لوگو دکتر الناز احمدی

پی آر پی مو برای پرپشت کردن و رشد مجدد موی سر زنان و مردان

درمان مو با پی آر پی در حال حاضر یکی از سریع‌ترین روش‌های رشد مجدد مو است و به مرور زمان محبوبیت بشتر پیدا‌می‌کند. پی آر پی به جراحی نیازی نیست، بلکه برای تحریک و رشد مجدد موی جدید به ناحیه‌ای که موها نازک است پلاسمای غنی از پلاکت خون خود شما را تزریق می‌کنند.

آیا برای داشتن موهای جوان‌تر آمده‌اید؟ با یک تماس می‌توانید درمان پی آر پی شخصی خودتان را به‌دست‌آورید. پزشک می‌تواند به شما کمک‌کند تا به مرحله‌ی ریزش موی خود پی ببرید و تشخیص‌دهید که آیا درمان پی آر پی برای شما مناسب است یا خیر.

فواید پی آر پی برای رشد مجدد مو


ویژگی مثبت پی آر پی برای تحریک رشد موهای جدید در سادگی آن است. شما مجبور به گذراندن مراحل وقت‌گیر نخواهیدبود و چون پی آر پی یک ماده ی کاملا طبیعی است که از بدن خود ما به دست می‌آید، عملا هیچ خطری برای واکنش در برابر ماده‌ی مورد استفاده وحود ندارد و در عین حال فولیکوا‌های موی شما تحریک شده و مراحل رشد موهایتان تشدید می‌شود.

یکی از موثرترین فواید پی آر پی این است که از کوچک شدن فولیکول‌های مو جلوگیری می‌کند و باعث افزایش ضخامت تارهای مو می‌شود. هم مردان و هم زنان می‌توانند از پی آر پی استفاده‌کنند. چون نتایج درمان به تدریج ایجاد می‌شود بنابراین رشد موها طبیعی‌تر به نظر‌می‌رسد.

پی آر پی یک روش کلیدی جدید برای درمان ریزش مو است. درمان‌کردن عوامل اصلی موثر بر نازک‌شدن موها باعث رشد مجدد مو می‌شود و درنتیجه می‌توان طاسی را در ۲۰ سالگی یا هر سنی بدون نیاز به کاشت مو، متوقف کرد.

پی آر پی چگونه به رشد مجدد مو کمک‌می‌کند؟


هدف اصلی درمان پی آر پی در ریزش مو، تحریک فعالیت فولیکول‌های مو است که با فعال کردن فولیکول‌های غیر فعال مو سرعت رشد را افزایش می‌دهد، همچنین تزریق‌ پی آر پی به پوست سر می‌تواند از طریق عوامل مختلف رشد فولیکول‌های تازه کاشته‌شده‌ی مو را تقویت‌کند.

 

رشد مجدد با پی آر پی مو

 

مواد تشکیل دهنده‌ی پی آر پی چیست؟


در این قسمت به مجموعه‌ای از سلول‌های موجود در پی آر پی که باعث رشد مو می‌شود اشاره‌می‌کنیم:

 • فاکتور‌های رشد پلاکت‌های خونی (PDGF) که تکثیر سلول‌ها، تشکیل پوست و رشد رگ‌های خونی را تقویت می‌کند.
 • تغییر ساختار فاکتور رشد بتا (TGF-b) که شبکه‌ی بین سلول‌ها و متابولیسم استخوان را ارتقا می‌دهد.
 • فاکتور رشد اندوتلیال عروقی (VEGF) که باعث تشکیل رگ‌های خونی می‌شود.
 • فاکنور رشد اپیدرمی (EGF) که باعث تمایز رشد سلولی، تشکیل عروق خونی و کلاژن‌سازی می‌شود.
 • فاکتور رشد فیبروبلاست ۲ (FGF-2) که باعث تقویت رشد سلول تخصصی و تشکیل عروق خونی می‌شود.
 • فاکتور رشد IGF که در فیزیولوژی طبیعی تقریبا برای هر نوع سلول و رشد آن‌ها یک تنظیم کنده‌ی خاص است.

 

مواد پی آر پی مو

 

پی آر پی برای چه افرادی مناسب است؟


پی آر پی برای افرادی که سابقه‌ی بیمارهای تلوژن افلوویوم یا اسمار آلوپسی را نداشته‌اند موثر‌است. درمان مو با پی آر پی یک گزینه عالی برای افرادی است که به دنبال یک روش غیر‌تهاجمی و بدون نیاز به جراحی برای رشد مو هستند. بیمارانی که در مراحل اولیه ریزش مو هستند، شرایط ایده‌آلی را برای درمان موی پی آر پی دارند، چون این درمان نمی‌تواند فولیکول‌هایی که برای مدت طولانی غیر فعال بوده‌اند را احیا کند؛ بنابراین پی آر پی ممکناست برای داوطلبانی که طاسی قابل توجهی دارند، موثرنباشد.

درمان پی آر پی برای بسیاری از مردان و زنانی که به دنبال بازگرداندن اعتماد به نفسشان و داشتن موهای شاداب هستند، گزینه‌ای عالی است. قبل از انجام پی آر پی، انجام تحقیقات دقیق و همچنین مشورت با یک پزشک با تجربه و مورد اعتماد بسیار مهم است. به طور کلی این روش برای بسیاری از افراد یک انتخاب مطمئن و طبیعی است.

پی آر پی برای چه کسانی مناسب نیست؟


پی آر پی برخلاف کاشت کامل مو باعث رشد مجدد مو می‌شود و عمدتا برای بیماران بی خطر بوده‌؛ اما مانند دیگر روش‌های درمانی یا آرایشی، در این روش هم خطراتی وجوددارد، بنابراین بهتر است با آگاهی، برای درمان اقدام‌کنیم. با یک متخصص مشورت کنید که آیا هریک از این موارد در مورد شما صدق می‌کند یا خیر. اگر چنین است، شاید بهتر است از روش‌های درمانی دیگری که موثرتر است استفاده‌کنید.

سبک زندگی

سبک زندگی شما برای انتخاب این روش و نتایج آن تاثیر آن مهم است. سبک‌های زندگی که ممکن‌است شما را از درمان محروم کند عبارتند از:

 • سیگار کشیدن مداوم و یا بیش از حد.
 • سابقه‌ی سوء مصرف مواد مخدر یا الکل.

بیماری‌ها / کسالت‌ها

کسانی که دچار بیماری‌ها، کسالت‌ها و یا مشکلات دیگر جسمی هستند، ممکن‌است شرایط درمان پی آر پی را نداشته‌باشند، مانند:

 • بیماری مزمن کبدی
 • سرطان
 • بیماری مزمن پوستی
 • لوپوس
 • اختلال متابولیک بیماری تیروئید
 • پایین بودن پلاکت خون

در این موارد، درمان‌های دیگر ممکن‌است برای رشد مو موثرتر باشند. درمان پی آر پی احتمالا هیچ نتیجه‌ی مثبتی نخواهد‌داشت، چون تعداد پلاکت‌های شما بسیار کم است و تزریق‌ها، فاکتور‌های رشد مورد نیاز برای رویش موفقیت‌آمیز مو را ندارند.

داروها 

اگر از داروهای رقیق‌کننده‌ خون استفاده‌می‌کنید، شرایط مناسبی برای پی آر پی ندارید، چون تعداد پلاکت‌های شما هم از مقدار مورد نیاز برای ایجاد تاثیرات مثبت کم‌تر است.

آیا درمان ریزش مو با پی آر پی جواب می‌دهد؟


در ایتدا، بسیاری از بیماران بدبین هستند چون درمان‌های زیادی را امتحان کرده‌اند که نتایج رضایت‌بخشی نداشته‌اند. در پی آر پی، پلاسمای غنی از پلاکت خون شما که حاوی سلول‌های خاصی است باعث تحریک سلول‌های مهم داخل فولیکول‌های مو می‌شود و رویش موها را تشدیدمی‌کند.

 

درمان با پی آر پی مو

 

سلول‌های پلاسمای غنی از پلاکت، رشد مجدد مو و همچنین رشد سلول‌های جدید و سالم را افزایش می‌دهد. بسیاری از بیماران بعد از پیوند مو به دنبال ترمیم با پی آر پی هستند، چون این روش به تحریک فولیکولهای کاشته شده وغیر فعال مو کمک می‌کند.

رشد مجدد مو با پی آر پی یک انتخاب عالی برای مردان و زنانی است که از موهای نازک و ریزش مو (آلوپسی) رنج می برند و جایگزینی عالی برای بیمارانی است که علاقه‌ای به روش‌های دیگر مانند کاشت مو، استفاده از محصولات دارویی یا کلاه گیس ندارند. پی آر پی روشی کم تهاجمی است که با تحریک رشد مو به کاهش علائم پیری کمک‌می‌کند.

دستورالعمل‌های قبل از درمان مو با پی آر پی


 • اگر از داروهای رقیق‌کننده‌ی خون مانند پلاویکس، کومادین و هپارین استفاده‌می‌کنید، لطفا فورا به پزشک خود اطلاع‌دهید، چون ممکن‌است مانع درمان پی آر پی شود.
 • در صورت نیاز می‌توانید از تیلنول (استامینوفن) استفاده‌کنید.
 • اگر از بتابلاگرهای قوی مانند ایندرال (پروپانولول) استفاده‌می‌کنید، لطفا با پزشک خود تماس بگیرید، چون ممکن‌است لازم باشد قبل از شروع درمان این داروها را با یک بتابلاگر جایگزین تغییردهید.
 • در صورت امکان، سه روز قبل و یک روز بعد از درمان از مصرف سیگار خودداری کنید، یا آن را به حداقل برسانید. سیگار کشیدن می‌تواند بر روند درمان و اکسیژن رسانی به پوست سر تاثیر منفی بگذارد، بنابراین اگر قبل و بعد از درمان برای مدت طولانی‌تری سیگار را ترک کنید، نتایج بهتری خواهد داشت.
 • داروهای تجویزی (از جمله داروهای قلب و فشارخون) باید طبق توصیه‌ی پزشک در روز قبل و بعد از درمان هم مصرف‌شود.

صبح روز درمان شما


 • صبح روز درمان خود دوش بگیرید و با یک شامپوی معمولی موهایتان را کاملا بشویید. از اسپری، ژل یا هر محصول حالت‌دهنده‌ی دیگری برای موها استفاده نکنید. اگر از هر گونه پوشش یا ابزار مو استفاده‌می‌کنید لطفا قبل از شامپو و درمان پی آر پی از آن استفاده‌نکنید.
 • صبح روز درمان خود در زمان مناسب غذا بخورید و لطفا حداقل ۲ ساعت قبل از درمان تقریبا ۱۶ میلی لیتر آب بنوشید.
 • برای درمان‌های پی آر پی لازم نیست داروی آرام بخش مصرف‌کنید؛ اما اگر خودتان مایل‌باشید، شاید بتوانید مصرف‌کنید. با توجه به این‌که این داروها ممکن‌است شما را خواب‌آلود کند، پس از مصرف آن‌ها نمی‌توانید خود را به خانه برسانید. لطفا از یک فرد مسئولیت‌پذیر بخواهید شما را تا مقصد همراهی‌کند. اگر خودتان میخواهید رانندگی کنید، باید قبل از شروع درمان، به پزشک اطللاع‌دهید.

مراحل درمان چگونه‌است؟


روش پی آر پی ساده‌است. در مشاوره‌ی اولیه، پزشک خط رویش موی شما را بررسی می‌کند و برای تعیین وضعیت فعلی سلامتی و دلایل ریزش مو، آزمایش خون تجویز می‌کند. پس از مشخص شدن جواب آزمایش، پزشک در مورد روش و تعداد جلسات درمان نظر‌می‌دهد. در طول مراحل درمان مو پزشک، مقدار کمی از خون شما را می‌گیرد و پلاسمای غلیظ غنی از پلاکت را در یک سانترفیوژ پی آر پی آماده‌می‌کند. در مرحله‌ی بعد پوست سر شما را با بی حسی موضعی، بی حس می‌کند سپس پزشک، پی آر پی را در قسمت‌هایی که نیاز به رشد مو دارند تزریق می‌کند. در طول یک ماه چند جلسه‌ی درمانی برگزار‌ خواهد شد. در عرض چند هفته‌ی اول موها به شکل قابل توجهی رشد می کنند و در طول دوره‌ی درمان بهبود می‌یابند.

دستورالعمل‌های ترمیم مو با پی آر پی پس از درمان


 • حداقل تا ۸ ساعت پس از درمان از تماس، فشار، مالش یا دستکاری قسمت‌های تحت درمان خودداری کنید.
 • از مصرف اپیل، الیو، آسورین، ایبوپروفن، ناپروسین، موترین (همه عوامل ضد التهابی غیر استروییدی)، ویتامین A، ویتامین B، جینکوبیلوبا، روغن کتان، روغن جگر ماهی و اسیدهای چرب ضروری (EPA-DHA) حداقل یک هفته قبل تا دو هفته بعد از درمان اجتناب کنید. به یادداشته‌باشید که هدف ما ایجاد التهاب است، اما این داروها التهاب را کم می‌کند یا از بین‌می برد و در نتیجه تاثیر پی آر پی را کاهش می‌دهد. اگر به خاطر قلبتان باید آسپرین مصرف کنید، حتما این کار را انجام‌دهید، اما ممکن‌است تاثیر درمان را کاهش دهد.
 • ایجاد کبودی، قرمزی، خارش، تورم و یا درد طبیعی است و ممکن‌است بین ۲ تا ۵ روز بعد از عمل شما طول بکشد. شما می‌توانید برای کاهش درد یا ناراحتی طبق دستور پزشک از تیلنول یا سایر داروهای حاوی استامینوفن استفاده‌کیند.
 • احتمالا پزشک توصیه‌ می‌کند که از قرار دادن یخ در ناحیه‌ی تزریق خودداری‌کنید، چون یخ التهاب را کاهش می‌دهد.
 • حداقل تا ۳ ساعت بعد از درمان موهای خود را خیس نکنید.
 • در ۳ روز اول از شامپوی دارای PH متعادل استفاده‌کنید.
 • حداقل تا ۶ ساعت بعد از درمان از هیچ محصولی برای موهایتان استفاده‌نکنید.
 • از سونا، اتاق بخار، شنا تا ۲ روز بعد از درمان استفاده‌نکنید.
 • حداقل تا ۲ روز بعد از درمان از انجام ورزش‌های پر فشار، قرار‌گرفتن در معرض نور خورشید و گرما خودداری‌کنید.
 • تا ۳ روز بعد از درمان از مصرف الکل، کافئین و سیگار خودداری‌کنید. برای افراد سیگاری شاید درمان خیلی موثر نباشد و باعث بروز مشکل شود، یا دیرتر به نتیجه برسند.
 • به مدت ۳ روز از مصرف مجدد ماینوکسیدل (Formula 82; Rogain)، رنگ مو یا صاف‌کردن مو خودداری‌کنید.
 • در هفته‌ی اول از درمان مقدار بیشتری آب بنوشید.
 • لطفا اگر هر گونه سوال یا نگرانی درباره پی آر پی یا مراقبت‌های پس از آن داشتید، با پزشک تماس بگیرید.

چه نتایجی را باید از درمان پی آر پی انتظار داشته باشیم؟


پی آر پی حاوی ترکیبی غنی و غلیظ از سیتوکین‌ها و فاکتورهای رشد است که می‌تواند فعال شده و به قسمت‌های دارای موهای نازک تزریق‌شود که در نتیجه باعث تحریک فولیکول‌های غیرفعال و رشد مجدد مو می‌شود. درمان پی آر پی حداقل می‌تواند سلامت، استحکام و قطر مو را بهبودبخشد، از ریزش بیشتر مو جلوگیری‌کند، به حفظ تعداد فعلی موها کمک‌کند و همچنین سلامت و کیفیت موهای فعلی را بهبود‌بخشد؛ و در بهترین حالت باعث رشد موهای جدید شود که مقدار آن در افراد مختلف، یکسان نیست.

 

نتایج پی آر پی مو

 

پی آر پی باعث رشد موهای جدید در الگوی ریزش موی مردانه و زنانه، کاهش ریزش مو در مردان و زنان، ضخیم‌تر کردن موهای ظریف، افزایش تراکم و استحکام موها می‌شود. داروها، مواد مغذی و ماتریکس‌های خارج سلولی را می‌توان به پی آر پی اضافه‌ کرد تا تاثیر بیشتری بر رشد مجدد مو بعد از پی آر پی داشته‌باشد.

نتایج درمان پی آر پی بعد از چند وقت قابل‌مشاهده‌است؟


با وجود اینکه دو هفته بعد از درمان، شاهد بهبود بافت مو، ضخامت ساقه مو و رشد موهای جدید در ناحیه‌ی تحت درمان خواهید‌بود، اما معمولا ۳ تا ۶ ماه بعد از شروع درمان، نتایج چشمگیری را مشاهده‌می‌کنید.

 

‌مشاهده‌ نتایج پی آر پی مو

 

عوارض جانبی درمان پی آر پی برای موهای نازک چیست؟


 • با توجه به اینکه درمان پی آر پی از خون خود شما گرفته‌می شود، احتمال ایجاد حساسیت از بین می‌رود.
 • مانند هر درمان دیگری که با تزریق سوزن انجام‌می‌شود، خونریزی خفیفی وجود دارد که به راحتی با فشاردادن آن قسمت خونریزی متوقف‌می‌شود.
 • خطر ایجاد کمی کبودی و عفونت در محل تزریق وجود دارد.
 • ایجاد درد در ناحیه‌ی تزریق که ممکن‌است چند روز طول‌بکشد.
 • برخی از افراد در ناحیه‌ی تحت درمان دچار تورم خفیف می‌شوند که ممکن‌است چند روز طول بکشد. به ندرت ممکن‌است ریزش مو وجود‌داشته‌باشد.

هزینه‌ی پی آر پی در ولنجک و زعفرانیه چقدر‌است؟


 هزینه درمان رشد مجدد مو با پلاسمای غنی از پلاکت بسیار کمتر از درمان با جراحی است. در ابتدا شما به تزریق هایی در طول یک ماه تا یک ماه و نیم نیاز دارید تا دوره‌ی اصلی کامل‌شود بعد از آن هر ۴ تا ۶ ماه یکبار به یک دوره‌ی درمانی جدید نیاز خواهید داشت تا مطمئن شوید که موهایتان بدون نازک‌شدن یا ریزش کامل به رشد خود ادامه‌می‌دهند؛ بنابراین باید تزریق‌های نگهدارنده‌ی منظم داشته‌باشید.

برای پی‌بردن به هزینه‌ پی‌ آر پی، می‌توانید از ولنجک و زعفرانیه برای مراجعه به پزشک یک وقت مشاوره بگیرید تا پزشک وضعیت شما را بررسی کند و توصیه‌های لازم را به شما بدهد.

سوالات متداول


چند جلسه‌ درمان پی آر پی برای رشد مو لازم‌است؟

هنگامی که درمان پی آر پی برای ریزش مو در نظر گرفته‌می‌شود، یکی از رایج‌ترین نگرانی‌های بیماران، تعدا جلسات پی آر پی مورد نیاز برای رشد مو است که می‌تواند برای هر فرد متفاوت باشد و به عواملی مانند میزان ریزش مو و سلامت کلی فرد بستگی دارد. برای رسیدن به رشد موی مورد نظر جلسات متعدد پی آر پی لازم‌است. اکثر بیماران ۳ جلسه درمان را در فواصل ۵ تا ۶ هفته‌ی اول انجام‌می‌دهند. برای حفظ نتیجه درمانی به بیماران توصیه می‌شود که هر ۴ تا ۶ ماه یکبار جلسات درمانی موثر را انجام‌دهند.

 

سوالات پی آر پی مو

 

آیا پی آر پی مو درمانی دائمی است؟

برای رسیدن به نتیجه، داشتن جلسات درمانی متعدد لازم است. بعد از مشاهده‌ی بیماران باید هر ۶ تا ۱۲ ماه یکبار برای حفظ و تقویت اثرات درمان به پزشک مراجعه کنید. اگر چه پی آر پی راه‌ حلی دائمی نیست، اما قطعا نتایج طولانی مدتی خواهد داشت.

آیا درمان مو با پی آر پی درناک است؟ 

در روش درمانی پی آر پی هیچگونه عمل جراحی انجام نمی‌شود بنابراین نسبتا بدون درد و غیر‌تهاجمی است. قبل از تزریق از بی‌حسی موضعی استفاده‌می‌شود و یکی از مطمئن‌ترین راه‌ها برای بازگرداندن رشد موهای شماست.

با توجه به اینکه تزریق پلاسما روی پوست سر انجام می‌شود، خطر خاصی وجود ندارد. تنها باعث تورم و درد ملایم پوست سر می‌شود که معمولا در عرض ۳ تا ۵ روز از بین می‌روند.

آیا پی آر پی بهتر از کاشت مو است؟ 

با توجه به نوع ریزش مو می‌توان تصمیم گرفت که برای شما درمان پی آر پی بهتر است یا کاشت مو. روش‌های کاشت مو برای بیمارانی که دچار طاسی شدید یا نازک شدن همه ی موهای سر هستند، موثر‌است. کاشت مو می‌تواند به پوشاندن طاسی‌های شدید و درمان عقب رفتن خطوط رویش مو کمک‌کند. مخصوصا برای افرادی که از ریزش موی ژنتیکی رنج‌می‌برند که به عنوان الگوی طاسی زنانه و مردانه هم شناخته‌می‌شود. درمان با پی آر پی برای بیمارانی که دچار بیماری‌هایی مانند آلوپسی‌آلوتا و آلوپسی‌کششی هستند، یا برای بیمارانی که می‌‌خواهند موهای خود را تقویت‌کنند، رشد موهای ضخیم و طبیعی و کاهش ریزش مو مناسب تر است. شما می‌توانید بهترین درمان مو را در ولنجک و زعفرانیه تجربه‌کنید.

آیا برای جلوگیری از ریزش مو باید پی آر پی درمانی را تکرار کرد؟

متاسفانه نتایج پی آر پی برای رشد مو دائمی نیست. هیچ چیزی نمی‌تواند استعداد ژنتیکی شما را برای ریزش مو تغییر‌دهد و اگر درمان مناسب انجام نشود ریزش مو مجددا باز‌می‌گردد. پی آر پی برای اکثر بیماران با الگوی ریزش موی زنانه و مردانه مناسب است. افراد بین ۱۲ تا ۲۴ ماه بعد از درمان اولیه نیاز به درمان مجدد دارند؛ و مانند درمان اولیه، برای درمان مجد هم ممکن‌است ۳ تا ۶ ماه دیگر طول بکشد تا شاهد بهبود قابل توجهی در تراکم مو باشیم. بعد از آن با توجه به واکنش بدن به درمان پی آر پی، ژنتیک شما، میزان ریزش مو و چنانچه شما در کنار پی آر پی از درمانهای کمکی دیگر مانند ماینوکسیدل موضعی، پورپشیا خوراکی و غیره استفاده‌می‌کنید. ممکن‌است باز هم نیاز به تکرار درمان دوره‌ای داشته‌باشید. تعداد دوره‌های درمان اضافی هم احتمالا به اهداف درمان موی شما ستگی‌دارد.

کل مراحل درمان چه مدت طول می‌کشد؟ 

کل مراحل درمان شامل: تهیه‌کردن پی آر پی شما، تمیز‌کردن ناحیه درمان و تزریق پی آر پی به پوست سر، برای اکثر بیماران کمتر از یک ساعت طول می‌کشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ