه این تزریق را نمی‌پردازند.

متقاضیان تزریق بوتاکس زئومین


 

متقاضیان تزریق بوتاکس زئومین

متخصص پوست در جلسه مشاوره تعیین می‌کند که آیا تزریق بوتاکس زئومین برای درمان عارضه‌های موردنظرتان بهترین گزینه به شمار می‌آید یا خیر. همچنین لازم است بدانید که محدودیت‌های سنی نیز وجود دارد. تزریق بوتاکس زئومین برای افراد 18 سال به پایین مناسب نیست.

همچنین مصرف بوتاکس زئومین در صورت وجود سابقه‌های زیر توصیه نمی‌شود:

 • حساسیت به تزریق بوتولینوم.
 • مشکلات تنفسی.
 • بیماری‌های تنفسی مانند آسم.
 • مشکلات بلع.
 • اختلال‌های عصبی یا عضلانی.

ضمناً مصرف بوتاکس زئومین در دوران بارداری یا شیردهی، به دلیل احتمال تحمیل خطرات ناشناخته به نوزادان، مجاز نیست.

آمادگی قبل از تزریق زئومین


وقتی تصمیم به تزریق بوتاکس زئومین می‌گیرید، مهم‌ترین کاری که باید انجام بدهید این است که درباره متخصصی که می‌خواهید تزریق را به ایشان بسپارید، تحقیق کاملی بکنید. پیشنهاد می‌کنیم از متخصص بپرسید که از چه محصولاتی و به چه دلیل استفاده می‌کند، چند سال در زمینه تزریق تجربه دارند و آیا تا به حال تکنیک‌های تزریق را به دیگران آموزش داده‌اند یا خیر؛ آموزش دادن به دیگران موجب بهبود تکنیک‌های تزریق می‌شود.

اگر از شایستگی‌های متخصص مطمئن شوید، احتمال این‌که در نهایت از نتیجه راضی نباشید، به حداقل می‌رسد. ترزیق بوتاکس زئومین درمانی حساس به تکنیک است. اگر تزریق را متخصصی دارای مجوز و آموزش‌دیده در زمینه آناتومی صورت انجام بدهد، صورتتان پس از تزریق غیرعادی و بی‌حرکت نمی‌شود و همچنان می‌توانید حالت‌های متفاوتی به صورتتان بدهید. بسیار مهم است با متخصص درباره نتایج موردانتظارتان از درمان مشورت کنید.

حداقل دو هفته قبل از مراسم یا رویداد خاصی که می‌خواهید برای آن آماده شوید، برای تزریق بوتاکس وقت بگیرید تا حالت یخ‌زدگی چهره‌ که پس از تزریق ایجاد می‌شود، تا آن روز تا حد زیادی از بین رفته باشد.

مراحل تزریق بوتاکس زئومین


 

مراحل تزریق بوتاکس زئومین

تزریق بوتاکس زئومین درمان بسیار سریعی است و خود عمل تزریق کمتر از ده دقیقه طول می‌کشد. پزشک ابتدا ناحیه درمان را بی‌حس می‌کند، ممکن است سوزش خفیفی را به خاطر ورود سوزن احساس کنید. تعداد تزریق‌ها متغیر است و به بزرگی ناحیه درمان بستگی دارد؛ برای مثال جوان‌سازی خطوط عمودی بین ابروها به چهار یا پنج تزریق نیاز دارد. کمتر همیشه بهتر از بیشتر است؛ به پزشکی مراجعه کنید که تزریق را پس از اولین دفعه چند بار تکرار می‌کند، چون به‌این‌ترتیب ناگهان مقدار بیش از حدی از بوتاکس در همان دفعه اول تزریق نمی‌شود. پس از تزریق می‌توانید تمام فعالیت‌های روزمره‌تان را مانند همیشه انجام بدهید.

مراقبت پس از تزریق بوتاکس زئومین


تا سه ساعت پس از تزریق نباید به صورتتان دست بزنید. همچنین به مدت چهار تا شش ساعت پس از تزریق دراز نکشید و فعالیت‌های سنگین انجام ندهید تا بوتاکس تزریق‌شده جابه‌جا نشود و در محل تزریق باقی بماند.

نتیجه تزریق زئومین چه زمانی مشخص می‌شود و ماندگاری نتیجه‌اش در مقایسه با دیسپورت و مصپورت چقدر است؟


 

نتیجه تزریق زئومین

احتمالاً بوتاکس زئومین سریع‌ترین اثرگذاری را دارد. بیماران غالباً ظرف سه تا پنج روز می‌توانند نتیجه را مشاهده کنند؛ اثرگذاری تمام تعدیل‌کننده‌های عصبی عموماً پس از پنج تا هفت روز شروع می‌شود. ماندگاری نتایج حاصل از تزریق زئومین و دیسپورت به‌طور متوسط سه تا چهار ماه است، اما ماندگاری پنج‌ماهه برای مصپورت گزارش شده است. البته عامل‌های دیگری نیز بر ماندگاری نتایج تأثیر می‌گذارد که از آن جمله می‌توان به مقدار بوتاکس تزریق‌شده، سرعت متابولیسم بدن بیمار و تمایلش برای حالت دادن به صورت اشاره کرد. افرادی که بیشتر به صورتشان حالت می‌دهند، زودتر از بقیه متوجه از بین رفتن اثر درمان با تعدیل‌کننده‌های عصبی می‌شوند.

عوارض جانبی احتمالی تزریق بوتاکس زئومین


مطالعات جدید نشان می‌دهد که بیماران از نتیجه درمان رضایت دارند و تزریق بوتاکس زئومین درمانی ایمن و مؤثر است. افتادگی پلک، خشکی چشم، اختلالات بینایی، احساس درد در محل تزریق، خشکی دهان، ضعف عضلانی، گردن درد و احتمال ابتلا به سرماخوردگی از شایع‌ترین عوارض احتمالی تزریق بوتاکس زئومین به شمار می‌آید.

برای تزریق بوتاکس زئومین حتماً به متخصص پوست ماهر مراجعه کنید تا احتمال بروز عوارض جانبی کمتر شود.

هزینه تزریق بوتاکس زئومین


هزینه تزریق بوتاکس زئومین در تمام کلینیک‌ها یکسان نیست. هزینه درمان به مهارت‌های متخصص پوست و تعداد واحدهای تزریق‌شده بستگی دارد. محل طبابت متخصص پوست و موقعیت کلینیک نیز بر هزینه تزریق بوتاکس زئومین اثر می‌گذارد، کلینیک‌های واقع در شهرهای بزرگ‌تر هزینه بیشتری از بیماران می‌گیرند و قیمت‌ها ممکن است در شهرهای مجاور متفاوت باشد.

حتماً در جلسه مشاوره درباره هزینه‌های تزریق بوتاکس زئومین با پزشک مشورت کنید و مطمئن شوید که هیچ هزینه پنهانی وجود ندارد.

مقایسه بوتاکس زئومین، مصپورت و دیسپورت


یکی از تفاوت‌های اصلی بین بوتاکس زئومین و دیگر فراورده‌های مشتق از سم بوتولینوم این است که بوتاکس زئومین هیچ افزودنی‌ای ندارد که خطر ایجاد پادتن‌ها را در بدن برای مقابله با آنها افزایش دهد. بنابراین برخلاف مشکلی که پس از تکرار تزریق دیسپورت و مصپورت پیش می‌آید، بدن نسبت به بوتاکس زئومین مقاوم نمی‌شود و احتمال این‌که نتیجه دلخواه‌تان را از تزریق بوتاکس زئومین بگیرید، بیشتر می‌شود.

همچنین بوتاکس دیسپورت و مصپورت باید در یخچال نگهداری شوند، اما بوتاکس زئومین نیازی به یخچال ندارد. هرچند نگهداری در یخچال موجب برتری یک محصول بر دیگری نمی‌شود، اما شرایط نگهداری آسان‌تر زئومین بوتاکس را دسترس‌پذیرتر می‌کند.

پرسش‌های متداول


زئومین چه تفاوت‌هایی با دیگر انواع بوتاکس دارد؟

یکی از تفاوت‌های اصلی بوتاکس زئومین با دیگر انواع بوتاکس این است که بوتاکس زئومین افزودنی دیگری ندارد که خطر ایجاد پادتن‌ها را در بدن افزایش دهد. بنابراین بدن در برابر زئومین بوتاکس مقاوم نمی‌شود و احتمال این‌که نتیجه دلخواه را از درمان بگیرید، بیشتر می‌شود.

زئومین بهتر است یا دیسپورت؟

زئومین و دیسپورت بوتاکس پوست را صاف می‌کنند و خط اخم را از بین می‌برند. اگرچه اثرگذاری زئومین و دیسپورت مشابه است، مطالعات متعدد نشان داده است که اثرگذاری زئومین سریع‌تر شروع می‌شود و نتایج ماندگارتری را نیز به دست می‌دهد.

چطور ماندگاری نتیجه حاصل از تزریق بوتاکس زئومین را بیشتر کنیم؟

برای آن‌که طول عمر بوتاکس زئومین بیشتر شود، آب مورد نیاز بدن را تأمین کنید، به خوبی از پوستتان مراقبت کنید، از ضدآفتاب استفاده کنید و از اشعه ماورابنفش دوری کنید، تغذیه مناسب داشته باشید و استرستان را کم کنید.

زئومین طبیعی‌تر از دیگر برندهای بوتاکس است؟

خیر، تبلیغات پرسروصدایی درباره زئومین وجود دارد که غالباً آن را به عنوان گزینه طبیعی‌تر و پاک‌تری از دیسپورت و مصپورت معرفی می‌کند، اما اشتباه است که تصور کنیم پروتئین‌های متصل‌شونده موجود در دیسپورت و مصپورت در زئومین وجود ندارند؛ چون زئومین نیز حاوی چند ترکیب مصنوعی است.

از کجا متوجه شوم که کدام برند بوتاکس از همه برایم بهتر است؟

به‌جای این‌که نگران انتخاب برند بوتاکس مناسب باشید، باید به انتخاب متخصص پوست مجرب فکر کنید. جراح پلاستیک یا متخصص پوست دارای بورد تخصصی بیشترین تجربه را دارد. اگر متخصص پوست مجرب باشد و آناتومی بدن را بشناسد، بهترین نتیجه را از درمان خواهید گرفت.

در جلسه مشاوره با متخصص پوست درباره ارزش‌ها، اهداف، بودجه، تجربه‌های پیشین، وضعیت سلامتی و پرونده پزشکی‌تان گفتگو می‌کنید تا از مؤثر و مناسب بودن درمان مطمئن شوید.

می‌توانم پس از تزریق بوتاکس زئومین بخوابم؟

بله، به شرطی که حداقل چهار ساعت صبر کنید.

می‌توانم پس از تزریق بوتاکس زئومین آرایش کنم؟

بله، البته قبل از تزریق نباید آرایش داشته باشید؛ صورتتان باید قبل از تزریق بوتاکس زئومین تمیز باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ