درمان سلولیت با موج درمانی صوتی (شاک ویوتراپی) چگونه است؟

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

شاک ویوتراپی درمان مؤثری است که اثرگذاری زیست‌شناختی آن به اثبات رسیده است و به همین دلیل شاهد استفاده فزاینده از این روش در درمان بیماری‌های گوناگون در حوزه‌های مختلف پزشکی هستیم. استفاده از شاک ویوتراپی در سال‌های گذشته در کانون توجه بسیاری از پزشکان قرار گرفته است و امروزه شاک‌ویوتراپی علاوه بر فیزیوتراپی و پزشکی داخلی در پزشکی زیبایی نیز به کار گرفته می‌شود. درمان سلولیت کاربرد اصلی شاک ویوتراپی در پزشکی زیبایی است.

نتایج موج‌درمانی صوتی یا شاک‌ویوتراپی در رفع سلولیت به شدت سلولیت بستگی دارد. متخصص سلولیت را ارزیابی می‌کند و تعداد جلسات لازم را برای دستیابی به نتیجه دلخواه تخمین می‌زند. برخی بیماران فقط پس از یک دوره درمان شش جلسه‌ای به نتیجه مطلوب می‌رسند؛ البته شاک‌ویوتراپی برای رفع سلولیت، درمانی کاملاً فردی است و نتایج به دست آمده در طول دوره درمان ارزیابی می‌شود.

اگر به دنبال روشی مؤثر برای رفع سلولیت هستید، شاک ویوتراپی راه‌حلی سریع و قدرتمند برای درمان سلولیت است که می‌تواند شما را ظرف مدتی کوتاه به نتیجه دلخواه‌تان برساند. همین امروز برای گرفتن وقت مشاوره از یکی از ماهرترین، باتجربه‌ترین و دلسوزترین پزشکان متخصص زیبایی، خانم دکتر الناز احمدی در کلینیک زیبایی زعفرانیه با ما تماس بگیرید

سلولیت چیست؟


سلولیت به فرورفتگی‌ها و توده‌هایی گفته می‌شود که روی سطح پوست ایجاد می‌شود و عموماً از آن با اصطلاح «پوست پرتقالی» یا «پنیر کاتیج» یاد می‌شود.

سلولیت عارضه‌ای نیست که سلامتی را به خطر بیندازد و درمان آن ضرورت داشته باشد، اما زیبایی ظاهری بیماران را خدشه‌دار می‌کند. سلولیت هم در بانوان و هم در آقایان مشاهده می‌شود، هرچند سلولیت در میان بانوان به دلیل توزیع چربی و بافت پیوندی متفاوت از آقایان شایع‌تر است.

ضعیف بودن فیبرهای بافت پیوندی در اثر ابتلا به سلولیت باعث برجسته شدن دیواره بافت چربی زیرپوستی می‌شود ـ این اتفاق عموماً در ران، بالای بازو، لگن، باسن و شکم رخ می‌دهد و در نتیجه فرورفتگی‌هایی در سطح پوست ایجاد می‌شود. سلولیت تقریباً منحصر به بانوان است، چون ساختار بافت‌های پیوندی در بافت چربی بدن آقایان متفاوت است. افراد دارای اضافه وزن و یا با بافت پیوندی ضعیف ممکن است در دوران جوانی با سلولیت مواجه شوند. تقریباً 80 درصد بانوان به موازات بالا رفتن سن دچار درجه‌های متفاوتی از سلولیت می‌شوند.

دلایل سلولیت


سلولیت صرفاً چربی زیر پوستی است که به دلیل فشار آمدن به بافت‌های پیوندی و جمع شدن آنها به صورت توده‌ای برجسته درمی‌آید، به همین دلیل است که بیش از 80 درصد بانوان، صرف‌نظر از چاق یا لاغر بودنشان به درجه‌ای از سلولیت مبتلا هستند.

بیوتیپ ژنتیکی، وراثت، نژاد، وزن بدن، سن، تغییرات هورمونی، رژیم غذایی نامناسب، استعمال دخانیات، بی‌تحرکی یا ورزش نکردن، کم‌آبی، چربی کلی بدن و رنگ و ضخامت پوست از جمله عامل‌هایی است که فرد را مستعد ابتلا به سلولیت می‌کند. همچنین التهاب نیز به تازگی جزء عامل‌های خطر سلولیت دانسته شده است. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که التهاب می‌تواند باعث تشکیل سلولیت در بانوان در تمام گروه‌های سنی شود.  درهرحال هیچ کس از علت دقیق سلولیت اطلاع ندارد.

زن بودن


موقعیت توده‌های چربی و بافت پیوندی در بدن بانوان به گونه‌ای است که این بافت‌ها موازی با یکدیگراند و همین جایگیری باعث می‌شود که توده‌های چربی بین لایه‌های بافت پیوندی جلو بیایند و برجسته شوند. اما موقعیت توده‌های چربی و بافت پیوندی در بدن آقایان به صورت متقاطع و ضربدری است؛ احتمالاً به همین دلیل است که سلولیت در بانوان شایع‌تر است.

نظریه دیگر این است که جریان خون در بافت پیوندی زیرپوستی در دوران یائسگی کاهش می‌یابد. کاهش خون‌رسانی به معنای کاهش اکسیژن در ناحیه است که به نوبه خود موجب پایین آمدن تولید کلاژن می‌شود.

بالا رفتن سن


کلاژن و الاستین فیرهای تشکیل دهنده بافت استخوان، رباط‌، تاندون، غضروف و پوست هستند که بافت پیوندی را قوی می‌کنند و به آن خاصیت انعطاف‌پذیری و کشسانی می‌دهند. توانایی بدن در تولید کلاژن و الاستین به موازات افزایش سن کاهش می‌یابد؛ در نتیجه فرورفتگی‌هایی در پوست ایجاد می‌شود، پوست شل و افتاده می‌شود و توانایی‌اش را برای برگشت سریع به حالت عادی پس از کشیده شدن از دست می‌دهد. وقتی نوارها خاصیت کشسانی‌شان را از دست می‌دهند و سفت‌تر و سخت‌تر می‌شوند، احتمال تشکیل شدن سلولیت در پی بالا رفتن سن بیشتر می‌شود. همچنین پوست راحت‌تر کبود و زخمی می‌شود و التیام یافتن زخم‌های پوستی نیز مدت بیشتری طول می‌کشد.

افزایش وزن


سلول‌های چربی بزرگ شده برجسته می‌شود و به پوست فشار می‌آورد، درنتیجه خاصیت کشسانی بافت پیوندی اطراف سلول‌های چربی، جریان لنفاوی و گردش خون کمتر می‌شود و به ‌این‌ترتیب فرورفتگی‌ها و برآمدگی‌های ناخوشایندی روی پوست ایجاد می‌شود.

شاک‌ویوتراپی EPAT/AWT چیست؟


 شاک ویوتراپی، فناوری فعال‌سازی پالسی برون‌اندامی (EPAT) یا موج‌درمانی صوتی (AWT) پیشرفته‌ترین و مؤثرترین روش درمان غیرتهاجمی مورد تأیید FDA و وزارت بهداشت است. این فناوری انحصاری مبتنی بر مجموعۀ منحصربه‌فردی از موج‌های فشاری است که متابولیسم را تحریک می‌کند، گردش خون را افزایش می‌دهد و فرایند التیام را تسریع می‌کند. بافت آسیب دیده به تدریج بازسازی می‌شود و در نهایت بهبود می‌یابد.

شاک ویوتراپی در اصل با هدف درمان آسیب‌ها و دردهای مزمن مفصل‌ها و عضله‌ها ابداع شد. بااین‌حال گزارش‌های متعدد از اثر شاک ویوتراپی بر بهبود توانایی حرکتی و التیام‌پذیری حکایت داشت و همچنین پزشکان و بیماران متوجه شدند که شاک ویوتراپی به رفع سلولیت نیز کمک می‌کند. این روش غیرتهاجمی درمانی اثبات شده برای طیف وسیعی از عارضه‌ها است و کاربردهای فراوانی برای شاک ویوتراپی شناخته شده است. از موج‌درمانی صوتی عموماً برای درمان سلولیت، دردهای مفصلی و اسکلتی ـ عضلانی، اختلال نعوظ و صاف‌تر کردن پوست پس از لیپوساکشن یا عمل‌های دیگر استفاده می‌شود.

شاک‌ویوتراپی برای درمان سلولیت تمام نقاط بدن، به ویژه بخش داخلی و خارجی ران و باسن کاربرد دارد. شاک ویوتراپی یکی از موثرترین و قوی‌ترین تکنیک‌ها برای رفع سلولیت است و شیوه اثرگذاری آن به این شکل است که موج‌های فشاری را از طریق پالس‌های صوتی به لایه‌های بافتی زیرین می‌فرستد، این موج‌ها موجب متلاشی شدن چربی، سنتز کلاژن و تخلیه لنفاوی می‌شود.

مطالعات نشان می‌دهد که شاک ویوتراپی بیماران را از مزایای زیر برخوردار می‌سازد:

 • افزایش خاصیت کشسانی پوست؛
 • بهبود گردش خون و گردش لنفاوی؛
 • افزایش نفوذپذیری غشاها؛
 • تغییر شکل دادن کلاژن درون پوست؛
 • افزایش خاصیت کشسانی، سفتی و ضخامت پوست به دلیل تحریک تولید کلاژن؛
 • کوچک‌تر کردن سلول‌های چربی زیرپوستی از طریق لیپولیز و در نتیجه کوچک کردن کیسه‌های چربی ایجادکننده سلولیت؛
 • بهبود گردش خون موضعی و تخلیه لنفاوی به منظور کاهش دادن ورم و التهاب و
 • تحریک تولید کلاژن و فرایند التیام‌بخشی.

شاک‌ویوتراپی: درمانی مؤثر برای سلولیت


بسیاری از پزشکان، از جمله متخصصان ارتوپدی، فیزیوتراپی، طب ورزشی و حتی دامپزشکان از دستگاه شاک ویوتراپی استفاده می‌کنند. سال‌ها است که پزشکان موج‌درمانی صوتی را برای درمان دردهای مزمن و بازیابی توانایی حرکتی به کار می‌گیرند. شاک ویوتراپی درمان غیرجراحی مؤثری است که دوران بهبود بیماران دچار دردهای حاد یا مزمن را کوتاه‌تر می‌کند.

شاک‌ویوتراپی

مطالعات نشان داده است که شاک‌ویوتراپی به‌جز تسکین درد مزمن برای درمان سلولیت نیز مفید است. شاک‌ویوتراپی بافت‌هایی فیبری را از بین می‌برد که باعث ناهمواری سطح پوست شده است. از طریق تکرار کردن شاک‌ویوتراپی، فشار مداومی به ناحیه درگیر وارد می‌شود که گردش جریان خون و گردش لنفاوی را بهبود می‌دهد.

افزایش تبادل لیپیدهای خون موجب تسریع متابولیسم ذخایر چربی می‌شود. به‌علاوه شاک ویوتراپی پوست را تحریک می‌کند که الاستین و کلاژن بیشتری تولید کند.

شاک ویوتراپی تحت نظر متخصص مجرب یکی از درمان‌های غیرجراحی برتر سلولیت به شمار می‌آید.

در سال ۲۰۰۴ اشتورز مدیکال اولین شرکت در سراسر جهان بود که با موفقیت خواص فیزیکی امواج شوک را تغییر داد تا بتواند از آنها به عنوان امواج صوتی ضربان‌دار در درمان سلولیت و شکل دادن به بدن استفاده کند.

نحوه درمان سلولیت با رویکرد اشتورز مدیکال


شاک ویوتراپی یا شاک ویوتراپی برون‌اندامی (ESWT) فیبرهای چربی را با موج‌های صوتی قدرتمند هدف می‌گیرد؛ سازوکار شاک‌ویوتراپی برای درمان سلولیت تقریباً مشابه کاربرد دیرینه آن در سنگ‌شکنی کلیه است. متخصصان ماهر از دستگاه شاک‌ویو مورد تأیید FDA برای هدایت امواج مرتعش کننده و رساندن آنها به بافت فیبری و متلاشی کردن آن استفاده می‌کنند تا به این‌ترتیب بدن بتواند ذرات متلاشی شده را به روشی ایمن دفع کند.
درمان سلولیت با اشتورز مدیکال

ابتدا باید با متخصصی که در زمینه شاک‌ویوتراپی مهارت دارند، مشورت کنید. سابقه پزشکی، نگرانی‌های فعلی درباره سلولیت، داروهای مصرفی و انتظار از درمان از جمله موضوعات مهمی هستند که در جلسه مشاوره مطرح می‌شوند. همچنین متخصص به سوالاتتان درباره درمان سلولیت پاسخ می‌دهد و روش‌های درمان، هزینه هر کدام و پروتکل درمانی مناسب را توضیح می‌دهند.

روز درمان روی تخت راحت دراز می‌کشید، سپس متخصص ناحیه سلولیت را به صورت موضعی بی‌حس می‌کند و دستگاه شاک‌ویوتراپی را روی موضع قرار می‌دهد. جلسه شاک‌ویوتراپی معمولاً بیش از 15 ـ 20 دقیقه طول نمی‌کشد.

روش انجام شاک‌ویوتراپی به این شکل است که متخصص پروب دستگاه را روی ناحیه سلولیت قرار می‌دهد تا امواج شعاعی تولید شده توسط دستگاه پس از عبور از پوست به بافت چربی برسد. سپس سلول‌های چربی متلاشی شده از طریق فرایندهای طبیعی دفع از بدن خارج می‌شود، این فرایند بیش از سه ماه طول می‌کشد.

سازوکار شاک‌ویوتراپی


از امواج صوتی قدرتمند برای تحریک ریزجریان‌های موجود در لایه‌ چربی استفاده می‌شود تا به این ترتیب عملکرد متابولیک در ناحیه درمان بیشتر شود. اسیدهای چرب آزاد و گلیسرول به دست آمده از تجزیه سلول‌های چربی در فضای بین‌سلولی قرار می‌گیرد. سپس سیستم‌های متابولیک این پسماندها را به طور طبیعی از بدن دفع می‌کند. همچنین امواج صوتی بافت پیوندی را نیز به‌طور هم‌زمان تحریک می‌کند، درنتیجه پوست، سفت‌تر و فرورفتگی‌های آن کمتر می‌شود.

اتفاقی که حین شاک‌ویوتراپی رخ می‌دهد این است که امواج صوتی پارگی‌های بسیار ریزی را در بافت‌های پیوندی ایجاد می‌کنند و توده‌های چربی یا همان سلولیت را متلاشی می‌کنند. بدن تولید کلاژن را در پی ایجاد شدن این آسیب‌های جزئی به طور خودکار در ناحیه آسیب دیده افزایش می‌دهد تا به التیام یافتن سریع آسیب‌دیدگی‌ها کمک کند. وقتی اثرگذاری کلاژن شروع می‌شود، تاندون‌ها و بافت ترمیم می‌شوند و التیام پیدا می‌کنند، بافت و تاندون‌های درمان شده یا آسیب دیده با فیبرهای کلاژن متراکم‌تر و چارچوب جوان‌سازی شده جایگزین می‌شود و در نتیجه بافت و تاندون‌ها سفت‌تر و محکم‌تر می‌شود. نتیجۀ ظاهری شاک‌ویوتراپی به صورت پوستی صاف‌تر، محکم‌تر، کشیده‌تر و جوان‌تر نمود می‌یابد.

امواج شوکی توسط دستگاهی دستی منتقل می‌شود که مجموعه‌ای از امواج آکوستیک، مشابه امواج صوتی را مستقیماً به بافت‌های پیوندی عمقی در ناحیه درمان می‌رساند. امواج آکوستیک پالس‌های قوی و پرتوانی را تولید می‌کنند که مستقیماً موجب ارتعاش پوست و بافت می‌شوند.

کدام ناحیه‌ها را می‌توان با شاک‌ویوتراپی درمان کرد؟


موج‌درمانی صوتی برای درمان سلولیت تمام نقاط بدن، به ویژه بخش داخلی و خارجی ران و باسن کاربرد دارد.

هر جلسه شاک‌ویوتراپی در کلینیک زیبایی زعفرانیه چقدر طول می‌کشد؟


هر جلسه شاک‌ویوتراپی معمولاً 15 ـ 20 دقیقه طول می‌کشد. متخصص ابتدا ژل رسانا را روی ناحیه مورد نظر می‌زند، سپس سری دستگاه را روی پوست می‌کشد تا پالسی قوی و مرتعش کننده به ناحیه مورد نظر اعمال شود. فشار، شدت و مدت زمان درمان به ناحیه تحت درمان، شدت فرورفتگی سلولیت و تحمل بیمار بستگی دارد.

جلسه شاک‌ویوتراپی

شاک‌ویوتراپی به بی‌حسی موضعی نیاز دارد؟


موج درمانی صوتی در اتاقی راحت و آرام انجام می‌شود و این درمان به بی‌حسی یا مصرف مسکن نیاز ندارد.

آیا شاک‌ویوتراپی دردناک است؟


متخصص مجرب ناراحتی‌تان را با دستکاری ماهرانه بافت و هدایت پالس‌های موج فشاری به حداقل می‌رساند. ناراحتی ناشی از شاک ویوتراپی برای درمان سلولیت اکثر ناحیه‌ها، مانند ران و باسن بسیار اندک است. ارتعاش شدیدی را حین درمان احساس خواهید کرد، اما ناراحتی و درد شاک ویوتراپی بسیار خفیف است.

حساسیت به لمسی که حین درمان یا بلافاصله پس از آن احساس می‌شود، متوسط است و معمولاً ظرف 48 ساعت یا کمتر برطرف می‌شود. تا زمان برطرف شدن درد می‌توانید داروهای مسکن بدون نسخه مصرف کنید.

هنگام شاک ویوتراپی چه احساسی خواهم داشت؟


درمان پرسرو صدا است و دستگاه صدای تپ‌تپ بلندی را تولید می‌کند؛ به همین دلیل توصیه می‌کنیم هدفون بگذارید تا سرو صدای دستگاه اذیتتان نکند و بتوانید آرام و راحت روی تخت دراز بکشید.

خطرهای احتمالی شاک ویوتراپی چیست؟


شایع‌ترین خطرهای احتمالی مربوط به شاک ویوتراپی، مانند کبودی ناحیه درمان، خونریزی نقطه‌ای پوست و رگ‌های عنکبوتی سطحی موقتی است. حتماً تمام داروهای مصرفی و بیماری‌های فعلی‌تان را در جلسه مشاوره اولیه به متخصص اطلاع بدهید، تا بیشترین بهره را از درمان ببرید و احتمال بروز عوارض جانبی به حداقل برسد.

عوارض جانبی شاک ویوتراپی کدام است؟


 شاک‌ویوتراپی برخلاف جراحی یا درمان دارویی هیچ‌گونه عوارض جانبی به دنبال ندارد یا عوارض جانبی آن حداقل است. ارتعاش شدیدی را در طول درمان احساس خواهید کرد، اما دچار ناراحتی جدی نخواهید شد. پس از درمان با ناراحتی مختصر، سرخی پوست، هماتوم، ضایعات پوستی در اثر مصرف کورتیزون، کبودی، ورم یا حساسیت مواجه خواهید شد که خودبه‌خود برطرف می‌شود. ممکن است رفع کبودی و حساسیت بیش از ده روز طول بکشد. مصرف مسکن‌های بدون نسخه میزان درد و ناراحتی پس از درمان را کاهش می‌دهد.

پس از شاک ویوتراپی باید استراحت کنم؟


خیر، بلافاصله می‌توانید به محل کار برگردید و به زندگی روزمره‌تان ادامه بدهید. هرچند پس از درمان نیازی به استراحت نیست، توصیه می‌کنیم تا 48 ساعت به خودتان سخت نگیرید.

نتایج درمان سلولیت با روش اشتورز مدیکال


نتیجه درمان پس از همان جلسه اول تا حدی مشخص می‌شود. البته اکثر بیماران باید 4 ـ 5 جلسه درمان را انجام بدهند تا نتایج محسوسی را مشاهده کنند. دستیابی به تغییرات چشمگیرتر غالباً به 6 جلسه یا بیشتر نیاز دارد. البته برای مشاهده نتیجه نهایی باید سه ماه صبر کنید تا بافت آسیب دیده دفع شود و بافت سالم‌تر ایجاد شود.

متقاضی ایده‌آل درمان سلولیت با شاک ویوتراپی


 ازآن‌جا که شاک‌ویوتراپی درمانی ایمن و غیرتهاجمی است، اکثر بیماران صرف‌نظر از میزان شدت سلولیت می‌توانند متقاضی خوبی برای موج درمانی صوتی باشند. بااین‌حال درمان سلولیت با شاک ویوتراپی به برخی بیماران توصیه نمی‌شود.

احتیاط‌ها یا موارد منع انجام شاک ویوتراپی


درمان سلولیت با شاک ویوتراپی در شرایط زیر مجاز نیست:

 • سن زیر 18 سال؛
 • مبتلا بودن به عفونت؛
 • وجود صفحه‌های رشدی باز یا پین‌های فلزی در بدن؛
 • تحت درمان تومور بدخیم بودن؛
 • تحت درمان اختلال‌های عصبی یا گردش خون بودن: برای مثال بیمارانی که در حال مدیریت نوروپاتی یا حساسیت وازوواگال هستند، نباید شاک ویوتراپی انجام بدهند.
 • مصرف داروهای رقیق کننده خون یا داروهای ضدانعقاد؛
 • مبتلا به اختلال‌های انعقادی مانند هموفیلی؛
 • استفاده از ضدانعقادها، به ویژه مارکومار؛
 • ابتلا به ترمبوز؛
 • ابتلا به ناراحتی‌های قلبی؛
 • وجود باطری قلب یا دفیبریلاتور در بدن؛
 • ابتلا به تومور یا کارسینوم؛
 • بارداری و
 • انجام دادن کورتیزون درمانی تا شش هفته قبل از موج درمانی صوتی.

تضمینی برای مؤثر بودن شاک ویوتراپی در کلینیک زیبایی زعفرانیه وجود دارد؟


سلولیت بافتی سفت است و همه صرف‌نظر از وزن و سنشان ممکن است به آن دچار شوند. درمان‌های انگشت‌شماری برای سلولیت وجود دارد و پزشکان مطمئن‌اند که می‌توان با شاک ویوتراپی به نتایج فوق‌العاده‌ای رسید.

واکنش تمام بیماران به موج درمانی صوتی یکسان نیست و غیرممکن است که بتوان واکنش بدن را به درمان پیش‌بینی کرد.

پزشکان نمی‌توانند نتایج درمان را تضمین کنند. خودتان باید تصمیم بگیرید که آیا شاک ویوتراپی ارزش امتحان کردن را برای درمان سلولیت دارد یا خیر و سپس نتایج را در طول درمان ارزیابی کنید.

آنچه پزشکان تضمین می‌کنند این است که مقدار مناسبی از امواج پالسی صوتی را با قدرتی ایمن و مؤثر به بدن اعمال می‌کنند؛ تأثیرگذاری امواج صوتی با به‌کارگیری این میزان قدرت در درمان سلولیت در مطالعات مختلف به اثبات رسیده است.

نرخ موفقیت دستیابی به نتایج محسوس با پوستی صاف‌تر و سفت‌تر و سلولیت کمتر حداقل 75% است؛ این رقم مبتنی بر مطالعات موردی گسترده‌ای است که در گزارش‌های متعدد به ثبت رسیده است. نتایج یک مطالعه حکایت از آن دارد که «بیش از 90% شرکت‌کنندگان در مطالعه حاضر بودند درمان را تکرار کنند و 89% از نتایج درمان رضایت داشتند. همچنین هیچ‌گونه عوارض جانبی جدی گزارش نشد.»

ماندگاری نتایج شاک ویوتراپی چقدر است؟


نتایج شاک ویوتراپی ماندگاری بالایی دارد و این روش تغییرات محسوسی را در بافت ایجاد می‌کند. هرچند غیرممکن است که بتوان احتمال مبتلا شدن یک فرد به سلولیت را تعیین کرد، مطالعات نشان می‌دهد که نتایج شاک ویوتراپی بیش از دو سال یا حتی بیشتر ماندگاری دارد.

مزایای دیگر شاک ویوتراپی


شاک ویوتراپی علاوه بر رفع سلولیت، به افزایش تولید کلاژن، جوان‌سازی بافت‌های پیوندی و بهبود خاصیت کشسانی پوست کمک می‌کند و پوست را به‌طور کلی صاف‌تر، سفت‌تر و محکم‌تر می‌کند.

مراقبت پس از سلولیت


 • هر روز دو تا سه لیتر آب بنوشید، یک بطری بزرگ آب طعم‌دار شده با لیمو را همواره کنارتان بگذارید. نوشیدن آب کمک می‌کند تا بافت آسیب دیده و سلول‌های چربی مرده از طریق سیستم لنفاوی از بدن دفع شود.
 • میزان مصرف کافئین را کاهش دهید.
 • پس از درمان با جدیت ورزش کنید؛ ورزش کردن به تخلیه لنفاوی، یعنی فرایند دفع چربی از بدن کمک می‌کند.
 • در طول درمان از یخ، آسپرین، ایبوپروفن یا داروهای ضدالتهابی استفاده نکنید؛ چون این فراورده‌ها فرایند التیامی را که عمداً در اثر شاک ویوتراپی تحریک شده است، مختل می‌کند. در صورت لزوم برای تسکین سردرد یا رفع ناراحتی فقط استامینوفن یا تایلنول مصرف کنید.
 • دراز کشیدن در وان آب داغ، دوش آب داغ، حمام بخار یا گرمادرمانی به مدت 24 ساعت ممنوع است.
 • به مدت 48 ـ 72 ساعت پس از درمان از استعمال دخانیات و کشیدن سیگار پرهیز کنید.

شاک ویوتراپی را چند دوره و جلسه و با چه فاصله‌ای باید تکرار کنم؟


متخصص برآورد می‌کند که چند جلسه درمان شاک ویوتراپی را باید برای دستیابی به اهداف یا بهترین نیتجه ممکن انجام بدهید. چون واکنش تمام بیماران به درمان یکسان نیست و پیش‌بینی واکنش بدن به درمان غیرممکن است، پزشکان نمی‌توانند دستیابی به نتیجه دلخواه را تضمین کنند. خودتان باید پس از سبک و سنگین کردن جوانب تصمیم بگیرید که آیا شاک ویوتراپی ارزش امتحان کردن را دارد یا خیر و نتایج به دست آمده را در طول درمان ارزیابی کنید.

چند دوره شاک ویوتراپی

سلولیت خفیف ـ یک دوره


یک دوره درمان سه هفته‌ای را به صورت دو جلسه در هفته انجام بدهید، سپس نتایج را ارزیابی کنید و تصمیم بگیرید که آیا به نتیجه دلخواه رسیده‌اید یا لازم است درمان را ادامه بدهید. دوازده هفته از تاریخ آخرین درمان طول می‌کشد تا بتوانید نتیجه نهایی را ارزیابی کنید.

سلولیت متوسط ـ یک یا دو دوره


به مدت شش هفته، هر هفته دو جلسه درمان انجام بدهید. نتایج را پس از شش هفته ارزیابی کنید و تصمیم بگیرید که آیا تکرار درمان ضرورت دارد یا خیر. تغییرات چشمگیرتر سلولیت و دستیابی به نتایج رضایت‌بخش به درمان‌های بیشتر نیاز دارد. دوازده هفته از تاریخ آخرین درمان طول می‌کشد تا بتوانید نتیجه نهایی را ارزیابی کنید.

سلولیت شدید ـ دو یا سه دوره


به مدت شش تا نه هفته، هر هفته دو بار برای شاک ویوتراپی به کلینیک مراجعه کنید. پس از آخرین جلسه درمان باید دوازده هفته صبر کنید و سپس نتایج نهایی را ارزیابی کنید. با توجه به نتایج نهایی تصمیم بگیرید که آیا از نتایج به دست آمده راضی هستید یا می‌خواهید درمان‌های تهاجمی‌تری را در صورت لزوم امتحان کنید.

برخی بیماران درمان را با یک دوره سه‌هفته‌ای شروع می‌کنند و در هفته دو بار برای درمان به کلینیک مراجعه می‌کنند. سه ماه طول می‌کشد تا بافت آسیب دیده دفع شود، بافت جدید سالم‌تر تشکیل شود و نتیجه نهایی مشخص شود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی