میکرودرم ابریژن برای جوانسازی، رفع چین و چروک، درمان جوش و …

۲۹ فروردین ۱۴۰۱

میکرودرم ابریژن یک عمل زیبایی غیر تهاجمی است که در آن پوست به صورت فیزیکی لایه برداری می‌شود. مزایای میکرودرم ابریژن شامل بهبود خاصیت ارتجاعی و استحکام پوست و به طور کلی روشن‌تر شدن پوست است. این روش نسبت به سایر انواع لایه برداری فیزیکی سایندگی کمتری دارد و به عنوان یک روش ملایم لایه برداری پوست عمل می‌کند که می‌تواند بافت و ظاهر پوست را بهبود بخشد. می‌تواند طیف گسترده ای از شرایط را برطرف کند، از جمله آکنه، اسکار آکنه، علائم کشش، منافذ بزرگ، بی‌نظمی رنگدانه‌ها، خطوط ریز و چین و چروک.

پس از یک جلسه میکرودرم ابریژن، انتظار کمی قرمزی در ناحیه تحت درمان داشته باشید، شبیه به آفتاب سوختگی یا باد سوختگی. نتایج عملاً فوری هستند و متوجه خواهید شد که پوست شما یکنواخت‌تر است. می‌توانید فوراً به محل کار خود بازگردید، اما ممکن است لازم باشد مقداری پودر صورت برای پوشاندن رنگ صورتی پوست استفاده کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی میکرودرم ابریژن و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر الناز احمدی متخصص پوست و مو، با شماره تلفن 02122026697 تماس حاصل فرمایید.

میکرودرم ابریژن چگونه کار می‌کند؟


میکرودرم ابریژن با از بین بردن فیزیکی لایه پوست – بیرونی‌ترین لایه پوست – فرآیند بهبود را آغاز می‌کند. این امر منجر به ایجاد لایه‌ای از پوست سطحی با لکه‌های کمتر و یکنواخت‌تر شدن پوست می‌شود.

میکرودرم ابریژن علاوه بر این، تولید کلاژن را تحریک می‌کند، کلاژن پروتئینی است که به پوست شکل، ساختار و لطافت می‌بخشد. به این ترتیب، سطح پوست تجدید شده در هنگام لمس صاف‌تر و محکم‌تر می‌شود.

روش‌های میکرودرم ابریژن نیازی به آرام‌بخشی یا بی‌هوشی ندارند و در بسیاری از سالن‌ها و اسپاها و همچنین بیشتر مطب متخصصان پوست ارائه می‌شوند.

قبل و حین میکرودرم ابریژن


قبل از شروع درمان، پوست شما تمیز می‌شود و عینک محافظ در اختیار شما قرار می‌گیرد. خود درمان با یکی از دو نوع دستگاه انجام می‌شود: هندپیس‌های با نوک الماس یا دستگاه‌های مبتنی بر کریستال که با استفاده از جت کریستال‌های ریز سطح پوست را پاک می‌کنند.

هنگامی که دستگاه از روی پوست شما عبور می‌کند، یک ضمیمه خلاء، سلول‌های مرده پوست، مواد زائد را می‌کشد. در طول جلسه، هندپیس معمولاً دو یا سه بار از روی نواحی درمان عبور می‌کند. جلسات معمولاً در مجموع 30 تا 60 دقیقه طول می‌کشد و نیازی به زمان استراحت ندارند.

فواید میکرودرم ابریژن


درمان‌های میکرودرم ابریژن برای درمان پوست به منظور بهبود و کاهش ظاهر بسیاری از مشکلات پوستی مانند:

کنترل آکنه

اکنه و جوش زمانی اتفاق می‌افتد که منافذ پوست با سلول‌های مرده پوست و سبوم – روغنی که توسط غدد درون پوست برای حفظ رطوبت تولید می‌شود – مسدود می‌شود. هنگامی که منافذ با مواد زائد مسدود می‌شوند، باکتری‌ها شروع به تکثیر در داخل می‌کنند که منجر به تشکیل جوش های سر سیاه، سرسفید و اشکال شدیدتر آکنه التهابی می‌شود.

 

میکرودرم ابریژن برای آکنه

 

میکرودرم ابریژن به طور موثر سلول‌های مرده پوست را لایه برداری می‌کند و تولید سبوم را کاهش می‌دهد. این به نوبه خود بروز انسداد منافذ را کاهش می‌دهد و به جلوگیری از بروز آکنه در آینده کمک می‌کند.

درمان هایپرپیگمانتاسیون 

هایپرپیگمانتاسیون وضعیتی است که در آن لکه‌های پراکنده پوست تیره‌تر از پوست اطراف به نظر می‌رسند. هایپرپیگمانتاسیون معمولاً در اثر آکنه، التهاب یا آسیب نور خورشید ایجاد می‌شود. برخی از روش‌های زیبایی، مانند لیزر درمانی و لایه‌برداری شیمیایی، اگر با تکنیک ضعیف یا ابزار نامناسب انجام شوند، می‌توانند باعث ایجاد هیپرپیگمانتاسیون شوند.

ملاسما نوعی هیپرپیگمانتاسیون است که به صورت لکه‌های تیره ظاهر می‌شود. زنان را بیشتر از مردان مبتلا می‌کند. اگرچه دلایل دقیق آن هنوز مشخص نشده است، اما اعتقاد بر این است که ملاسما با قرار گرفتن در معرض نور خورشید و تغییرات هورمونی، به ویژه آن‌هایی که در دوران بارداری و بعد از آن را تجربه می‌کنند، تشدید می‌شود.

هایپرپیگمانتاسیون در نتیجه افزایش تولید ملانین رخ می‌دهد – رنگدانه‌ای که پوست را تیره می‌کند. میکرودرم ابریژن با کاهش تولید ملانین به یکدست شدن رنگ پوست کمک می‌کند.

کاهش دید اسکار آکنه 

تخریب و تولید ناپایدار کلاژن ممکن است منجر به ایجاد اسکار در امتداد ناحیه‌ای شود که در آن جوش‌های آکنه در حال بهبود هستند. رایج‌ترین نوع اسکار آکنه، اسکار آتروفیک است، تورفتگی که زمانی ایجاد می‌شود که بافت آسیب دیده زیر سطح پوست قادر به بازسازی نباشد.

میکرودرم ابریژن با تحریک افزایش تولید کلاژن، اسکارهای آکنه را درمان می‌کند و جای زخم را پر می‌کند تا پوست را صاف و مجدد کند. این درمان از نظر بالینی در درمان اسکار آتروفیک آکنه موثر است، اما برای درمان اسکارهای برجسته یا کلوئیدی بی‌اثر است.

خطوط ریز و چین و چروک را صاف می‌کند

خطوط ریز و چین و چروک ناشی از افزایش سن، ژنتیک و آسیب‌های ناشی از نور خورشید است. با گذشت زمان، این عوامل به تخریب کلاژن کمک می‌کنند. در نتیجه، پوست به تدریج خاصیت ارتجاعی و استحکام خود را از دست می‌دهد و منجر به افزایش علائم پیری مانند خطوط ریز و چین و چروک می‌شود.

درمان‌های میکرودرم ابریژن باعث افزایش تولید کلاژن می‌شود. کلاژن جدید به پر کردن و صاف کردن چین و چروک و خطوط ریز کمک می‌کند. به این ترتیب، روش‌های میکرودرم ابریژن می‌تواند ظاهر و بافت پوست پیر را بهبود بخشد.

 

میکرودرم ابریژن برای چین و چروک

 

منافذ را کوچک می‌کند

منافذ بزرگ می‌تواند نتیجه آکنه، آسیب نوری، از دست دادن کلاژن یا تجمع سبوم اضافی، محصولات آرایشی و سایر مواد زائد باشد. علاوه بر اینکه یک مسئله زیبایی شناختی است، منافذ بزرگ شده به راحتی می‌توانند مسدود شوند و منجر به تشکیل آکنه شوند.

میکرودرم ابریژن به دلیل اثرات لایه بردار، در از بین بردن کثیفی، زباله و چربی از منافذ موثر است. این به نوبه خود باعث کاهش دید منافذ بزرگ و همچنین احتمال مسدود شدن آن‌ها در آینده می‌شود.

علائم کشش را مدیریت می‌کند

Striae distensae یا علائم کشش معمولاً پس از تغییر شدید و ناگهانی وزن، به ویژه پس از بارداری، قابل مشاهده است. نتیجه تولید کمتر ملانین و تغییرات در فیبرهای کلاژن موجود در پوست هستند.

میکرودرم ابریژن برای کاهش دید علائم کشش موثر است.

افزایش جذب پوستی

میکرودرم ابریژن با از بین بردن پوست سطحی، عملکرد سد محافظ پوست را به طور موقت ضعیف می‌کند و در نتیجه نفوذپذیری پوست را افزایش می‌دهد. این اثرات توانایی پوست را برای جذب تزریق سرم که اغلب به عنوان بخشی از درمان‌های میکرودرم ابریژن شامل می‌شود، افزایش می‌دهد. این در نهایت اثر جوانسازی پوست را افزایش می‌دهد.

همچنین مشخص شده است که میکرودرم ابریژن توانایی پوست برای جذب برخی داروها از جمله انسولین و واکسن‌ها را افزایش می‌دهد.

افزایش اثربخشی سایر روش‌های زیبایی 

از آنجایی که میکرودرم ابریژن لایه بالایی پوست را بدون آسیب رساندن به بافت‌های عمیق‌تر لایه‌برداری می‌کند، کارایی سایر روش‌های جوان‌سازی پوست را افزایش می‌دهد. پیلینگ شیمیایی و لایه برداری کاویتاسیون هر دو نتایج موثرتری را در صورت ترکیب با درمان های میکرودرم ابریژن ارائه می دهند، بدون اینکه باعث افزایش عوارض جانبی شوند.

محدودیت‌های میکرودرم ابریژن


اگرچه میکرودرم ابریژن در درمان تعدادی از بیماری‌های پوستی موثر است، اما اثربخشی آن در بهترین حالت خفیف است و به اندازه سایر روش‌ها چشمگیر نیست. معمولاً برای دستیابی به بهترین نتایج ممکن به درمان‌های زیادی نیاز است.

میکرودرم ابریژن برای کسانی که دارای موارد زیر هستند مناسب نیست:

 • در حال تجربه یک عفونت فعال پوستی، مانند هرپس سیمپلکس، ویروس واریسلا زوستر، ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) یا زرد زخم هستید.
 • در حال تجربه یک آکنه فعال هستید
 • روزاسه یا تلانژکتازی داشته باشید
 • به راحتی دارای اسکار می‌شوند یا مستعد ایجاد اسکار هیپرتروفیک یا کلوئید هستند
 • ایزوترتینوئین موضعی را در شش ماه گذشته مصرف کرده باشید

میکرودرم ابریژن همچنین ممکن است ویروس‌های خفته مانند تبخال را در افرادی که قبلاً این بیماری را داشته‌اند، دوباره فعال کند.

هندپیس‌های میکرودرم ابریژن کریستال معمولاً از جت‌های کریستال‌های ریز اکسید آلومینیوم برای پاک کردن پوست سطحی استفاده می‌کنند. اگر به آلومینیوم حساسیت دارید، قبل از عمل به پزشک یا متخصص زیبایی خود اطلاع دهید. در چنین مواردی می‌توان به جای آن از هندپیس با نوک الماس یا نوع دیگری از کریستال استفاده کرد.

نتایج مورد انتظار


نتایج با توجه به عوامل متعددی مانند شدت مشکل پوستی، دامنه شرایط و تعداد درمان‌هایی که انجام می‌دهید متفاوت است. با این وجود، نتایج معمولاً تا 12 ماه دوام دارند.

 

نتایج میکرودرم ابریژن

 

شما می‌توانید تاثیر روشن‌تر و درخشان‌تر را در عرض چند روز پس از یک جلسه متوجه شوید. با این حال، برای دریافت مزایای طولانی‌مدت که بسیاری از بیماران از آن لذت می‌برند، معمولاً بین 5 تا 10 درمان انجام می‌شود.

به عنوان مثال، یک برنامه معمولی با دو جلسه در ماه برای 2-3 ماه اول شروع می‌شود و سپس درمان‌های لمسی هر 1-2 ماه برای حفظ و طولانی شدن اثرات مورد نظر شروع میشود. با این نوع طرح، نتایج در طول زمان حتی بیشتر بهبود می‌یابد و به شما این امکان را می‌دهد تا از پوستی شاداب‌تر و ظاهری جوان‌تر لذت ببرید.

عوارض جانبی


میکرودرم ابریژن ملایم است، نیازی به آرام بخش یا بیهوشی ندارد و برای انواع پوست بی‌خطر است. به این ترتیب، عوارض جانبی در صورت وجود خفیف هستند.

عوارض جانبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

 • لطافت
 • تورم
 • کبودی
 • سرخی

پتشی یا لکه‌های رنگی که نشان دهنده خونریزی در زیر پوست است نیز ممکن است وجود داشته باشد. در بیشتر موارد، عوارض جانبی ظرف چند ساعت پس از درمان از بین می‌روند.

مراقبت‌های بعد از میکرودرم ابریژن


برخی از اقدامات عملی وجود دارد که می‌توانید پس از درمان میکرودرم ابریژن خود انجام دهید که بهبود سریع و سلامت عمومی پوست شما را تضمین می‌کند. این موارد در هنگام مشاوره و پس از اتمام درمان با شما در میان گذاشته خواهد شد.

 • بعد از درمان مرتباً از مرطوب‌کننده‌های ملایم و غیر معطر استفاده کنید و از آرایش استفاده نکنید. این احتمال وجود دارد که پزشکتان به شما توصیه کند که کدام یک برای شما بهتر عمل می‌کنند.
 • از شرایط آب و هوایی شدید مانند آفتاب و باد اجتناب کنید.
 • تا چند روز پس از درمان شنا نکنید
 • تعریق ممکن است باعث ایجاد احساس ناراحتی در پوست شما شود، بنابراین تا چند روز پس از درمان باید از ورزش اجتناب شود.
 • برای کمک به آبرسانی مجدد پوست، مقدار زیادی آب بنوشید
 • اجتناب از اصلاح یا اپیلاسیون به مدت یک هفته پس از میکرودرم ابریژن

همه این اقدامات تضمین می‌کند که پوست شما بهترین شانس ممکن را برای بهبودی خوب و سریع دارد و از هرگونه فشار یا خطر غیرضروری جلوگیری می‌کند. از هر گونه احتمال تحریک باید اجتناب شود. اگر بعد از انجام میکرودرم ابریژن در مورد قسمتی از زندگی روزمره خود که ممکن است پوست شما را تحت تاثیر قرار دهد، مطمئن نیستید، بهتر است با متخصص پوست و مو در زعفرانیه خود مشورت کنید که آیا ممکن است باعث آسیب احتمالی شود یا خیر. اکثر افراد می‌توانند پس از عمل به زندگی خود به صورت عادی ادامه دهند.

جایگزین‌های میکرودرم ابریژن


یکی از معایب عمده میکرودرم ابریژن، کارایی محدود آن در درمان بیماری‌های پوستی متوسط ​​تا شدید است. اگرچه میکرودرم ابریژن می‌تواند ظاهر اسکار آتروفیک را کاهش دهد، اما در درمان اسکارهای عمیق یا برجسته بی‌تاثیر است.

روش‌های جایگزین مراقبت از پوست که شرایط مشابه میکرودرم ابریژن را درمان می‌کنند عبارتند از:

 • درم ابریژن، نوعی لایه برداری فیزیکی که در آن پوست سطحی به طور کامل برداشته می‌شود تا پاسخ بهبود زخم را تحریک کند. همچنین می‌تواند ضایعات پوستی، رشد و سایر انواع اسکار را درمان کند.
 • هیدرودرم ابریژن، نوعی میکرودرم ابریژن است که از یک جت اکسیژن و محلول‌های مبتنی بر آب برای پاک کردن پوست سطحی استفاده می‌کند. برای بیماران با پوست حساس مناسب است.
 • لایه برداری شیمیایی، نوعی روش لایه برداری شیمیایی که می‌تواند به صورت سفارشی برای نوع و شرایط پوست خاص تنظیم شود. همچنین لکه‌های پیری، روزاسه و آکنه و جای زخم شدیدتر را درمان می‌کند. در برخی موارد، میکرودرم ابریژن ممکن است به عنوان پیش ساز لایه برداری شیمیایی عمل کند.
 • درمپلنینگ، نوعی لایه برداری فیزیکی که در آن از یک تیغه برای تراشیدن بیرونی‌ترین لایه پوست استفاده می‌شود.
 • میکرونیدلینگ یا درمان القای کلاژن، از سوزن‌های استریل برای سوراخ کردن پوست به صورت میکروسکوپی استفاده می‌کند، روند بهبود زخم بدن را آغاز می‌کند و تولید کلاژن را در نواحی مورد نظر تحریک می‌کند. نمی‌تواند آکنه را درمان کند اما می‌تواند ظاهر جای زخم‌های سوختگی را کاهش دهد و آلوپسی را درمان کند

علاوه بر این، درمان‌های موضعی مانند رتینوئیدها، اسید سالیسیلیک و محصولات تجویزی برای درمان آکنه‌های خفیف، هایپرپیگمانتاسیون و پوست پیر شده وجود دارد. در نهایت، داروهای تجویزی خوراکی برای آکنه متوسط ​​تا شدید وجود دارد.

هنگام انتخاب درمان مناسب، حتماً شرایط خاص پوست، نوع پوست، بودجه و تحمل عوارض جانبی احتمالی را در نظر بگیرید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی