بوتاکس گردن: لیفت گردن با بوتاکس چیست و چه مزایا و عوارضی دارد؟

۱۱ مهر ۱۴۰۱

بوتاکس گردن شامل تزریق بوتاکس به گردن به منظور فلج کردن عضلات گردن برای کاهش چین و چروک و خطوط ریز است. آیا تا به حال به خطوط افقی که روی گردنتان هستند توجه کرده‌اید؟ هدف از تزریق بوتاکس کاهش این‌هاست. به گفته‌ی متخصص پوست جولیا کارول، دارای مدرک دکتری از دانشکده‌ی پوست دانشگاه تورنتو، بوتاکس گردن در اکثر موارد برای بهبود خط فک مؤثرتر از بهبود خود گردن است.

مزایای بوتاکس گردن


 • کاهش چروک
 • برطرف کردن خطوط ریز
 • هدف قرار دادن افتادگی فک

بوتاکس کلید طلایی برای کاهش چروک است، اما از آنجایی که عضلات را مورد هدف قرار می‌دهد، در واقع مزایای دیگری هم دارد. دکتر کارول می‌گوید: « بوتاکس عضلات گردن که باعث افتادگی خط فک می‌شوند را فلج می‌کند، در نتیجه باعث بهبود خط فک می‌شود.» این امر به این معناست که بوتاکس گردن به خوبی باعث سفت شدن پوست گردن شده و تغییرات ظریفی در شکل فک و گردن ایجاد خواهد کرد و گردن را باریکتر کرده و افتادگی پوست را کاهش خواهد داد.

آیا بوتاکس گردن اتفاق بزرگی خواهد بود؟


بوتاکس گردن

احتمالاً با تزریق بوتاکس برای درمان چین‌های پنجه کلاغی دور چشم، چروک‌های پیشانی و دور دهان آشنا هستید. اما آیا تا به حال به استفاده از این روش غیرجراحی برای راحت شدن از شر خط‌های دور گردن فکر کرده‌اید؟ ظاهراً تزریق بوتاکس به گردن مهم‌ترین اتفاق بعدی در زمینه‌ی زیبایی خواهد بود. اگر به فکر استفاده از روش‌های تزریقی بودید، حالا نوبت آن است که استفاده از بوتاکس را شروع کنید.

روند انجام بوتاکس گردن چگونه است؟


بوتاکس چگونه عمل می‌کند

 1. اولین اقدام برای بوتاکس گردن مشاوره است. پزشکتان به شما خواهد گفت که آیا کاندید مناسبی برای بوتاکس لیفت گردن هستید یا خیر. اگر کاندید مناسبی باشید، دستورات لازم برای آماده شدن قبل از تزریق را به شما خواهد گفت. ممکن است لازم باشد تا مصرف داروها و ویتامین‌های خاصی را قطع کنید و 24 ساعت قبل از تزریق الکل ننوشید.
 2. در روزی که نوبتتان است لباس گشاد یا یقه هفت بپوشید.
 3. پزشک گردنتان را تمیز می‌کند و قسمت‌هایی که باید مقدار کمی بوتاکس تزریق شود را علامت می‌زند. معمولاً پزشکان بوتاکس را در قسمت‌های زیر تزریق می‌کنند:
 • عضلات پلاتیسما (دو نوار عمودی) در گردن که پوست گردن را به طرف پایین می‌کشند.
 • در امتداد خط فک پایین.
 • در امتداد خطوط افقی و چروک‌های گردن.

این درمان معمولاً 10 دقیقه زمان می‌برد و بدون درد است.

مزایا و معایب بوتاکس گردن


غیرجراحی بودن

بوتاکس گردن روشی غیرجراحی است که با فلج کردن عضلاتی که باعث ایجاد چروک و خط روی گردن شده‌اند، کمک می‌کند تا جوان‌تر به نظر برسید. چند سری تزریق در نواحی که دچار مشکل هستند انجام می‌شود و در عرض چند هفته ظاهری جوان‌تر و پوستی صاف‌تر به شما هدیه می‌دهد. چون این درمان غیرجراحی است، نیازی به بی‌حسی یا بیهوشی نیست و در نتیجه بستری هم نخواهید شد.

سریع بودن

مدت زمان انجام بوتاکس گردن بسته به نیاز شما و برنامه‌ی درمانی شما متفاوت خواهد بود، اما اکثراً در عرض 15 الی 45 دقیقه انجام می‌شود. این امر باعث می‌شود که این درمان راهی مناسب برای افراد پرمشغله و پرکار باشد.

دوران نقاهت نداشتن

چون بوتاکس گردن روشی غیرجراحی است در نتیجه برشی ایجاد نمی‌شود، نیازی به بی‌حسی و بیهوشی وجود ندارد و جای زخمی هم ندارد که نیازمند درمان باشد. همه‌ی افراد بعد از این درمان زندگی عادی خود را بدون نیاز به استراحت و نقاهت ادامه می‌دهند. اگر با مرخصی گرفتن و استراحت کردن مشکل دارید، این درمان روش مناسبی برای شما است.

مناسب نبودن برای درمان علائم عمیق پیری

اگرچه بوتاکس گردن نتایج فوق‌العاده‌ای خواهد داشت، اما اگر مشکلتان شدید باشد مؤثر نخواهد بود. بوتاکس چروک‌ها را برطرف کرده و خطوط ریز را کاهش می‌دهد، اما نمی‌تواند پوست را کم کرده یا افتادگی شدید پوست را درمان کند. در چنین مواردی جراحی یا ترکیب جراحی و بوتاکس بهترین راه حل برای شما هستند.

آماده شدن برای تزریق بوتاکس گردن


بوتاکس روشی ساده و سریع است و نیازی به آماده‌سازی ندارد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که دسترسی پزشک به ناحیه‌ی دارای مشکل را راحت‌تر کنید؛ «بهترین اقدام به منظور آماده شدن برای درمان، تمیز کردن گردن و عدم استفاده از محصولات آرایشی برای این ناحیه و پوشیدن لباس یقه هفت یا دارای یقه‌ی شل است.»

بوتاکس گردن چقدر تأثیر دارد؟


تأثیر بوتاکس گردن

وقتی که بوتاکس با دقت و ظرافت تزریق شود، در کاهش خطوط گردن بسیار مؤثر خواهد بود. با این حال توجه داشته باشید که اگرچه بوتاکس جایگزین خوبی برای جراحی‌هایی مانند لیفت صورت است، اما نمی‌تواند باعث لیفت دائمی پوست شود. با این حال خوبی این روش این است که بعد از تزریق بوتاکس نیاز به استراحت کم بوده و ماندگاری نتایج بیش از 6 ماه خواهد بود. بسیاری از مردان و زنان عقیده دارند که چون بوتاکس درمانی سریع است، به راحتی می‌توانند هر چند ماه یکبار آن را در برنامه‌ی روزمره‌ی خود بگنجانند.

چه انتظاراتی می‌توانید از تزریق بوتاکس داشته باشید؟


انتظارات از بوتاکس گردن

انتظاراتی که می‌توانید از بوتاکس داشته باشید عبارتند از:

 • کاهش خطوط ناشی از عضلات پوستی پلاتیسما گردن
 • لیفت و رفع شلی خط فک
 • کاهش خطوط افقی و چروک‌ها
 • گردن صاف‌تر و جوان‌تر

ماندگاری اثرات بوتاکس لیفت گردن 3 تا 6 ماه خواهد بود.

چقدر طول می‌کشد تا نتایج ظاهر شوند؟


این درمان در عرض 5 تا 10 دقیقه انجام شده و نتایج آن بعد از 10 تا 14 روز مشخص خواهد شد (این زمان، مدت زمان لازم برای شروع عملکرد بوتاکس است).

ماندگاری بوتاکس گردن چقدر است؟


بوتاکس گردن 3 الی 5 ماه ماندگار خواهد بود.

چه افرادی کاندید مناسبی برای بوتاکس گردن هستند؟


اگر خطوط عمودی واضح، شلی پوست و چروک‌های افقی گردن باعث کاهش کیفیت زندگی شما شده‌اند، کاندید مناسبی برای بوتاکس گردن هستید.

با این حال اگر در گروه‌های زیر قرار دارید، کاندید مناسبی برای لیفت گردن با بوتاکس نیستید:

 • زنان باردار و شیرده.
 • افرادی که به آلبومین انسانی حساسیت دارند.
 • افرادی که سابقه‌ی مشکلات نوروماسکولار (عصبی عضلانی) دارند.

برای اطمینان از اینکه تزریق بوتاکس درمان مناسبی برای شما هست یا خیر، با پزشکتان درباره‌ی سوابق پزشکی خود صحبت کنید.

مراقبت‌های بعد از بوتاکس


بعد از تزریق بوتاکس، مراقبت‌هایی لازم است که باید به آن‌ها توجه کنید. یکی از این مراقبت‌ها این است که تا 24 ساعت بعد از تزریق نباید فعالیت‌های سنگین انجام دهید تا بوتاکس جابه‌جا نشود و به قسمت‌های دیگر نرود. مورد دیگر این است که تا 4 ساعت بعد از درمان صاف بنشینید یا بایستید (مجدداً برای جلوگیری از جابه‌جا شدن بوتاکس) و چندین ساعت ناحیه‌ی تزریق را ماساژ ندهید. ناحیه‌ی درمان مدتی بعد از تزریق سفت خواهد بود، اما اگر دردی داشتید می‌توانید مسکن‌های بدون نیاز به نسخه (OTC) مصرف کنید.

همانند سایر درمان‌هایی که با بوتاکس انجام می‌شوند، نتایج دائمی نخواهند بود و هر 4 ماه باید مجدداً تزریق انجام شود تا چروک‌ها برنگردند.

بوتاکس گردن درمانی ایمن و غیرتهاجمی است که نیازی به استراحت ندارد. با این حال برای دستیابی به بهترین نتایج و کاهش احتمال بروز کبودی، تا 24 ساعت بعد از درمان از فعالیت‌های زیر اجتناب کنید:

 • ورزش‌های هوازی و فعالیت‌های سنگین
 • دراز کشیدن و خم شدن
 • فشار آوردن به ناحیه‌ی درمان
 • الکل نوشیدن
 • حمام داغ، نور خورشید و گرما

آیا بوتاکس گردن عوارضی هم دارد؟


افرادی که بوتاکس گردن انجام داده‌اند معمولاً عوارض جانبی کمی را تجربه می‌کنند. رایج‌ترین عوارض عبارتند از: کبودی، تورم، قرمزی و درد خفیف. راه‌هایی برای جلوگیری از کبودی یا تسریع روند بهبودی کبودی بعد از بوتاکس وجود دارد. اگر بعد از درمان درد داشتید، از پزشکتان بپرسید که چه دارویی می‌توانید مصرف کنید.

هزینه‌ی بوتاکس گردن چقدر است؟


هزینه‌ی بوتاکس گردن به مقدار بوتاکسی که لازم دارید بستگی دارد. پزشکتان در جلسه‌ی مشاوره مشخص خواهد کرد که چه مقدار بوتاکس لازم دارید، اما معمولاً بین 20 تا 50 واحد خواهد بود.

چرا برای بوتاکس باید کلینیک دکتر الناز احمدی را انتخاب کنید؟


بسیاری از زنان و مردان دریافته‌اند که بوتاکس روش ساده و مناسبی برای مقابله با علائم پیری است. اما چون درمانی تخصصی است که نیازمند دانش و تجربه است، باید در انتخاب محل مناسب برای این درمان دقت کنید. دکتر الناز احمدی و دستیاران مجرب و کارآزموده‌ی او، بسیار ماهر و دقیق هستند تا درمانی ایمن و راحت برای افرادی که مایل به تزریق بوتاکس هستند ارائه دهند.

به منظور نوبت گرفتن برای مشاوره و بررسی جزئیات درمان با کلینیک زیبایی دکتر الناز احمدی تماس بگیرید.

سؤالات متداول


آیا می‌توان از بوتاکس برای گردن استفاده کرد؟

بوتاکس درمانی بدون نیاز به جراحی است که با فلج کردن عضلاتی که باعث ایجاد چروک و خطوط ریز در گردن شده‌اند کمک خواهد کرد تا جوان‌تر به نظر برسید. یک سری تزریق به صورت تخصصی در نواحی دچار مشکل شما انجام خواهد شد و این درمان در عرض چند هفته پوستی صاف‌تر و ظاهری جوان‌تر به شما خواهد بخشید.

ماندگاری بوتاکس گردن چقدر است؟

نتایج بوتاکس لیفت گردن حدود 3 تا6 ماه ماندگار خواهند بود.

آیا بوتاکس می‌تواند افتادگی پوست گردن را درمان کند؟

به گفته‌ی دکتر کارول این درمان باعث فلج عضلاتی که پوست گردن را به طرف پایین می‌کشند شده و در نتیجه خط فک را اصلاح خواهد کرد. این امر به این معناست که بوتاکس گردن می‌تواند پوست را سفت و تغییرات جزئی در شکل خط فک و گردن ایجاد کرده، گردن را لاغرتر کند و افتادگی پوست را کاهش دهد.

آیا با بوتاکس می‌توان گردن بوقلمونی را درمان کرد؟

وقتی که بوتاکس به عضلات پلاتیسمای گردن تزریق می‌شود باعث سفت شدن عضلات شل خواهد شد. این امر باعث صاف شدن پوست و جوان‌تر شدن فرد خواهد شد. نتایج لیفت گردن با بوتاکس بیش از 4 ماه ماندگار خواهند بود و اثر ضدپیری طولانی‌مدتی خواهند داشت.

چند واحد بوتاکس برای گردن لازم است؟

برای گردن (پلاتیسما): 25 تا 50 واحد.

چقدر طول می‌کشد تا اثرات بوتاکس گردن شروع شوند؟

پوست بعد از تزریق سفت شده و حتی کشیده خواهد شد که باعث محو شدن خطوط ریز می‌شود. تأثیرگذاری کامل بوتاکس بیش از 7 تا 14 روز طول نمی‌کشد. حالا می‌توانید با پوستی صاف‌تر و سفت‌تر در ناحیه‌ی گردن یا صورت از کلینیک ما خارج شوید.

لیفت نفرتیتی چیست؟

لیفت نفرتیتی روشی غیرتهاجمی است که در آن مقدار کمی سم بوتولینوم نوع A به عضلات گردن، مخصوصاً عضلاتی که به صورت عمودی از زیر صورت تا استخوان ترقوه کشیده شده‌اند و خط فک را به طرف پایین می‌کشند، تزریق خواهد شد.

آیا بوتاکس بعد از بی‌اثر شدن باعث پیر شدن خواهد شد؟

از نظر پزشکان بعد از بی‌اثر شدن بوتاکس صورتتان پیرتر نخواهد شد. در واقع قطعاً برعکس این حالت رخ می‌دهد. بوتاکس کمک می‌کند تا از شر برخی از چروک‌های دور چشم، پیشانی، چانه و … راحت شوید.

آیا بوتاکس می‌تواند افتادگی گردن را درمان کند؟

به گفته‌ی دکتر کارول این درمان باعث فلج عضلاتی که خط فک را به پایین می‌کشند و در نتیجه بهبود خط فک خواهد شد. این امر به این معناست که بوتاکس گردن می‌تواند پوست را سفت کند، تغییرات جزئی در شکل فک و گردن ایجاد کند، گردن را باریک‌تر کند و افتادگی پوست را کاهش دهد.

چرا بوتاکس باعث درخشان شدن پوست می‌شود؟

وقتی که فردی چندین جلسه تزریقات ضدچروک انجام می‌دهد، پوست بسیار صاف شده و نور به طور یکنواختی بازتاب می‌یابد. در نتیجه پوست درخشان خواهد شد و این امر دلیل یخ‌زده به نظر رسیدن پوست است.

آیا 55سالگی برای بوتاکس دیر است؟

هیچ محدودیت سنی برای بوتاکس وجود ندارد؛ در نتیجه سن به تنهایی نمی‌تواند مانع تزریق بوتاکس شود. با این حال اگر تا به حال هیچ درمانی انجام نداده باشید، بوتاکس صورتتان را کاملاً جوان نخواهد کرد. بوتاکس باعث پر شدن پوست نخواهد شد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی