لوگو دکتر الناز احمدی

سابسیژن برای درمان جای جوش مراقبت ها، عوارض، نحوه درمان

سابسیژن درمانی برای اسکارهای آکنه (جای جوش) است که در آن پزشک از یک سوزن کوچک برای آزاد کردن بافت‌های سفت اسکار استفاده می‌کند که اسکار شما را پایین می‌کشد. نتایج قابل مشاهده سابسیژن در 1 جلسه قابل مشاهده است. برای بهترین نتیجه ممکن است چندین جلسه لازم باشد. ترکیبی از لیزر و پرکننده‌های محرک کلاژن نیز بهبود را افزایش می‌دهد.

سپس تولید کلاژن در مناطقی که رشته‌های فیبروتیک آزاد می‌شوند، آغاز می‌شود. که باعث می‌شود این ناحیه بهبود یابد، که همچنین منجر به بهبود اسکار می‌شود.

تصمیم برای انجام درمان سابسیژن به نوع، شدت و محل اسکار بستگی دارد. سابسیژن معمولاً برای درمان اسکارهای کهنه، اسکارهای بسته شده، فرورفتگی‌های سلولیت، چین و چروک ها و پیوندهای پوستی کهنه استفاده می‌شود.

افرادی که می‌خواهند از درمان‌های سابسیژن یا سایر درمان‌های اسکار استفاده کنند، می‌توانند با یک متخصص پوست ملاقات کنند تا در مورد گزینه‌ها صحبت کنند. دکتر الناز احمدی متخصص پوست و مو، بیمار را با توجه به تاریخچه اسکار و شکل ظاهری آن ارزیابی کرده و برای درمان توصیه‌هایی ارائه می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ی و یا برای رزرو نوبت در مطب دکتر الناز احمدی متخصص پوست و مو،  با شماره تلفن 02122026697 تماس حاصل فرمایید.

درمان سابسیژن برای اسکار آکنه چیست؟


درمان سابسیژن برای اسکار آکنه یک تکنیک میکروجراحی است که اسکارهای پوستی را که در پوست شما فرورفته و بسته شده‌اند را از بین می‌برد. این اصطلاح سابسیژن برای اسکار آکنه به معنی جراحی بدون برش زیر جلدی برای درمان اسکار پوست است.

در حالی که این درمان کم تهاجمی است و به عنوان یک روش سرپایی انجام می‌شود، مهم است که اقدامات احتیاطی خاصی را رعایت کنید و از پوست خود مراقبت کنید تا بیشترین سود را از روش خود ببرید. همچنین مراقبت مناسب از پوست پس از قرار ملاقات برای جلوگیری از عوارض جانبی و کمک به شما برای گرفتن بهترین نتایج ممکن ضروری است.

سابسیژن چگونه اسکار آکنه را درمان می‌کند؟


پس از پاکسازی کامل برای از بین بردن هر گونه اثر کثیفی و آرایش، یک کرم بی‌حس کننده موضعی روی ناحیه درمان اعمال می‌شود تا ناراحتی و درد را کاهش دهد. ممکن است یک بی حس کننده موضعی نیز تزریق شود.

در مرحله بعد، یک سوزن ریز و زیرپوستی وارد ناحیه‌‌ی اسکار می‌شود. سپس سوزن در یک الگوی بادکش به جلو و عقب حرکت داده می‌شود در حالی که لبه‌های تیز سوزن بافت‌های اسکار فیبروتیک را برش می‌دهند. این کار به طور موثر اسکار را از بافت زیرین آزاد می‌کند.

در این مرحله، ممکن است با شکسته شدن نوارهای فیبری، صدای کوبیدن شنیده شود. این عمل رهاسازی است. سوزن به صورت محیطی در اطراف خروجی برداشته می‌شود تا خون اضافی تخلیه شود و تشکیل هماتوم در آن ناحیه به حداقل برسد. اسکار به بهبودی ادامه می‌دهد و تولید کلاژن را تحریک می‌کند.

چقدر می‌توانم انتظار داشته باشم که نتایج را ببینم؟


اسکار آکنه

بسیاری از افراد پس از اولین جلسه درمان سابسیژن خود توانسته‌اند نتایج قابل توجهی را مشاهده کنند. بسته به میزان عمیق و شدید بودن اسکارهای آکنه به میزان جلسه درمانی که ممکن است نیاز داشته باشید بستگی دارد. پزشک شما می‌تواند یک برنامه درمانی را به بهترین وجه متناسب با نیازهای زیبایی شما تنظیم کند. در نهایت، نتایج از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود.

درمان شما چقدر طول می‌کشد؟


مدت زمان درمان شما بستگی به تعداد اسکارهایی دارد که تحت درمان قرار داده‌اید، اما می‌توانید انتظار داشته باشید که یک جلسه 30 تا 60 دقیقه طول بکشد.

اگر به جلسات متعدد نیاز دارید، حداقل سه هفته از هم فاصله دهید. پزشکان توصیه می‌کنند که در هر زمان تنها یک ناحیه کوچک را درمان کنید، اگر چندین جای زخم دارید. به عنوان مثال، در مورد اسکار آکنه صورت، بهتر است یک طرف صورت را در یک جلسه و طرف دیگر را در جلسه بعدی انجام دهید. این مقدار تورم را به حداقل می‌رساند.

مراقبت‌های بعد


پس از قرار ملاقات شما برای عمل سابسیژن، پزشک شما نکات مهمی را در مورد مراقبت‌های بعد از آن به شما می‌گوید. پیروی از دستورالعمل‌هایی که پزشک به شما می‌دهد بسیار مهم است و مراقب مواردی مانند عفونت یا عوارض جانبی که فروکش نمی‌کنند باشید.

 • بعد از عمل، نگه داشتن یخ و فشار روی محل درمان برای به حداقل رساندن خونریزی یا کبودی مهم است. همچنین می‌تواند با کاهش حساسیت به این ناحیه کمک کند تا احساس بهتری داشته باشد.
 • داروهای ضد التهابی مانند ایبوپروفن ممکن است به کاهش تورم و درد کمک کند.
 • می‌توانید برای پوشاندن هرگونه کبودی بعد از عمل، روی ناحیه آرایش انجام دهید.

چه کسانی نمی‌توانند درمان سابسیژن داشته باشند؟


سابسیژن ممکن است در شرایط زیر مناسب نباشد:

 • افرادی که مستعد اسکارهای هیپرتروفیک یا کلوئید هستند
 • افرادی که در 12 ماه گذشته از درمان های رتینوئید خوراکی (ویتامین A) استفاده می‌کنند یا مصرف کرده‌اند.
 • افراد مبتلا به اختلالات لخته شدن خون یا خونریزی (انعقاد خون)
 • افراد مبتلا به عفونت‌های باکتریایی یا ویروسی فعال

عوارض سابسیژن چیست؟


پس از عمل، تورم، کبودی و خونریزی خفیف مراحل بهبودی رایج سابسیژن هستند. برخی از بیماران ممکن است درد را تجربه کنند اما این موارد بسیار نادر هستند.

سابسیژن اسکار همچنین ممکن است منجر به برخی عوارض جانبی از جمله عفونت در محل تزریق یا نواحی اطراف شود. برخی از بیماران نیز دچار تغییر رنگ پوست یا مشکلات رنگدانه می‌شوند.

در نادرترین موارد، سابسیژن ممکن است منجر به آسیب به اعصاب یا عروق خونی اطراف اسکار شود. در این صورت بهتر است فورا با پزشک زیبایی خود مشورت کنید.

چه مدت طول می‌کشد تا پوست تحت درمان سابسیژن بهبود یابد؟


چه مدت طول می‌کشد تا پوست تحت درمان سابسیژن بهبود یابد

به طور متوسط، دوره بهبودی برای بیمارانی که تحت سابسیژن اسکار آکنه قرار گرفته‌اند یک تا دو هفته است. در این منظر، بهتر است با جدیت و دقت دستورالعمل‌های مراقبت پس از درمان سابسیژن اسکار آکنه را رعایت کنید.

چگونه از آکنه جلوگیری کنیم


در اینجا مواردی وجود دارد که می‌توانید برای جلوگیری از ادامه یافتن اسکار آکنه انجام دهید:

 • از برداشتن جوش‌های خود اجتناب کنید.
 • جوش‌های آکنه خود را به محض ایجاد درمان کنید.
 • هنگام بیرون رفتن، مخصوصاً زمانی که زیر نور مستقیم خورشید هستید، از کرم ضد آفتاب استفاده کنید.
 • پوسته‌های آکنه خود را نکنید.
 • برای از بین بردن فوران آکنه قبل از تبدیل شدن به اسکار آکنه، به پزشک زیبایی مراجعه کنید.
 • پس از درمان اسکار آکنه، دستورالعمل‌های پزشک خود را برای بهبود سریع‌تر و جلوگیری از خطرات عوارض دنبال کنید.
 • از خوردن غذاهای روغنی یا غذاهایی که می‌توانند باعث بروز آکنه شوند خودداری کنید.
 • از کرم‌های مراقبت از پوست و داروهای آکنه تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.
 • پوست خود را مرطوب و سالم نگه دارید.
 • برای بهترین درمان با متخصص پوست مو در زعفرانیه مشورت کنید.

هزینه سابسیژن چقدر است؟


هزینه به محل عمل پزشک، سطح تجربه او، تعداد اسکارهایی که درمان کرده‌اید و اینکه آیا چندین جلسه سابسیژن نیاز است بستگی دارد

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ