آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

تخصصی ترین مرکز تزریق فیلر باسن و اندام

رفع جای سوختگی با PDRN

۴ تیر ۱۴۰۱

سوختگی به آسیب بافتی ناشی از حرارت، مواد شیمیایی، جریان الکتریکی یا اشعه‌ی خورشید گفته می‌شود. سالیانه حدود نیم میلیون نفر به دلیل سوختگی‌های اتفاقی به پزشک مراجعه می‌کنند. جای سوختگی بر روی بدن باقی خواهد ماند و می‌توان آن را با استفاده از تکنیک‌هایی مثل هایفوتراپی، لیزر، میکرونیدلینگ یا مزوتراپی از بین برد. این روش‌ها نیز عوارض جانبی مخصوص به خود را خواهند داشت. روش جدیدی وجود دارد که می‌تواند جای سوختگی را به طور کامل از بین ببرد. این روش تزریق PDRN نام داشته و می‌تواند با تحریک تولید مثل سلولی، روند بهبودی را تسریع کند. پس اگر به دنبال روشی برای از بین بردن جای سوختگی هستید تزریق PDRN می‌تواند بهترین راه برای این کار باشد.

در این مقاله در مورد مزایا، افراد مناسب برای تزریق، روش انجام و عوارض جانبی این روش گفتگو خواهیم کرد. توجه داشته باشید که برای از بین بردن جای سوختگی لازم است به یک پزشک باتجربه و ماهر مراجعه کنید. این کار باعث کاهش عوارض جانبی و کوتاه شدن دوره‌ی بهبودی خواهد شد.

مزایای تزریق PDRNدر درمان جای سوختگی


 

مزایای تزریق PDRN

این روش مزایای مختلفی دارد ازجمله:

 • مناسب برای همه‌ی سنین
 • تحریک تولید کلاژن
 • افزایش آبرسانی
 • قابل استفاده از هر ناحیه از بدن بدون توجه به نوع پوست
 • مناسب برای صورت، گردن، سینه و دست‌ها
 • تسریع تولیدمثل سلولی
 • خاصیت ضدالتهاب
 • افزایش سرعت رشد سلولی (فیبروبلاست، استئوبلاست و کندروبلاست)
 • تقویت گردش خون
 • بازسازی کامل بافت
 • ترمیم مؤثر زخم
 • تسریع روند بهبودی زخم
 • نقاهت کوتاه
 • نتایج قابل قبول
 • بازسازی مداوم بافت
 • افزایش انعطاف پوست
 • درمان آسیب‌های شدید پوستی
 • کنترل عفونت

تزریق PDRNچیست؟


 

تزریق PDRN

سلول‌های ما به طور طبیعی دارای DNA آنزیم‌های ترمیم کننده هستند ولی در زمان سوختگی پوست، این آنزیم‌ها عملکرد خود را از دست می‌دهند. به همین دلیل پس از سوختگی، پوست دچار تغییر رنگ، افتادگی و ناهمواری می‌شود.

به طور خلاصه PDRN مخفف پلی دئوکسی ریبونوکلئوتید بوده که یک مولکول با پیوند کووالانسی است و از تکه‌های DNA ماهی سالمون ساخته می‌شود. این ماده برای ترمیم بافت ها استفاده شده و دارای خاصیت ضدالتهابی و بازسازی کننده‌ی پوست است. ماهی سالمون دارای مقدار زیادی DNA شبیه به انسان است. این ماده با تأثیر بر روی DNA می‌تواند جای سوختگی را از بین ببرد. این مولکول‌ها توانایی قابل توجهی برای تسریع روند بهبودی داشته و می‌توانند وضعیت فیزیولوژیک پوست مثل انعطاف و سلامت آن را بهبود بخشند.

مدت زیادی است که از PDRN برای رشد سلولی و ترمیم بافت در عارضه‌هایی مثل زخم و سوختگی استفاده می‌شود. همچنین این مولکول دارای اسیدهای چرب امگا-3 بوده که می‌توانند انعطاف و بافت پوست را تا حد زیادی بهتر کنند. این روش خاصیت سفیدکنندگی نیز داشته و می‌تواند با تأثیر بر لایه‌ی درمیس، سلامت پوست را تقویت کرده و باعث بازسازی آن شود.

عملکرد تزریق PDRN


 

عملکرد تزریق PDRN

اگر به طور منظم از محصولات مراقبتی پوست استفاده می‌کنید احتمالاً می دانید که PDRN در رژیم‌های مراقبتی عادی به کار نمی‌رود. خواص فیزیوشیمیایی و همچنین بیولوژیک PDRN می‌توانند به آبرسانی لایه‌ی درمیس، کاهش چین و چروک و از بین بردن منافذ پوستی کمک کنند. خواص بیولوژیک این روش همچنین می‌توانند آکنه و جای سوختگی و لکه‌های تیره‌ی پوستی را از بین ببرند.

افرادی که تحت عمل PDRN قرار گرفته‌اند شاهد بهبود بافت پوستی، تولید کلاژن، تعادل چربی و رطوبت و همچنین سفت شدن پوست هستند.

راه‌های مختلفی برای استفاده از PDRN بر روی پوست وجود دارند. استفاده از این ماده به همراه تکنیک‌هایی مثل میکرونیدلینگ باعث می‌شود تا مواد به طور کامل جذب پوست شده و کارایی روش افزایش یابد.

افراد مناسب برای تزریق PDRN


 

افراد مناسب برای تزریق PDRN

به طور کلی درمان با PDRN برای افرادی که به تازگی وارد 30 سالگی شده‌اند طراحی شده است چراکه علائم پیری در این افراد بهتر دیده می‌شوند. درنتیجه می‌توان گفت که PDRN برای هر کسی که به دنبال جوانسازی ظاهر خود و یا از بین بردن جای سوختگی است مناسب خواهد بود.

نحوه‌ی انجام تزریقات PDRN


 

نحوه‌ی انجام تزریقات PDRN

45 دقیقه قبل از انجام تزریقات از یک کرم بی حسی بر روی پوست شما استفاده خواهد شد.

زمانی که پوست بی حس شد پزشک شما با استفاده از یک سوزن نازک مقادیر کمی از PDRN را در نقاط مختلف پوست تزریق می‌کند. این کار حدوداً 15 دقیقه زمان برده که زمان زیادی نیست. پس از درمان نیز پوست تحت درمان فوتودینامیک قرار می‌گیرد تا قرمزی و تورم آن کاهش یابد.

در حالی که طول دوره‌ی نقاهت به نوع پوست بیمار بستگی دارد این دوره معمولاً کوتاه است. ممکن است بلافاصله پس از تزریقات شاهد مقداری قرمزی و دانه‌های کوچک پوستی باشید که در عرض چند ساعت برطرف خواهند شد.

تعداد جلسات مورد نیاز برای درمان با PDRN


 

جلسات مورد نیاز برای درمان با PDRN

به طور ایده آل برای هر بیمار انجام 4 جلسه‌ی درمانی توصیه می‌شود. در هر جلسه نتایج درمان پررنگ‌تر شده و نتیجه‌ی نهایی پس از جلسه‌ی آخر قابل مشاهده خواهد بود. بسته به وضعیت پوست هر فرد ممکن است فاصله‌ی بین جلسات درمانی بین 2 تا 4 هفته باشد. پس از آن می‌توان به منظور ماندگاری بیشتر نتایج هر 6 تا 9 ماه درمان را تکرار کرد.

عوارض جانبی تزریق PDRNبرای جای زخم سوختگی


 

عوارض جانبی تزریق PDRN

تورم خفیف و کبودی‌های موقتی ممکن است در محل تزریقات ایجاد شوند ولی درمان فوتودینامیک می‌تواند اکثر این تورم را از بین ببرد. جای سوزن بر روی پوست نیز چند روز باقی مانده ولی در عرض یک هفته از بین خواهد رفت. پس از درمان نیازی به استراحت نخواهید داشت و اکثر افراد به فعالیت‌های قبلی خود ادامه می‌دهند. روز پس از درمان نیز می‌توانید از مواد آرایشی استفاده کنید.

توجه داشته باشید که تزریق PDRN باعث‌ ترمیم پوست می‌شود و گرفتن نتیجه‌ی فوری از این روش ممکن نخواهد بود. دیده شدن نتیجه‌ی درمان در اکثر بیماران حدوداً 28 روز زمان خواهد برد. تحقیقات نشان داده‌اند که ایجاد تاثیرات PDRN به 4 هفته زمان احتیاج خواهد داشت.

هزینه‌ی تزریق PDRNبرای ترمیم جای سوختگی


از آن جایی که این روش به طور گسترده برای عارضه‌های مختلف پوستی مورد استفاده قرار می‌گیرد، هزینه‌ی آن نیز تا حد زیادی به هر فرد بستگی خواهد داشت. لازم است تا پزشک قبل از درمان وضعیت پوست بیمار را به طور کامل بررسی کند. برای اطلاع از هزینه‌ی این روش می‌توانید با پزشک خود مشورت کنید. توجه داشته باشید که هزینه‌ی این روش تحت پوشش بیمه نبوده ولی برخی از پزشکان تسهیلاتی را برای انجام این روش‌ها ارائه می‌دهند.

سؤالات متداول


تزریق PDRNبرای ترمیم جای سوختگی چیست؟

این روش می‌تواند به ترمیم جای سوختگی در هر جایی از بدن کمک کند. PDRN یا پلی دئوکسی ریبونوکلئوتید ماده‌ای است که از DNA ماهی سالمون گرفته شده و باعث تکثیر سلول‌ها و جوانسازی پوست می‌شود.

مدت زمان انجام PDRNبرای ترمیم جای سوختگی چقدر است؟

بسته به وضعیت پوست فرد فاصله‌ی بین جلسات درمانی بین 2 تا 4 هفته خواهد بود. پس از آن می‌توان به منظور ماندگاری بیشتر نتایج، درمان را هر 6 تا 9 ماه تکرار کرد.

اثربخشی PDRNبرای ترمیم جای سوختگی چقدر زمان خواهد برد؟

در حالی که روند جوانسازی پوست به سرعت تولید مثل سلولی فرد بستگی دارد، اکثر افراد با گذشت چند روز از تزریقات شاهد بهبود شرایط خواهند بود. نتیجه‌ی اصلی درمان پس از 3 تا 4 جلسه‌ی درمانی با فاصله‌ی 3 تا 4 هفته دیده خواهد شد.

آیا پس از تزریق PDRNمی‌توانم صورتم را شستشو دهم؟

6 ساعت پس از درمان می‌توانید صورت خود را بشویید. قرمزی خفیف، جای سوزن، کبودی یا دانه‌های کوچک بر روی پوست به مدت 2 تا 3 روز پس از درمان طبیعی خواهند بود.

آیا تزریق PDRNدردناک است؟

تزریق PDRN به لایه‌ی سطحی پوست بیشترین تاثیرگذاری را خواهد داشت. تزریق در این ناحیه می‌تواند درد شدیدی ایجاد کند درنتیجه قبل از درمان از کرم بی حسی به منظور کاهش درد و ناراحتی استفاده خواهد شد.

آیا پس از تزریق PDRNمی‌توانم ورزش کنم؟

همانند تأثیر بخار آب بر روی پوست، ورزش شدید مثل دویدن نیز می‌تواند باعث تولید مقادیر زیادی چربی توسط غدد عرق شده و تأثیر PDRN را معکوس کند. بهتر است از فعالیت شدید خودداری کنید.

آیا پس از تزریق PDRNبرای ترمیم جای سوختگی می‌توانم از لیزردرمانی استفاده کنم؟

می‌توان از این دو روش به صورت ترکیبی برای بهبود نتایج استفاده کرد. بسته به مشکل پوستی شما ممکن است از لیزردرمانی برای بهبود سریع‌تر و تحریک روند بهبودی پوست استفاده شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ