آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

بهترین سن تزریق بوتاکس: تاثیر بوتاکس در دهه‌ های مختلف زندگی

چندین دهه است که بوتاکس به یکی از محبوب‌ترین روش‌های درمانی در جراحی‌های پلاستیک تبدیل شده است و برای این محبوبیت دلایل خوبی دارد. این ماده به ازبین‌بردن چروک‌های ظریف، خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم، چروک پیشانی و خط اخم کمک می‌کند. از بوتاکس فقط در زمینه درمان زیبایی استفاده نمی‌شود بلکه می‌توان از آن برای مواردی دیگر همچون درمان میگرن، درمان تعریق بیش از اندازه و جلوگیری از دندان‌قروچه نیز استفاده کرد. به‌عنوان یک درمان تقریباً ارزان و سریع که می‌توان آن را در مطب پزشک انجام داد، بوتاکس نوعی معجزه محسوب می‌شود. امروزه افراد جوان‌، از بوتاکس به‌عنوان روشی برای جلوگیری از پیر شدن پوست استفاده می‌کنند. بااین‌حال چه سنی مناسب تزریق بوتاکس می‌باشد؟ چه زمانی می‌توان بهترین نتیجه را از تزریق بوتاکس دریافت کرد؟ در ادامه این مقاله در خصوص بهترین زمان برای تزریق بوتاکس پرداخته شده است.

چگونه می‌توان فهمید چه سنی برای تزریق بوتاکس مناسب است؟


چگونه می‌توان فهمید چه سنی برای تزریق بوتاکس مناسب است؟

دانستن دلیل تزریق بوتاکس

بیشتر افراد در دهه 20 یا اوایل دهه 30 سالگی متوجه پدیدآمدن خطوط و چروک‌های ظریف بر روی پوست خود می‌شوند. در دهه 40 تا 50 سالگی می‌توان انتظار پیدا شدن چروک‌های عمیق‌تری را داشت. افرادی که به‌تازگی دچار چروک‌های پوستی شده‌اند می‌توانند از بوتاکس برای جلوگیری از پیشرفت این خطوط استفاده کنند. این ماده با فلج کردن ماهیچه‌ها از عمیق‌تر شدن چروک‌ها جلوگیری می‌کند. به‌علاوه افراد می‌توانند از بوتاکس برای بهبود و کم‌تر شدن چین و چروک‌های پوست خود استفاده نمایند. در نتیجه می‌توان از بوتاکس به طور هم‌زمان برای جلوگیری از پدیدآمدن چروک‌های پوستی و بهبود چروک‌های قبلی استفاده نمود. هر زمانی که فرد بخواهد ماهیچه‌هایی را که باعث پدیدآمدن چروک‌های پوستی شده‌اند مورد هدف قرار دهد، می‌تواند تزریق بوتاکس را آغاز نماید.

درنظرگرفتن میزان و درجه تغییر پوست

پوست هر فرد درجه و میزان متفاوتی از پیری را تجربه می‌کند. سن مناسب برای تزریق بوتاکس توسط فاکتورهایی نظیر سنی که پوست کلاژن یا الاستین خود را ازدست‌داده، سنجیده می‌شود. هر دو این عوامل که باعث پدیدآمدن چروک در برخی از نقاط صورت می‌شوند ژنتیکی هستند. به همین دلیل است که بیشتر افراد چین و چروک‌هایی همانند والدین خود خواهند داشت.

دانستن و شناختن عواملی که باعث تغییر و پیری زودهنگام پوست می‌شوند.

به جز ژنتیک عوامل دیگری نیز در تعیین زمان شروع پیری پوست نقش دارند. گاهی سبک زندگی افراد و برخی از عوامل محیطی باعث می‌شوند تا کلاژن و الاستین پوست از بین رفته و فرد دچار چین‌وچروک و پیری زودهنگام پوست شود.  برخی از عوامل اصلی که باعث ایجاد این نوع از چروک‌های پوستی می‌شوند به شرح زیر می‌باشند.

 • آسیب‌های ناشی از آفتاب
 • سیگارکشیدن
 • استرس و کمبود خواب

درصورتی‌که پوست شما در مقایسه با اطرافیان زودتر دچار چروک و پیری پوست شده است، می‌توانید از بوتاکس در سنین کمتر به‌ عنوان یک روش درمانی استفاده کنید.

مشخص نمودن زمانی که می‌خواهید از مزایای بوتاکس لذت ببرید.

این روش درمانی تأییدیه استفاده در سنین 18 سال به بالا را دارد، بنابراین بیشتر افراد می‌توانند هر زمانی که احساس آمادگی داشتند، تزریق بوتاکس را انجام دهند. بوتاکس می‌تواند در داشتن پوستی شاداب و جوان‌تر به شما کمک کند. در آخر این به تصمیم شما بستگی دارد که می‌خواهید چه ظاهری داشته باشید و چه زمانی می‌خواهید از یک روش درمانی صددرصد نتیجه‌بخش استفاده کنید.

سن مناسب برای تزریق بوتاکس به پوست شما بستگی دارد.


سن شمادلیل انتخاب بوتاکس
دهه 20جلوگیری از پدیدآمدن چروک در اوایل دهه 30 سالگی
دهه 30تزریق بوتاکس از پیدا شدن تعدادی چروک پوستی به خصوص خطوط پنجه کلاغی، خط اخم و عمیق تر شدن آنها جلوگیری میکند.
دهه 40عمیق‌تر شدن چروک های پوستی، مخصوصا خطوط پنجه کلاغی اطراف چشم، خطوط پیشانی، خط اخم و چروک های پلک بالا
دهه 50خطوط و چروک های اطراف چشم عمیق تر شده چرا که یائسگی باعث خشکی بیشتر پوست می شود.
دهه 60در این دوران شما به جای جوانسازی پوست بیشتر به دنبال داشتن پوستی شاداب و زیباتر هستید.

تزریق بوتاکس در 20 سالگی برای پیشگیری از پدیدآمدن چروک‌های پوستی در آینده

تزریق بوتاکس در 20 سالگی برای پیشگیری از پدیدآمدن چروک‌های پوستی در آینده

اگرچه در این سن پوست شما چروک‌های بسیار کمی دارد اما می‌توانید برای جلوگیری از پدیدآمدن چروک‌های بیشتر در سنین بالاتر از دز کمتر بوتاکس در مقایسه با دزهای استاندارد استفاده کنید.

چروک‌های پوستی در دهه 20

در این سن افراد فقط در مواقع تکان دادن اعضای صورت خود با خطوط و چروک‌های پوستی مواجه می‌شوند. برای مثال:

این خطوط به‌عنوان چین و چروک‌های پویا شناخته می‌شوند و فقط در زمان تکان خوردن اعضای صورت ظاهر می‌شوند. به همین دلیل تزریق بوتاکس در دهه 20 سالگی از پدیدآمدن چروک‌های بیشتر در آینده جلوگیری می‌کند.

آسیب‌های ناشی از آفتاب و همچنین سیگارکشیدن از دلایل اصلی پیری زودهنگام پوست محسوب می‌شوند. زنان و مردانی که سیگار می‌کشند بیش از دیگران در معرض پیری زودهنگام پوست قرار دارند چرا که سیگارکشیدن:

 • پوست را از اکسیژن محروم می‌کند.
 • لایه بیرونی پوست را خشک می‌کند.
 • از چرخش خون در پوست جلوگیری کرده و باعث کاهش اکسیژن و مواد مغذی در پوست می‌شود.

سنین 25 تا 34 سالگی بیشترین میزان افراد سیگاری را به خود اختصاص داده است. این میزان چیزی نزدیک به 20% می‌باشد.

در صورت مواجه با شرایط زیر در دهه 20 سالگی به تزریق بوتاکس فکر کنید.

 • داشتن تجربه آفتاب‌سوختگی در روی صورت
 • گرفتن حمام آفتاب به‌صورت مداوم و بدون محافظت
 • انجام دادن سولاریم
 • سیگارکشیدن، چرا که باعث پیری زودرس پوست می‌شود.
 • نگرانی در خصوص چروک‌های احتمالی پوست و جلوگیری از ایجاد شدن آن‌ها

بوتاکس در دهه 30، جلوگیری از عمیق شدن چروک‌های پوست

بوتاکس در دهه 30، جلوگیری از عمیق شدن چروک‌های پوست

اگر در دهه 30 سالگی زندگی خود قرار دارید می‌توان گفت که تا کنون متوجه تعدادی چروک و خطوط بر روی پوست خود شده‌اید. بیشتر افراد تا اواخر دهه 30 زندگی متوجه چروک‌های پوستی نمی‌شوند به همین دلیل این دوران زمان مناسبی برای تزریق بوتاکس می‌باشد.

چروک‌های پوستی در دهه 30 زندگی

در این دوره چروک‌های صورت به‌خصوص چروک‌های اطراف چشم و ابرو بدون حرکت اعضای صورت نیز قابل تشخیص هستند. آفتاب گرفتن، کشیدن سیگار و همچنین خوردن الکل باعث ایجاد چین و چروک‌های زودرس در پوست می‌شوند. با این حال یکی از اصلی‌ترین دلایل ایجاد چروک‌های پوستی در دهه 30 زندگی افراد، استرس است. ثابت شده است که استرس سد دفاعی پوست را پایین می‌آورد. سد دفاعی پوست وظیفه ترمیم خودکار پوست را برعهده دارد. این سد دفاعی رطوبت پوست را حفظ می‌کند و با شکستن آن فرد دچار پیری زودرس پوست خواهد شد. بر اساس تحقیقات، عصبانیت و پریشانی نیز بر روی پوست تأثیر گذاشته و باعث ایجاد خطوط و چروک‌های عمیق پوستی می‌شوند. وقتی که چهره فرد حالت غمگین یا عصبانی به خود بگیرد، حافظه عضلانی این حالت اخم و ناراحتی را به‌مرورزمان تبدیل به چروک‌های پوستی می‌کند.

دلایل تزریق بوتاکس در دهه 30 زندگی

 • آفتاب گرفتن، شب‌بیداری و کشیدن سیگار در دهه 20
 • داشتن زندگی پر از استرس. تحقیقات نشان داده است که افراد بین 34 تا 45 سال بیش از دیگران در معرض استرس قرار دارند.

تزریق بوتاکس در دهه 40، درمان چروک‌ها قبل از عمیق‌تر و دائمی شدن

تزریق بوتاکس در دهه 40_ درمان چروک‌ها قبل از عمیق‌تر و دائمی شدن

در دهه 40 زندگی چروک‌های پوستی شما بیشتر و واضح‌تر از قبل خواهند بود چرا که با افزایش سن، سلول‌های پوستی به زمان بیشتری برای بازسازی احتیاج دارند و کلاژن و الاستین پوست سریع‌تر از قبل از بین می‌رود.

چروک‌های پوستی در دهه 40

بسیاری از افراد در این دوره شروع به تزریق بوتاکس می‌نمایند چرا که در این سن چروک‌ها عمیق‌تر شده و بدون حرکت اعضای صورت به طور کامل قابل تشخیص هستند.

افزایش سن یکی از اصلی‌ترین دلایل پیدایش چروک‌های پوستی در 40 سالگی می‌باشد. بااین‌حال سبک زندگی افراد می‌تواند پروسه افزایش سن را سرعت ببخشد. استفاده از الکل و داشتن استرس پوست را در معرض چروک‌های بیشتری قرار می‌دهد.

 • الکل: افراد 45 سال به بالا تقریباً دوبرابر بیشتر از افراد زیر 40 سال الکل مصرف می‌کنند. الکل پوست را دهیدراته کرده، ویتامین‌ها و مواد مغذی آن را بیرون می‌کشد و از این طریق و با ازبین‌بردن سلول‌های پوستی به پوست آسیبی دائمی می‌زند.
 • استرس: در این دوره افراد با فرزندان؛ شغل و پدر و مادر مسن خود سروکار دارند که همة این‌ها باعث افزایش فشار و استرس بر روی پوست می‌شود.

دلایل تزریق بوتاکس در دهه 40 زندگی

 • کم آب بودن پوست که خود باعث ایجاد چروک می‌شود.
 • داشتن زندگی پر از استرس و علاقه به داشتن پوستی شاداب به‌جای پوستی خسته

تزریق بوتاکس در دهه 50، بهبود بخشیدن به چروک‌های عمیق پوست قبل از دائمی شدن آن‌ها

تزریق بوتاکس در دهه 50، بهبود بخشیدن به چروک‌های عمیق پوست قبل از دائمی شدن آن‌ها

در این بازه از سن حجم چروک‌های پوستی عمیق بیشتر شده و بافت پوست به طور محسوسی تغییر می‌کند. احتمالاً شما متوجه لکه‌های پیری ناشی از آفتاب‌سوختگی خواهید شد و می‌بینید که پوست به دلیل ازدست‌دادن کلاژن و الاستین خود شل شده است.

چروک‌های پوستی در 50 سالگی

یائسگی تأثیر قابل‌توجهی بر پوست بانوان دارد. با کم‌شدن سطح استروژن، پوست به‌سختی می‌تواند رطوبت خود را حفظ کرده و خشک می‌شود و بیشتر در معرض چروک‌های پوستی قرار می‌گیرد.

پایین آمدن سطح استروژن می‌تواند:

 • خاصیت کشسانی پوست را کم کند که این باعث ایجاد چروک‌های پوستی می‌شود.
 • باعث ایجاد لکه‌های پوستی به‌خصوص در قسمت‌هایی که بیشتر در معرض تابش آفتاب بوده شود.
 • باعث تورم پوست شده و آن را بیش از قبل مستعد آسیب‌های ناشی از آفتاب و سیگارکشیدن کند که هر دوی این موارد باعث ایجاد چروک در پوست می‌شوند.

آسیب‌های ناشی از آفتاب گرفتن در افراد بالای 50 سال بیش از قبل ماندگار خواهد شد. بر اساس یک پژوهش آسیب‌های ناشی از آفتاب در بیش از 80% افراد باعث پیری پوست شده، و در ایجاد چین و چروک‌های پوستی، کاهش میزان کشسانی آن، زرد شدن و پدیدآمدن لکه‌های پوستی نقش به سزایی دارد. قرارگرفتن مداوم در معرض نور خورشید باعث ایجاد فوتوایجینگ می‌شود. در این نوع از آسیب‌دیدگی پوست قادر به بازسازی خود نمی‌باشد و پوست حالت سوختگی و چرمی به خود می‌گیرد.

دلایل تزریق بوتاکس در 50 سالگی

 • به‌زودی در دوره یائسگی قرار می‌گیرید. یا دوره یائسگی شما به‌تازگی یا چند سال قبل شروع شده است.
 • مدت زمان طولانی را در معرض نور خورشید بوده‌اید که این باعث تغییر بافت پوست و ایجاد چروک می‌شود.

تزریق بوتاکس در 60 سالگی، برای نامحسوس کردن چروک‌های پوستی و داشتن پوستی شاداب‌تر

تزریق بوتاکس در 60 سالگی، برای نامحسوس کردن چروک‌های پوستی و داشتن پوستی شاداب‌تر

بیشتر افراد در این سن به‌جای استفاده از جراحی برای جوانسازی پوست بیشتر به دنبال رسیدن به پوستی شاداب به کمک روش‌های بدون جراحی هستند. در این بازه زمانی می‌توان به کمک ادغام بوتاکس با دیگر روش‌های درمانی ظاهر افراد را بهبود بخشید در حالی‌ که جراحی به‌طورکلی ظاهر افراد را تغییر می‌دهد.

چروک‌های پوستی در 60 سالگی

حتی اگر در طول عمر خود به‌ خوبی از پوست خود مراقبت کرده باشید، کاهش میزان کلاژن پوست که از 20 سالگی شروع می‌شود باعث پدیدآمدن چروک‌های پوستی در 60 سالگی خواهد شد. میزان این چروک‌ها به میزان مراقبت‌های پوستی شما در طی این سال‌ها بستگی دارد. درصورتی‌که در طول زندگی خود سیگار کشیده بودید یا الکل مصرف می‌کردید و یا به آفتاب گرفتن علاقه داشته‌اید بیش از دیگران دچار چروک‌های پوستی خواهید شد.

دلایل تزریق بوتاکس در 60 سالگی

 • آفتاب‌گرفتن‌های متعدد یا استفاده از دستگاه سولاریم در گذشته
 • داشتن پوستی سرحال و شاداب به‌ جای جوانسازی‌هایی بیش از حد و ۳۰ساله به‌ نظر رسیدن

سؤالات متداول


از چه سنی باید استفاده بوتاکس را متوقف کنیم؟

هیچ محدودیت سنی بالایی برای استفاده از بوتاکس وجود ندارد. در حقیقت بسیاری از افراد 60 سال به بالا از ظاهر شاداب و جوان‌تر شده خود که به کمک بوتاکس و درمان‌های تکمیلی آن به وجود آمده است لذت می‌برند.

از چه سنی باید تزریق بوتاکس را شروع کرد؟

تزریق بوتاکس را می‌توان از 18 سالگی آغاز کرد درحالی‌که بیشتر افراد در این سن نیازی به بوتاکس نخواهند داشت. در مرکز زیبایی هر فرد به طور دقیق معاینه شده و مناسب‌ترین گزینه درمانی به وی ارائه می‌شود. برای مثال برخی از افراد در اوایل 20 سالگی برای پیشگیری از پدیدآمدن چروک‌های پوستی نیاز به تزریق بوتاکس خواهند داشت. به طور میانگین بیشتر افرادی که از بوتاکس استفاده می‌کنند 35 سال دارند.

آیا استفاده از بوتاکس در دهه 20 سالگی بی‌خطر است؟

استفاده از بوتاکس در سنین کم خطراتی در پی دارد. در برخی موارد ممکن است عضله‌ای که بوتاکس به آن تزریق شده دچار آتروفی یا ضعف عضلانی شود. این عضلات به دلیل استفاده نشدن به‌مرورزمان تحلیل رفته و کوچک می‌شوند و در نتیجه صورت حجم خود را دست داده و لاغر می‌گردد. لاغر شدن پیش از اندازه صورت باعث پیر نشان‌دادن فرد می‌شود.

محبوب‌ترین سن برای تزریق بوتاکس چه سنی است؟

بر اساس یک مطالعه نزدیک به 60% افرادی که بوتاکس تزریق می‌کنند بین 40 تا 54 سال سن دارند.

بعد از قطع مصرف بوتاکس چه اتفاقی می‌افتد؟

تنها تأثیر قطع کردن مصرف بوتاکس بعد از سال‌ها تزریق مداوم بازگشت چروک‌های پوستی می‌باشد. البته در مقایسه با افرادی که بوتاکس تزریق نکرده‌اند این چروک‌ها کمی آهسته‌تر بر روی پوست ایجاد خواهند شد. بوتاکس عضلات صورت را ضعیف‌تر کرده و روند ظهور مجدد چروک‌های پوستی را کند می‌کند.

آیا بعد از رفتن اثر بوتاکس شخص پیرتر به نظر خواهد رسید؟

خیر، بعد از تمام شدن اثر بوتاکس چهره فرد مسن‌تر دیده نخواهد شد.

آیا مصرف بوتاکس به‌مرور زمان مضر خواهد شد؟

استفاده از سم بوتولینوم برای مقاصد زیبایی هیچ عوارض دائمی و خطرناکی در پی نخواهد داشت. بااین‌حال کمک‌گرفتن از یک متخصص پوست باتجربه تمامی خطرات احتمالی تزریق بوتاکس را کاهش خواهد داد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ