آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

تخصصی ترین مرکز تزریق فیلر باسن و اندام

مراحل تزریق فیلر زیر چشم برای رفع گودی و تیرگی زیر چشم

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

«خسته به نظر می‌رسی»؛ سه کلمه‌ای که مطمئناً هر شنونده‌ای را آزار می‌دهد. «نه من خسته نیستم!»، شما می‌خواهید بر سر هر کسی که این جمله را عنوان می‌کند فریاد بزنید، اما گودی‌های زیر چشم شما داستان متفاوتی را بیان می‌کند. تیرگی و گودی زیر چشم موجب پیرتر نشان دادن و جذابیت کمتر می‌شوند اما خوشبختانه تزریق ژل درمانی فوق‌العاده برای کاهش ظاهر این تیرگی و گودی‌ها هستند. تزریق ژل زیر چشم راه بسیار خوبی برای جوانسازی است اما ماندگاری آن چقدر است؟

تزریق ژل زیر چشم برای از بین بردن تیرگی در ناحیه‌ای که تحت عنوان زیر چشم شناخته می‌شود، درمانی رایج است. چندین نوع فیلر مختلف وجود دارند که به این منظور استفاده می‌شوند. هیالورونیک اسید یکی از رایج‌ترین انواع این ژل‌ها است. مهم نیست که چه نوع ژلی برای شما مناسب است بلکه انتخاب پزشکی با تجربه تصمیم مهمی محسوب می‌شود. دکتر الناز احمدی در کلینیک زیبایی زعفرانیه از بهترین برندهای فیلر برای تزریق زیر چشم استفاده می‌کنند.

تزریق ژل زیر چشم چیست؟


 

تزریق ژل زیر چشم درمانی است که طی آن فیلرهای حاوی اسید هیالورونیک (HA) با استفاده از سوزن یا کانولا به داخل و اطراف گودی‌های تیره زیر چشم تزریق می‌شوند. تزریق ژل را می‌توان به تنهایی یا همراه با تزریق فیلر گونه انجام داد. هنگام درمان ناحیه زیر چشم توجه به کل صورت برای داشتن ظاهری طبیعی و متعادل بسیار مهم است. غالباً گودی‌های زیر چشم می‌توانند ناشی از کاهش حجم گونه‌ها باشند، بنابراین مهم است که علت اصلی را قبل از درمان مشخص کنید.

 

 

مراجعه به پزشکی مجرب نیز بسیار مهم است زیرا تزریق ژل در این ناحیه نه تنها می‌تواند خطرناک باشد بلکه تزریق در سطح صحیح نیز دشوار است.

تزریق ژل زیر چشم

تزریق ژل زیر چشم چه تاثیری دارد؟


با افزایش سن بدن به طور طبیعی حجم خود را از دست می‌دهد. این روند موجب کاهش حجم در ناحیه زیر چشم نیز می‌شود. همچنین توده‌های چربی زیر چشم و گونه‌ها از بین می‌روند. مجموع این عوامل باعث ایجاد تیرگی و گودی زیر چشم می‌شود که می‌توان آن را با تزریق ژل درمان کرد.

 

مزایای تزریق ژل


 • تزریق ژل می‌تواند حجم را افزایش دهد. در نتیجه گودی زیر چشم کاهش می‌یابد.
 • با تزریق ژل ظاهری با طراوت و شاداب‌تر پیدا خواهید کرد.
 • تزریق ژل زیر چشم گودی را در موارد خاص کاهش می‌دهد.
 • تزریق ژل حلقه‌های تیره زیر چشم را از بین می‌برد یا کاهش می‌دهد.

انواع فیلرهای زیر چشم


از فیلرها برای روشن کردن ناحیه زیر چشم استفاده می‌شود. این مواد باعث می‌شوند ناحیه زیر چشم شفاف‌تر و روشن‌تر به نظر برسد. کاهش تیرگی و گودی زیر چشم می‌تواند ظاهری شاداب‌تر ایجاد کند. انواع مختلفی از روش‌های تزریق ژل وجود دارند.

فیلرهای زیر چشم

توجه به این نکته ضروری است که در حال حاضر هیچ نوع فیلری توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) برای ناحیه زیر چشم تأیید نشده است. با این حال برخی از فیلرها معمولاً بدون مجوز برای ناحیه زیر چشم استفاده می‌شوند. این فیلرها عبارتند از:

اسید هیالورونیک

اسید هیالورونیک به طور طبیعی توسط بدن تولید می‌شود. فیلرهای اسید هیالورونیک از نوعی ژل مصنوعی ساخته شده‌اند که از ماده طبیعی بدن تقلید می‌کند. نام‌های تجاری معروف انواع ژل عبارتند از:

 • رستیلین
 • بلوترو
 • ژوویدرم

نتایج نشان داده‌اند که فیلرهای حاوی اسید هیالورونیک موجب تحریک تولید کلاژن می‌شوند. لیدوکائین داروی بیهوشی است که به بی‌حسی ناحیه تزریق کمک می‌کند. این ماده به برخی از انواع فیلرهای هیالورونیک اضافه شده است.

از آنجا که ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک شفاف هستند، به راحتی صاف می‌شوند و احتمال تجمع آن‌ها کمتر است. ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک رایج‌ترین نوع ژل‌ها جهت تزریق در ناحیه زیر چشم هستند. ماندگاری ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک نسبت به سایر انواع کمتر است اما برخی پزشکان عقیده دارند که این نوع ژل‌ها طبیعی‌ترین ظاهر را ایجاد می‌کنند.

مزایا

 • ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک شفاف هستند و یکنواخت کردن آن‌ها برای پزشک در طول درمان آسان است
 • این نوع ژل‌ها ظاهری طبیعی دارند
 • در صورت بروز هرگونه مشکل حین عمل می‌توان به راحتی این ژل‌ها را پخش و حذف کرد

 پلی ال لاکتیک اسید

پلی ال لاکتیک اسید یک ماده مصنوعی سازگار با محیط زیست است که از طریق روش خطی تزریق می‌شود.

این ماده به طور قابل توجهی تولید کلاژن را افزایش می‌دهد و با نام تجاری اسکالپترا آئستتیک به بازار عرضه می‌شود.

مزایا

 • پلی ال لاکتیک اسید به طور چشمگیری تولید کلاژن را افزایش می‌دهد
 • این نوع ژل ظرف مدت چند روز پس از تزریق پخش می‌شود اما ماندگاری نتایج آن از اسید هیالورونیک بیشتر است

کلسیم هیدروکسی لپاتیت

کلسیم هیدروکسی لپاتیت نوعی فیلر زیست سازگار است که از فسفات و کلسیم ساخته شده است. این ماده قادر به تحریک تولید کلاژن در پوست است و به حمایت و حفظ بافت همبند کمک می‌کند و حجم آن را افزایش می‌دهد.

کلسیم هیدروکسی لپاتیت غلیظ‌تر از اسید هیالورونیک است. این فیلر اغلب قبل از تزریق با داروی بی‌حسی مخلوط می‌شود.

برخی از پزشکان به دلیل نگرانی از سفید شدن بیش از حد ناحیه زیر چشم از مصرف این ژل خودداری می‌کنند. برخی دیگر نیز نگران ایجاد ندول‌هایی در زیر چشم هستند. کلسیم هیدروکسی لپاتیت با نام تجاری رادیس به بازار عرضه می‌شود.

مزایا

 • غلظت بیشتر نسبت به سایر ژل‌ها
 • پخش کردن آن توسط پزشک کم‌تجربه دشوارتر است
 • ماندگاری بیشتری نسبت به سایر ژل‌ها دارد

تزریق چربی

اگر در جایی که پلک و گونه تحتانی با یکدیگر تلاقی می‌کنند دچار گودی چشم عمیقی هستید، ممکن است پزشک روش تزریق چربی بدن را برای رفع گودی و تیرگی چشم توصیه کند.

چربی معمولاً از نواحی زیر گرفته می‌شود:

 • شکم
 • لگن
 • باسن
 • ران

مزایا

نتایج حاصل از تزریق چربی بسیار ماندگار هستند.

کدام افراد متقاضی مناسبی محسوب می‌شوند؟


تیرگی و گودی در ناحیه زیر چشم اغلب ژنتیکی است، اما تعدادی از مسائل دیگر نیز می‌توانند باعث ایجاد آن شوند. برخی از این عوامل عبارتند از:

 • افزایش سن
 • الگوهای نامناسب خواب
 • کم آبی بدن
 • رنگدانه بیش از حد
 • رگ‌های خونی قابل مشاهده

بر خلاف عوامل مؤثر در سبک زندگی تزریق ژل در افرادی که دارای گودی زیر چشم ناشی از عوامل ژنتیکی یا افزایش سن هستند تأثیر بیشتری دارد.

برخی افراد به طور طبیعی دارای گودی زیر چشم در درجات مختلفی هستند که سایه‌هایی را در زیر پلک ایجاد می‌کند. تزریق ژل زیر چشم می‌تواند به رفع این مشکل در برخی افراد کمک کند، اگرچه برخی دیگر ممکن است عمل جراحی را راه حل موثرتری بدانند.

همچنین افزایش سن می‌تواند باعث گودی و تیرگی زیر چشم شود. با افزایش سن ممکن است چربی‌های زیر چشم از بین بروند و باعث ایجاد گودی عمیقی بین ناحیه زیر چشم و گونه‌ها شوند.

واجدین شرایط تزریق ژل

چه افرادی متقاضی مناسبی محسوب نمی‌شوند؟


همه افراد متقاضی مناسبی برای تزریق ژل زیر چشم نیستند. اگر سیگار می‌کشید یا از سیگار الکتریکی استفاده می‌کنید پزشک ممکن است در مورد تزریق ژل زیر چشم به شما هشدار دهد. سیگار کشیدن ممکن است مانع روند بهبودی مناسب شود. همچنین این عادت ممکن است مدت زمان ماندگاری نتایج را کاهش دهد.

فیلرهای زیر چشم از لحاظ ایمنی در زنان باردار یا شیرده آزمایش نشده‌اند و استفاده از آن‌ها در این موارد توصیه نمی‌شود. به علاوه، افراد با شرایط زیر متقاضی مناسبی برای تزریق ژل محسوب نمی‌شوند:

 • افرادی که به جای گودی دارای پف و تورم زیادی در زیر چشم هستند
 • افرادی که دارای پوست بسیار نازک یا شکننده‌ای هستند که گویی شفاف است
 • افرادی که دارای گودی در تمام صورت هستند و قبل از تزریق ژل زیر چشم نیاز به مداخله کاملی دارند

آماده‌سازی برای تزریق ژل زیر چشم


برای اخذ کامل دستورالعمل‌ها با پزشک خود صحبت کنید اما به طور کلی موارد زیر به احتمال زیاد توصیه می‌شوند:

 • از داروهای بدون نسخه مانند آسپرین، ایبوپروفن، روغن ماهی که ممکن است خون را رقیق کنند خودداری کنید (مگر آن که توسط پزشک تجویز شده باشند).
 • در صورت امکان با چهره‌ای تمیز و بدون آرایش به پزشک مراجعه نمایید.

همچنین می‌توانید قبل از تزریق ژل 10 تا 20 دقیقه زیر چشم خود کیسه یخ قرار دهید تا خطر بروز تورم یا کبودی کاهش یابد. همچنین می‌توانید برای جلوگیری از کبودی و تورم از قرص آرنیکا استفاده کنید. در مورد هرگونه دارو یا مکمل دیگر که تصمیم به مصرف آن دارید با پزشک خود مشورت کنید.

روش تزریق ژل


روش کلی تزریق ژل به صورت زیر است:

 • پزشک ناحیه محل تزریق را علامت‌گذاری کرده و آن را با مایع مخصوص ضدعفونی می‌کند.
 • سپس کرم بی‌حس کننده را روی ناحیه قرار داده و چند دقیقه صبر می‌کند تا جذب پوست شود.
 • پزشک از سوزن کوچکی برای ایجاد منفذ در پوست استفاده می‌کند. در برخی موارد فیلر از طریق سوزن به ناحیه مورد نظر تزریق می‌شود. در موارد دیگر کانولایی با لبه کند حاوی ژل به سوراخ ایجاد شده توسط سوزن وارد می‌شود.
 • یک یا چند تزریق در زیر هر چشم مورد نیاز است. اگر تزریق به صورت خطی انجام شود، پزشک ژل را به محل تزریق می‌کند و همزمان سوزن را به آرامی بیرون می‌کشد.
 • در مرحله آخر پزشک ژل را به صورت یکنواخت در محل مورد نظر پخش می‌کند.

اگر روش تزریق چربی را انتخاب کرده‌اید، ابتدا لیپوساکشن تحت بیهوشی عمومی انجام خواهد شد.

 

 

بسیاری از افراد در طول تزریق ژل زیر چشم عملاً هیچ دردی احساس نمی‌کنند. در برخی افراد کمی سوزش احساس خواهد شد. با تزریق ژل احساس فشار یا تورم وجود خواهد داشت.

اگرچه سوزن تزریق درست در کنار چشم وارد نمی‌شود، اما از نظر روانشناختی احساس نزدیک شدن سوزن به چشم ناراحت‌کننده است. تزریق ژل زیر چشم به طور کلی حدود 30 الی 60 دقیقه طول می‌کشد. طول تزریق در واقع ممکن است فقط 5 دقیقه برای هر چشم باشد اما آماده‌سازی و مشاوره قبل از تزریق زمان بیشتری را به خود اختصاص می‌دهد. همچنین ممکن است پزشک ابتدا تزریق نواحی دیگر مانند گونه‌ها و بخش میانی صورت را جهت اخذ نتیجه بهتر توصیه کند که در این صورت مدت زمان بیشتری جهت درمان نیاز خواهید داشت.

روش تزریق ژل

مراقبت‌های پس از تزریق ژل زیر چشم


هر پزشک دستورالعمل‌های خاص مراقبت‌های بعد از تزریق خود را خواهد داشت. در ادامه برخی از توصیه‌های کلی مربوط به مراقبت‌های بعد از تزریق ژل زیر چشم ذکر شده‌اند:

 • سعی کنید از مصرف کانسیلر یا سایر مواد آرایشی در 24 ساعت اول پس از تزریق خودداری کنید.
 • ناحیه تحت درمان را حداقل 24 تا 48 ساعت پس از تزریق دست نزنید.
 • در صورت امکان از انجام فعالیت بدنی شدید به مدت 24 تا 48 ساعت خودداری کنید. ورزش ممکن است تورم ناحیه تحت درمان را افزایش دهد.
 • 48 ساعت پس از تزریق ژل از مصرف الکل خودداری کنید. نوشیدن الکل می‌تواند تورم و کبودی را افزایش دهد.
 • از کیسه یخ برای سرد کردن منطقه هر 5 تا 10 دقیقه یکبار و طی 48 ساعت اول استفاده کنید. استفاده از یخ به شما کمک می‌کند تا تورم را سریعتر کاهش دهید. همچنین استفاده از یخ می‌تواند دلیل خوبی برای نشستن روی مبل و استراحت کردن باشد.

چه زمانی نتایج حاصل از تزریق ژل قابل مشاهده هستند؟


بلافاصله پس از تزریق ژل می‌توانید نتایج را مشاهده کنید. در بسیاری افراد بلافاصله پس از تزریق ژل تورم مشاهده خواهد شد. تورم حدود 48 ساعت طول خواهد کشید و سپس شروع به کاهش می‌کند. شما می‌توانید نتایج نهایی را ظرف مدت 7 تا 14 روز در اکثر موارد مشاهده کنید اما در موارد نادر به ویژه در فصل آلرژی این زمان ممکن است بیشتر طول بکشد.

ماندگاری نتایج حاصل از تزریق ژل چقدر است؟


فیلرها به مرور جذب بدن می‌شوند و نتایج دائمی ندارند. مدت زمان ماندگاری یک فیلر به عوامل مختلفی بستگی دارد، اما به طور کلی، می‌توانید انتظار داشته باشید که نتایج حاصل از تزریق ژل زیر چشم از 6 تا 9 ماه دوام داشته باشند. بعد از 6 تا 9 ماه ژل توسط بدن تجزیه می‌شود و اثرات آن از بین خواهد رفت.

ماندگاری حاصل از تزریق انواع ژل به شرح زیر است:

 • ژل‌های حاوی اسید هیالورونیک معمولاً از 9 ماه تا 1 سال دوام می‌آورند.
 • کلسیم هیدروکسی لپاتیت به طور معمول 12 تا 18 ماه ماندگاری دارد.
 • پلی ال لاکتیک اسید می‌تواند تا 2 سال دوام بیاورد.
 • نتایج حاصل از تزریق چربی ممکن است تا 3 سال ماندگاری داشته باشند.

ماندگاری نتایج حاصل از تزریق ژل

فاکتورهای تعیین‌کننده‌ی مدت زمان ماندگاری ژل‌های زیر چشم


نوع فیلر

فیلرهای دائمی وجود دارند که به طور نامحدودی دوام می‌آورند. انواع فیلر مانند سیلیکون،آکریلیک و کلسیم با ماندگاری بالا وجود دارند. اکثر پزشکان هیچ کدام از این موارد را برای زیر چشم توصیه نمی‌کنند. اکثریت قریب به اتفاق ژل‌های زیر چشم از رشته‌ای از مولکول‌های قند به نام هیالورونیک اسید ساخته می‌شوند. فیلرهایی مانند رستیلین، ژوویدرم، بلوترو، کیس، لیفت، سیلک، رفین، ولبلا، ولور، ورسا دارای غلظت‌های مختلف اسید هیالورونیک، اندازه‌ی ذرات متفاوت و مقادیر متفاوتی از پیوندهای عرضی هستند که زنجیره مولکول‌ها را در کنار یکدیگر نگه می‌دارند. این ویژگی‌ها روی ماندگاری ژل‌ها تأثیر دارند. به عنوان مثال بلوترو بسیار رقیق و روان است و ممکن است تنها 6 ماه ماندگاری داشته باشد در حالی که رستیلین تا حدودی غلیظ‌ تر است و پیوندهای عرضی بیشتری دارد. نتایج حاصل از تزریق رستیلین 12 یا 16 ماه ماندگاری دارند.

مدت زمان ماندگاری ژل‌های زیر چشم

میزان و نحوه‌ی تزریق ژل زیر چشم 

در واقع همه فیلرهای حاوی اسید هیالورونیک بیش از یک سال در بدن باقی می‌مانند. برخی نیز گاهی اوقات تا 5 سال دوام می‌آورند. با گذشت زمان، ژل‌ها به تدریج تجزیه می‌شوند. بدن آنزیمی به نام هیالورونیداز تولید می‌کند که پیوندهای زنجیره قند در ژل را از بین می‌برد. با کاهش حجم ژل، اثرات نیز کاهش می‌یابند. تزریق ژل در نزدیکی سطح پوست مدت زمان ماندگاری آن را افزایش خواهد داد. این روش لزوماً مناسب نیست. تزریق ژل در عمق کم می‌تواند به رنگ مایل به آبی یا همانند توده‌ای به نظر برسد. تزریق ژل در عمق بیشتری از پوست ممکن است موجب از بین رفتن سریعتر آن شود اما در عین حال پوست همانند پتویی ضخیم روی آن را می‌پوشاند. ژل‌هایی که در عمق بیشتری تزریق می‌شوند طبیعی‌تر به نظر می‌رسند. اما توجه داشته باشید که چنانچه 50 درصد ژل توسط بدن جذب شود ظاهر آن به گونه‌ای است که گویا کل ژل از بین رفته است. نکته این است که مهرت پزشک در تزریق ژل از اهمیت زیادی برخوردار است و روی ظاهر و ماندگاری نتایج تأثیر بسزایی دارد.

میزان ژل تزریقی در زیر چشم (و مناطق اطراف)

تزریق مقدار کمی ژل می‌تواند تا حد زیادی در کاهش یا از بین بردن گودی و تیرگی زیر چشم کمک کند اما به نظر می‌رسد در کمتر از یک سال تأثیر آن از بین می‌رود. هنگامی که فردی دچار کاهش حجم گونه در اثر پیری یا شیارهای عمیق زیر چشم می‌شود، تزریق ژل می‌تواند مفید باشد. بسیاری از ژل‌ها ممکن است بیش از یک سال ماندگاری داشته باشند. در برخی موارد بسیاری از انواع ژل زیر چشم مناسب به نظر نمی‌رسند. تزریق نامناسب موجب از بین رفتن کانتور و خطوط طبیعی می‌شود. به دلیل بروز چنین وقایعی بهتر است فیلر ماندگاری بالایی نداشته باشد. در برخی مواقع نیز لازم است که نتایج حاصل از تزریق ژل با استفاده از آنزیمی به نام هیالورونیداز از بین بروند.

میزان و نحوه‌ی تزریق ژل زیر چشم

مهارت پزشک

یکی از کلیدهای دستیابی به نتایج ماندگار مراجعه به متخصصین زیبایی است که در تزریق ژل زیر چشم مهارت لازم را دارند. تزریق ژل یک هنر است و هرچه پزشک مهارت و تجربه بیشتری داشته باشد نتایج نیز بهتر و ماندگارتر خواهند بود.

بعد از محو شدن اثرات ژل چه کاری باید انجام دهم؟


تزریق ژل روشی دائمی برای رفع گودی و تیرگی زیر چشم محسوب نمی‌شود. لازم است هر 6 ماه تا یک سال یکبار تزریق‌ها را در فواصل منظمی انجام دهید. برای اخذ نتایج مناسب توصیه می‌شود قبل از محو شدن اثرات تزریق مجدد را انجام دهید. جهت جلوگیری از تغییرات متناوب در ظاهر خود با استفاده از تزریق منظم ژل زیر چشم هر 6 ماه یکبار ظاهر خود را شاداب و جوان نگه دارید.

عوارض جانبی احتمالی 


وجود هرگونه حساسیت را به پزشک خود اطلاع دهید تا از بروز واکنش آلرژیک احتمالی همراه با تزریق ژل جلوگیری شود. در بیشتر موارد عوارض جانبی ناشی از تزریق ژل زیر چشم کم و کوتاه مدت خواهند بود. این عوارض می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 • قرمزی
 • پف
 • نقطه قرمز کوچک در محل تزریق
 • کبودی

اگر تزریق ژل در ناحیه‌ای بسیار نزدیک به سطح پوست تزریق شود، این ناحیه ممکن است ظاهر کبود رنگ یا پف کرده به خود بگیرد. این عارضه جانبی به عنوان اثر تیندال شناخته می‌شود.

در صورت بروز عارضه تیندال باید فیلر را به نحوی تجزیه کرد. اگر ماده تشکیل‌دهنده فیلر اسید هیالورونیک بود، تزریق آنزیم هیالورونیداز به حل شدن سریع آن کمک می‌کند.

به حداقل رساندن عوارض جانبی 

مهم‌ترین راه برای جلوگیری از بروز عوارض جانبی مراجعه به یک متخصص پوست مجرب یا متخصص جراح پلاستیک برای انجام تزریق ژل است. تزریق ژل توسط پزشکان با تجربه عوارض جانبی جدی کمتری ایجاد می‌کند. به عنوان مثال در صورت تزریق ژل توسط پزشکی ماهر از بروز عوارضی مانند توزیع غیر یکنواخت فیلر یا سوراخ شدن تصادفی ورید یا شریان جلوگیری خواهد شد.

عوارض جانبی جدی عبارتند از:

 • توزیع غیر یکنواخت ژل مانند عدم تقارن بین هر چشم
 • برجستگی‌های ریز زیر پوست
 • فلج عصبی
 • ایجاد زخم
 • نابینایی

لازم به ذکر است که FDA هشداری رسمی در مورد برخی از انواع فیلر صادر کرده است. قبل از تزریق هر نوع ژل با پزشک خود در این مورد مشورت کنید.

هزینه تزریق ژل زیر چشم در زعفرانیه


هزینه تزریق ژل زیر چشم بر اساس نوع ژل مورد استفاده، محل انجام تزریق و نحوه انجام آن متفاوت است.

در صورت ترکیب با سایر فیلرهای صورت، هزینه تزریق ژل زیر چشم ممکن است کاهش یابد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ