آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

نکات مهم مراقبت بعد از تزریق چربی – باید ها و نباید ها

اگر چه تزریق چربی عملی سنگین به حساب نمی‌آید و معمولاً پس از انجام تزریق می‌توانید به خانه بروید و استراحت کنید، اما مراقبت‌های پس از تزریق چربی از اهمیت بسزایی برخوردار است؛ زیرا موجب می‌شود که جای زخم‌ها، هرچند که کوچک باشند، سریعتر بهبود یابند و در صورتی که دچار کوفتگی و یا کبودی در ناحیه عمل شده باشید سریع‌تر به شرایط عادی بازگردید و زندگی روزمره خود را از سر گیرید.

در ادامه این مقاله به مراقبت‌های لازم پس از عمل تزریق چربی می‌پردازیم و نکات مهم در این باره را با هم مرور می‌کنیم.

بعد از جراحی چه انتظاراتی داشته باشم؟


 

انتظارات بعد از جراحی

اگرچه تزریق چربی جراحی سرپایی است، اما افراد باید بدانند که این عمل قبل از ظاهر شدن نتایج نهایی دوران نقاهتی دارد که باید به آن توجه شود.

این جراحی کمی درد و ناراحتی خواهد داشت. این درد را می‌توان به راحتی با مسکن کنترل کرد.

بعد از جراحی متوجه کبودی و تورم ناحیه‌ی تزریق خواهید شد. این عوارض در روز دوم و سوم بعد از عمل به بیشترین حد خود خواهند رسید. بعد از 72ساعت، کبودی و تورم با سرعت بیشتری بهبود خواهند یافت.

در 2-3 هفته‌ی اول بعد از جراحی، احساس می‌کنید که خیلی تورم دارید یا چربی زیادی تزریق شده است. نگران این تورم نباشید چون کم‌کم برطرف شده و بعد از مدتی ظاهری طبیعی به شما خواهد داد.

شاید لازم باشد از شکم‌بند استفاده کنید


برخی از جراحان از شکم‌بند یا پانسمان‌های دیگری استفاده خواهند کرد تا در صورتی که لیپوساکشنی که همراه پیوند چربی انجام شده گسترده باشد، این موارد به عنوان پانسمان فشاری عمل کنند. این پانسمان‌های فشاری باعث عدم تجمع خون در زیر پوست خواهند شد.

اگر جراح شما از این پانسمان‌ها برای شکمتان استفاده کرده است، باید تا 4هفته بعد از جراحی از این پانسمان استفاده کنید. می‌توانید برای شست‌وشوی پانسمان و حمام کردن، پانسمان را باز کنید.

بایدها و نبایدهای قبل و بعد از جراحی


 

قبل و بعد از جراحی

اگر برای شما قبل از عمل پماد آنتی‌بیوتیک تجویز شده است، کمی از آن را به داخل بینی خود بمالید. باید 3روز قبل از عمل روزی سه بار این کار را انجام دهید.

شب قبل از جراحی موهایتان را با شامپو یا صابون آنتی‌باکتریال بشویید. می‌توانید این محصولات را از داروخانه تهیه کنید یا آنلاین بخرید.

برای عمل لباس راحت و آزاد بپوشید. به جای لباس‌های جلوبسته تاپ دکمه‌دار یا زیپ‌دار بپوشید که مجبور نباشید آن را از سرتان رد کنید.

از کسی بخواهید که به شما کمک کند

 • از کسی بخواهید که شما را برای عمل ببرد و به خانه باز گرداند. شما بعد از عمل قادر به رانندگی کردن نخواهید بود.
 • از کسی بخواهید که شب اول بعد از جراحی پیش شما بماند.

کارهایی که نباید انجام داد

 • حداقل دو هفته قبل و سه هفته بعد از عمل سیگار نکشید. سیگار کشیدن و مصرف تنباکو و دخانیات باعث اختلال در گردش خون خواهد شد. اگر سیگار بکشید یا دخانیات مصرف کنید نتیجه‌ی عمل به شدت تحت تأثیر قرار خواهد گرفت.
 • غیر از مواردی که جراح توصیه کرده باشد، دو هفته بعد از جراحی از مصرف آسپرین یا داروهای ضدالتهابی خودداری کنید.

به بدنتان استراحت بدهید

 • در طول 3هفته بعد از جراحی از ورزش‌های سنگین یا فعالیت‌های شدید خودداری کنید. بدنتان باید استراحت کند تا کاملاً بهبود یابد.
 • محل جراحی را حداقل تا 4هفته بعد از جراحی نمالید و ماساژ و فشار ندهید.

هفته‌ی اول بعد از عمل

اکثر افراد یک هفته بعد از عمل مرخصی می‌گیرند و سر کار نمی‌روند و در اجتماعات هم شرکت نمی‌کنند. افرادی که می‌توانند بیشتر مرخصی بگیرند، معمولاً 2هفته مرخصی می‌گیرند تا کامل بهبود یابند.

دلیل این امر، کبودی و تورم ناشی از جراحی است.

تورم و کبودی محتمل هستند

فرد هم در محل اهداء کننده چربی و هم محل تزریق چربی، متوجه تورم و (گاهی اوقات) کبودی خواهد شد.

تورم و کبودی بعد از 72ساعت بسیار کاهش می‌یابند، اما تا 2هفته کمی تورم وجود خواهد داشت.

اگر علائم زیر را داشتید با پزشکتان تماس بگیرید

اگرچه اکثر افراد دچار عوارض کمی غیر از تورم و کبودی خواهند شد، اما در صورت بروز هر یک از عوارض زیر با پزشکتان تماس بگیرید.

 • افزایش درد و عدم تسکین آن با داروهای تجویز شده
 • درد شدید داشتن بعد از 48ساعت بعد از عمل
 • بالا رفتنن دمای بدن بیش از 37.7درجه‌ی سانتی‌گراد (100درجه‌ی فارنهایت)
 • خونریزی غیرعادی یا ترشح چرکی از محل جراحی

اکثر جراحان چربی مورد نیاز را از شکم برمی‌دارند. اگر دردتان رو به بدتر شدن بود با پزشکتان تماس بگیرید.

چگونه درد و تورم را کاهش دهید؟

برای کاهش درد پزشکتان مسکن تجویز خواهد کرد. داروی آنتی‌بیوتیک هم تجویز خواهد شد که باید طبق دستور مصرف شود تا تمام شود.

برای کم شدن تورم به فرد توصیه می‌شود که تا 4هفته بعد از عمل در زمان خوابیدن زیر سرش بلند باشد. برای کاهش تورم می‌توانید نواحی درمان شده را به آرامی ماساژ دهید.

از کمپرس یخ استفاده نکنید؛ زیرا یخ باعث تنگ شدن موقت رگ‌های کوچک صورت خواهد شد. چون چربی برای زنده ماندن به خون نیاز دارد، بهتر است از کمپرس گرم استفاده شود.

تورم و کبودی چندین هفته باقی خواهند ماند

اگرچه تورم و کبودی برطرف خواهند شد، اما تا 2-3 هفته بعد از عمل همچنان وجود خواهند داشت.

این دو عارضه کم‌کم برطرف شده و نتایج طولانی‌مدت و طبیعی عمل شما مشخص خواهند شد.

روز چهارم

در روز چهارم می‌توانید پانسمان‌هایتان را باز کنید و زخم‌های دور نافتان را اگر ورودی برای برداشتن چربی بوده است تمیز کنید. این کار را می‌توانید با کمک گوش پاک‌کنی که با هیدروژن پراکسید کمی مرطوب شده ولی خیس نشده، انجام دهید.

گوش پاک‌کن را به آرامی و بادقت روی زخم‌ها بکشید. سپس از مقدار کمی پماد آنتی‌بیوتیک استفاده نمایید.

این روند را روزانه 2-3 بار انجام دهید.

بازکردن پانسمان فشاری و دوش گرفتن

اگر پزشک برایتان از شکم‌بند استفاده کرده است، حالا دیگر می‌توانید پانسمان فشاری را باز کرده و دوش بگیرید. اگر پانسمانی ندارید از پزشکتان بخواهید تا زمان مناسب برای حمام کردن و دوش گرفتن را به شما بگوید.

هفته‌ی دوم

بعد از هفته‌ی اول، از وازلین استفاده کرده وزخم‌ها را بعد از تمیز کردن با هیدروژن پراکسید چرب کنید. از وازلین به جای پماد آنتی‌بیوتیکی که مصرف می‌کردید استفاده کنید؛ مگر اینکه پزشکتان گفته باشد که برای جلوگیری از واکنش آلرژیک پوستی از آن استفاده نکنید.

تا 3هفته بعد از عمل باید به تمیز کردن زخم ها ادامه دهید.

روز بیست‌ویکم

حالا وقت آن رسیده که با پزشکتان تماس گرفته و برای مراجعه و بررسی روند پیشرفتتان از او نوبت بگیرید.

مشکلات رایج

نگرانی درباره‌ی نحوه‌ی پیشرفت عمل طبیعی است، مخصوصاً اگر در هفته‌های اول بعد از عمل باشید.

در زیر مواردی آمده که ممکن است به آن‌ها دچار شوید و کاملاً هم طبیعی هستند:

 • صورت بیش از حد پر است.
 • سفت شدن گونه‌ها.
 • برجسته بودن قسمت چانه در داخل دهان.
 • نامتقارن بودن صورت.
 • باریک به نظر رسیدن بیش از حد لب‌ها.
 • عمیق‌تر به نظر رسیدن خطوط دور دهان.
 • دشواری در لبخند زدن یا لبخند غیرعادی.
 • غیرطبیعی به نظر رسیدن ابروها.

همچنین ممکن است تورم روز به روز بدتر شود یا حتی نامتقارن باشد. این موارد طبیعی و عادی هستند.

اما حتماً در صورت وجود هر سؤال یا مشکلی فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

6ماه بعد از جراحی تزریق چربی

6ماه بعد از جراحی پیوند چربی، چربی به حجم نهایی خود رسیده است. حالا بهترین ظاهر و احساس را خواهید داشت.

عکس‌های قبل و بعد از عمل را ببینید تا بدانید نتایج این عمل چگونه خواهند بود.

چه وقت باید با پزشکتان تماس بگیرید؟


 

تماس با پزشک

عوارض بعد از عمل ناچیزند و در صورتی که به ما اطلاع دهید به خوبی قابل درمان هستند. در صورت مشاهده‌ی هریک از موارد زیر با ما تماس بگیرید:

 • تب 38.33 درجه سانتی‌گراد (101درجه‌ی فارنهایت) و بیش‌تر از آن.
 • حالت تهوع و استفراغ شدید.
 • سرگیجه‌ی مداوم یا رفتار نامناسب.
 • افزایش داغی و قرمزی نواحی عمل.
 • درد سینه.
 • تنگی نفس.
 • تورم پاها و درد ساق پا.
 • اگر احساس می‌کنید که چیزی غیرطبیعی است.

چه وقت بعد از تزریق چربی می‌توانم ورزش کنم؟


تزریق چربی با کانولاهایی انجام می‌شود که نوک تیز نیستند و اکثر بیماران دچار تورم می‌شوند، اما کبودی نه. ورزش‌های هوازی باعث افزایش فشار خون و در نتیجه افزایش کبودی و تورم خواهند شد. توصیه می‌شود که حداقل به مدت دو هفته ورزش‌های ایروبیک انجام ندهید.

رژیم مراقبتی بعد از تزریق چربی


مصرف غذاهای رقیق 48ساعت بعد از جراحی باعث کمک به حرکت روده‌ها شده و مصرف نوشیدنی‌های خنک هم التهاب و تورم را کاهش می‌دهد. به مدت 2هفته باید از نوشیدن الکل و مصرف داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) خودداری کنید تا کبودی کاهش یابد. کاهش مصرف نمک بعد از جراحی باعث جلوگیری از بروز ادم (ورم بدن) و التهاب خواهد شد.

سیگار کشیدن


باید بعد از عمل نهایت تلاشتان را بکنید تا سیگار نکشید تا در صورت ترک سیگار نتایج مطلوبی آشکار شوند. سیگار کشیدن علاوه بر معایب و مضرات دیگر، باعث اختلالات گردش خون نیز می‌شود. بافت پیوند شده خون کافی لازم دارد تا با بافت‌های اطراف خوب جوش بخورد.

سؤالات متداول


آیا تزریق چربی واقعاً دائمی است؟

چربی‌هایی که خودشان را در ناحیه‌ی درمان شده تثبیت می‌کنند و بعد از عمل زنده می‌مانند دائمی خواهند بود. این امر درباره‌ی بسیاری از سلول‌های منتقل شده درست است. با این حال چون همه‌ی سلول‌های چربی تزریق شده زنده نمی‌مانند، نتایجی که بعد از 6ماه، که تمام چربی ناموفق جذب بدن شد، دیده می‌شوند دائمی خواهند بود. پس بیمار برای دیدن نتایج نهایی باید صبر کند.

آیا نتایج عمل با چاقی و لاغری تغییر خواهد کرد؟

سلول‌های چربی همراه با تغییرات وزنی بزرگ و کوچک می‌شوند و سلول‌های چربی تزریق شده‌ای که زنده مانده‌اند هم رفتار مشابهی خواهند داشت. این امر به این معناست که سلول‌های پیوندی می‌توانند با چاقی بزرگ شوند، اما سرعت آن کمتر خواهد بود چون سلول‌های چربی کمتری در این ناحیه مانده است. افراد برای اینکه نتایج بهتری بگیرند، باید قبل و بعد از تزریق چربی وزنشان را ثابت نگه دارند.

اندازه‌ی اسکارهای انتقال چربی چقدر است؟

اگرچه همه‌ی جراحی‌ها با اسکار همراه هستند، انتقال چربی با نتایجی خوب و بدون اسکار زیاد همراه خواهد بود. اسکارهای لیپوساکشن خیلی کوچک هستند و کانولای کوچک استفاده شده برای تزریق چربی هم هیچ اسکاری بر جای نمی‌گذارد.

قبلاً لیپوساکشن انجام داده‌ام، آیا این امر تأثیری بر انجام پیوند چربی در من دارد؟

متأسفانه چون جراحی قبلی باعث ایجاد اسکار در زیر پوست می‌شود، نواحی که لیپوساکشن انجام شده برای برداشتن چربی برای تزریق مناسب نخواهند بود. چربی‌های ایده‌آل، چربی‌های نرم و سالم هستند، مانند چربی‌هایی که اغلب در نواحی مانند شکم دیده می‌شوند. با این حال در بیمارانی که قبلاً لیپوساکشن انجام داده‌اند، می‌توان از چربی نواحی دیگری که درمان نشده استفاده کرد. برای بررسی اینکه کاندید مناسبی برای این عمل هستید یا خیر با جراحان متخصص ما صحبت کنید.

اگر چربی کافی برای پیوند نداشته باشم چه می‌شود؟

اکثر افراد چربی لازم برای تزریق را دارند، اما اینکه این چربی برای هدف مورد نظر شما مناسب باشد یا خیر به ناحیه‌ای که قرار است درمان شود بستگی دارد. حتی اگر میزان چربی تزریق شده کمتر میزانی باشد که شما می‌خواهید، می‌تواند نقشی در رسیدن به نتایج نهایی داشته باشد. باسن مثال خوبی برای این مورد است که خارج کردن چربی‌های پهلوها در بالای باسن با کمک لیپوساکشن و ترکیب آن با افزایش حجم باسن باعث خوش فرم‌تر شدن باسن خواهد شد.

خطرات تزریق چربی چیست؟

همه‌ی عمل‌های جراحی خطراتی دارند و بیماران باید از عوارض و خطرات جراحی آگاه باشند تا بتوانند مشکلات را برطرف کنند. برخی از خطرات عبارتند از:

 • درصد پایین زنده ماندن چربی‌ها.
 • نتایج بد و نامتقارن.
 • خطرات بیهوشی.
 • خونریزی.
 • آمبولی چربی.
 • کلسیفیکاسیون.

اغلب خطرات تزریق چربی نادرند و با انتخاب جراح زیبایی ماهر، مانند اعضای تیم ما در کلینیک زیبایی دکتر الناز احمدی، به حداقل خواهند رسید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ