مشاوره رایگان
واتساپ

درمان عرق زیر بغل با بوتاکس: مزایا، معایب، قیمت و ماندگاری آن

۱۸ دی ۱۴۰۲

غدد عرق ریز توسط سیستم عصبی نباتی(خود مختار) کنترل می‌شود و همین موضوع، کنترل تعریق را از دست انسان خارج می‌کند. انتقال سیگنال های عصبی به غدد عرق ریز را می توان به وسیله مواد شیمیایی متوقف کرد. بر همین اساس امکان کاهش و حتی توقف تعریق بیش از حد زیربغل با تزریق بوتاکس وجود دارد. ماندگار آثار تزریق بوتاکس در درمان تعریق بیش از حد زیربغل بسته به تعداد دوز تزریقی تا چندماه باقی می ماند.

بوتاکس چیست؟ 


بوتاکس یک سم عصب گرا است که از میکروب های عامل بوتولیسم (نوعی مسمویت غذایی) تولید می شود. اما جای نگرانی نیست و استفاده از آن توسط متخصص پزشکی ایمن و تضمین شده است. بوتاکس دارای یک خاصیت فلجی موقت است و آن را بیشتر به خاطر مصارف زیبایی اش برای هموار کردن چین و چروک صورت به کمک همین فلجی موقت می شناسند. پزشکان از بوتاکس در درمان مشکلات عصب-عضلانی مثل میگرن، اسپاسم عضلانی و تعریق بیش از حد زیربغل یا هایپرهیدروز نیز استفاده می کنند.

اگر با مواد ضدتعریق تجویزشده به نتایج دلخواهتان دست پیدا نکردید و بهبودی در وضعیت تعریق بیش از حد زیربغلتان ایجاد نشد، یک گزینه مناسب برای تزریق بوتاکس زیربغل هستید. استفاده از بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد زیربغل به تأیید سازمان غذا و داروی امریکا رسیده است.

تأثیر تزریق بوتاکس در درمان تعریق بیش از حد چیست؟


 

تاثیر تزریق بوتاکس در درمان تعریق

تزریق بوتاکس جلوی آزادسازی استیل کولین را می گیرد که یک انتقال دهنده عصبی است و برای ارسال سیگنال تولید عرق به غدد عرق ریز می چسبد. معمولاً زمانی غدد عرق ریز توسط سیستم عصبی فعال می شود که دمای بدنتان بالا رفته باشد. این همان راهی است که بدن، هزینه بالا رفتن دمای خود را می پردازد. اما غدد عرق ریز افراد مبتلا به هایپرهیدروز یا تعریق بیش از حد، بیش فعال هستند.

تزریق بوتاکس به ناحیه ای که تعریق بیش از حد دارد، باعث می شود تا اعصاب بیش فعال این ناحیه به صورت موقت فلج شوند. وقتی دستوری از اعصاب به غدد عرق ریز نرسد، شما هم عرق نخواهید کرد، اما باید بدانید که با تزریق بوتاکس، تنها از تعریق همان ناحیه جلوگیری می شود.

مزایای بوتاکس زیربغل


پنج مورد از مزایای تزریق بوتاکس زیربغل عبارتند از:

دستیابی سریع به نتایج درمان

یکی از مزیت های اصلی تزریق بوتاکس زیربغل، دستیابی سریع به نتایج آن است. معمولاً بعد از گذشت دو تا پنج روز بعد از تزریق بوتاکس باید متوجه کاهش تعریق شوید. در سوی دیگر، ماندگاری نسبتاً طولانی مدت تزریق بوتاکس زیربغل (از 4 تا 14 ماه) نیز مزیت دیگر این روش درمان است.

تزریق بوتاکس زیربغل، غیرتهاجمی است 

اگر نگران درد روش درمانی خود هستید، آن را برای یک درمان دیگر حفظ کنید، چون تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد زیربغل یک روش غیرتهاجمی و بدون نیاز به جراحی است. یک سرنگ، سم بوتولینوم را به درون غدد عرق تزریق و آنها را فلج می کند و سیگنال های انتقالی توسط عصب مسدود می شوند. این یعنی می توانید بعد از اتمام جلسه درمان به کار خود برگردید و به هیچ زمان ریکاوری نیاز نخواهد بود.

اعتماد به نفستان را به دست بیاورید

تعریق بیش از حد، مشکلی است که می تواند سلامت روانتان را در فضاهای عمومی تحت تأثیر قرار دهد. این مشکل در شرایط فشار عصبی ممکن است بدتر شود و کل لباستان را خیس کند. اما با تزریق بوتاکس زیربغل می توانید تعریق بیش از حد زیربغل را تا حد زیادی کاهش دهید و دیگر نگران آن نباشید. با این کار اعتماد به نفس از دست رفته خود را به دست آورید و دیگر از حضور در میان دوستان و خانواده خود خجالت نکشید.

افراد مناسب برای تزریق بوتاکس زیربغل

افراد مناسب برای تزریق بوتاکس زیربغل

برای درمان تعریق بیش از حد زیربغل به کمک تزریق بوتاکس باید حداقل 18 ساله باشید. معمولاً متخصص پوست ابتدا گزینه های درمانی دیگر مانند ضدعرق تجویزی را برای بیمار در نظر می گیرد. اگر فرد با استفاده از این روشهای درمانی به نتیجه دلخواه خود دست پیدا نکرد، می توان از تزریق بوتاکس استفاده کرد. به علاوه کسانی که برای مشکلات پزشکی دیگر در حال مصرف دارو هستند، نباید به دنبال تزریق بوتاکس برای هایپرهیدروز باشند. زنان باردار نیز باید تا پایان دوره شیردهی از تزریق بوتاکس زیربغل خودداری کنند.

نحوه آماده سازی برای تزریق بوتاکس زیربغل


بهتر است برای حداقل کردن کبودی ناشی از تزریق بوتاکس، مصرف آسپیرین، موترین، آلیو، روغن ماهی یا هر رقیق کننده دیگر را از یک هفته قبل از جلسه درمان متوقف کنید. اگر قصد تزریق بوتاکس در زیربغل را دارید، باید از دو روز قبل از جلسه ملاقات از تراشیدن یا لیزر کردن زیربغل خودداری کنید. نتیجه تزریق بوتاکس روی پوست تمیز و تراشیده بهتر است، بنابراین توصیه می شود که یک مرتبه دو روز قبل از درمان و یک مرتبه قبل از جلسه، زیربغلتان را بتراشید.

متخصص پوست با توجه به امکان وجود درد در حین تزریق (به خصوص در تزریق زیربغل که نقطه حساسی است)، یک ساعت قبل از شروع تزریق بر روی این ناحیه، کرم بی حس کننده حاوی لیدوکائین می مالد.

چه انتظاری از جلسه تزریق بوتاکس باید داشت؟


 

انتظارات از تزریق بوتاکس

از یک سوزن ریز در فرآیند تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد زیربغل استفاده می شود. پزشک یا پرستار بر روی یک الگوی شبکه ای از نقاط غدد عرق ریز، چند تزریق کوچک انجام خواهد داد. اما این الگو را باید ایجاد کرد و به همین منظور ابتدا باید این نقاط که غدد عرق ریز هستند را با روشهایی تعیین کرد.

متخصص پوست به دقت شروع به تمیز کردن زیربغل و مالیدن محلول یدین (یک ماده ضدعفونی کننده موضعی) می کند. متخصص پوست بعد از خشک شدن محلول، به زیربغل پودر بچه می زند و از بیمار می خواهد تا دستش را به بدنش بچسباند تا غدد عرق ریز تحریک شوند. حتی گاهی متخصص از بیمار می خواهد تا کمی بالا و پایین بپرد و یا هر کاری کند که عرقش را در بیاورد. بعد از ده دقیقه، تیره ترین نقاط ایجاد شده توسط محلول یدین در زیربغل ها تعیین می شوند و تیره ترین نقاط به معنای غدد عرق ریز بیش فعال اصلی هستند. پزشک یا پرستار بعد از تمیز کردم کامل این نقاط، تزریق را شروع می کند.

به تنها چند تزریق در این درمان نیاز خواهد بود و حس آنها هم مانند نیشگون گرفتن پوست است. درد خاصی بعد از تزریق وجود نخواهد داشت، اما امکان بروز قرمزی و کبودی وجود دارد.

مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس زیربغل 


مراقبت های بعد از تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد زیربغل یک مفهوم گفتاری است. عملاً هیچ دوره نقاهتی برای تزریق بوتاکس زیربغل وجود ندارد و محل تزریق به سرعت به حالت عادی خود باز می گردد. فقط بیمار باید تا 12 ساعت بعد از تزریق، از مالیدن هر ماده ای به زیربغلش خودداری کنید (مثل دئودورانت یا ضدعرق). همچنین بیماران باید تا 48 ساعت بعد از تزریق از انجام فعالیت های جسمانی شدید که باعث بالا رفتن شدید دمای بدن شود (مثل حمام آب داغ، سونا یا جکوزی) پرهیز کنند.

از یک تا دو روز قبل از تزریق بوتاکس تا 48 ساعت بعد از آن سعی کنید مصرف الکل، کافئین، مکمل های نیاسین، غذاهای شور، مواد غذایی خیلی شیرین، غذاهای پر ادویه، کربوهیدرات های تصفیه شده و سیگار را کنار بگذارید. همه این موارد به افزایش احتمال بروز کبودی و تورم در محل تزریق منجر می شود.

نتایج و ماندگاری تزریق بوتاکس زیربغل


 

ماندگاری تزریق بوتاکس زیربغل

تنها گذشت چند روز برای اثبات تفاوت قبل و بعد از تزریق بوتاکس کافی است. نتایج اولیه تزریق بوتاکس زیربغل را بعد از چند روز می بینید اما نتایج نهایی به حدود دو هفته نیاز دارد. آثار مثبت تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد زیربغل به طور میانگین تا پنج ماه باقی می ماند.

خطرات و عوارض جانبی تزریق بوتاکس زیربغل


مطالعات بسیاری به ارزیابی ایمنی استفاده از بوتاکس برای تعریق بیش از حد زیربغل پرداخته اند. تحمل بوتاکس برای اکثر افراد مشکل خاصی نیست، اما مطالعات کمتری به بررسی ایمنی تزریق بوتاکس برای توقف تعریق در اعضای دیگر بدن پرداخته اند.

عوارض جانبی احتمالی تزریق بوتاکس زیربغل عبارتند از:

  • درد و کبودی در زیربغل
  • خراشیدگی و زخم در پوست
  • خونریزی
  • سردرد
  • نشانه های آنفلوانزا

عوارض جانبی شدید در موارد تزریق بوتاکس زیربغل به ندرت دیده شده است و این مشکل زمانی رخ می دهد که بوتاکس بر تمام بدنتان تأثیر بگذارد. این مشکلات ممکن است چند ساعت، چند روز و یا حتی هفته ها بعد از تزریق رخ دهند. از جمله عوارض جانبی شدید ولی نادر ناشی از تزریق بوتاکس زیر بغل، موارد زیر هستند:

  • ضعف عضلانی در کل بدن
  • مشکل بینایی
  • سختی تنفس
  • بی اختیاری ادراری

اگر با هر یک از موارد بالا برخورد کردید، باید سریعاً این مشکل را با پزشکتان در میان بگذارید. انتخاب یک متخصص پوست مجرب باعث کاهش خطرات و عوارض جانبی تزریق بوتاکس زیربغل می شود.

هزینه تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد زیربغل چقدر است؟


هزینه تزریق بوتاکس را معمولاً براساس تعداد دوزهای مصرفی در یک جلسه درمان می سنجند و این مقدار می تواند متفاوت باشد. از سوی دیگر هزینه تزریق بوتاکس به تخصص و تجربه عامل تزریق، تعداد دوزهای مصرفی، محل مطب و بیمه شما نیز بستگی دارد.

بعضی از بیمه ها تا 50 درصد هزینه تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد زیربغل را پوشش می دهند. اما حتماً قبل از انجام درمان، با بیمه خود صحبت کنید که از این موضوع مطمئن شوید.

سؤالات متداول


چه کسی می تواند ایمنی تزریق را تضمین کند؟

یک متخصص پوست دارای بورد تخصصی می تواند یک اجرای ایمن تزریق بوتاکس را تضمین کند. به دنبال پزشکی باشید که تنها متخصص تزریق بوتاکس برای رفع چین و چروک نباشد و بر تزریق بوتاکس در زیربغل هم مسلط باشد. باید به کسی مراجعه کنید که علاوه بر آشنایی با این درمان، از عوارض جانبی احتمالی این روش نیز مسلط باشد.

آیا تزریق بوتاکس زیربغل، جلوی بوی آن را هم می گیرد؟

یک مطالعه جدید نشان داده که تزریق بوتاکس زیربغل با مسدود کردن غدد عرق ریز به کاهش بوی زیربغل هم کمک می کند.

در تزریق بوتاکس زیربغل از چند واحد بوتاکس استفاده می شود؟

معمولاً برای دستیابی به نتایج بهینه، از 50 واحد بوتاکس برای تزریق موضعی در زیربغل استفاده می شود. نتایج تزریق بوتاکس زیربغل در میان افراد مختلف متفاوت است، اما ماندگاری آن معمولاً بیش از شش ماه خواهد بود. استفاده کمتر از 50 واحد در تزریق بوتاکس زیربغل تنها به کاهش نشانه ها منجر می شود و این آثار نیز ماندگاری زیادی نخواهد داشت.

آیا تزریق بوتاکس زیربغل دردناک است؟

درد یک حس نسبی و از یک نفر به نفر دیگر متفاوت است. درد ناشی از تزریق بوتاکس، با توجه به ریز بودن کانولای استفاده شده بسیار اندک خواهد بود. اما خود بوتولینوم تاکسین اسید می تواند احساس سوزش بسیار خفیفی در پوست ایجاد کند. اگر پوست خیلی حساسی دارید، می توان قبل از تزریق از ماده بی حس کننده استفاده کرد. بعد از گذشت 15 دقیقه از مالیدن کرم یا تزریق ماده بی حسی، می توان گفت که این فرآیند بدون درد خواهد بود.

آیا بعد از تزریق بوتاکس هم به دئودورانت نیاز دارم؟

اول اینکه حداقل تا 12 ساعت بعد از تزریق بوتاکس زیربغل نباید از دئدورانت استفاده کنید. به علاوه انجام تمرینات ورزشی شدید نیز حداقل تا 24 ساعت بعد از تزریق، توصیه نمی شود. برای دستیابی به بهترین نتایج، می توانید از صابون ملایم و آب ولرم برای تمیز کردن زیربغلتان استفاده کنید.

آیا میتوان بعد از تزریق بوتاکس زیربغل حمام کرد؟ 

وقتی دمای بدن بعد از تزریق بوتاکس زیربغل بالا برود، احتمال بروز کبودی در محل تزریق افزایش می یابد. علاوه بر خودداری از حمام آب، باید تا 24 ساعت بعد از درمان از حضور در اماکن مشابه دیگر مثل سونا، جکوزی و … نیز خودداری کنید.

آیا یک درمان دائمی برای هایپرهیدروزیس وجود دارد؟

هیچ درمان دائمی برای رفع تعریق بیش از حد زیربغل تا الان شناسایی نشده، اما تزریق بوتاکس می تواند تأثیر طولانی مدتی داشته باشد.

آیا هایپرهیدروزیس با افزایش سن از بین می رود؟

نتایج مطالعات ما نشان داده که برخلاف نظر عوام، هایپرهیدروزیس با گذشت زمان کاهش نیافته و از بین نمی رود. در واقع نظر 88 درصد پاسخ دهندگان آن بود که تعریق بیش از حد زیربغل در طول زمان باقی می ماند و یا حتی بدتر می شود.

آیا بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد زیربغل مفید است؟

بله اثرگذاری 82 تا 87 درصدی بوتاکس در کاهش تعریق بیش از حد زیربغل، و میانگین ماندگاری 7 ماهه این درمان به اثبات رسیده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *