مشاوره رایگان
واتساپ

عوارض لیفت با نخ در نواحی مختلف صورت و بدن + روش های مراقبت

۳۰ آذر ۱۴۰۱

لیفت با نخ نیازی به برش و بخیه ندارد و یک جایگزین غیرتهاجمی برای جراحی لیفت صورت است. نتایج حاصل از لیفت با نخ تقریباً بدون هیچ وقفه‌ای نمایان خواهد شد. در این روش، بافت‌های صورت در وضعیت بهتری نسبت قبل فیکس می‌شوند، بعد از این عمل نیازی به استراحت برای بهبودی نیست. لیفت با نخ به عنوان یک روش سرپایی شناخته می‌شود و هیچ عارضه جدی ندارد، همچنین یک روش کم تهاجمی بوده و نتایج رضایت بخشی را ارائه می‌دهد؛ در نتیجه معمولاً توسط بیماران و پزشکان انتخاب می‌شود. این روش مانند روش‌های تزریقی در مطب پزشک قابل انجام است. در این مقاله به عوارض جانبی احتمالی بعد از لیفت با نخ و نیز مراقبت‌های بعد از قبل برای به حداقل رساندن عوارض، پرداخته می‌شود.

عوارض لیفت با نخ

عوارض لیفت با نخ

به طور کلی لیفت با نخ در هر قسمت صورت یا بدن میتواند عوارض مشترکی داشته باشد که عموماً کم خطر و جزئی هستند، اما تا سپری شدن دوران نقاهت باقی خواهند ماند.

عارضه جانبی که معمولاً بعد از عمل‌های زیبایی سرپایی متداول است، تورم و کبودی می‌باشد. میزان تورم و کبودی از فردی به فرد دیگر متفاوت است، اما معمولاً قابل کنترل است. در بیشتر موارد، تورم در ۲۴ تا ۴۸ ساعت اول بعد از عمل قابل ملاحظه‌تر است.

کبودی، التهاب و قرمزی بعد از لیفت با نخ

کبودی، التهاب و قرمزی بعد از لیفت با نخ

با وجود اینکه لیفت با نخ یکی از کم تهاجمی‌ترین روش‌های زیبایی است، اما ممکن است بعد از عمل مقداری درد، تورم و کبودی را تجربه کنید. این عوارض معمولاً شایع‌ترین عوارض لیفت با نخ هستند.

پس از لیفت با نخ، بیماران ممکن است تورم خفیف، کبودی یا حساسیت را در محل بخیه‌ها تجربه کنند. دارو‌های مسکن بدون نسخه به کاهش این علائم کمک می‌کنند. این عوارض باید در عرض ۳ تا ۵ روز از بین بروند. کبودی و تورم بعد از لیفت با نخ بسیار شایع هستند، اما در برخی موارد کبودی ایجاد نمی‌شود.

روش‌های کاهش التهاب و کبودی پس از لیفت صورت با نخ

می‌توانید از کیسه‌های یخ برای کاهش تورم و درد در نواحی تحت درمان استفاده کنید. نواحی تحت درمان ممکن است ۲ تا ۷ روز بعد از عمل، قرمز، متورم یا کبود باشند. اگر کبودی ایجاد شد، می‌توانید مصرف مکمل آرنیکا را ادامه دهید، اما از ژل موضعی آرنیکا استفاده نکنید. می‌توانید برای کمک به کاهش کبودی، آب آناناس تازه بنوشید یا از مکمل‌های بروملین استفاده کنید.

یک پزشک به بیماران توصیه می‌کند که بعد از عمل از حرکات دادن بیش از حد صورت، خوابیدن روی صورت، اصلاح، استفاده از پاک کننده‌های خشن، ورزش شدید و همچنین ماساژ یا مالیدن ناحیه تحت درمان خودداری کنند.

درد پس از لیفت با نخ

یکی از شایع‌ترین عوارض گزارش شده بعد از لیفت با نخ، احساس درد و ناراحتی است. روش لیفت با نخ یک روش کم تهاجمی است؛ اما کاملاً بدون درد نیست. در ۴۸ ساعت اول بعد از عمل ممکن است در هنگام خندیدن یا باز کردن دهان احساس درد کنید؛ اما این درد در طی چند روز آینده کاهش می‌یابد.

کاهش درد پس از لیفت با نخ

در صورت درد می‌توانید از مسکن‌هایی مانند پاراستامول استفاده کنید. در ۴۸ ساعت اول بعد از عمل از مصرف داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی خودداری کنید. در صورت تداوم درد، لطفا با پزشک یا کلینیک خود تماس بگیرید.

احساس درد، ناراحتی یا کشش طبیعی است. برای کاهش این عوارض می‌توانید از ۱ یا ۲ قرص پاراستامول ۵۰۰ میلی گرم، هر ۶ ساعت یکبار استفاده کنید. از مصرف هر گونه داروی ضد التهابی مانند نوروفن خودداری کنید، زیرا التهاب برای شروع فرآیند کلاژن سازی جدید ضروری است. نوروفن و داروهای مشابه روند کلاژن سازی را سرکوب می‌کنند.

فرورفتگی پوست و جابجا شدن نخ

فرورفتگی پوست و جابجا شدن نخ

جلوگیری از فرورفتگی پوست و ایجاد عدم تقارن، شاید سخت‌ترین مرحله لیفت با نخ باشد. بنابراین پیشگیری مهمتر از اصلاح است. بیماران جوان‌تر کمتر در معرض خطر فرورفتگی پوست قرار دارند.

برطرف کردن فرورفتگی های پوست و جابجا شدن نخ

برطرف کردن فرورفتگی های پوست و جابجا شدن نخ

برای جلوگیری از ایجاد فرورفتگی در پوست، باید مطمئن شوید که هر گونه فرورفتگی در پوست، درحین عمل و قبل از بریدن نخ‌ها از بین برود. قرار دادن نخ‌ها در لایه‌ای کمی عمیق تر از پوست هم می‌تواند از این امر جلوگیری کند. در برخی موارد هم ممکن است به استفاده از نخ اضافی یا فیلر‌های هیالورونیک اسید نیاز باشد. در موارد بسیار نادری ممکن است نیاز باشد نخ‌های برداشته شوند. برخی از پزشکان گره زدن نخ‌ها را توصیه می‌کنند، زیرا به نظر می‌رسد که متصل کردن نخ‌ها به یکدیگر از جا به جایی آن‌ها جلوگیری می‌کند.

برداشتن نخ‌ها معمولاً توصیه نمی‌شود، چون عوارض بیشتری به دنبال دارد. در صورت جا به جا شدن نخ‌ها پزشک یکی از روش‌های زیر را توصیه می‌کند.

 • استفاده از نخ‌های بیشتر برای رفع مشکل
 • ۶ تا ۹ ماه صبر کنید تا نخ‌ها جذب شوند
 • استفاده از فیلر‌های هیالورونیک اسید برای رفع مشکل

برداشتن نخ معمولاً انجام نمی‌شود، چون با خطراتی مانند، ماندن جای زخم، عفونت و ناتوانی در خارج کردن نخ به طور کامل، همراه است.

عدم رضایت فرد و نامتقارن شدن صورت

نامتقارن شدن صورت بعد از لیفت با نخ

عدم تقارن صورت یکی دیگر از عوارضی است که ممکن است در نتیجه لیفت با نخ ایجاد شود. عدم تقارن صورت می‌تواند ناشی از عواملی مانند، استفاده از بی‌حس کننده‌ها، عدم تقارن ذاتی صورت یا لیفت ناکافی یک طرف صورت باشد. عدم تقارن صورت نارضایتی بیمار را به دنبال خواهد داشت، و این امر بسیار مهم است زیرا معمولاً افراد برای احساس رضایت بیشتر نسبت به صورت خود به لیفت با نخ روی می‌آورند.

راه حل رفع عدم تقارن صورت در لیفت با نخ

از آنجایی که عدم تقارن صورت می‌تواند ناشی از عوامل مختلفی مانند استفاده از بیهوشی، عدم تقارن ذاتی صورت و یا لیفت ناکافی در یک طرف صورت باشد، بنابراین اعمال مقدار مناسب بی‌حسی قبل از عمل بسیار مهم است. به بیمار اطمینان دهید که عوارض بعد از عمل موقتی هستند. همچنین بسیار مهم است که قبل از عمل پزشک یک جلسه مشاوره با بیمار صورت دهد و هر گونه عدم تقارن ذاتی صورت را بررسی کند و نتایج قابل انتظار را برای فرد توضیح دهد. اگر لیفت صورت کافی نباشد پزشک می‌تواند آن را اصلاح کند.

مهم‌ترین عامل ایجاد حس رضایت در بیمار است. پزشک باید بیمار را با محدودیت‌های روش لیفت با نخ آشنا کند و به بیمار کمک که انتظارات واقع بینانه‌ای از نتایج عمل داشته باشد و به بیمار وعده‌های غیر واقعی ندهد. برخی مشکلات و عوارض ناشی از لیفت با نخ را می‌توان با تزریق فیلر‌های هیالورونیک اسید، تزریق چربی و استفاده از نخ‌های اضافه مدیریت کرد. در صورت لزوم پزشک این روش‌ها را با شما درمیان می‌گذارد.

هماتوم

در موارد نادر، هنگامی که پزشک به طور تصادفی به دیواره رگ خونی آسیب برساند و باعث نفوذ خون به ناحیه اطراف در طول عمل شود، بیماران ممکن است دچار هماتوم شوند. در موارد بسیار نادر، اگر عصب عمیق صورت در طول عمل آسیب ببیند، ممکن است فلج یا بی‌حرکتی دائمی رخ دهد. موارد هماتوم و بی حرکتی دائمی نادر و دور از ذهن هستند، اما غیرممکن نیست.

رفع هماتوم پس از لیفت با نخ

توصیه می‌شود ۲۰ میلی گرم کنالوگ در همان روز تجویز شود.

عفونت

عفونت بعد از لیفت با نخ

عفونت یکی از عوارض نادر لیفت با نخ است که معمولاً در اثر استفاده از نخ‌های غیرمجاز در سالن‌های زیبایی ایجاد می‌شود. ایم عفونت در اثر واکنش بدن به یک جسم خارجی ایجاد می‌شود.

رفع عفونت در لیفت با نخ

در این موارد نیاز به آزمایش خون برای تعیین نوع عفونت است، سپس برای بیمار  به مدت یک هفته آنتی بیوتیک تجویز می‌شود. (منبع) هنگام انتخاب کلینیک برای انجام جراحی باید همیشه مراقب باشید. علاوه بر این باید بعد از عمل از دست زدن به صورت و استفاده از محصولات آرایشی و بهداشتی خودداری کنید.

عوارض لیفت با نخ در قسمت‌های مختلف صورت و بدن

علاوه بر عوارض متداول لیفت با نخ، برخی از قسمت‌های صورت یا بدن ممکن است عوارض متفاوتی نسبت به این درمان نشان دهند.

عوارض لیفت پیشانی با نخ

لیفت پیشانی با نخ علاوه بر عوارض متداول می‌تواند باعث سفت شدن و کشیده شدن بیش از حد پوست و عدم تقارن صورت شود.

عوارض لیفت شقیقه با نخ

لیفت شقیقه با نخ میتواند باعث تورم و کبودی دور چشم شود.

عوارض لیفت ابرو با نخ

در لیفت ابرو با نخ حتماً آسیب رساندن به عروق پیشانی و صورت وجود داشته و ممکن است دور چشم دچار کبودی شود.

عوارض لیفت بینی با نخ

لیفت بینی با نخ برای برخی اشکال بینی و برخی انواع پوست مناسب نیست، در نتیجه باید قبل از عمل با پزشک خود مشورت کنید. اگر نتایج لیفت بینی با نخ برایتان رضایت بخش نبوده؛ احتمالاً شما گزینه مناسبی برای انجام این روش نبوده‌اید. اگر این روش به طور مداوم و به تنهایی انجام شود ممکن است نتایج بدشکلی را ایجاد کند.

عوارض لیفت گونه با نخ

بعد از لیفت گونه با نخ، فرورفتگی بافت پوست گونه و حرکت کردن نخ در این ناحیه جز شایع ترین عوارض آن است.

عوارض لیفت سینه با نخ

لیفت سینه با نخ نتایج فوق‌العاده‌ای را در سینه‌هایی با افتادگی نسبی که زیاد سنگین نیستند ارائه می‌دهد. تنها شرط این روش این است که وزن سینه‌ها برای نخ‌ها قابل تحمل باشد. در سینه‌های بزرگ و سنگین ممکن است لیفت با نخ کارساز نباشد.

عوارض لیفت شکم با نخ

در لیفت شکم با نخ بیمار ممکن است احساس سفتی، تیرکشیدن و کشیدگی در زیر پوست شکم خود داشته باشد، که او را در فعالیت‌های روزانه کمی محدود کند. در شرایط خاص ممکن است که نخ ها در زیر پوست پاره شوند.

کار هایی که بعد از لیفت با نخ بایستی انجام دهید

این روش درمانی حداقل زمان بهبودی را دارد، اما باز هم اقداماتی هستند که با انجام آن‌ها می‌توانید روند بهبودی را سرعت ببخشید. برخی بیماران ممکن است بعد از عمل لیفت با نخ به دلیل استفاده از دارو‌های بی‌حسی یا بی‌هوشی دچار حالت تهوع شوند. اما این حالت بعد از نوشیدن مقداری آب از بین می‌رود.

در ادامه به مواردی پرداخته می‌شود که باید بعد از لیفت با نخ باید انجام دهید:

 • در صورت ایجاد تورم و کبودی در هفته اول بعد از عمل، چهار تا پنج بار در روز روی ناحیه تحت درمان یخ قرار دهید.
 • حرکات صورت را برای یک روز محدود کنید. پس از انجام عمل حتماً یک روز کامل را استراحت کنید.
 • شما می‌توانید مثل سابق حرکت کنید، اما تا سه هفته بعد از عمل باید از انجام فعالیت‌های سنگین یا بلند کردن اجسام خودداری کنید.
 • می‌توانید پس از انجام عمل در صورت لزوم از مسکن استفاده کنید. سعی کنید داروها را بعد از غذا مصرف کنید تا از خطر تهوع جلوگیری کنید.
 • بهتر است تا دو هفته بعد از درمان از مصرف آسپرین خودداری کنید.
 • حداقل به مدت ۴۸ ساعت از مصرف محصولات آرایشی و بهداشتی خودداری کنید.
 • از نوشیدن با نی خودداری کنید و حداقل به مدت یک هفته از مایعات و غذا‌های نرم استفاده کنید.
 • حداقل به مدت دو هفته از جویدن آدامس خودداری کنید.
 • احساس ناراحتی خفیف در دو روز اول پس از عمل طبیعی است، این احساس به تدریج کاهش می‌یابد.
 • سعی کنید یک هفته سر خود را بالا نگه دارید.
 • حداقل به مدت سه هفته از کشیدن پوست صورت، ماساژ، اسکراب یا لایه برداری پوست خودداری کنید. همچنین حداقل تا ۱۲ ساعت از لمس کردن و شستن صورت خودداری کنید.
 • تمامی اقدامات مراقبتی را طبق دستور پزشک انجام دهید.
 • توصیه می‌شود برای جلوگیری از تورم به پشت بخوابید. از فشار آوردن به صورت خودداری کنید چون ممکن است این کار باعث جا به جایی نخ‌ها شود.
 • حداقل تا دو هفته پس از لیفت با نخ از انجام هرگونه درمان دندانپزشکی خودداری کنید.
 • در صورت درد یا تورم غیر معمول، باید با پزشک خود مشورت کرده و سریعاً برای درمان اقدام کنید.

نتیجه گیری

با وجود عوارض احتمالی که ممکن است در اثر لیفت با نخ ایجاد شوند، توافق عمومی بر این است که لیفت با نخ یکی از پیشرفته‌ترین، کم تهاجمی‌ترین و ایمن‌ترین روش‌های زیبایی غیرجراحی است. با دانستن علت، اثرات و روش‌های صحیح برای مدیریت عوارض احتمالی مختلف، یک پزشک می‌تواند با خیال راحت بهترین نتایج را به بیماران ارائه دهد. حتماً این روش را در کلینیک معتبر و با کمک پزشکان حرفه ای انجام دهید تا عوارض آن به حداقل برسد.

سوالات متداول

عوارض جانبی نخ دندانه دار چیست؟

برای برش نخ‌های دندانه دار باید این نخ‌ها به صورت دوطرفه ثابت نگه داشته شوند. در غیر این صورت ممکن است دندان‌ها نخ به خوبی در پوست جای نگیرند و این امر خطر جا به جایی نخ را به همراه دارد.

در این صورت ممکن است علاوه بر جا به جایی نخ، شکستگی نخ هم ایجاد شود. اگرچه از موادی مانند PLLA و PCL برای روش‌های لیفت با نخ استفاده می‌شود، اما رایج ترین ماده مورد استفاده PDO است. ماهیت PDO به گونه‌ای است که در صورت قرار گرفتن در معرض رطوبت هوا به راحتی می‌شکند و نمی‌تواند استحکام خود را حفظ کند. ذخیره سازی طولانی مدت یا نامناسب نخ‌ها باعث می‌شود نخ‌ها شکننده شوند و قابلیت تثبیت خود را از دست بدهند و در نتیجه بعد از قرار گرفتن در پوست، جا به جا شوند.

برای جلوگیری از گلوله شدن نخ چه باید کرد؟

برای جلوگیری از گلوله شدن نخ، باید هنگام انتخاب نقطه ورود نخ، حرکت پوست را بر اساس حالت عضله زایگوماتیک در نظر بگیرید. همچنین، پزشک باید مطمئن شود که نخ‌ها به درستی بریده شده‌اند.

چقدر طول می‌کشد تا نتایج لیفت با نخ نمایان شوند؟

احتمالا بلافاصله بعد از عمل مقداری سفت شدن و بالا رفتن پوست قابل مشاهده است، اما نتایج با گذشت سه هفته بیشتر نمایان خواهند شد. در اثر روند کلاژن سازی طبیعی بدن، نتایج لیفت با نخ به مرور زمان بیشتر نمایان خواهد شد.

آیا لیفت با نخ PDO ممکن است نتیجه ندهد؟

عوارض جزئی در ۱۵ تا ۲۰ درصد روش‌ها وجود دارند، اما این عوارض به راحتی اصلاح می‌شوند. از عوارض بالقوه آن می‌توان به درد بخیه‌ها (به ویژه در افراد با پوست نازک) اشاره کرد.

آیا لیفت با نخ می‌تواند به اعصاب آسیب برساند؟

عوارض جدی این روش شامل آسیب به رگ‌های خونی و آسیب عصب صورت است که در نتیجه آن فلج صورت رخ می‌دهد، اما این عوارض بسیار نادر هستند.

آیا ممکن است بدن نخ‌ها را پس بزند؟

لیفت با نخ PDO توسط FDA تایید شده است و پلی دی اکسانون بیش از یک دهه است که به طور گسترده برای جراحی قلب و عروق و سایر اهداف پزشکی استفاده می‌شود. این ماده ذاتاً ایمن است و بدن آن را پس نمی‌زند.

آیا ایجاد توده بعد از لیفت با نخ طبیعی است؟

اگرچه نادر است، اما ایجاد یک توده دردناک پس از عمل لیفت با نخ غیر معمول نیست. این ممکن است به دلیل گلوله شدن یا پیچ خوردن نخ در زیر پوست باشد.

آیا ممکن است نخ‌ها در صورت جا به جا شوند؟

ممکن است نقاط سوراخی که برای وارد کردن نخ‌ها استفاده شده‌اند را برای چند هفته در حین بهبودی احساس کنید. همچنین ممکن است در پوست احساس سفتی یا کشیدگی داشته باشید. در برخی موارد ممکن است نخ‌ها جا به جا شوند. این حالت ممکن است در صورت شکستن نخ‌ها اتفاق بیفتد.

آیا نخ ها می‌توانند باعث فیبروز شوند؟

صرف نظر از نوع ماده نخ، فیبروز ممکن است رخ دهد. یک اثر طولانی مدت مشابه برای نخ های قابل جذب مانند پلی دی اکسانون نیز مشاهده می‌شود. با این حال، چنین تأثیری با افزایش مقدار بافت فیبری زیر پوستی، که برای تعلیق افتادگی آن بسیار ضعیف است، کشش پوست را بهبود می‌بخشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *