لیزر کیوسوئیچ و کاربرد آن در جوانسازی پوست

۱۱ مهر ۱۴۰۱

لیزر تغییر کیفیت (کیوسوئیچ) لیزری غیرتهاجمی است که پالس پرتوی نوری با شدت بالا ایجاد می کند. پالس های لیزر کیوسوئیچ فقط یک میلیاردم ثانیه زمان می برد. انرژی منتشر شده از لیزر کیوسوئیچ در پالس های بسیار قوی متمرکز می شوند و از آن می توان برای درمان پوست صورت استفاده کرد. درمان با لیزر کیوسوئیچ درمانی مؤثر برای صورت است که لکه های تیره، کک و مک و تاتو را از بین می برد. این لیزر پوست را جوانتر کرده و لایه های زیرین آن را بهبود می بخشد. باعث رشد پوست طبیعی می شود، این درمان توسط متخصصان سراسر جهان برای بیمارانی که چین و چروک پوستی دارند نیز توصیه می شود.

در این مقاله، در مورد مزایا، مضرات، کاربردها و روش جوانسازی پوست توسط لیزر کیوسوئیچ خواهید فهمید. باید بدانید هر زمان که می خواهید پوست صورت خود را با تکنیک لیزر کیوسوئیچ درمان کنید، باید به یک پزشک ماهر و مجرب که در مورد درمان ها و کنترل عوارض آنها اطلاع دارد، مراجعه کنید. این کار خطرات، عوارض جانبی و همچنین دوران نقاهت بیماری را کاهش می دهد.

کاربردهای درمانی لیزر کیوسوئیچ


 

کاربردهای درمانی لیزر کیو سوئیچ

لیزر کیوسوئیچ می تواند لکه های کوچک تیره را تجزیه کند یا تولید کلاژن و از بین بردن قارچ ها را نیز تحریک کند. از آنجایی که تماس آن با پوست کمتر از دیگر لیزرها می باشد، لیزر کیوسوئیچ برای عدم آسیب رسانی به بافت های اطراف و ایجاد عوارض ناخواسته مشهور است. با داشتن فناوری پیشرفته، لیزر کیوسوئیچ برای بسیاری بیماری ها استفاده می شود، از جمله:

 • حذف تاتو
 • درمان اونیکومیکوزیس (عفونت قارچی ناخن)
 • لکه های سالخوردگی
 • لکه های آفتاب سوختگی
 • لکه هایی که از هنگام تولد وجود داشته اند (Birthmarks)
 • کک و مک
 • خال ها
 • ورید های عنکوبتی
 • لک‌های کافه لاته
 • تلانژکتازی (افزایش بیش از حد قطر مویرگ‌های زیر سطح پوست)
 • آنژیوم (تومور خوش خیم در سلول های جداره عروق یا رگ های لنفاوی)
 • لکه های شراب بندری/واین پورت
 • جوانسازی پوست
 • جوش و آکنه
 • روشن کردن پوست
 • جای جوش ها

انواع لیزرهای کیوسوئیچ


 

انواع لیزرهای کیو سوئیچ

چندین نوع لیزر کیوسوئیچ وجود دارد. میله های کریستالی داخل لیزرها آنها را از هم متمایز می کند. این میله ها به لیزر کیوسوئیچ امکان ایجاد طول موج های متفاوت را می دهد. این طول موج های مختلف نشان دهنده این است که هر لیزر کیوسوئیچ برای چه کاری استفاده می شود. برخی لیزرهای کیوسوئیچ به صورت زیر می باشند:

کیوسوئیچ ND

لیزر YAG اغلب برای جوانسازی پوست بدون لایه برداری، اسکار های تیره و علامت های هنگام تولد تیره رنگ استفاده می شوند. این لیزر به خاطر توانایی از بین بردن رنگ های تاتو بسیار زیاد شناخته شده هستند. این لیزر پرتوی انرژی در طول موجی خاص می باشد (1046 نانومتر). قدرت لیزر را می توان در سطوح و فرکانس متفاوت تنظیم کرد تا شرایط و انتظارات خاص بیمار را برآورده کند.

لیزر رابی

برای حذف رنگ های نادر تاتو، مانند سبز لیمویی و آبی آسمانی کاربرد دارد.

لیزر الکساندرا

برای لکه‌های قهوه ای، آفتاب سوختگی، اسکارهای تیره، لک های قهوه ای هنگام تولد و ملاسما استفاده می شوند و می تواند رنگ های سیاه تاتو و رنگ هایی مانند سبز لیمویی و آبی آسمانی را حذف کند.

از آنجایی که هر بیمار موردی متفاوت می باشد، راه های حذف هر تاتو متفاوت خواهد بود. طول موج های لیزری متفاوت برای حذف رنگ های مختلف تاتو به کار می روند.

مزایای درمان با لیزر کیوسوئیچ


 

مزایای درمان با لیزر کیو سوئیچ

مزایای بسیاری برای درمان با لیزر کیوسوئیچ وجود دارند، از جمله:

نتایج

برای پاکسازی مؤثرتر لکه ها، جوش ها یا مارک ها با لیزر معمولی کیوسوئیچ در تهران، انتظار برنامه ای طراحی شده و تنظیمات لیزری خاصی برای هر فرد را داشته باشید.

بی خطری

همه چیز باید در حد اعتدال انجام شود. به دلیل افزایش تعداد جلساتی که برای گرفتن نتایج مشابه نیز دارید، احتمال بروز عوارض جانبی در درمان با لیزر ساده بسیار افزایش می یابد. این عوارض جانبی شامل ایجاد لکه های روشن پوستی (ایجاد لکه های سفید روی پوست) و لکه های تیره (لکه های تیره ناشی از تحریک بیش از حد پوست) می شود.

صرفه جویی در زمان

درمان با لیزر کیوسوئیچ معمولی 12 تا 15 دقیقه زمان می برد و هر 3 تا 4 هفته انجام می شود. در مقایسه با درمان های لیزری ساده که هر جلسه 1 تا 2 دقیقه زمان می برد و در هفته باید 3 تا 7 بار انجام شود، زمان بیشتری صرفه جویی می شود.

مقرون به صرفه

درمان های لیزری ساده ممکن است به خاطر هزینه درمانی کمتر در هر جلسه ارزانتر به نظر برسند، اما در حقیقت در مجموع گرانتر می شوند. این مدت زمان کوتاه درمان در هر جلسه (1 تا 2 دقیقه) و افزایش تعداد جلسات درمانی (30 تا 50 جلسه) برای درمان لیزری ساده نیاز است و هزینه بیشتری را برای دست یابی به نتایج مشابه ایجاد می کند.

مزایای دیگر

 • لیزر کیوسوئیچ پوست را سفت کرده و افتادگی پوست صورت را رفع می کند. چین و چروک را ترمیم کرده و لکه های تیره را از بین می برد.
 • جای آکنه ها را رفع می کند و بافت ها را به طور دائم ترمیم می کند تا ظاهری هموارتر به صورت بدهد.
 • عزت نفس را تقویت می کند و ظاهری جوانتر به پوست می دهد.
 • لکه های تیره پوست را درمان کرده و تغییر رنگ پوست را رفع می کند.
 • سلول های پوستی مرده را حذف کرده و لکه ها و رنگ ناهمگن پوست را از بین می برد.
 • به طور کامل پوست را تمیز کرده و از داخل بافت ها جوانسازی را انجام می دهد.
 • اطمینان می دهد که عوارض جانبی بسیار جزئی را برای پوست به همراه داشته باشد.
 • رشد موهای ناخواسته را کاهش داده و به طور دائمی آنها را حذف می کند.
 • به عنوان درمان حذف تاتو نیز استفاده می شود.

افراد مناسب برای انجام درمان با لیزر کیوسوئیچ


 

افراد مناسب برای انجام درمان با لیزر کیو سویچ

اگر چند لکه رنگی مجزای بزرگ یا کوچک دارید که می خواهید از بین بروند، لیزر کیوسوئیچ مناسب شما است. پزشکان تأکید دارند که این درمان برای رفع چند لکه مناسب است.

اگر لکه های پراکنده زیادی دارید پزشک روش جوانسازی تصویری مانند نور پالسی شدید (Elite) یا لیزر فراکسل را توصیه می کند. لیزر کیوسوئیچ روی لکه های آفتاب سوخته قفسه سینه، بازوها و پاها نیز مؤثر است.

لیزر کیوسوئیچ برای بانوان باردار یا بیمارانی که در شش ماه گذشته آکوتان مصرف کرده اند مناسب نیست.

افرادی که سابقه تب خال یا ابتلا به ویروس هرپس سیمپلکس را دارند، تا زمانی که بیماریشان درمان نشود نباید تحت این درمان قرار بگیرند.

باید در مورد هر نوع صفحات فلزی، پیچ ها یا میله هایی که در محل درمان وجود دارد، پزشک را مطلع کنید.

لیزر کیوسوئیچ چگونه عمل می کند؟


 

لیزر کیو سوئیچ چگونه عمل می کند؟

لیزر کیوسوئیچ برای رفع لکه های قهوه ای، کک و مک ناشی از نور خورشید یا تاتو و ملاسمای پوست استفاده می شود. پالس انرژی لیزری رنگدانه را در پوست آزاد می کند تا به طور طبیعی از بدن دفع گردد. انرژیِ لیزری حسی مانند نقاط داغ ریز زیادی روی پوست دارند. درد به وسیله هوای سرد مستقیمی که در طی درمان منتشر می شود به شدت کاهش می یابد (اما حذف نمی گردد).

حذف لکه های تیره

انرژی لیزری به وسیله رنگدانه ها (معمولاً قهوه ای یا طوسی رنگ) جذب می شود. این لکه ها به تکه های کوچکتر تقسیم شده و به طور طبیعی از بدن و پوست دفع می شوند.

درمان جای جوش

جای آکنه به وسیله التهاب (قرمزی و درد) جوش ها ایجاد می شود. التهاب باعث ایجاد لکه های پوستی می گردد. این رنگدانه ها توسط آکنه ایجاد می شوند و می توان با لیزر آنها را به طور مؤثری رفع کرد.

روشن کردن پوست صورت

رنگ پوست توسط تعداد رنگدانه های پوست تعیین می گردد. افرادی با پوست تیره تر یا افرادی که برنزه کرده اند، اغلب رنگدانه های بیشتری در پوست خود دارند. این لیزر با تنظیمات خاص، به روشن و درخشان تر شدن رنگ پوست کمک می کند.

جوانسازی پوست

انرژی لیزر برای رفع کثیفی، سلول های مرده پوست، چربی و موهای سطحی پوست به کار برده می شود. این کار را به عنوان درمان سریع، چند منظوره و مؤثر پوست صورت در نظر بگیرید.

جوش ها و آکنه

انرژی لیزری می تواند باکتری پی آکنه را از بین ببرد که باکتری‌ای می باشد که منجر به ایجاد جوش و آکنه می شود. در عین حال، انرژی لیزری غدد پوستی در پوست را نیز کوچک کرده و به کنترل چربی پوست کمک می کند. بعد از درمان های لیزری، جوش و آکنه کمتر می شوند و تعداد جای آکنه ها بعد از ایجاد نیز کاهش می یابند.

حذف تاتو

رنگ های تاتو رنگدانه های خارجی هستند که به بدن وارد می شوند. همانند رنگدانه های طبیعی پوست، انرژی این لیزر رنگ تاتو را تجزیه کرده و تاتو را حذف می کند. در طی این درمان، رنگدانه های شدید شده و در نواحی تحت درمان تورم خفیف و گاهی حتی کبودی ایجاد می شود. در طی حدود یک هفته رنگدانه ها به تدریج حل می شوند. در طی درمان بی هوشی یا بی حسی نیاز نمی باشد. طول دوره به وسعت قسمت تحت درمان بستگی دارد. برای لکه های محدود، این درمان چند ثانیه زمان می برد، برای درمان کل صورت، حذف رنگدانه در حدود 30 دقیقه زمان می برد. معمولاً برای لکه های تیره محدود، 3 جلسه کافی می باشد. برای حذف لکه های پخش شده، 5 تا 6 جلسه برای درمان کل صورت نیاز می باشد.

بعد از درمان با لیزر کیوسوئیچ چه اتفاقی می افتد؟


 

بعد از درمان با لیزر کیو سوئیچ چه اتفاقی می افتد؟

به مدت چند روز تا دو هفته (برای پاها ممکن است حتی 3 تا 4 هفته) پوسته پوسته شدن را در ناحیه تحت درمان داشته باشید. پزشکان توصیه می کنند که درمان با وازلین ساده یا ژل روغنی و پانسمان این ناحیه تا زمان بهبودی می تواند سرعت ترمیم را تسریع کند. این پوسته پوسته شدن در طی 3 تا 14 روز درمان می شود (برای دست ها و پاها طولانی تر است) و به ناحیه تحت درمان و چگونگی مراقبت از آن بستگی دارد. 3 روز قبل یا بعد از درمان از موارد زیر در ناحیه تحت درمان استفاده نکنید: پاک کننده ها یا لایه بردارهای خشن، کرم های بلیچینگ یا رتینوئیدها (رتین A)

دو هفته قبل و بعد از درمان، در ناحیه تحت درمان، از قرار گرفتن در معرض نور شدید خورشید به مدت طولانی اجتناب کنید. اگر در معرض تابش خورشید قرار می‌گیرید، هر دو ساعت از کرم ضد آفتاب با SPF 30 یا بالاتر استفاده کنید تا از عوارض جانبی بعد از درمان پیشگیری کنید. اگرچه می توانید در ناحیه تحت درمان از آرایش استفاده کنید، اما ممکن است پوشش دهی بخش در حال درمان با آرایش سخت باشد، در غیر اینصورت نیاز به آمادگی نمی باشد.

در ناحیه تحت درمان به مدت چند دقیقه تا چند ساعت حس سوزش خواهید داشت. این نواحی قرمز شده و پوسته پوسته می شوند که باید تا زمان بهبودی کامل پوشانده شوند. بعد از درمان، این ناحیه ممکن است احساسی شبیه آفتاب سوختگی ملایم داشته باشد که می توان برای رفع آن از کمپرس سرد استفاده کرد. پوسته پوسته شدن خفیف، مخصوصاً در رفع تاتو، عادی می باشد. تا 72 ساعت پس از درمان از گرمای شدید مانند دوش آب گرم، حمام گرم و سونا پرهیز کنید.

کمپلکس ریکاوری بعد از درمان را 2 تا 4 بار در روز و حداقل برای 4 روز بعد از هر درمان انجام دهید تا پوست را تسکین داده و روند بهبودی را تسریع کنید. برای حذف تاتو، ممکن است نیاز شود از آکوافور استفاده کنید.

مخصوصاً بعد از درمان حذف تاتو، ممکن است تاول هایی ایجاد شوند. اگر حس می کنید تاول ها شدید هستند، باید با پزشک تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کند.

هر بیمار متفاوت است، در هر صورت نیاز به چند جلسه درمانی برای حذف تاتو و دستیابی به نتیجه مطلوب دارید. برای ضایعات تیره 1تا 2 جلسه کافی می باشد، اما نتایج بسته به هر بیمار متفاوت است.

مضرات درمان با لیزر کیوسوئیچ


 

مضرات درمان با لیزر کیو سوئیچ

 • در اکثر نقاط دنیا، درمان با لیزر کیوسوئیچ با هزینه بالاتری انجام می شود. باید به دنبال مرکز بهداشتی باشید که مقرون به صرفه بوده و نتایج تضمینی ارائه دهد.
 • گاهی بیماران در مورد شدت درد شکایت می کنند. این مورد در افرادی روی می دهد که پوست ضعیف یا شل دارند. پوست بسیار حساس گاهی ممکن است عوارض جانبی بیشتری مانند کبودی نشان دهد.
 • اگرچه ممکن است آسیب زیادی به پوست نرسد، اما شاید بلافاصله بعد از انجام درمان دچار زخم و لک شوید.
 • زمان بهبودی می تواند بین 7 تا 10 روز باشد یا بسته به نوع پوست شما می تواند در نهایت بیش از دو هفته زمان برد.

خطرات و عوارض جانبی درمان با لیزر کیوسوئیچ


زمانی که کک و مک ناشی از نور خورشید و پوسته پوسته شدن تمام شد، لکه های قهوه ای یا قرمز ممکن است ظاهر شوند. اگرچه این لکه های جدید موقتی هستند و معمولاً خود به خود از بین می روند، ولی در صورت تداوم ماندگاری می توانند درمان گردند. ایجاد عفونت و اسکار نادر است. مراقبت مناسب از پوست و اجتناب از نور خورشید مهم می باشد. قبل از درمان، خطرات و عوارض جانبی احتمالی از جانب متخصص و پزشک بیان می شود.

هزینه درمان با لیزر کیوسوئیچ


 

هزینه درمان با لیزر کیوسوئیچ

هزینه درمان با لیزر کیوسوئیچ به برخی عوامل مانند تجربه و مهارت پزشک، منطقه جغرافیایی، ناحیه ای که باید درمان شود، پیچیدگی شرایط، تعداد جلسات درمانی و نوع لیزر کیوسوئیچ مورد استفاده بستگی دارد. هزینه درمان با لیزر کیوسوئیچ توسط بیمه پوشش داده نمی شود. با این حال، برخی پزشکان، بسته های مالی را به بیماران پیشنهاد می کنند، در صورت نیاز حتماً سؤال بپرسید.

سؤالات پر تکرار


آیا درمان با لیزر کیوسوئیچ بی خطر است؟

درمان با لیزر کیوسوئیچ روشی ملایم یا جایگزین می باشد و نسبت به روش های درمانی لایه برداری پوست، فقط چند جلسه برای ایجاد نتایج مشابه نیاز دارد. به‌علاوه، کاهش احتمال عوارض جانبی بالاتر می باشد. باعث نازکتر شدن پوست نیز نمی گردد.

آیا درمان با لیزر کیوسوئیچ درد دارد؟

انرژی لیزر حسی مانند نقاط ریز داغ روی پوست دارد. این فرایند قابل تحمل و مؤثر می باشد.

آیا دوره نقاهتی برای درمان با لیزر کیوسوئیچ وجود دارد؟

بهترین قسمت در مورد لیزر کیوسوئیچ مؤثر بودن آن بدون هیچ دوره نقاهتی می باشد. ممکن است 25 دقیقه بعد از درمان برافروختگی صورتی رنگ خفیفی ایجاد شود. بلافاصله بعد از درمان با لیزر می توانید آرایش کرده و به سرکار خود باز گردید.

چند جلسه برای درمان با لیزر کیوسوئیچ نیاز می باشد؟

درمان با لیزر کیوسوئیچ به 10 تا 15 جلسه نیاز دارد. تاتو باید در عرض 1 تا 3 جلسه کاملاً از بین برود.

آیا می توان درمان با لیزر کیوسوئیچ را با درمان های دیگر ترکیب کرد؟

بله، اما نه در همان روز و در همان ناحیه ای که درمان لیزر کیوسوئیچ انجام شده است. زیرا در طی درمان لیزر مقدار زیادی گرما ایجاد می کند.

چه مدت زمان می برد که از درمان با لیزر کیوسوئیچ بهبود یابیم؟

روش درمانی لیزر کیوسوئیچ به شما اجازه می دهد تقریباً بلافاصله بعد از انجام آن به کارهای روزمره خود بپردازید. با این حال، پوست نمی تواند به مدت حداقل یک روز در معرض اشعه خورشید قرار گیرد و ناحیه تحت درمان حدود 2 تا 3 روز پوست ریزی خواهد داشت. در کل، دوره بهبودی سریع می باشد و به زمان زیادی برای بهبودی نیاز نیست.

آیا درمان با لیزر کیوسوئیچ می تواند لکه های تیره را از بین برد؟

درمان با لیزر کیوسوئیچ، در هر جلسه، به روشن کردن و پاکسازی رنگدانه ها و جای آکنه در پوست کمک می کند. از پرتوی نور برای تجزیه رنگدانه ها استفاده می کند و آنها را به داخل پوست آزاد کرده و سپس از طریق بدن دفع می شوند. این کار می تواند لکه های تیره را تا حد زیادی روشن کند.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی