آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

تخصصی ترین مرکز تزریق فیلر باسن و اندام

مزوتراپی یا پی آر پی مو، کدام بهتر است؟

۲۵ بهمن ۱۴۰۱

هم مزوتراپی و هم پی آر پی (PRP) هر دو جزو تکنیک‌های درمانی ریزش مو هستند که هر یک از این روش‌ها از لحاظ زیبایی شناسی مزایای خاص خود را دارند. برای ریزش مو، هر دوی این تکنیک‌ها می‌توانند بطور موثری رشد مو را در بیمارانی که درگیر درجات مختلفی از ریزش موی قابل مشاهده هستند، درمان کرده و بهبود ببخشند. در مزوتراپی که شامل درمان پوست سر با ویتامین‌ها و مواد مغذی مورد نیاز پوست سر است، از میکرواینجکشن برای تزریق و رساندن این ترکیبات (کوکتل‌های مزوتراپی) به لایه‌های عمیق ‌تر پوست استفاده می‌شود. واژه پی آر پی (PRP) مخفف عبارت Platelet Rich Plasma به معنای پلاسمای غنی از پلاکت است که این روش شامل گرفتن خون خود فرد و تزریق مجدد آن به نواحی درمانی پوست سر می‌شود. از این رو، در این مقاله با تجزیه و تحلیل تمامی جنبه‌های درمانی این دو روش و بازگویی معایب و مزایای آنها قصد داریم به شما کمک کنیم تا بتوانید روشی که مناسبتان است را انتخاب کنید.

تزریق پی آر پی مو

تزریق پی آر پی مو

پی آر پی یا پلاسمای غنی از پلاکت،‌ یک روش درمانی کاملا طبیعی و غیرجراحی برای درمان ریزش موها یا پرپشت کردن موهاست که می‌تواند بطور موثری مراحل اولیه ریزش مو بصورت طرح دار یا آلوپسی آندروژنتیک (ریزش موی ارثی) را هم در مردان و هم زنان معکوس سازد. از این‌رو، متخصصین پوست و مو این روش را یکی از ایمن‌ترین و بی خطرترین روش‌ها برای دست‌یابی به رشد طبیعی مو می‌دانند.

مزایای تزریق پی ار پی برای مو

مزایای تزریق پی ار پی برای مو

تزریق پلاسمای غنی از پلاکت تغلیظ شده به ناحیه تحت درمان، مواد ضروری برای ترمیم و رشد سلولی در موها را فراهم می‌کند. این تزریق موجب حفظ و تقویت سلامت موهای طبیعی شده، موجب افزایش حجم موهای سر شده و می‌تواند فاکتور رشد اپیدرمی پوست را نیز احیا کرده و برگرداند.

 • فرایندی غیر جراحی و غیر تهاجمی
 • بدون برجاگذاشتن جای زخم
 • روشی کاملا بی‌خطر بوده، چرا که از سلول‌های خونی خود بیمار طی آن استفاده می‌شود.
 • کمترین میزان درد و بدون خونریزی
 • تحریک جریان خون فولیکول‌های مو در پوست سر و در نتیجه تقویت رشد موها
 • هزینه کمتر نسبت به سایر روش‌های درمانی
 • کنترل چرخه رشد مو
 • بدون هیچگونه عارضه جانبی

عوارض تزریق پی ار پی مو

عوارض تزریق پی ار پی مو

از آنجایی که این روش درمانی شامل تزریق ماده‌‍‌ای به پوست سر می‌شود، احتمال آلودگی، زخم عصبی، درد و آسیب بافتی ناشی از آن وجود دارد، اما تمامی این موارد به ندرت رخ می‌دهند.

مزوتراپی مو

مزوتراپی مو

مزوتراپی یک روش درمانی است که موجب رشد مجدد موهای سر در مردان و زنان می‌شود. در این روش مواد تزریقی شامل ویتامین‌ها، بوسیله سوزن‌های بسیار ریز به سطح پوست سر تزریق می‌شوند. این تقویت کننده حاوی ویتامین‌های ضروری، موجب بهبود گردش خون در پوست سر و تغذیه فولیکول‌های مو می‌شود که این امر منجر به بهبود رشد مجدد موی سر می‌شود. مزوتراپی موجب احیای سلول‌های مرده یا زائد مو می‌شود.

مزایای مزوتراپی

مزایای مزوتراپی

مزوتراپی، مستقیما بر لایه‌های مختلف پوست اعم از لایه اپیدرم، لایه میانی، بافت پیوندی، سیستم ایمنی، سیستم گردش خون و سیستم عصبی_حسی موضع تزریق اثر می‌گذارد. از اینرو، تاثیرگذاری این روش درمانی برای انواع ریزش مو و آلوپسی، امری کاملا اثبات شده است. تاثیرات موثر ناشی از مزوتراپی بطور خلاصه عبارتند از:

 • بهبود گردش خون ناشی از تزریق محلول‌های مزوتراپی
 • تغذیه بافت پوست سر و فولیکول مو از انواع ویتامین‌ها، آمینو اسیدها و مواد معدنی ضروری
 • جلوگیری از ریزش مو با تقویت و بهبود وضعیت فولیکول مو
 • تنظیم ترشح سبوم (نوعی ماده روغنی) با کنترل میزان ترشح غدد چربی
 • بهبود اثرات سایر درمان‌ها. می‌توان از مزوتراپی مو به عنوان درمانی مکمل برای ریزش مو، آسیب ناشی از تزریق استروئید و مراقبت عمومی از موی سر استفاده کرد.

عوارض مزوتراپی مو

عوارض مزوتراپی مو

متداول‌ترین عارضه جانبی ناشی از مزوتراپی مو، کبودی و درد ناحیه تحت درمان پوست سر است که طی مدت چند روز برطرف می‌شود.

مقایسه مزوتراپی و پی ار پی مو

مقایسه مزوتراپی و پی ار پی مو

مقایسه

مزوتراپیپی آر پی برای ریزش موی سر

نحوه اعمال درمان

تزریق میکرونیدلینگ به پوست سر

تزریق موضعی به پوست سر

عواملی که طی درمان استفاده میشوندترکیبی از مواد تقویت کننده رشد مو، مسدود کننده DHA (اسید دوکوزاهگزانوئیک) و مواد مغذیپلاسمای غنی از پلاکت گرفته شده از خون خود بیمار

چه افرادی نباید این درمان‌ها را دریافت کنند؟

 •  زنان در دوره بارداری
 • زنان در دوره شیردهی
 • افراد مبتلا به برخی از بیماری‌های قلبی
 • بیماران سرطانی
 • افرادی که داروهای رقیق کننده یا ضد انعقاد خون مصرف می‌کنند
 • افرادی با سابقه اختلالات خونریزی
 • افراد دارای آلرژی به هر یک از موادی که طی درمان استفاده می‌شود
 • افراد درگیر با آکنه فعال پوستی
 • افرادی که داروهای استروئیدی مصرف می‌کنند
 • افرادی با عفونت فعال
 • افراد بدون فولیکول فعال
 • بیماران سرطانی
 • افراد مبتلا به اختلالات خونریزی
 • افرادی با تعداد پلاکت کم
 • افراد مبتلا به عفونت مزمن یا فعال
 • افراد مبتلا به بیماری کبد
 • افرادی با سابقه ابتلا به سرطان
 • افراد سیگاری یا الکلی
 • افراد مبتلا به تب یا افرادی که بتازگی دچار بیماری بوده‌اند
 • افراد مبتلا به کم خونی
 • افراد دارای آلرژی
مدت زمان انجام فرآیند درمانی40 تا 60 دقیقه60 تا 90 دقیقه
تعداد جلسات مورد نیاز مراجعه7 تا 10 جلسه3 تا 6 جلسه
درددرد و ناراحتی خفیفبدون درد
عوامل موثر بر هزینهتعداد جلسات مورد نیاز برای درمان، وسعت منطقه تحت درمان و میزان مواد مورد استفاده در درمانتعداد جلسات مورد نیاز درمان، نوع کیت پی ار پی استفاده شده، میزان معتبر بودن کلینیک
هزینهبطور جزئی کمتر از تزریق پی آر پینسبتا بیشتر از مزوتراپی
مشاهده نتایج12 ماه12 ماه
بهبودی از درمان1-2 روز0-1 روز
مراقبت‌های بعد از درماناجتناب از ورزش سنگین و قرار گرفتن در معرض نور خورشید به مدت 48 ساعت. کمپرس خنک و اجتناب از مصرف بیش از حد نمک و الکل به مدت یک هفته بمنظور کاهش دردمصرف کافی آب. اجتناب از تمرینات ورزشی به مدت 1 روز . عدم استفاده از یخ برای کاهش تورم. در صورت صلاحدید پزشک داروهای ضد التهابی تجویز می‌کند.

علاوه بر وجود شواهد کافی از تاثیرگذاری موفق و موثر این دو روش درمانی در رشد مجدد مو، موارد زیر نیز جزو عوامل مهم برای انتخاب هریک از این روش‌های درمانی هستند:

ناحیه اسکار 

پی آر پی شامل چند تزریق پلاسمای غنی شده با پلاکت است و مزوتراپی با تزریق مکرر مواد ویتامینی و پروتئینی صورت می‌گیرد. بطور کلی جزئیات روش مزوتراپی بنا به صلاحدید پزشک تعیین می‌شود، اما پی آر پی کلا نسبت به این روش، اثر کم تهاجمی‌تری روی پوست دارد.

احتمال کم بروز عوارض جانبی 

از آنجایی که طی روش مزوتراپی بمنظور جذب بهتر موادی اعم از ماینوکسیدیل موضعی، لایه سطحی پوست معمولاً باز می‌شود، ممکن است بیمار در صورت عدم احتیاط در معرض عوارض جانبی بیشتری قرار بگیرد. عفونت، التهاب و تورم طولانی مدت همگی جزو عوارض شایع مزوتراپی هستند.

اما روش پی آر پی کاملا با بدن سازگاری دارد، چرا که مواد اولیه مورد استفاده طی این روش از بدن خود بیمار گرفته می‌شود. این یعنی احتمال پس زدن درمان توسط بدن بسیار کم بوده و شما می‌توانید بدون نگرانی از عوارض جانبی به زندگی روزمره خود بپردازید. طی این درمان تنها چند لکه خون ممکن است از پوست سر خارج شود و عوارض شدیدی پیش رو نخواهد بود.

بطور کلی، پزشک نیز طی جلسه مشاوره، سابقه پزشکی و ویژگی‌های هر بیمار را ارزیابی کرده و روش درمانی که مناسب هر شخص باشد را به او توصیه می‌کند.

جمع‌بندی 

مزوتراپی و پی آر پی تقریبا اثرات مشابهی بر روی موی سر داشته و موجب حفظ سلامتی و تقویت رشد مو می‌شوند. هر دوی این روش‌های درمانی موثر بوده و حتی در صورت ترکیب آنها با یکدیگر می‌توانند تاثیرگذاری بهتری ارائه دهند. هر دوی این روش‌های درمانی روش جایگزین ایمن‌تر، ارزان‌تر و کم تهاجمی‌تر نسبت به جراحی کاشت مو هستند.

اگر شما هم دچار ریزش مو هستید یا نگران ریزش موی خود در آینده هستید، امروزه می‌توانید به کمک این روش‌های نوین درمانی رشد موی خود را تقویت کنید. هر دو روش مزوتراپی و پی آر پی ایمن و غیر جراحی هستند که به رشد موی سر کمک می‌کنند. هر دوی این روش‌های درمانی نتایج خوبی ارائه می‌دهند، اما از نظر هزینه، طول درمان و نوع محلول تزریقی با یکدیگر تفاوت دارند. مشاوره با پزشک متخصص نیز می‌تواند در تعیین مناسب‌ترین روش درمانی برای شما موثر و مفید باشد.

پرسش‌های متداول

آیا پی آر پی درمانی دائمی برای ریزش مو است؟ 

ریزش مو ممکن است مشکلی آزاردهنده بوده و درمان آن نیز گاها دشوار باشد. اما امروزه با وجود روش‌های نوین درمان ریزش مو این مشکل دیگر نگران کننده نیست. عمدتا برای درمان ریزش موی ژنتیکی از روش پی آر پی استفاده می‌شود که نتایج غیر دائمی اما طولانی مدتی ارائه می‌دهد. اما از طرفی اگر درمان ریزش مو به همراه درمان ریشه‌ای مشکلی که موجب ریزش مو شده صورت بگیرد، این روش درمانی می‌تواند نتایج دائمی ارائه دهد.

آیا پی آر پی موجب پرپشت شدن موها می‌شود؟ 

اکثریت بیماران از نتایج طبیعی درمان پی آر پی تعحب می‌کنند. درمان پی آر پی به فولیکول‌های مو کمک می‌کند تا در فاز رشد باقی بمانند و این امر با تقویت رشد مو، موجب ضخیم‌تر و پرپشت شدن موها می‌شود.

آیا می‌توان پی آر پی را با مزوتراپی ترکیب کرد؟ 

هر دوی این روش‌های درمانی موثر بوده و حتی در صورت ترکیب آنها با یکدیگر می‌توانند تاثیرگذاری بهتری ارائه دهند.

چند جلسه درمان با مزوتراپی مو نیاز است؟ 

در مزوتراپی معمولا با مراجعه ۳ الی ۱۵ جلسه‌ای می‌توانید نتایج مطلوبی بگیرید. این جلسات درمانی در ابتدای دوره هر ۷ الی ۱۰ روز یکبار انجام می‌شود.

آیا در مزوتراپی ازماینوکسیدیل استفاده می‌شود؟ 

بیوتین، ماینوکسیدیل، دگزانول، فیناستراید، سیلیسیم آلی و نانوذرات پپتیدها برخی از مواد اصلی مورد استفاده در داروهای مزوتراپی هستند.

آیا مزوتراپی موجب انسدادDHA(اسید دوکوزاهگزانوئیک) می‌شود؟ 

هدف استفاده از کوکتل مزوتراپی دوتاستراید جلوگیری از ترشح DHA (اسید دوکوزاهگزانوئیک) در پوست سر و فولیکول‌های مو است.

آیا روش پی آر پی می‌تواند به تنهایی موجب رشد مجدد موها شود؟ 

بله، پی آر پی اثرات مثبتی بر روی روند رشد مو دارد اما در صورت ترکیب شدن با مزوتراپی نتایج بهتری ارائه می‌دهد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ