تکرار تزریق بوتاکس چه مزایا و معایبی دارد؟

۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

هرچند بوتاکس می‌تواند به طور موقت ارتباط عصبی را مسدود کند، اما اثرات دائمی ندارند. هنگامی که از انجام درمان مدتی می‌گذرد، متوجه بازگشت چین و چروک های قدیمی صورت خواهید شد. با این حال، با درمان منظم، چین و چروک کمتری نمایان می‌گردد. با گذشت زمان، عضلات صورت به اثرات بوتاکس عادت می‌کنند. یعنی برای دستیابی به بی تحرکی مشابه با اولین درمان به حجم کمتری از بوتاکس نیاز می‌باشد و درمان های بعدی، به مرور زمان، می‌توانند با فاصله بیشتری انجام شوند. برخی از مراجعین قدیمی تزریق بوتاکس برای حفظ نتایج عالی این روش، تنها به دو جلسه تزریق در سال نیاز دارند.

مزایای تکرار تزریق بوتاکس


مزایای تکرار تزریق بوتاکساز طریق تحقیقات جدید، پزشکان متوجه شدند که مزایای تجدید بوتاکس برای پوست این است که برای مدت طولانی ‌تری اثر مورد نظر را حفظ می‌کند. زیرا بافت پوست با هر جلسه بهتر می‌شود. این تحقیقات نشان دادند که تزریق بوتاکس به دلیل تغییرات قابل توجهی که در ترکیب پوست زنان وجود دارد، به تولید بیشتر کلاژن و الاستین کمک می‌کند. در این تحقیقات مشخص شد که به نظر پوستی که در تماس با ماهیچه های تحت درمان با بوتاکس است، خاصیت ارتجاعی نسبی که در پوست جوان دیده می‌شود را دوباره به دست آورده است.

بوتاکس عضلات را تقویت می‌کند

بوتاکس عضلات را تقویت می کند

پس از سال ‌ها تکرار تزریق بوتاکس، عضلات تقویت می‌شوند و به مقدار قبل چین و چروکی ایجاد نمی‌کنند. بعد از از بین رفتن اثر بوتاکس و زمانی که به حرکت دادن کمتر پیشانی عادت کردید، آگاهانه از انجام این حرکت اجتناب خواهید کرد.

ممکن است به مرور زمان نیاز کمتری به ترمیم بوتاکس داشته باشید

تکرار تزریق بوتاکس در طی سالها ممکن است به این معنی باشد که در طول زمان کمتر و کمتر به جلسات درمانی نیاز داشته باشید. با تکرار و مقدار مناسب، عضلات قوی تر می‌شوند و احتمالا به اندازه یا تعدد قبل به تجدید بوتاکس نیاز نداشته باشید.

اثرات پس از وقفه تزریق بوتاکس ماندگار خواهند بود

بسیاری از مردم نگران این هستند که با قطع تزریق بوتاکس در صورتشان به شدت چین و چروک ایجاد شود. در صورت ادامه ندادن تجدید بوتاکس، عضلاتی که در زمان فعال بودن بوتاکس تحرکی نداشتند، می‌توانند روند پیری را به تاخیر بیندازند. وقتی تزریق بوتاکس تکرار می‌شود، تحرک صورت را کاهش داده، شکل‌ گیری چین و چروک ‌ها را کند می‌‌کند و بسته به مدت زمانی که ترمیم بوتاکس حفظ شود، همچنان نسبت به سن خود جوان‌ تر به نظر خواهید رسید.

تجدید بوتاکس در طولانی مدت پوست را روشن کرده و چین و چروک ها را کاهش می دهد

تجدید بوتاکس در طولانی مدت پوست را روشن کرده و چین و چروک ها را کاهش می دهد

اگر به مدت 10 سال به طور مداوم بوتاکس دریافت کنید، مطمئناً بسیار جوان تر به نظر رسیده و چین و چروک های کمتری خواهید داشت. پوست بسیار صاف تر به نظر می‌رسد و خطوط ریز، چین و چروک های عمیق تا حد زیادی کاهش می‌یابند.

هر چند وقت یکبار باید ترمیم بوتاکس انجام شود؟


اثرات بوتاکس معمولا سه تا چهار ماه باقی می‌ماند. بنابراین، تجدید بوتاکس هر سه تا چهار ماه یک بار توصیه می‌شود. با این وجود، اگر عضلات صورت تقویت شوند، کمتر منقبض شده، دوره زمانی هر درمان ممکن است به بیش از سه یا چهار ماه افزایش یابد. به همین دلیل، همکاری با پزشک به منظور ایجاد یک برنامه درمانی مخصوص ضروری می‌باشد.

با پزشک خود صحبت کنید تا مشخص شود چقدر می‌توانید تزریق بوتاکس را دریافت کنید. به منظور جلوگیری از ایجاد مقاوت در برابر بوتاکس، تزریق ها نباید زودتر از سه ماه انجام شود. اگر را به طور منظم تزریق بوتاکس انجام می‌دهید، احتمالا بتوانید مدت وقفه طولانی تری، احتمالاً تا شش ماه، بین تکرار تزریق بوتاکس قرار دهید.

مراقبت های لازم بعد از تکرار تزریق بوتاکس


 • مراقبت های لازم بعد از تکرار تزریق بوتاکسحداقل به مدت 24 ساعت از فعالیت های شدید خودداری کنید.
 • به مدت 1 تا 3 روز به ناحیه تحت د رمان فشاری وارد نکنید.
 • از الکل به مدت 24 ساعت استفاده نکنید.
 • به مدت 24 ساعت از انجام هرگونه درمان زیبایی بر روی ناحیه تحت درمان خودداری کنید.
 • منطقه آسیب دیده را حداقل به مدت 48 ساعت در معرض نور خورشید قرار ندهید.
 • از پزشک بپرسید که آیا باید دستورات بیشتری را انجام بدهید یا خیر.

معایب تکرار تزریق بوتاکس


اگر تجدید بوتاکس روی پیشانی را بیش از حد و برای چندین سال انجام دهید، ماهیچه ها ضعیف تر و صاف تر می‌شوند و همچنین پوست ممکن است نازک تر و شل تر به نظر برسد. علاوه بر این، با ضعیف ‌تر شدن ماهیچه‌ ها، زمانی که حالات صورتتان را تغییر می‌‌دهید، می‌توانند شروع به درگیر کردن عضلات اطراف کنند. به عنوان مثال، اگر کسی از عضلات پیشانی خود استفاده نکند، ممکن است از بینی خود استفاده کرده و در کنار آن چین و چروک بیندازد و حتی برای ماهیچه های درگیر جدید به بوتاکس بیشتری نیاز داشته باشید. برای جلوگیری از این نوع اشتباهات، حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

عوارض جانبی احتمالی ترمیم بوتاکس

 • علائم آنفولانزا
 • سردرد
 • کبودی و التهاب در اطراف ناحیه تزریق
 • افتادگی پلک یا ابرو
 • لبخند کج و ناموزون
 • عدم کنترل آب دهان
 • خشکی چشم یا مجاری اشکی بیش فعال

هزینه‌های تکرار تزریق بوتاکس


هزینه های بوتاکس یکی از مقرون به صرفه ترین درمان های ضد پیری می‌باشد. اما به طور کلی هزینه‌ی تجدید بوتاکس به عوامل زیادی از جمله محل تزریق بوتاکس، دوز مورد نیاز و تعداد دفعات تکرار تزریق بستگی دارد. به همین دلیل برای اطلاع از مبلغ دقیق آن برای مشاوره حضوری به پزشک خود مراجعه کنید.

سوالات پر تکرار


آیا استفاده طولانی مدت از بوتاکس بی خطر است؟

بوتاکس یک درمان کم خطر با سابقه عالی است. اگر این درمان توسط پزشک با تجربه و معتبر انجام شود، امکان ندارد که اثرات منفی استفاده طولانی مدت بوتاکس را داشته باشید.

آیا استفاده مکرر از بوتاکس بر مدت زمان اثر آن تأثیر می گذارد؟

تکرار منظم تزریق بوتاکس ممکن است باعث شود که اثرات آن با هر بار استفاده برای مدت طولانی تری باقی بماند. بوتاکس ماهیچه ها را بی حرکت می‌کند بنابراین نمی‌توانید از آنها استفاده کنید. اگر از ماهیچه ها استفاده نشود، کوتاه تر و کوچکتر می‌شوند و یعنی برای اثر مشابه با بوتاکس اول ممکن است در طول زمان به تجدید بوتاکس کمتری نیاز داشته باشید.

آیا می‌توانم درمان بوتاکس ارزان ‌تری را انتخاب کنم؟

قبل از تصمیم برای انجام درمان بوتاکس ارزان قیمت، این را در نظر بگیرید: تزریق بوتاکس باید توسط فردی انجام شود که ساختار صورت و نحوه درمانی که می‌تواند مکمل ساختار استخوان زیرین باشد را متوجه شود. کسی که فقط به عنوان اپراتور تزریق کننده بوتاکس گواهینامه دارد ممکن است نتواند آن سطح از تخصص را همانند یک پرستار یا یک متخصص پوست ارائه دهد.

آیا بوتاکس ارزش هزینه کردن را دارد؟

بله! بوتاکس یکی از مرسوم ترین درمان های صورت برای رفع چین و چروک و ضد پیری می‌باشد. تزریق بوتاکس موثر و بی خطر است و با کاهش چین و چروک و خطوط ریز به ظاهر شادابی و طراوت می‌بخشد. افراد بسیاری نیز به دنبال تزریق بوتاکس به عنوان یک درمان پیشگیرانه برای مقابله با روند پیری هستند.

آیا بوتاکس به مرور زمان عضلات را ضعیف می‌کند؟

با تزریق بوتاکس در نواحی خاص (معمولاً خطوط پیشانی، خطوط اخم و پنجه کلاغی) از انقباض آن ماهیچه ها جلوگیری کرده و به چین و چروک های ایجاد شده اجازه می‌دهیم تا شل و صاف گردند. زیرا آن عضلات خاصی که تحت تأثیر بوتاکس قرار گرفته اند را،کمتر حرکت می‌دهید پس ممکن است در یک بازه زمانی طولانی به میزان بسیار کمی ضعیف شوند.

اگر تزریق بوتاکس را بعد از چندین سال متوقف کنم چه اتفاقی می‌افتد؟

اگر پس از چندین سال تزریق منظم، درمان بوتاکس را متوقف کنید، تنها اثر آن بازگشت چین و چروک ها می‌باشد که البته این روند کمی کندتر از زمانی است که از بوتاکس استفاده نمی‌کردید.

آیا می‌توانم بوتاکس را همراه با هر روش دیگری برای بهبود علائم پیری صورت انجام دهم؟

بوتاکس را می‌توان به طور بی خطر با درمان های بازسازی کننده پوست از جمله لایه برداری شیمیایی، لایه برداری با لیزر و مراقبت از پوست در سطح پزشکی برای مبارزه با تغییر رنگ، خطوط ریز و چین و چروک همراه کرد. حتما با جراح پلاستیک یا متخصص پوست خود در مورد زمان انجام این روش ها مشورت کنید.

آیا می‌توانم بوتاکس بیشتری تزریق کنم؟

اگر به مدت طولانی به تجدید بوتاکس در هر 2 تا 3 ماه یکبار ادامه دهید، عضله ضعیف تر و صاف تر می‌شود و ممکن است باعث شود که پوست  نازک یا شل به نظر برسد.

چگونه از چین و چروک های جدید جلوگیری کنیم؟

 • از ضدآفتاب استفاده کنید.
 • دخانیات مصرف نکنید.
 • آب کافی بنوشید.
 • از مرطوب کنند استفاده کنید.
 • رژیم غذایی سالم داشته باشید.

از پاک کننده های ملایم پوست استفاده کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی