آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

گونه گذاری و برجسته کردن گونه به روش های مختلف

هدف از گونه گذاری، افزایش حجم و لیفت گونه در کسانی است که از کوچک شدن گونه یا حتی افتادگی آن در نتیجه افزایش سن ناراضی هستند. بعضی دیگر هیچوقت گونه پر و حجیمی نداشتند و از صاف بودن آن ناراحت هستند.

یک روش جراحی معتبر و مناسب برای گونه گذاری و افزایش حجم می تواند به کمک تزریق و انتقال چربی (چربی خود بیمار) یا ایمپلنت گونه و … انجام شود. یک روش بدون جراحی برای گونه گذاری، استفاده از تزریق فیلر است.

هر روشی دارای مزایا و معایب خود است و شاید همه روشها برای همه افراد گزینه های مناسبی نباشند. انتظارات، وضعیت سلامت و ترجیحات بیمار بر روش انتخابی برای گونه گذاری موثر است.

در این مقاله درباره تفاوت های روشهای مختلف گونه گذاری و نحوه انتخاب بهترین روش بیشتر خواهید خواند. برای داشتن یک گونه گذاری مناسب، حتما به پزشک ماهری مراجعه کنید که علاوه بر تسلط بر روشهای درمان، بر مدیریت مشکلات ناشی از آن نیز مسلط باشد. این موضوع باعث کاهش خطرات و عوارض جانبی و همچنین دوره ریکاوری بعد از درمان خواهد شد.

روند گونه گذاری


روند گونه گذاری

ایمپلنت گونه

انواع مختلفی از ایمپلنت های گونه وجود دارند که توسط برندهای مختلف تولید می شوند و تفاوت اصلی آنها بر اساس شکل و ماده سازنده است. ایمپلنت ها معمولا از سیلیکون یا پلی اتیلن متخلخل تولید می شوند و برای جایگذاری ایمپلنت در محل مناسب، نیاز به ایجاد یک برش در داخل لب بالایی دارند. بلافاصله یک پاکت در بالای استخوان گونه ایجاد می شود و ایمپلنت در آن قرار گرفته و بعد از محکم شدن در سر جای خود، از نخ بخیه جذب شدنی برای بستن محل برش استفاده میشود.

پیوند چربی

چربی معمولا طی فرایند جراحی از شکم یا ران بیمار گرفته می شود. در این فرایند ابتدا یک مایع حاوی بی حسی موضعی به محل تخلیه چربی تزریق می شود و کانولا بعد از ایجاد برش کوچکی (1 تا 3 میلیمتر) در محل مورد نظر، وارد بافت چربی می شود. قبل از تزریق چربی به گونه، ابتدا آن را به کمک روشهای مختلف تصفیه می کنند و چربی تصفیه شده از یک سوراخ بسیار کوچک در پوست به گونه تزریق می شود. از یک سرنگ برای تزریق چربی به اطراف استخوان گونه استفاده می شود و محل تزریق به وسیله بخیه، نوار یا چسب پوست بسته می شود.

فیلر مصنوعی

فیلرها در بسته بندی های تولید شده، آماده استفاده و تزریق به گونه هستند. این ماده معمولا برای افزایش حجم گونه در بافت عمیق و بالای استخوان گونه تزریق می شود.

ریکاوری بعد از گونه گذاری


 

ریکاوری بعد از گونه گذاری

ریکاوری بعد از گونه گذاری معمولا ساده است اما به روش انتخاب شده برای این مهم بستگی دارد. ایمپلنت گونه از طریق یک برش در درون دهان و بالای لب انجام می شود و درد آن را می توان با کمک داروهای خوراکی کنترل کرد. سوزش گونه ممکن است تا چند روز ادامه یابد و بهبود کامل زخم داخل دهان نیز تا چند هفته طول می کشد.

پیوند چربی از طریق چند برش کوچک به طول 1 تا 2 میلیمتر انجام می شود و احتمال بروز تورم و کبودی بعد از عمل نیز وجود دارد. زخم های این عمل جراحی به دلیل اندازه بسیار کوچکشان، به سرعت بهبود پیدا می کنند. فروکش کردن تورم بعد از پیوند چربی معمولا چند هفته طول می کشد و تعیین نتیجه دقیق مقدار چربی باقی مانده و پیوند خورده به چند ماه زمان نیاز دارد. جراحان می گویند که معمولا 60 درصد از چربی تزریق شده در زمان عمل، پیوند می خورد و دائمی می شود.

فیلر مصنوعی به کمک یک سوراخ کوچک در گونه تزریق می شود و تورم بسیار کمی را ایجاد می کند که بعد از چند روز هم از بین می رود.

بعد از عمل گونه گذاری چقدر باید مرخصی بگیرم؟


 

مرخصی بعد از گونه گذاری

حداقل یک هفته مرخصی از شغلتان می تواند برای عمل ایمپلنت گونه یا پیوند چربی مناسب باشد. این مدت، زمان لازم برای فروکش کردن تورم و بهبود ظاهر زخم مرحل جراحی را فراهم می کند. اما بعضی از بیماران بسته به شدت جراحی و تمایل به حفظ حداکثری حریم خصوصی، چند هفته مرخصی می گیرند تا علاوه بر از بین رفتن محل زخم، تورم محل درمان نیز تا حد امکان از بین برود. معمولا در تزریق فیلر مصنوعی برای گونه گذاری به مرخصی گرفتن نیازی نیست.

خطرات و عوارض جانبی گونه گذاری


عوارض جانبی گونه گذاری

ایمپلنت گونه

مهمترین خطری که در جراحی ایمپلنت گونه وجود دارد، امکان بروز عفونت است. اگر ایمپلنت باعث ایجاد بروز عفونت شود، باید آن را از بدن خارج کرد و تنها زمانی می توان مجددا گونه گذاری با ایمپلنت را انجام داد که عفونت قبلی به کلی از بدن پاک شده باشد. با توجه به جایگذاری ایمپلنت گونه در نزدیکی عصب اینفرااوربیتال، احتمال بی حسی موقتی گونه و لب بالایی وجود دارد. احتمال آسیب دیدگی عصب در طول عمل و عدم بازگشت احساس این ناحیه به حالت اولیه وجود دارد.

پیوند چربی

نگرانی اصلی در پیوند چربی، قبول نشدن چربی از سوی سلولهای اطراف گونه و عدم تقارن در ظاهر بیمار است. معمولا پیوند چربی در طول چند جلسه اجرا و تکرار می شود تا بتوان نقایص آن را برطرف کرد. احتمال بروز عفونت در این عمل پایین است و گاهی استفاده از آنتی بیوتیک و باز گذاشتن راه ترشح چربی از محل پیوند نیز ضروری می شود.

فیلر مصنوعی

احتمال بروز حساسیت در مقابل فیلر و انسداد رگهای خونی و در نتیجه آسیب دیدگی بافت های طبیعی وجود دارد. البته باید گفت که گرفتگی رگهای خونی به ندرت رخ می دهد و مورد دیگر هم عفونت ناشی از مواد فیلر است که آن هم به ندرت رخ می دهد.

همه روشها

احتمال بروز خونریزی اندکی که در موارد نادر به بروز مشکلات جدی منجر شود، در همه روشها وجود دارد.

نتایج گونه گذاری


 

نتایج گونه گذاری

نتیجه گونه گذاری بعضی از روشها دائمی است و همیشه همراهتان باقی خواهد ماند. جذب سلولهای چربی بعد از فروکش کردن تورم ناشی از عمل پیوند چربی ادامه پیدا می کند و تعیین اینکه چقدر از چربی منتقل شده در گونه باقی مانده است، چند ماه طول می کشد. نتایج پیوند چربی بعد از این مدت را می توان دائمی دانست و با تغییرات وزن، حجم آن نیز تغییر خواهد کرد.

ماندگاری فیلرهای مصنوعی از 6 تا 18 ماه است ولی در وضعیت دائمی گونه بیمار کمی تغییر ایجاد می کند.

فرایند پیری بدن ادامه پیدا می کند و همین موضوع به ادامه کاهش حجم گونه منجر می شود.

انتخاب روش گونه گذاری


 

 روش گونه گذاری

معمولا روش انتخاب شده برای گونه گذاری به ترجیح بیمار بستگی دارد. برای مثال ایمپلنت گونه مطلوب کسانی است که به دنبال نتایج مطمئن و دائمی هستند. با اینحال هزینه آن بالاتر است و احتمال بروز عفونت نیز وجود دارد و به مراقبت نیاز دارند. بعد از استفاده از ایمپلنت گونه ممکن است با بی حسی موقتی گونه و لب بالا مواجه شوید و یک ماده خارجی در بدنتان باقی می ماند.

تزریق چربی گزینه اصلی کسانی است که روش های کم تهاجمی را به جراحی ترجیح می دهند و نمی خواهند که یک ماده خارجی در بدنشان قرار بگیرد. بیمار در این روش قبول می کند که شاید به چند نوبت درمان برای دستیابی به نتایج نیاز باشد، چون تکمیل پیوند چربی و مقدار پیوند خورده را نمی توان از قبل تعیین کرد.

اما فیلر مصنوعی برای کسانی مناسب است که به دنبال کم تهاجم ترین روش و کمترین دوران ریکاوری و نقاهت بعد از عمل هستند. بیمار در اینجا می داند که هزینه فیلر کمی بالا است و نتیجه آن نیز دائمی نیست و با توجه به جذب شدن آن توسط بدن، نیاز است که تزریق را تکرار کند.

هزینه گونه گذاری


 

هزینه گونه گذاری

پارامترهای مختلفی روی هزینه گونه گذاری تاثیر گذار است که در ادامه به آنها می پردازیم:

مواد استفاده شده

اگر ایمپلنت را برای گونه گذاری انتخاب کرده اید، باید هزینه خود ایمپلنت را نیز بپردازید. اگر می خواهید از تزریق چربی برای گونه گذاری استفاده کنید، هزینه ای برای چربی گرفته شده از شکم یا رانتان و یا هر جایی از بدن نباید بپردازید. اگر انتخاب شما فیلر مصنوعی باشد، باید آن را بخرید و هزینه اش را بپردازید. مقدار و برند فیلر استفاده شده در گونه گذاری هم مورد دیگری است که باید در هزینه هایتان در نظر بگیرید. فیلرهایی مثل Bellafill در مقایسه با رستیلان و جوودرم گران ترند  و هزینه رادیس چیزی بین اینها است.

هزینه تجهیزات استفاده شده

اگر لازم باشد که فرایند تحت بیهوشی کامل انجام شود، هزینه ماده بیهوشی، تجهیزات لازم و متخصص بیهوشی هم به هزینه گونه گذاری افزوده می شود. اما اگر از بی حسی موضعی برای گونه گذاری استفاده شود، بخشی از این هزینه ها حذف می شود. ایمپلنت گونه یا تزریق ژل را می توان تحت بیهوشی کامل یا بیحسی موضعی اجرا کرد، و تزریق فیلر به بیهوشی کامل نیازی ندارد.

هزینه جراح

این موضوع بسیار متغیر است و تا حد زیادی به دستمزد جراح و زمانی که برای انجام گونه گذاری صرف می کند، بستگی دارد.

بیمه

هیچ یک از روش های گونه گذاری تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرد اما می توانید از طرح پرداخت های مختلفی که بعضی از پزشکان در نظر می گیرند، استفاده کنید، پس حتما با پزشکتان صحبت کنید.

سوالات متداول


نتیجه گونه گذاری چیست؟

از گونه گذاری برای افزایش حجم روی استخوان گونه و ایجاد ظاهر پرتری در آن استفاده می شود. گونه گذاری هم مانند روشهای دیگر جراحی زیبایی باعث جوانسازی پوست و ایجاد تعادل در ویژگی های صورت و جذاب تر شدن آن می شود.

ماندگاری نتایج گونه گذاری چقدر است؟

گونه گذاری با تزریق فیلر یک روش زیبایی نسبتا ساده است و نتایج آن از 6 ماه تا دو سال باقی می ماند. اگر می خواهید به بهترین نتایج دست پیدا کنید باید به یک متخصص مجرب و ماهر در تزریق فیلر مراجعه کنید.

آیا گونه گذاری دائمی است؟

ایمپلنت گونه از سیلیکون ساخته شده و ایمنی استفاده از آن به اثبات رسیده است. جراح با توجه به نتایج مد نظرتان ممکن است از انواع مختلفی از ایمپلنت استفاده کند. معمولا ایمپلنت گونه را به عنوان یک گزینه دائم در نظر می گیرند، اما در صورتی که بیمار تصمیمی غیر از آن داشته باشد می توان آن را درآورد.

آیا ایمپلنت گونه از تزریق فیلر بهتر است؟

ایمپلنت گونه راه حلی ایده آل برای مردان و زنانی است که به دنبال ماندگاری طولانی مدت و دوره ریکاوری حداقلی هستند. ایمپلنت های پزشکی صورت عملکرد قوی تری در افزایش حجم گونه در مقایسه با فیلرها دارد. استفاده از تزریق فیلر برای بیمارانی که با افتادگی شدید گونه مواجهند، گزینه مناسبی برای دستیابی به نتایج دلخواهشان نیست.

ماندگاری کدام برند فیلر گونه بیشتر است؟

ماندگاری برند جوودرم و رستیلان در مقایسه با فیلرهای دیگر بالاتر است. جوودرم و رستیلان در حال حاضر با دوام ترین گزینه های موجود در بازار به شما می روند و از خانواده فیلرهای هیالورونیک اسید هستند.

اگر دیگر از تزریق فیلر استفاده نکنم چه می شود؟

اکثر افراد در صورت قطع تزریق فیلر گونه، با چین و چروک و افتادگی مجدد پوست مواجه خواهند شد. البته این موضوع الزاما درست نیست و از بین رفتن آثار باقیمانده فیلر گونه از چند ماه تا چند سال طول می کشد اما به طور کلی به وضعیت اولیه خود باز خواهد گشت.

آیا می توانم به گونه ام چربی تزریق کنم؟

تزریق چربی در گونه به فردی که به دنبال ظاهری طبیعی است، کمک می کند تا به افزایش حجم گونه دست پیدا کند. انتقال چربی به گونه باعث رفع چین و چروک ریز، چروک پنجه کلاغی و خط لبخند، و همچنین بهبود ظاهر گونه و لب می شود.

ماندگاری گونه گذاری با چربی چقدر است؟

بعد از گذشت 6 ماه از تزریق چربی شاهد نتایج آن خواهید بود و سلولهای چربی تبدیل به عضوی دائمی در گونه شما خواهند شد. البته باید بدانید که سلولهای چربی منتقل شده هم عضو زنده ای در بدن هستند و شامل پیری خواهند شد و شاید لازم باشد برای حفظ نتایج ناشی از تزریق چربی، فرایندهای دیگری را به کار گیرید.

به چه مقدار چربی برای تزریق به گونه نیاز است؟

در انتقال و تزریق چربی به گونه به 10 تا 50 میلی لیتر چربی کشیده شده از نقاط مختلف بدن نیاز است. این مقدار برابر است با دو قاشق مرباخوری یا یک چهارم فنجان.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ