تزریق چربی به چانه نحوه تزریق، ماندگاری، عوارض و سوالات دیگر

۱۱ تیر ۱۴۰۱

چانه‌ در زیبایی صورت مردان و زنان از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. برجسته‌سازی چانه سبب بهبود زاویه فک، گردن و چانه و افزایش زیبایی ظاهری صورت می‌شود. به این منظور از تزریق چربی در چانه استفاده می‌شود.

تزریق چربی نسبت به تزریق فیلر روشی تهاجمی محسوب می‌شود؛ چرا که در روش تزریق چربی به برداشت یا استخراج چربی نیاز می‌باشد و امکان دارد پس از تزریق به مدت چند هفته ورم وجود داشته باشد. جهت حفظ آرامش بیمار، این روش با استفاده از بی‌حسی موضعی یا بیهوشی عمومی انجام می‌شود. چربی مورد نظر از شکم، ران‌ها و یا از ناحیه لگن برداشته می‌شود. سپس این چربی جهت افزایش حجم چانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. میزان ماندگاری نتیجه درمان در هر فرد و با توجه به جراح و تکنیک مورد استفاده، متفاوت می‌باشد.

در صورتی که این روش به شیوه نادرست انجام شود، خطر آمبولی چربی (وارد شدن بافت چربی در جریان خون)، عفونت، لخته شدن خون، خونریزی، نکروز چربی و دیگر عارضه‌های خطرناک افزایش پیدا می‌کند. این عارضه‌ها ممکن است مرگبار باشند. بنابر این مراجعه به پزشک معتبر و با تجربه از اهمیت زیادی برخوردار است.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی و یا برای رزرو نوبت در کلینیک زیبایی دکتر الناز احمدی متخصص پوست و مو با شماره تلفنهای    02122026697 و 09197263146 تماس حاصل فرمایید.

تزریق چربی به چانه چگونه انجام می‌شود؟


تزریق چربی به چانه چگونه انجام می‌شود

تزریق چربی به چانه و فک در سه مرحله انجام می‌شود: برداشت یا استخراج چربی، آماده‌سازی چربی و تزریق چربی.

 • در اولین مرحله برای برداشت چربی از لیپوساکشن (چربی‌کِشی) با شدت کم استفاده می‌شود. در طول این مرحله، پزشک مقدار کمی از چربی اضافی از ناحیه مورد نظر در بدن که دارای حجم اضافی است را استخراج می‌کند. در بسیاری از متقاضیان، چربی مورد نیاز از لگن، شکم یا ران‌ها گرفته می‌شود. از لیپوساکشن با شدت کم به منظور جلوگیری از آسیب‌دیدگی سلول‌های چربی و اطمینان از مناسب بودن شرایط چربی برای تزریق استفاده می‌شود.
 • دومین مرحله شامل جداسازی و آماده‌سازی سلول‌های چربی جهت تزریق در اطراف چانه می‌باشد. به این منظور، چربی با سرعت بالا در سانتریفیوژ در حالت چرخش قرار گرفته تا سلول‌های چربی از هر گونه مایع که در طی لیپوساکشن جمع‌آوری شده، جدا شود. سپس سلول‌های چربیِ سالم، جدا و پاکسازی شده و برای مرحله بعد آماده می‌شوند.
 • آخرین مرحله شامل تزریق چربی به چانه می‌باشد. در این مرحله سلول‌های چربی جهت زاویه‌دار کردن چانه، در ناحیه فک و چانه تزریق می‌شوند.

جهت تزریق چربی بایستی به پزشکی مراجعه کنید که در این کار دارای تجربه زیادی باشد و بتواند میزان چربی که پس از تزریق باقی می‌ماند را ارزیابی کند. البته ارزیابی پزشک تنها یک تخمین و برآورد محسوب می‌شود. معمولا پزشکان جهت اطمینان از دست‌یابی به نتیجه مورد نظر، مقداری چربی اضافه تزریق می‌کنند. تاثیر تزریق سلول‌های چربی دائمی می‌باشد مگر این که وزن متقاضی به میزان زیادی کاهش پیدا کند. چربی معمولا برای مدت حدود 10 سال ماندگار می‌باشد. در این روش در ناحیه استخراج چربی و همچنین در ناحیه چانه درد، کبودی و ورم ایجاد می‌شود. با توجه به این که چربی در سطوح مختلف (شامل لایه میانی پوست و عضله) قرار می‌گیرد، امکان دارد مقداری ناهمواری یا برآمدگی در ناحیه تزریق مشاهده شود که بایستی با گذشت زمان رفع شود.

مزایای تزریق چربی به چانه


تزریق چربی نسبت به سایر روش‌های زیبایی در زیباسازی چانه مزیت‌هایی دارد. این مزایا شامل موارد زیر میشود:

 •  زاویه‌دار شدن خط فک
 •  تغییر حالت ملایم بین ناحیه چانه و فک
 • ماندگاری بیشتر در مقایسه با تزریق فیلر
 • طبیعی بودن روش درمان و کاهش بروز عوارض
 • کاهش زمان دوره بهبودی

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی به چانه و فک هستند؟


زیبایی چانه

بزرگسالانی که از سلامت جسمی و روانی برخوردار باشند و به دنبال روشی برای بهبود زیبایی ظاهری چانه و فک و یا رفع نشانه‌های سالخوردگی، بیماری، آسیب‌دیدگی و مشکلات ظاهری ژنتیکی هستند کاندیدای مناسبی برای تزریق چربی به چانه محسوب می‌شوند. بسیاری از افراد کاندیدای بسیار مناسبی برای استفاده از این روش هستند، البته این روش برای همه افراد مناسب نمی‌باشد. استفاده از روش تزریق چربی به چانه برای افرادی که دارای انتظارات غیر واقع‌بینانه هستند توصیه نمی‌شود.  تنها در صورتی که سه نوبت (یا بیشتر) از روش تزریق چربی استفاده شود و متقاضی از محدودیت‌های این روش آگاهی داشته باشد، تزریق چربی به چانه می‌تواند سبب دست‌یابی به نتیجه رضایت‌بخش شود. متقاضی بایستی از لحاظ جسمانی در وضعیت مناسبی قرار داشته باشد. سابقه پزشکی متقاضی پیش از تزریق چربی بررسی می‌شود تا از مطابقت این روش با نیازها و اهداف متقاضی اطمینان حاصل شود.

آیا تزریق چربی به چانه می‌تواند با روش‌های دیگر زیبایی ترکیب شود؟


در بسیاری از موارد، پزشک همراه با تزریق چربی به چانه از روش‌های دیگر جهت بهبود زیبایی ظاهری استفاده می‌کند. برای مثال، استفاده از روش تزریق چربی به همراه لیفت گردن یا لیپوساکشن زیر چانه می‌تواند سبب افزایش زیبایی قسمت پایین صورت و بهبود ظاهری و جوان‌سازی صورت متقاضی شود.

دوره بهبودی


پس از پایان تزریق چربی، امکان دارد در ناحیه استخراج چربی و همچنین در قسمت چانه و فک، مقداری ورم و کبودی خفیف ایجاد شود. این عوارض بایستی پس از چند روز رفع شوند. طبق گزارش بسیاری از متقاضیان، درد پس از تزریق بسیار خفیف است و با استفاده از داروهای تجویز شده توسط پزشک به راحت رفع می‌شود.

دوره بهبودی پس از تزریق چربی به چانه در مقایسه با دیگر روش‌های درمانی نسبتا کوتاه می‌باشد. بسیاری از متقاضیان می‌توانند پس از تزریق چربی به محل کار بازگشته و فعالیت‌های روزانه خود را پس از یک یا دو روز ادامه دهند. نتایج درمان بلافاصله پس از تزریق قابل مشاهده هستند. نتیجه درمان بایستی تا زمان پس از رفع ورم نیز ماندگار باشد.

نتایج حاصل از تزریق چربی به چانه و فک چقدر ماندگار است؟


پس از پایان دوره بهبودی معمولا حدود سه ماه پس از تزریق، چربی باقیمانده دارای اثر ماندگار می‌باشد. در صورت افزایش یا کاهش وزن، تغییراتی در شکل ظاهری بدن ایجاد خواهد شد. در صورت حفظ تناسب اندام، نتایج درمان به طور دائمی ماندگار خواهند بود. پزشک در در جلسه مشاوره جهت افزایش ماندگاری نتیجه درمان، توصیه‌های لازم را به متقاضی ارائه خواهد داد.

به تزریق چه مقدار چربی جهت بهبود زیبایی ظاهری چانه نیاز می‌باشد؟


به تزریق چه مقدار چربی جهت بهبود زیبایی ظاهری چانه نیاز می‌باشد

حجم چربی مورد نیاز جهت دستیابی به نتیجه مورد نظر به اندازه و شکل چانه و همچنین نتیجه دلخواه متفاضی بستگی دارد. پزشک در جلسه مشاوره این موارد را دقیق‌تر ارزیابی خواهد کرد.

عوارض تزریق چربی به چانه


در تمامی روش‌های جراحی امکان بروز عوارض وجود دارد؛ به همین دلیل پزشکان تلاش می‌کنند که متقاضی در طول روند درمان و در دوره بهبودی به بهترین نتیجه ممکن دست پیدا کند. برخی از عوارض احتمالی تزریق چربی به چانه عبارتند از:

 • عدم تقارن: معملا با استفاده از تزریق چربی می‌توان مشکل عدم تقارن در بدن و صورت را رفع کرد؛ ولی این امکان نیز وجود دارد که تزریق چربی باعث بروز یا تشدید مشکل عدم تقارن شود.
 • عفونت: امکان دارد در ناحیه تزریق چربی و یا در قسمت استخراج چربی عفونت ایجاد شود. عفونت با مصرف آنتی‌بیوتیک درمان می‌شود.
 • هماتوم (تجمع مایع زیر پوست): در صورت بروز هماتوم ممکن است به تخلیه مایع توسط پزشک نیاز باشد.
 • ایجاد بافت اسکار یا کیست‌های چربی: بافت اسکار (جای زخم) و کیست‌های چربی با جراحی قابل درمان می‌باشند، ولی امکان دارد از لحاظ زیبایی، سبب عدم دست‌یابی به نتیجه رضایت‌بخش شود.

سوالات رایج در مورد تزریق چربی به چانه


آیا در ارتباط با روش تزریق چربی به چانه، به تکرار جلسات درمانی نیاز می‌باشد؟

امکان دارد به تکرار جلسات درمانی نیاز باشد. معمولا جهت دست یافتن به بهترین نتیجه، به دو تا سه جلسه درمانی نیاز است.

چه زمانی نتایج تزریق چربی به چانه قابل مشاهده هستند؟

معمولا پس از حدود سه ماه نتایج نهایی درمان قابل مشاهده هستند و چربی باقیمانده در ناحیه چانه بایستی به طور دائمی ماندگار باشد.

آیا روش تزریق چربی به چانه یک روش غیر جراحی است؟

روند تزریق چربی به جراحی نیازی ندارد؛ ولی در زمان استخراج چربی بایستی از روش لیپوساکشن استفاده شود

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی