آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

عوارض تزریق بوتاکس چیست و چقدر طول میکشد ( کبودی، ورم و …)

بوتاکس از سم بوتولینوم تشکیل شده است که خواص بی‌نظیری را برای آرام‌سازی عضلات ارائه می‌دهد. بوتاکس در صنعت زیبایی به صورت مایع برای کاهش خطوط و چین و چروک‌های صورت استفاده می‌شود و در نتیجه علائم پیری را به حداقل می‌رساند. به همین دلیل، تزریق بوتاکس به محبوب‌ترین درمان زیبایی در جهان تبدیل شده است. تزریق بوتاکس ممکن است عوارض جانبی کوتاه مدت خاصی ایجاد کند که معمولاً فقط چند روز دوام خواهد داشت. برای محدود کردن خطرات بوتاکس، بهتر است با خدمات پزشکی که در پزشکی زیبایی تخصص داشته و مجاز به انجام این تزریقات است، تماس بگیرید. یک متخصص می‌تواند شما را آگاه کرده و مناسب‌ترین درمان را برای اطمینان از ایمنی و دستیابی به نتایج مطلوب به شما توصیه کند. متخصص همچنین با دقت به صحبت‌های شما گوش می‌دهد تا بتواند تزریق بوتاکس را برای پاسخگویی به نیازها و انتظارات خاص شما بهتر انجام دهد.

در این مقاله به سوالاتی در مورد تزریق بوتاکس، مزایا و نگرانی‌های شما پاسخ خواهیم داد.

عوارض جانبی بوتاکس شامل درد در محل تزریق، عفونت، التهاب، تورم، قرمزی، خونریزی و کبودی است. برخی از این علائم ممکن است نشان دهنده یک واکنش آلرژیک باشد؛ سایر علائم آلرژی عبارتند از: خارش، خس خس سینه، آسم، بثورات پوستی، جوش‌های قرمز، سرگیجه و غش. اگر مشکل تنفسی یا احساس ضعف یا سرگیجه دارید، فوراً به پزشک خود اطلاع دهید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی عوارض بوتاکس و یا برای رزرو نوبت در کلینیک زیبایی دکتر الناز احمدی متخصص پوست و مو با شماره تلفنهای   02122026697 و  09197263146  تماس حاصل فرمایید.

بوتاکس چیست؟ 


بوتاکس برای سه هدف اصلی مورد استفاده قرار می‌گیرد: کنترل اسپاسم عضلانی، تعریق شدید زیربغل و بهبود زیبایی. بوتاکس آرایشی برای صاف کردن موقت ‘خطوط اخم’ استفاده می‌شود، که شامل خطوط بین ابروها هستند و می‌توانند ظاهری خسته، ناراضی یا عصبانی در صورت ایجاد کنند.

بوتاکس برای بهبود موقت ظاهر در نواحی زیر تأیید شده است:

 • خطوط عمودی متوسط ​​تا شدید بین ابروها در خطوط اخم بین چشم (خطوط گلابلار) و یا،
 • خطوط دور چشم متوسط ​​تا شدید (خطوط پنجه کلاغی) که در خطوط اخم بین چشم دیده می‌شود و یا،
 • خطوط پیشانی متوسط ​​تا شدید که در قسمت بالا بین دو چشم مشاهده می‌شود.

درمان بوتاکس به ویژه زمانی توصیه می‌شود که شدت خطوط صورت تأثیر روانی مهمی در افراد بزرگسال داشته باشد.

بوتاکس زیبایی را با ژ‌ل‌های تزریقی اشتباه نگیرید. فیلرهای پوستی متفاوت عمل می‌کنند و بافت‌ها را حجیم می‌کنند تا خطوط و چین و چروک‌ها کاهش یابند یا ناپدید شوند . (ژل رستیلن، فیلر ریدیس و ژوویدرم نمونه‌هایی از فیلرها هستند).

پزشک می تواند به شما کمک کند تصمیم بگیرید کدام محصول مشکلات ظاهری خاص شما را حل می کند، اگرچه به طور کلی، بوتاکس بیشتر در قسمت بالایی صورت استفاده می‌شود و فیلرها بیشتر در نواحی دیگر استفاده می‌شوند.

آیا برای بوتاکس واجد شرایط هستید؟ 


شرایط تزریق بوتاکس

بوتاکس فقط برای استفاده در امور زیبایی در بزرگسالان تایید شده است. در شرایط خاصی، تزریق بوتاکس توصیه نمی‌شود، از جمله در موارد زیر:

 • عفونت پوستی دارید
 • به هر دلیلی حال عمومی‌تان خوب نیست
 • شما یک بیماری عصبی عضلانی مانند میاستنی گراویس دارید
 • داروهای خاصی مصرف می‌کنید
 • باردار یا شیرده هستید

اصولا بوتاکس تاثیری روی جنین یا نوزاد شیرخوار ندارد. با این حال، به دلایل اخلاقی، مطالعات بالینی بر روی مادران باردار یا مادران شیرده انجام نشده است، بنابراین هیچ کس با اطمینان نمی‌داند که آیا بوتاکس واقعا تاثیری روی جنین یا نوزاد شیرخوار دارد یا خیر.

بنابراین، سازنده (آلرگان) توصیه می‌کند که اگر قصد دارید بچه‌دار شوید یا در تلاش برای بچه‌دار شدن هستید، باردار هستید، قصد شیردهی دارید یا در حال حاضر شیرده هستید، نباید تزریق بوتاکس انجام دهید. بهتر است احتیاط کنید، فرصت برای انجام بوتاکس زیاد است.

نحوه عملکرد تزریق بوتاکس 


معمولا چین و چروک‌ها در پوست به صورت عمود بر عضله منقبض می‌گردند و به صورت مستقر در زیر آن تشکیل می‌شود. به طور مثال می‌توان به عضله پیشانی اشاره نمود در واقع عضله پیشانی یک عضله عمودی است و هنگامی که منقبض می‌شود خطوط تشکیل شده به صورت افقی خواهد بود.

به همین ترتیب، دو ماهیچه‌ای که مسئول خطوط اخم هستند، کمی به صورت افقی بین ابروها قرار می‌گیرند، بنابراین وقتی آنها منقبض می‌شوند، خطوط اخم عمودی به نظر می‌رسد.

بوتاکس به ماهیچه‌ها تزریق می‌شود، و تکانه‌های عصبی را مسدود می‌کند. فعالیت ماهیچه‌ای که باعث ایجاد خطوط اخم می‌شود کاهش می‌یابد و ظاهر صاف‌تری حاصل می‌شود. بدون انقباض در زیر عضله، پوست به سختی چروک می‌شود.

اگر هنگام بی‌حالت بودن صورت شما دارای خطوط است، این خطوط را نمی‌توان با بوتاکس رفع کرد، بلکه برای رفع این خطوط به تزریق فیلر نیاز است. این خطوط توسط پرکننده‌های پوستی بهتر کنترل می شوند. بوتاکس اغلب فقط می تواند این خطوط را ‘صاف’ کند اما آنها را از بین نمی‌برد.

تزریق حدود 10 دقیقه طول می‌کشد و پس از آن فرد هیچ‌گونه از کار افتادگی نخواهد داشت.

به طور معمول در عرض چند روز شاهد بهبود خواهید بود. بوتاکس به دو تا چهار روز زمان نیاز دارد تا به انتهای عصب متصل شود که معمولاً عضله را تحریک می‌کند تا منقبض شود. حداکثر اثر معمولا در حدود 10 تا 14 روز ایجاد می‌شود. بنابراین، هر اثری که دو هفته بعد از تزریق حاصل شود، حداکثر نتیجه‌ای است که می‌توان از این تزریق به دست آورد.

تزریق بوتاکس دردناک است؟ 


هر تزریقی ممکن است باعث درد شود، اما سوزن‌های مورد استفاده برای تزریق بوتاکس بسیار کوچک هستند، بنابراین درد معمولاً حداقل است. 20 دقیقه قبل از تزریق، می‌توان ناحیه را با یک کرم بی‌حس کننده موضعی یا پک سرد بی‌حس کرد، بنابراین ممکن است درد زیادی احساس نکنید.

ممکن است بعداً، پس از از بین رفتن کرم بی‌حس کننده، کمی احساس ناراحتی کنید. سایر عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس به شرح زیر است:

هر چند وقت یک بار باید بوتاکس تزریق کرد؟ 


احتمالاً از خود می‌رسید که بوتاکس چقدر دوام خواهد داشت. اکثر افراد به مدت 3 تا 4 ماه اثرات بوتاکس را مشاهده می‌کنند، اما عوامل متعددی ممکن است این دوره را کوتاه یا طولانی کنند، که عبارتند از موارد زیر:

 • سن شما. نتایج در افراد مسن‌تر با تون عضلانی کمتر ممکن است نسبت به آنهایی که عضلات صورت جوان‌تر و سفت‌تری دارند، زودتر از بین رود.
 • ساختار و حالات چهره
 • سیگار کشیدن
 • رژیم غذایی
 • مراقبت خوب و مناسب از پوست. اینکه آیا از فیشال صورت، میکرودرم ابریژن یا سایر روش‌های لایه‌برداری استفاده می‌کنید یا خیر.
 • اینکه چه مقدار آفتاب می‌گیرید و چه میزان آسیب ناشی از آفتاب از قبل به پوست شما وارد شده است.
 • اینکه آیا به طور مکرر از بوتاکس استفاده می‌کنید یا نه. با این حال، به نظر می‌رسد این موضوع از فردی به فرد دیگر متفاوت است. برخی با استفاده مکرر از بوتاکس اثر ماندگاری بیشتری دارند، در حالی که به نظر می‌رسد برخی دیگر به دارو مقاومت نشان می‌دهند و نیاز به درمان‌های مکرر دارند.

پزشکان در مورد اینکه کدام یک از عوامل فوق مهم‌ترین هستند اختلاف نظر دارند، بنابراین بهتر است که از پزشک خود بپرسید. در هر صورت، تزریق در یک محل تزریق (مثلاً برای خطوط پنجه کلاغی) بیشتر از هر سه ماه یکبار توصیه نمی‌شود.

مانند تزریق هر دارویی، سیستم ایمنی بدن شما می‌تواند آنتی‌بادی‌هایی را علیه دارو ایجاد کند که باعث کاهش اثربخشی دارو می‌شود یا احتمالاً باعث ایجاد حساسیت به دارو می‌شود. هر چه دفعات تزریق دارو یا مقدار بیشتری تزریق شود، خطر تشکیل این آنتی بادی‌ها علیه دارو بیشتر می‌شود.

عوارض جانبی بوتاکس 


عوارض جانبی بوتاکس

به یاد داشته باشید که این یک لیست کامل نیست. عوارض جانبی ممکن است در هر زمانی رخ دهند. این بدان معناست که اولین تزریق شما می‌تواند بدون علائم باشد، اما تزریق بعدی ممکن است عوارض جانبی به همراه داشته باشد. علائم واقعی می‌تواند از تزریقی به تزریق دیگر نیز متفاوت باشد. ممکن است یک بار لمسی و فلجی در صورت و بار دیگر علائم آنفولانزا داشته باشید.

در صورتی که قصد انجام بوتاکس را دارید، این عوارض جانبی احتمالی را در نظر داشته باشید.

کبودی

شایع‌ترین عارضه جانبی بوتاکس کبودی است که بیشتر در اثر تزریق ایجاد می‌شود تا سم. به هر حال، این یک آسیب کوچک است! احتمال کبودی در اطراف چشم‌ها که تعداد رگ‌های خونی زیاد است بیشتر است. همچنین کبودی در افرادی که از داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین، ویتامین E و ایبوپروفن استفاده می‌کنند، شایع‌تر است. اگر از این داروها استفاده می‌کنید، 2 هفته قبل از تزریق بوتاکس آن را قطع کنید. اگر کبودی دارید، باید ظرف یک هفته از بین برود.

درد و تورم

احتمال درد، قرمزی و تورم نیز وجود دارد. اینها بیشتر یک واکنش ایمنی هستند تا یک عارضه جانبی و درست در اطراف محل تزریق ایجاد می‌شوند. به مدت 3 روز ناحیه تزریق را لمس نکنید و ماساژ ندهید. در عوض از کیسه یخ استفاده کنید. درد و تورم معمولا همراه با کبودی از بین می‌رود. در صورتی که درد و تورم از بین نرفت، با پزشک خود صحبت کنید.

افتادگی پلک یا پوزخند کج 

بوتاکس گاهی اوقات ممکن است اهداف زیبایی شما را خراب کند. به این صورت که برخی از افراد دچار پوزخند کج، افتادگی پلک یا ابروهای بالا می‌شوند. در حالی که این یک عارضه جانبی نادر است، ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که سم به مکان‌هایی غیر از محل مورد نظر منتقل شوند. بهتر است تا چند ساعت پس از تزریق، کارهای ورزشی را انجام ندهید. هر فعالیتی که گردش خون شما را افزایش دهد، خطر انتشار سم را افزایش می‌دهد.

ضعف عضلانی 

ضعف موقت عضلات مجاور ترسناک‌ترین عارضه جانبی است. حتی ممکن است عضلات فلج شوند. با این حال، این عاضره برای همیشه ادامه نخواهد داشت. بسته به قدرت تزریق بوتاکس و اینکه از کجا آن را دریافت می‌کنید، معمولاً ظرف چند هفته یا چند ماه فروکش می‌کند. به ندرت، سم می‌تواند از طریق خون به عضلات دور از محل تزریق سرایت کند و آنها را ضعیف یا فلج کند. این موضوع اصولا در اثر اشتباه در تزریق ایجاد می‌شود، به همین دلیل ضروری است که تزریق بوتاکس خود را در مکانی مطمئن و توسط فردی باتجربه انجام دهید.

کاهش پاسخ عاطفی به دلیل فلج شدن عضلات صورت 

بوتاکس می‌تواند خندیدن، لبخند زدن، یا حتی گریه کردن و یا نشان دادن سایر احساسات را دشوار کند. دلیل این امر این است که حالات چهره، بازخورد و احساسات پیوند مشترکی دارند.

علائمی شبیه آنفولانزا

علائم مشابه آنفولانزا مانند تب، آبریزش بینی و گلودرد از دیگر عوارض جانبی احتمالی هستند. این عوارض در اثر واکنش سیستم ایمنی بدن ایجاد می‌شوند. شما همچنین ممکن است سر درد جزئی داشته باشید، اما تحقیقات نشان می‌دهد که ممکن است با آسیب ناشی از تزریق نیز ارتباط داشته باشد. علائم به مدت یک روز ادامه دارند. در برخی از موارد اسهال و استفراغ نیز گزارش شده است.

چگونه از عوارض بوتاکس جلوگیری کنیم؟ 


جلوگیری از عوارض بوتاکس

لیست عوارض جانبی احتمالی ذکر شده در این مقاله طولانی است، اما به ندرت ممکن است کسی همه آنها را تجربه کند. و رعایت این شش نکته باعث کاهش یا جلوگیری از بسیاری از عوارض جانبی ناشی از تزریق بوتاکس می‌شود:

 • مطمئن شوید که پزشک شما در تزریق بوتاکس بسیار مجرب بوده و یک متخصص پزشکی معتبر است. برای مثال، آرایشگر سالن، فرد مناسبی برای تزریق بوتاکس نیست، زیرا اگر مشکلی پیش بیاید، تجهیزات اورژانسی یا دانش پزشکی کافی نخواهد داشت. گزارش شده است که برخی از افراد بی‌تجربه تزریق‌هایی را انجام داده‌اند که با مقدار کم یا زیاد سالین رقیق شده است، و همچنین محلول‌های تقلبی که اصلاً حاوی بوتاکس نبوده‌اند.
 • قبل از انجام تزریق، در صورت مبتلا بودن به هر گونه مشکل سلامتی به پزشک خود اطلاع دهید.
 • در مورد داروها، ویتامین‌ها، داروهای گیاهی یا سایر مکمل‌هایی که مصرف می‌کنید پزشک خود را مطلع کنید، زیرا برخی از ترکیبات این مکمل‌ها با بوتاکس می‌تواند عوارض جانبی جدی ایجاد کند. ذکر مصرف آنتی بیوتیک‌های تزریقی، شل کننده‌های عضلانی، داروهای آلرژی یا سرماخوردگی و داروهای خواب بسیار مهم است.
 • دستورالعمل‌های پزشک قبل و بعد از تزریق را با دقت بسیار دنبال کنید.
 • تمام عوارض جانبی را گزارش دهید- به خصوص آنهایی که شما را آزار می‌دهند یا از بین نمی‌روند.

آیا بوتاکس برای چشم شما بی‌خطر است؟ 


بوتاکس همچنین برای درمان مشکلات عضلانی چشم (استرابیسم) و انقباضات کنترل نشده پلک (بلفارواسپاسم) استفاده می‌شود و برای این موارد با در نظر گرفتن ایمنی چشم ساخته و تایید شده است.

البته برای جلوگیری از عوارض احتمالی زیبایی بوتاکس مانند افتادگی پلک، دوبینی، تاری دید، کاهش بینایی، تورم پلک و خشکی چشم، اقدامات احتیاطی لازم است. اگر پس از تزریق هر یک از این مشکلات را داشتید، آن را به چشم‌پزشک و پزشک عمومی خود گزارش دهید.

8 کاری که نباید بلافاصله بعد از درمان بوتاکس انجام دهید 


اگرچه زیبایی در بین بسیاری از افراد اولویت اصلی است، اما بایدها و نبایدهایی وجود دارد که پس از انجام یک درمان زیبایی باید در نظر گرفته شوند. یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمانی موجود در بازار، بوتاکس است، اما درک اقداماتی که پس از بوتاکس باید انجام شود، کلیدی برای جلوگیری از هرگونه عارضه اضافی است.

در حالی که انجام عمل بوتاکس مزایای زیادی دارد، اگر اقدامات پیشگیرانه خاصی را پس از آن رعایت نکنید، ممکن است نتایج ناخواسته‌ای را تجربه کنید. در اینجا مواردی وجود دارد که باید برای مراقبت از بوتاکس در نظر بگیرید:

 • باید اجازه دهید این محصول حداقل به مدت 24 ساعت در بدن شما بماند تا بهترین نتیجه را به دست آورید.
 • آسیب محل تزریق: ممکن است بعد از عمل احساس ناراحتی ایجاد کند و بخواهید ناحیه تزریق را ماساژ یا مالش دهید، اما باید از این کار اجتناب کرد. پوست شما باید پس از درمان بهبود یابد، بنابراین هر حرکت غیر ضروری در آن ناحیه می‌تواند نتایج ناخواسته‌ای را به همراه داشته باشد.
 • دراز کشیدن روی صورت: زمان معمول برای بهبودی پس از تزریق بوتاکس دو تا چهار ساعت است، بنابراین اگر چه ممکن است بخواهید یک چرت کوتاه داشته باشید، توصیه می‌شود در این مدت زمان از دراز کشیدن روی صورت خود اجتناب کنید.
 • از رقیق کننده خون استفاده نکنید. از مصرف هر نوع رقیق کننده خون بلافاصله بعد از عمل خودداری کنید. بهتر است با پزشک خود مشورت کنید تا ببینید چه زمانی می‌توانید دوباره مصرف این نوع داروها را شروع کنید.
 • فعالیت بدنی: علاوه بر ورزش کردن، از هر گونه فعالیت شدیدی که می تواند به شما آسیب برساند در این مدت خودداری کنید. قبل از از سرگیری هر گونه فعالیت شدید، 24 ساعت صبر کنید.
 • دست نزنید: علاوه بر ماساژ ناحیه تحت درمان، حداقل تا شش ساعت پس از درمان باید از لمس ناحیه مورد نظر خودداری کنید. پس از سپری شدن این مدت زمان، می‌توانید به آرامی ناحیه آسیب دیده را با آب و صابون بشویید.
 • از قرار گرفتن در معرض حرارت بیش از حد خودداری کنید: تا زمانی که قرمزی و تورم از بین نرود، از قرار گرفتن در معرض آفتاب یا لامپ حرارتی خودداری کنید.

هزینه بوتاکس 


هزینه تزریق بوتاکس می‌تواند بسته به کلینیک و ناحیه تحت درمان متفاوت باشد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ