آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

تخصصی ترین مرکز تزریق فیلر باسن و اندام

شل‌شدن پوست گردن: 5 راه‌ درمان بدون نیاز به جراحی

۱ تیر ۱۴۰۱

معمولاً پیری روند جالبی نیست و فرقی نمی‌ کند چقدر خودتان را برایش آماده کرده‌ اید. همه‌ ما پیر می‌ شویم و با کاهش ساخت کلاژن و سال‌ ها در معرض آسیب نور آفتاب بودن، پوستمان نمی‌ تواند طراوت و شادابی قبل خود را داشته باشد. اکثر افراد بیش از همه چیز نگران پیری صورت هستند و روزی در آینه نگاه می‌ کنند و متوجه شلی پوست گردنشان خواهند شد. متأسفانه اکثر ما، حتی در صورت استفاده از سرم‌ ها و ماسک‌ های ضدپیری برای صورتمان، پوست ظریف و حساس گردن را نادیده می‌ گیریم. شل‌ شدن پوست گردن در افراد مسن رایج است و پیشگیری از آن کار ساده‌ای نیست. حتی اگر مراقب گردنتان باشید، نمی‌ توانید مانع نازک‌ شدن پوست که نهایتاً منجر به پوستی شل و آویزان خواهد شد، شوید. پس برای شلی پوست گردن چه کنیم؟ در اینجا اطلاعات لازم برای شما فراهم شده است.

علت شل‌ شدن پوست گردن


علت شل‌ شدن پوست گردن

علت اصلی شلی و افتادگی پوست گردن، پیری است. کاهش وزن نیز می‌ تواند باعث بروز این مشکل پوستی شود. وقتی پوست کلاژن فراوانی دارد، به قدری سفت است که می‌ تواند به حالت قبل باز گردد. با کاهش ساخت کلاژن در پیری، پوست گردن این توانایی را از دست داده و شل و آویزان می‌ شود. متخصصین پوست معتبر ما معمولاً افتادگی پوست پلک‌ ها، فک پایین، چانه و گردن را درمان می‌ کنند. درمان شلی پوست گردن با افزایش تولید دو پروتئین مهم در درمیس (درم)، یعنی الاستین و کلاژن صورت می‌ گیرد. این مواد به پوست کمک می‌ کند که بعد از کشیده‌ شدن به حالت قبلی خود برگردد و سفتی و انسجام خود را حفظ کند. تیم زیبایی، بسته به وضعیت شما، ترکیبی از درمان‌ های زیر را برای سفت‌ کردن شلی پوست گردن پیشنهاد خواهند کرد.

چرا از روش‌های غیرجراحی برای رفع شلی پوست گردن استفاده کنیم؟


چرا از روش‌های غیرجراحی برای رفع شلی پوست گردن استفاده کنیم؟

همراه با پیر شدن، ساخت کلاژن و الاستین که دو پروتئین مؤثر در سفتی و صافی پوست هستند، کاهش می‌ یابد و این امر باعث شل‌ شدن و افتادگی پوست صورت، گردن و بدن خواهد شد. اگر دچار افتادگی پوست هستید، روش‌ های غیرجراحی سفت‌ کردن پوست می‌ توانند موقتاً این روند را کند کرده و با استراحت کم یا بدون نیاز به استراحت، پوستی سفت‌ تر، صاف‌ تر و جوان‌ تر به شما هدیه دهند.

مزایای روش‌ های غیرجراحی برای درمان شلی پوست گردن

 • بدون جراحی یا اسکار، شلی خفیف یا متوسط پوست صورت، گردن یا بدن را درمان می‌ کنند.
 • بسیاری از این درمان‌ ها می‌ توانند توانایی زیادی در لیفت داشته باشند.
 • دوران نقاهت و استراحت کوتاهی دارند و یا نیازی به استراحت ندارند.
 • در صورتی که توسط پزشک متخصص انجام شوند عوارض جانبی بسیار کمی خواهند داشت.
 • این درمان‌ ها در مطب و اغلب در کمتر از 1ساعت انجام می‌ شوند.
 • نتایج تا بیش از 1سال ماندگار خواهند بود.

روش‌ های درمان شلی پوست گردن


رفع شلی گردن با نخ آپتوس

رفع شلی گردن با نخ آپتوس

لیفت با نخ آپتوس (Aptos) عملی کم تهاجمی بوده و از بخیه‌ های موقتی برای سفت‌ کردن و لیفت پوست شل گردن استفاده می‌ کند. لیفت با نخ آپتوس، علاوه بر لیفت و سفت‌ کردن پوست شل گردن، با تحریک روند طبیعی بهبود بدن و ساخت کلاژن در ناحیه‌ درمان‌ شده، با پیری هم مقابله می‌ کند. استفاده از نخ آپتوس در قسمت‌ هایی که مشکل دارند، باعث سفتی پوست گردن خواهد شد، زیرا این نخ‌ ها همانند قلاب پوست را بالا می‌ کشند.

لیفت با نخ آپتوس به مرور زمان باعث جوانسازی بافت‌ های گردن شده و سفتی و انسجام پوست گردن را بهبود می‌ بخشد. با جذب بخیه‌ها در بافت گردن، واکنش طبیعی بهبود بدن شما شروع می‌شود چون بدن به‌ طور طبیعی می‌ خواهد نواحی درمان‌شده را ترمیم کند. همچنین ممکن است جراح پلاستیک شما توصیه کند که برای نتیجه‌ گیری بهتر از عمل‌ های دیگر در کنار لیفت با نخ استفاده کنید. با این حال، نخ آپتوس برای اکثر افراد نتیجه‌ بخش بوده و می‌ تواند با ترکیب با روش‌ های غیرجراحی دیگر کامل‌ تر شود.

رفع شلی پوست گردن با تزریق ژل و فیلر

رفع شلی پوست گردن با تزریق ژل و فیلر

فیلر که می‌ تواند باعث تحریک ساخت کلاژن شود نیز برای پوست شل و چروک‌ شده‌ گردن مناسب است. کلاژن به مرور زمان پوست را سفت کرده و چروک‌ ها و افتادگی پوست گردن را کاهش خواهد داد. اسکالپترا (Sculptra®) یکی از این فیلرهاست. نتایج آن تا دو سال ماندگار خواهد بود.

درمان دیگر تزریق کیبلا (Kybella®) است، که حاوی دی‌ اکسی‌ کولیک‌ اسید می‌ باشد و این ماده در بدن به صورت طبیعی ساخته می‌ شود. وقتی که در غبغبی که دچار افتادگی شده تزریق می‌ شود، سلول‌ های چربی را آب کرده و باعث کاهش افتادگی می‌ شود.

درمان‌های تزریقی دیگری هم هستند که می‌ توانند برای تکمیل اثر فیلرها استفاده شوند؛ بوتاکس (BOTOX®) یکی از این درمان‌هاست. تزریق بوتاکس باعث ریلکس شدن عضلاتی می‌شود که عامل چروک صورت هستند و می‌ تواند در اطراف چانه و گردن هم به منظور تغییر کارکرد عضلاتی که باعث افتادگی و چروک‌ شدن پوست گردن شده‌ اند تزریق شود.

درمان شلی پوست گردن با لیزر

درمان شلی پوست گردن با لیزر

لیزر ری‌ سرفیسینگ روشی برای جوانسازی است که در آن از لیزر برای بهبود شلی پوست گردن استفاده می‌شود. این کار می‌ تواند همراه با روش‌ه ای زیر انجام شود:

 • لیزر ابلیتیو (تخریبی):این نوع لیزر لایه‌ی نازک بیرونی پوست (اپیدرم) را از بین می‌ برد و لایه‌ی زیرین پوست (درم) را گرم می‌کند که باعث تحریک رشد کلاژن (پروتئینی که باعث سفتی و انسجام پوست گردن می‌ شود) خواهد شد. با بهبودی و رشد مجدد اپیدرم، ناحیه درمان‌ شده صاف‌ تر و سفت‌ تر خواهد شد. انواع لیزرهای ابلیتیو عبارتند از: لیزر کربن‌دی‌اکسید (CO2)، لیزر اربیوم و سیستم‌های ترکیبی.
 • لیزر غیرابلیتیو (غیرتخریبی) یا نوری:این روش هم باعث تحریک کلاژن سازی می‌ شود. این روش، نسبت به لیزر ابلیتیو، درمانی کم تهاجمی‌ تر است و دوران نقاهت کوتاه‌ تری دارد اما نتایج آن نیز کمتر مشخص هستند.

سفت‌ کردن پوست با اولتراسوند

سفت‌ کردن پوست با اولتراسوند

در برخی از درمان‌ های سفت‌ کردن پوست گردن، از انرژی اولتراسوند متمرکز استفاده می‌ شود که عمق مشخصی از پوست گردن (عمیق‌ تر از 5میلی‌ متر) و نواحی مشخصی را گرم می‌ کند تا باعث تحریک تولید کلاژن شده و پوست گردن سفت‌ تر شود. این درمان با یک ابزار دستی انجام می‌ شود که امواج اولتراسوند را به داخل پوست گردن می‌ فرستد. دهه‌ های زیادی است که در پزشکی از فناوری اولتراسوند استفاده می‌ شود و سفت‌ کردن پوست گردن با اولتراسوند درصد ایمنی بالایی دارد. این درمان برای بیماران مسن‌ تری که به دنبال مینی لیفت گردن بدون جراحی هستند و بیماران جوانی که می‌ خواهند ظاهر پوست گردنشان حفظ شود و در آینده و با افزایش سن دچار افتادگی پوست گردن نشوند، مناسب است.

درمان شلی پوست گردن با رادیوفرکانسی (RF)

درمان شلی پوست گردن با رادیوفرکانسی (RF)

انرژی رادیوفرکانسی (RF) هم می‌ تواند برای گرم‌ کردن پوست گردن و تحریک ساخت کلاژن استفاده شود. رادیوفرکانسی یا آراف (RF) برخلاف اولتراسوند، لایه‌ی اپیدرم را برای رسیدن به پوستی صاف‌ تر و سفت‌ تر هدف قرار می‌ دهد. درمان با رادیوفرکانسی (RF) همانند درمان با اولتراسوند برای صاف‌ کردن و سفت‌ کردن پوست گردن در بیماران مسن و به تعویق انداختن نیاز به جراحی لیفت در بیماران جوان استفاده می‌ شود.

چه درمانی برای من مناسب است؟


همه باهم فرق دارند؛ در نتیجه مراجعه به متخصص پوست برای مشاوره بهترین راه است تا بتوانید بفهمید که کدام درمان برای شما مؤثرتر خواهد بود. متخصص پوست می‌ تواند به سؤالات شما پاسخ دهد، تمامی گزینه‌ های درمانی را به شما بگوید و به شما کمک کند تا برای درمان مشکلتان، با توجه به زمان و پولی که در اختیار دارید، بهترین گزینه را انتخاب کنید.

سؤالات متداول


معمولاً افراد در چه سنی متوجه شلی پوست گردن می‌ شوند؟

مشخص‌ کردن میانگین سنی خاص برای شل‌شدن پوست گردن کار ساده‌ ای نیست. برخی افراد در 40 سالگی متوجه پوست آویزانی در گردنشان می‌ شوند و برخی افراد ممکن است تا 50-60 سالگی تغییری مشاهده نکنند. این روند یک روند تدریجی است که معمولاً به مرور زمان بدتر می‌ شود.

درمان شلی پوست گردن با روش‌های غیرجراحی برای چه کسانی مناسب است؟

بسیاری از افراد می‌ توانند بدون هیچگونه خطری عمل سفت‌کردن پوست گردن را انجام دهند. اگر شرایط زیر را داشته باشید بهترین نتایج را خواهید گرفت:

 • وزن مناسبی دارید و این وزن را حفظ می‌ کنید.
 • رژیم غذایی سالمی دارید.
 • الکل کم می‌نوشید.
 • از پوستتان در برابر آفتاب محافظت می‌ کنید و پوستتان را برنزه نمی‌ کنید.
 • افتادگی پوستتان خفیف است.

عمل سفت‌کردن پوست گردن برای افراد باردار، مبتلا به عفونت پوستی یا افرادی که داروهای خاصی مصرف می‌کنند مناسب نیست.

درمان شلی و افتادگی پوست گردن با نخ آپتوس چقدر ماندگاری دارد؟

ماندگاری لیفت گردن با نخ معمولاً 12ماه است، با این حال این نتایج به سن، نوع پوست، سبک زندگی و اینکه بدنتان کی بخیه‌ها را جذب خواهد کرد بستگی دارد.

رفع شلی گردن با نخ آپتوس چه مزیتی نسبت به روش‌های جراحی دارد؟

در جراحی برای بیمار از آرام‌ بخش قوی استفاده می شود و فرد برای بازگشت به خانه به راننده نیاز دارد؛ همچنین باید حداقل تا سه روز بعد از عمل، شبانه‌روز تحت نظر پزشک یا پرستار باشند. علاوه بر همه‌ی این موارد فرد باید 1-2 هفته مرخصی بگیرد و استراحت کند.

آیا پس از درمان شل شدگی پوست گردن با نخ آپتوس، جای نخ‌ها روی گردن پیداست؟

بسیاری از افراد نگران این مسئله هستند که اگر این درمان را انجام دهند، نخ‌های آپتوس مشخص باشند. اگرچه ممکن است با لمس کردن ناحیه‌ی درمان نخ‌ها را احساس کنید، اما نمی‌توانید آن‌ها را ببینید. این نخ‌ها جذب شده و بعد از 6-8 ماه کاملاً از بین می‌روند.

آیا رفع شلی پوست گردن با نخ آپتوس عوارض دارد؟

لیفت با نخ آپتوس، عملی کم خطر است و دوران نقاهت کوتاهی دارد؛ اما عوارضی دارد و خطر بروز مشکلات هم وجود دارد.

بعد از لیفت با نخ آپتوس، بروز موارد زیر محتمل خواهد بود:

 • کبودی
 • تورم
 • خونریزی
 • درد خفیف در ناحیه‌ی ورود نخ

آیا رفع شلی پوست گردن با نخ آپتوس دردناک است؟

صورت قبل از تزریق بی‌حسی موضعی، با کرم بی‌حس کننده پوشانده می‌شود. بلافاصله بعد از اثرگذاری بی‌حسی موضعی، نخ آپتوس با حداقل ناراحتی وارد پوست می‌شود.

برای رفع شلی پوست گردن با لیزر به چند جلسه نیاز است؟

معمولاً بیماران چندین جلسه لیزردرمانی لازم دارند تا نتایج آشکار شوند. اغلب توصیه‌ی ما این است که بیماران حداقل یک دور کامل درمان را انجام دهند، که این دور شامل 2-5 جلسه درمان به فاصله‌ی 1ماه از هم است تا بتوانند نتایج خوبی بگیرند. ما به شما کمک می‌کنیم تا مشخص شود که برای رسیدن به اهدافتان چند جلسه لیزردرمانی لازم دارید.

ماندگاری درمان شلی پوست گردن با لیزر چقدر است؟

نتایج لیزردرمانی، هربار چندین ماه ماندگار خواهد بود. به طور متوسط ماندگاری نتایج در بیماران بعد از هر جلسه درمان، ‌4-6 ماه است.

تزریق ژل و فیلر برای درمان شلی پوست گردن چه موقع کارساز است؟

شلی پوست گردن بوقلمونی در مراحل اولیه، می‌تواند با کمک فیلرها بهتر شود و کمتر مشخص باشد. مراقبت از پوست هم می‌تواند کمک‌کننده باشد. قرار گرفتن در معرض آفتاب و سیگار کشیدن باعث خراب شدن و شلی پوست خواهند شد.

اما با شل‌شدن زیاد پوست گردن و زیر چانه، فیلرها برای برطرف کردن این مشکل کافی نخواهند بود. در این موارد، باید از روش‌های جراحی مختلف استفاده شود.

آیا درمان شلی پوست گردن با لیزر عوارض دارد؟

لیزر ری‌سرفیسینگ می‌تواند عوارض جانبی داشته باشد. این عوارض در صورت استفاده از لیزرهای غیرابلیتیو (غیرتخریبی) خفیف‌تر و نادرتر از استفاده از لیزر ری‌سرفیسینگ ابلیتیو (تخریبی) خواهند بود. برخی از عوارض جانبی محتمل عبارتند از:

 • قرمزی، تورم، خارش و درد
 • آکنه (جوش)
 • عفونت
 • تغییر رنگ پوست
 • اسکار

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ