تزریق چربی به پیشانی: مزایا، عوارض و مراقبت قبل و بعد + قیمت آن

۱۱ مهر ۱۴۰۱

تزریق چربی به پیشانی عملی دو مرحله‌ای است که هر دو مرحله در یک جلسه انجام می‌شوند: در مرحله‌ی اول چربی از نواحی دارای چربی اضافی برداشته می‌شود. سپس این چربی به پیشانی تزریق می‌گردد. خون این چربی پیوندی به کمک بافت‌های آن ناحیه تأمین شده و همانند بافت‌های چربی طبیعی موجود در پیشانی در آنجا خواهد ماند. نتایج حاصله ظاهر و احساسی طبیعی خواهند داشت و بنابراین این درمان در صورتی که کم و ظریف انجام شود، بهتر از تزریق مواد دیگر خواهد بود.

متخصص پوست مقدارهای کمی از چربی تصفیه شده را در لایه‌های مختلف پوست پیشانی تزریق خواهد کرد. نکته‌ی مهم درباره‌ی پیشانی این است که این قسمت فقط پوست و لایه‌ی نازکی عضله و استخوان دارد. مانند گونه و چانه بافت نرم زیادی ندارد که بتواند چربی را نگه دارد. اکثر افراد بسته به میزان تغییری که می‌خواهند در پیشانی‌شان ایجاد شود، بیش از دو جلسه درمان لازم دارند. تزریق چربی به پیشانی، همانند سایر قسمت‌های صورت، با میکروکانولا انجام می‌شود تا چربی اشتباهاً به داخل رگ تزریق نشده و مشکلی ایجاد نشود.

مزایای پیوند چربی


چربی تمایل زیادی به تجمع در نواحی از بدن دارد که ما دوست نداریم، مانند شکم و ران‌ها. معمولاً افراد ماه‌ها رژیم می‌گیرند و هر هفته چندین ساعت به باشگاه می‌روند تا از شر چربی‌هایی که در این نواحی آویزان هستند راحت شوند. البته وجود کمی چربی در نواحی مانند: سینه‌ها، باسن یا پیشانی باعث می‌شود که جوان‌تر و شاداب‌تر به نظر برسیم. در پیوند چربی، چربی‌های موجود در نواحی ناخواسته برداشته شده و به نواحی مدنظر منتقل می‌شوند و به عنوان فیلر طبیعی مورد استفاده قرار می‌گیرند. چون این چربی‌ها از بدن خودتان گرفته می‌شود، نسبت به ژل‌های موقتی مؤثرتر خواهند بود.

چربی را خارج می‌کند

اگر نیازی به کاهش وزن ندارید این روش برای شما مناسب است، چون پزشک فقط مقدار کمی چربی را از قسمت اهدا کننده (قسمتی از بدن که چربی از آن گرفته می‌شود) خارج خواهد کرد. با این حال اگر لازم باشد تا چربی‌های قسمت مشخصی از بدنتان کم شوند، پزشکتان می‌تواند با کمک لیپوساکشن چربی اضافی و بافت را خارج کند که مجدداً پیوند زده خواهد شد.

ظاهرتان را جوان‌تر می‌کند

ظاهر جوان‌تر

بسیاری از افرادی که تزریق چربی به پیشانی انجام داده‌اند شاهد تغییرات چشمگیر و از بین رفتن چروک‌ها و خطوط ریز پیشانی مانند خط اخم بوده‌اند. معمولاً با افزایش سن پیشانی حجم خود را از دست می‌دهد. تزریق چربی به پیشانی باعث جوان شدن ظاهر فرد خواهد شد.

اما تزریق چربی فقط برای صورت استفاده نمی‌شود. بسیاری از افراد از پیوند چربی برای داشتن باسنی بزرگتر یا پر کردن گودی‌ها و شکل دادن به هر قسمتی از بدن استفاده می‌کنند.

نتایج آن ماندگارند

بسیاری از افراد می‌خواهند با کمک تزریق ژل گونه‌ها، لب‌ها و نواحی دیگر را برجسته‌تر کنند؛ این ژل‌های تزریقی معمولاً 2 سال ماندگاری دارند و باید تکرار شوند. چون در تزریق چربی به پیشانی از چربی طبیعی استفاده می‌شود، این چربی تزریق شده به خوبی با بافت بدن در هم آمیخته و نتایج ماندگارتر و نیاز کمتری به تکرار درمان خواهد داشت.

احتمال واکنش کمتر خواهد بود

در صورت تزریق ژل به پیشانی همیشه احتمال واکنش آلرژیک وجود دارد. در تزریق چربی به پیشانی احتمال بروز این مشکل کمتر خواهد بود، چون چربی از بدن خود فرد گرفته شده است. بدن بافت خود را می‌شناسد و واکنش ایمنی نشان نخواهد داد. همچنین این روش نتایجی با ظاهر طبیعی‌تر خواهد داشت.

کاندیدهای مناسب برای تزریق چربی به پیشانی


کاندیدهای مناسب برای تزریق چربی

بسیاری از مراجعینی که می‌خواهند تزریق چربی به پیشانی انجام دهند، می‌خواهند که پیشانی برجسته‌تر و پُرتری داشته باشند. آن‌ها می‌خواهند پیشانی برجسته‌تری داشته باشند تا صورتشان بُعد داشته باشد؛ چون فکر می‌کنند که صورتشان مسطح است و باید کمی سه بعدی‌تر شود. این افراد اغلب می‌خواهند که این درمان را همزمان برای قسمت‌های دیگر صورت مانند گونه‌ها و گاهی پل بینی و چانه نیز انجام دهند.

افراد دیگری که می‌خواهند این تزریق را انجام دهند، افرادی هستند که در قسمت پیشانی اسکار دارند و این اسکار فرورفتگی ایجاد کرده است. از چربی برای پر کردن این قسمت استفاده خواهد شد. همچنین ممکن است ابتدا بافت اسکار از بین برده شود و سپس چربی زیر آن تزریق شود. افرادی که اسکارهای عمیقی در ناحیه‌ی پیشانی خود دارند، تمایل دارند که از تزریق چربی برای زیباتر شدن و بهبود ظاهر پیشانی خود استفاده کنند.

گروه دیگر و آخری که از این درمان استفاده می‌کنند افرادی هستند که در پیشانی خود چروک و خطوط ریز دارند. این درمان چروک‌ها، خطوط عمیق و چین‌هایی که به مرور زمان و در اثر حالات چهره ایجاد شده‌اند و همچنین خط اخم را هدف قرار خواهد داد.

تزریق چربی به پیشانی معمولاً در افراد بالای 30سال، به تنهایی یا همراه با عمل‌های زیبایی دیگر انجام خواهد شد تا ظاهر پیشانی را بهبود بخشیده و علائم پیری را کاهش دهد.

چه انتظاراتی از تزریق چربی به پیشانی داشته باشیم؟


آماده شدن برای این عمل

قبل از جراحی راهنمایی به بیمار داده خواهد شد تا بداند چگونه برای عمل آماده شود. همچنین این راهنما پروسه‌ی عمل، مزایا و عوارض احتمالی را نیز توضیح خواهد داد. مهم‌تر از همه اینکه داروهایی که نباید قبل از عمل مصرف شوند در این راهنما لیست شده‌اند. داروهای حاوی آسپرین و ایبوپروفن ممنوع هستند.

مصرف برخی از داروهای تجویزی، مکمل‌های رژیمی و داروهای گیاهی نیز باید قطع شود. پزشکان برای بررسی برخی بیماری‌ها می‌گویند که آزمایش خون بدهید.

روند تزریق چربی به پیشانی

روند تزریق چربی به پیشانی

قسمت اهدا کننده معمولاً باسن یا شکم خواهد بود. اکثر بیماران آرامبخشِ خوراکی مصرف می‌کنند و سالین استریل، لیدوکائین و در برخی از موارد اپی‌نفرین به آن‌ها تزریق می‌شود. باید به افرادی که می‌خواهند همزمان پیوند چربی و لیپوساکشن انجام دهند آرام‌بخش تزریق شود.

بعد از خارج کردن چربی از قسمت اهدا کننده، پزشکان باید قبل از تزریق این چربی را آماده کنند. بدون آماده‌سازی، سلول‌های چربی مرده و ناسالم تزریق خواهند شد و باعث عدم دستیابی به نتایج مطلوب می‌شود. برای حذف سلول‌های ناسالم، پزشکان چربی را در سانتریفیوژ قرار می‌دهند و این کار باعث حذف خون، مایعات دیگر و سلول‌های چربی ناسالم خواهد شد. سپس این چربی با سوزن‌های هیپودرمیک کوچک به پیشانی تزریق می‌شود.

ریکاوری بعد از عمل حدود 2 ساعت طول می‌کشد و بعد از آن بیمار می‌تواند به خانه برگردد. بعد از از بین رفتن اثر بی‌حسی، پیشانی و قسمت اهداء کننده احساس کشیدگی خواهند داشت و حساس هستند. به خاطر اثر بیهوشی و جراحی فرد نباید رانندگی کند، پس باید برای برگشتن به خانه برنامه‌ریزی داشته باشید. درد جزء عوارض جانبی عادی نیست و اگر فرد داشته باشد باید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرد.

مراقبت‌های بعد از تزریق چربی به پیشانی

مراقبت‌های بعد از تزریق چربی به پیشانی

پزشکان می‌گویند که تا 24 ساعت بعد از این عمل نباید آرایش کنید. علاوه بر این حرکت ندادن عضلات پیشانی هم باعث بهتر نتیجه دادن درمان خواهد شد. این مورد یکی از چالش برانگیزترین کارهای دوران نقاهت است. در صورت امکان چندین روز استراحت در خانه کمک خواهد کرد تا پیشانی ثابت بماند و عضلات آن حرکت نکنند.

فرد نباید پیشانی را لمس کند یا ماساژ دهد. تورم بعد از همه‌ی جراحی‌ها طبیعی است و در عرض 24 الی 72 ساعت به میزان چشمگیری کاهش یافته و بعد از 2 تا 4 هفته کاملاً برطرف خواهد شد.

عوارض تزریق چربی به پیشانی


تزریق چربی عملی ایمن بوده و اکثر افراد به هدف مدنظر خود می‌رسند. با این حال همه‌ی عمل‌های زیبایی عوارضی دارند که فرد باید از آن‌ها آگاه باشد.

عوارض جانبی رایج

عوارض جانبی زیر که در اطراف پیشانی رخ خواهند داد ممکن است بلافاصله بعد از عمل ظاهر شوند، اما معمولاً بعد از 7 الی 14 روز برطرف خواهند شد:

  • قرمزی
  • تورم
  • درد
  • کبودی
  • خارش
  • بثورات پوستی

عوارض جانبی نادر

اگرچه عوارض زیر نادر هستند، اما باید با آن‌ها آشنا باشید:

  • عفونت
  • توده‌های چربی در اطراف پیشانی که می‌توان آن‌ها را خارج کرد
  • آسیب به عروق خونی
  • مرگ بافت

به منظور کاهش عوارض تزریق چربی به پیشانی به متخصص پوست مجرب یا جراح پلاستیک مراجعه کنید. به دستورات پزشکتان توجه کنید و نکات مربوط به آماده شدن قبل از تزریق چربی به پیشانی را رعایت کنید.

هزینه‌ی تزریق چربی به پیشانی چقدر است؟


هزینه‌ی تزریق چربی به پیشانی به میزان زیادی به تکنیک مورد استفاده برای این عمل، شهری که در آن این عمل انجام خواهد شد و دستمزد جراح بستگی دارد. هزینه‌ی مراقبت و جلسات بعدی نیز جداگانه محاسبه خواهند شد؛ که معمولاً ارزان‌تر از هزینه‌ی جراحی اولیه خواهد بود. هزینه‌ی تزریق چربی به پیشانی دائماً در حال تغییر است، اما بهترین راه برای اطلاع از هزینه‌ی تزریق چربی به پیشانی نوبت گرفتن برای مشاوره نزد دکتر الناز احمدی است که برای رزرو نوبت می‌توانید با شماره‌ی 22026697-021 تماس بگیرید. ایشان می‌توانند هزینه‌ی دقیق تزریق چربی به پیشانی و عوامل مؤثر در هزینه‌ی تزریق چربی به پیشانی را به شما بگویند.

مقایسه‌ی تزریق چربی به پیشانی و بوتاکس پیشانی


مقایسه‌ی تزریق چربی به پیشانی و بوتاکس پیشانی

هم تزریق چربی به پیشانی و هم بوتاکس پیشانی برای از بین بردن چروک‌ها و خطوط ریز پیشانی مؤثر هستند. انتخاب تزریق چربی به پیشانی یا بوتاکس پیشانی به مقدار پولی که می‌خواهید هزینه کنید و نتایج مد نظر شما بستگی دارد. متخصص پوست خوب مزایا و معایب هر یک از این روش‌ها را خواهد سنجید و درمان‌های دیگر مانند لیزر ریسرفیسینگ، تزریق ژل و میکرونیدلینگ را هم در نظر خواهد گرفت تا بهترین نتیجه‌ ممکن برای شما حاصل شود.

سؤالات متداول


ماندگاری تزریق چربی به پیشانی چقدر است؟

تزریق چربی به پیشانی نتایجی خواهد داشت که سال‌ها، دهه‌ها یا حتی بیشتر ماندگار خواهند بود. با این حال برای رسیدن به نتایج دلخواه به جلسات دیگری برای تزریق نیاز خواهید داشت.

آیا تزریق چربی به پیشانی باعث ایجاد اسکار خواهد شد؟

احتمال کمی وجود دارد که این درمان باعث ایجاد اسکار در قسمت‌های اهداء کننده مانند شکم یا ران‌ها شود؛ اما پزشک تا حد ممکن این اسکارها را پنهان خواهد کرد.

تورم بعد از تزریق چربی به پیشانی چقدر ماندگار خواهد بود؟

تورم به میزان زیادی در هفته‌ی اول و دوم کاهش خواهد یافت. بهبود تورم تا 2ماه بعد از عمل ادامه خواهد داشت. با این حال در طول این مدت پیشانی شما نامتقارن یا غیرعادی نخواهد بود.

آیا بعد از تزریق چربی به پیشانی باید صورتم را ماساژ دهم؟

متخصصین پوست ماساژ صورت را به مدت 2ماه یا بیشتر بعد از عمل ممنوع کرده‌اند.

آیا چربی بعد از تزریق چربی به پیشانی جابه‌جا خواهد شد؟

خیر. سلول‌های چربی نمی‌توانند از جایی به جای دیگر منتقل شوند. اگر بعد از تزریق زنده بمانند به دلیل وصل شدن به منبع خون است که باعث زنده ماندن آن‌ها شده. این چربی‌ها نمی‌توانند جدا شوند و به جای دیگری بروند و دوباره وصل شوند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی