آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

گودی و سیاهی زیر چشم نشانه چیست؟ همراه با راه های درمان

گودی زیر چشم زمانی بروز می‌کند که پوست ناحیه زیر پلک نسبت به پوست صورت تیره‌تر به نظر می‌آید. این نوع تیرگی با تیرگی ناشی از کبودی متفاوت است. سیاهی زیر چشم گاهی با پف زیر چشم نیز همراه است که باعث می‌شود سن فرد بیش‌تر از آنچه هست به نظر بیاید. گودی و سیاهی زیر چشم معمولا به سختی با درمان‌های خانگی بهبود پیدا می‌کند و بنابراین بهترین روش‌های درمانی برای برطرف کردن آن شامل مداخله‌های پزشکی و حتی در مواردی، جراحی است.

تاثیر تیره بودن زیر چشم‌ها و گودی یا پف‌کردگی زیر چشم، فقط به مسن به نظر آمدن محدود نمی شود. این حالت چشم‌ها اغلب این تصور غلط را ایجاد می‌کند که فرد خسته است یا کمبود خواب دارد. این حالت می‌تواند هم در زندگی شخصی و هم شغلی فرد تاثیر منفی ایجاد کند. به همین خاطر است که بسیاری از افرادی که دچار این مشکل هستند مصرانه به دنبال راهی برای درمان آن هستند.

در صورتی که در مواقع خاصی دچار مشل گودی و سیاهی زیر چشم می‌شوید، روش های درمان پزشکی و همچنین خانگی بسیاری برای رفع آن وجود دارد. اما اگر سیاهی و گودی زیر چشم‌ها مشکلی جدی و دائمی برای شماست، لازم است از روشهای مداخله پزشکی شامل روش های غیرتهاجمی، نیمه تهاجمی و یا جراحی بهره ببرید که با کمک آن به نتایج بلندمدت و دائمی دست پیدا کنید. دکتر الناز احمدی در کلینیک زیبایی زعفرانیه می‌توانند به شما مشاوره تخصصی بدهند و به شما کمک کنند بفهمید کدام روش درمانی برای شما مناسب تر است و شما را به بهترین نتایج می‌رساند.

علت گودی و تیرگی زیر چشم


افرادی که به دنبال روشی برای درمان مشکل تیرگی زیر چشم هستند، قطعا در ابتدا می‌خواهند بدانند که علت ان چیست. با دانستن علت تیرگی زیر چشم‌ها احتمالا می‌توانید در آینده از بروز مجدد آن پیشگیری کنید. بروز تیرگی و سیاهی زیر چشم به ندرت بر اثر صرفا یک علت است و معمولا ترکیبی از عوامل موجب آن می‌شود. برخی از مهمترین عوامل سیاهی زیر چشم عبارتند از:

 

علت گودی زیر چشم

 

خستگی مفرط

خستگی معمولا اولین چیزی است که به عنوان علت تیرگی و گودی زیر چشم، به ذهن خطور می‌کند. خستگی مفرط، چند ساعت دیر خوابیدن نسبت به ساعت خواب همیشگی و یا حتی بیش از حد خوابیدن، می‌تواند باعث تیرگی زیر چشم‌ها شود. کمبود خواب باعث می‌شود پوست شادابی خود را از دست بدهد و این موضوع نیز موجب می‌شود بافت تیره‌رنگ و رگ‌های خونی که در زیر چشم‌ها هستند بیشتر نمایان شوند. همچنین اختلالات خواب در مواردی باعث تجمع مایعات در زیر چشم می‌شود که موجب حالت پف‌کردگی در زیر چشم می‌شود.

سن

بالا رفتن سن امری غیر قابل اجتناب است و اغلب تاثیراتی بر بدن و ظاهر شما می‌گذارد که شاید چندان خوشایند نیست. تیرگی و سیاهی زیر چشم نیز یکی از این تغییرات است. با بالا رفتن سن، پوست بدن به تدریج نازک‌تر می‌شود چرا که میزان چربی و کلاژن در پوست کاهش پیدا می‌کند. بنابراین با نازک شدن پوست، رگ‌های تیره‌رنگی که در زیر چشم هستند بیشتر نمایان می‌شوند و موجب می‌شوند زیر چشم‌ها تیره به نظر بیاید.

خستگی چشم

زندگی مدرن امروز و استفاده طولانی مدت از کامپیوتر، گوشی موبایل و مانند آن باعث شده که ما بیش از گذشته از چشمهای خود استفاده کنیم که این موضوع موجب خستگی چشم‌ها و تغییر ظاهر آن می‌شود. برخی افراد ساعت‌های متمادی در طول روز به صفحه تلوزیون یا گوشی یا مانیتور خیره می‌شوند.این کار فشار بسیار زیادی به چشم‌ها وارد می‌کند و در نتیجه رگ‌های خونی در اطراف چشم بزرگ می‌شوند و موجب می‌شوند دور چشم تیره به نظر بیاید.

 

خستگی چشم

 

آلرژی

بدن انسان بسیار هوشمند است و همیشه بهترین کار ممکن را برای محافظت از خود انجام می‌دهد. این موضوع دقیقا در مورد واکنش آلرژیک بدن به برخی مواد صادق است. بدن ما برای مقابله با آلرژی، ماده‌ای به نام هیستامین ترشح می‌کند. این ماده می‌تواند باعث خارش و قرمزی پوست شود. اما یکی دیگر از تاثیرات این ماده بزرگ شدن رگ‌های خونی در زیر پوست است و بنابراین رگ‌ها بیشتر نمایان می‌شوند و پوست به نظر تیره می‌آید.

عوامل ژنتیکی

گودی و سیاهی زیر چشم می‌تواند ویژگی باشد که ما از والدین خود به ارث برده ایم. این یک ویژگی ظاهری است که می‌تواند مانند سایر ویژگی‌های ظاهری از طریق وراثت منتقل شود. در این حالت، گودی و سیاهی زیر چشم‌ها از همان دوران کودکی مشهود است. اگر شخصی از همان دوران کودکی دچار تیرگی و گودی زیر چشم باشد، این بدان معنی نیست که لزوما این حالت با بالا رفتن سن بدتر می‌شود. در برخی از افراد ممکن است گودی و سیاهی زیر چشم با بالا رفتن سن شدید‌تر شود اما در برخی افراد هم این حالت به تدریج بهبود پیدا می‌ند و در نهایت کاملا برطرف می‌شود.

کم آبی بدن

ما همیشه در مورد اهمیت خوردن آب و مایعات فراوان در طول روز می‌شنویم. میزان مایعاتی که مصرف می‌کنید ارتباط مستقیمی با سلامتی کلی بدن شما دارد. کم‌آبی بدن یکی از عوامل تیرگی زیر چشم‌ها است. زمانی که بدن دچار کم آبی می‌شود، ظاهر پوست تغییر می‌کند و ممکن است شادابی خود را از دست بدهد و حالتی کدر پیدا کند. همچنین با کاهش مایعات در بدن ممکن است به نظر بیاید که چشمان شما گود رفته‌اند. این حالت موجب می‌شود ناحیه زیر چشم تیره و گود به نظر بیاید.

قرارگیری در معرض آفتاب

قرارگیری در معرض آفتاب و اثرات سوء آن بر روی پوست نیز چیزی است که همه ما در موردش می‌دانیم. قرارگیری بیش از حد در معرض اشعه آفتاب نه تنها برای سلامتی بدن مضر است بلکه تاثیرات منفی بر روی پوست دارد. در صورتی که اشعه آفتاب زیاد به پوست بتابد، باعث تولید بیش از حد ملانین در پوست می‌شود. تولید ملانین در پوست نیز موجب تیره شدن رنگ پوست نسبت به حالت نرمال می‌شود.

آیا عواملی که منجر به تیرگی و سیاهی زیر چشم می‌شوند، برای زنان و مردان یکی هستند؟


سیاهی و گودی زیر چشم‌ها هم در مردان و هم در زنان شایع است. این مشکل می‌تواند برای هر فرد از هر نژاد، جنسیت و حتی هر سنی پیش بیاید. البته تیرگی و گودی زیر چشم‌ها در افراد مسن بیشتر شایع است چرا که در سنین بالا میزان چربی و کلاژن پوست کاهش پیدا می‌کند و پوست قابلیت ارتجاعی و شادابی خود را به تدریج از دست می‌دهد. همینطور برخی افراد به لحاظ ژنتیکی سابقه داشتن سیاهی زیر چشم را در خانواده خود دارند و بنابراین احتمال بروز این مشکل در این افراد بیشتر است. در نهایت باید گفت که معمولا تیرگی و سیاهی زیر چشم‌ها در افرادی که رنگ پوست تیره‌تری دارند بیشتر شایع است و پوست این افراد معمولا در ناحیه زیر چشم رنگدانه‌های بیشتری تولید می‌کند.

برخی افراد تصمیم می‌گیرند که سیاهی و تیری زیر چشم خود را با آرایش بپوشانند. این کار باید با احتیاط بسیار زیاد انجام شود چرا که برخی از محصولات آرایشی نامناشب می‌تواند تاثیر سوء روی پوست داشته باشند و موجب بدتر شدن تیرگی زیر چشم شوند.

بهترین روش درمان گودی و سیاهی زیر چشم چیست؟


خبر خوب این است که روش‌های درمانی بسیار زیادی برای رفع سیاهی و گودی زیر چشم‌ها وجود دارد. روش‌های درمان سیاهی و گودی زیر چشم به دو دسته جراحی و غیرجراحی تقسیم می‌شوند. برخی از این روش‌ها عبارتند از لیزر درمانی، پیلینگ شیمیایی (لایه برداری پوست)، تزریق ژل، تزریق چربی و انجام جراحی پلک چشم. این که کدام روش برای شما مناسب است به این موضوع بستگی دارد که در حال حاظر تیرگی و یا گودی زیر چشم‌ها شما چقدر شدید است و چه نتایجی مد نظر شما است. برای گرفتن بهترین تصمیم در این مورد باید در ابتدا به یک پزشک متخصص مراجعه کنید تا در ابتدا وضعیت شما را ارزیابی کند و سپس روش‌های درمانی مناسب را به شما معرفی کند.

لیزر غیرتخریبی (Nonablative)

لیزرهای Nonablative یا در اصطلاح لیزرهای غیرلایه‌بردار یا غیرتخریبی، هیچ آسیبی به سلول‌های پوستی نمی‌زنند و تنها موجب تحریک پوست برای تولید کلاژن بیشتر می‌شود و با تولید کلاژن بیشتر نیز پوست شاداب شده و قابلیت ارتجاعی خود را باز‌می‌یابد. دستگاه‌های مختلفی برای این کار مورد استفاده قرار می‌گیرند از جمله دستگاه‌های پالس نوری شدید، لیزر کیو-سوئیچ (Q-switched) و لیزرهای پالسی. البته برای افرادی که کلا رنگ پوست تیره‌ای دارند، برخی دستگاه‌های لیزر مناسب نیستند. قبل از اقدام به لیزردرمانی حتما با یک متخصص مشورت کنید تا بدانید کدام نوع لیزر برای پوست شما مناسب‌تر است.

 

لیزر برای گودی زیر چشم

 

تزریق ژل در کلینیک زیبایی زعفرانیه

در صورتی که تیرگی زیر چشم‌ها بر اثر کاهش حجم چربی و کلاژن در زیر پوست باشد، برای رفع آن از روش از روش تزریق ژل استفاده می‌شود. در این روش ماده‌ای به نام هیالورونیک اسید که یک ماده طبیعی است در زیر پوست تزریق می‌شود تا فضای زیر پوست را پر کند و مانع از این شود که رگ‌های خونی تیره رنگ از روی پوست نمایان باشند.

 

تزریق ژل برای گودی زیر چشم

 

گودی زیر چشم معمولا به خاطر کاهش حجم چربی و کلاژن در زیر چشم است. با تزریق ژل این فضا پر می‌شود و زیر چشم‌ها دیگر حالت گودی نخواهد داشت.

توجه داشته باشید که اگر سیاهی و گودی زیر چشم ناشی از افزایش رنگدانه‌های پوستی باشد و ارتباطی با کاهش حجم در زیر پوست نداشته باشد، روش تزریق ژل برای درمان آن مناسب نیست.

تاثیرات تزریق ژل موقتی هستند و می‌توانند گودی زیر چشم‌ها را برای 6 تا 9 ماه برطرف کنند. بعد از این زمان، ماده ی تزریق شده توسط بدن جذب می‌شود. تزریق ژل همچنین به خاطر برطرف کردن چین و چروک‌های پوستی در ناحیه زیر چشم تاثیرات جوانسازی نیز دارد.

تزریق چربی در زعفرانیه

روش تزریق چربی جایگزینی برای تزریق ژل است که در آن از چربی‌های خود بدن بیمار استفاده می‌شود. تزریق چربی نسبت به تزریق ژل هزینه بیشتری دارد اما از سوی دیگر تاثیرات آن ماندگار‌تر است.

 

تزریق چربی برای گودی زیر چشم

 

بزرگترین مزیت تزریق چربی این است که نتایج آن دائمی هستند در حالی که ژل‌های تزریقی نتایج موقتی دارند. تزریق چربی همچنین ظاهر بسیار طبیعی‌تری ایجاد می‌کند. این روش برای افرادی که به دنبال نتایج دائمی هستند و ترجیح می‌دهند از مواد طبیعی‌تری استفاده کنند، مناسب‌تر است.

تزریق چربی نیز مانند تزریق ژل فضای خالی زیر چشم را پر می‌کند و گودی زیر چشم را از بین می‌برد. این روش خصوصا برای افرادی مناسب است که بر اثر بالا رفتن سن چربی‌های صورت آنها کاهش یافته و همچنین چربی‌های ناحیه زیر چشم بر اثر جاذبه زمین به تدریج به سمت پایین گونه‌ها کشیده شده است.

لیزرهای لایه‌بردار یا تخریبی (ablative)

لیزرهای غیرتخریبی به لایه‌های زیرین پوست نفوذ می‌کنند و سلول‌ها را تحریک می‌کنند اما از سوی دیگر لیزرهای تخریبی یا لایه‌بردار جذب سطح پوست می‌شوند و عمل لایه‌برداری را انجام می‌دهند. با جذب لیزر، لایه‌ای از سلول‌های فرسایش یافته در سطح پوست از بین می‌رود. این کار موجب تحریک پوست برای تولید سلول‌های جدید‌تر می‌شود.

لیزرهای لایه‌بردار در حقیقت برای درمان بسیاری از مشکلات پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرند و برای درمان تیرگی و سیاهی پوست که ناشی افزایش رنگدانه‌های پوستی و چروک پوستی است، مناسب هستند.

لیزرهای لایه‌بردار عموما برای ناحیه زیر پلک پایینی مورد استفاده قرار می‌گیرند. آنها موجب تولید کلاژن در پوست شده و چین و چروک‌های پوستی را برطرف می‌کنند و جایگزین مناسبی برای روش جراحی هستند.

برای این کار عموما از لیزر CO2 یا لیزر اربیوم استفاده می‌شود. لیزر CO2 برای لایه‌برداری از پوست گزنه بسیار ایده‌آلی است و سالهاست که توسط پزشکان مورد استفاده قرار می‌گیرد. البته در حال حاضر محبوبیت لیزرهای اربیوم رو به افزایش است چرا که میزان گرمایی که در پوست ایجاد می‌کنند و درجه لایه‌برداری آنها کمتر است و در نتیجه دوران ریکاوری پس از لیزردرمانی نیز کوتاه‌تر است.

پیلینگ شیمیایی

روش پیلینگ شیمیایی با لایه برداری از پوست می‌تواند به طور کلی سلامت و شادابی پوست را بهبود بخشد. برای پیلینگ شیمیایی ترکیب‌های بسیار مختلفی هرکدام با قدرت‌های لایه‌برداری متفاوت وجود دارد. این روش خصوصا برای افرادی مناسب است که تیرگی و سیاهی زیر چشم آنها ناشی از آفتاب‌سوختگی یا اختلالات رنگدانه‌های پوستی است. پزشک متخصص می‌تواند با تغییر ترکیب شیمیایی مورد استفاده در پیلینگ، میزان لایه‌برداری را کنترل کند.

 

پیلینگ برای گودی زیر چشم

 

البته برای برخی از بیماران، پیلینگ شیمیایی میتواند خطر بروز عوارض جانبی شدید را به همراه داشته باشد. این روش در بیمارانی که سابقه داشتن جای زخم کلوئیدی یا‌ هایپرتروفیک، عفونت پوستی، بیماری‌های کلیوی یا کبدی دارند، نباید استفاده شود. همچنین در افرادی که رنگ پوست تیره‌ای دارند این روش باید با احتیاط بسیار زیاد انجام شود چرا که خطر تغییر رنگ در پوست این افراد وجود دارد.

بسته به نوع ماده شیمیایی استفاده شده برای پیلینگ، ممکن است این روش برای افراد باردار یا افرادی که در دوران شیردهی هستند و افرادی که اخیرا تحت درمان با ایزوترتینوئین بوده‌اند، خطراتی به همراه داشته باشد.

درمان تیرگی و سیاهی زیر چشم با جراحی

موثرترین روش برای درمان دائمی سیاهی و تیرگی زیر چشم، جراحی است. این جراحی با نام بلفاروپلاستی یا جراحی پلک یا جراحی پف چشم نیز شناخته می‌شود. این عمل تنها حدود 5 دقیقه زمان می‌برد و نتایج آن دائمی هستند. در این روش، پوستی که دچار افتادگی و چروک شده و همچنین (در صورت وجود پف زیر چشم) چربی اضافه زیر پوست برداشته می‌شود و موجب می‌شود پوست کشیده شده و ظاهری جوان‌تر پیدا کند. برای افرادی که دچار گودی زیر چشم هستند نیز این جراحی بر روی بافت‌های اطراف چشم انجام می‌شود و می‌تواند مشکل گودی زیر چشم را به طور کامل برطرف کند.

 

جراحی برای گودی زیر چشم

 

بهترین نکات و روش‌ها برای بهبود تیرگی و سیاهی زیر چشم


متاسفانه گاهی درمان سیاهی و گودی زیرچشم می‌تواند بسیار سخت باشد. روش درمان تیرگی زیر چشم به این بستگی دارد که چه عاملی موجب بروز آن شده است. همانطور که در بالا خواندید، تیرگی و گودی زیر چشم می‌تواند علل متعددی داشته باشد و در هر مورد، روش خاصی برای درمان آن توصیه می‌شود.

 

بهترین روش‌ها برای گودی زیر چشم

 

درمان‌های خانگی متعددی برای تیرگی زیر چشم‌ها وجود دارند. هرچند برخی ازین روش‌ها می‌توانند تاثیرات محسوسی داشته باشند اما عموما مداخلات پزشکی، نتایج بهتر و ماندگارتری را به همراه دارند. در ادامه برخی از روشهای درمان خانگی که برای تیرگی و گودی زیر چشم‌ها توصیه می‌شوند، آورده شده‌اند:

خواب بیشتر

اگر گودی و سیاهی زیر چشم شما ناشی از خستگی و کم‌خوابی باشد، طبیعی است که راه حل آن نیز استراحت کردن و خواب بیشتر باشد. تنها کافی است شب‌ها کمی زودتر به رختخواب بروید یا روزها در صورت پیدا کردن یک ساعت وقت، کمی دراز بکشید و استراحت کنید.

تغییر نحوه ی خوابیدن

علاوه بر داشتن خواب بیشتر، به نحوه خوابیدن خود نیز توجه کنید. اگر سر شما هنگام خواب پایین باشد، مایعات در سر شما تجمع پیدا می‌کنند. این امر موجب پف‌کردگی زیر چشم می‌شود. حتما زیر سر خود پشتی با ارتفاع مناسب قرار دهید تا زیر سر شما در هنگام خواب به اندازه کافی بلند باشد.

کمپرس سرد

هنگام صبح یا عصر (یا ترجیحا در هر دو زمان) برای مدت 10 دقیقه روی چشم خود کمپرس سرد قرار دهید. اگر از ماسک استفاده می‌توانید آن را در یخچال بگذارید تا سرد شود و سپس آن را به پوست خود بزنید. این یکی از آسان‌ترین روش‌ها برای کاهش تیرگی زیر چشم است. مطمئن شوید که بعد از برداشتن ماسک، پوست خود را به خوبی بشویید.

ماسک خیار

همه ی ما تصاویر زیادی از گذاشتن ماسک خیار روی پوست در تبلیغات و تلوزیون دیده‌ایم.. اما آیا ماسک خیار واقعا موثر است؟

 

ماسک خیاربرای گودی زیر چشم

 

در حقیقت خیار دارای قالیت روشن‌کنندگی پوست و یک قابض ملایم است و بنابراین برای کاهش تیرگی زیر چشم میتوانید از یک برش نازک خیار استفاده کنید. این کار را دو بار در روز انجام دهید. یک خیار را حلقه‌ای برش دهید و برای 30 دقیه در یخچال بگذارید. سپس این حلقه‌ها را برای ده دقیقه روی چشم خود قرار دهید. بعد از آن چشم‌های خود را با آب ولرم شست و شو دهید.

گلاب

گلاب نه تنها بوی بسیار مطبوعی می‌دهد بلکه می‌تواند در جوانسازی پوست بسیار موثر باشد. گلاب نیز مانند خیار یک قابض ملایم است و می‌تواند مانند یک تونر پوستی عمل کنند. کافی است پد پاک‌کننده آرایش خود را در مقداری گلاب بگذارید و سپس آن را برای 1 دقیقه روی چشمان خود قرار دهید. این کار را دو بار در روز انجام دهید.

گوجه فرنگی

گوجه فرنگی حاوی مقادیر زیادی لیکوپن است. این ماده برای سیستم عروقی بدن، پوست و قدرت دید بسیار مفید است. لیکوپن به داشتن پوستی نرمتر و صاف‌تر بسیار کمک می‌کند و میتواند در کاهش گودی و سیاهی زیر چشم موثر باشد.

برای استفاده ازمزایای لیکوپن برای پوست، مقداری آب گوجه فرنگی را آب لیمو مخلوط کنید و سپس پد پاک کننده آرایشی را در این مایع قرار دهید و سپس آن را روی چشم خود بگذارید. مراقب باشید که آب لیمو وارد چشم شما نشود. بگذارید پد برای 10 دقیقه روی چشم شما باشد و سپس چشم خود را بشویید. این کار را دوبار در روز انجام دهید.

خوردن مخلوط آب گوجه و لیمو و نعناع نیز به بهبود سلامتی کلی بدن شما و خصوصا پوست شما کمک می‌کند.

چایی کیسه‌ای

اگر کمپرس سرد یا ماسک ندارید میتوانید از چایی کیسه‌ای استفاده کنید. بسیاری از انواع چایی‌ها از جمله چایی سبز دارای آنتی اکسیدان هستندکه تاثیری ضدالتهابی بر رو پوست دارد و موجب بهود پف زیر چشم می‌شود. برای استفاده از چایی کیسه‌ای به عنوان کمپرس سرد، آن را در آبی تمیز قرار دهید تا خیس شود و سپس برای 30 دقیقه در یخچال بگذارید. سپس چای کیسه‌ای را برای ده دقیقه روی چشمان خود قرار دهید. این کار را دو بار در روز انجام دهید.

 

چایی کیسه‌ای برای گودی زیر چشم

 

سیب زمینی

سیب زمینی به طور قابل توجهی قابل حاوی ویتامین C است و ویتامین C نیز مانند یک محرک برای تولید کلاژن در پوست عمل می‌کند. با تولید کلاژن شما پوستی جوان‌تر و شاداب‌تر خواهید داشت.

برای استفاده از خواص سیب زمینی، مقداری از آن رارنده کنید و آب آن را بگیرید سپس یک پد پاک‌کننده آرایشی را در این آب قرار دهید تا آن را به خود جذب کند. بگذارید پد برای 10 دقیقه روی چشمان شما باشد و سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید.

شیر سرد

محصولاتی مانند شیر غنی از ویتامین A هستند که دارای ماده ای به نام رتینوئید است. این ماده برای روشن و شاداب نگه داشتن پوست عالی است. شما میتوانید یک پد پاک‌کننده آرایشی را در مقداری شیر سرد قرار دهید تا شیر را به خود جذب کند. سپس پد را برای مدت ده دقیقه روی ناحیه زیر چشم قرار دهید و سپس صورت خود را با آب ولرم بشویید.

آب پرتقال

از آنجایی که آب پرتقال حاوی ویتامین A و C است، میتواند به رفع تیرگی زیر چشم‌ها کمک کند. به مقداری /اب پرتقال، چند قطره گلیسیرین اضافه کنید و سپس پد مخصوص پاک کردن آرایش را در این محلول قرار دهید. سپس پد را روی چشمان خود قرار دهید و پس از دقایقی بردارید. با این روش همزمان از مزایای آب پرتقال و روغن گلیسیرین برای پوست بهره‌مند می‌شوید.

روغن ویتامین E

ویتامین به آزادسازی رادیکال‌های آزاد پوست که موجب چین و چروک می‌شوند، کمک می‌کند. شما میتوانید شبها قبل از این که بخوابید یک قطره روغن ویتامین E در ناحیه زیر پلک بمالید (یک قطره کافی اثر و اثر لازم را دارد). سپس به آرامی این ناحیه را ماساژ دهید و بگذارید شب تا صبح روی پوست شما بماند. صبح صورت خود را شست‌و‌شو دهید.

روغن نارگیل

روغن نارگیل به عنوان یک ماده ضدالتهاب ملایم، درمان مناسبی برای روشن کردن رنگ پوست خصوصا در ناحیه زیر چشم است. علاوه بر این، روغن نارگیل پوست را به خوبی تغذیه می‌کندو از تشکیل چین وچروک‌های پوستی جلوگیری می‌کند. روغن نارگیل را درست مانند روغن ویتامین E میتوانید استفاده کنید: آن را زیر چشمان خود بمالید و بگذارید شب تا صبح بماند و سپس صبح صورت خود را بشویید.

زردچوبه

زردچوبه به عنوان یک آنتی اکسیدان و ضدالتهاب قوی می‌تواند در کاهش تیرگی زیر پوست بسیار موثر باشد. مقداری زردچوبه را با آب آناناس مخلوط کنید تا به صورت خمیر دربیاید. سپس این ترکیب را زیر چشم خود بمالید و روی آن یک پارچه خیس قرار دهید تا خشک نشود و بعدا به راحتی شسته شود. 10 دقیقه صبر کنید و سپس پوست خود را بشویید. این کار را روزی یکبار انجام دهید.

محدودکردن مصرف نمک + مصرف آب بیشتر

در مواقعی که شخص دچار کم آبی می‌شود، آب دربدن از نواحی که دارای آب بیشتری هستند به نواحی که دارای آب کمتری هستند می‌رود. نواحی از بدن که سدیم (نمک) کمتری دارند، میزان آب بیشتری و برعکس، نواحی که سدیم بیشتری دارند، آب کمتری دارند.

زمانی که بدن شما نمک زیادی از غذا دریافت کرده اما به اندازه کافی آب و مایعات دریافت نکرده است، احتباس آب در بدن رخ میدهد و بدن شما حالت پف کرده پیدا می‌کند. پوست اطراف چشم خصوصا بسیار نازک و مستعد دچار شدن به بی‌آبی (دی‌هیدراته) است. زمانی که غذایی شو می‌خورید اما به اندازه کافی آب نمیخورید، علائمی مانند قرمزی و پف‌کردگی چشم‌ها در بدن شما ظاهر می‌شود. بنابراین سعی کنید مصرف نمک را کمتر و مصرف آب را افزایش دهید و اگر وعده غذایی با نمک زیاد خوردید فراموش نکنید که مقادیر زیادی آب بنوشید.

ماساژ چشم‌ها

ماساژ دادن چشم‌ها به طور منظم موجب می‌شود خون در رگ‌ها به جریان بیافتد و از تجمع و ماندن خون در مویرگ‌های زیر چشم جلوگیری می‌کند.

ورزش و مدیتیشن

انجام منظم ورزش موجب بهبود گردش خون در بدن می‌شود و با گردش خون بهتر در پوست، حالت کدر و چروکیدگی در پوست برطرف شده و ظاهری جوان و شاداب پیدا می‌کند. این موضوع در نواحی حساس مانند زیر چشم تاثیر خود را بسیار بیشتر نشان می‌دهد. علاوه بر این با ترشح روزانه اندورفین در خون، شما کمتر دار افسردگی و اضطراب می‌شوید و آرامش و شادی بیشتری خواهید داشت.

مدتیشن به هر شکلی می‌تواند باشد، مثلا: تمکز ذهنی، تمرینات یوگا، یا پیاده‌روی یا شنا کردن به آرامی. این کار موجب آرامش بیشتر و کاهش استرس می‌شود و در نتیجه چین‌خوردگی و چروک‌های پوستی ناشی از استرس نیز کاهش پیدا می‌کنند.

داروهای ضد آلرژی

اگر تیرگی و سیاهی زیر چشم شما ناشی از آلرژی باشد می‌توانید با مصرف روزانه داروهای ضدآلرژی مانند آنتی‌هیستامین، تیرگی زیر چشم یا پف زیر چشم را بهبود دهید. علاوه براین آلرژی می‌تواند باعث خارش چشم شود و مالیدن چشم‌ها نیز وضعیت تیرگی زیر چشم‌ها را بدتر می‌کند.

استفاده از کرم مرظوب کننده دوبار در روز

این کار یکی از مهم‌ترین و اصلی‌ترین روتین‌ها برای مراقبت از پوست است. دو بار در طول روز به پوست خود مرطوب‌کننده بزنید. در طول روز از یک کرم سبک ضد‌آفتاب استفاده کنید و در شب کرمی قوی‌تر استفاده کنید و حتما هر شب قبل از خواب از کرم دور چشم استفاده کنید.

 

کرم مرظوب کننده برای گودی زیر چشم

 

کرم دور چشم حاوی رتینوئید

بسیاری از افراد دوست دارند از کرم‌های دور چشم حاوی رتینوئید استفاده کنند اما در نظر داشته باشید که این کرم‌ها برای همه افراد مناسب نیستند. از ین کرم بیشتر از دو بار در هفته استفاده نکنید. در غیر این صورت احتمال خشکی و قرمزی پوست و پوسته شدن آن وجود دارد.

 

کرم دور چشم برای گودی زیر چشم

 

پاک کردن آرایش به شیوه صحیح

هرگز در حالی که روی صورت خود آرایش دارید به رختخواب نروید. حتما قبل از خواب به طور کامل آرایش خود را پاک کنید. برای این کار از یک محلول شیر پاک‌کن مناسب استفاده کنید.

شست و شوی صورت به شیوه ی صحیح

صورت خود را همیشه با آب ولرم (و نه داغ) بشویید. در صورتی که آب بیش از حد داغ باشد موجب واکنش التهابی در پوست شده و در نتیجه پوست شما قرمز شده و پف زیر چشم‌ها نیز بدتر می‌شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ