آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

درمان شل شدن و افتادگی پوست صورت با آر اف، لیزر، فیلر و …

همان‌طور که سنمان بالاتر می‌رود، نیروی جاذبه و گذر عمر اثر خود را بر پوستمان می‌گذارد. پروتئین‌های الاستین و کلاژن که در لایه درم وجود دارند و از پوست حمایت می‌کنند، به تدریج تحلیل می‌روند و در نتیجه پوستی شل و افتاده به‌جا می‌ماند که شادابی و استحکام دوران جوانی را ندارد. عامل‌هایی مانند تحلیل رفتن عضلات، آسیب‌های ناشی از نور خورشید و حالت‌هایی مانند اخم و خنده که هر روز بارها بر صورت نقش می‌بندد، نیز فرایند پیری را به تدریج تشدید می‌کند. درنتیجه بسیاری از ما پس از گذر از مرز 50 یا 60 سالگی یا بالاتر از ظاهر و کیفیت پوستمان ناراضی می‌شویم و خطوط و چین و چروک‌های ایجادشده حالتی ناراحت و گرفته به چهره‌مان می‌دهد.

در این مقاله به بهترین روش های درمان شل شدن و افتادگی پوست صورت اشاره شده است. اگر شما نیز به دنبال راه حلی مناسب برای این مشکل میباشید، ادامه مطلب را دنبال کنید.

بهترین کار این است که برای رفع نگرانی‌های‌تان درباره شل شدن و افتادگی پوست به یک متخصص مجرب پوست و مو مراجعه کنید تا ایشان وضعیت صورتتان را ارزیابی کنند و درمان مناسب یا ترکیبی از درمان‌های مختلف را برای بازیابی چهره‌ای جوان و شاداب توصیه کنند.

داشتن پوستی سالم اصل بنیادی در پزشکی زیبایی و درماتولوژی عمومی است؛ همچنین برای آن‌که سال‌ها پوستی سالم داشته باشید و نتایج درمان‌های زیبایی حفظ شود، کافی است توصیه‌های ساده مراقبت از پوست را به طور مستمر رعایت کنید. سلامت پوست نیز مانند سلامت عمومی به یک‌باره حاصل نمی‌شود، بلکه در طول سفر زندگی باید همواره به آن توجه داشته باشید. از آن‌جا که وضعیت پوست به مرور زمان تغییر می‌کند، متخصص پوست و مو می‌تواند راهنمایی‌های تخصصی را متناسب با شرایط پوستتان ارائه بدهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی درمان شل شدن و افتادگی پوست صورت و یا برای رزرو نوبت در کلینیک زیبایی دکتر الناز احمدی متخصص پوست و مو با شماره تلفن‌های   02122026697   و  09197263146 تماس حاصل فرمایید.

دلایل شل شدن و افتادگی پوست


در این بخش با عامل‌هایی آشنا می‌شوید که باعث می‌شود پوست جوان و انعطاف‌پذیر‌تان به مرور شل، افتاده و خسته به نظر برسد.

فرایند پیری

کلاژن و الاستین پروتئین‌های بسیار مهمی برای پوست هستند، چون پوست را محکم، نرم و جوان نشان می‌دهند. اما این بافت‌های پیوندی نگهدارنده به مرور زمان به تدریج کم می‌شوند. عضلات صورت نیز همگام با افزایش سن ضعیف می‌شوند و بیشتر به شل شدن و افتادگی پوست دامن می‌زنند.

تماس با نور خورشید

همان‌طور که می‌دانید، تماس با نور خورشید یکی از دلایل شایع از بین رفتن خاصیت ارتجاعی پوست است. پرتوهای قوی نور خورشید به سلول‌های پوست آسیب می‌زند و اثر طبیعی پیری پوست را به تدریج تشدید می‌کند. متأسفانه برای دختر خانم‌هایی که از گرفتن حمام آفتاب و برنزه کردن پوستشان لذت می‌برند، خبر خوبی نداریم، چون پرتوهای ماوراءبنفشی که بدنشان را در معرض آن قرار می‌دهند، کلاژن و الاستین پوست را از بین می‌برند و باعث افتادگی پوست و ایجاد چین و چروک می‌شوند.

کاهش وزن

اگر ظرف مدتی کوتاه وزن زیادی کم کنید، ممکن است پوستتان شل و افتاده بشود. این وضعیت در افرادی که جراحی لاغری انجام می‌دهند، بسیار شایع است، چون پوست نمی‌تواند استحکام خود را با چنین سرعتی بازیابد. افرادی که به کمک رژیم لاغری و ورزش‌ موفق می‌شوند وزن زیادی را به سرعت کم کنند، احتمالاً پس از آن همه سخت‌کوشی و سخت‌گیری از شل شدن و افتادگی پوستشان ناراحت خواهند شد.

بی‌تحرکی

داشتن سبک زندگی فعال به حفظ تنوس عضلانی و تقویت عضله‌های نگهدارنده پوست کمک می‌کند. ورزش‌های قلبی ـ عروقی در کنار تمرین با وزنه مانع از افتادگی پوست می‌شود. افراد بی‌تحرک معمولاً پوستشان شل و افتاده می‌شود، اما اشخاصی که مرتب ورزش می‌کنند، غالباً پوستی محکم و جوان‌تر دارند.

رژیم غذایی نامناسب

رعایت رژیم غذایی متعادل روش ساده‌ای برای سالم نگه داشتن پوست است. اما افرادی که مقدار بسیار زیادی چربی، مواد قندی و غذاهای فراوری شده مصرف می‌کنند و ویتامین کافی دریافت نمی‌کنند، با مشکل شل شدن و افتادگی پوست مواجه می‌شوند. رژیم غذایی نامناسب باعث آسیب‌دیدگی زودرس سلول‌ها و التهاب پوست می‌شود که به نوبه خود به افتادگی پوست می‌انجامد.

بهترین درمان برای افتادگی پوست


بهترین روش درمان افتادگی پوست به نیازها و شرایط خاص هر بیمار بستگی دارد. دوران بهبود تمام روش‌های درمان افتادگی پوست بسیار کوتاه است یا آن‌که پس از درمان اصلاً نیازی به استراحت کردن ندارید، همچنین اثر درمان به مرور زمان در پی بازسازی سلول‌ها و تولید الاستین و کلاژن بیشتر بهتر می‌شود.

بعضی درمان‌های افتادگی پوست را باید بیش از یک جلسه انجام بدهید. برای مثال توصیه می‌شود تزریق ژل و فیلر را، با توجه به نوع فیلر، هر 6 ـ 12 ماه یک‌بار تکرار کنید، اما اولتراپی را می‌توانید فقط یک جلسه انجام بدهید.

اولتراسوند

فناوری‌های پیشرفته اولتراسوند مانند اولتراپی برای بهبود خاصیت ارتجاعی و قدرت کلی پوست شل و افتاده بسیار موثراند. در درمان اولتراپی از امواج صوتی بی‌ضرر برای برانگیختن شروع دوباره تولید و تکثیر طبیعی پروتئین‌های کلاژن و الاستین استفاده می‌شود. انرژی گرمایی تحریک‌کننده اولتراپی سلول‌های پوستی را گرم می‌کند تا فرایند تولید سلول‌های سالم در ناحیه‌های فرورفته شروع شود. اولتراپی یکی از بهترین درمان‌ها برای لیفت و کشیدن پوست است که نتایجی فوق‌العاده، مشابه نتایج جراحی لیفت صورت را به دست می‌دهد، بدون آن که لازم باشد دوران نقاهت طولانی پس از جراحی را بگذرانید.

درمان شلی و افتادگی پوست با لیزر

ثابت شده است که وقتی نیاز به بازیابی طبیعی ذخایر کلاژن و الاستین باشد، لیزردرمانی حتماً ارزش امتحان کردن را دارد. جوانسازی با لیزر موجب سفت و کشیده شدن پوست می‌شود، سلول‌های پوستی آسیب دیده را ترمیم می‌کند و چین و چروک‌ها را از بین می‌برد. لیزر از طریق غنی‌سازی و تجدید سلول‌های کلاژن و قوی‌تر کردنشان موجب جوان شدن پوست می‌شود. همچنین لیزردرمانی تجدید سلول‌های سالم را شتاب می‌بخشد تا پوستی که در اثر تماس با آفتاب و گذر عمر تغییر رنگ داده و آسیب دیده است، درخشان‌تر، شاداب‌تر و روشن‌تر به نظر برسد و حالت کدری و خستگی‌اش کمتر شود.

رادیوفرکوئنسی برای درمان افتادگی پوست

رادیوفرکوئنسی برای درمان افتادگی پوست

فناوری‌های رادیوفرکانسی (آر اف) نیز پوست پیر و افتاده را می‌کشند و محکم می‌کنند. انرژی گرمایی ساطع از آر اف فرایند طبیعی بازسازی پوست بدن را برمی‌انگیزد. رادیوفرکانسی از طریق گرمایش سه‌بعدی لایه‌های غنی از کلاژن باعث محکم شدن ذخایر موجود کلاژن می‌شود و فرایند تولید مجدد کلاژن جدید را نیز برمی‌انگیزد. همان‌طور که انرژی گرمایی مجموعه‌های کلاژن را به تدریج تعدیل می‌کند، سلول‌های پوستی نیز طی این فرایند تقویت می‌شوند و تغییرشکل می‌دهند. درنتیجه پوستی محکم‌تر، صاف‌تر و با خاصیت ارتجاعی بیشتر به دست می‌آید که چین و چروک‌ها و خطوط روی آن بسیار کمتر است.

اینفینی

اینفینی (Infini) دستگاهی است که نیدلینگ پوست را با آراف ترکیب می‌کند. دستگاه اینفینی 49 سوزن دارد که هم‌زمان با هم وارد پوست می‌شوند و جریان آراف نیز به نوک سوزن‌ها اعمال می‌شود. سوزن‌ها را می‌توان در عمق‌های مختلف پوست تا 5/3 میلی‌متر وارد کرد. این فرایند پوست را گرم می‌کند، خطوط ریز و چین و چروک‌ها را از طریق بازسازی پوست هدف می‌گیرد تا بافت و تون پوست بهتر شود. در اثر استفاده از دستگاه اینفینی کلاژن جدید تولید می‌شود و پوست محکم‌تر می‌شود. همچنین اینفینی درمان خوبی برای آکنه اسکار آتروفیک یا فرورفته به شمار می‌آید.

دوران نقاهت پس از اینفینی سه تا پنج روز است و پیشنهاد می‌شود که سه جلسه درمان برای دستیابی به بهترین نتیجه ممکن انجام شود.

اینفینی درمانی با درد بسیار کم و اثربخشی فوق‌العاده است.

درمان‌های تزریقی

درمان_های تزریقی

اثر لیفت و کشیدن پوست را می‌توان از طریق درمان‌های تزریقی مانند تزریق فیلر (فیلر) و ژل‌های ضدچروک به دست آورد. تزریق فیلر درمان لیفتی با اثر آنی است که حجم و برجستگی را بلافاصله بازیابی می‌کند و فرایند تولید بلندمدت کلاژن را نیز به طور طبیعی برمی‌انگیزد. می‌توانید فیلرهای پوستی هیالورونیک اسید را برای درمان افتادگی و شلی پوست در چین و چروک‌های عمیق تزریق کنید تا فرورفتگی‌ها پر شود. ذخایر طبیعی اسید هیالورونیک بدن در دهه چهارم و پنجم زندگی رو به کاهش می‌گذارد، در نتیجه خطوط روی پوست آشکارتر می‌شود. از طریق تزریق فیلر ذخایر هیالورونیک اسید بازیابی می‌شود و فرایند تولید نیز برانگیخته می‌شود، در نتیجه مشکل شل شدن و افتادگی پوست برطرف می‌شود. در ژل‌های تزریقی پیشرفته مانند پروفایلو بالاترین غلظت از هیالورونیک اسید وجود دارد که قدرت پوست را در سطح عمقی‌تر بازیابی می‌کند. وقتی پروفایلو در پوست تزریق می‌شود، پوست رطوبت بیشتری را در خود نگه می‌دارد و کلاژن پوست نیز تقویت می‌شود تا استحکام و سفتی پوست بازیابی شود.

نتایج تزریق فیلر و ژل را می‌توانید از طریق ترکیب فیلر با تزریق‌های ضدچروک یا بوتاکس به حداکثر برسانید تا بوتاکس عضلات صورت را بی‌حرکت کند. تزریق سم بوتولینوم (بوتاکس) باعث کشیدگی و محکم شدن پوست می‌شود، چون چروک‌های ناهموار پوست را به طور فیزیکی صاف می‌کند. تزریق بوتاکس بیشترین مزایا را برای افراد بالای 50 سالی دارد که پوستشان به احتمال زیاد شل و افتاده شده است و چین و چروک‌ها روی آن خودنمایی می‌کند.

میکرودرم ابریژن

در میکرودرم ابریژن از تکنیک‌های سایش ملایم برای برداشتن لایه فوقانی پوست استفاده می‌شود. متخصص پوست میکرودرم ابریژن کریستال را با دستگاهی دستی انجام می‌دهد؛ ابتدا کریستال‌های بسیار ریز برای لایه‌برداری روی پوست پاشیده می‌شود، سپس کریستال‌ها و مواد لایه‌برداری شده با نیروی مکش از روی پوست جمع می‌شود. در میکرودرم ابریژن الماس (دیاموند) از دستگاهی دستی که در سر آن الماس قرار دارد، برای لایه‌برداری ملایم پوست و برداشتن لایه فوقانی پوست استفاده می‌شود.

هر دو نوع میکرودرم ابریژن تولید کلاژن جدید را تحریک می‌کند.

می‌توانید در ابتدا دو جلسه درمان را در ماه انجام بدهید، سپس درمان را ماهی یک‌بار تکرار کنید تا نیتجه به‌دست‌آمده حفظ شود. نتایج به شدت شلی و افتادگی پوست پیش از درمان بستگی دارد، درهر حال نتایج میکرودرم ابریژن ماندگاری بالایی دارد.

از عوارض جانبی میکرودرم ابریژن می‌توان به کبودی، سرخی پوست، ورم، حساسیت به لمس یا حتی پتشی اشاره کرد ـ پتشی به لکه‌های تیره‌رنگ روی پوست گفته می‌شود که علامت خونریزی زیرپوستی است.

میکرونیدلینگ

میکرونیدلینگ

متخصصان زیبایی در درمان میکرونیدلینگ (میکرونیدلینگ) وسیله‌ای به نام درمارولر را روی پوست می‌کشند. سوزن‌های بسیار ظریف درمارولر پوست را خراش می‌دهد و موجب تولید کلاژن و الاستین می‌شود. کلاژن و الاستین پوست را محکم می‌کنند و می‌کشند و به بازیابی جوانی کمک می‌کنند.

پوست در روزها و هفته‌های پس از میکرونیدلینگ درخشان‌تر می‌شود. چند ماه طول می‌کشد تا نتایج کامل میکرونیدلینگ مشخص شود و درمان باید چند جلسه تکرار شود تا نتایج ایده‌آل به دست بیاید.

می‌توانید از درمارولر خانگی نیز استفاده کنید، البته درمارولر خانگی معمولاً به اندازه میکرونیدلینگ حرفه‌ای اثربخش نیست. عوارض جانبی میکرونیدلینگ شامل کبودی، پوسته‌پوسته شدن، خونریزی و عفونت باکتریایی می‌شود.

لیفت غیرجراحی صورت

لیفت صورت با نخ سیلوئت (نخ صورت) درمانی غیرجراحی برای لیفت صورت است که چهره‌ای جوان و شاداب را با بازیابی «مثلث جوانی» در چهره بیماران ایجاد می‌کند. داشتن گونه‌های برجسته و خط فک زاویه‌دار از ویژگی‌های یک صورت جوان به شمار می‌آید. متخصص پوست در عمل لیفت صورت با نخ سیلوئت نخ‌های بخیه بسیار ظریف اسید پلی ـ ال ـ لاکتیک را در پوست جای‌گذاری می‌کند، در نتیجه ناحیه‌های اصلی صورت جوانسازی می‌شود. اثر لیفت با نخ آنی است و پوست شل و افتاده دور ناحیه‌های هدف «مثلث جوانی» بلافاصله بالا کشیده می‌شود. پس از لیفت با نخ نیازی به استراحت کردن ندارید. نخ بخیه زیست‌ تجزیه‌ پذیر پس از درمان در پوست باقی می‌ماند تا به مرور زمان باعث تحریک تولید کلاژن طبیعی شود. شادابی و اثر لیفتی که از درمان لیفت با نخ به دست می‌آید، چهره را سال‌ها جوان‌تر می‌کند.

جراحی لیفت صورت 

جراحی لیفت صورت

عمل جراحی لیفت صورت (لیفت صورت) جوانی از دست رفته را به چهره بانوان و آقایان دچار افتادگی شدید پوست برمی‌گرداند. هرچند دوران نقاهت جراحی لیفت صورت چند هفته طول می‌کشد، اما ماندگاری ده‌ساله یا بیشتر نتایج جراحی بسیاری را ترغیب به انجام این درمان می‌کند.

اگر مطمئن نیستید که مناسب‌ترین روش برای درمان شل شدن و افتادگی پوست صورتتان کدام است، بهترین کار این است که از متخصص پوست و مو وقت بگیرید تا از روش‌های مختلف آگاه شوید و بتوانید آگاهانه تصمیم بگیرید. متخصص درمان مناسب را با توجه به شرایطتان توصیه می‌کند و به تمام سوالاتتان جواب می‌دهد.

درمان های طبیعی برای افتادگی و شل بودن پوست صورت


به کمک درمان‌های خانگی طبیعی می‌توانید عمل کشیدن پوست و لیفت صورت را انجام بدهید. در این بخش با چند درمان خانگی و طبیعی مهم آشنا می‌شوید.

ماساژ صورت

ماساژ صورت

ماساژ دادن مداوم پوست پیش از خوابیدن به افزایش گردش خون در صورت کمک می‌کند. به‌علاوه ماساژ دادن با وارد کردن ضربه‌های رو به بالا و حرکات دورانی، فرایند تشکیل شدن خطوط ریز و چین و چروک‌ها را روی صورت آهسته می‌کند. همواره از مرطوب‌کننده طبیعی باکیفیت استفاده کنید و ماساژ دادن گردن را هم فراموش نکنید. بسیاری از بانوان به پوست گردن توجه نمی‌کنند، حال آن که پوست گردن به دلیل تحمل فشار و استرس هیجانی بسیار آسیب‌پذیر و مستعد ایجاد چین و چروک است.

ورزش منظم

ورزش منظم

بسیاری از بانوان پس از لاغری سریع با مشکل شل شدن و افتادگی پوست مواجه می‌شوند. در این موارد می‌توان تنوس عضلانی را با ورزش متوسط افزایش داد و تولید ماتریس بافت پیوندی را تحریک کرد تا به‌این‌ترتیب پوست سفت، کشیده و جوان شود.

همچنین می‌توانید تمرین‌های ایستادن روی سر و بالانس سر یا تمرین‌های معکوس را که جزء حرکات یوگا هستند، انجام بدهید تا اثر نیروی جاذبه تغییر کند و افتادگی پوست معکوس شود.

خوردن مواد غذایی خام

خوردن مواد غذایی خام

خوردن میوه و سبزیجات بیشتر در خالص‌ترین شکلشان بسیار برای پوست مفید است. میوه و سبزی مواد معدنی و ویتامین‌های ضروری پوست را تأمین می‌کند، موجب رشد پوست سالم می‌شود و پوست را جوان‌تر، کشیده‌تر و محکم‌تر می‌کند. توصیه می‌کنیم صبح‌ها را با اسموتی میوه و سبزی شروع کنید.

تهیه آب‌میوه یک روش سریع و فوق‌العاده برای خوردن مواد غذایی خام و تازه است. همچنین باید سبزیجات گوناگونی مانند اسفناج و کلم کیل را برای دستیابی به بهترین نتایج مصرف کنید.

رعایت رژیم غذایی باکیفیت حاوی انواع پروتئین، اسیدهای چرب امگا و آمینواسیدهای ضروری موجب جوان‌سازی یا تغییرشکل پوست می‌شود. همچنین باید مصرف میوه و سبزیجات را افزایش بدهید تا مواد معدنی، ویتامین‌ها و آنتی‌اکسیدان‌های مورد نیازتان تأمین شود و پوستتان جوان‌تر، درخشان‌تر و سالم‌تر شود. ضمناً هر روز باید آب فراوان بنوشید تا مواد شیمیایی، سموم و پسماندها از بدنتان دفع شود و پوستی شاداب و جوان پیدا کنید. همچنین نوشیدن آب در نگهداری رطوبت و حفظ خاصیت ارتجاعی به پوست کمک می‌کند و شل شدن و افتادگی پوست را به تأخیر می‌اندازد.

 از نور خورشید دوری کنید

با استفاده از کرم‌ها، لوسیون‌ها و ضدآفتاب تماس با اشعه‌های مضر نور خورشید را به حداقل برسانید تا لایه‌های سطحی پوستتان آسیب نبیند. استعمال ضدآفتاب روی پوست بسیار مهم است، چون نور شدید آفتاب رطوبت و چربی‌های طبیعی پوست را از بین می‌برد و فرایند تخریب کلاژن را شتاب می‌دهد. فراموش نکنید که آرایشتان را حتماً قبل از خواب پاک کنید.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن یکی از محرک‌هایی است که بر رشد و نمو سلول‌های پوست اثر می‌گذارد و تولید کلاژن را مختل می‌کند. ترک سیگار علاوه بر این‌که موجب ارتقاء سلامت جسمی می‌شود، از ابتلا به اختلال‌های متابولیک، نئوپلاستیک و اختلال‌های دیگر جلوگیری می‌کند. پس از ترک دخانیات می‌توانید جوانی پوست صورت را بدون نیاز به درمان‌های زیبایی بازیابید.

درمان‌های خانگی و توصیه‌هایی که در این مقاله برای جوانسازی و کشیدن پوست خواندید، از شل شدن و افتادگی پوست جلوگیری می‌کند و پوست شل و افتاده را محکم می‌کند و می‌کشد. همچنین داشتن یک برنامه سالم و منظم برای مراقبت از پوست به حفظ جوانی پوست کمک می‌کند

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ