علت ایجاد لک صورت چیست و چگونه درمان میشود؟

۱۸ دی ۱۴۰۲

لکه‌های تیره بر روی پوست ازجمله شایع‌ترین عارضه‌ها هستند که در اثر قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید ایجاد می‌شوند. نور خورشید تولید ملانین که رنگدانه ی پوست است را تحریک کرده و داروها و عوامل دیگری که بر روی ملانوسیت ها تأثیر می‌گذارند منجر به ایجاد لکه‌های تیره بر روی پوست می‌شوند.

با وجود گزینه‌های درمانی بسیار متعدد، انتخاب روش مناسب دشوار خواهد بود. دکتر الناز احمدی در کلینیک زیبایی زعفرانیه تجربه‌ی لازم برای طراحی یک برنامه‌ی درمانی منطبق با نیازهای شما را خواهد داشت.

علت ایجاد لک صورت


لک صورت یک عارضه‌ی پوستی است که به صورت یک لکه یا نقطه با رنگ متفاوت از پوست بروز پیدا می‌کند. با وجود اینکه اکثر لکه‌های پوستی بی خطرند، ایجاد آن‌ها بر روی صورت می‌تواند آزار دهنده باشد. دلایل مختلف بروز لک صورت:

قرار گرفتن در معرض نور خورشید

قرار گرفتن طولانی مدت یا مکرر در معرض نور خورشید می‌تواند باعث آسیب‌های شدید پوستی شود. زمانی که اشعه‌ی فرابنفش (UV) خورشید با پوست برخورد می‌کند، سلول‌های تولید کننده‌ی ملانین (ملانوسیت) بیش از حد فعال خواهند شد.

تولید بیش از حد رنگدانه ی پوستی می‌تواند باعث تیره شدن پوست شود. زمانی که تعدادی از این سلول‌ها بیش از بقیه تحریک شوند، یک لکه‌ی تیره بر روی پوست ایجاد خواهد شد. این خوشه‌های ملانین به شکل کک و مک، خال، ملاسما و لکه‌های پیری بروز پیدا می‌کنند.

تغییرات هورمونی

جای زخم‌های باقی مانده از آکنه ازجمله شایع‌ترین عوارض پوستی در صورت است. بروز آکنه معمولاً در اثر نوسانات هورمونی و سطح بالای آندروژن ها در بدن اتفاق می افتد.

آکنه‌های ناشی از هورمون بیشتر زنان را درگیر می‌کند چراکه در طی دوران بلوغ و پس از آن نیز در طی قاعدگی دچار افزایش سطح آندروژن می‌شوند.

همچنین ممکن است در طی دوران بارداری یا یائسگی فرد دچار تغییرات هورمونی شود که می‌تواند عارضه را بدتر یا بهتر کند. معمولاً دیده می‌شود که استفاده از داروهای ضد بارداری خوراکی می‌تواند سطح هورمون‌های زنانه را به شکلی تغییر دهد که منجر به کاهش آکنه خواهد شد.

عفونت‌های ویروسی و باکتریایی

برخی از عفونت‌های ویروسی مثل تبخال و آبله مرغان می‌توانند منجر به تشکیل تاول بر روی پوست شوند که نهایتاً لکه‌هایی را از خود به جای می‌گذارد. عفونت‌های باکتریایی مثل ایمپتیگو می‌توانند باعث ایجاد بافت اسکار شوند که از بین رفتن آن زمان بر خواهد بود.

عوامل ژنتیکی

برخی از افراد به دلیل عوامل وراثتی در خطر بیشتری برای ایجاد بافت اسکار قرار دارند.

در یک مطالعه مشخص شد که افرادی که سابقه‌ی خانوادگی تشکیل بیش از حد اسکار را داشته و یا متعلق به برخی گروه‌های بومی خاص هستند، در خطر بیشتری برای ایجاد اسکارهای هیپرتروفیک یا کلوئیدی قرار دارند.

رژیم غذایی نامناسب

رژیم غذایی شما می‌تواند بر روی پوست نیز تأثیر گذار باشد به خصوص در مورد لکه‌های پوستی. مصرف بیش از حد چربی و محصولات لبنی می‌تواند منجر به عود آکنه و یا تشدید آن شود.

مصرف برخی محصولات لبنی مثل شیر کامل یا شیر کم چرب می‌تواند آکنه را تشدید کند. با این حال محصولات دیگر مثل پنیر و ماست تاثیری بر خطر بروز آکنه نخواهند داشت.

استرس

افزایش استرس می‌تواند منجر به تضعیف سلامت عمومی پوست شود. افرادی که زندگی پر استرس داشته و یا معمولاً اضطراب دارند در خطر بیشتری برای بیماری‌های پوستی و به خصوص آکنه قرار خواهند داشت.

داروها

برخی از داروها می‌توانند بر روی هورمون‌های بدن تأثیر گذاشته و منجر به ایجاد لکه‌های پوستی شوند. اگر فکر می‌کنید که داروهای شما این عارضه را به همراه دارند با پزشک خود مشورت کنید.

مراقبت نادرست از پوست

استفاده از محصولات نامناسب برای مراقبت از پوست به خصوص محصولاتی که برای پوست شما بیش از حد خشن هستند می‌تواند خطر بروز لکه‌های پوستی را افزایش دهد. استفاده از این محصولات به خصوص محصولات عطری و دارای رنگ می‌تواند پوست را ناراحت کرده و آن را خشک کند. ممکن است زمانی که پوست بیش از حد خشک می‌شود تولید چربی در آن افزایش یافته و با مسدود شدن روزنه‌های پوست، لکه‌هایی بر روی سطح آن ایجاد شوند. اگر در خطر بروز لکه‌های پوستی قرار دارید حتماً از محصولات ملایم به منظور پاکسازی صورت خود استفاده کرده و پوست خود را با استفاده از مرطوب کننده‌های بدون چربی مرطوب نگه دارید.

انواع لک صورت و بدن


در زیر به انواع اصلی لک‌های پوستی و طرز از بین بردن آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

ملاسما

ملاسما یک ناحیه‌ی تیره بوده که بر روی صورت و در نزدیکی گونه‌ها و پیشانی ایجاد می‌شود. این عارضه در بارداری و یائسگی بسیار شایع است چراکه تغییرات هورمونی تأثیر زیادی بر آن خواهند داشت. در اثر این تغییرات، ملانوسیت ها تحت تأثیر قرار گرفته و بخش‌هایی از صورت را تیره می‌کنند. معمولاً زمانی که فرد در معرض نور شدید خورشید قرار می‌گیرد این عارضه بدتر می‌شود.

نحوه‌ی درمان: به طور روزانه از کرم ضد آفتاب با SPF بالا استفاده کنید و از قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید خودداری کنید. همچنین از محیط‌های گرم مثل خودروی پارک شده در زیر آفتاب یا اجاق گاز دوری کنید. علاوه بر این استفاده از یک کرم یا پماد می‌تواند پوست شما را روشن‌تر کند. هیدروکینون می‌تواند در این امر به شما کمک کند ولی نباید آن را بیش از 4 هفته مصرف کنید. ازجمله داروهای دیگر می‌توان به ویتانول A، و کرم‌های حاوی اسیدهایی مثل کلاسیس یا آداپالن اشاره کرد.

ملاسما

لکه‌های ایجاد شده در اثر نور خورشید

لکه‌های ناشی از نور خورشید معمولاً در افرادی با پوست بسیار روشن یا بسیار تیره که برای مدت طولانی در معرض نور خورشید قرار می‌گیرند ایجاد می‌شوند. این عارضه بیشتر در بخش‌هایی از بدن مثل کف دست، صورت و گردن دیده شده و بروز آن معمولاً در سنین بالای 40 سال است ولی در افراد جوان‌تر نیز دیده می‌شود.

لکه‌های کم رنگ و سطحی را می‌توان با لایه برداری 2 هفته یک بار پوست از بین برد. زمانی که این لکه‌ها بیشتر باشند بهتر است با مراجعه به متخصص پوست بهترین روش درمانی را انتخاب کنید. این امر اهمیت زیادی خواهد داشت چراکه اگر این لکه‌ها بر روی پوست شما زیاد باشند در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پوست قرار خواهید داشت و متخصص پوست می‌تواند وجود این ریسک برای شما را بررسی کند. استفاده از کرم‌های سفید کننده می‌تواند گزینه‌ی مناسبی برای شما باشد ولی روش‌های زیبایی مثل لیزر، پالس لایت و لایه برداری نیز می‌توانند نتایج خوبی را به همراه داشته باشند.

لکه‌های ایجاد شده در اثر نور خورشید

لکه‌های قرمز پوستی (درماتیت)

درماتیت به شکل لکه‌های قرمز رنگی بر روی پوست بروز پیدا می‌کند و می‌تواند نشانگر وجود آلرژی پوستی باشد. این عارضه پس از مصرف غذاهای حساسیت زا مثل میگو، توت فرنگی و بادام زمینی و یا استفاده از محصولات موضعی مثل کرم، عطر و مواد آرایشی و یا تماس با برخی از اشیا مثل دستبند یا گردنبند، منجر به قرمز شدن و خارش پوست می‌شود.

ممکن است در این موارد استفاده از یک کرم حاوی آستروئید برای شما توصیه شود که باید تا زمان برطرف شدن علائم عارضه دو بار در روز از آن استفاده کنید. مهم است که به منظور تشخیص علت بروز حساسیت به متخصص پوست مراجعه کنید تا در آینده بتوانید از این مشکل جلوگیری کنید.

لکه‌های قرمز پوستی

پیتیریازیس (مایکوزیس)

لکه‌های سفید روی پوست که به آن‌ها پیتیریازیس گفته می‌شود در اثر عفونت با نوعی قارچ ایجاد می‌شوند. با گذشت زمان این عارضه در پوست منتشر خواهد شد. فرد معمولاً در ساحل به این عفونت مبتلا نمی‌شود ولی پس از برنزه شدن پوست این لکه‌های سفید راحت‌تر دیده می‌شوند. علت بروز این عارضه نوعی قارچ است که در تعداد کنترل شده بر روی پوست انسان زندگی کرده ولی زمانی که دستگاه ایمنی فرد دچار مشکل شود این قارچ تکثیر پیدا کرده و لکه‌های سفید روی پوست را ایجاد می‌کند.

در این موارد استفاده از کرم ضد قارچ بر روی پوست به مدت 3 هفته و 2 بار در روز توصیه می‌شود. زمانی که ناحیه‌ی تحت درمان بسیار بزرگ بوده و کل کمر را در بر بگیرد استفاده از از داروهای خوراکی ضد قارچ مثل فلوکونازول نیز ضروری خواهد بود که البته این کار باید تحت نظر پزشک انجام شود.

پیتیریازیس

راش دیابتی

آکانتوزیس نیگریکانس نام علمی مورد استفاده برای لکه‌های تیره در اطراف گردن، چین های پوستی، زیر بغل و زیر پستان است که در اطراف مبتلا به مقاومت انسولینی یا دیابت دیده می‌شود. ممکن است این عارضه در افراد مبتلا به سرطان نیز دیده شود که البته امری نادر خواهد بود.

در صورت مشاهده‌ی این لکه‌ها باید برای تشخیص علت بروز آن‌ها و تجویز کرم سفید کننده به متخصص پوست مراجعه کنید. به علاوه زمانی که این عارضه در اثر اضافه وزن ایجاد شده باشد، فرد باید به منظور تسریع روند درمان و تنظیم بهتر رنگ پوست وزن خود را کاهش دهد.

راش دیابتی

ویتیلیگو

ویتیلیگو عارضه‌ای است که منجر به ایجاد لکه‌های سفید بر روی پوست به خصوص در ناحیه‌ی تناسلی، آرنج، زانو، صورت و کف دست و پا می‌شود. ویتیلیگو ممکن است در هر سنی بروز پیدا کرده و علت آن همچنان نامشخص است.

مهم است که برای شروع درمان مناسب خود با متخصص پوست مشورت کنید. می‌توان از کرم‌های تنظیم کننده‌ی رنگ پوست استفاده کرد ولی استفاده از کرم ضد آفتاب نیز برای شما ضروری خواهد بود چراکه مناطق روشن پوست در خطر بیشتری برای ابتلا به سرطان پوست قرار دارند.

ویتیلیگو

لکه‌های روی صورت به دلیل آکنه

جای جوش یکی از شایع‌ترین انواع لکه‌های پوستی بوده که پس از درمان‌های تهاجمی آکنه بروز پیدا می‌کند.

نحوه‌ی درمان: یکی از روش‌های مؤثر برای تنظیم رنگ پوست استفاده از روغن میوه‌ی گل رز خواهد بود. این کار را باید 2 تا 3 بار در روز انجام داده و از قرار گرفتن در معرض نور خورشید نیز خودداری کنید. به علاوه مهم است که چربی پوست خود را نیز با استفاده از داروهای ضد آکنه کنترل کنید. زمانی که دیگر جوش یا آکنه‌ای بر روی پوست وجود نداشت می‌توان از درمان‌های روشن کننده‌ی پوست مثل کرم، اسید، لایه برداری، میکرونیدلینگ، لیزر و پالس لایت استفاده کرد.

لکه‌های روی صورت به دلیل آکنه

ماه گرفتگی یا خال‌های مادرزادی

ماه گرفتگی معمولاً رنگی مایل به قرمز داشته و یا تیره‌تر از رنگ طبیعی پوست است و به روش‌های درمانی مورد استفاده پاسخ نمی‌دهد. البته زمانی که این عارضه به شدت آزاردهنده باشد می‌توانید با مراجعه به متخصص پوست و ارزیابی عارضه، بسته به موقعیت و عمق آن برای درمان اقدام کنید.

لایه برداری با اسید که می‌تواند لایه‌ی خارجی و میانی پوست را بردار و همچنین لیزر درمانی می‌توانند گزینه‌های مناسبی برای درمان این عارضه‌ی پوستی باشند. تتو کردن پوست بر روی ماه گرفتگی نیز می‌تواند روشی مناسب برای کنار آمدن با این عارضه باشد.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟


هرگونه لکه‌ی غیرطبیعی و ضایعات پوستی باید به منظور رد کردن احتمال ملانوما که نوع شدیدی از سرطان پوست است مورد بررسی قرار بگیرد.

در موارد زیر به متخصص پوست مراجعه کنید:

 • وجود لکه یا ضایعه‌ی پوستی که به سرعت در حال رشد است
 • وجود لکه یا ضایعه‌ی پوستی که حاشیه‌های نامنظم دارد
 • وجود لکه یا ضایعه‌ی پوستی همراه با قرمزی، خارش و حساسیت نسبت به لمس
 • وجود لکه یا ضایعه‌ی پوستی همراه با ترشح و خونریزی

متخصص پوست ضایعه‌ی پوستی شما را معاینه کرده و در صورت مشکوک بودن از آن نمونه برداری می‌کند تا بتوان به طور دقیق علت بروز عارضه را مشخص کرد.

راه‌های رفع لک صورت


کک و مک، لکه‌های پیری و جای زخم همگی می‌توانند بافت طبیعی پوست شما را بر هم بزنند. وجود این عارضه‌ها بی ضرر بوده ولی بسیاری از افراد برای رفع آن‌ها از روش‌های روشن کننده‌ی پوست استفاده می‌کنند.

راه‌های رفع لک صورت

در حالی که روش‌ها و محصولات مختلفی برای روشن کردن پوست وجود دارند تأثیر همه‌ی آن‌ها یکسان نبوده و برخی می‌توانند برای شما خطرناک باشند. داشتن اطلاعات کافی در مورد این روش‌ها می‌تواند به شما در انتخاب روش مناسب کمک کند. انواع مختلفی از کرم‌ها و سرم ها وجود دارند که افراد می‌توانند با استفاده از آن‌ها پوست خود را روشن‌تر کرده و لکه‌های تیره را از بین ببرند. پزشک شما با توجه به موارد زیر می‌تواند بهترین روش از بین بردن لکه‌های پوستی را برای شما مشخص کند:

 • سن
 • سوابق پزشکی
 • وضعیت سلامت عمومی
 • شدت عارضه
 • نوع لکه‌ها

هر یک از این روش‌های درمانی خطراتی را به همراه خواهند داشت. در ادامه به بهترین روش‌های مورد استفاده اشاره خواهیم کرد:

داروهای بدون نیاز به نسخه

افراد مبتلا به آکنه‌ی خفیف می‌توانند از برخی داروهای ساده‌ی بدون نسخه که معمولاً حاوی مواد زیر هستند استفاده کنند:

 • آداپالن
 • رتینول
 • بنزوئیل پراکسید
 • سالیسیلیک اسید

پمادهای موضعی معمولاً دستورات خاصی برای مصرف دارند. به منظور جلوگیری از ایجاد ناراحتی‌های پوستی باید این محصولات را دقیقاً مطابق با دستورالعمل‌های موجود مصرف کنید.

داروهای تجویزی

در صورتی که داروهای بدون نیاز به نسخه در از بین بردن آکنه‌ی شما موفق نبودند ممکن است متخصص پوست داروهای قوی‌تری را برای رسیدگی به این مشکل شما تجویز کند.

 • برای آکنه‌هایی که زیاد مهاجم نیستند ممکن است از روش‌های ملایم مثل ژل یا کرم‌های تجویزی استفاده شود.
 • ممکن است استفاده از داروهای قوی‌تر مثل ایزوترئونین برای آکنه‌ی ندولوکیستیک لازم باشد.
 • در خانم‌ها استفاده از برخی داروهای ضد بارداری خوراکی می‌تواند شدت و دفعات بروز آکنه را کاهش دهد.

سرم و کرم هیدروکینون

احتمالاً رایج‌ترین محصولات مورد استفاده برای روشن کردن پوست به صورت ناحیه‌ای، محلول‌های حاوی هیدروکینون هستند.

یک مطالعه‌ی انجام شده در سال 2013 نشان می‌دهد که این ماده در جهت جلوگیری از بروز ملاسما در صورت نیز مؤثر است. البته به منظور تشخیص کامل اثرات این ماده مطالعات بیشتری لازم خواهند بود.

سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) حداکثر غلظت این ماده در انواع بدون نسخه را 2 درصد و در انواع تجویزی 12 درصد اعلام کرده است. این ماده تنها عاملی است که به عنوان سفید کننده‌ی پوست مورد تأیید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته است.

سرم و کرم هیدروکینون

در حالی که استفاده از این ماده برای مقاصد زیبایی بی خطر اعلام شده است، غلظت آن در محصولات محدود است چراکه عوارض این ماده در غلظت‌های بالاتر افزایش پیدا می‌کند. نگرانی‌هایی در مورد سرطان زایی این ماده وجود دارند ولی تحقیقات انجام شده در این زمینه محدود هستند.

توصیه می‌شود که محصولات حاوی هیدروکینون تنها به صورت کوتاه مدت مورد استفاده قرار بگیرند. در صورت احساس ناراحتی، تیرگی غیر طبیعی و یا هرگونه عارضه‌ی دیگر مصرف این دارو را سریعاً متوقف کنید.

محلول‌های رتینوئید

محصولاتی مثل رتین A و رنووا روش‌های جایگزن هستند. این محصولات حاوی رتینوئیک اسید بوده که سرعت تقسیم سلولی و پوست اندازی را افزایش می‌دهد و می‌تواند رشد بافت سالم پوستی را تحریک کند.

تحقیقات انجام شده نشان می‌دهند که رتینوئیدها می‌توانند پیر شدن پوست حتی در افراد سیاه پوست را به تعویق بیندازند.

این ماده می‌تواند منجر به خشکی پوست و حساسیت آن نسبت به اشعه‌ی خورشید شود. در صورت استفاده از این ماده توجه داشته باشید که تاثیرگذاری آن به چند ماه زمان نیاز خواهد داشت. همچنین باید هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.

لیزر درمانی و لایه برداری پوست

یک روش تهاجمی‌تر برای روشن کردن لکه‌های پوستی استفاده از لیزر است که در آن از اشعه‌های متمرکز نور استفاده می‌شود. برخی از انواع لیزر رنگدانه ها را مورد هدف قرار می‌دهند در حالی که انواع دیگر آن بر روی لایه‌های مختلف پوست تمرکز دارند.

لیزر درمانی و لایه برداری پوست

در این روش لایه‌های تیره‌ی پوست سوزانده خواهند شد. انواع مختلفی از لیزر وجود دارند. این روش سریع‌تر از محصولات موضعی عمل کرده ولی خطراتی را نیز به همراه خواهد داشت.

در صورت انجام لیزر درمانی ممکن است شاهد موارد زیر باشید:

 • تورم
 • قرمزی
 • سفت شدن پوست
 • ایجاد بافت اسکار
 • عفونت
 • تغییر در بافت پوست

کرایوتراپی

این یک روش درمانی رایج برای لکه‌های پیری است. در طی این روش متخصص پوست سلول‌های پوستی را منجمد کرده و به آن‌ها آسیب می زند. زمانی که پوست‌ترمیم شد رنگ آن روشن‌تر خواهد شد.

انجام این روش ممکن است دردناک باشد ولی به سرعت انجام می‌شود. پس از درمان ممکن است شاهد درد، تاول و قرمزی و تورم موقتی باشید.

ازجمله عوارض جانبی دائمی این روش می‌توان به تیره‌تر شدن لکه‌های پیری، روشن شدن پوست اطراف لکه و یا باقی ماندن بافت اسکار اشاره کرد. زمانی که کرایوتراپی توسط متخصص پوست عضو بورد تخصصی انجام شود احتمال بروز این عوارض بسیار کم خواهد بود.

میکرودرم ابریشن

در طی این روش متخصص پوست لکه‌های پیری را کم رنگ می‌کند. مطالعات نشان می‌دهند که این روش می‌تواند به شدت مؤثر باشد به خصوص زمانی که به همراه لایه برداری شیمیایی مورد استفاده قرار بگیرد.

میکرودرم ابریشن

در یک مطالعه تعدادی از افراد به مدت 16 هفته و هر 2 هفته یک بار تحت درمان با این روش قرار گرفتند. لکه‌های پیری در حدود 40 درصد از این افراد به طور کامل از بین رفت. افرادی که از میکرودرم ابریشن به همراه لایه برداری شیمیایی استفاده کردند نتایج بهتری را شاهد بودند. لکه‌های پیری در حدود نیمی از این افراد از بین رفت.

پس از میکرودرم ابریشن ممکن است شاهد قرمزی خفیفی باشید که احتمالاً پس از چند ساعت برطرف خواهد شد. در مطالعه‌ی مذکور پوسته پوسته شدن پوست افراد نیز تا 3 الی 4 روز دیده شد.

لایه برداری شیمیایی

برای لایه برداری شیمیایی معمولاً از چندین نوع اسید ملایم به منظور تخریب سلول‌های پوستی مرده که بر روی سطح پوست قرار دارند استفاده می‌شود. برداشتن این لایه می‌تواند سلامت پوست را بهبود بخشیده و رنگ آن را یک دست‌تر کند.

لایه برداری شیمیایی

با وجود اینکه این روش‌ها نسبت به لایه برداری فیزیکی مثل اسکراب شکر کم تهاجمی‌تر هستند، همچنان احتمال ناراحتی پوستی وجود خواهد داشت.

در لایه برداری شیمیایی از موادی مثل موارد زیر استفاده خواهد شد:

 • آلفا هیدروکسی اسید (AHA)
 • آزالئیک اسید
 • بتا هیدروکسی اسید (BHA)
 • گلیکولیک اسید
 • لاکتیک اسید
 • ماندلیک اسید
 • سالیسیلیک اسید

می‌توان این محصولات را بدون نیاز به نسخه خریداری کرده و یا انواع قوی‌تر آن را با دستور پزشک تهیه کرد.

مهم است که لایه برداری شیمیایی را با فاصله‌ی زمانی مناسب انجام دهید تا پوست شما زمان کافی برای ترمیم و بازیابی را در اختیار داشته باشد. استفاده‌ی بیش از حد از این محصولات می‌تواند منجر به ناراحتی و التهاب پوست شود.

برخی از انواع پوست نسبت به مواد شیمیایی خاص حساس‌اند. در صورت بروز هرگونه عارضه مصرف این محصولات را متوقف کنید.

محصولات تزریقی

روشن کننده‌های تزریقی پوست توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تأیید نشده و خطرناک تلقی شده‌اند. ممکن است این محصولات حاوی مواد مضر و خطرناک برای بدن باشند.

در صورتی که از محصولات تزریقی استفاده کرده و دچار عوارض شده‌اید در اولین فرصت ممکن به پزشک خود مراجعه کنید.

پیشگیری از لکه‌های تیره


برای اکثر افراد تاثیرات مثبت محصولات روشن کننده‌ی پوست در مقایسه با مضرات آن‌ها کافی نیستند.

پیشگیری از لکه‌های تیره

مراقبت از پوست

داشتن یک روتین مناسب برای مراقبت از پوست بخش مهمی از پیشگیری نسبت به ایجاد لکه‌های پوستی خواهد بود. حتماً روزانه دو بار پوست خود را پاکسازی کنید تا گرد و خاک و آلودگی‌ها از روزنه‌های پوستی خارج شوند. مراقبت صحیح از پوست حتی در مواقعی که بسیار مشغول هستید مهم خواهد بود. این اینجا به یک روتین مراقبتی مناسب برای خانم‌های پرمشغله اشاره خواهیم کرد.

در ابتدا صورت خود را شسته و سعی کنید از آب گرم استفاده کنید تا روزنه‌های پوست برای پاک شدن آلودگی‌ها باز شوند. البته استفاده از آب بسیار گرم توصیه نمی‌شود چراکه منجر به خشکی پوست خواهد شد. هر هفته دو بار پوست خود را لایه برداری کنید تا روزنه‌ها به صورت عمقی پاکسازی شوند. در زمان خشک کردن پوست خود نیز به جای کشیدن حوله بر روی پوست آن را به صورت ضربه‌ای بر روی پوست بزنید. همیشه در انتها از یک کرم مرطوب کننده استفاده کنید.

پاکسازی صبحگاهی همانند پاکسازی در شب مهم خواهد بود. این کار عرق، سبوم و ذرات گرد و غبار در پوست که ممکن است در روزنه‌ها رسوب کرده باشند را پاک کرده و از ایجاد لکه‌های پوستی جلوگیری می‌کند.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید پرهیز کنید

پیشگیری از آسیب دیده پوست می‌تواند بهترین قدم برای شروع مراقبت‌های پوستی باشد. محافظت از پوست حتی پس از ایجاد لکه‌ها می‌تواند از تشدید آن‌ها جلوگیری کند.

محافظت کامل در برابر نور خورشید کلید رفع لکه‌های تیره‌ی پوستی است. استفاده از محصولات حاوی مواد محافظتی مثل زینک اکساید و تیتانیوم اکساید ضروری خواهد بود. در غیر این صورت ممکن است لکه‌ها حتی پس از برطرف شدن نیز مجدداً بروز پیدا کنند.

مشاوره با متخصص پوست می‌تواند بهترین گزینه برای انتخاب روش مناسب و بدون خطر باشد.

موارد احتیاطی برای افزایش موفقیت درمان


4 مورد احتیاطی ضروری برای پیشگیری از ایجاد لکه‌های جدید بر روی پوست و پیشگیری از تیره‌تر شدن لکه‌های موجود در زیر آورده شده‌اند:

 • همیشه به هنگام ترک خانه از کرم ضد آفتاب دارای SPF بالا استفاده کنید.
 • پوست خود را به صورت روزانه مرطوب کنید. برای بدن و صورت خود از کرم‌های مخصوص به خود استفاده کنید.
 • از قرار گرفتن در معرض نور بیش از حد خورشید پرهیز کنید.
 • جوش های خود را فشار ندهید. این کار می‌تواند باعث بروز لکه‌های تیره بر روی پوست شود.

برای درمان هرگونه لکه‌ی پوستی باید موارد فوق را رعایت کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی