آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

رفع خط خنده با بوتاکس: مزایا، نحوه انجام و مراقبت‌ها + هزینه

این بسیار عالی است که همیشه لبخند بزنید؛ اما چین و چروک‌های بوجود آمده در هنگام لبخند زدن که‌ آن‌ها را به عنوان خطوط خنده یا لبخند می‌‌شناسیم، حس ناخوشایندی به ما می‌دهند. برای برطرف کردن چین و چروک‌ها می‌توان از تزریق بوتاکس استفاده کرد و برای کاهش خطوط لبخند می‌توان بوتاکس را در اطراف دهان تزریق نمود. در این روش مقدار کمی از ماده سمی بوتولینوم در اطراف دهان تزریق می‌گردد تا ماهیچه‌ها را بی‌حرکت نماید. تزریق این ماده چین و چروک‌های ظاهری که به آن‌ها چروک‌های پویا گفته می‌شود و در اثر حرکات مکرر عضلات ایجاد می‌شوند را برطرف می‌نماید. هر کسی که تمایل داشته باشد که خطوط لبخند خود را کاهش دهد می‌تواند از تزریق بوتاکس برای رفع خط لبخند خود استفاده نماید.
در این مقاله با فواید، نامزدها، روش‌ها، مراقبت‌های بعد از تزریق و عوارض جانبی تزریق بوتاکس برای از بین بردن خط خنده بیشتر آشنا خواهید شد. باید توجه داشته باشید که هر زمان خواستید تا خطوط لبخند خود را از بین ببرید، باید به یک پزشک ماهر و با تجربه مراجعه نمائید که روش‌‌های درمانی و نحوه مدیریت عوارض آن را به خوبی بداند، زیرا این کار خطرات و عوارض جانبی و همچنین دوران نقاهت پس از درمان را کاهش می‌دهد.

خطوط خنده چیست و چگونه نمایان می‌شوند؟


خطوط خنده چیست

خطوط خنده که با نام‌های خط لبخند، خطوط پرانتزی یا چین‌های دوطرف بینی و دهان نیز شناخته می‌شوند، خطوطی هستند که هنگام لبخند زدن و یا سایر حالات صورت در اطراف دهان ظاهر می‌گردند. این خطوط از گوشه بیرونی پره‌های بینی تا گوشه‌های بیرونی دهان، امتداد می‌یابند. این خطوط در صورت هر فردی ایجاد می‌گردند، به همین دلیل است که تقاضا برای درمان خطوط لبخند بسیار رایج است.
ایجاد خطوط لبخند ناشی از حرکات مکرری در صورت است که باعث انقباض ماهیچه‌های صورت می‌گردند. هر بار که می‌خندید، ماهیچه‌های صورت شما منقبض می‌شوند تا بتوانند، دهانتان را به حالت لبخند باز کنند. این بسیار خوب است که همیشه لبخند بزنید، اما حرکات مکرر عضلات صورت باعث ایجاد چین و چروک می‌گردد. هنگامی که جوان هستید، پوست شما به اندازه کافی قابلیت ارتجاعی دارد و پس از لبخند زدن به جای خود بازمی‌گردد. اما با افزایش سن، پوست شما این توانایی را از دست می‌دهد و خطوط لبخند شما حتی در زمانی که لبخند نمی‌زنید نیز دیده می‌شوند. هر چه سن شما بالاتر می‌رود، این چین و چروک‌ها عمیق‌تر و برجسته‌تر می‌شوند و گاهی اوقات باعث ایجاد چین‌های دائمی در اطراف دهان می‌گردند. به همین دلیل، بهتر است هنگامیکه برای اولین بار متوجه خطوط لبخند خود شدید، روش‌های درمانی آن را بررسی کنید.

مزایای تزریق بوتاکس برای خطوط خنده


مزایای تزریق بوتاکس برای خطوط خنده

چرا باید برای رفع خطوط خنده، تزریق بوتاکس را انتخاب کنید؟ خوب، دلایل مختلفی وجود دارند، از جمله:

تزریق بوتاکس، یک درمان غیر جراحی است

سایر گزینه‌های درمانی برای کمک به رفع این چین‌ها شامل لیفت صورت با جراحی است که خطرات بیشتر و دوره‌های نقاهت طولانی‌تری را به همراه دارد. به دلیل این که تزریق فیلر‌های پوستی درمان‌های غیر جراحی هستند، می‌توانند راه حلی سریع، کارآمد و ایمنی برای خطوط صورت باشند.

درمان کل صورت

تزریق بوتاکس می‌تواند برای حجم دادن به پوست شما، در هر کجا که نیاز داشته باشید، برای درمان افتادگی کلی و کاهش حجم و همچنین کاهش چین‌های اطراف بینی و دهان استفاده گردد. این به آن معنی است که شما از این درمان، نتایجی طبیعی به دست خواهید آورد که برای ساختار و تقارن صورت شما طراحی شده است.

سریع و مؤثر

کل پروسه درمانی چین‌های اطراف بینی کمتر از یک ساعت طول می‌کشد و تنها در چند روز می‌توانید نتایج را مشاهده نمائید. به علاوه تزریق بوتاکس ماندگاری بالایی دارد و فقط هر ۶ تا ۱۲ ماه یکبار نیاز به تزریق مجدد است.

تزریق بوتاکس برای خطوط لبخند چگونه عمل می‌کند؟


خطوط لبخند، که می‌توانند در اثر قرار گرفتن مداوم در معرض نور خورشید، سیگار کشیدن یا فقط به دلیل روند طبیعی پیری ایجاد شوند، چین و چروک‌هایی با عمق‌های مختلف هستند که در گوشه‌های دهان ظاهر می‌گردند وهمانطور که از نام آن پیداست، هنگام لبخند زدن بیشتر دیده می‌شوند.
بوتاکس یک درمان غیر جراحی است که به طور موقت عضله‌ای که در آن تزریق شده است را بی‌حرکت یا ضعیف می‌کند. متخصص پوست یا جراح پلاستیک، از یک سوزن کوچک برای تزریق این ماده به زیر پوست عضلات صورت شما استفاده می کند و موجب می‌شود که چین و چروک‌های اطراف دهان شما پس از چند روز کمتر دیده شوند.
در برخی موارد می‌توان از تزریق بوتاکس در کنار جراحی نیز برای اصلاح ظاهر لبخند لثه نما استفاده نمود.

مناطق مورد نظر برای تزریق بوتاکس در خطوط خنده


تزریق بوتاکس در خطوط خنده

تزریق بوتاکس توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای استفاده در پیشانی و خطوط پنجه کلاغی آزمایش و تأیید شده است. در قسمت تحتانی صورت، استفاده از بوتاکس خارج از تائیدیه در نظر گرفته می‌شود.
تزریق بوتاکس خطوط لبخند و چین و چروک‌های اطراف دهان را درمان می‌کند که گاهی اوقات می‌تواند ظاهری غمگین و یا اخمو به صورت بدهند.

آماده سازی برای رفع خط خنده با تزریق بوتاکس


آماده سازی برای تزریق بوتاکس برای رفع خطوط لبخند

قبل از تزریق بوتاکس برای درمان خطوط لبخند، مطمئن شوید که موارد زیر را رعایت نموده‌اید:
• با پزشک خود مشورت نمائید و در مورد انجام این روش و اینکه دقیقاً چه کاری انجام خواهد شد و چه ظاهری می‌خواهید به دست آورید صحبت کنید.
• سابقه پزشکی خود، هرگونه داروی مصرفی، و اگر باردار هستید یا قصد دارید که بچه دار شوید را با پزشک خود در میان بگذارید.
• از پزشک خود بپرسید که در هفته قبل از جلسه درمانی خود از چه چیزهایی اجتناب کنید، که ممکن است شامل موارد زیر باشند: داروی رقیق کننده خون، الکل، کافئین، سیگار کشیدن و حتی برخی مواد غذایی غنی از آنتی اکسیدان که ممکن است لخته شدن خون را دشوارتر کند.
• تا حد امکان آرایش کمتری داشته باشید و بعد از تزریق خود از آرایش کردن و ورزش خودداری کنید.

روش تزریق بوتاکس برای خطوط لبخند


روش تزریق بوتاکس برای خطوط لبخند

روش تزریق بوتاکس برای خطوط لبخند معمولاً به شرح زیر است:

 1. شما در جلسه درمانی خود باید برخی از فرم‌های اولیه پزشکی را پرکنید.
 2. از آنجایی که بوتاکس در ناحیه صورت تزریق می‌شود، شما می‌توانید لباس به تن داشته باشید. به دلایل بهداشتی، ممکن است یک روپوش به شما داده شود تا روی لباس خود بپوشید.
 3. پزشک، صورت شما را تمیز می‌نماید و آرایش شما را پاک می‌کند. پزشک ممکن است یک کرم بی حس کننده موضعی یا یخ روی آن ناحیه بمالد.
 4. با استفاده از یک سوزن بسیار باریک، پزشک، بوتاکس را مستقیماً به عضلات اطراف دهان شما تزریق می‌کند. احساس گزگز و احتمالاً سوزش خواهید داشت.
 5. پزشک باید دستورالعمل‌های مراقبت‌های بعدی را به شما بگوید، و شما می‌توانید هر سؤالی که دارید را بپرسید.

بعد از تزریق بوتاکس برای خطوط لبخند چه انتظاری باید داشت؟


انتظارات از تزریق بوتاکس برای خطوط لبخند

دوران نقاهت برای این روش درمانی به طور کلی بسیار کم است. بعد از تزریق بوتاکس برای خطوط لبخند، می‌توانید انتظارات زیر را داشته باشید:

 • بعد از انجام این عمل می‌توانید بیشتر فعالیت‌های عادی را از سر بگیرید و قادر هستید که خودتان به خانه بروید یا حتی به سر کار بازگردید.
 • حداقل تا ۴ ساعت پس از عمل روی صورت خود دراز نکشید و آن ناحیه را لمس نکنید.
 • تا ۲۴ ساعت از ورزش کردن و انجام فعالیت‌های سنگین خودداری کنید.
 • ممکن است احساس گزگز یا سوزش خفیفی داشته باشید که باید ظرف چند روز برطرف گردد.
 • در عرض ۳ تا ۶ روز، نتایج اولیه را مشاهده خواهید کرد و حداکثر نتایج تقریباً تا 14 روز بعد از عمل حاصل خواهند شد.
 • نتایج این تزریقات دائمی نیستند و برای بهترین نتیجه باید هر ۳ تا ۶ ماه یکبار به درمان با بوتاکس ادامه دهید.

خطرات و عوارض جانبی تزریق بوتاکس برای خطوط خنده


عوارض جانبی تزریق بوتاکس برای خطوط خنده

بوتاکس به طور کلی یک روش بی‌خطر در نظر گرفته می شود و روشی با حداقل اثرات جانبی است که البته ممکن است رخ دهند.
احتمال خطر اندکی وجود دارد که مسمومیت بوتولینوم رخ دهد که در موارد نادری با پخش شدن مایع تزریقی، اتفاق می‌افتد. اگر پس از تزریق، هر گونه مشکل تنفسی یا مشکل در صحبت کردن دارید، فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.
عوارض جانبی این روش درمانی معمولاً جزئی هستند و خود به خود برطرف می‌شوند و ممکن است شامل موارد زیر باشند:

 • سرخی پوست
 • تورم
 • کبودی
 • درد در ناحیه اطراف دهان
 • خواب رفتگی در ناحیه تزریق
 • سردرد
 • ریزش آب دهان
 • تغییرات جزئی در نحوه صحبت کردن

بوتاکس در مقایسه با تزریق فیلر برای رفع خطوط لبخند


بوتاکس و فیلر هر دو روش‌های تزریقی برای درمان چین و چروک صورت هستند. بوتاکس ماهیچه‌ها را شل می‌کند، و از فیلرها برای پر کردن و حجیم کردن پوست استفاده می شود. بوتاکس معمولاً برای رفع چین و چروک‌های پویا که در اثر حرکت ماهیچه‌های صورت مانند خطوط لبخند ایجاد می‌گردد، مانند خطوط پنجه کلاغی، یا خطوط روی پیشانی استفاده می‌شود.
از فیلر‌ها می‌توان برای پرکردن و حجم دادن صورت در مناطقی از پوست که چین و چروک‌های ساکن ناشی از کم شدن کلاژن بوجود آمده‌اند، استفاده کرد. فیلر‌ها ماندگاری بیشتری دارند و اثرات برخی از آنها تا ۲ سال دوام می‌آورند و پس از آن نیاز به درمان مجدد پیدا می‌کنید.
هر دو این روش‌های درمانی خطراتی دارند، ولی تزریق فیلر‌ها ممکن است خطرناک‌تر باشند و در موارد نادر ممکن است باعث واکنش آلرژیک شوند.

هزینه تزریق بوتاکس برای رفع خطوط لبخند چقدر است؟


هزینه تزریق بوتاکس برای رفع خطوط لبخند

قیمت تزریق بوتاکس دقیقاً به تعداد واحدهایی که نیاز دارید که تزریق نمائید و مکانی که این تزریق‌ها را انجام می دهید بستگی دارد. همچنین تجربه پزشک، پیچیدگی پرونده پزشکی شما، نوع برند بوتاکس مورد استفاده در درمان و تعداد جلسات برای گرفتن نتیجه نهایی می‌تواند در هزینه‌های تزریق بوتاکس تأثیرگذار باشد. از آنجایی که بوتاکس به طور کلی یک عمل زیبایی محسوب می‌شود، احتمالاً تحت پوشش بیمه نیست. با این حال، برخی از پزشکان ممکن است بعضی بسته‌های مالی را برای پرداخت هزینه‌ها به بیماران خود ارائه دهند. بنابراین، از پرسیدن خجالت نکشید.

سؤالات متداول


آیا تزریق بوتاکس برای رفع خطوط خنده خوب است؟

یکی از بهترین درمان‌های غیرجراحی برای رفع این خطوط ظریف، استفاده از نورومدولاتورها یا سم بوتولینوم است. سموم بوتولینوم که با نام‌های Botox، Xeomin و Dysport نیز شناخته می‌شوند، می‌توانند ظاهر خطوط خنده را کاهش داده و چهره شما را جوانتر کنند.

ماندگاری تأثیر تزریق بوتاکس برای خطوط خنده چقدر است؟

تزریق بوتاکس روشی مؤثر برای درمان موقت خطوط لبخند است، اگرچه راه حلی دائمی نیست. نتایج درمان معمولاً ۳ تا ۶ ماه باقی می‌مانند. برای مشاهده نتایج دائمی، باید هر چند ماه یکبار تزریقات بیشتری دریافت کنید.

آیا لبخند من بعد از تزریق بوتاکس به حالت عادی باز می‌گردد؟

مدت زمان تغییر فقط بین ۳ تا ۶ ماه است. در واقع، ماهیچه‌ها به تدریج حتی قبل از اینکه به حالت اولیه خود بازگردند، تحرک خود را به دست می‌آورند. نگران نباشید، حالت طبیعی لبخند خود را دوباره خواهید داشت.

از چه سنی باید تزریق بوتاکس را برای رفع خط خنده شروع کرد؟

اگر می‌خواهید از تبدیل شدن اولین خطوط خنده به چروک‌های عمیق جلوگیری کنید، پیشگیری به وسیله تزریق بوتاکس می‌تواند راه حل خوبی باشد. تزریق بوتاکس برای افراد ۱۸ ساله و بالاتر تأیید شده است و اکثر متخصصان موافق هستند که افراد در اواسط تا اواخر دهه ۲۰ زندگی و اوایل ۳۰ سالگی در سن مناسبی برای درمان پیشگیرانه بوتاکس هستند.

آیا برای خطوط خنده هر 3 ماه یکبار بوتاکس بزنم؟

به طور معمول، اثرات تزریق بوتاکس، سه تا چهار ماه باقی می‌ماند. بنابراین، درمان توصیه شده هر سه تا چهار ماه یک بار است. با این وجود، اگر عضلات صورت شما به انجام انقباض کمتر عادت کنند، دوره زمانی هر درمان ممکن است به بیش از سه یا چهار ماه افزایش یابد.

چند واحد بوتاکس برای خطوط خنده لازم است؟

خطوط لبخند که به آن خطوط خنده نیز می‌گویند، به دلیل سال ها لبخند در کناره‌های بینی و دهان ایجاد می‌شوند. پزشک شما ممکن است بتواند این خطوط خنده را با انجام لیفت لبخند صاف کند که معمولاً به ۵ تا ۱۰ واحد بوتاکس در هر طرف نیاز دارد.

چرا ۵ روز طول می کشد تا بوتاکس اثر کند؟

زیرا عضله باید نوروتوکسین را جذب کند و گیرنده‌ها باید تحریک شوند و این فرآیند می‌تواند تا ۱۰ روز طول بکشد تا تأثیرات کامل خود را نشان دهد. به همین دلیل است که مدتی طول می‌کشد تا بوتاکس عمل کند. ماهیچه‌ها به سادگی به هیچ چیز بلافاصله پاسخ نمی‌دهند!

آیا می توانم بعد از تزریق بوتاکس برای خطوط خنده آرایش کنم؟

باید منتظر بمانید تا محل تزریق بوتاکس شما آرام شود، و تا ۲۴ ساعت بعد از عمل آرایش نکنید؛ زیرا هنگامی که در حال آرایش هستید، باید صورت خود را لمس کنید، از جمله ناحیه‌ای که تزریق شده است.

آیا می‌توانم قبل از تزریق بوتاکس برای خطوط خنده قهوه بنوشم؟

خیر؛ باید قبل از تزریق بوتاکس از مصرف قهوه خودداری کنید. این به آن دلیل است که قهوه حاوی کافئین است که ممکن است فشار خون شما را تغییر دهد و احتمال کبودی را پس ازعمل افزایش دهد. به همین دلیل، حداقل ۲۴ ساعت قبل از درمان باید از قهوه و سایر نوشیدنی های حاوی کافئین خودداری نمائید.

چگونه باید بعد از تزریق بوتاکس برای خط خنده بخوابم؟

باید به پشت بخوابید؛ زیرا بوتاکس تزریق شده به زمان نیاز دارد تا در عضلات شما جا بیفتد. ولی، دراز کشیدن روی صورت می‌تواند از ته نشین شدن تزریق‌ها جلوگیری کرده و دستیابی به نتایج کامل را مختل نماید.

چه کسانی نباید برای رفع خط خنده بوتاکس تزریق کنند؟

اگر از نظر سلامت عمومی ضعیف هستید، پوست شما بسیار ضخیم است یا در محل تزریق پیشنهادی ضعف عضلانی دارید، ممکن است کاندیدای مناسبی برای تزریق بوتاکس نباشید. افرادی که پوست حساسی دارند؛ ممکن است واکنش آلرژیک را در محل تزریق نشان دهند.

چه مدت بعد از تزریق بوتاکس برای خط خنده می‌توانید دوش بگیرید؟

شما باید تا ۲۴ ساعت پس از تزریق بوتاکس از دوش آب گرم، حمام و جکوزی خودداری کنید.

چه مدت بعد از تزریق بوتاکس درخط خنده می‌توانم صورتم را بشویم؟

شما باید حداقل به مدت ۲۴ ساعت از مالش یا ماساژ ناحیه تحت درمان خودداری کنید. این بدان معناست که اگرچه شستن صورت پس از تزریق بوتاکس کاملاً بی خطر است، اما باید این کار را با یک دست و به آرامی انجام دهید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ