آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

مزوتراپی لک صورت چگونه انجام میشود؟

استرس در زندگی روزمره به شکل‌های مختلفی بر بدن تاثیر می‌گذارد. برای مثال استرس می‌تواند دارای اثرات منفی بر روی پوست صورت باشد. زمانی که اثرات استرس و خستگی بر روی صورت قابل مشاهده باشند، می‌توان از روش مزوتراپی لک صورت جهت جوان‌سازی پوست صورت استفاده کرد.

از مزوتراپی برای بهبود ظاهری و جوان‌سازی پوست صورت استفاده می‌شود. امکان دارد در ابتدا از سرم و کرم مخصوص در زمان شب برای رفع مشکلات پوستی استفاده شود، ولی در برخی از مواقع این روش‌ها سبب دست‌یابی به نتیجه دلخواه نمی‌شوند. مزوتراپی صورت دارای تاثیرات بیشتری نسبت به روش‌های درمان موضعی می‌باشد و رطوبت و مواد مغذی مورد نیاز را به زیر سطح پوست رسانده و سبب جوان‌سازی پوست می‌شود.

مزوتراپی صورت یک روش درمانی جهت مبارزه با علائم سالخوردگی است که در چند دهه اخیر به علت تاثیرات چشمگیر بر بهبود وضعیت پوست از محبوبیت زیادی برخوردار شده است.

دکتر الناز احمدی بعد از بررسی شرایط پوست هر فرد بهترین روش را برای جوانسازی و رفع لک پیشنهاد می‌کنند.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره 02122026697 تماس حاصل فرمایید.

انواع لک صورت


لک صورت لزوما یک عارضه محسوب نمی‌شود ولی سبب تیره‌تر شدن پوست می‌شود. ممکن است تیرگی پوست صورت به شکل‌های زیر بروز کند:

 

انواع لک صورت و مزوتراپی

 

 • به شکل لکه‌های کوچک بر روی پوست ظاهر شود.
 • محدوده وسیعی از پوست را در بر بگیرد
 • بر روی کل بدن ایجاد شود

معمولا تیرگی پوست و بروز لک صورت خطرناک نمی‌باشد ولی می‌تواند نشانه‌ای از وجود یک عارضه دیگر باشد.

لک صورت به شکل‌های مختلفی بر روی پوست ایجاد می‌شود و شامل موارد زیر می‌باشد:

 • ملاسما. ملاسما در اثر تعییرات هورمونی ایجاد شده و ممکن است در دوران بارداری بروز کند. در این حالت لک می‌تواند بر روی هر قسمتی از بدن ایجاد شود، ولی معمولا بر روی شکم و صورت ظاهر می‌شود.
 • لک پوستی ناشی از نور خورشید. این نوع لک‌های پوستی بسیار شایع هستند و به قرار گرفتن بیش از حد در معرض نور خورشید مرتبط می‌باشند. معمولا این لک‌های پوستی بر روی قسمت‌هایی مانند دست و صورت که در معرض تابش آفتاب هستند، ظاهر می‌شوند.
 • بروز لک‌های پوستی پس از التهاب. این لک‌ها در اثر آسیب‌دیدگی یا التهاب پوست بروز می‌کنند. شایع‌ترین عامل این نوع لک، آکنه می‌باشد.

علت بروز لک صورت


دلایل بروز لک بر روی صورت شامل موارد زیر می‌باشد:

رژیم غذایی

مواد غذایی تاثیر به سزایی بر پوست انسان دارند. کربوهیدرات با شاخص گلیسیمی بالا که سبب افزایش قند خون می‌شوند (مانند پاستا، برنج سفید، شکر و نان سفید) می‌توانند باعث تولید هورمون‌ها و افزایش سطح چربی پوست شوند. لبنیات، چربی‌های ترانس و اشباع ‌شده نیز می‌توانند سبب افزایش احتمال بروز لک صورت شوند.

هورمون‌ها

غدد چربی پوست نسبت به تغییرات هورمونی حساس هستند. در اثر تغییر قابل توجه سطح هورمون‌ها در زمان بلوغ، احتمال بروز آکنه افزایش پیدا می‌کند. اگر گیرنده‌های آندروژن در زنان حساس باشند، امکان دارد چربی بیشتری بر روی پوست تولید شده و منجر به انسداد منافذ پوستی شود.

مصرف دارو

برخی از داروها بر هورمون‌های بدن تاثیر گذاشته و می‌توانند باعث بروز لک صورت شوند. در صورتی که دارو سبب ایجاد لک شود، بایستی به پزشک مراجعه شود.

استفاده از محصولات نامناسب برای پوست 

استفاده از محصولات نامناسب جهت مراقبت از پوست می‌تواند سبب افزایش احتمال بروز لک صورت شود. محصولات دارای ترکیبات قوی (خصوصا محصولاتی که دارای رنگ و رایحه باشند)، می‌توانند باعث تحریک و خشکی پوست شوند. در برخی از موارد، زمانی که پوست خشک باشد، چربی بیشتری تولید شده و سبب انسداد منافذ پوستی و ایجاد لک می‌شود. به این منظور بایستی از محصولات ملایم جهت پاکسازی صورت استفاده شود و همچنین توصیه می‌شود جهت مرطوب نگه داشتن پوست، مرطوب‌کننده فاقد چربی به کار برده شود.

عوامل ژنتیکی

در برخی از مواقع عوامل ژنتیکی در بروز آکنه و لک صورت موثر هستند. لک صورت می‌تواند در اثر عوامل مختلف از جمله نحوه عملکرد دستگاه ایمنی، برخی از باکتری‌های روده و یا هورمون‌ها ایجاد شود. عوامل ژنتیکی می‌تواند بر تمامی این موارد تاثیر بگذارد.

استرس

تحقیقات نشان می‌دهند که بین بروز لک صورت و استرس ارتباط وجود دارد. در اثر ایجاد استرس، سطح هورمون‌های ایجاد کننده آکنه (آندروژن) افزایش پیدا کرده و سبب تحریک غدد چربی و فولیکول‌های مو شده و در نهایت باعث بروز آکنه می‌شود.

از مزوتراپی در چه مواردی استفاده می‌شود؟


مزوتراپی یک روش غیر تهاجمی محسوب می‌شود. در این روش از یک سری تزریقات ویتامین‌، مواد معدنی، اسیدهای آمینه، آنتی اکسیدان، اسید هیالورونیک، آنزیم‌ها، هورمون‌ها و ترکیبات تنظیم‌کننده‌ گردش خون مویرگی در لایه میانی پوست استفاده می‌شود. نوع ماده مورد استفاده به عارضه تحت درمان بستگی دارد. تزریق این ترکیبات سبب جوان‌سازی و بهبود وضعیت پوست و همچنین خارج شدن چربی اضافی و تحریک تولید الاستین و کلاژن می‌شود. بنابر ایـن مـی‌توان از مزوتـراپی لک صورت در مواردی مانند کم ‌آب شدن پوست، وجود خطوط ظریف، لکه‌های ناشی از نور خورشید، سلولیت و ریزش مو استفاده کرد.

از مزوتراپی در موارد زیر استفاده می‌شود:

 • رفع چین و چروک و خطوط ظریف
 • درمان اسکار آکنه
 • بهبود ظاهری پوست
 • خارج کردن چربی از قسمت‌هایی مانند شکم، ران‌ها، باسن، لگن، دست‌ها، پاها و صورت
 • کاهش سلولیت
 • زاویه‌دار کردن بدن
 • جلوگیری از ریزش مو

مزوتراپی سبب رفع مشکلاتی مانند جریان ضعیف خون و التهاب و آسیب‌دیدگی پوست می‌شود.

مزوتراپی لک صورت چیست؟


مزوتراپی لک صورت برای جوان‌سازی و بهبود ظاهری پوست و رفع نشانه‌های سالخوردگی به کار برده می‌شود. مزوتراپی یک روش غیر جراحی است. در این روش از یک سری تزریقات زیر سطح پوست استفاده می‌شود. برنامه درمانی مطابق با نیازهای هر شخص تدوین و طرح‌ریزی می‌شود.

 

مزوتراپی لک صورت

 

در تزریقات از مواد تقویت‌کننده پوست مانند اسید هیالورونیک، آنتی اکسیدان و ترکیبات دیگر مانند اسیدهای آمینه، ویتامین‌ها، کوآنزیم‌ها، عصاره‌های طبیعی گیاهان و مواد معدنی استفاده می‌شود. با گذشت زمان، تزریقات سبب کمک به تحریک پوست برای تولید کلاژن، کاهش خطوط ظریف و چین و چروک، افزایش میزان آب‌رسانی و جوان‌سازی پوست خواهد شد.

فواید مزوتراپی لک صورت شامل:

 • افزایش میزان آب‌رسانی
 • کاهش خطوط ظریف و چین و چروک
 • بهبود روند جایگزینی سلول‌های مرده توسط سلول زنده
 • افزایش تولید کلاژن
 • ترمیم و بازسازی پوست
 • روشن‌تر شدن پوست

مزایای مزوتراپی لک صورت


مزایای مزوتراپی لک صورت شامل موارد زیر می‌باشد:

 

مزایای مزوتراپی لک صورت

 

 • این روش در افراد 25 سال به بالا قابل استفاده است (چنانچه نشانه‌های سالخوردگی قابل مشاهده باشد). برنامه درمانی مزوتراپی مطابق با نیازهای هر شخص تدوین و طرح‌ریزی می‌شود.
 • مزوتراپی باعث بروز درد نمی‌شود و به دوره بهبودی پس از درمان نیاز ندارد.

انواع مزوتراپی لک صورت


مزوتراپی بر روی انواع پوست قابل استفاده است. این روش درمانی در موارد زیر به کار برده می‌شود:

 

مزوتراپی برای جوان‌سازی پوست

 

 • سفت کردن پوست صورت: این مورد خصوصا در مواردی که پوست خاصیت انعطاف‌پذیری خود را از دست داده است، به کار برده می‌شود. به این منظور از سیلیکون استفاده می‌شود. سیلیکون سبب بازیابی کلاژن طبیعی می‌شود.
 • درخشان کردن پوست. از این خاصیت می‌توان برای تمامی انواع پوست از سنین 25 تا 30 سال به بالا استفاده کرد.
 • آب‌رسانی به پوست: این خاصیت درمانی خصوصا برای پوست‌های خشک که به میزان بیشتری از آب‌رسانی نیاز دارند، مناسب می‌باشد.
 • رفع تیرگی پوست: مزوتراپی برای رفع تیرگی پوست سبب از بین رفتن لک‌های ناشی از آسیب‌دیدگی توسط نور خورشید می‌شود.

آیا مزوتراپی برای جوان‌سازی پوست موثر است؟


بله مزوتراپی در جوان‌سازی پوست دارای تاثیر مثبت می‌باشد. امکان دارد برخی از افراد از نتایج مزوتراپی برای جوان‌سازی پوست رضایت کافی نداشته باشند. اولین دلیل عدم رضایت، انتظارات غیر واقع‌‌بینانه برخی از متقاضیان می‌باشد. در واقع بعضی از افراد انتظار دارند که پس از درمان، تمامی مشکلات پوستی طورکامل رفع شوند. چنین موردی غیر ممکن است. مزوتراپی باعث رفع چین و چروک، بهبود وضعیت ظاهری و سفت شدن پوست می‌شود. دومین دلیل عدم رضایت این است که متقاضیان انتظار دارند نتایج درمان بلافاصله قابل مشاهده باشند. در حالی که آب‌رسانی به بافت و بهبود روند تولید کلاژن، الاستین و اسید هیالورونیک به زمان نیاز دارد.

در زمان مزوتراپی از تزریق چه موادی استفاده می‌شود؟


ترکیب مورد استفاده در مزوتراپی به نتیجه مورد نظر متقاضی بستگی دارد. تزریق مواد نامناسب می‌تواند برای سلامتی شخص زیان‌آور باشد. جهت مزوتراپی لک صورت و برای رفع نشانه‌های سالخوردگی بیشتر از ال- کارنیتین و کافئین استفاده می‌شود. پزشکان همچنین از سیلیکون ارگانیک جهت تولید کلاژن و جوان‌سازی پوست در بلندمدت استفاده می‌کنند.

علاوه بر ترکیبات ویتامین، استفاده از مواد فوق در روش مزوتراپی سبب افزایش تاثیر درمان می‌شود. با توجه به مزایای مواد استفاده شده، مزوتراپی در رفع نشانه‌های سالخوردگی دارای تاثیر به سزایی می‌باشد.

اقدامات مورد نیاز پیش از مزوتراپی


پزشک پیش از درمان تمامی اطلاعات مورد نیاز را در اختیار متقاضی قرار می‌دهد.

 • از مصرف آسپیرین، ویتامین E، داروهای ضد التهاب مانند موترین، ادویل و الِو (Aleve) برای مدت حداقل 5 روز پیش از درمان بایستی خودداری شود چرا که این داروهای مُسکن می‌توانند سبب افزایش احتمال خونریزی و کبودی در زمان درمان شوند.
 • از مصرف داروهای گیاهی مانند پوست درخت بید (Willow bark) یا جینکو بیلوبا برای مدت حداقل 10 روز قبل از مزوتراپی بایستی اجتناب شود.
 • مصرف کافئین در مدت 24 ساعت پیش از درمان بایستی محدود شود.
 • از مصرف داروهای محرک در روز درمان بایستی خودداری شود.
 • در صورتی که مزوتراپی بر روی صورت انجام می‌شود، مصرف داروی مدرول 3 روز پیش از درمان بایستی آغاز شود.
 • در روز درمان ناحیه مورد نظر بایستی با صابون ضد باکتری به طور کامل شسته شود.
 • در ناحیه تحت درمان نباید از لوسیون، کرم، روغن حمام یا اسپری استفاده شود.
 • بایستی 2 ساعت پیش از درمان از کرم آرنیکا استفاده شود. (در صورتی که درمان در قسمت‌هایی به غیر از صورت انجام شود)
 • 2 تا 4 ساعت پیش از درمان بایستی یک وعده غذایی سبک حاوی مقادیر زیاد پروتئین مصرف شود.

نحوه انجام مزوتراپی لک صورت


در زمان درمان امکان دارد از داروی بی‌حسی بر روی پوست استفاده شود. جهت تزریق یک سوزن کوتاه مخصوص به کار برده می‌شود. ممکن است سوزن به یک ابزار مخصوص متصل شود تا انجام تعداد زیاد تزریق به صورت متوالی امکان‌پذیر باشد.

 

نحوه انجام مزوتراپی

 

بسته به هدف استفاده از مزوتراپی، امکان دارد تزریق در عمق مختلفی از پوست (1 تا 4 میلی‌متر) انجام شود. ممکن است پزشک سوزن را با زاویه‌ای خاص در پوست وارد کند. در هر بار تزریق مقدار کمی از محلول در پوست تزریق شود.

معمولا متقاضی جهت دست‌یابی به نتیجه مورد نظر، به چندین جلسه درمانی نیاز خواهد داشت. به این منظور ممکن است نیاز باشد تا متقاضی بین 3 تا 15 بار برای درمان به متخصص مربوطه مراجعه کند. در ابتدا تزریق هر 7 تا 10 روز یک بار انجام خواهد شد. در صورت مشاهده بهبودی در وضعیت پوست، درمان هر دو هفته یک بار و یا یک مرتبه در هر ماه انجام خواهد شد.

از روش مزوتراپی چه زمانی در سال بایستی استفاده شود؟

صرف نظر از قرار گرفتن پوست در معرض آفتاب، متقاضیان می‌توانند در هر زمان از سال از این روش استفاده کنند.

اقدامات مورد نیاز پس از مزوتراپی لک صورت


پس از مزوتراپی لک صورت بایستی به موارد زیر توجه شود:

 • متقاضی می‌تواند پس از مزوتراپی، فعالیت‌های شغلی خود را ادامه دهد.
 • از استحمام با آب گرم برای مدت حداقل 48 ساعت بایستی خودداری شود.
 • در روز درمان بایستی به میزان حدود 5/4 لیتر آب نوشیده شود. همچنین تا زمان پایان جلسات درمانی، متقاضی بایستی در هر روز حداقل 10 لیوان بنوشد.
 • برای مدت حداقل دو هفته پس از درمان بایستی از قرارگیری در محیط جکوزی (بالای 102 درجه) و یا سونا خودداری شود.
 • برای مدت 48 ساعت نباید از ورزش‌های سنگین استفاده شود.
 • مصرف کرم آرنیکا برای مدت 2 تا 3 روز پس از مزوتراپی به تعداد 3 تا 4 نوبت در روز بایستی ادامه داده شود.
 • برای مدت 48 ساعت نباید از کرم یا لوسیون در ناحیه تحت درمان استفاده شود.
 • متقاضی باید از لباس‌های گشاد برای مدت حداقل 48 ساعت پس از درمان استفاده کند.
 • امکان دارد تا 10 روز پس از مزوتراپی، کبودی وجود داشته باشد. خودداری از مصرف داروهایی که در این مقاله به آن شاره شده به کاهش کبودی کمک می‌کند.
 • برای مدت 48 ساعت بایستی از آفتاب گرفتن اجتناب شود. پس از این مدت زمان، بایستی برای مدت دو هفته پس از درمان از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30، در مواقعی که ناحیه تحت درمان در معرض نور خورشید است استفاده شود. در طول این دو هفته، بایستی از آفتاب گرفتن یا برنزه کردن پوست خودداری شود.

عوارض مزوتراپی لک صورت


در ارتباط با عوارض و معایب مزوتراپی بایستی توجه شود در صورتی که تزریق در مقادیر کم انجام شود و موارد لازم توسط آزمایش خون مورد ارزیابی قرار گیرند، عوارض خاصی بروز نخواهند کرد. عوارض مزوتراپی لک صورت معمولا بسیار محدود هستند و در بیشتر موارد با محصولات آرایشی قابل پنهان کردن هستند. پس از درمان، نقاط کوچک قرمز رنگ در ناحیه تزریق ایجاد خواهند شد که به سرعت رفع می‌شوند. در صورت وجود واکنش آلرژی به یکی از مواد موجود در ترکیبات مورد استفاده در مزوتراپی، امکان دارد متقاضی نتواند از این روش استفاده کند. استفاده از این روش در قسمت پوست سر نیز معمولا باعث بروز مشکل نشده و شخص می‌تواند فعالیت‌های روزانه خود را پس از درمان ادامه دهد.

مزوتراپی برای چه افرادی مناسب نمی‌باشد؟


مزوتراپی برای افراد زیر مناسب نمی‌باشد:

 • زنان باردار و همچنین زنانی که در دوران شیردهی قرار دارند
 • افراد مبتلا به بیماری‌های خود ایمنی
 • اشخاص مبتلا به اختلال انعقاد خون
 • افرادی که به هر یک از مواد مورد استفاده در مزوتراپی حساسیت دارند
 • اشخاص دارای عفونت پوستی باکتریایی

مزوتراپی سبب به تعویق افتادن روند سالخوردگی شده و جایگزینی برای روش‌های لیزردرمانی، لیفت صورت یا استفاده از فیلرهای اسید هیالورونیک محسوب نمی‌شود.

جهت دست‌یابی به نتیجه مورد نظر به چند جلسه مزوتراپی نیاز می‌باشد؟


جهت دست‌یابی به نتیجه رضایت‌بخش، به سه جلسه درمانی مزوتراپی لک صورت با فاصله 2 تا 3 هفته نیاز می‌باشد. سپس به منظور افزایش ماندگاری مزوتراپی لک صورت، متقاضی باید هر 3 تا 6 ماه یک بار از این روش استفاده کند.

 

نتیجه مزوتراپی

 

هر جلسه درمانی به 15 تا 20 دقیقه زمان نیاز دارد. پس از پایان مزوتراپی لک صورت، امکان دارد از ماسک تسکین‌دهنده پوست صورت استفاده شود تا متقاضی هر چه بیشتر از مزایای این روش درمانی بهره‌مند شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ