لوگو دکتر الناز احمدی

رفع تیرگی زیر بغل و کشاله ران

آکانتوز سیاه، آکانتوز نیگریکانز و یا تیرگی زیربغل و کشاله ران یک عارضه پوستی به همراه تیره شدن مناطقی از پوست و تغییررنگ همراه با تغییر بافت به شکل مخمل در نواحی دارای چین و چروک بدن است. نواحی پوست متاثر شده ضخیم تر می شوند و بیشترین اثر آن را می توان در تیرگی زیربغل و کشاله ران و همچنین گردن مشاهده کرد.

افراد چاق و یا دارای دیابت بیشتر با این تیرگی پوست مواجه می شوند. کودکانی که مبتلا به این عوارض پوستی می شوند، بیشتر در معرض ابتلا به دیابت نوع دو خواهند بود. تیرگی زیربغل و کشاله ران، به ندرت، می تواند نشانه و هشداری از وجود تومورهای سرطانی در اندام های داخلی مانند معده یا کبد باشد.

اگر نگران تیره تر شدن پوست زیربغل خود نسبت به پوست دیگر جاهای بدنتان هستید، آن را با یک متخصص سلامت در میان بگذارید. تغییر رنگ پوست می تواند در نتیجه یک عارضه پزشکی باشد. اگر تیرگی زیربغل و کشاله ران شما ناشی از شرایطی نباشد که به درمان نیاز داشته باشد، با یک متخصص پوست برای ارائه گزینه هایی به منظور روشن کردن پوست زیربغلتان صحبت کنید. درمان رنگدانه های بسیار فعال، به خصوص در میان افراد دارای پوست تیره تر معمولا دشوار است. شاید تا رسیدن به نتیجه چند ماه طول بکشد. تا بتوانید به همراه پزشکتان به درمان مناسب دست یابید، صبر داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد رفع تیرگی زیر بغل و کشاله ران با شماره 02122026697 تماس حاصل فرمایید و وقت مشاوره در کلینیک زیبایی دکتر الناز احمدی بگیرید.

عامل بروز تیرگی زیربغل و کشاله ران چیست و چه کسی در خطر است؟


عامل بروز تیرگی زیربغل و کشاله ران چیست و چه کسی در خطر است؟

رنگ پوستتان توسط سلول های رنگی به نام ملانوسیت تعیین می شود. وقتی این سلول ها خیلی بیشتر باشند، می توانند رنگ پوست را تیره تر کنند.

هر کسی می تواند به تیرگی زیربغل و کشاله ران مبتلا شود، اما برخی در خطر بیشتری برای ابتلا قرار دارند. افراد دارای پوست تیره تر در مقایسه با افراد با پوست روشن تر، ریسک بالاتری برای ابتلا به تیرگی زیربغل و کشاله ران قرار دارند.

آکانتوز سیاه یا تیرگی زیربغل و کشاله ران گاهی ارثی است؛ آن را توسط یک ژن معیوب به ارث می برید. اگر یکی از والدینتان، یا برادران و خواهران و یا اعضای نزدیک فامیل درگیر این مشکل باشد، احتمال ابتلای شما نیز به این شرایط بالاتر خواهد بود.

اگرچه تیرگی زیربغل و کشاله ران معمولا ژنتیکی است و یا به یک عامل پزشکی مرتبط است، اما شواهدی نشان دهنده آن است که از بین بردن موهای زائد نیز می تواند یکی از عوامل بروز آن باشد. تصور می شود که تحریک ناشی از اصلاح یا کندن مکرر مو منجر به تولید بیش از حد ملانوسیت می شود.

به منظور جلوگیری از تحریک زیربغلتان، پوست این ناحیه را قبل از اصلاح با کرم اصلاح یا یک صابون نرم، چرب کنید. بعد از آن نیز از یک کرم مرطوب کننده بدون بو استفاده کنید. همچنین ممکن است به یکی از دلایل زیر مبتلا به آکانتوز سیاه یا تیرگی زیربغل و کشاله ران شوید:

چاقی

داشتن وزن اضافه، بدنتان را در مقابل آثار انسولین مقاوم می کند. این هورمون به تنظیم قند خونتان کمک می کند. سطوح بالای انسولین در خون می تواند منجر به ایجاد سلولهای رنگی پوست شود.

بیش از نیمی از بزرگسالان با وزنی معادل با دو برابر وزن ایده آلشان، تیرگی زیر بغل و کشاله ران و در دیگر چین و شکن های بدن را تجربه می کنند.

دیابت نوع دو

چاقی همچنین فاکتور ریسکی برای دیابت نوع دو، بیماری سطح بالای قند خون، است. افراد دارای دیابت نوع دو، با احتمال بالاتری به تیرگی زیربغل و کشاله ران مبتلا می شوند.

سندرم هورمونی

برخی شرایطی که سطح انسولین را مختل می کند، منجر به تیرگی پوست زیربغل و کشاله ران می شوند. از جمله این موارد عبارتند از:

 • سندرم تخمدان پلی‌کیستیک
 • سندرم کوشینگ
 • آکرومگالی
 • کمکاری غده تیروئید

مصرف دارو

داروهایی به خصوص باعث افزایش سطح انسولین و در نتیجه تیرگی زیربغل و کشاله رانتان می شوند. اینها عبارتند از:

 • انسولین
 • کورتیزواستروئیدها مانند پردنیزون
 • هورمون های رشد انسان
 • قرصهای ضدبارداری
 • دوز بالای نیاسین

سرطان

در موارد نادر، تیرگی ناگهانی پوست می تواند نشانی از سرطان باشد. وقتی این اتفاق افتاد، معمولا بر معده، کبد یا روده تاثیر می گذارد. این تومورها باعث افزایش فاکتورهای رشد می شود که سلول های رنگدانه پوست را تحریک می کند.

وقتی تیرگی زیربغل و کشاله ران در نتیجه سرطان باشد، به آن آکانتوز سیاه بدخیم گفته می شود. ممکن است نواحی تیره ای را در پوست اطراف دهانتان هم مشاهده کنید.

درمان و رفع تیرگی زیربغل و کشاله ران


معمولا درمان عارضه پزشکی به وجود آورنده تیرگی زیربغل و کشاله ران می تواند این مشکل را حل کند. ترکیبی از داروها و درمان های خانگی به رفع تیرگی پوست کمک می کند.

داروها و دستورالعمل ها

متخصص پوست تان می تواند برای رفع تیرگی زیربغل و کشاله رانتان اقدام به تجویز دارو یا انجام رویه هایی نماید.

کرم های موضعی و آنتی بیوتیک

کرم های موضعی و آنتی بیوتیک

کرم ها، روغن ها و پمادها، و ژل برای روشن تر کردن پوست زیربغل و کشاله ران تجویز می شود. این محصولات عبارتند از:

 • کرم های رتینوئید برای نازک و روشن کردن پوست
 • کرم یا پماد هیدروکینون برای رفع تیرگی پوست
 • قرص های شیمیایی شامل تری‌کلرو استیک اسید (TCA) برای از بین بردن سلول های آسیب دیده پوست
 • کلسی‌پوترین (دوونکس)، یک کرم با چایه ویتامین دی برای کاهش تیرگی پوست
 • آنتی بیوتیک های موضعی یا صابون های آنتی باکتریال برای حداقل سازی درد

بسیاری از متخصصان پوست، کرم ها یا پمادهای موضعی یا آنتی بیوتیک را توصیه می کنند، چرا که آنها می توانند تغییر رنگ پوست را کاهش داده و ظاهر زیربغل و کشاله ران را بهبود دهند. با اینحال شایان ذکر است که تولید کنندگان این محصولات، آنها را به طور خاص برای تیرگی زیربغل و کشاله ران طراحی نکرده اند.

داروهای خوراکی

متخصص پوست ممکن است برای مواردی از آکانتوز سیاه یا تیرگی زیربغل و کشاله ران که شدید باشد و به درمان های موضعی جواب ندهد، قرص های رتینوئیدی تجویز کند. قرص های رتینوئید همچنین می تواند آکنه، پسوریازیس (نوعی بیماری خود ایمنی) و دیگر عوارض پوستی را درمان کند.

داروهای رتینوئیدی می تواند عوارض جانبی مختلفی به همراه داشته باشد و برای زنان باردار مناسب نیست. افرادی که قصد مصرف این داروها را برای رفع تیرگی زیربغل و کشاله رانشان دارند، باید مزایا و معایب آنها را از قبل با متخصص پوستشان مورد بحث قرار دهند.

لیزردرمانی

لیزردرمانی

لیزردرمانی می تواند ضخامت پوست که معمولا در کنار تیرگی پوست ایجاد می شود را کاهش می دهد. کاهش ضخامت پوست می تواند رنگ پوست را روشن تر نمایش دهد. همچنین لیزردرمانی می تواند رشد مو و نتیجتا نیاز به تراشیدن آن را کاهش می دهد.

تغییر سبک زندگی و درمان های خانگی

چاقی یکی از عوامل اصلی تیرگی زیربغل و کشاله ران است. کاهش وزن معمولا می تواند بهبود این مشکل را به همراه داشته باشد. کاهش وزن همچنین روشی موثر در درمان دیابت به شمار می رود. با پزشکتان درباره رژیم غذایی و راهکارهای تناسب اندام تا رسیدن به وزنی سالم و متناسب با قدتان صحبت کنید.

اگر به دارویی برای ایجاد تیرگی زیربغل و کشاله رانتان مشکوک هستید، با پزشکتان درباره تغییر آن به دارویی دیگر صحبت کنید.

درمان های طبیعی

چند روش درمانی برای روشن تر کردن پوست تیره معرفی شده که از آن جمله می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • عصاره خیار دریایی
 • زردچوبه
 • عصاره خار مریم

هنوز خاصیت روشن کنندگی تیرگی زیربغل و کشاله ران از سوی این محصولات ثابت نشده و برخی از آنها هم ممکن است عوارض جانبی داشته باشند. با پزشک یا متخصص پوستتان پیش از استفاده از هر گونه درمان طبیعی صحبت کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟


اگرچه معمولا تیرگی زیربغل و کشاله ران بدون خطر است، اما ارزش معاینه توسط متخصص پوست را دارند، بخصوص اگر به دیابت یا کمکاری غده تیروئید مبتلا باشید. معمولا درمان عارضه ای که تیرگی پوست را به همراه داشته، منجر به محو شدن تیرگی خواهد شد.

اگر ناگهان با قسمت های تیره ای در زیربغل یا دیگر نقاط پوستتان مواجه شدید، بلافاصله به متخصص پوستتان یا پزشک مراقبت های اولیه مراجعه کنید. این موضوع می تواند نشانی از شرایط وخیم تری مانند سرطان باشد.

پیشگیری از تیرگی زیربغل و کشاله ران


اگر چاقی عامل بروز تیرگی زیربغل و کشاله ران باشد، می توانید با مدیریت وزنتان از بروز این شرایط جلوگیری کنید. رژیم غذایی که بتواند سطح قند خونتان (انسولین) را در کنترل نگاه دارد نیز می تواند به پیشگیری از بروز آکانتوز سیاه یا تیرگی زیربغل و کشاله ران کمک کند.

از دیگر گام های پیشگیرانه می توان به موارد زیر اشاره داشت:

 • مدیریت شرایط پزشکی مربوط به بروز تیرگی زیربغل و کشاله ران، مانند مشکلات تیروئید یا دیابت.
 • خودداری از مصرف داروهایی مانند قرص های ضدبارداری، که می تواند منجر به ایجاد یا بدترشدن تیرگی زیربغل و کشاله ران شود.

سوالات متداول


رفع تیرگی زیربغل و کشاله ران چطور ممکن است؟

اگر تیرگی زیربغل و کشاله ران در نتیجه بالارفتن سطح انسولین باشد، مدیریت وزن و داشتن رژیم غذایی سالم می تواند به کاهش یا جلوگیری از زیاد شدن تیرگی زیربغل و کشاله ران کمک کند.

آیا تیرگی زیربغل و کشاله ران برگشت پذیر است؟

افراد معمولا به نتایج خوبی بعد از درمان می رسند. اگرچه ممکن است نقاط سیاه به کلی از بین نروند، اما پوست تمیز می شود.

آیا تیرگی زیربغل و کشاله ران خود به خود از بین می رود؟

تیرگی زیربغل و کشاله ران خود به خود از بین نمی روند، اما همیشه هم لازم نیست که تحت درمان های پزشکی قرار بگیرید. اگر عارضه های پزشکی عامل بروز تیرگی پوست نباشد، می توانید تصمیم به درمان تیرگی پوست یا غیر از آن بگیرید.

آکانتوز سیاه یا تیرگی زیربغل و کشاله ران چقدر رایج است؟

تیرگی زیربغل و کشاله ران، بیماری نادری است. محققین نمی دانند هر چند وقت یکبار این مساله در دنیا رخ می دهد. با اینحال مطالعه روی بزرگسالان دارای چاقی نشان داد که افراد دارای وزن دو برابر وزن ایده آلشان، حداقل در 50 درصد مواقع، نشانه هایی از تیرگی زیربغل و کشاله ران را نشان می دهند.

آیا تیرگی زیربغل و کشاله ران مسری است؟

خیر، این بیماری مسری نیست. شما نمی توانید تیرگی زیربغل یا کشاله ران را به کسی انتقال بدهید یا از کسی بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ