آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

تخصصی ترین مرکز تزریق فیلر باسن و اندام

درمان تعریق کف دست با بوتاکس در کلینیک زیبایی زعفرانیه چگونه انجام میشود؟

۲۶ مهر ۱۴۰۱

عرق کردن زیاد در شرایطی که بدن نیازی به خنک شدن ندارد هایپرهیدروزیس نامیده می‌‌شود. این اختلال می‌تواند در نقاط مختلف بدن به وجود بیاید و باعث ناراحتی و شرمندگی فرد شود. گاهی اوقات این اختلال بر کیفیت زندگی بیمار، سبک زندگی او و اعتماد به نفسش تاثیرات منفی می‌گذارد. کنترل کردن تعریق کف دست می‌تواند بسیار دشوار باشد به ویژه هنگامی که فرد مجبور به دست دادن با دیگران یا لمس کردن اشیا مختلف است. بوتاکس می‌‌تواند به طور موقت با مسدود کردن ارسال پیام عصبی که غدد عرق را  تحریک می‌‌کنند به درمان این مشکل کمک کند. هر ۴ تا ۶ ماه یک بار باید مجدداً به تزریق بوتاکس پرداخت.

در صورتی که تزریق بوتاکس توسط یک پزشک با تجربه انجام شود نتایج بسیار خوبی را در درمان‌هایپرهیدروزیس به وجود خواهد آورد. دکتر الناز احمدی در کلینیک زیبایی زعفرانیه با سابقه و دانش لازم برای تزریق بوتاکس در خدمت شما عزیزان هستند.

 

هایپرهیدروزیس کف دست چیست؟


تعریق بیش از حد کف دست یکی از شایع ترین علایمی است که افراد را درگیر می‌‌کند و کف دست آنها همیشه خیس است. تعریق بیش از حد می‌تواند به دلایل مختلفی به وجود بیاید که شایع‌ ترین آن ژنتیک است. گاهی اوقات این اختلال به دلایل ثانویه از قبیل پرکاری غده تیروئید، دیابت یا اختلالات نورولوژیکی مانند پارکینسون به وجود می‌آید. می‌توان تعریق بیش از حد را به دو دسته تقسیم کرد که به شرح زیر می‌باشند:

هایپرهیدروزیس کف دست

 • هایپرهیدروزیس اولیه که معمولاً افرادی با سابقه ژنتیکی را درگیر می‌‌کند و حدود ۳۰ تا ۵۰ درصد از افراد جامعه از این مشکل رنج می‌‌برند. علت بروز این اختلال مشخص نیست.
 • هایپرهیدروزیس ثانویه که معمولاً با بیماری‌های زمینه ‌ای همراه است. شایع ترین علل بروز این اختلال عبارتند از پرکاری غده تیروئید، چاقی، اختلالات غدد فوق کلیه و بیماری پارکینسون.

علل تعریق کف دست


 تعریق توسط دو گروه از غده عرق به وجود می‌آید: غدد برون ریز که در سراسر بدن توزیع شده و در ناحیه پالموپلانتار قرار گرفته‌ اند و غدد درون ریز که در ناحیه زیر بغل، ناحیه تناسلی، یا ناف قرار داده اند. شایع‌ ترین اختلال عملکردی غدد تعریق و به طور خاص غدد درون ریز تعریق بیش از حد است. این اختلال توسط محرک‌های مغزی یا عاطفی به وجود می‌آید به نحوی که زندگی بیمار را مختل می‌کنند. تعریق بیش از حد و غیرقابل کنترل کف دست، هایپرهیدروزیس کف دست نامیده می‌‌شود. این اختلال با استرس و ناراحتی و شرمندگی بیمار همراه می‌‌شود. خیس بودن دائمی کف دست با تاثیرات منفی بر زندگی کاری و معمولی افراد همراه است.

تعریق بیش از حد و کیفیت زندگی


 خیس بودن دائمی دست‌ها باعث می‌شود انجام دادن فعالیت‌های روزمره مانند استفاده از کامپیوتر یا خودکار بسیار دشوار باشد زیرا بیمار مجبور است به طور دائمی دست‌های خود را خشک کند. در صورتی که این اختلال بسیار شدید باشد و زندگی بیمار را دچار چالش می‌نماید و اکثر افراد از اضطراب، افسردگی و عصبانیت رنج خواهند برد. در برخی از اوقات سال به ویژه در اواخر پاییز و ماه‌های تابستان این اختلال شدت بیشتری پیدا می‌‌کند.

درمان تعریق بیش از حد کف دست


 هایپرهیدروزیس یا تعریق بیش از حد کف دست صرف نظر از آن که باعث عصبانیت و ناراحتی بیمار می‌شود داغی کف دست و مشکلات فیزیکی را به دنبال دارد. در نتیجه افرادی که دچار این اختلال هستند با مشکلاتی از قبیل خیسی کف دست، لکه روی لباس، بوی بدن و پس زدگی از طرف جامعه مواجه می‌‌شوند. با توجه به سبک زندگی بیمار و شدت تعریق کف دست از روش‌های مختلفی برای درمان استفاده می‌‌شود که ممکن است همه آنها نتایج دلخواه را به وجود نیاورند.

ضد تعریق


 می‌توان علاوه بر زیر بغل از ضد تعریق برای سایر نقاط مانند کف دست نیز استفاده کرد. با این حال استفاده از ضد تعریق یک روش درمانی کاربردی برای اکثر نقاط بدن که به طور دائمی شسته می‌شوند محسوب نمی‌گردد.

تغییر سبک زندگی


 خنک کردن بدن به طور طبیعی می‌تواند به کاهش فعالیت غدد عرق کمک کند به این ترتیب شما می‌توانید از لباسی که به جای گرم نگه داشتن بدن باعث خنک شدن آن می‌شود استفاده نمایید. عوامل مختلفی در بدتر شدن تعریق بیش از حد بدن نقش دارند که آشنایی با آنها می‌تواند کمک بسیار زیادی به کنترل تعریف نماید. به عنوان مثال مصرف غذاهای تند و پر ادویه استرس و عوامل مشابه باعث تعریق بیش از حد بدن می‌شود.

بوتاکس


 از بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد استفاده می‌‌شود و یک روش درمانی عالی برای رفع بوتاکس ثانویه است. بوتاکس از شدت تعریق می‌کاهد اما امکان تزریق بوتاکس در افراد مبتلا به بیماری پارکینسون وجود ندارد. اگر شما به تازگی دچار این اختلال شده اید بهتر است ابتدا با پزشک خود مشورت نمایید تا علل ثانویه تعریق بیش از حد بررسی شود.

بوتاکس کف دست

آیا تزریق بوتاکس به کنترل تعریق بیش از حد کمکمی‌کنند؟


 ممکن است همه افراد نتوانند متقاضی درمان با بوتاکس باشند مگر آن که از لحاظ جسمی و ذهنی در شرایط ایده‌ آل قرار داشته باشند و توقعات آنها از فرایند درمان و نتایج حاصل از آن منطقی باشد. شما می‌توانید پس از مشاوره با پزشک از مناسب بودن خود به عنوان متقاضی درمان اطمینان حاصل کنید. این احتمال وجود دارد که تعریق بیش از حد به علت یک بیماری زمینه‌ ای به وجود آمده باشد و پزشک به جای تزریق بوتاکس از روش‌های درمانی دیگری استفاده نماید. در چنین مواردی مجدداً پزشک علت اصلی تعریق بیش از حد را درمان می‌کند.

تزریق بوتاکس کف دست

آمادگی برای تزریق بوتاکس


 آیا برای تزریق اولین مرحله بوتاکس آماده هستید؟ آیا نحوه آمادگی برای تزریق را می‌دانید؟ اگر پاسخ شما منفی است در بخش زیر نحوه ی آمادگی برای تزریق بوتاکس را توضیح خواهیم داد.

تحقیق درباره بوتاکس


 صرف نظر از این که قبلاً به تزریق بوتاکس پرداخته اید یا نه باید با پزشک خود مشورت نمایید تا اطمینان حاصل نماید متقاضی مناسبی برای تزریق هستید. به همین دلیل قبل از تزریق بوتاکس مشاوره با پزشک ضروری است. درباره مزایا و معایب بوتاکس مطالعه کنید تا با خطرات احتمالی آن آشنا شوید. اگرچه بوتاکس یک روش درمانی مناسب است همانند سایر روش‌های موجود با برخی از عوارض جانبی همراه می‌باشد که عبارتند از درد، قرمزی، افتادگی پلک و سردرد. با جمع آوری اطلاعات لازم شما می‌توانید تصمیم دقیقی در خصوص انجام این روش درمانی بگیرید.

در شرایط مناسب به تزریق بوتاکس بپردازید


 تزریق بوتاکس برای بار اول می‌تواند و یک تجربه پر استرس و اضطراب آور باشد به همین دلیل شما باید به طور کامل برای انجام این روش درمانی آماده باشید. از تزریق بوتاکس در روزهای پر مشغله که ذهن شما بسیار درگیر است اجتناب کنید و در عوض در روزی که فعالیت چندانی ندارید و می‌توانید استراحت کنید به تزریق بوتاکس بپردازید. معمولاً بهتر است تزریق بوتاکس در اوایل صبح انجام شود زیرا زمان انتظار در مطب پزشک به حداقل می‌رسد و شما دچار اضطراب نخواهید شد.

مشاور با پزشک در خصوص داروهای مصرفی


 نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که مصرف برخی داروها با تزریق بوتاکس تداخل دارند به همین دلیل در صورتی که قصد تزریق بوتاکس را دارید باید اطلاعات کاملی را در اختیار پزشکی خود بگذارید. در برخی موارد پزشک از شما می‌خواهد به ادامه داروی مورد نظر بپردازید و گاهی اوقات قطع مصرف دارو ضروری است. برخی از داروهایی که با بوتاکس داخل دارند عبارت‌اند از آسپرین، ایبوپروفن، داروهای رقیق کننده خون، شل کننده‌های عضلانی و داروهای مخصوص آلرژی. به طور کلی اگر شما از این داروها استفاده می‌کنید باید چند روز قبل از تزریق بوتاکس و چند روز پس از آن از مصرف آنها اجتناب نمایید.

پیروی از دستورات پزشک برای کاهش کبودی


 یکی از عوارض جانبی شایع تزریق بوتاکس کبودی پوست است و به منظور پیشگیری از بروز کبودی و باید از دستورات پزشک خود پیروی کنید. آیا سیگار می‌کشید؟ بهتر است چند روز قبل از تزریق بوتاکس از استعمال دخانیات خودداری کنید تا ریسک بروز کبودی به حداقل برسد. علاوه بر اجتناب از استعمال دخانیات می‌توانید به کمک روش‌های دیگری مانند استفاده از پماد آرنیکا به مدت چند روز قبل از تزریق ریسک بروز کبودی را به حداقل برسانید. تحقیقات نشان داده که این پماد طبیعی از میزان کبودی می‌کاهد. استفاده از کمپرس یخ نیز کمک کننده است. قبل و پس از درمان به منظور کاهش تورم مقداری یخ را درون کیسه پلاستیکی بگذارید و آن را روی ناحیه مورد نظر قرار دهید تا از میزان کبودی کاسته شود.

افزایش پمپاژ خون


 بهترین روش برای آمادگی جسمی و ذهنی و قبل از تزریق بوتاکس، ورزش کردن است. پیاده روی، دویدن، قدم زدن، دوچرخه سواری و سایر انواع فعالیت‌های جسمی که ضربان قلب را بالا می‌‌برد به پمپاژ بهتر خون و آمادگی ذهنی برای تزریق کمک خواهد کرد. ورزش کردن قبل از تزریق بوتاکس توصیه می‌شود اما پس از آن باید از فعالیت جسمانی به مدت پنج ساعت خودداری کنید زیرا احتمال افزایش درد، تورم و کبودی وجود دارد.

شستشوی کامل پوست


 هنگامی که قصد تزریق بوتاکس را دارید باید پوست شما تا حد امکان تمیز باشد. در صورتی که پوست چرب باشد پس از تزریق احتمال به وجود آمدن جوش وجود دارد. اگرچه پزشک قبل از تزریق بوتاکس از داروی ضد عفونی کننده برای پاکسازی پوست استفاده می‌کند بهتر است شما نیز پوست خود را بشویید. استفاده از آب و صابون به پاکسازی کامل پوست و رفع هرگونه عامل عفونتی کمک می‌‌کند.

داشتن آرامش


 اگر تزریق بوتاکس برای بار اول باعث نگرانی شما نشده است باید بدانید که واقعا چیزی برای نگران شدن وجود ندارد. شما به مطب پزشک مراجعه می‌کنید، بوتاکس درون نواحی مورد نظر تزریق می‌‌شود، روی آن یخ قرار می‌‌گیرد و سپس به منزل بر می‌گردید. اما برخی از افرادی که قصد تزریق بوتاکس برای بار اول را دارند دچار اضطراب می‌شوند. اگر شما نیز جزء این دسته هستید باید به آرام کردن ذهن خود بپردازید. مدیتیشن، گوش دادن به موسیقی و استفاده از روش‌هایی که به آرام سازی ذهن کمک می‌‌کنند و حواس شما را پرت می‌نمایند توصیه می‌شود. در صورتی که پزشک اجازه دهد می‌تواند از داروی ضد اضطراب نیز استفاده کنید.

مشاوره با پزشک


 در جلسه مشاوره شما می‌توانید همه سوالات خود را از پزشک بپرسید سپس برای درمان آماده شوید. پزشک به همه سوالات شما پاسخ می‌دهد و اطمینان حاصل می‌کند اطلاعات خوبی را در خصوص روشی که قرار است انجام شود به دست آورده اید.

آماده شدن برای دوران بهبود


 اگرچه بوتاکس به عنوان یک روش درمانی پیچیده در نظر گرفته نمی‌شود با احساس مقداری درد و ناراحتی همراه است شما باید برای تحمل درد حاضر باشید زیرا پس از آن که اثر بی حسی از بین رفت درد شروع می‌شود. از کمپرس یخ استفاده کنید، از استعمال دخانیات اجتناب کنید، و تا ۵ ساعت پس از تزریق بوتاکس ورزش نکنید.

چگونه بوتاکس به درمان تعریق بیش از حد کمکمی‌‌کند؟


 سم بوتولینیوم نوع آ نوع پروتئین خالص است که به طور موقت باعث فلج شدن عضله و جلوگیری از انتقال پیام شیمیایی به قدرت تعریف می‌شود. با مسدود کردن فرآیند انتقال پیام شیمیایی، سم بوتولینیوم باعث متوقف شدن فرآیند تعریق خواهد شد. بوتاکس زیر سطح پوست تزریق می‌شود به همین دلیل یک روش درمانی ساده محسوب می‌گردد.

روزی که بوتاکس تزریقمی‌شود


روز تزریق بوتاکس کف دست

 • باید ناحیه مورد نظر با الکل و پاک کننده تمیز شود.
 • در صورتی که قرار است تزریق بوتاکس در ناحیه زیر بغل انجام شود باید از پوشیدن لباس تنگ خودداری کنید تا از ساییده شدن ناحیه موردنظر جلوگیری شود.
 • در برخی از بیمارانی که قصد تزریق بوتاکس کف دست و پا را دارند و با استفاده از داروی مسکن و درد کمتری را احساس خواهند کرد.
 • استفاده از اسپری بی حس کننده در ناحیه زیر بغل، کف دست و کف پا می‌تواند در طول درمان به رفع درد کمک کند.

تزریق بوتاکس کف دست چگونه انجاممی‌شود؟


 برای تزریق بوتاکس پزشک از یک سوزن بسیار نازک استفاده می‌‌کند تا بوتاکس درون نواحی غدد عرق هدایت گردد. پزشک با توجه به شدت تعریق و وسعت نواحی مورد نظر از چندین مرحله تزریق استفاده خواهد کرد. پزشک به منظور کاهش درد حاصل از تزریق از داروی بی حسی، کمپرس یخ و روش‌های مشابه بهره می‌‌گیرد.

چگونگی تزریق بوتاکس کف دست

پس از تزریق بوتاکس


 • از ماساژ دادن یا فشار دادن ناحیه مورد نظر خودداری کنید.
 • احتمال بروز خونریزی وجود دارد که به سرعت برطرف می‌شود.
 • در برخی موارد نادر بیمار دچار کبودی یا حساسیت در اطراف محل تزریق خواهد شد که طی مدت یک هفته پس از تزریق برطرف می‌گردد.
 • احتمال قرمزی و تورم طی مدت یک سال پس از تزریق وجود دارد که طی ۳ تا ۱۰ روز بهبود پیدا می‌کند.

نتایج حاصل از درمان به چه صورت است؟


 هنگامی که از بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد استفاده می‌شود اکثر بیماران شاهد کاهش ۸۲ تا ۸۷ درصدی تعریق خواهند بود. نتایج به دست آمده حدود ۲ تا ۴ روز پس از درمان خود را نشان می‌دهد و طی مدت دو هفته نتایج نهایی به دست می‌آید. معمولاً نتایج حاصل از درمان حدود ۴ تا ۱۲ ماه باقی می‌‌ماند و برخی تحقیقات نشان داده که احتمال ماندگاری آن تا چهارده ماه نیز وجود دارد.

آیا یک جلسه تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد کافی است؟


 تزریق یک مرحله بوتاکس نمی‌‌تواند به طور کامل باعث رفع تعریق بیش از حد شود. میزان ماندگاری بوتاکس تزریق شده در همه افراد یکسان نیست و با توجه به ناحیه ای که تحت درمان قرار گرفته می‌‌تواند از چهار ماه تا یک سال متغیر باشد. میلیون‌ها انسان در سراسر جهان به منظور کنترل تعریق بیش از حد و بهبود کیفیت زندگی خود متقاضی تزریق بوتاکس هستند.

یک جلسه تزریق بوتاکس کف دست

عوارض جانبی بوتاکس چیست؟


تورم و کبودی


 کبودی یکی از عوارض جانبی شایع و تزریق بوتاکس و به طور کلی تزریق هر نوع دارو است. در صورتی که شما به یک پزشک با تجربه مراجعه کنید از روش‌های خاص به منظور کاهش ریسک بروز کبودی استفاده خواهد کرد و نکاتی را به شما گوشزد می‌‌کند تا از بروز کبودی و یا درمان آن پس از تزریق بوتاکس جلوگیری کنید. ممکن است پس از تزریق بوتاکس ناحیه تحت درمان مقداری قرمز، دردناک و متورم شود که این مشکلات چند روز پس از تزریق بهبود پیدا می‌کنند.

احساس درد در محل تزریق


 اگرچه تزریق بوتاکس در اکثر افراد با احساس درد همراه نیست استفاده از سوزن مخصوص برای تزریق می‌تواند باعث احساس درد خفیف شود. پزشک از پماد بی حسی موضعی برای افراد حساس و کم تحمل استفاده می‌کند. مقدار دردی که هر بیمار در طول تزریق احساس می‌کند به نوع پوست او و مهارت پزشک بستگی دارد.

خونریزی


 خونریزی نیز همانند کبودی پوست پس از تزریق بوتاکس طبیعی است و همان‌طور که پوست دچار کبودی می‌شود احتمال خونریزی آن نیز وجود دارد. با وارد شدن سوزن درون پوست دیواره عروق خونی کوچک پاره می‌‌شود و شروع به خونریزی می‌نمایند. خونریزی ایجاد شده معمولاً خفیف است و فورا متوقف می‌شود. بروز خونریزی یا عدم خونریزی پس از تزریق بوتاکس به مهارت پزشک و شرایط جسمانی شما بستگی دارد زیرا برخی از افراد به سرعت دچار خونریزی می‌شوند.

چگونهمی‌توان از بروز عوارض جانبی جلوگیری کرد؟


مشاوره با پزشک


 در جلسه مشاوره با پزشک شما می‌توانید سوالات مختلفی از قبیل مراقبت‌های قبل از تزریق بوتاکس، نحوه واکنش پوست به بوتاکس و سایز سوزن مورد استفاده و همچنین مهارت پزشک برای تزریق را مطرح نمایید و پاسخ آنها را دریافت کنید. به این ترتیب شما می‌توانید اطلاعات خوبی را در خصوص تزریق بوتاکس برای درمان تعریق بیش از حد به دست بیاورید. مشاوره با پزشک قبل از تزریق بوتاکس ضروری است تا شما می‌توانید به خوبی با فرآیند درمان آشنا شوید. پزشک به همه سوالات شما پاسخ خواهد داد به این ترتیب باید فهرست کاملی از سوالاتی که باید بپرسید را آماده نمایید. این سوالات به شرح زیر می‌باشند:

 • سطح مهارت و تخصص پزشک چقدر است؟
 • از کدام برند بوتاکس برای تزریق استفاده می‌کند؟
 • خطرات و عوارض جانبی احتمالی بوتاکس چیست؟
 • در صورت بروز مشکل چه باید کرد؟

بررسی نظرات سایر بیماران


 پس از جلسه مشاوره پزشک از شما می‌خواهد به بررسی نظرات سایر بیماران بپردازید تا با دیدگاه آنها در خصوص درمان آشنا شوید. این امر به شما کمک می‌کند با سوالات احتمالی که ممکن است به ذهن تان برسد آشنا شوید. پزشک با این کار به شما نشان می‌دهد که چقدر به سلامت شما و نتایج حاصل از درمان اهمیت می‌دهد.

آیا باید تزریق بوتاکس به صورت پیوسته انجام شود؟


 برخی از بیماران می‌توانند یک دوره کوتاه از تزریق بوتاکس خودداری کنند که البته افرادی که دوره درمان را کامل می‌‌کنند و پس از گذشت چند ماه برای تزریق مجدد به پزشک مراجعه می‌نمایند نتایج بهتری را به دست می‌‌آورند. پس از گذشت چند دوره تزریق بوتاکس معمولاً دفعات بعدی بیمار به دوز کمتری از این محصول نیاز خواهد داشت.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ