مراقبت بعد از بوتاکس| خوابیدن، نحوه شستشو، ورزش و …

۱۶ اسفند ۱۴۰۰

درمان‌های زیبایی مانند بوتاکس روز به روز طرفداران بیشتری پیدا می‌کند، اما بسیاری از افراد با مراقبت‌های بعد از درمان آشنا نیستند و اینکه چه کاری انجام دهند تا تاثیر لازم را دریافت کنند. پس از تزریق موفقیت‌آمیز بوتاکس، ممکن است کمی احساس خواب‌آلودگی داشته باشید و نمی‌دانید که آیا دراز کشیدن و خوابیدن پس از درمان مشکلی ایجاد می‌کند یا خیر، اما این موضوع به این سادگی که به نظر می‌رسد، نیست.

درمان بوتاکس نیاز به مراقبت‌های زیادی در چند روز پس از تزریقات دارد. حتی کارهایی مانند دراز کشیدن نیز باید با احتیاط انجام شود تا نتیجه تزریق بوتاکس ماندگاری بیشتری داشته باشد. اگر به تازگی تزریق بوتاکس انجام داده‌اید، یا تصمیم به انجام آن دارید، پس نیاز است که نکاتی درباره طرز صحیح خوابیدن بعد از درمان بدانید تا احتمال بروز مشکل به حداقل برسد.

بوتاکس به سرعت به یکی از روش‌های زیبایی پرطرفدار تبدیل شد که بطور موقت چین و چروک و خطوط اخم و پیشانی را برطرف می‌کند. اگر تصمیم به انجام اینکار دارید، اما پیش از این، آن را تجربه نکردید، ممکن است سؤالات زیادی در این باره داشته باشید و دکتر الناز احمدی در کلینیک زیبایی زعفرانیه تمامی موضوعاتی را که قبل از تزریق بوتاکس لازم است از آن آگاهی داشته باشید، بیان می‌کند. گرچه پزشک تمامی این سؤالات را پاسخ می‌دهد، اما همیشه بهترین کار این است که قبل از انجام کاری، خودتان نیز اطلاعاتی در این باره کسب کنید.

آیا تزریق بوتاکس درد دارد؟


این درمان یک تزریق ساده است که به اعماق پوست وارد نمی‌شود. از هر نظر، تزریق بوتاکس درد کمتری نسبت به تزریق واکسن دارد. گرچه هر شخص تجربه متفاوتی از سوزن و تزریق دارد، اما در واقیعت، در این تزریق دردی احساس نخواهید کرد. حتی ممکن است هنگام کندن موهای ابرو، درد بیشتری نسبت به تزریق بوتاکس حس کنید.

نزدیک شدن سوزن به صورت، برای برخی از افراد احساس ناخوشایندی ایجاد می‌کند ( که بیشتر تزریق بوتاکس در این ناحیه انجام می‌شود) ، اما گذشته از این احساس ناراحتی اولیه، این درمان یک تزریق ساده سوزن است.

تزریق بوتاکس درد دارد

آیا پس از تزریق بوتاکس می‌توان دراز کشید؟


تزریق بوتاکس باعث می‌شود صورت نسبت به تعدادی از عوامل خارجی کمی حساس شود. دراز کشیدن بلافاصله پس از درمان، امکان‌پذیر نیست، زیرا ممکن است باعث ورم بیش از حد شود. در شرایط شدید، دراز کشیدن بلافاصله پس از تزریق بوتاکس، می‌تواند احتمال نادر جابجایی بوتاکس به دیگر نواحی صورت و آسیب به عضلات را منجر شود.

کارشناسان توصیه می‌کنند که سر خود را در راستای مستقیم نگه دارید و حداقل به مدت دو ساعت پس از تزریق بوتاکس از خم کردن سر به جلو یا کشیدن آن خودداری کنید. بطور ایده‌ال بهتر است از حرکاتی که جابجایی فیزیکی زیادی دارد و فشار زیادی به عضلات حساس صورت وارد می‌کند، پرهیز کنید. به این معنی که تمامی کارها یا ورزش‌های سنگین ممنوع است.

بعد از چهار تا شش ساعت پس از اینکه تزریق بوتاکس انجام شد، می‌توانید دراز بکشید و استراحت کنید. در واقع، پزشکان توصیه می‌کنند که چهار تا شش ساعت پس از تزریق بوتاکس صبر کنید و سپس می‌توانید بخوابید یا دراز بکشید و حداقل 24 ساعت پس از درمان می‌توانید ورزش معمول خود را انجام دهید. هنگامی که دراز می‌کشید، باید سر شما در سطح صاف قرار بگیرد و به پشت دراز بکشید. از خوابیدن به روی شکم یا پهلو خودداری کنید زیرا ممکن است به عضلات صورت فشار وارد شود.

تزریق بوتاکس

پس از بوتاکس چگونه بخوابیم که بهترین نتیجه را بدست آوریم ؟


به پشت بخوابید

برای اینکه بهترین نتیجه را از تزریق بوتاکس کسب کنید، بسیار مهم است که که حداقل در دو شب اول پس از تزریق، به پشت بخوابید. پس از گذشت چهل و هشت ساعت از تزریق، می‌توانید به هر حالتی که راحت هستید، بخوابید. در شب اول پس از تزریق حتماً به پشت بخوابید تا بوتاکس پخش شده و به درستی در عضلات صورت قرار بگیرد.

به پشت خوابیدن، باعث می‌شود که صورت به بالش کشیده و فشرده نشود، چون این کار می‌تواند اصطکاک  و فشار در عضلات صورت ایجاد کند. افزایش فشار روی عضلات صورت می‌تواند باعث شود که بوتاکس از نواحی مورد نظر به دیگر بخش‌های صورت کشیده شود.

تا هنگامی که در پنج تا شش ساعت اولیه پس از درمان،  به عضلات صورت و نقاط تزریق فشار وارد نکنید، خطر انتشار نوروتوکسین (سم فلج کننده عصبی) به نواحی اطراف صورت کمتر است.

مراقبت‌های پس از درمان مانند هر روش درمانی دیگر در صورت، به همین روال است که باید از ایجاد فشار و اصطکاک در نواحی صورت پرهیز شود. بهتر است حداقل به مدت دو شب پس از درمان، به پشت بخوابید تا از جابجایی بوتاکس به بافت‌های اطراف جلوگیری شود.

پس از بوتاکس چگونه بخوابیم

اطراف خود را بالش بگذارید تا حرکات شما در طول شب محدود شود

اگر در طول شب امکان چرخش شما به حالت خوابیدن مطلوب خود وجود دارد و اینکار خطر فشار به ناحیه تزریق در صورت را ایجاد می‌کند، پس بهترین راه برای رفع این مشکل، محدود کردن حرکات خود با قرار دادن چندین بالش اضافه است.

بیشتر افرادی که به روی شکم یا به پهلو می‌خوابند، اغلب نیمه شب متوجه می‌شوند که از حالت پشت، به سمت مورد علاقه خود جابجا شده‌اند، اما با قرار دادن چندین بالش در اطراف بدن، می‌توانید چرخش و جابجا شدن  بیش از حد بدن در طول شب را محدود کنید.

می‌توانید به سادگی چندین بالش را در اطراف بدن قرار دهید، یا حتی از بالش‌های طبی استفاده کنید که می‌تواند در اطراف بدن قرار داده شود و از چرخیدن بدن به اطراف یا روی شکم جلوگیری می‌کند. اینکار حرکات لگن و کمر را محدود کرده و شما کاملاً به روی کمر قرار می‌گیرید.

روی تخت‌ خواب تمیز بخوابید

هنگامی که از مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس صحبت می‌کنیم، چاره‌ای جز تمیزی وجود ندارد. تزریق بوتاکس عضلات صورت و پوست را نسبت به عوامل بیرونی مانند باکتری، آلودگی، رطوبت و دیگر مشکلات پوست، حساس می‌کند. برای اطمینان از عدم وجود عوامل آسیب‌زا در صورت، از ملحفه‌های تمیز پس از تزریق استفاده کنید.

همچنین توصیه می‌شود که حداقل یک یا دو بار در هفته رختخواب را بشویید تا احتمال عفونت باکتریایی، انسداد روزنه پوست، آکنه یا ورم عضلات صورت، کاهش یابد.

از ملحفه‌های ابریشمی جهت حذف اصطکاک استفاده کنید

عصاره توت سفید به دلیل ویژگی‌های ضدپیری شگفت‌انگیز آن شناخته شده است. این ماده روند چین و چروک را متوقف می‌کند که به دلیل پروتئین سریسین است که رطوبت را درون پوست حفظ می‌کند و آن را شاداب و مرطوب نگه می‌دارد.

هنگامی که به مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس می‌پردازیم، ملحفه‌ها و روبالشی‌های تهیه شده از ابریشم بسیار بهتر از ملحفه نخی است. از آنجایی که درمان زیبایی جهت کاهش نشانه‌های پیری و چین و چروک لازم است، ترکیب آن با حضور ملحفه‌های ابریشم می‌تواند تفاوت قابل توجهی را ایجاد کند و می‌تواند به روند بهبودی پس از تزریق بوتاکس کمک کند.

اثر ثانویه بوتاکس که بر خواب تاثیر می‌گذارد


یکی از شایع‌ترین اثرات ثانویه پس از تزریق بوتاکس، خواب آلودگی است. گرچه، اغلب این موضوع یک داستان به نظر می‌رسد، زیرا تحقیق کافی جهت تایید این موضوع وجود ندارد، که بوتاکس می‌تواند منجر به احساس رخوت شود. کارشناسان بر این نظر هستند که درمان ، خود بطور مستقیم به این پیامد خواب ارتباط ندارد. در واقع، این پیامدها و مشکلات خواب، علائم شبیه به آنفولانزا، می‌توانند ناراحتی ناشی از درمان باشد و مراقبت‌های پس از تزریق بوتاکس که ممکن است الگوی خواب را در دو شب اول مختل کند.

برخی از متخصصان اعلام کردند که بوتاکس ممکن است حتی تاثیر ثانویه مثبتی داشته باشد و می‌تواند مشکل دندان قروچه (براکسیسم شبانه)، اختلالات خواب، خروپف شدید و حتی فلج مغزی را درمان کند.

دندان قروچه در طول شب یک مشکل متداول در بین کودکان و بزرگسالان است. تحقیقات نشان می‌دهد که این عادت می‌تواند بطور مؤثر با درمان بوتاکس برطرف شود. این درمان شدت عضلات مربوط به جویدن را که به نام عضله فک شناخته می‌شود، کاهش می‌دهد، بنابراین احتمال براکسیسم شبانه را کم می‌کند. می‌توانید قبل از انجام تزریق بوتاکس برای این مشکل با پزشک مشورت کنید.

بوتاکس بطور گسترده به عنوان یک درمان بسیار مناسب برای فلج مغزی درنظر گرفته می‌شود. افرادی که از این مشکل رنج می‌برند، همچنین دچار اختلالات خواب هستند که با تزریق بوتاکس درمان می‌شود. علاوه براین، خروپف شدید می‌تواند با استفاده از بوتاکس که یک روش غیرتهاجمی، قابل بازگشت و نسبتاً آسانتر نسبت به دیگر درمان‌های زیبایی است، درمان می‌شود.

تمامی این مزایای بوتاکس می‌تواند خواب را بهبود ببخشد بر چرخه خواب  به طرز موثری اثر بگذارد. اگر در چند روز اول پس از تزریق بوتاکس مشکلاتی در خوابیدن دارید، می‌توانید قرص‌های خواب‌آور مصرف کنید، مگر اینکه پزشک تجویزی غیر از آن داشته باشد. مطمئن شوید که در ساعات اولیه پس از تزریق، هنگام خواب این ناحیه تحت فشار قرار نگیرد.

آیا پس از تزریق بوتاکس باید از شستن صورت خودداری کرد؟


تا زمانی که با ناحیه تزریق به ملایمت برخورد می‌کنید و از شوینده‌های ملایم استفاده کنید، می‌توانید بلافاصله پس از تزریق بوتاکس صورت خود را بشویید. با این حال، اگر تصمیم به شستشوی صورت پس از درمان دارید، بسیار مهم است که از یک حوله نرم و بدون پرز استفاده کنید و آب گرم یا تمیزکننده‌های قوی بکار نبرید. به یاد داشته باشید که از هرگونه ماسک یا اسکراب صورت به مدت دو روز پس از درمان استفاده نشود زیرا ممکن است به پوست آسیب بزند.

همچنین توصیه می‌شود که از ماساژ صورت یا درمان‌های دیگر صورت مانند پیلینگ شیمیایی، میکرودرم‌ابریشن یا درمان لیزر تا حداقل هفت روز پس از بوتاکس استفاده نکنید.

بوتاکس و مواد آرایشی

آیا پس از تزریق بوتاکس می‌تواند از مواد آرایشی استفاده کرد؟


پزشکان همچنین توصیه می‌کنند که حداقل به مدت چهار ساعت پس از درمان از هیچ ماده‌ای روی پوست استفاده نکنید. می‌توانید قبل از تزریق بوتاکس از مواد آرایشی استفاده کنید، اما پزشک نواحی درمان را تمیز می‌کند. بسیار مهم است که نواحی تزریق تمیز باشد و با استفاده از الکل از ایجاد عفونت جلوگیری شود.

پس از این مدت، می‌توانید طبق معمول از لوازم آرایش استفاده کنید، اما توصیه می‌شود که هر محصولی را به آرامی روی صورت قرار دهید، زیرا بهتر است که نواحی درمان تا چند ساعت پس از تزریق ماساژ داده نشود.

همچنین باید آگاه باشید که اعمال مقدار زیادی لوازم آرایش یا ماساژ روی این نواحی بلافاصله پس از تزریق ، می‌تواند باعث ایجاد درد و ناراحتی شود.

آیا بوتاکس عوارض جانبی ایجاد می‌کند؟


در ادامه برخی از عوارض جانبی را که به دلیل تزریق بوتاکس ایجاد می‌شود، ذکر می‌کنیم:

  • مقدار کمی ورم، کبودی یا قرمزی. این عوارض موقتی است و معمولاً بطور خودبخود و در طول چند روز برطرف می‌شود
  • حساسیت یا درد در اطراف ناحیه تزریق. مصرف پاراستامول قبل و بعد از درمان می‌تواند این مشکل را برطرف کند، بخصوص اگر نسبت به درد حساس هستید.
  • سرگیجه یا احساس سبکی در سر. اگرچه این مسئله تقریباً نادر است، و از بیماری تا بیمار دیگر متفاوت است، با این حال، باید از مصرف الکل خودداری کنید تا این علائم تشدید نشود – بخصوص اگر برای اولین بار بوتاکس تزریق می‌کنید و با تاثیر آن روی بدن خود آشنایی ندارید.
  • خشک، حساس، آبریزش یا قرمزی چشم‌ها پس از تزریق بوتاکس در اطراف چشم.

برخی از بیماران دچار عوارضی مانند علائم آنفولانزا، حالت تهوع، ضعف عضلات و واکنش‌های حساسیت‌ زا می‌شوند، گرچه این عوارض کاملاً به ندرت رخ می‌دهد. اگر سؤال یا نگرانی در این باره دارید، توصیه می‌کنیم که یک جلسه مشاوره با پزشک داشته باشید و اطلاعات بیشتری درباره روند درمان دریافت کنید.

آیا موارد دیگری وجود دارد که باید از انجام آن پس از بوتاکس خودداری کرد؟


جهت اطمینان از کسب بهترین نتیجه، مواردی وجود دارد که باید از انجام آنها بلافاصله پس از تزریق پرهیز کنید.

حمام با آب داغ، سونا و آفتاب گرفتن

می‌توانید پس از درمان بوتاکس بلافاصله حمام بروید، اما باید دمای آب را در نظر بگیرید. بهتر است پس از تزریق بوتاکس از آب داغ استفاده نکنید، زیرا جریان خون را در صورت افزایش داده و می‌تواند باعث جابجا شدن بوتاکس شود. همچنین به یاد داشته باشید که از حمام آب داغ و سونا در ساعات اولیه پس از درمان استفاده نکنید. از قرار گرفتن در معرض آفتاب حداقل به مدت هفت روز پس از درمان پرهیز شود.

ورزش

ورزش آرام را می‌توانید انجام دهید، اما توصیه می‌شود که از انجام ورزش‌های شدید یا هر نوع ورزشی که شامل خم شدن مکرر یا طولانی مدت است، مانند یوگا،  بلافاصله پس از درمان بوتاکس خودداری کنید.

هنگامی که بوتاکس تزریق شد، چند ساعت طول می‌کشد تا پروتئین در عضله تحت درمان منتشر شود. ورزش‌های شدید می‌تواند باعث شود که بوتاکس قبل از اینکه کار خود را انجام دهد، از طریق متابولیسم مصرف شود و تاثیر درمان کاهش می‌یابد.

علاوه بر این، گرما و اصطکاک ناشی از ورزش می‌تواند باعث جابجایی بوتاکس از نواحی مورد نظر شود.

ماساژ و مالش صورت

کارشناسان اغلب ورزش‌هایی برای عضلات تحت درمان  توصیه می‌کنند که با حالت طبیعی صورت مانند اخم کردن یا جمع کردن چشم‌ها انجام می‌شود که با اینکار بوتاکس روی عضلات مورد نظر کار می‌کند. با وجود این، بسیار مهم است که از مالش یا ماساژ صورت به مدت چندین ساعت پس از درمان خودداری کنید، زیرا با اینکار بوتاکس به دیگر بخش‌های صورت حرکت کرده و تاثیر کلی درمان را کم می‌کند.

بر اساس تجربه، باید از انجام هر کاری که باعث فشرده شدن صورت شود،  تا چندین ساعت پرهیز کرد، تا زمانی که پروتیین‌ها فرصت داشته باشند کار خود را انجام دهند.

ماساژ و مالش صورت

داروهای مسکن‌ ضدالتهاب

تزریق بوتاکس کاملاً بدون درد است، زیرا از یک سوزن نازک برای اینکار استفاده می‌شود، اما اگر درباره احساس درد ناشی از آن نگران هستید، می‌توانید قبل و بعد از درمان از پاراستامول استفاده کنید.  با این حال، به بیماران توصیه می‌شود که از مصرف داروهای مسکن ضدالتهاب مانند ایبوپروفن یا آسپرین با دز بالا پرهیز کنند، زیرا این نوع از داروهای مسکن، خون را رقیق می‌کند و می‌تواند کبودی بعد از تزریق را تشدید کند.

لطفاً فراموش نکنید که در مورد هر دارویی که مصرف می‌کنید در زمان درمان با پزشک صحبت کنید تا از عوارض احتمالی خودداری شود.

پرواز با هواپیما

این موضوع ممکن است در ابتدا کمی عجیب به نظر برسد، اما توصیه می‌شود که بیماران در چهل و هشت ساعت اولیه بعد از درمان از پرواز با هواپیما خودداری کنند. گرچه هیچ مدرکی دال بر اینکه این موضوع مشکلاتی را ایجاد می‌کند، وجود ندارد، با این حال، پزشکان به این مسئله توجه دارند که تغییر در فشار هوا می‌تواند منجر به جابجا شدن بوتاکس از ناحیه درمان در صورت شود و نتایج نهایی را تغییر دهد.

سوالات متداول


چرا بلافاصله پس از تزریق بوتاکس نباید بخوابیم؟

بهتر است از خوابیدن و دراز کشیدن بلافاصله پس از تزریق بوتاکس خودداری کنید زیرا تزریقات به زمان نیاز دارند تا به درستی در نواحی تحت درمان قرار بگیرند و از جابجا شده به نواحی دیگر پیشگیری شود. دراز کشیدن بلافاصله پس از تزریق می‌تواند باعث جابجا شدن بوتاکس  و تغییر آن به نواحی اطراف صورت و بروز عوارض خطرناک شود.

نوروتوکسین تزریق شده به عضلات، به فضا و زمان کافی نیاز دارد تا بطور کامل تاثیرگذار باشد. خوابیدن پس از تزریق نیز نتایج مورد نظر را تغییر می‌دهد. اگر بوتاکس به بافت‌های اطراف حرکت کند، ممکن است خارش پوست، درد شدید و حتی کبودی در اطراف صورت ایجاد شود. ورم خفیف پس از تزریق بوتاکس شایع است، اما در صورتی که فوراً پس از درمان بوتاکس بخوابید، این عارضه تشدید خواهد شد.

تزریق بوتاکس

آیا بعد از تزریق بوتاکس می‌توان کافئین مصرف کرد؟

پزشکان و متخصصان زیبایی بر این عقیده‌اند که مصرف کافئین پس از تزریق بوتاکس مناسب نیست. در واقع، نوشیدن چای یا قهوه همراه با نوشیدنی الکلی، غذاهای نمکی، غذاهای شیرین یا پرادویه، سیگار، قرص نیاسین و غیره، باید در دو روز اول پس از تزریق بوتاکس مصرف نشود. زیرا غذاها و نوشیدنی‌های خاص مانند قهوه می‌تواند ورم صورت را افزایش دهد.

من پس از تزریق بوتاکس دراز کشیدم، آیا باید نگران ایجاد عوارض باشم؟

اگر فراموش کردید یا نمی‌دانستید که نباید پس از تزری بوتاکس دراز کشید، لازم نیست نگران باشید. اگرچه توصیه می‌کنیم که در چهار ساعت پس از درمان دراز نکشید، اما اینکار جهت اطمینان از تاثیرگذاری حداکثری درمان است و اینکه بهترین نتیجه ممکن را دریافت کنید.

شواهدی وجود ندارد که بیان کند، دراز کشیدن بلافاصله پس از درمان، اثرات طولانی مدت بر بیمار دارد.

چگونه ماندگاری بوتاکس را بیشتر کنیم؟

جهت اطمینان از ماندگاری طولانی بوتاکس، باید از یک متخصص با تجربه استفاده کرد و درباره چین و چروک صورت اطلاعات لازم را کسب کرد. دریافت تزریق بوتاکس آسان‌ترین قسمت کار است، اما حفظ آن می‌تواند در صورتی که مراحل کار به درستی انجام نشود، چالش‌برانگیز باشد.

از مالش یا فشردن صورت در 24تا 48 ساعت پس ار تزریق بوتاکس خودداری کنید تا از جابجا شدن آن به نواحی اطراف صورت پیشگیری شود. رعایت موارد احتیاط در طول چند شب اول پس از تزریق جهت ماندگاری و موفقیت نتیجه درمان، حیاتی است. بهتر است قرار گرفتن در معرض نور خورشید را محدود کنید زیرا گرما تاثیر منفی در بوتاکس دارد و ماندگاری آن را کم می‌کند.

برای درک بهتر روند درمان و اطلاع از چگونگی پیشگیری از خط اخم، افتادگی پلک، رفع چروک پنجه کلاغی برای مدت زمان طولانی‌تر، از راهنمایی‌های پزشک استفاده کنید.

چه مدت طول می‌کشد تا بوتاکس نتیجه خود را نشان دهد ؟

درمان  بوتاکس حدود 20 دقیقه زمان نیاز دارد تا جذب عضله شود. پس از آن بلافاصله کار خود را شروع می‌کند. با این وجود، تا زمانی حدود 3 روز، نتایج قابل مشاهده نخواهد بود، گرچه ممکن است بیشتر از این نیز طول بکشد – که احتمالاً هفت تا ده روز خواهد بود.

قبل از تزریق بوتاکس چه کاری باید انجام دهیم ؟

چیزی که باید قبل از تزریق بوتاکس بدانید این است که نیاز به انجام اقدامات خاصی قبل از تزریق نیست. اول اینکه می‌توانید قبل از رفتن به مطب پزشک، هنگام صبح غذا بخورید. قانون خاصی برای خوردن یا نخوردن غذا وجود ندارد، گرچه در برخی از افراد، ممکن است استفاده از سوزن باعث ضعف یا سرگیجه شود. می‌توانید با خوردن کمی غذا قبل از درمان، از این مشکل پیشگیری کنید. علاوه بر این، حتماً قبل از درمان صورت خود را بشویید و تمیز کنید ( از مواد شوینده قوی استفاده نکنید، تنها صورت را تمیز کنید) و از مواد آرایشی استفاده نکنید. لازم است که صورت شما تمیز باشد.

چه مدت طول می‌کشد تا بوتاکس تاثیرگذاری خود را شروع کند؟

نتایج بوتاکس بلافاصله ظاهر نمی‌شود. این روش درمانی به زمان نیاز دارد. بطور کلی، حدود 3 تا 5 روز طول می‌کشد تا نتیجه کار مشخص شود، در برخی از موارد، ممکن است از یک هفته تا ده روز نیز طول بکشد تا بوتاکس تاثیر کامل خود را نشان دهد، که اگر دارای خطوط عمیق در پیشانی هستید، این مسئله چندان هم بد نیست. این مسئله انتقال آن را آهسته کرده که می‌تواند تاثیر نتیجه درمان برای افرادی که روزانه شما را می‌بینند، واضح نباشد.

آیا افراد تزریق بوتاکس را تشخیص می‌دهند؟

بلافاصله پس از تزریق در ناحیه درمان، دچار مقداری قرمزی روی پوست خواهید شد. این قرمزی شبیه به زمانی است که روی پوست لایه‌برداری انجام می‌دهید. این قرمزی پس از چند دقیقه تا چند ساعت برطرف می‌شود و روز بعد هیچ نشانه‌ای از تزریق وجود ندارد. بنابراین بلافاصله پس از آن، واضح است که کاری روی صورت انجام شده است. علاوه بر این، تنها چیزی که افراد به آن دقت می‌کنند، کاهش چین و چروک با روش پیشگیرانه بوتاکس است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی