مشاوره رایگان
واتساپ

ورم صورت و مشکلات پس از تزریق چربی چقدر طول میکشد و درمان آن چیست؟

۱۲ خرداد ۱۴۰۳

تزریق چربی معمولاً دردناک نیست و روندی بهبودی راحتی دارد؛ اما لازم است کمی صبر و برنامه ریزی داشته باشید. هر عمل جراحی به یک برنامه خوب برای بهبودی و استراحت نیاز دارد.

اگر تزریق چربی صورت انجام دهید به دلیل تورم یا کبودی تا دو هفته آمادگی حضور در اجتماع یا محل کار را نخواهید داشت. بهبودی عمومی سریع اتفاق میفتد. جراحی در یک روز انجام میشود و کمترین درد ممکن را دارد. برخی از افراد تورم خفیفی دارند و هیچ کبودی قابل مشاهده ای ندارند و روند بهبودی آنها سریع است، اما برخی افراد دچار کبودی میشوند و شما باید برای این وضعیت آماده باشید. کبودی تا دو هفته و در برخی موارد بیشتر ادامه خواهد داشت.

مدت زمان نقاهت تزریق چربی به صورت چقدر است؟


نقاهت پیوند چربی

در ادامه به مواردی اشاره میکنیم که باید بعد از جراحی تزریق چربی انتظار داشته باشید:

هفته اول

در هفته اول هم صورت و هم ناحیه ای که چربی از آن برداشته شده دچار تورم و کبودی میشود. ماساژ میتواند به کاهش این تورم کمک کند. ماساژ برای سایر فیلر های پوستی ممنوع است.

ناراحتی و تورم را میتوانید با کیسه یخ کاهش دهید. اگرچه معمولاً درد بعد از تزریق چربی خفیف است، اما پزشک برای شما داروهای ضد درد تجویز میکند که میتوانید در صورت نیاز استفاده کنید.

هفته دوم

کبودی و تورم در روز های هفتم و دهم پس از جراحی به سرعت کاهش میابند. در هفته دوم معمولاً کبودی تا حد زیادی از بین میرود. بسیاری از بیماران احساس میکنند میتوانند با گذشت یک هفته به سر کار برگردند، اما برخی دیگر ممکن است هنوز آمادگی لازم را نداشته باشند.

هفته سوم

تورم و کبودی اطراف محل پیوند حدوداً در هفته سوم کاهش میابد. اگر از باند یا لباس های فشرده استفاده میکنید معمولاً میتوانید آنها را در این مرحله بردارید. پزشک احتمالاً برای کاهش خطر عفونت برای شما آنتی بیوتیک تجویز میکند.

ریکاوری لیپوساکن

ناحیه که چربی از آنجا برداشته میشود معمولاً با یک لباس فشرده یا بانداژ پوشانده میشود تا از جمع شدن خون یا مایعات در زیر پوست جلوگیری شود. در برخی مواردی که مقدار زیادی چربی برداشته میشود مایعات یا خون اضافی به وسیله درن ها خالی میشوند. معمولاً تورم و کبودی در محل برداشت چربی حدود تا 2 الی 3 هفته برطرف میشود. احتمالاً پزشک برای جلوگیری از عفونت آنتی بیوتیک تجویز میکند.

ریکاوری صورت

کبودی و تورم صورت معمولاً تا 2 هفته بعد از تزریق چربی برطرف میشود. در هفته دوم اکثر بیماران میتوانند با کمی آرایش در مکان های عمومی حضور یابند تا هر گونه تورم و یا کبودی را بپوشانند. ممکن است تورم تا چند هفته ادامه داشته باشد. در طول این مدت باید صبور باشید چون تورم به تدریج برطرف میشود. اگر تزریق چربی را به عنوان بخشی از جراحی لیف صورت ترکیب کنید ممکن است روند بهبودی شما کمی طولانی تر شود.

نگرانی های اصلی در مورد تزریق چربی


نگرانی در مورد پیوند چربی

بلافاصله پس از جراحی تزریق چربی بسیاری از بیمارن نگران هستند عوارضی که در یک یا دو هفته اول تجربه میکنند برای همیشه باقی بمانند. بهتر است بدانید که این عوارض جانبی موقتی هستند از جمله:

 • عدم تقارن صورت
 • لب های نازک
 • مشکل در لبخند زدن
 • تورم بیش از دو روز ادامه داشته باشد
 • ابروهای بیش از حد برجسته
 • التهاب و تورم نوسانی
 • گونه های سفت
 • خطوط عمیق اطراف دهان
 • حالت عجیب با برآمدگی چانه
 • چهره بیش از حد پر به نظر میرسد

این عوارض جانبی همگی بخشی طبیعی از روند بهبودی هستند و نباید باعث نگرانی شما شود. با رعایت نکات مراقبتی بعد از جراحی روند بهبودی شما کاهش میابد.

خطرات و عوارض جانبی

عوارض تزریق چربی نادر است، اما همه روش های پزشکی از جمله تزریق چربی ممکن است با عوارض همراه باشند. در صورت مشاهده هر گونه عارضه بلافاصله با پزشکتان تماس بگیرید:

 • تشدید در شکم
 • درد پیشرونده که بادارو های مسکن برطرف نمیشود
 • تب

چگونه پس از تزریق چربی از خودم مراقبت کنم؟


 

مراقبت پس از پیوند چربی

 1. قبل از جراحی داروهای لازم را تهیه کنید تا خیالتان راحت باشد.
 2. آنتی بیوتیک ها و داروهای مسکن را فقط طبق دستور پزشک مصرف کنید.
 3. به مدت 2 هفته قبل و 2 هفته بعد از جراحی هیچ گونه آسپرین یا ترکیبات ضد التهابی مصرف نکنید مگر اینکه از قبل با پزشکتان در این باره صحبت کرده باشید.
 4. بعد از جراحی حداقل به مدت یک روز نیاز دارید که کسی از شما مراقبت کند.
 5. اگر سیگاری هستید حداقل 2 هفته قبل از جراحی و 3 هفته بعد از آن نباید سیگار بکشید. سیگار کشیدن و مصرف تنباکو گردش خون شما را دچار مشکل میکند و نتایج درمانی شما تا حد زیادی به خطر میفتد.
 6. برای به حداقل رساندن تورم صورت میتوانید از کمپرس یخ استفاده کنید. این کمپرس ها را چهار تا شش بار در روز اول بعد از جراحی به آرامی روی صورت خود بمالید. لباس بالاتنه شما باید با دکمه یا زیپ بسته شود نه اینکه روی سرتان کشیده شود. به مدت 4 هفته پس از جراحی با سر رو به بالا بخوابید.
 7. ترشح از برش های کوچک ناف در چند روز اول بعد از جراحی طبیعی است. این ترشحات معمولاً قرمز یا صورتی هستند.
 8. در روز چهارم پانسمان را بردارید و شروع به تمیز کردن زخم کنید. این کار را با غلتاندن یک گوش پاک کن مرطوب با پراکسید هیدروژن بر روی هر یک از برش ها انجام دهید. سپس مقدار کمی پماد آنتی بیوتیک روی آنها بمالید. این کار باید 2 تا 3 بار در روز تکرار شود. شما میتوانید پماد را در هر داروخانه ای بدون نسخه (پلی بیوتیک، پلی سپورین یا باسیتراسین) خریداری کنید یا اگر برای شما تجویز شده است.
 9. از پماد Bactroban استفاده کنید. پس از یک هفته به طور کلی باید به جای پماد آنتی بیوتیک از مقدار کمی وازلین روی محل برش (پس از تمیز کردن با پراکسید هیدروژن) استفاده کنید؛ چون در برخی موارد در صورت استفاده طولانی تر از پمادهای آنتی بیوتیک پوست شما دچار قرمزی خفیفی میشود.
 10. در روز چهارم پس از جراحی ممکن است لازم باشد پانسمان فشاری را بردارید و دوش بگیرید. اگر پانسمان نداشتید میتوانید از چهارمین روز شروع به دوش گرفتن کنید. اگر پانسمان کثیف شد میتوانید آن را در ماشین لباسشویی بشویید.
 11. حداقل تا 3 هفته پس ار جراحی باید از ورزش سنگین یا فعالیت هایی پرفشار مانند بلند کردن یا زور زدن خودداری کنید.
 12. حداقل تا 4 هفته پس از جراحی از ماساژ، مالش یا کشش روی برش ها خودداری کنید.

سؤالات پر تکرار


نتایج حاصل از تزریق چربی چقدر ماندگار است؟

نتایج تزریق چربی هم مانند بسیاری از درمان های زیبایی دائمی نیست، اما بسته با اینکه بدن شما چقدر به تزریق چربی واکنش نشان میدهد میتواند تا چندین سال طول بکشد. در برخی موارد بافت بدن شما سلول های چربی را دوباره جذب میکند و درمان های متعددی مورد نیاز است. جراح زیبایی شما میتواند یک بازه زمانی تخمینی را در رابطه با مدت زمان ماندگاری تزریق چربی براساس نوع درمان شما ارائه دهد.

کدام قسمت های بدن به تزریق چربی واکنش بهتر نشان میدهند؟

اکثر نواحی صورت و بدن شما به جز لب ها و خطوط خنده به خوبی به تزریق چربی واکنش نشان میدهند. اگرچه لب ها و خطوط خنده قابل درمان هستند؛ ممکن است لازم باشد حداقل سه جلسه تزریق چربی را برای رسیدن به نتایج قابل توجه باشد انجام دهید.

چه مقدار چربی برای این روش لازم است؟

مقدار چربی مورد نیاز برای این روش تا حد زیادی به ناحیه ای از بدن شما که تحت درمان است و به مقدار چربی که در حال حاضر روی بدن خود دارید بستگی دارد. اگر چربی بدن شما زیاد است جمع آوری و برداشتن سلول های چربی برای پیوند آسان تر است. از سوی دیگر اگر بدن شما فاقد چربی باشد جراح ممکن است اقداماتی را برای افزایش وزن به شما پیشنهاد دهد تا این روش ممکن شود.

مدت زمان نقاهت پس از تزریق چربی چقدر است؟

بهبودی پس از تزریق چربی بسته به ماهیت جراحی شما و ناحیه تحت درمان میتواند بین دو روز تا دو هفته طول بکشد. تزریق چربی به صورت دوران نقاهت کوتاهتری نسبت به باسن دارد. تزریق چربی به باسن تا دو هفته مانع از نشستن طولانی مدت روی باسن میشود.

اگر وزنم کم یا زیاد شود چه اتفاقی میفتد؟

همه ما با افزایش سن تمایل به افزایش وزن داریم که طبیعی و قابل انتظار است. کاهش وزن باعث کاهش حجم صورت میشود. به طور کلی افزایش و از دست دادن حدود 9 کیلوگرم یا بیشتر در اکثر موارد تفاوتی در چهره شما ایجاد نمیکند. با این حال بیمارانی که به شدت اضافه وزن دارند یا دارای نوسانات شدید وزن هستند ممکن است کاندیدای ایده آلی برای تزریق چربی نباشند. بحث در مورد این نگرانی ها با پزشک به شما کمک میکند تا بهترین گزینه را انتخاب کنید.

آیا باید بعد از تزریق چربی اقدامات احتیاطی خاصی را انجام دهیم؟

پزشک تمام جزئیات مربوط به کارهایی که باید و نباید انجام دهید را به شما میگوید. با این حال به طور کلی بهتر است مصرف نمک را تا یک هفته پس از تزریق چربی کاهش دهید تا تورم به حداقل برسد. همچنین باید از فعالیت های سنگین در خانه یا خم شدن خودداری کنید تا تورم افزایش پیدا نکند. استفاده از کمپرس یخ باعث کاهش تورم میشود. با توجه به اینکه که روی برش از بانداژ استفاده نکرده اید نیازی به تمیز کردن یا مراقبت از برش ها ندارید. در واقع مراقبت های بعد از جراحی بسیار اندک است.

بعد از تزریق چربی چه احساسی خواهم داشت؟

احساس بسیار خوبی خواهید داشت. نواحی که چربی از آنها برداشته میشود کمی دچار درد میشوند؛ البته این ناراحتی خفیف معمولاً فقط تا چند روز طول میکشد. صورت تا چند روز سفت و کمی برافروخته خواهد شد.

آیا پوست بعد از جراحی تغییر میکند؟

معمولاً جراحی تزریق چربی باعث نرم تر و صاف تر شدن پوست میشود. با این حال تغییرات بعد از 6 ماه یا یک سال مشخص میشوند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *