مشاوره رایگان
واتساپ

بهترین مارک بوتاکس در ایران: کارایی، عوارض و قیمت هر کدام

۱۱ مهر ۱۴۰۱

بوتاکس نوعی نورتوکسین معروف است که به دلیل استفاده آن در درمان‌های ضد پیری شناخته می‌شود. این ماده از سم بتولونیوم که یکی از خطرناک‌ترین سموم برای انسان است گرفته می‌شود. انواع مختلفی از سم بتولونیوم برای استفاده در دسترس است. نوع سم بتولونیم موجود در ایران که برای استفاده تجاری در دسترس است از نوع سموم درج یک می‌باشد و شامل برندهای بوتاکس، مصپورت، زئومین، نورونوکس و دیسپورت می‌شود.

بوتاکس چگونه به رفع چروک‌های پوست کمک می‌کند؟


برای جلوگیری از عمیق شدن چروک‌های پوستی می‌توان از بوتاکس کمک گرفت. این یک نام اختصاصی است که متخصصین پوست برای استفاده از سم بتولونیم درجه 1 قابل تزریق که از باکتری کلستریدیوم بوتولینوم گرفته شده است در نظر گرفته‌اند.

بوتاکس قوی‌ترین نوروتوکسین شناخته شده برای انسان‌ها است. این سم درون سیناپس‌های عضلات حرکت کرده و پالس‌های حرکتی عضله را بلاک می‌کند. زمانی که سم درون ماهیچه حضور دارد، ماهیچه قادر به انقباض اطراف سیناپس نمی‌باشد. به بیانی دیگر ماهیچه به‌صورت کامل و یا قسمتی از آن فلج می‌شود و در نتیجه چروک‌ها و خطوط پوستی بهبود می‌یابند. این روش درمان موقتی است و بین 2 تا 4 ماه دوام دارد.

بهترین برندهای بوتاکس در ایران


بهترین برندهای بوتاکس در ایران

بیشتر افرادی که به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند متقاضی استفاده از بوتاکس هستند. این شناخته‌شده‌ترین برند نوروتوکسین است. اما به جز این برند 3 نروتوکسین دیگر نیز در ایران از محبوبیت بالایی برخوردار هستند. دیسپورت، زئومین و نورنوکس. نورنوکس بهترین برند کره‌ای بوتاکس در ایران است.

عامل فعال این چهار برند فقط شبیه به هم نیستند بلکه کاملاً یکسان با یکدیگرند. بااین‌حال هر یک پروتئین‌های حامل خاص خود را دارند که با کمی تفاوت در بافت ماهیچه پخش می‌شوند. در ادامه به شرح کاملی از برترین برندهای بوتاکس در ایران پرداخته شده است.

بوتاکس

بوتاکس

بوتاکس چیست؟ بوتاکس یک اونابوتولینوم توکسین نوع آ تزریقی است که در آمریکا تولید می‌شود. بوتاکس برای درمان موقت چروک‌های سطحی تا عمیق خط اخم، خطوط پنجه کلاغی و خطوط پیشانی از سازمان غذا و داروی آمریکا تأییدیه دارد. بوتاکس قدیمی‌ترین و محبوب‌ترین نوروتوکسین استفاده شده در سراسر جهان است.

بوتاکس مناسب چه افرادی است؟ بوتاکس در درمان چروک‌های بین ابروها، خطوط پنجه کلاغی، چروک‌های اطراف بینی و خطوط پیشانی بسیار مناسب است. برخی از متخصصین پوست بر این عقیده‌اند که بوتاکس بر روی تمامی قسمت‌هایی که مجوز استفاده را دارد تأثیر مثبتی می‌گذارد، با این‌ حال افرادی که افتادگی ابرو دارند باید با احتیاط از این ماده استفاده کنند. گاهی درمان خطوط افقی پیشانی با هرگونه نورتوکسین می‌تواند باعث پایین آمدن و افتادگی بیشتر ابروها شود. درصورتی‌که شما دارای ابروهای افتاده هستید متخصص پوست کمک می‌کند تا مناسب‌ترین روش درمانی را پیدا کنید.

معایب: نتیجه تزریق بلافاصله مشخص نمی‌شود. همچنین نباید انتظارات بیش از اندازه‌ای از تزریق بوتاکس داشت. به‌علاوه درصورتی‌که در حال آماده‌شدن برای برنامه خاصی هستید، حتماً برای درمان خود برنامه‌ریزی داشته باشید. اگرچه بر طبق گفته کمپانی سازنده نتایج تزریق ظرف 24 تا 48 ساعت کاملاً نمایان می‌شود، اما متخصصین پوست بر این باورند که برای مشاهده نتیجه کامل تزریقات باید یک تا دوهفته صبر کرد.

قیمت: بوتاکس یکی از پرهزینه‌ترین تزریقات در ایران است. هزینه بوتاکس معمولاً به تعداد واحدهای مصرفی آن بستگی دارد.

دیسپورت

دیسپورت

دیسپورت چیست؟ دیسپورت با استفاده از اونابوتولینوم توکسین نوع آ به درمان خطوط اخم کمک می‌کند. نتایج این تزریق ظرف 2 تا 3 روز نمایان می‌شوند، اما گاهی این زمان تا یک هفته نیز طول می‌کشد.

برای چه کسانی مناسب است؟ برخی از متخصصین پوست در ایران دیگر از برند بوتاکس استفاده نمی‌کنند. بوتاکس برند دیسپورت بین 6 تا 8 ماه دوام دارد و دیگر لازم نیست بیماران برای درمان‌های زیبایی هر ماه به پزشک مراجعه کنند.

این مسئله باعث کاهش هزینه‌ها نیز می‌شود. در صورتی تعداد جلسات تزریق بوتاکس کم شود هزینه نهایی این تزریقات بسیار کاهش می‌یابد. هزینه کلی بوتاکس مصپورت در مقایسه با دیگر برندهای بوتاکس بسیار کمتر است. به‌علاوه بازده بوتاکس دیسپورت بسیار بالا بوده چرا که بر اساس گزارش‌ها افراد روتین انجام تزریقات را به طور کامل و به‌راحتی انجام می‌دهند.

به‌علاوه بوتاکس دیسپورت مسافت بیشتری را در ماهیچه‌ها طی می‌کند. این مسئله برای درمان برخی مناطق گسترده مانند خطوط پنجه کلاغی یک مزیت محسوب می‌شود.

معایب: برندهای دیگر بوتاکس ممکن است در درمان مستقیم برخی ماهیچه‌ها مانند درمان خطوط اخم عملکرد بهتری داشته باشند. اما این به این معنی نیست که بوتاکس دیسپورت نتیجه رضایت‌بخشی در پی نخواهد داشت. این تفاوت‌ها به‌قدری نامحسوس هستند که بیشتر بیماران متوجه آن نخواهند شد.

قیمت: هزینه بوتاکس دیسپورت در هر کلینیک زیبایی متفاوت است.  همانند برند بوتاکس هزینه دیسپورت نیز به تعداد واحدهای مصرفی آن بستگی دارد.

مصپورت

مصپورت

مصپورت چیست؟ بوتاکس مصپورت نیز با استفاده از اونابوتولینوم توکسین نوع آ باعث از بین‌ رفتن چروک‌های پیشانی و خط اخم می‌شود. بوتاکس مصپورت تولید ایران است و قابلیت برابری با انواع برندهای خارجی بوتاکس را دارد.

مناسب چه افرادی است؟ بوتاکس مصپورت یکی از محبوب‌ترین برندهای بوتاکس در ایران است. مصپورت بسیار به بوتاکس دیسپورت شبیه است با این تفاوت که بین 4 تا 6 ماه دوام دارد.

معایب: عوارض بوتاکس مصپورت شبیه به دیگر برندهای بوتاکس می‌باشد. اما به دلیل این که دز مصرفی بوتاکس مصپورت بیشتر از دیگر برندها است ممکن است عوارض آن نیز کمی شدیدتر باشد.

قیمت: بوتاکس مصپورت ارزان‌ترین بوتاکس محسوب می‌شود، چرا که تولید ایران است و هزینه گمرک و حمل‌ و نقل را ندارد.

زئومین

زئومین

بوتاکس زئومین چیست؟ بوتاکس زئومین به کمک اونابوتولینوم توکسین نوع آ به درمان چروک‌های سطحی تا عمیق پیشانی و خط اخم می‌پردازد.

مناسب چه افرادی است؟ گاهی برخی افراد بعد از مدتی نسبت به برخی از برندهای بوتاکس مقاومت نشان می‌دهند. آنچه که زئومین را نسبت به دیگر برندهای بوتاکس متفاوت کرده این است که پوشش پروتئینی مولکول‌های سم آن تراکم کمتری در مقایسه با دیگر برندها دارد. در صورتی‌ که دیگر برندهای بوتاکس برای شما جوابگو نبودند، پزشک استفاده از برند زئومین را توصیه می‌کند.

معایب: بر اساس گفته‌های کمپانی نتایج تزریق زئومین بین 3 تا 5 روز نمایان می‌شود، اما گاهی این زمان تا 30 روز نیز ادامه خواهد داشت به همین خاطر اگر به دلیل برنامه‌های شخصی به دنبال رسیدن به نتیجه سریع هستید بوتاکس زئومین گزینه مناسبی برای شما نخواهد بود. به‌علاوه اگرچه بر اساس گفته‌های کمپانی نتایج تزریق زئومین تا 4 ماه دوام خواهد داشت، برخی از متخصصین پوست عنوان کرده‌اند که دوام این تزریقات در بیماران نزدیک به دو ماه و نیم بوده است. اما زمانی که شما نسبت به دیگر برندهای بوتاکس مقاوم شده‌اید، دو ماه و نیم نیز زمان کمی به نظر نمی‌رسد.

نورونوکس

نورونوکس

نورونوکس چیست؟ بوتاکس نورونوکس با استفاده از اونابوتولینوم توکسین نوع آ باعث کاهش خطوط لبخند و خطوط پیشانی می‌شود. نورونوکس محبوب‌ترین برند کره‌ای بوتاکس در ایران است.

برای چه افرادی مناسب است؟ می‌توان از بوتاکس نورونوکس برای مقاصد زیبایی در افراد 18 سال به بالا استفاده نمود. این مقاصد زیبایی شامل درمان موقت خطوط اخم، خطوط پنجه کلاغی و خطوط پیشانی می‌شود.

ماندگاری: دوام این بوتاکس به شرایط بیمار و قسمتی که تزریق بر روی آن انجام شده است بستگی دارد. این تزریق معمولاً یک جلسه‌ای است. اما باتوجه‌به دستور متخصص پوست می‌توان آن را بعد از 3 یا 6 تا 7 ماه تکرار نمود.

معایب: معایب بوتاکس نورونوکس نیز شبیه به دیگر برندهای بوتاکس است و شامل خشکی دهان، درد در قسمت تزریق و خستگی می‌شود.

اهمیت مراجعه به یک پزشک متخصص برای تزریق بوتاکس


اهمیت مراجعه به یک پزشک متخصص برای تزریق بوتاکس

مهم‌ترین نکته در زمینه تزریق بوتاکس مراجعه به یک پزشک آگاه در این زمینه یا همان متخصص پوست می‌باشد. بدون درنظرگرفتن برند بوتاکس مصرفی، پزشکی که بوتاکس را تزریق می‌کند باید نسبت به کار خود اطلاعات کافی داشته باشد و بیمار بتواند به او اعتماد کرده و با او احساس راحتی کند. گاهی ممکن است برخی از افراد برای تزریق بوتاکس هزینه کمتری دریافت کند، اما باید در نظر داشت در صورت نداشتن تخصص کافی چه هزینه‌هایی را باید برای جبران این موضوع پرداخت نمود.

متأسفانه برخی از تحقیقات نشان‌دهنده این است که تعدادی از افراد با استفاده از آموزش‌های مجازی و نقشه‌های آنلاین صورت، اقدام به تزریق بوتاکس درون خانه می‌کنند. این کار به‌هیچ‌عنوان ایمن نیست. نه‌تنها ممکن است فرد تزریق را اشتباه انجام دهد بلکه امکان این که بوتاکس تقلبی به او داده شود نیز زیاد است.

سؤالات متداول


کدام برند بوتاکس ماندگاری بیشتری دارد؟

بیشتر برندهای بوتاکس ماندگاری یکسانی دارند، چرا که عامل فعال آن‌ها یکسان می‌باشد. با این‌ حال ماندگاری بوتاکس‌های مصپورت و دیسپورت بیشتر از دیگر برندها می‌باشد.

کدام برند بوتاکس ایمن‌تر است؟

تمامی برندهای بوتاکس موجود در ایران از ایمنی بالایی برخوردارند، اما بر اساس گزارش‌ها، بوتاکس‌های برند دیسپورت و بوتاکس امینی بالاتری دارند. از بین برندگی دیسپورت و بوتاکس ایمنی بوتاکس بالاتر است، چرا که برای مدت بسیار طولانی مورد استفاده بوده است.

کدام برند بوتاکس سریع‌تر عمل می‌کند؟

بوتاکس دیسپورت سریع‌تر از دیگر برندها عمل می‌کند و بیماران می‌تواند 1 تا 2 روز بعد از تزریق نتیجه آن را حس کنند.

چگونه می‌توان باعث ماندگاری بیشتر بوتاکس شد؟

تزریقات بوتاکس باید به طور مرتب و روی برنامه انجام شود. در صورت تزریق به‌صورت مداوم عضلات به‌ مرور زمان ضعیف‌تر می‌شوند و تأثیر بوتاکس برای مدت بیشتری باقی خواهد ماند.

از قرارگرفتن در معرض نور خورشید به‌خصوص در روزی که تزریق انجام شده است پرهیز کنید. نور خورشید چرخش خون را سرعت می‌بخشد و باعث گشاد شدن رگ‌های خونی می‌شود در نتیجه بوتاکس سریع‌تر از حد معمول پراکنده می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود تا از ضدآفتاب با حداقل SPF 30 استفاده نمایید.

چگونه می‌توان از تقلبی نبودن بوتاکس مطمئن شد؟

بهترین راه برای جلوگیری از تزریق بوتاکس تقلبی، انجام تزریق نزدیک متخصص پوست باتجربه یا جراح زیبایی است. یک پزشک متخصص که سال‌هاست در این زمینه کارکرده است بهترین نتیجه را برای شما رقم خواهد زد، چرا که در غیر این صورت مجوز و اعتبار خود را از دست خواهد داد. در صورت نیاز می‌توانید از پزشک بخواهید قبل از تزریق بسته‌بندی و بطری پلمب شده بوتاکس را به شما نشان دهد. اما درصورتی‌که پزشک مناسبی را انتخاب کرده‌اید می‌توانید از اصل بودن بوتاکس اطمینان داشته باشید.

جایگزین جدید بوتاکس چیست؟

یک محصول جدید که در حال حاضر با نام RT002 شناخته می‌شود و توسط شرکت Revance Therapeutics به‌عنوان یک جایگزین طولانی‌مدت برای بوتاکس در نظر گرفته شده است. این محصول که با نام داکسی بوتولینوم توکسین نوع آ نیز شناخته می‌شود همانند بوتاکس به ماهیچه هدف تزریق می‌شود و برای 6 ماه ماندگاری خواهد داشت. بااین‌حال RT002 تاکنون در هیچ جای دنیا تأییدیه نگرفته است و در ایران موجود نمی‌باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *