مشاوره رایگان
واتساپ

تزریق آنزیم برای از بین بردن و تخلیه ژل لب ، گونه و زیرچشم

۱۸ دی ۱۴۰۲

هیالورونیداز آنزیمی است که به طور طبیعی در بافت ما ایجاد می‌گردد و هیالورونیک اسید (HA) بدن را تغییر می‌دهد. هیالورونیداز قبل از مصرف در درمان‌های زیبایی به منظور از بین بردن ژل‌های هیالورونیک اسید، برای اهدافی غیر از زیبایی استفاده می‌شد و بسیار بی‌خطر در نظر گرفته می‌شود. زمان‌هایی وجود دارد که بیماران از نتایج نهایی تزریق ژل هیالورونیک اسید خود راضی نیستند.

اکثر اوقات، ژل‌ها توسط پرسنل آموزش ندیده یا بی‌تجربه تزریق می‌شوند و برای بیمار اثرات زیبایی نامناسبی را به همراه دارند. روش تزریق نامناسب می‌تواند بیمار را نسبت به تزریق ژل زیبایی ناراضی کند و حتی می‌تواند باعث شود نیاز به درمان معکوس داشته باشند. اگر مشکل شما اثر بیش از حد تزریق ژل است یا در مورد نتایج تزریق فیلرها ناراضی هستید، شاید تزریق هیالورونیداز برای شما مفید باشد. این مقاله را مطالعه کنید تا در مورد این روش همه چیز را بدانید.

تزریق آنزیم هیالورونیداز در چه مواردی توصیه می‌گردد؟

هیالورونیداز را می‌توان زمانی که مشکل زیبایی یا پزشکی در مورد مصرف فیلرهای هیالورونیک اسید روی می‌دهد استفاده کرد. این مشکلات ممکن است گاهی بلافاصله یا بعد از تزریق فیلر روی دهند:

  • قرار گرفتن فیلر در جای اشتباه – هیالورونیداز را می‌توان به عنوان پاک کننده فوری برای اصلاح قرار گرفتن فیلر در جای اشتباه استفاده کرد.
  • جابجایی محصول – به مرور زمان، زمانی که فیلر فراتر از ناحیه اولیه تزریق گسترده شود، استفاده می‌گردد.
  • برجستگی‌ها یا فرورفتگی‌ها – ممکن است سریعا ظاهر شوند یا هفته‌ها و ماه‌ها پس از درمان به وجود بیایند.
  • اصلاح بیش از حد – به علت تزریق فیلر اضافی ایجاد می‌شود.
  • انسداد رگ‌ها – زمانی روی می‌دهد که فیلر به طور ناخواسته وارد عروق گشته، تامین خون در بافت را به خطر بیاندازد. هیالورنیداز را می‌توان به این ناحیه به منظور جذب فیلر و رفع انسداد استفاده کرد. در دسترس داشتن هیالورونیداز در هنگام تزریق فیلر ممکن است به پیشگیری از بروز عوارض منفی که به علت ورود فیلر به عروق ایجاد می‌شود، کمک کند. تزریق فیلر به درون ورید می‌تواند باعث بروز عوارض جدی مانند مرگ پوستی (ایجاد اسکار) و از دست رفتن بینایی گردد. هیالورونیداز را می‌توان به سرعت در ناحیه انسداد تزریق کرد تا تامین خون دوباره شکل گیرد و به اجتناب از بروز عوارض کمک کند.

تزریق آنزیم هیالورونیداز برای چه قسمت هایی انجام می‌شود؟

هیالورونیداز توسط تجزیه پیوندهای بین زنجیره ژل‌های اسید هیالورونیک، به طور دائمی فیلرهای هیالورونیک اسید را جذب کرده و منجر به از بین رفتن دائمی آن‌ها می‌شود.

تزریق آنزیم برای از بین بردن ژل لب

ژل لب درمان زیبایی محبوبی برای حجم دهی لب است. به همین دلیل، بسیاری ناخواسته به لب‌های خود بیش از حد یا مکررا ژل تزریق می‌کنند. خوشبختانه، درمان با هیالورونیداز در معکوس کردن این مشکل موثر است. در مورد لب‌هایی که بیش از حد حجیم شده‌اند، می‌توان از هیالورونیداز برای تنظیم مجدد لب‌ها قبل از تزریق مجدد فیلر یا باز گرداندن آنها به حالت عادی استفاده کرد.

توده‌های کوچک ناشی از تزریق ژل را نیز می‌توان با تزریق هیالورونیداز اصلاح کرد. در اکثر موارد، ماساژ دادن توده‌ها مشکل را برطرف نکرده و اغلب نیاز به هیالورونیداز خواهید داشت.

جابجایی یا قرار گرفتن ژل در خارج از ناحیه سرخ لب دلیل دیگر برای تخلیه ژل با هیالورونیداز است. ژلی که خارج از ناحیه سرخ لب قرار گرفته شکل اردکی و غیر طبیعی به لب می‌دهد.

تزریق آنزیم برای از بین بردن فیلر گونه

ژل‌ها می‌توانند به شکل دادن و باز گرداندن حجم از دست رفته گونه کمک کنند. دلایل رایج از بین بردن فیلرها عبارتند از:

  • تجمع فیلر در گونه بعد از تکرار درمان
  • ورم یا پف کردن اطراف چشم‌ها به خاطر تزریق فیلر به گونه
  • وجود توده در گونه، عدم تقارن یا یکنواختی در گونه‌هایی که فیلر به آنها تزریق شده
  • تزریق فیلر بیش از حد به زیگوما (کنار گونه) که باعث ایجاد ظاهری بدجنس می‌شود
  • صورت پف کرده که به خاطر تزریق بیش از حد ژل به گونه و انسداد مجاری لنفاوی در ناحیه تزریق فیلر ایجاد شده است

با تخلیه کردن فیلر تزریق شده قبلی در گونه، احتمال بازگرداندن شکل طبیعی گونه و کاهش پف ایجاد شده به خاطر فیلر اضافی وجود دارد.

تزریق آنزیم برای از بین بردن فیلر زیر چشم

تزریق بیش از حد به زیر چشم ممکن است منجر به پف پلک زیرین شود که نگرانی رایجی بین بیمارانی است که قبلا این ناحیه را با ژل درمان کرده‌اند. این حالت اغلب ممکن است چندین سال بعد از تزریق اولیه ژل ظاهر شود.

تغییر رنگ خاکستری – آبی که به عنوان اثر Tyndall شناخته می‌شود، ممکن است به علت ژل زیر چشم نیز ایجاد گردد و نیاز به درمان با هیالورونیداز داشته باشید.

ژل تزریق شده به زیر چشم ممکن است ناخواسته به سپتوم یا زیر چشم تزریق گردد. تخلیه این مورد ممکن است سخت باشد، مگر اینکه هیالورونیداز به این ناحیه تزریق گردد. برای ژل زیر چشمی که علیرغم درمان با هیالورونیداز باز هم ماندگار است، عکس‌برداری MRI ممکن است نیاز باشد تا محل ژل مشخص شود و نشان دهد که آیا به سپتوم تزریق شده است یا خیر.

تزریق آنزیم برای از بین بردن ژل بینی

ژل بینی می‌تواند باعث ایجاد برآمدگی‌ها، نامنظمی در بریج بینی، ظاهر نامتعادل یا ناهموار تیغه بینی یا تخت شدن بینی گردد. اما همانطور که ژل بینی تخت می‌شود و از مکان اولیه خود خارج می‌گردد، اثر لیفت شدگی نیز ممکن است از بین برود. هرچند این فرایند فقط چند ماه زمان می‌برد، اما ژل ممکن است برای چند سال در بینی بماند. معمولا، علیرغم وجود ژل، ممکن است فیلر بیشتری برای بازیبابی اثرات اولیه تزریق گردد. در این مورد، اغلب تجمع ژل در بینی روی می‌دهد که باعث می‌شود بینی پهن‌تر گردد. تزریق هیالورونیداز به بینی می‌تواند به تخلیه ژل هیالورونیک اسید قبلی کمک کرده و این مشکل را رفع کند.

تزریق آنزیم برای از بین بردن ژل چانه

ژل چانه می‌تواند خط فک مشخص‌تری را ایجاد کند و نیم رخ بیمار را بهتر کند. در صورت تکرار تزریق ژل و جابجایی آن، احتمال عریض یا پهن شدن چانه وجود دارد. علاوه بر این، احتمال کمی نیز وجود دارد که ژل چانه به سمت گردن رفته، آن را برجسته کند. این مورد را می‌توان با تزریق هیالورونیداز برطرف کرد.

چه کسانی کاندیدای مناسبی برای تخلیه ژل و تزریق آنزیم نیستند؟

اگر پیشینه حساسیت شدید مثلا پاسخ آناپلاکسی به آلرژن یا حساسیت به نیش حشرات دارید، تزریق هیالورونیداز مناسب شما نیست. برای اطمینان، هیالورونیداز را روی بخش کوچکی امتحان می‌کنیم. اگر حساسیتی داشته باشید که نشان دهد هیالورونیداز مناسب شما نیس، بلافاصله مشخص می‌گردد.

نحوه عملکرد آنزیم هیالورونیداز و مراحل تجزیه تزریق آن

این روش درمانی حاوی تزریق محلول آنزیمی با پایه پروتئین به زیر پوست است که هدف آن تجزیه هیالورونیک اسیدی است که اغلب به خاطر تزریق زیبایی مانند رستالین یا ژوویدرم و دیگر فیلرهای ایجاد شده است. اصولا، آنزیم هیالورونیداز، برعکس ژل خود عمل می‎‌کند. تزریق هیالورونیداز باعث کاهش ژل تزریق شده و معکوس شدن اثر آن می‌شود.

هیالورونیداز اثر فوری، نیمه عمر دو دقیقه‌ای با دوره فعالیت 24 تا 48 ساعته دارد. زمانی که فرایند تزریق هیالورونیداز را شروع کنید، ژل ناحیه مورد نظر سریع شروع به تجزیه شدن می‌کند. هرچند این آنزیم نیمه عمر کوتاهی دارد، اما اثر آن طولانی مدت تر است و 48 ساعت پس از تزریق، متوجه تغییری در ظاهر خود خواهید شد. برخی از بیماران در ابتدا دلسرد می‌شوند، زیرا ورم‌هایی که با تزریق هیالورونیداز ایجاد می‌شوند، گیج کننده هستند. اما تمامی این‌ها باید در عرض 48 ساعت شروع به برطرف شدن کرده و اثر تزریق نمایان گردد.

اگرچه برای کمک گرفتن در این مورد وابسته هیالورونیداز هستیم، اما این فرایند؛ همانند تزریق ژل، کاملا عملی نیست. همانطور که همراه شما فرایند تخلیه ژل را طی می‌کنیم، می‌توانیم پاسخ بدن یا بافت‌های شما را ارزیابی کرده و  بر اساس نتایجی که بدست می‌آید در مورد این فرایند توصیه بیشتری انجام می‌دهیم. مقدار درمان  به علائم، خطرات در مقابل مزایا، عوارض جانبی درمان و رضایت بیمار و پزشک بستگی دارد.

آیا آنزیم هیالورونیداز، هیالورونیک اسید طبیعی بدن و بافت آن را از بین خواهد برد؟

تزریق هیالورونیداز روشی عالی برای تخلیه هیالورونیک اسید است و این یعنی هیالورونیداز می‌تواند هیالورونیک اسید طبیعی را نیز تجزیه کند. با این حال، هیالورونیداز پیوند اسید هیالورونیک را در ناحیه تحت درمان هدف می‌گیرد، یعنی این ماده فیلر اسید هیالورونیک را قبل از هیالورونیک طبیعی بدن تجزیه می‌کند. بعلاوه، هیالورونیک اسید ماده‌ای است که توسط بدن و به عنوان بخشی از وظیفه و جریان طبیعی بدن، به طور مستمر تولید و تجزیه می‌شود. حتی اگر تزریق هیالورونیداز هیالورونیک اسید طبیعی را تخلیه کند، بدن قادر به جایگزین کردن هیالورونیک اسید طبیعی و بالا بردن سطح آن در مدت زمان بسیار کوتاهی خواهد بود.

هیالورونیداز بافت خود بدن را تجزیه نمی‌کند. هرچند هیالورونیداز می‌تواند اسید هیالورونیک طبیعی خود بدن را تجزیه کند، اما قادر به تجزیه بافت نیست. هیالورونیداز به طور طبیعی در بدن یا به صورت تزریقی، فقط قادر به تجزیه هیالونیک است ، یعنی بافت‌های طبیعی را نمی‌تواند تجزیه کند. هرچند گاهی بیماران بعد از درمان با هیالورونیداز فرورفتگی در پوست خود مشاهده می‌کنند، اما تمام این حالات به علت جذب موقتی هیالورونیک اسید است. بعد از تزریق هیالورونیداز، پوست معمولا سطح هیالورونیک اسید خود را در عرض چند روز بازیابی می‌کند.

چقدر زمان می‌برد تا آنزیم اثر کند؟

اثرات هیالورونیداز در عرض دو تا سه روز پس از انجام درمان شروع به نمایان شدن می‌کند. با این حال، مدت زمانی که برای اثرگذاری کامل روی هیالورونیک اسید نیاز است بسته به هر بیمار متفاوت خواهد بود. اکثر بیماران در طی چند روز نتایج تزریق هیالورونیداز را مشاهده می‌کنند، اما برخی ممکن است به دو هفته یا بیشتر زمان نیاز داشته باشند تا نتایج کامل درمان با هیالورونیداز را مشاهده کنند. بهتر است دو هفته صبر کنید تا نتایج زیبایی مشخص گردند و مشخص شود که آیا هیالورونیداز بیشتری نیاز است یا خیر. تزریق هیالورونیداز می‌توان باعث ایجاد ورم در ناحیه تزریق شده نیز گردد.

عوارض تزریق آنزیم برای از بین بردن ژل

عوارض جانبی هیالورونیداز نادر و غیر متداول هستند. محتمل‌ترین عارضه جانبی هیالورونیداز حساسیت خفیف در نزدیکی محل تزریق است که بین 0.05% تا 0.69% بیماران گزارش شده است. تحقیقات جدید ثابت کرده‌اند که هیالورونیداز آنتی ژنی است، یعنی تزریق مکرر و نسبتا زیاد هیالونیداز ممکن است منجر به تولید آنتی‌بادی‌های خنثی گردد. این یعنی هیالورونیداز لزوما در مواردی که هیالورونیک اسید زیادی استفاده شده، تاثیر زیادی ندارد.

علاوه بر این، باید بدانی که هیالورونیداز نباید از طریق ورید تزریق شود، زیرا می‌تواند احتمال بروز حساسیت و دیگر عوارض جانبی شدیدتری را افزایش دهد. گاهی بیماران ممکن است به علت کاهش ذخیره هیالورونیک اسید طبیعی در بدن، فرو رفتگی مشاهده کنند. در این موارد، در طی چند ساعت یا چند روز، هیالورونیک اسید طبیعی به حالت طبیعی خود باز می‌گردد.

هزینه تزریق آنزیم برای تخلیه ژل

هزینه هیالورونیداز بسته به مقدار محصول مورد نیاز (دوز پایین برای اصلاح ژل کافی است، اما دوز بالا برای عوارض عروقی نیاز می‌باشد)، نتایج مورد نظر شما، سطح تجربه پزشک و ناحیه‌ای که درمان انجام می‌شود، می‌تواند بسیار متفاوت باشد.

اگر نتایج شما خوب نباشند یا عوارضی داشته باشید، در بسیاری از موارد، پزشکی که فیلرها را تزریق کرده هیالورونیداز را رایگان ارائه می‌دهد. اما اگر به پزشک جدیدی مراجعه کنید یا فقط نظر شما در مورد ژل تزریق شده تغییر کند؛ باید انتظار پرداخت مبلغی را داشته باشید.

سخن نهایی

تزریق ژل اغلب باعث ایجاد عوارض و تاثیرات زیبایی ناخواسته می‌شوند. خوشبختانه، اثر فیلرهای با پایه هیالورونیک اسید را می‌توان با تزریق آنزیم هیالورونیداز تخلیه یا معکوس کرد. این آنزیم تجزیه هیالورنیک اسید را کاتالاز می‌کند.

اگر می‌خواهید ژل خود را تخلیه کنید، باید پزشک مجرب و ماهری را بیابید.

هیالورونیداز به عنوان دارو دسته بندی می‌شود، بنابراین دارویی است که با نسخه تجویز می‌شود، پس فقط متخصص پزشکی معتبر با مجوز نسخه نویسی می‌تواند این تزریق را انجام دهد. باید حتما به پزشک مجربی مراجعه کنید. برای گرفتن وقت با ما تماس بگیرید.

سوالات پرتکرار

چه مقدار هیالورونیداز نیاز است تا فیلرهای من تخلیه شوند؟

مقدار دقیق هیالورونیداز مورد نیاز برای از بین بردن یا معکوس کردن اثر ژل هیالورونیک اسید بسته به نوع و مقدار ژل هیالورونیک اسیدی که در ابتدا برای جوانسازی صورت تزریق شده،می‌تواند متغییر باشد. اگر چندین سرنگ از ژل HA در طی یک جلسه درمانی تزریق کرده‌اید، کاملا احتمال دارد که نیاز به چندین ویال هیالورونیداز برای تخلیه کامل ژل نیاز داشته باشید.

چه زمانی می‌توانم فیلر خود را تخلیه کنم؟

اگر تزریق ژل داشته‌اید، به دلایل زیبایی توصیه می‌شود تا 14 روز بعد از اولین درمان، هیالورونیداز استفاده نکنید، زیرا احتمالا به دلیل ورم نتیجه نهایی را ندیده باشید.

هنگامی که بعد از تزریق ژل مشکل انسداد عروقی پیش آید، می‌توان هیالورونیداز را بلافاصله تزریق کرد و نباید آن را به تاخیر انداخت.

آیا هیالورونیداز بی‌خطر است؟

بله، همانند ژویدرم و رستالین، تزریق هیالورونیداز نیز بی‌خطر است و بروز عوارض جانبی نیز نادر می‌باشد.

آیا راه تخلیه دیگری به جز تزریق آنزیم برای از بین بردن ژل وجود دارد؟

استفاده از هیالورونیداز تنها روش موثر و بی‌خطر برای رفع یا معکوس کردن اثر ژل‌های هیالورونیک اسید است، زیرا آنزیم خصوصیاتی دارد که هیالورونیک اسید را تجزیه می‌کند. لیزرهای زیبایی مانند Thermage یا لیزر Fraxel به تخلیه ژل‌های هیالورونیک اسید کمکی نمی‌کنند.

آیا هیالورونیداز چربی را نیز تجزیه می‌کند؟

هیالورونیداز چربی را تجزیه نمی‌کند. هیالورونیداز راهی موثر برای تجزیه هیالورونیک اسیدی است که برای ایجاد رشته‌های کلاژن استفاده می‌شود و تزریق هیالورونیداز به طور ویژه برای تجزیه ژل‌های هیالورونیک اسید تزریقی استفاده می‌گردد. سلول‌های چربی با روش‌های متفاوتی در داخل بدن تجزیه و متابولیزه می‌شوند، زیرا سلول‌های چربی از طریق فرایند‌های متفاوتی در بدن تولید می‌شوند.

هیلنکس چیست؟

هیلنکس یکی از نام‌های تجاری تایید شده FDA برای هیالورونیداز تزریقی است. ویتارز، آمفاداز و هیداز نام‌های تجاری مرسوم هیالورونیداز هستند و اساسا می‌توانند به جای هم برای تجزیه ژل HA ناخواسته یا جا به جا شده استفاده شوند، اما برخی ویژگی‌ها در فرمولاسیون آنها متفاوت است. هایلنکس از دیگر داروهای تزریقی هیالورونیداز مورد تایید FDA و موجود، منحصر به فردتر است، زیرا تنها محصولی است که شامل مواد مشتق شده از محصولات حیوانی نمی‌باشد.

آیا هیالورونیداز همه نوع ژلی را تخلیه می‌کند؟

هیالورونیداز می‌تواند ژل‌های اسید هیالورونیک مثلا ژوویدرم، رستالین، پرفکتا، پرینسس، Teosyl را تجزیه کند. با این حال، نمی‌تواند ژل‌های غیر هیالورونیک اسیدی یا ژل‌های دیگری مانند ریدیس، اسکالپترا، الانسه را تجزیه کند.

آیا بعد از تخلیه فیلر با هیالورونیداز می‌توانم دوباره ژل تزریق کنم؟

می‌توانید بعد از برداشتن فیلر دوباره تزریق ژل را انجام دهید، اما نمی‌توانید بلافاصله این کار را انجام دهید.

بعد از تزریق هیالورونیداز، اجازه دهید پوست تسکین یابد. قبل از تزریق مجدد، پزشک توصیه می‌کند که برای چند هفته منتظر بمانید. این زمان برای هر شخص متفاوت است و پزشک بهترین برنامه درمانی را برای شما قرار می‌دهد.

چند جلسه درمانی نیاز است؟

یک یا دو جلسه درمانی با هیالورونیداز معمولا برای تخلیه یا برداشتن ژل هیالورونیک اسید کافی است. در مواقع نادر، ممکن است چندین جلسه درمانی با هیالورونیداز به منظور تخلیه ژل نیاز باشد. این امر ممکن است به علت دوز ناکافی هیالورونیداز یا تزریق آن به مکانی غلط باشد.

اگر بعد از چندین جلسه درمانی با هیالورونیداز، در مورد تخلیه ژل تردیدی باشد، ممکن است عکسبرداری MRI به منظور تشخیص اینکه آیا ژلی در ناحیه مورد نظر وجود دارد یا خیر، اقدامی عاقلانه باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *