بوتاکس دیسپورت،تزریق بهترین برند بوتاکس + مزایا و معایب

۱۹ دی ۱۴۰۲

همان‌طور که سنمان بالاتر می‌رود، خطوط ریز و چین و چروک‌ها نیز به تدریج روی پوستمان پدیدار می‌شود. اگر دیدن این چین و چروک‌ها ناراحتتان می‌کند و می‌خواهید فرایند طبیعی پیری را دور بزنید، خوشبختانه امروزه روش‌های مختلفی برای رفع چین و چروک و جوانسازی پوست وجود دارد. شیر پاک‌کن‌ها، کرم‌ها و سرم‌های جوان کننده گزینه‌های خوبی برای شروع جوانسازی پوست هستند، اما اگر متوجه شدید از این فراورده‌های بدون نسخه به نتیجه دلخواهتان نمی‌رسید، گام بعدی تزریق ژل و بوتاکس است. حتماً تا به حال نام بوتاکس به گوشتان خورده است، اما به تازگی ماده‌ای به نام دیسپورت تولید شده است که رقیب سرسختی برای بوتاکس به شمار می‌آید. اگر اطلاعاتی راجع به بوتاکس ندارید، حتماً این مقاله را بخوانید تا همه چیز را درباره تزریق بوتاکس در کلینیک زیبایی زعفرانیه، ولنجک، مقدس اردبیلی بدانید.

دیسپورت چیست؟ 


دیسپورت یا ابوبوتولینیوم توکسین A نوعی تعدیل کننده عصبی تزریقی است که خطوط و چین و چروک‌های پوست را به مدت بیش از چهار ماه صاف می‌کند. سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت تزریق دیسپورت را برای رفع خطوط پیشانی متوسط تا شدید و خطوط 11 شکل بین ابروها تأیید کرده است.

همچنین دیسپورت برای از بین بردن خطوط دیگری که در اثر دادن حالت‌های مختلف به صورت ایجاد می‌شود، مانند خطوط پنجه کلاغی دور چشم و چین‌های روی پیشانی نیز کاربرد دارد. دیسپورت معمولاً بنا به دلایل مختلف برای درمان عارضه‌های گوناگون در ناحیه‌های زیر نیز تزریق می‌شود:

 • کف دست و زیربغل برای کاهش تعریق شدید (هایپرهیدروز).
 • نوارهای پلاتیسما یا خطوط روی گردن برای جوانسازی و صاف کردن پوست گردن.
 • عضله‌های جونده برای درمان دندان قروچه (براکسیسم) یا کاهش پهنای صورت.
 • خطوط خرگوشی روی پل بینی.
 • عضله‌های پایین برنده گوشه بیرونی لب برای بالا بردن گوشه‌های لب.
 • عضله پایین برنده بینی برای بالا بردن نوک بینی.
 • عضله چانه به منظور از بین بردن چال چانه.
 • لب بالا برای اصلاح لبخند لثه‌ای.
 • دیگر نقاط بدن برای درمان عارضه‌های ناشی از انقباض یا اسپاستیسیتی شدید عضلات؛ برای مثال با تزریق دیسپورت می‌توان واژینیسموس یا انقباض شدید عضلات واژن را که باعث دخول دردناک می‌شود، درمان کرد.

دیسپورت گونه‌ای از سم بوتولینیوم A، مشابه بوتاکس، زئومین و ژوو (Jeuveau) است. دیسپورت مانند رقبایش، ارتباط بین عصب‌ها و عضله‌ها را موقتاً قطع می‌کند، در نتیجه عضله‌ای که دیسپورت در آن تزریق شده است، منقبض نمی‌شود و پوست روی آن نیز چروک نمی‌خورد.

دیسپورت چیست

تزریق دیسپورت به جز از بین بردن چین و چروک‌های موجود برای پیشگیری از ایجاد چین و چروک نیز کاربرد دارد و با به حداقل رساندن حرکت عضله، زمان پدیدار شدن چین و چروک‌ها و خطوط روی پیشانی را به تأخیر می‌اندازد.

ساز و کار اثرگذاری دیسپورت 


اجازه ندهید که خطوط اخم بین ابروها زیبایی صورتتان را خدشه‌دار کند. دیسپورت ژلی تجویزی و سریع‌الاثر است که نتایجی طبیعی با ماندگاری بالا ایجاد می‌کند و برای از بین بردن خطوط اخم متوسط تا شدید بین ابروها تزریق می‌شود. تزریق دیسپورت ظاهر یا حرکت بقیه صورت را تغییر نمی‌دهد و به همین دلیل برای بزرگسالانی که می‌خواهند چهره‌ای طبیعی داشته باشند، مناسب است.

تزریق دیسپورت عضلاتی را موقتاً بی‌حرکت می‌کند که از آنها برای دادن حالت‌های مختلف به چهره، مثلاً خنده، لبخند و اخم استفاده می‌کنید. استفاده مکرر از عضلات صورت چین‌های عمیقی را روی صورت ایجاد می‌کند و باعث حک و ماندگار شدن خطوط ریز روی پوست می‌شود. بنابراین اگر حرکت این عضلات محدود شود، خطوط روی صورت صاف می‌شود و پوست جوان‌تر می‌شود.

دیسپورت خطوط اخم متوسط تا شدید بین ابروها را از طریق کاهش فعالیت عضلات مرتبط موقتاً صاف می‌کند.

انقباض‌ها و حرکت‌های مکرر عضله علت ایجاد چروک است. یک تزریق در هر کدام از پنج نقطه بین و بالای ابروها ‌موقتاً از منقبض شدن عضلات ایجاد کننده خط اخم جلوگیری می‌کند.

ساوز کار اثرگذاری دیسپورت

همچنین بی‌حرکت کردن عضلات پیشانی در بسیاری از موارد باعث می‌شود که عادت اخم کردن را ترک کنید و در نتیجه دیگر چهره‌تان همیشه حالت نگران نداشته باشد. بااین توصیف ممکن است تکرار تزریق ضرورتی نداشته باشد، چون دیگر مانند گذشته مدام اخم نمی‌کنید.

مراحل تزریق دیسپورت 


پزشک معالجتان ناحیه درمان را تمیز و ضدعفونی می‌کند و کرم بی‌حسی را روی آن می‌زند ـ البته تزریق دیسپورت آن‌قدر راحت است که اکثر بیماران متوجه می‌شوند نیازی به بی‌حسی ندارند.

سپس پزشک مقدار کمی دیسپورت را با سوزنی بسیار ظریف در عضله‌های زیر پوست تزریق می‌کند تا عضله‌ها دیگر حرکت نکنند.

ممکن است هنگام تزریق دیسپورت ناراحتی ملایمی مانند نیشگون گرفتن را حس کنید، اما دچار درد نخواهید شد. متخصص از شما می‌خواهد که لبخند بزنید، اخم کنید، ابروهای‌تان را بالا ببرید، بینی‌تان را چین بدهید یا حالت‌های دیگری به صورتتان بدهید تا نقاطی که نیاز به تزریق دارد، دقیقاً مشخص شود. کل درمان، بسته به تعداد تزریق‌ها 10 ـ 20 دقیقه طول می‌کشد.

آیا تزریق دیسپورت ایمن است؟


پس از تزریق دیسپورت نیز مانند هر تزریق دیگری احتمال بروز کبودی وجود دارد. برای این که خطر کبودی به حداقل برسد، باید مصرف داروهای رقیق کننده خون را که مصرف آنها ضرورت پزشکی ندارد، از یک هفته قبل از تزریق دیسپورت قطع کنید. مشروبات الکلی، روغن ماهی و مکمل‌های ویتامین E و داروهای غیراستروئیدی ضدالتهاب (NSAIDs) از قبیل آسپرین و ادویل از جمله داروها، مکمل‌ها و موادی هستند که باعث رقیق شدن خون می‌شوند. اگر پس از تزریق دیسپورت دچار سردرد شدید، می‌توانید استامینوفن یا ایبوپروفن برای تسکین سردردتان مصرف کنید.

مزایا و معایب دیسپورت 


مزایای تزریق دیسپورت

 • دیسپورت چین و چروک‌ها و خطوط ریز را صاف می‌کند.
 • دیسپورت به دلیل فلج کردن موقت عضله‌ها از تشکیل شدن چروک‌های جدید جلوگیری می‌کند.
 • دیسپورت با صاف کردن چین و چروک‌ها و خطوط ریز موجب بهبودی تقریباً آنی و ملموس می‌شود. نتایج دو روز پس از تزریق دیسپورت مشخص می‌شود.
 • ماندگاری نتایج تزریق دیسپورت بیش از چهار ماه است.
 • نتایج حاصل از تزریق دیسپورت طبیعی‌تر از نتایج تزریق تعدیل کننده‌های عصبی دیگر است.
 • دیسپورت برای درمان تعریق شدید زیربغل کاربرد دارد.
 • تزریق دیسپورت برای زاویه‌سازی فک و نامشخص‌تر کردن نوارهای روی گردن کاربرد دارد.
 • تزریق دیسپورت درمانی سریع است که 10 تا 20 دقیقه طول می‌کشد و پس از آن هیچ نیازی به استراحت کردن ندارید. بنابراین تزریق دیسپورت را به راحتی می‌توانید در ساعت استراحت یک روز کاری انجام بدهید.
 • برخی افراد از دیسپورت سریع‌تر از دیگر نوروتوکسین‌های تزریقی نتیجه می‌گیرند.
 • نتایج تزریق دیسپورت برای بسیاری از افراد ماندگارتر از تزریق تعدیل کننده‌های عصبی دیگر است. نتایج حاصل از تزریق دیسپورت می‌تواند بیش از پنج ماه ماندگاری داشته باشد.
 • تزریق دیسپورت راهکاری موقتی است، بنابراین اگر از نتایج راضی نبودید، ناراحت نباشید، چون اثر تزریق به تدریج ظرف چند ماه از بین می‌رود.

مزایای تزریق دیسپورت

معایب تزریق دیسپورت

 • نتایج تزریق دیسپورت دائمی نیست. بنابراین برای حفظ نتیجه لازم است که تزریق دیسپورت را چند بار در سال تکرار کنید.
 • پس از تزریق دیسپورت احتمالاً با عوارضی مانند قرمزی خفیف، کبودی مختصر و ورم مواجه خواهید شد.
 • سردرد پس از اولین تزریق دیسپورت شایع است، البته سردرد ظرف چند روز برطرف می‌شود.
 • افرادی که فوبیای تزریق دارند، ممکن است از تصور انجام دادن چند تزریق سطحی که گاهی نزدیک چشم، دهان و بینی انجام می‌شود، عصبی شوند.
 • در تزریق دیسپورت نیز مانند هر تزریق دیگری احتمال بروز خطرهایی مانند درد، خونریزی، کبودی، قرمزی، ورم، حساسیت به لمس و عفونت وجود دارد. البته تمام این عوارض خفیف است و به ندرت بروز می‌یابد.
 • متخصصان معتقداند که پروتئین‌های پیچیده موجود در دیسپورت، بوتاکس و ژوو در اثر تکرار تزریق باعث ایجاد مقاومت دارویی می‌شوند. البته این مشکل بسیار نادر است،درهر حال پژوهش‌ها نشان می‌دهد که تزریق زئومین به‌جای دیسپورت می‌تواند مشکل را حل کند، چون زئومین تنها «پروتئین برهنه» موجود است.

تزریق دیسپورت در کلینیک زیبایی زعفرانیه چقدر طول می‌کشد؟


یکی از دلایلی که باعث می‌شود افراد بسیاری برای تزریق دیسپورت به کلینیک زیبایی زعفرانیه مراجعه کنند، این است که تزریق دیسپورت ظرف مدت بسیار کوتاهی انجام شود. در واقع هر تزریق فقط چند دقیقه طول می‌کشد. مدت زمان اعمال داروی بی‌حسی و صبر کردن برای خشک شدن و اثر کردن آن بیشتر از خود تزریق زمان می‌برد. معمولاً بلافاصله پس از انجام شدن تزریق در کلینیک زیبایی زعفرانیه می‌توانید کلینیک را ترک کنید و به خانه یا محل کار برگردید.

مدت زمان تزریق دیسپورت

تزریق دیسپورت فقط چند دقیقه طول می‌کشد. اثر تزریق ظرف چند روز مشخص می‌شود. سازمان غذا و دارو توصیه کرده است که برای رفع خطوط روی پیشانی و بین ابروها تا 50 واحد در پنج نوبت تزریق شود.

تزریق دیسپورت در کلینیک زیبایی ولنجک چقدر طول می‌کشد

نکته‌هایی که قبل از تزریق دیسپورت باید به متخصص بگویید:


 • عارضه‌ها و بیماری‌ها: هر نوع بیماری و عارضه‌ای را که به آن مبتلا هستید، به پزشک معالجتان اطلاع بدهید؛ حتماً پزشک را از ابتلا به بیماری‌های درگیر کننده عضلات و عصب‌ها، مانند ALS یا بیماری لوگهریگ (اسکلروز جانبی آمیوتروفیک)، میاستنی گراویس یا سندرم لمبرت ـ ایتون مطلع کنید. خطر بروز عوارض جانبی جدی، از قبیل مشکلات تنفسی یا بلع در صورت ابتلا به این عارضه‌ها افزایش می‌یابد.
 • بروز عوارض: سابقه بروز عوارض جانبی پس از تزریق بوتولینیوم توکسین، مشکلات تنفسی مانند آسم یا آمفیزم، اختلالات بلع، خونریزی، دیابت و ضربان قلب آهسته یا دیگر اختلالات مربوط به ریتم یا ضربان قلب را حتماً به پزشک معالجتان اطلاع بدهید.
 • برنامه‌ریزی برای جراحی: اگر در نظر دارید در آینده نزدیک جراحی انجام بدهید، در گذشته عمل جراحی بر روی صورت انجام داده‌اید، عضلات پیشانی‌تان ضعیف است و نمی‌توانید ابروها را به راحتی بالا ببرید، افتادگی پلک دارید یا تغییر دیگری در ظاهر عادی صورتتان ایجاد شده است، حتماً موضوع را به پزشک اطلاع بدهید.
 • اگر در دوران بارداری یا شیردهی هستید یا قصد دارید باردار شوید یا به فرزندتان شیر بدهید: مشخص نیست که آیا دیسپورت به جنین در رحم مادر آسیب می‌زند یا همراه با شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شود یا خیر.
 • داروهای مصرفی: فهرستی از تمام داروهای مصرفی، اعم از تجویزی و بدون نسخه، ویتامین‌ها و مکمل‌های گیاهی را در اختیار پزشک معالجتان بگذارید. مصرف هم‌زمان بعضی داروها با تزریق دیسپورت موجب بروز عوارض جانبی جدی می‌شود. بدون آن که به پزشک اطلاع بدهید دیسپورت تزریق کرده‌اید، مصرف هیچ داروی جدیدی را شروع نکنید.
 • تزریق دیگر گونه‌های سم بوتولینیوم: اگر دیگر گونه‌های سم بوتولینیوم را ظرف چهار ماه گذشته یا به طور کلی در گذشته تزریق کرده‌اید، حتماً موضوع را به پزشک معالجتان اطلاع بدهید. همچنین پزشک باید از تزریق آنتی‌بیوتیک در گذشته نزدیک یا مصرف داروهای شل کننده عضلانی، سرماخوردگی، خواب‌آور و آلرژی مطلع باشد.

مهم‌ترین اطلاعات درباره ایمنی تزریق دیسپورت


ممکن است تزریق دیسپورت باعث بروز عوارض جانبی خطرناکی مانند مشکلات تنفسی یا بلع و یا پخش شدن اثر سم در بدن شود. این عوارض کشنده است و ممکن است به مرگ بیمار بیانجامد. احتمال دارد این مشکلات جدی ظرف چند ساعت یا چند روز تا چند هفته پس از تزریق دیسپورت بروز یابد.

 • مشکلات مربوط به بلع، تنفس یا گفتار: تزریق دیسپورت ممکن است باعث بروز مشکلات تنفسی یا بلع شود. بیماران مبتلا به اختلالات بلع یا تنفس بیشتر از دیگران مستعد بروز این عوارض پس از تزریق دیسپورت هستند. مشکلات بلع می‌تواند تا چند هفته طول بکشد و احتمال دارد بیمار برای دریافت غذا یا آب به لوله تغذیه نیاز پیدا کند. اگر مشکلات بلع جدی باشد، غذا یا مایعات وارد ریه‌ها می‌شود.
 • پخش شدن اثر سم در بدن: ممکن است سم بوتولینیوم بر دیگر ناحیه‌های بدن که از محل تزریق دور هستند، اثر بگذارد و باعث بروز علائم عارضه‌ای جدی به نام بوتولیسم شود. از جمله علائم بوتولیسم می‌توان به کاهش قدرت و ضعف عضلات تمام بدن، دوبینی یا تاری دید، افتادگی پلک، گرفتگی یا تغییر صدا و از دست دادن صدا، نامفهوم شدن گفتار، از دست دادن کنترل مثانه و مشکلات تنفسی یا بلع اشاره کرد. خطر بروز این علائم در کودکانی که تحت درمان اسپاستیسیتی هستند، از همه بیشتر است. بروز این مشکلات رانندگی، کار با ماشین‌آلات یا انجام دادن دیگر فعالیت‌های خطرناک را ناایمن و مرگبار می‌کند.

در صورتی که پس از تزریق دیسپورت دچار مشکلات فوق شدید، فوراً با پزشکتان یا اورژانس تماس بگیرید.

تزریق دیسپورت را در شرایط زیر انجام ندهید:

 • اگر به دیسپورت یا مواد تشکیل دهنده آن حساسیت دارید.
 • اگر به پروتئین موجود در شیر گاو حساسیت دارید.
 • چنانچه سابقه واکنش آلرژیک به فراورده‌های تهیه شده از سم بوتولینیوم مانند مایوبلاک، بوتاکس یا زئومین را دارید.
 • چنانچه در محل تزریق دچار عفونت پوستی هستید.

پرسش‌های متداول


کاربردهای دیسپورت چیست؟

دیسپورت بهترین نتایج را برای رفع چروک‌های متوسط تا شدید بین ابروها به دست می‌دهد، البته از دیسپورت برای جوانسازی پیشانی و گردن نیز استفاده می‌شود.

چطور برای تزریق دیسپورت آماده شوم؟

مصرف مشروبات الکلی و داروها یا مکمل‌هایی مانند آسپرین، رقیق کننده‌های خون و روغن ماهی را که باعث کبودی می‌شود، باید از دو روز قبل از تزریق دیسپورت قطع کنید.

آیا تزریق دیسپورت دردناک است؟

کرم بی‌حسی قبل از تزریق روی پوستتان زده می‌شود. بنابراین درمان کاملاً بدون درد است و اکثر بیماران برنامه روزمره‌شان را بلافاصله پس از تزریق ازسرمی‌گیرند.

پس از تزریق دیسپورت باید چه توصیه‌هایی را رعایت کنم؟

مهم‌ترین توصیه برای مراقبت پس از تزریق دیسپورت این است که هر چقدر هم در صورتتان احساس خارش یا ناراحتی داشتید، به صورتتان دست نزنید. دستکاری صورت باعث جابه‌جا شدن دیسپورت تزریق شده می‌شود. همچنین تا یک روز ورزش نکنید و از ماساژ و پاکسازی صورت خودداری کنید. ضمناً حداقل تا چند ساعت پس از تزریق دراز نکشید تا ژل جابه‌جا نشود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی