درمان لبخند لثه ای با تزریق بوتاکس چه مزایا و معایبی دارد؟

۱۸ دی ۱۴۰۲

لبخند لثه‌ای به حالتی گفته می‌شود که دندان‌ها و مقدار زیادی از لثه‌های فرد به هنگام لبخند زدن نمایان می‌شوند. این عارضه دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد ازجمله مشکلات مربوط به رشد فک و دندان‌ها تا داشتن دندان‌های بزرگ.

یکی از دلایل این عارضه بیش فعالی عضله‌ی کنترل کننده‌ی لب فوقانی بوده که باعث بالا رفتن بیش از حد لب به هنگام لبخند زدن خواهد شد. در این صورت تزریق بوتاکس یا دیگر محصولات حاوی سم بوتولینم می‌توانند فعالیت این عضله را کاهش داده و بالا رفتن لب به هنگام لبخند زدن را کمتر کنند.

برای درمان لبخند لثه‌ای راه‌های زیادی وجود دارد از جمله تزریق بوتاکس که یکی از موثرترین روش‌های غیرجراحی با کمترین عوارض برای بیمار است. دکتر الناز احمدی در کلینیک زیبایی زعفرانیه بهترین راه برای درمان لبخند لثه‌ای را به شما پیشنهاد خواهند کرد.

چه عواملی باعث لبخند لثه‌ای می‌شوند؟


لبخند لثه‌ای به حالتی گفته می‌شود که لب فوقانی فرد به هنگام لبخند زدن بالای خط لثه‌ها قرار می‌گیرد. در حالت طبیعی به هنگام لبخند زدن تنها مثلث‌های کوچک صورتی در بین دندان‌ها (جینجیوا) دیده خواهند شد. در حالی که لبخند طبیعی هر فرد زیباست ما به بیماران خود کمک می‌کنیم تا حالتی از لبخند که به نظر آن‌ها بهترین است را داشته باشند. لبخند طبیعی یا ایده آل نباید بیش از 2 میلی متر از لثه‌ها را نمایان کند در حالی که لبخند لثه‌ای بیش از 3 میلی متر از بافت لثه را نمایان خواهد کرد. افرادی که لبخند لثه‌ای دارند احساس می‌کنند که دندان‌ها کوچکی داشته و از لبخند زدن پرهیز می‌کنند. این عارضه همچنین می‌تواند اعتماد به نفس افراد را کاهش دهد.

در زیر به برخی از دلایل شایع بروز لبخند لثه‌ای اشاره خواهیم کرد:

 • بزرگی بافت لثه یا هایپرتروفی آن می‌تواند باعث لبخند لثه‌ای شود. (رشد بیش از حد بافت لثه ممکن است در اثر مصرف برخی داروها ایجاد شده باشد و در برخی از موارد آن انجام عمل جراحی توصیه می‌شود)
 • رشد بیش از حد فک فوقانی یا استخوان ماگزیلا می‌تواند باعث نمایان شدن لثه‌ها به هنگام لبخند زدن شود. (این یک عارضه‌ی ژنتیکی است)
 • کوتاه بودن یا بیش فعالی عضله‌ی لب فوقانی می‌تواند باعث نمایان شدن لثه‌ها به هنگام لبخند زدن شود.
 • شکل و اندازه‌ی دندان‌ها می‌توانند در بروز این عارضه تأثیر گذار باشند. در صورت کوچک بودن دندان‌ها بافت لثه‌ی بیشتری به هنگام لبخند زدن دیده خواهد شد.

بهترین راه برای درمان لبخند لثه‌ای چیست؟


روش‌های درمانی مورد استفاده به علت بروز لبخند لثه‌ای بستگی خواهند داشت. در صورتی که بافت لثه خیلی زیاد باشد می‌توان از یک روش جراحی به نام آشکار سازی تاج دندان استفاده کرده و با برداشتن بافت اضافی لثه، دندان زیر آن را آشکار ساخت. در صورتی که دندان‌ها مشکل داشته باشند می‌توان با قرار دادن تاج بر روی آن‌ها و یا استفاده از ونیرهای سرامیکی آن‌ها را بزرگ‌تر کرد. بیش فعالی لب فوقانی نیز با استفاده از تزریق بوتاکس به طور موقتی و با استفاده از عمل جراحی به طور دائم قابل کنترل خواهد بود. مشکلات مربوط به فک پیچیده‌ترین علت بروز لبخند لثه‌ای هستند که می‌توان آن‌ها را نیز با جراحی فک درمان کرد. ممکن است از روش‌های ارتودنسی نیز به همراه روش‌های گفته شده استفاده شود.

بهترین راه برای درمان لبخند لثه‌ای

بوتاکس چیست؟


بوتاکس و دیگر محصولات حاوی سم بوتولینم نوعی سم قدرتمند عصبی هستند که از باکتری کلستریدیوم بوتولینم گرفته می‌شوند.

انقباضات عضلانی زمانی ایجاد می‌شوند که نوعی انتقال دهنده‌ی عصبی به نام استیل کولین از طریق اعصاب به سلول‌های عضلانی رسیده و آن‌ها را منقبض کند. زمانی که بوتاکس به عضله تزریق می‌شود ترشح استیل کولین از اعصاب تحریک کننده‌ی آن‌ها متوقف خواهد شد. درنتیجه انقباضات عضلانی ضعیف شده و میزان بالا رفتن لب به هنگام لبخند زدن کم‌تر می‌شود.

پس از اولین جلسه‌ی درمانی عضلات بالا برنده‌ی لب تحلیل رفته (آتروفی) و میزان بالا رفتن آن‌ها به هنگام لبخند زدن کاهش می‌یابد.

مزایای درمان لبخند لثه‌ای با تزریق بوتاکس


در زیر به برخی از مزایای درمان لبخند لثه‌ای با استفاده از بوتاکس اشاره خواهیم کرد:

مزایای درمان لبخند لثه‌ای

 • تزریق بوتاکس درد و ناراحتی بسیار کمی به همراه داشته که این ناراحتی در جلسات درمان بعدی کم‌تر نیز خواهد شد.
 • این تزریق نیازی به بهبودی پس از درمان نداشته و می‌توانید بلافاصله پس از انجام عمل به کار های قبلی خود ادامه دهید.
 • بوتاکس نسبت به عمل جراحی و دیگر روش‌های درمانی مورد استفاده مقرون به صرفه است.
 • نتیجه‌ی عمل ظاهری طبیعی داشته و در زمان کمی می‌توان از این تزریق نتیجه گرفت.
 • می‌توان با توجه به نتیجه‌ی مطلوب، تزریقات را تنظیم کرد.

بوتاکس چگونه لبخند لثه‌ای را از بین می‌برد؟


می‌توان به شکلی مؤثر و ساده، لبخند لثه‌ای را با استفاده از تزریق بوتاکس درمان کرد. اصلی‌ترین مزیت این روش غیرتهاجمی و سریع بودن آن است. بوتاکس حاوی تیپ A سم بوتولینم بوده و می‌تواند میزان انقباض عضلات لب فوقانی را به هنگام لبخند زدن محدود کند. درنتیجه لثه‌های شما در پشت لب باقی خواهند ماند. مقدار دو واحد یا بیشتر از این ماده نیز به محدوده‌ی بین بینی و لب فوقانی تزریق می‌شود تا نتیجه‌ای طبیعی‌تر و زیباتر به دست آید.

بوتاکس چگونه لبخند لثه‌ای

به یاد داشته باشید که تزریق بوتاکس یک روش درمانی کم تهاجمی است. لب فوقانی پس از تزریق بوتاکس توانایی انقباض زیادی نداشته و به هنگام لبخند زدن کم‌تر از قبل بالا می‌رود. این روش بسیار مؤثر بوده و نتایج آن معمولاً تا 3 ماه باقی خواهند ماند. بر اساس شواهد موجود می‌توان گفت که پس از انجام مجدد این روش درمانی، ماندگاری آن پس از هر تزریق افزایش خواهد یافت. فرد بلافاصله پس از تزریق می‌تواند به محل کار خود بازگشته و نتیجه‌ی عمل نیز بلافاصله پس از تزریق قابل مشاهده خواهد بود و در عرض 2 هفته بیشترین اثر را مشاهده خواهید کرد.

چه کسانی می‌توانند لبخند لثه‌ای خود را با تزریق بوتاکس درمان کنند؟


اگر داشتن لبخند لثه‌ای شما را اذیت کرده و به هنگام لبخند زدن بخش زیادی از لثه‌های شما نمایان می‌شود می‌توانید از تزریق بوتاکس برای رفع این مشکل استفاده کنید.

تزریق بوتاکس لبخند لثه‌ای

قبل از انجام درمان یک جلسه‌ی مشاوره با پزشک متخصص وجود خواهد داشت. در طی این جلسه وضعیت شما به طور کامل بررسی شده و در مورد نیازها و سوابق پزشکی شما صحبت خواهد شد. بدین ترتیب می‌توان از بی خطر و مؤثر بودن این روش درمانی برای شما اطمینان حاصل کرد. معمولاً معیارهای زیر نشان دهنده‌ی مناسب بودن این روش درمانی برای فرد خواهند بود:

 • افراد بین 25 تا 65 سال می‌توانند از این روش استفاده کنند.
 • مهم است که نکات بهداشتی دهان و دندان را رعایت کرده و به طور منظم از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.
 • مطمئن شوید که به بیماری‌های لثه مبتلا نیستید.
 • پوست شما در زمان درمان باید وضعیت مناسبی داشته باشد.
 • وضعیت لب شما در زمان درمان باید مناسب باشد.

چه کسانی برای انجام این روش درمانی مناسب نیستند؟


تزریق بوتاکس معمولاً برای همه‌ی افرادی که به بیماری‌های جدی مبتلا نبوده و داروی خاصی مصرف نمی‌کنند مناسب است. با این حال مواردی وجود دارند که می‌توانند انجام این روش درمانی را برای شما ممنوع کنند:

در صورت موارد زیر از تزریق بوتاکس خودداری کنید:

همچنین لازم است تا موارد زیر را به پزشک خود اطلاع دهید:

 • ابتلا به بیماری‌های عضلانی (مثل فلج بل)
 • ابتلا به هرگونه بیماری عصبی و عروقی
 • مصرف هرگونه داروی تاثیرگذار بر انعقاد خون
 • مصرف هرگونه دارو
 • وجود نگرانی‌های روانی

آماده سازی


یک هفته قبل از درمان باید مصرف آسپرین، ایبوپروفن، ویتامین E و مکمل‌های روغن ماهی را متوقف کنید. این داروها می‌توانند احتمال خونریزی و کبودی را افزایش دهند. مصرف استامینوفن منعی نخواهد داشت.

در صورتی که هرگونه دارویی برای شما تجویز شده است – مثل آسپرین – مصرف آن را متوقف نکرده و ابتدا با پزشک خود مشورت کنید.

مراحل درمان لبخند لثه‌ای با بوتاکس در کلینیک زیبایی زعفرانیه


مرحله‌ی اول مشاوره


لازم است بدانید که بوتاکس یک داروی نیازمند نسخه‌ی پزشک بوده و قبل از تجویز آن باید مشاوره‌ی لازم با پزشک مربوطه انجام شود. در زمان مراجعه به کلینیک پزشک از شما می‌خواهد تا یک فرم کامل مربوط به وضعیت عمومی و سوابق پزشکی را پر کنید. او سوابق پزشکی شما را بررسی کرده و نتایج واقع گرایانه ی عمل را برای شما روشن خواهد کرد.

همچنین هرگونه عوارض جانبی احتمالی و روند کلی درمان برای شما توضیح داده خواهند شد. این روند تا زمانی که شما خطرات و مزایای این روش را به طور کامل درک نکنید ادامه نخواهد یافت.

فرد نباید برای انجام سریع درمان تحت فشار قرار گرفته و یا تشویق به انجام تزریقات در همان روز شود. شما باید زمان لازم برای تصمیم گیری را در اختیار داشته باشید. در مورد مراقبت‌های پس از درمان از پزشک خود سؤال کنید و از در دسترس بودن او در صورت بروز عوارض مطمئن شوید.

مرحله‌ی دوم درمان لبخند لثه‌ای


انجام تزریقات حدود 20 دقیقه زمان برده و باید توسط پزشکی که با او مشاوره کرده‌اید انجام شود.

درمان لبخند لثه‌ای

پزشک شما از سوزن‌های بسیار ریزی به منظور تزریق 1 تا 2 واحد بوتاکس رقیق شده به مناطق خاصی در دو طرف صورت (نقاط یونسه) استفاده خواهد کرد.

سه عضله‌ی مسئول بالا کشیدن لب فوقانی در این نقاط به یکدیگر رسیده و پس از انجام تزریق، این عضلات تا 3 الی 5 روز پس از درمان فلج می‌شوند. پس از این بالا رفتن لب فوقانی به تدریج کاهش خواهد یافت.

اثر کامل درمان 1 تا 2 هفته پس از تزریقات نمایان خواهد شد. در این زمان پزشک به طور رایگان شما را ویزیت مجدد خواهد کرد.

پس از انجام تزریقات می‌توانید به فعالیت‌های عادی خود ادامه دهید. البته مهم است که توصیه‌های پزشک خود را به طور کامل رعایت کنید. این کار به تاثیرگذاری بیشتر درمان و کاهش عوارض جانبی احتمالی کمک خواهد کرد.

ممکن است در محل انجام تزریقات شاهد قرمزی و حساسیت حفیف پوست باشید.

 • تاثیرگذاری این روش به حدود 72 ساعت زمان نیاز داشته و تأثیر حداکثری آن پس از گذشت 2 هفته دیده خواهد شد البته پس از 7 تا 10 روز نتیجه‌ی قابل قبول حاصل خواهد شد.
 • در صورت وجود هر مورد غیر طبیعی مثل کبودی طولانی مدت، تورم، ناراحتی پوست و عفونت به پزشک خود مراجعه کنید.

مرحله‌ی سوم مراقبت‌های پس از درمان


مهم است که پس از درمان پزشک شما در دسترس بوده و بتوانید در صورت بروز عوارض به او مراجعه کنید. ویزیت بعدی پس از تزریق حدود 2 هفته بعد صورت گرفته ولی در صورت بروز مشکل لازم است تا زودتر به پزشک مراجعه کنید.

در ویزیت پس از تزریق پزشک میزان بوتاکس تزریق شده و نتایج حاصل از آن را بررسی کرده و در صورت نیاز تزریق مجدد انجام می‌دهد.

پس از تزریق بوتاکس برای درمان لبخند لثه‌ای باید از چه کارهایی دوری کرد؟


در زیر به دستورالعمل‌های پس از درمان لبخند لثه‌ای اشاره خواهیم کرد:

 • باید از نوشیدنی‌های بسیار داغ یا سرد دوری کنید.
 • توصیه می‌شود که پس از تزریق بوتاکس از فعالیت‌های فیزیکی شدید خودداری کنید.
 • تا 6 ساعت پس از انجام تزریقات از خم شدن رو به جلو و دراز کشیدن خودداری کنید.
 • در شب اول پس از تزریقات باید یک بالش بلند در زیر سر خود قرار داده و به هنگام خوابیدن سر خود را بالاتر از سطح بدن نگه دارید.
 • به مدت چند روز پس از درمان از مصرف داروهای ضد انعقاد خودداری کنید.

خطرات و عوارض احتمالی تزریق بوتاکس برای درمان لبخند لثه‌ای چیست؟


در اکثر موارد تزریق بوتاکس بدون درد و بسیار ساده انجام می‌شود.

تعداد کمی از افراد استفاده از کرم‌های بی حسی به مدت 20 تا 30 دقیقه قبل از تزریق را ترجیح می‌دهند. در صورتی که فکر می‌کنید تحمل درد کمی دارید می‌توانید این مشکل را در سوابق پزشکی خود ذکر کنید تا پزشک قبل از انجام تزریقات از کرم بی حسی بر روی پوست شما استفاده کند.

برخی از عوارض جانبی این روش عبارت‌اند از:

 • خونریزی و کبودی موقت
 • تورم خفیف
 • سردردهای پس از درمان

در تزریق بوتاکس به مناطق دیگر ممکن است عوارض جانبی جدی‌تری ایجاد شوند (مثل دو بینی، افتادگی لب، مشکلات بلع و تنفس، تغییر صدا و مشکل در تلفظ کلمات).

در این لیست به همه‌ی عوارض احتمالی اشاره نشده و در صورت نگرانی باید با پزشک خود مشورت کنید.

آیا می‌توان لبخند لثه‌ای را با تزریق فیلر درمان کرد؟


به دلیل کاهش کلاژن و چربی بدن با افزایش سن حجم لب‌ها کاهش خواهد یافت. نازک شدن لب‌ها می‌تواند باعث نمایان شدن لثه به هنگام لبخند زدن شود. لبخند لثه‌ای جذاب نبوده و می‌تواند اعتماد به نفس فرد را تحت تأثیر قرار دهد.

تزریق فیلر لبخند لثه‌ای

در صورتی که به هنگام لبخند زدن حجم زیادی از لثه‌های شما نمایان شده و از این موضوع ناراضی هستید می‌توانید با تزریق فیلر از دو طریق به بهبودی ظاهر خود کمک کنید. اول این که پس از تزریق فیلر حجم لب‌های شما افزایش خواهد یافت و دوم این که لبخند لثه‌ای شما برطرف خواهد شد. در این روش، کلاژن و هیالورونیک اسید به داخل لب‌های شما تزریق خواهند شد. هر دو روش نتایجی طبیعی به همراه داشته و ظاهر شما را جوان‌تر خواهند کرد.

تزریق فیلر یک روش زیبایی برای افزایش حجم لب بوده که در طی آن کلاژن یا هیالورونیک اسید به داخل لب تزریق می‌شوند. کلاژن به خودی خود حجم لب را افزایش داده در حالی که هیالورونیک اسید باعث تجمع آب در لب و شادابی آن می‌شود. این روش می‌تواند ظاهری طبیعی و جذاب برای فرد ایجاد کند.

رسیدن به ظاهر ایده آل به چند جلسه‌ی درمان نیاز داشته و کاهش ورم لب‌ها نیز چند روز زمان خواهد برد. فیلر هیالورونیک اسید نسبت به فیلر کلاژن ماندگاری بیشتری داشته و در صورتی که از نتیجه‌ی تزریق راضی نباشید می‌توان آن را خارج کرد.

سؤالات متداول


سؤالات متداول لبخند لثه‌ای

پس از از بین رفتن اثر بوتاکس، آیا لبخند لثه‌ای شدیدتر از قبل نخواهد شد؟


برعکس. از آن جایی که در مدت اثر بوتاکس عضله‌ی بالا برنده‌ی لب شما فعالیت نمی‌کند قدرت عضله کاهش خواهد یافت و حتی پس از رفع اثر بوتاکس نیز قدرت آن برای بالا کشیدن لب کم‌تر خواهد بود.

آیا درمان لبخند لثه‌ای شکل لبخند من را تغییر می‌دهد؟


قطعاً! لثه‌های شما پس از درمان کم‌تر نمایان بوده و می‌توان گفت که لبخند شما تغییر خواهد کرد.

آیا پس از درمان لبخند لثه‌ای می‌توانم به روال عادی غذا بخورم؟


این روش درمانی تاثیری بر عادات غذایی شما نخواهد داشت.

چند واحد بوتاکس برای درمان لبخند لثه‌ای لازم خواهد بود؟


به منظور درمان لبخند لثه‌ای یک یا دو واحد بوتاکس کافی خواهد بود. بوتاکس در ناحیه‌ی بین لب فوقانی و بینی تزریق می‌شود تا به طور موقت عضلات بالا کشنده‌ی لب را فلج کرده و لبخند لثه‌ای را از بین ببرند.

هزینه‌ی تزریق بوتاکس برای درمان لبخند لثه‌ای چقدر خواهد بود؟


هزینه‌ی این روش درمانی بسته به واحد بوتاکس تزریق شده، شدت عارضه، نتایج مطلوب و عوامل دیگر متفاوت خواهد بود. به طور کلی تزریق بوتاکس نسبت به روش‌های دیگر مثل جراحی لب یا لثه مقرون به صرفه بوده ولی برای حفظ نتایج آن باید این روش را هر 4 تا 6 ماه تکرار کرد. تعداد جلسات درمانی موردنیاز برای شما به میزان پیچیدگی مشکل و نتایج مطلوب بستگی خواهد داشت بنابراین هزینه‌ی درمان نیز بسته به تعداد جلسات متفاوت خواهد بود.

ماندگاری بوتاکس برای لبخند لثه‌ای چقدر خواهد بود؟


ماندگاری این روش در هر بیمار متفاوت خواهد بود. به طور کلی ماندگاری بوتاکس بین 3 تا 4 ماه است.

تأثیر بوتاکس برای درمان لبخند لثه‌ای چقدر زمان خواهد برد؟


نتیجه‌ی این عمل بلافاصله مشخص نشده و پس از تزریق باید به مدت 2 تا 3 روز برای ظهور اثرات آن صبر کنید. بالا رفتگی لب فوقانی به تدریج کاهش پیدا کرده و تا 14 روز پس از تزریق نتیجه‌ی نهایی مشخص خواهد شد. ممکن است لازم باشد تا 2 الی 3 هفته پس از انجام تزریق به منظور ارزیابی نهایی و انجام تزریقات بیشتر در صورت نیاز، به پزشک خود مراجعه کنید. بسته به نتایج مطلوب ممکن است انجام تزریقات بیشتر لازم باشد.

آیا بوتاکس می‌تواند لب فوقانی را بالاتر ببرد؟


بله، می‌توان از بوتاکس برای لیفت یا بالا بردن لب نیز استفاده کرد. انجام چند تزریق برای شل کردن لب و برجسته‌تر کردن آن کافی خواهد بود. پزشک شما چند واحد بوتاکس را در بالای لب فوقانی و در داخل عضله‌ی حلقوی دهان تزریق می‌کند. بوتاکس به طور موقت این عضله را شل کرده و باعث برجسته‌تر شدن لب می‌شود. این کار خطوط عمودی اطراف لب‌ها را نیز از بین خواهد برد. اثر این روش تا چند روز پس از انجام ظاهر شده و نتایج نهایی آن در عرض 1 هفته قابل مشاهده هستند. ماندگاری آن نیز بین 3 تا 4 ماه خواهد بود.

آیا تزریق بوتاکس دردناک است؟


این روش درد زیادی نخواهد داشت با این حال در صورتی که نگران دردناک بودن آن هستید و یا در صورتی که تحمل شما نسبت به درد پایین است پزشک می‌تواند قبل از انجام تزریقات از یک کرم بی حسی بر روی پوست شما استفاده کند. به طور جایگزین می‌توان از یخ برای بی حس کردن پوست و کاهش کبودی احتمالی نیز استفاده کرد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی