بلفاروپلاستی یا جراحی افتادگی پلک

۱۸ مرداد ۱۴۰۱

اصطلاح بلفاروپلاستی در سال 1818 به منظور ترمیم ناهنجاری ناشی از سرطان در پلک چشم مورد استفاده قرار گرفت. دو جنگ جهانی باعث بنیان گذاشته شدن جراحی ترمیمی و به همراه آن جراحی زیبایی مدرن شدند. جراحی بلفاروپلاستی می‌تواند هم به منظور بهبود عملکرد پلک‌ها و هم به منظور رفع ایراد ظاهری و بهبود زیبایی چشم‌ها استفاده شود. ریشه لغت بلفاروپلاستی یونانی است: بلفارون به معنی پلک چشم و پلاستیکوس به معنی شکل‌دهی می‌باشد.

جراحی افتادگی پلک به چه منظور انجام می‌شود؟


جراحی افتادگی پلک یا بلفاروپلاستی یک روش جراحی جهت بهبود ظاهر پلک چشم‌ها می‌باشد.

این روش جراحی شامل بلفاروپلاستی پلک بالا و بلفاروپلاستی پلک پایین می‌باشد.

افرادی که تمایل به بهود ظاهر پلک‌های خود دارند و یا پلک چشم‌هایشان از لحاظ عملکردی دچار مشکل می‌باشد می‌توانند از عمل افتادگی پلک جهت جوان‌سازی قسمت اطراف چشم‌های خود استفاده کنند.

چه کسانی برای جراحی افتادگی پلک یا بلفاروپلاستی مراجعه میکنند؟


کسانی که برای جراحی افتادگی پلک به کلینیک زیبایی زعفرانیه، ولنجک، مقدس اردبیلی مراجعه می‌کنند عبارتند از: افرادی که دچار افتادگی پلک پایین هستند و مقدار زیادی از سفیدی چشمانشان نمایان می‌باشد، کسانی که در اثر تجمع بافت چربی زیر پوست دچار افتادگی پلک بالا هستند و افرادی که بینایی‌شان تحت تاثیر این عارضه قرار گرفته است. پف زیر پلک پایین را نیز می‌توان به وسیله این روش رفع کرد.

در صورت افتادگی پلک بالا، جراح بافت چربی را با استفاده از ابراز مخصوص برمی‌دارد. در برخی از موارد، مقدار کمی از بافت عضلانی جابه‌جا شده و یا برداشته می‌شود. در صورت افتادگی پلک پایین، پوست به سمت بالا کشیده شده و پوست اضافی برداشته می‌شود. جزئیات مربوط به جراحی در هر فردی متفاوت می‌باشد.

پس از پایان دوره بهبودی، نه تنها افتادگی پلک کاهش پیدا می‌کند، پف زیر چشم نیز به میزان زیادی رفع می‌شود. ظاهر چشم‌ها به طور کلی بهبود پیدا کرده و نتیجه جراحی معمولا برای مدت چندین سال ماندگار خواهد بود.

عمل افتادگی پلک یا بلفاروپلاستی در چه مواردی انجام می‌پذیرد؟


 • شل شدن یا افتادگی پوست که باعث ایجاد چروک یا بر هم زدن ظاهر طبیعی پلک بالا شده و در برخی از مواقع بر بینایی تاثیر می‌گذارد.
 • تجمع چربی که باعث می‌شود پلک چشم‌ها به صورت ورم کرده به نظر برسند.
 • پف کردن زیر چشم‌ها
 • افتادگی پلک پایین که باعث نمایان شدن سفیدی چشم زیر عنبیه می‌شود
 • وجود پوست اضافی و چروک‌های ظریف در قسمت پلک پایین

افتادگی پلک بالا می‌تواند در اثر شل شدن پوست پیشانی و ابرو نیز ایجاد شود. در برخی از مواقع، کشیدگی عضلات پلک بالا می‌تواند سبب افتادگی پلک شود. این حالت پتوز نام دارد و به روش جراحی متفاوتی نیاز دارد.

جراح پلاستیک، ساختار صورت متقاضی را به طور کامل بررسی کرده و بهترین روش درمانی جهت افتاگی پلک را انتخاب خواهد کرد.

در زمان مشاوره در کلینیک زیبایی زعفرانیه، ولنجک، مقدس اردبیلی موارد زیر مورد بررسی قرار خواهند گرفت:

 • هدف متقاضی از بلفاروپلاستی پلک
 • وجود عارضه‌های جسمانی، وجود حساسیت به دارو، روش‌های درمانی که قبلا استفاده شده‌اند و مشکلات موجود در ارتباط با چشم‌ها
 • داروهایی که متقاضی در حال حاضر مصرف می‌کند شامل ویتامین‌ها، مکمل‌های گیاهی، مصرف الکل، مود مخدر و استعامل دخانیات
 • جراحی‌هایی که متقاضی قبلا انجام داده است

جراح پلاستیک در کلینیک زیبایی زعفرانیه، ولنجک، مقدس اردبیلی موارد زیر را بر عهده دارد:

 • ارزیابی وضعیت سلامتی متقاضی، بررسی عارضه‌های موجود یا عوامل موثر در افتادگی پلک
 • گرفتن عکس از صورت و چشم‌های متقاضی
 • مشورت با متقاضی در ارتباط با انواع گزینه‌های جراحی
 • بررسی گزینه‌های مختلف درمانی
 • بررسی نتایج احتمالی بلفاروپلاستی پلک و عوارض و خطرات این روش درمانی
 • ارزیابی نوع ماده‌ بی‌حسی مورد استفاده

عمل افتادگی پلک یا بلفاروپلاستی در چه مواردی در کلینیک زیبایی ولنجک انجام می‌پذیرد

در زمان مشاوره، متقاضی پرسش‌های خود را با جراح پلاستیک مطرح خواهد کرد. در این قسمت لیستی از سوالات مورد نظر برای در میان گذاشتن با جراح پلاستیک در ارتباط با درمان افتادگی پلک ارائه می‌شود.

 • آیا جراح عضو انجمن جراحان پلاستیک ایران است و دارای مجوز لازم به این منظور می‌باشد؟
 • آیا جراح در زمینه جراحی پلاستیک دوره‌ها و آموزش‌های لازم را گذارنده است؟
 • جراح دارای چند سال سابقه در این زمینه می‌باشد؟
 • آیا تاسیسات جراحی موجود در مطب یا کلینیک که در زمان جراحی استفاده می‌شوند معتبر هستند و یا دارای مجوز دولتی می‌باشند؟
 • آیا من کاندیدای مناسبی برای این نوع جراحی هستم؟
 • جهت دستیابی به بهترین نتیجه درمانی چه اقداماتی بایستی انجام دهم؟
 • روند انجام جراحی چگونه می‌باشد؟
 • در طول جراحی از چه تکنیک و روش خاصی استفاده می‌شود؟
 • مدت زمان دوره نقاهت بلفاروپلاستی چقدر می‌باشد؟ در دوره نقاهت به چه اقداماتی نیاز است؟
 • عوارض ناشی از بلفاروپلاستی شامل چه مواردی می‌باشد؟
 • جهت رفع عواضی ناشی از جراحی از چه روش‌هایی استفاده می‌شود؟
 • در صورت عدم رضایت از نتیجه جراحی پلک چشم، چه اقداماتی می‌توان انجام داد؟
 • آیا امکان مشاهده تصاویر پیش و پس از عمل افتادگی پلک وجود دارد؟

اقدامات مورد نیاز پیش از جراحی افتادگی پلک


در ابتدا، متقاضی باید با جراح پلاستیک درکلینیک زیبایی زعفرانیه، ولنجک، مقدس اردبیلی جهت در میان گذاشتن نظرات و نتایج مورد نظر خود مشورت کند. همچنین متقاضی می‌تواند در ارتباط با اعتبار و تجربه جراح در ارتباط با بلفاروپلاستی پلک سوال‌های خود را مطرح کند.

جراح در ابتدا چشم‌های متقاضی را معاینه و ارزیابی می‌کند. سپس تست‌های مربوط به میزان اشک چشم و بررسی بینایی متقاضی نیز انجام خواهند شد. در نهایت، تصاویری از پلک چشم‌ها جهت کمک به جراح در طی عمل بلفاروپلاستی گرفته خواهد شد.

در صورت مصرف هر گونه دارو بایستی به پزشک متخصص اطلاع داده شود. این داروها شامل:

 • داروهای تجویزیِ پزشک
 • داروهای بدون نیاز به نسخه پزشک
 • مکمل‌های گیاهی

امکان دارد پزشک قطع مصرف هر گونه دارویی مانند ایبوپروفن (ادویل، موترین) یا وارفارین که سبب افزایش احتمال خونریزی می‌شود را به متقاضی توصیه کند. همچنین چند هفته پیش از بلفاروپلاستی پلک باید از استعمال دخانیات نیز خودداری شود.

امکان دارد چند روز پس از جراحی پلک چشم‌ها تا حدی ورم کنند که سبب دشوار شدن انجام برخی از فعالیت‌ها برای متقاضی شوند. بنابر این توصیه می‌شود که از قبل جهت پخت غذا و آماده کردن وسایل مختلف در منزل تدارک لازم انجام شود به صورتی که پس از جراحی به خروج از منزل نیازی نباشد. همچنین پس از جراحی یک نفر همراه بایستی متقاضی را به منزل برساند.

اقدامات مورد نیاز پیش از جراحی افتادگی پلک

انواع مختلف جراحی افتادگی پلک


جراحی افتادگی پلک به سه روش مختلف انجام می‌شود انتخاب روش مورد نظر به شکل ظاهری چشم‌ها، وجود عارضه‌های دیگر و وضعیت کلی سلامتی متقاضی بستگی دارد. این سه روش جراحی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • بلفاروپلاستی پلک بالا: این روش جراحی معمولا برای بهبود شکل ظاهری چشم‌ها و همچنین رفع کاهش بینایی ناشی از افزایش سن یا عوامل ژنتیکی انجام می‌شود. این عمل جراحی بر روی پلک فوقانی انجام می‌شود.
 • بلفاروپلاستی پلک پایین: این روش جراحی بر روی پلک پایین انجام شده و جهت رفع چروک‌های پوست، رفع پف زیر چشم و بهبود ظاهری چشم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.
 • جراحی دوگانه پلک: جراحی دوگانه پلک شامل ایجاد یک چین در قسمت پلک فوقانی می‌باشد و باعث می‌شود چشم‌ها بزرگ‌تر به نظر برسند. این روش جراحی در قسمت آسیای شرقی از محبوبیت زیادی برخوردار است.

مراحل بلافاروپلاستی پلک چشم

بلفاروپلاستی یا عمل افتادگی پلک شامل مراحل زیر می‌باشد:

مرحله 1- استفاده از داروی آرام‌بخش یا بیهوشی

جهت حفظ آرامش متقاضی در طی جراحی از دارو استفاده می‌شود. این داروها شامل آرام‌بخش داخل وریدی یا بیهوشی عمومی هستند. پزشک بهترین نوع داروی مورد نظر را انتخاب خواهد کرد.

مرحله 2- ایجاد برش

برش‌های مورد نظر در جراحی بلفاروپلاستی به گونه‌ای ایجاد می‌شوند که جای زخم‌های ایجاد شده پس از جراحی در ساختارهای طبیعی ناحیه پلک چشم پنهان شود.

افتادگی پلک بالا از طریق ایجاد برش در چین طبیعی پلک چشم برطرف می‌شود. با ایجاد این برش خارج کردن یا جابه‌جا کردن چربی اضافی، سفت کردن عضلات و همچنین خارج کردن پوست اضافی امکان‌پذیر می‌شود.

برش‌های مورد نظر در جراحی بلفاروپلاستی

رفع افتادگی پلک پایین نیز از طریق ایجاد برش زیر خط مژه پایینی انجام می‌شود. با ایجاد این برش، جراح می‌تواند پوست اضافه در قسمت پلک پایین را خارج کند. چربی اضافی نیز از این طریق قابل جابه‌جا کردن یا خارج کردن می‌باشد.

برش transconjunctival که در قسمت داخل پلک پایین ایجاد می‌شود نیز یک روش جایگزین برای رفع افتادگی پلک پایین و جابه‌جا کردن یا خارج کردن چربی اضافه می‌باشد. در این روش به برداشتن پوست نیاز نمی‌باشد.

برش transconjunctival

مرحله 3- بستن برش

برش‌های ایجاد شده در عمل بلفاروپلاستی معمولا بوسیله بخیه یا چسب پوستی بسته می‌شوند. بخیه پس از یک هفته برداشته می‌شود.

امکان دارد جراح استفاده از لیزر یا پیلینگ شیمیایی را جهت کاهش تغییر رنگ پلک پایین توصیه کند.

مرحله 4- مشاهده نتیجه جراحی

نتیجه بلفاروپلاستی پلک چشم با کاهش ورم و کبودی به تدریج قابل مشاهده می‌باشد. نتیجه درمان شامل بهبود زیبایی ظاهری چشم‌ها، رفع افتادگی پلک‌ها و جوانسازی قسمت‌های اطراف چشم می‌باشد.

هزینه عمل بلفاروپلاستی چقدر است؟


هزینه عمل بلفاروپلاستی به تجربه جراح، نوع روش استفاده شده و محل جغرافیایی کلینیک بستگی دارد.

هزینه بلفاروپلاستی شامل موارد زیر می‌باشد:

 • دستمزد جراح
 • هزینه‌های مربوط به بیمارستان یا مرکز جراحی
 • هزینه داروی بیهوشی
 • داروهای تجویزی پزشک
 • آزمایش‌های پزشکی

در زمان انتخاب جراح پلاستیک مورد نظر بایستی به یاد داشته باشید که تجربه و مهارت جراح به اندازه هزینه نهایی جراحی دارای اهمیت می‌باشند.

بایستی توجه شود که بیشتر بیمه‌ها هزینه جراحی زیبایی یا عوارض ناشی از آن را تحت پوشش قرار نمی‌دهند.

دوره نقاهت بلفاروپلاستی چقدر طول می‌کشد؟


اطلاع از دوره نقاهت بلفاروپلاستی و نحوه مراقبت پس از جراحی از اهمیت زیادی برخوردار است و به تسریع روند بهبودی و دستیابی به نتیجه رضایت‌بخش کمک می‌کند.

روز اول- 24 ساعت اول پس از جراحی

در بیشتر موارد جراحی بلفاروپلاستی به صورت سرپایی انجام می‌شود و پس از پایان تاثیر داروی بی‌حسی، شخص می‌تواند به منزل بازگردد. در این مدت زمان تاری دید وجود خواهد داشت و امکان دارد پانسمان بر روی چشم‌ها قرار داده شود بنابراین یک نفر همراه بایستی متقاضی را به منزل برساند.

در زمان 24 ساعت اول پس از جراحی، بایستی از انجام فعالیت‌های شدید جسمانی خودداری شود. در طول این مدت متقاضی باید استراحت کند و سر خود را در زمان خواب کمی بالا قرار دهد. به این منظور می‌توان از دو بالش محکم استفاده کرد. از چرخاندن سر به طرف چپ و راست باید خودداری شود.

24 ساعت اول پس از جراحی

امکان دارد در این مدت زمان، پلک چشم‌ها ورم کنند. به این منظور می‌توان از پانسمان سرد بر روی چشم‌ها برای مدت سه روز پس از جراحی استفاده کرد.

پمادها و قطره‌های چشمی بایستی طبق دستور جراح مورد استفاده قرار بگیرند. جهت تسکین هر گونه درد می‌توان از داروهای مُسکن بدون نیاز به نسخه پزشک مانند تایلنول استفاده کرد. همچنین متقاضی می‌تواند از کمپرس سرد مانند پک سرد چشمی استفاده کند.

اولین هفته پس از جراحی

اولیه هفته پس از جراحی مقداری ورم اطراف چشم وجود خواهد داشت. این حالت جزئی از روند طبیعی  بهبود محسوب می‌شود و بایستی در مدت 7 تا 10 روز بهبود پیدا کند. امکان دارد برش اطراف چشم به رنگ صورتی و قابل مشاهده باشد و پلک چشم‌ها نیز ممکن است برای چند روز بی‌حس باشد.

همچنین امکان دارد آبریزش چشم وجود داشته باشد و یا چشم‌ها خشک و حساس به نور باشند. ممکن است کبودی اطراف چشم نیز ایجاد شود.

جهت کاهش ورم اطراف چشم‌ها اقدامات زیر را می‌توان انجام داد:

 • در زمان خواب از دو بالش جهت بالا نگه داشتن سر استفاده شود.
 • از یخ و کمپرس سرد خصوصا در چند روز اول پس از جراحی استفاده شود.
 • از به‌کارگیری لنز برای مدت هفته اول خودداری شود. استفاده از عینک امکان‌پذیر است.
 • مقدار زیادی آب و مایعات بایستی نوشیده شود ولی از نوشیدن الکل بایستی اجتناب شود.
 • در هفته اول پس از جراحی بایستی از مواد غذایی سبک و سالم که حاوی مقادیر کم نمک باشد استفاده شود.
 • استراحت در هفته اول پس از جراحی از اهمیت زیادی برخوردار است.

در مدت چند روز پس از جراحی امکان دارد دوبینی و یا تاری دید ایجاد شود. در طول این مدت خصوصا در زمان خارج شدن از منزل بایستی از عینک آفتابی استفاده شود.

چند ماه پس از جراحی بلفاروپلاستی

متقاضی پس از جراحی بایستی برای مدت حداقل یک تا دو هفته از کار مرخصی بگیرد. در صورت امکان توصیه می‌شود که متقاضی برای مدت بیشتر از دو هفته استراحت کند. استراحت در تسریع روند بهبود موثر است و باعث می‌شود تا شخص بتواند به تدریج فعالیت‌های روزانه خود را ادامه دهد.

در طول چند هفته اول پس از بلفاروپلاستی پلک، توصیه می‌شود  که جهت جلوگیری از خشک شدن چشم‌ها از تماشای طولانی‌مدت تلویزیون یا کار با تلفن همراه یا رایانه خودداری شود.

متقاضی باید از رفتن به باشگاه ورزشی، دویدن، شنا یا هر گونه ورزش سنگین برای مدت حداقل 2 هفته پس از جراحی اجتناب کند. همچنین بایستی از خم شدن یا بلند کردن اجسان سنگین نیز خودداری شود زیرا که این حرکات سبب افزایش جریان خون به چشم می‌شوند. انجام حرکات کششی ملایم خطری ندارد ولی بایستی از قرار دادن سر زیر سطح قلب اجتناب شود. در زمان ایستادن متقاضی باید در حالت راست و مستقیم قرار بگیرد.

پس از دو هفته استفاده از لنز و آرایش ملایم امکان‌پذیر است. جهت محافظت از چشم‌ها در برابر نور خورشید یا باد بایستی در محیط خارج از منزل از عینک آفتابی استفاده شود.

شش هفته پس از جراحی بلفاروپلاستی نتایج نهایی رفع افتادگی پلک قابل مشاهده می‌باشد. در این مرحله، امکان دارد همزمان با سازگاری بافت‌ها و عضلات ظریف اطراف چشم با جراحیِ انجام شده، همچنان ورم بسیار خفیفی وجود داشته باشد. در نهایت در این مدت زمان با رفع افتادگی پلک چشم‌ها، شکل ظاهری چشم‌ها بهبود پیدا کرده و شخص جوان‌تر به نظر خواهد رسید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی