تزریق چربی به صورت چگونه است و چقدر دوام دارد؟

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۱

تزریق چربی در صورت روشی است که در آن، چربی از نواحی دیگر از بدن گرفته شده و در نواحی مورد نظر در صورت تزریق می‌شود. این روش با نام‌های دیگری مانند تزریق میکرولیپو، انتقال چربی یا جوانسازی صورت با چربی نیز شناخته می‌شود. نزریق چربی در صورت موجب می‌شود فرد ظاهری جوانتر پیدا کند و جای زخم‌ها روی صورت محو شوند. تزریق چربی بیشتر در نواحی گونه‌ها، لب‌ها، نواحی زیر چشم و چین‌های اطراف دهان استفاده می‌شود. این رو همچنین می‌تواند مشکلات مانند چروک‌های پوستی، لاغر بودن صورت و از دست رفتن چربی در برخی نواحی صورت را برطرف کند. تزریق چربی در صورت یکی از روش‌های جوانسازی صورت است که در مقایسه کاشت ایمپلنت کم تر تهاجمی است و در مقایسه با روش تزریق ژل نیز طبیعی‌تر و ایمن‌تر است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی تزریق چربی به صورت و یا برای رزرو نوبت در کلینیک زیبایی دکتر الناز احمدی متخصص پوست و مو با شماره تلفنهای 02122026697 و 09197263146 تماس حاصل فرمایید.

مزایای جوانسازی صورت با تزریق چربی در مقایسه با سایر روش‌ها


تزریق چربی به صورت در مقایسه با سایر روش‌های جوانسازی صورت مزایای بسیاری دارد، ازجمله:

 • در این روش به جای استفاده از مواد مصنوعی از سلول‌های چربی بدن خود بیمار استفاده می‌شود. این رویکرد موجب می‌شود روند درمان سریع‌تر و تاثیرات آن ماندگارتر باشند و مواد تزریق شده بسیار راحت تر با بافت صورت و سایر سلول‌های چربی ادغام شوند. این در حالی است که ژل‌های تزریقی با سلول‌های چربی ادغام نمی شوند و استفاده طولانی مدت از آن‌ها می‌تواند به پوست شما آسیب وارد کند.
 • این روش در مقایسه با سایر روش‌ها قابلیت سازگاری و انطباق بیشتری دارد و چند‌منظوره است، بدین معنی که می‌توان چربی استخراج شده را در هر ناحیه‌ی دلخواه در صورت تزریق کرد.
 • روند بهبودی پس از عمل در مقایسه با روش کاشت ایمپلنت بسیار سریع تر و آسان تر است. بیماران می‌توانند پس از شش ماه نتایج نهایی عمل خود را ببینند.
 • خطرات و عوارض احتمالی تزریق چربی بسیار کمتر از تزریق فیلر و ژل است. شما پس از پایان پروسه تزریق چربی می‌توانید به راحتی به روال عای فعالیت‌های خود بازگردید، در حالی که پس از کاشت ایمپلنت باید حداقل یک الی دو هفته از کار و سایر فعالیت‌ها دور باشید و استراحت کنید.
 • نتای این روش ماندگاری بیشتر دارند. سلول‌های چربی تزریق شده پس از مدت شش ماه دیگر ثابت خواهند بود و به طور طبیعی خونرسانی می‌شوند. اگر شما در رژیم غذایی و به اندازه کافی کالری دریافت کنید به احتمال زیاد دیگر نیاز به تزریق مجدد چربی ندارید چرا که سول‌های چربی تزریق شده به انداز کافی تغذیه می‌شوند.
 • این روش می‌تواند در کاهش چروک‌های پوستی در زیر چشم بسیار موثر باشد.

با کمک تزریق چربی در صورت چه مشکلاتی را می‌توان برطرف کرد؟


تزریق چربی در صورت یک روش چندمنظوره است. پزشکان ممکن است برای هر یک از اهداف زیر، تزریق چربی در صورت را انجام دهیند:

جوانسازی ناحیه اطراف پلک‌ها 

پوست ظریف اطراف چشم یکی از اولین نواحی صورت است که علائم پیری را نشان می‌دهد. تزریق چربی در این ناحیه می‌تواند با پر کردن گودی زیر چشم زیبایی ظاهری این ناحیه را بازیابی کند. تزریق چربی در این ناحیه همچنین می‌تواند موجب برطرف شدن سیاهی زیر چشم شود.

 برجسته کردن لب‌ها

داشتن لب‌های برجسته و متقارن تاثیر زیادی در متعادل بودن صورت و ظاهر جوان آن دارند. با بالا رفتن سن، لب‌های شما بیش از هر ناحیه دیگری در معرض تغییرات نانواسته هستند. ممکن است شما متوجه شوید که لب‌های شما به اندازه ی قبل پر و برجسته نیستند و به همین خاطر چهره شما حالتی پیر و مسن پیدا کرده. برای افرادی که می‌خواهند از گذاشتن پروتز لب خودداری کنند، تزریق چربی یک روش طبیعی ایده‌آل است. میزان تزریق چربی در لب را می‌توان دقیقا مطابق با خواسته‌های شما، تنظیم کرد؛ خواه تغییرات مورد نظر شما بسیار ظریف یا بسیار چشمگیر باشند.

 برجسته کردن گونه‌ها

گونه‌ها به لحاظ زیبایی‌شناسی نقش مهمی در تقویت‌ هارمونی صورت دارند. هنگامی که بافت گونه‌ها به دلیل بالا رفتن سن یا نوسانات وزن نازک یا افتاده می‌شوند، صورت شما پیر یا خسته به نظر می‌رسد. به همین خاطر است که بسیاری افراد خواستار برجسته کردن گونه‌های خود با روش تزریق چربی هستند. تزریق چربی در گونه‌ها به شما این فرصت را می‌دهد که میان و چگونگی تغییر شکل گونه‌ها را کاملا در کنترل خود داشته باشید و بدون نیاز به گذاشتن پروتز، به ظاهر دلخواه خود رسید.

جوانسازی کلی پوست صورت

این موضوع که تزریق چربی روشی چند منظوره و تطبیق‌پذیر است موجب شده که این تکنیک برای رفع علائم آزاردهنده‌ی پیری مانند چین و چروک‌های پوستی در نواحی مختلف صورت، ایده‌آل باشد. هنگامی که چربی در چین و چروک‌های دو طرف بینی یا چانه یا اطراف لب تزریق می‌شود، فرورفتگی‌های سطحی را پر کرده و بافتی صاف و یکدست به پوست می‌دهد. همچنین می‌توان چربی را در ناحیه جلوی فک پایین تزریق کرد تا ظاهر افتادگی پوست روی کناره‌های فک را کاهش داد.

فرم دادن به چهره

علاوه بر برجسته کردن گونه، می‌توان با برجسته کردن نواحی دلخواه دیگر، از تزریق چربی برای تغییر دادن فرم صورت استفاده کرد. می‌توان برای حالت دهی به صورت و زاویه سازی فک، چربی را در امتداد خط فک یا در ناحیه چانه تزرق کرد تا صورت ما فرم دلخواه را پیدا کند.

روش انجام تزریق چربی در صورت


روش انجام تزریق چربی در صورت

این پروسه شامل سه مرحله می‌شود:

 • استخراج چربی از قسمت‌های دیگر بدن با استفاده از سرنگ مخصوص
 • پاکسازی و غنی‌سازی چربی برای جدا سازی سلول‌های چربی آسیب‌دیده تا پزشک مطمئن شود که تنها سلول‌های چربی کامل و سالم را در مرحله بعد استفاده می‌کند.
 • تزریق سلول‌های چربی به نواحی مورد نظر در صورت

ممکن است شما تا حدود سه هفته پس از جلسه ی تزریق چربی، در محل انجام عمل کمی احساس درد خفیف، تورم و قرمزی داشته باید. تقریبا سه ماه پس از عمل، تورم به طور کامل برطرف می‌شود و نتیجه‌ی عمل قابل مشاهده است. بسته به این که چه میزان از چربی تزریق شده در محل باقی می‌ماند و جذب نمی‌شود، ممکن است به تزریق مجدد نیاز داشته یا نداشته باشید.

آیا تزریق چربی در صورت هیچ معایبی هم دارد؟


مانند هر روش دیگری، تزریق چربی در صورت نیز دارای معایبی است. در زیر تعدادی از این معایب آورده شده است.

 • این روش نسبت به روش تزریق ژل گران‌تر است. البته باید در نظر داشته باشید که پیوند چربی در کوتاه مدت گران تر است ولی از آنجایی که نتایج آن ماندگاری دارند، در بلند مدت مقرون به صرفه تر است.
 • هر چند فورا پس از جلسه ی درمانی، نتایج اولیه را مشاهده می‌کنید اما به هر حال به چند هفته زمان نیاز است تا تورم کاملا از بین برود و نتایج نهایی را مشاهده کنید.
 • ممکن است برای رسیدن به نتایج ماندگار در طوانی مدت یا دستیابی به برجستگی بیشتر به بیش از یک جلسه تزریق نیاز داشته باشید زیرا برخی از سلول‌های چربی دوباره جذب بدن می‌شوند. در صورتی که تزریق چربی توسط یک متخصص با تجربه انجام شود، به احتمال زیاد تا سال‌ها به تجدید درمان نیاز نخواهید داشت.

مراجعه به یک پزشک متخصص مناسب که تجربه بالایی دارد، موجب می‌شود که طی جلسات مشاوره اطلاعات صحیح و کامی در مورد روند تزریق چربی خود به دست بیاورید  و بتوانید انتظارات درست و واقع‌بینانه‌ای از نتایج عمل خود داشته باشید.

همراه با تزیق چربی چه جراحی‌های دیگری را نیز می‌توان انجام داد؟


همراه با تزیق چربی چه جراحی‌های دیگری را نیز می‌توان انجام داد

پزشک شما  می‌تواند عمل تزریق چربی به صورت را با سایر جراحی‌های صورت و گردن ترکیب کند و آنها را همزمان انجام دهد از جمله:

 • برطرف کردن غبغب که عمل مورد علاقه اکثر مراجعان است. در این روش پزشکان چربی‌های اضافه ناحیه زیر چانه را برداشته و در نواحی دلخواه دیگر در صورت تزریق می‌کنند.
 • برداشتن پد چربی بوکال (چربی داخل دهانی در ناحیه زیر گونه) برای برطرف کردن مشکل بزرگ بودن لپ‌ها و چاقی صورت. این کار موجب می‌شود قسمت پایین گونه کوچک و لاغر شود و صورت شما زاویه‌های مشخص‌تر داشته و حالتی “V” شکل پیدا کند.
 • جراحی پلک برای اصلاح پف چشم و افتادگی ابرو که تحت بیهوشی موضعی انجام می‌شود.
 • تزریق چربی نانو همراه با تزریق چربی میکرو برای جوانسازی پوست.
 • لیفت صورت که اغلب همراه با تزری چربی انجام می‌شود. انجام همزمان این دو عمل تاثیر بسیار چشمگیری روی ظاهر صورت شما می‌گذارد.
 • بزرگ کردن چانه با کمک پروتز چانه و همچنین جراحی لیفت گردن.
 • کانتورینگ بدن با کمک لیپوساکشن برای فرم دهی به شکم و پهلو‌ها (تامی تاک) یا فرم دهی به باسن (لیفت باسن برزیلی)
 • جراحی‌های زیبایی سینه مانند بزرگ کردن سینه، کاشت پروتز سینه، لیفت سینه یا کوچک کردن سینه
 • کاشت مو و سایر انواع جراحی پلاستیک یا جراحی‌های ترمیمی

ریکاوری و بهبودی پس از تزریق چربی چقدر طول می‌کشد؟


ریکاوری و بهبودی پس از تزریق چربی چقدر طول می‌کشد

بعد از انجام تزریق چربی در صورت باید موارد زیر را در نظر داشته باشید:

هفته ی اول

در هفته اول ورم و کبودی هم در صورت (ناحیه‌ای که چربی تزریق‌شده)  و هم در ناحیه‌ای که چربی از آنجا برداشت شده است وجود خواهد داشت. می‌توانید برای کمک به کاهش تورم در این نواحی، پوست آن را به ملایمت ماساژ دهید، که البته این کاردر صورت تزریق ژل معمولا  منع می‌شود.

درد و تورم را نیز می‌توان با گذاشتن کمپرس یخ کاهش داد. اگرچه درد ناشی از  تزریق چربی خفیف است، اما پزشک برای اطمینان برای شما داروهای ضددرد تجویز می‌کند که می‌توانید در صورت نیاز از آن استفاده کنید.

هفته‌ی دوم

بین روزهای هفتم تا دهم پس از تزریق چربی، میزان تورم و کبودی با روند نسبتا سریعی کاهش پیدا می‌کند. معمولا تا پایان هفته ی دوم کبودی کاملا از بین رفته است اما هنوز مقدار کمی تورم وجود دارد. اغلب افراد می‌توانند پس از هفته‌ی اول به سر کار بروند ولی گاهی برخی افراد در این زمان هنوز احساس آمادگی نمی‌کنند.

ریکاوری پس از لیپوساکشن

معمولا در ناحیه‌ای که چربی از آن استخراج شده است از یک پوشش فشرده یا بانداژ استفاده می‌شود تا خون و مایعات در فضای زیر پوست تجمع پیدا نکند. در موارد نادری که میزان چربی استخراج شده بسیار زیاد است، از لوله‌های مخصوص در محل لیپوساکشن استفاده می‌شود تا خون ومایعات اضافی از بدن خارج شوند. بیشتر تورم و کبودی ایجاد شده در محل استخراج چربی ظرف دو الی سه هفته برطرف می‌شود. ممکن است پزشک برای جلوگیری از بروز عفونت در این ناحیه، داروی آنتی‌بیوتیک تجویز کند.

خطرات تزریق چربی


تزریق چربی در صورت عملی کاملا بدون خطر نیست. هرچند بروز عوارض پس از این عمل نادر است، اما در هر حال احتمال بروز مشکلاتی مانند نکروز چربی (مرگ سلول‌های چربی) وجود دارد. این اتفاق زمانی می‌افتد که چربی در طول فرآیند انتقال، اکسیژن کافی دریافت نکند. سلول‌های چربی مرده می‌توانند موجب تشکیل توده‌هایی در بافت بدن شده و حالت ناهمواری ایجاد کنند. سایر علائم نکروز چربی عبارتند از:

 • تشکیل توده‌های دردناک
 • تشکیل توده‌های کیستیک روغنی
 • تشکیل توده‌های کلسیفیکاسیون (کلسیمی) سفت
 • ترکیبی از توده‌های کیستیک و کلسیفیکاسیون
 • قرمزی اطراف توده‌ها
 • کبودی اطراف توده‌ها
 • تشکیل بافت اسکار (بافت اضافه در جای زخم)
 • احساس درد در بافت‌های اطراف
 • تغییر رنگ پوست

یکی دیگر از خطرات احتمالی  تزریق چربی عفونت است. هرچند خطر بروزعفونت نسبتاً کم است، اما در صورتی که عفونتی ایجاد شده و به موقع درمان نشود می‌تواند بسیار خطرناک باشد. به همین دلیل بسیار مهم است که در صورت داشتن هر گونه نگرانی از این بابت، قبل از عمل با پزشک خود صحبت کنید. مراجعه به پزشک متخصص با تجربه کمک می‌کند که خطر بروز نکروز و عفونت تا جا ممکن به حداقل برسد.

هزینه


عوامل زیادی در تعیین هزینه نهایی تزریق چربی در صورت نقش دارند، از جمله:

 • دستمزد پزشک. در صورتی که پزشک شمت یک متخصص زیبایی باتجربه باشد احتمالا هزینه ی ای که بابت تزریق چربی دریافت می‌کند نیز کمی بیشتر است. اما در نظر داشته باشید که تزریق چربی فرایندی طولانی و بسیار حساس است وبنابراین مطمئن شوید پزشک شما در این زمینه آموزش دیده و تخصص کافی را دارد. بهتر است از ابتدا کمی بیشتر خرج کنید تا توسط یک شخص کارآزموده و باتجربه عمل خود را انجام دهید تا این که در ابتدا پول کمتری دهید و در ادامه برای اصلاح عوارض آن هزینه‌های هنگفت پرداخت کنید.
 • هزینه ی اعمال بیهوشی موضعی
 • هزینه‌های امکانات و خدمات بیمارستان یا کلینیک.
 • محل انجام عمل. هزینه‌های تزریق چربی در هر شهر یا کشوری متفاوت است. ممکن است بخواهید برای انجام تزریق در کلینیکی که قیمت کمتری پیشنهاد می‌دهد، به جاهای دور سفر کنید. اما در صورت بروز عوارض و نیاز به مراجعه‌های مکرر به کلینیک، متحمل هزینه‌های زیادی خواهید شد.
 • نیازهای خاص بیمار. بیمار چه میزان برجستگی را می‌خواهد در ناحیه مورد نظر ایجاد کند.
 • میزان چربی استخراج‌شده و پاکسازی (غنی‌سازی) شده
 • نواحی انجام لیپوساکشن. اگر بخواهید لیپوساکشن را در چند ناحیه انجام دهید، هزینه ان افزایش پیدا می‌کند.
 • تکتیک لیپوساکشن برای استخراج چربی.
 • تکنیک مورد استفاده برای غنی سازی چربی‌های استخراج شده.

تزریق چربی- سوالات متداول


آیا این روش موجب به جا ماندن جای زخم می‌شود؟

برش‌هایی که در حین عمل تزریق چربی ایجاد می‌شود بسیار کوچک هستند و بنابراین جای زخم روی پوست باقی نمی‌ماند. همچنین، پزشک همیشه برش را در محلی انیجاد می‌کند که به طور طبیعی از دید پنهان است و به سختی دیده می‌شود.

آیا نتایج تزریق چربی در صورت دائمی هستند؟

تزریق چربی نتایج بند مدت و دائمی به دنبال دارد. دلیل این امر، استفاده از بافت چربی بدن خود بیمار است که باعث می‌شود احتمال پس زده شدن یا جذب شدن چربی به حداقل برسد. این در حالی است که احتمال پس زده شدن یا جذب شدن کامل، در روش تزریق ژل بسیار بیشتر است.

چه مدت پس از جلسه ی تزریق چربی در صورت می‌توانم به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهم؟

شما در همان روز انجام عمل می‌توانید به انجام کارهای روزمره خود بازگردید. ممکن است در محل انجام لیپوساکشن و محل تزریق کمی احساس درد خفیف داشته باشید و بنابراین تصمیم بگیرید برای چند روز از کار و فعالیت فاصله گرفته و استراحت کنید. داروهایی که پزشک برای شما تجویز می‌کند، نهایتا برای یک هفته است.

پزشک معمولا از شما می‌خواهد، که برای دو هفته از انجام فعالیت‌های  سنگین و تمرینات هوازی و بلند کردن اجسام سنگین خودداری کنید.

چه مدت پس از تزریق چربی در صورت می‌توانم نتایج نهایی را مشاهده کنم؟

شما بلافاصله پس از انجام تزریق چربی می‌توانید نتایج اولیه عمل خود را مشاهده کنید. از همان ابتدا، سیاهی و گودی زیر چشم‌ها برطرف شده، گونه‌ها برجسته می‌شوند و جای زخم‌ها و چین و چروک‌های پوستی محو می‌شوند.

بلافاصه پس از تزریق صورت شما ورم خواهد داشت و این تورم طی چند روز بعدی بیشتر می‌شود و سپس شروع به بهتر شدن می‌کند. بر طرف شدن کامل تورم‌ها ممکن است بین یک تا دو هفته زمان ببرد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی