مشاوره رایگان
واتساپ

بوکال فت یا تخلیه چربی دهانی : بررسی نحوه انجام، عوارض و هزینه ها

۲۵ بهمن ۱۴۰۱

بوکال فت پد یا چربی دهانی به گرد شدن شدید صورت منجر می‌شود و صورت را به‌ویژه در بخش پایین گونه‌ها چاق نشان می‌دهد. چربی دهانی در عمل تخلیه بوکال فت با تکنیکی غیرتهاجمی خارج می‌شود که حتی می‌توان آن را با هوشیاری کامل و تحت بی‌حسی موضعی در مطب انجام داد. تخلیه بوکال فت ساختار استخوانی صورت را زیباتر نشان می‌دهد، به‌خصوص استخوان‌های گونه و بخش فرورفته بین گونه‌ها و خط فک جذاب‌تر و زاویه‌دارتر می‌شود. به عمل تخلیه بوکال فت گاهی کوچک کردن گونه نیز گفته می‌شود. اگر می‌خواهید خط فکی زاویه‌دار و صورتی با انحناهای زیبا داشته باشید، در ادامه با ما همراه باشید تا با تمام نکات تخلیه بوکال فت آشنا شوید.

بوکال فت پد چیست؟

بوکال فت پد چیست؟

بوکال فت توده چربی گردی است که بین عضلات صورت، در فرورفتگی زیر استخوان گونه قرار دارد. وجود این لایه چربی بر شکل صورت اثر می‌گذارد و به همین دلیل است که افراد مختلف ساختارهای صورت‌شان متفاوت است. چربی دهانی را با رژیم لاغری یا ورزش نمی‌توانید از بین ببرید، چون حتی اگر چربی بسیارکمی در بقیه بدن داشته باشید، چربی دهانی اضافی همچنان صورت‌تان را گرد و چاق نشان می‌دهد.

تخلیه بوکال فت

 تخلیه بوکال فت

عمل غیرجراحی کوچک کردن چانه یا تخلیه بوکال فت درمانی کم‌تهاجمی است که سلول‌های چربی بخش‌های خاصی را به‌طور گزینشی متلاشی می‌کند تا کیسه‌های چربی زیرپوستی کوچک‌تر شود. این کیسه‌های چربی زیر پوست اما بالای عضله قرار دارند. FDA چند روش درمان را برای تخلیه چربی دهانی تأیید کرده است که تمام‌شان چربی را به تدریج و در میزان کم، بدون نیاز به جراحی یا لزوم پشت سر گذاشتن دوران نقاهت از بین می‌برند‌.

مزایای تخلیه بوکال فت

مزایای تخلیه بوکال فت

مزیت اصلی تخلیه بوکال فت زاویه‌دارتر کردن استخوان گونه از طریق خارج کردن چربی اضافی زیر استخوان گونه است. هماهنگی کلی صورت در نتیجه تخلیه چربی دهانی بیشتر می‌شود. از دیگر مزایای تخلیه بوکال فت می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • برجسته‌تر شدن استخوان‌های گونه و فرورفتگی زیر گونه
 • بهبود کانتورینگ اجزای صورت و زاویه‌دارتر شدن صورت
 • تخلیه بوکال فت عملی ملایم است که تحت بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.
 • چون برش‌ها داخل دهان کنار دندان‌های آسیاب فک بالا ایجاد می‌شود، جای زخم آشکاری باقی نخواهد ماند.
 • تخلیه بوکال فت حداقل دوران نقاهت را دارد و دوران نقاهتش طولانی یا دردناک نیست.
 • می‌توان چربی تخلیه‌شده را به عنوان فیلر دائمی در گونه‌ها تزریق کرد تا گونه‌ها برجسته‌تر شود.

چه کسی کاندید خوبی برای تخلیه چربی بوکال است؟

چه کسی کاندید خوبی برای تخلیه چربی بوکال است؟

برخی افراد حالت چاق و تپلی را که گردی گونه‌ها به صورت‌شان می‌دهد، دوست ندارند. تخلیه بوکال فت احساس چاقی یا گوشتالو بودن گونه‌ها را از بین می‌برد.

افراد با شرایط زیر متقاضی ایده‌آلی برای تخلیه بوکال فت به شمار می‌آیند:

 • اشخاصی که از چاق بودن صورت‌شان در اثر گردی گونه‌ها راضی نیستند.
 • سالم هستند و وزن‌شان ثابت است.
 • سیگاری نیستند.

اگر صورت‌تان باریک باشد یا سن‌تان از حد معینی بیشتر باشد، متقاضی خوبی برای تخلیه چربی دهانی به شمار نمی‌آیید، چون بوکال فت همگام با بالا رفتن سن به‌طور طبیعی کمتر می‌شود.

قبل از تخلیه چربی بوکال

قبل از تخلیه چربی بوکال

قبل از تخلیه بوکال فت برای مشاوره به متخصص مراجعه می‌کنید. متخصص درباره نتایج دلخواه‌تان با شما گفتگو می‌کند و توضیح می‌دهد که در طول درمان و پس از آن باید انتظار چه اتفاقاتی را داشته باشید.

متخصص در اولین جلسه ویزیت معاینه‌تان می‌کند و احتمالاً از صورت‌تان عکس می‌گیرد. همچنین پرسش‌هایی عمومی درباره وضعیت سلامتی کلی‌تان می‌پرسد. پزشک اطلاعات سلامتی پایه مانند فشار خون‌تان را بررسی می‌کند و می‌پرسد که چه داروهایی مصرف می‌کنید. لازم است فهرست تمام داروهای مصرفی، شامل مکمل‌ها و داروهای گیاهی را در اختیار پزشک معالج‌تان بگذارید. برای آن‌که بهترین نتیجه ممکن به دست بیاید، لازم است کشیدن سیگار یا مصرف دخانیات را قبل از تخلیه بوکال فت متوقف کنید.

فرآیند و مراحل تخلیه بوکال فت

فرآیند و مراحل تخلیه بوکال فت

متخصص برش کوچکی را داخل دهان ایجاد می‌کند و آن را به آرامی باز می‌کند. تخلیه بوکال فت عملی بدون درد و با دوران نقاهت کوتاه است. متخصص زیبایی لایه چربی را به تدریج بیرون می‌آورد و در نهایت هر طرف برش را یک بخیه می‌زند.

تخلیه بوکال فت بدون ایجاد برش خارجی روی صورت انجام می‌شود. دوران نقاهت پس از عمل بسیار کوتاه است و روز بعد می‌توانید در محل کار حاضر شوید. معمولاً حداقل چند ماه طول می‌کشد تا نتیجه نهایی مشخص شود. البته گونه‌ها کمی ورم می‌کند، از بین رفتن این ورم مدتی زمان می‌برد.

مراقبت های لازم بعد از تخلیه بوکال فت

 • یکی از مهم‌ترین مراقبت‌های پس از تخلیه بوکال فت این است که غذاهای تیز و تشکیل‌شده از دانه‌های ریز میل نکنید. برای مثال برنج یا چیپس غذای مناسبی برای دوران بعد از تخلیه بوکال فت نیست. بهتر است غذاهای نرمی مانند اسموتی کاملاً مخلوط‌شده یا پوره سیب‎زمینی میل کنید.
 • کیسه یخ روی گونه‌ها بگذارید. گونه‌های تمام بیماران پس از عمل ورم می‌کند، اما بیمارانی که در 48 ساعت نخست پس از تخلیه بوکال فت با پشتکار از کیسه یخ استفاده می‌کنند، عموماً با ورم کمتری مواجه می‌شوند.
 • سرتان را به مدت سه روز پس از عمل هنگام استراحت بالاتر از سطح قلب بگذارید.
 • دهان‎تان را پس از صرف هر وعده غذایی با دهان‌شویه تجویزشده شستشو بدهید.
  • در پنج روز نخست درمان 30 گرم دهان‌شویه را با یک پیمانه آب مخلوط کنید. دهان‌شویه را پس از صرف هر وعده غذایی دور دهان بچرخانید و تف کنید. هدف از استفاده از دهان‌شویه این است که از گیر کردن ذرات ریز غذا در برش‌های داخل دهان جلوگیری کنید، چون این وضعیت ممکن است منجر به عفونت شود و
  • محلول دهان‌شویه پاک‌کننده را پس از گذشت پنج روز به آب نمک ولرم تغییر بدهید. آب نمک را تا 10 روز پس از عمل پس از هر وعده غذا در دهان بچرخانید و تف کنید.
 • فعالیت بدنی سنگین یا ورزش تا دو هفته پس از خارج کردن بوکال فت ممنوع است.
 • سیگار کشیدن از شش هفته قبل از تخلیه بوکال فت تا شش هفته بعد از عمل مجاز نیست.
 • از دو هفته قبل از تخلیه بوکال فت تا دو هفته پس از درمان از نوشیدن مشروبات الکلی پرهیز کنید. داروی مسکن را همراه با الکل مصرف نکنید.
 • درمان‌های دندانپزشکی را از سه ماه قبل از تخلیه بوکال فت تا سه ماه پس از عمل انجام ندهید تا دچار عفونت نشوید.

عوارض بعد از تخلیه چربی بوکال

عوارض بعد از تخلیه چربی بوکال

پزشک پس از تخلیه بوکال فت توضیح می‌دهد که چطور از محل تزریق مراقبت کنید. همچنین ممکن است پزشک دهان‌شویه خاصی را برای کمک به التیام زخم و پیشگیری از عفونت تجویز کند.

احتمال بروز عوارض زیر پس از تخلیه چربی دهانی وجود دارد:

 • ورم
 • کبودی
 • بی‌حسی محل برش

این عوارض به مرور و همگام با التیام یافتن بدن برطرف می‌شود. دوران بهبود معمولاً سه هفته طول می‌کشد. معمولاً چند ماه طول می‌کشد تا نتیجه نهایی مشخص شود.

اگر با عوارض زیر مواجه شدید، به پزشک مراجعه کنید:

 • خونریزی شدید
 • نشانه‌های احتمالی عفونت دهان مانند داغ شدن شدید پوست، وجود چرک، سرخ و ملتهب شدن پوست یا تب
 • نامتقارن بودن نتایج یا ایجاد اختلال در فرایند التیام یافتن زخم
 • طعم غیرعادی دهان یا وجود ترشحات در دهان

ماندگاری نتیجه تخلیه بوکال فت چقدر است؟

ماندگاری نتیجه تخلیه بوکال فت چقدر است؟

نتیجه تخلیه بوکال فت دائمی است. بااین‌حال به موازات بالا رفتن سن انتظار می‌رود که چربی به سمت بخش پایینی صورت حرکت کند.

هزینه تخلیه بوکال فت

هزینه تخلیه چربی بوکال به تجربه پزشک شما، میزان چربی تخلیه شده، موقعیت مکانی و اعتبار و شهرت کلینیک بستگی دارد.

روش‌های جایگزین

به جز تخلیه چربی بوکال روش‌های دیگری نیز وجود دارد که بدون تخلیه و با زاویه سازی صورت باعث ایجاد زاویه در فک و صورت می‌شود.

بوتاکس

بوتاکس

تزریق بوتاکس روش کم‌تهاجمی‌تری برای لاغر و خوش‌فرم کردن صورت است. تزریق بوتاکس در عضله جونده در دو طرف صورت درمان بسیار مؤثری است، چون عضله‌های جونده از استخوان گونه تا فک امتداد دارند. بوتاکس این عضله‌ها را بی‌حرکت می‌کند، در نتیجه عضله‌ها به دلیل عدم‌ استفاده تحلیل می‌روند و صورت لاغر می‌شود. از آن‌جا که عضلات جونده چنین ناحیه بزرگی از گونه‌ها و فک‌ها را پوشش می‌دهد، تزریق بوتاکس درمان بسیار مؤثری به شمار می‌آید که کم‌تهاجمی‌تر از تخلیه بوکال فت است.

عوارض جانبی احتمالی تزریق بوتاکس در عضله جونده شامل دشواری در جویدن می‌شود، البته از آن‌جا که عضلات بسیار دیگری در این ناحیه وجود دارد، بی‌حرکتی عضله جونده مشکل چندانی را ایجاد نمی‌کند. به‌علاوه اگر در جویدن آدامس یا خوردن غذا زیاده‌روی کنید، یعنی جویدنی را انجام بدهید که عضله‌های جونده را به کار می‌گیرد، اثر فلج‌کنندگی بوتاکس بسیار سریع‌تر کاهش خواهد یافت.

تزریق فیلر

تزریق فیلر

تزریق ژل‌ها و فیلرهایی مانند ژوویدرم و رستیلن رویکرد جایگزینی برای تخلیه بوکال فت به شمار می‌آید. هرچند ژل چربی را از بین نمی‌برد، پوست افتاده را بالا می‌کشد و انحناهای صورت را زیباتر می‌کند. تزریق ژل برخلاف جراحی راه‌حلی موقتی است که ماندگاری نتایجش 6 تا 12 ماه است.

لیفت با نخ

لیفت با نخ

استفاده از نخ‌های لیفت برای لیفت بافت‌های عمیق تر صورت و چربی بوکال، روشی موثر و بی خطر برای داشتن گونه هایی برجسته و صورتی خوش فرم است. برش لازم برای وارد کردن نخ در عمقی کمی بیشتر از درمان‌های لیفت با نخ معمول ایجاد می‌شود. سپس متخصص لایه چربی دهانی را کمی جابه‌جا می‌کند تا صورت زیباتر و زاویه‌دارتر شود. اثر لیفت با نخ تا 18 ماه ماندگاری دارد.

سخن پایانی

یکی از اهداف تخلیه بوکال فت این است که گونه‌های گرد در بخش میانی صورت بیش از حد جلب توجه نکند. بخش بالایی گونه‌ها نیز در اثر خارج کردن چربی دهانی برجسته‌تر می‌شود که اثر مطلوبی است. جراح پلاستیک نمی‌خواهد صورت حالت لاغر پیدا کند، بلکه کانتورینگ و زاویه‌دار کردن صورت را به شکلی انجام می‌دهد که صورت متناسب‌تر شود. از سوی دیگر برخی افرادی که گونه‌های شل و آویزان دارند نیز برای تخلیه بوکال فت به کلینیک‌های زیبایی مراجعه می‌کنند. بنا به هر دلیلی که خواهان انجام تخلیه بوکال فت هستید، با ما تماس بگیرید، سؤالات‌تان را بپرسید و وقت مشاوره بگیرید.

پرسش‌های پرتکرار 

بوکال فت در اثر بالا رفتن سن از بین می‌رود؟ 

چربی دهانی به مرور و با وارد شدن به دوران بزرگسالی رشد و تغییر می‌کند، بنابراین بوکال فت با بالا رفتن سن به‌طور طبیعی کمتر می‌شود. به همین دلیل توصیه می‌شود که برای عمل تخلیه بوکال فت حداقل تا 20 سالگی صبر کنید.

تخلیه بوکال فت دردناک است؟ 

کشیدگی یا فشاری را در طول عمل احساس خواهید کرد، اما پس از اتمام عمل درد نخواهید داشت.

چه مقدار بوکال فت را می‌توان تخلیه کرد؟ 

مقدار چربی دهانی 8 تا 10 سی‌سی است و وقتی چربی تخلیه می‌شود، 7 تا 8 سی‌سی از چربی باقی می‌ماند. هرچند مقدار بسیار کمی به نظر می‌رسد، همین مقدار اندک برای کاهش چربی گونه‌ها و برجسته کردن استخوان‌های گونه کافی است.

خارج کردن بوکال فت چه معایب و محدودیت‌هایی دارد؟

 • در این عمل فقط چربی از داخل دهان خارج می‌شود، بنابراین در مقایسه با لیپوساکشن از قابلیت کانتورینگ حداقلی برخوردار است.
 • متخصص نمی‌تواند تعیین کند که دقیقاً چه مقدار چربی از بین می‌رود، صرفاً می‌تواند درصدی را برآورد کند.
 • چند جلسه درمان برای دستیابی به نتیجه مطلوب لازم است.
 • تخلیه بوکال فت برای بیمارانی که مقدار زیادی چربی دارند، مناسب نیست.

پس از تخلیه بوکال فت چه غذاهایی باید بخورم؟ 

غذاهای نرم میل کنید و دهان‌تان را در چند هفته اول مرتب شستشو بدهید تا برش‌های کوچک داخل دهان به خوبی التیام پیدا کند. حواس‌تان باشد که غذاهای سفتی مانند چیپس نخورید تا بخیه‌ها آسیب نبینند یا زخم‌ها باز نشوند.

ورم ناشی از تخلیه بوکال فت پس از چند وقت از بین می‌رود؟

از بین رفتن کامل ورم چند روز طول می‌کشد.

نتایج تخلیه بوکال فت پس از چند وقت مشخص می‌شود؟

مشخص شدن نتایج نهایی معمولاً حداقل چند هفته طول می‌کشد. البته ناحیه گونه کمی ورم دارد که فروکش کردنش مدت بیشتری زمان می‌برد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *