مراقبت های بعد از تزریق ژل

۱۴ آبان ۱۴۰۲

یکی از اصلی ترین تغییراتی که با افزایش سن در چهره ما رخ می دهد، کاهش حجم صورت است. پوست ما نازکتر شده و اثرات مخرب جاذبه زمین در آن نمایان میشود. ترمیم بافت های نرم صورت با استفاده از ژل های تزریقی بدون جراحی و با حداقل میزان درمان تهاجمی، یکی از بنیادی ترین تکنیک های جوانسازی صورت است.

ژل ها در صاف کردن شیارهای عمیق و چین و چروک ها، به ویژه چروک و خطوط اطراف بینی و لب نقش بسزایی ایفا میکنند. این ژل ها همچنین می توانند برای بازگرداندن حجم به گونه و فک و همچنین لب ها یا برای برطرف کردن هرگونه نقص در خطوط صورت استفاده شوند. ژل های تزریقی ابزاری ارزشمند برای جوانسازی و زیباسازی صورت بدون دخالت جراحی هستند.

 

جهت مشاوره درباره تزریق ژل با مطب دکتر الناز احمدی در زعفرانیه با شماره 02122026697 تماس بگیرید.

 

مراقبت های بعد از تزریق ژل


در همان روز تزریق:

 • با پوستی تمیز و شسته شده و بدون هرگونه آرایش مراجعه کنید.
 • به منظور راحتی شما حین انجام تزریق، ممکن است از بی حسی موضعی استفاده شود. در برخی موارد، داروی بی حسی موضعی به داخل یا اطراف نواحی مورد درمان، تزریق می شود.

24 ساعت پس از تزریق ژل

تجربه بعد از عمل برای هر شخصی با بقیه متفاوت است. هرچند بطور طبیعی؛ کبودی و تورم وجود خواهد داشت. صورت برخی از افراد بیشتر از بقیه متورم و کبود می شود، بنابراین اگر در طول روند درمانی، رنگ صورتتان کمی به بنفش و آبی (کبودی صورت) متمایل بود نگران نباشید. اگر برای حضور در مکان های عمومی با این سرخی و کبودی صورتتان راحت نیستید، سعی کنید انجام تزریق را به روزهای آخر هفته موکول کرده یا یک یا دو روز مرخصی بگیرید.

پس از تزریق ژل

همچنین بطور طبیعی، برآمدگی های نیز بعد از تزریق در صورت بوجود می آیند که به مرور رفع خواهند شد. برای اطمینان از اینکه روند بهبودی شما بخوبی پیش میرود، متخصص زیبایی شما برای چند هفته بعد از تزریق قرار ملاقات تنظیم خواهد کرد تا روند بهبودی شما را کنترل کند. این ملاقات نگرانی های شما در مورد بهبودیتان را رفع میکند و در صورت نیازهم میتوانید سوالهایتان را هم از ایشان بپرسید.

تسکین درد بعد از تزریق

بعد از تزریق ژل، دردی معمولا خفیف و گاهی متوسط در آن موضع خواهید داشت. بعضی قسمت های صورت نظیر چانه و لب، درد نسبتا شدیدتری خواهد داشت. ممکن است طبق دستور پزشک، جهت تسکین درد، قرص پاراستامول مصرف شود. از مصرف داروهایی که به خون شما تأثیر میگذارد، اجتناب کنید- قرص هایی نظیر ایبوپروفن.

تسکین و التیام تورم

در روز تزریق، هرساعت به مدت 10 دقیقه از کمپرس یخ استفاده کنید (یخ را مستقیماً روی پوست خود قرار ندهید). کمپرس خنک به طور منظم در 24 ساعت اول پس از تزریق میتواند به کاهش میزان تورم کمک کند.

تسکین کبودی

بیمارانی که آسپرین مصرف میکنند، مصرف روغن ماهی یا استفاده همزمان از سایر داروهای مرتبط با کبودی میتواند موجب تشدید کبودی شود. برای درمان کبودی میتوان از کرم های بدون نیاز به نسخه نظیر کرم هیرودوید و کرم برودرم نیز استفاده کرد.

از حرکت دادن یا ماساژ ناحیه تحت درمان خودداری کنید مگر اینکه این کارتوسط خود متخصص پوست توصیه شود.

چند توصیه مهم در رابطه با تزریق فیلر


توصیه برای تزریق ژل

آب بنوشید

هیدراته نگه داشتن بدن (رساندن آب کافی به سلول های بدن) به روند بهبودی بدن شما کمک می کند. شاید بطور موقت، آب اضافی در بدن شما به افزایش تورم منجر شود، اما بهتر است با این روش به روند کلی بهبودی بدن خود کمک کنید.

به پشت بخوابید

سعی کنید بعد از تزریق به مدت 2 شب در ارتفاع از کف زمین بخوابید.

این کار باعث میشود تا جاذبه زمین از ورود مایعات به زیر پوست و ایجاد کبودی ها جلوگیری کند.

بعد از تزریق، مشروبات الکلی ننوشید

الکل به عنوان رقیق کننده خون عمل میکند و باید پس از تزریق ژل به مدت حداقل 48 ساعت از مصرف آن خودداری شود. الکل میتواند احتمال تورم، التهاب و کبودی را افزایش دهد. به طور کلی توصیه می شود که تا یک هفته پس از دریافت ژل لب یا هرگونه درمان با ژل تزریقی به صورت، از نوشیدن الکل خودداری کنید.

نباید بلافاصله بعد از تزریق غذا خورد؟

هیچ محدودیتی برای مصرف غذا بعد از تزریق ژل وجود ندارد. تنها چیزی که باید در نظر داشته باشید این است که اکثر ژل ها حاوی داروهای بی حس کننده هستند تا درمان بدون درد باشد. بیماران جهت خوردن غذا بعد از تزریق ژل لب، باید منتظر بمانند تا عامل بی حس کننده از بین برود. همچنین در 24 ساعت اول توصیه می شود از خوردن غذاهای سفت که خوردن یا جویدن آنها سخت است و یا حتی بهداشتی نیستند اجتناب کنید تا موجب پارگی لب های خود نشده و ناحیه ای که ژل به آن تزریق شده را بهم نریزید.

از کار دندانپزشکی خودداری کنید

اکثر متخصصان پوست یا تزریق کننده های معتبر توصیه می کنند که قرار دندانپزشکی خود را حداقل به مدت 2 هفته پس از قرار دادن ژل ها به تعویق بیندازید تا خطر انتقال ژل ها از محل تزریق کاهش یابد. البته، این مورد فقط برای درمان غیر الزامی و غیر اضطراری دندان است. مشکل اورژانسی دندانپزشکی نباید به تأخیر بیفتد، اما مطمئن شوید که دندانپزشک خود را از اقدامات اخیر خود (تزریق ژل) مطلع سازید تا او تا حد ممکن با احتیاط عمل کند.

درمان دندانپزشکی که در آن بی حسی توسط سوزن انجام شود، احتمال خطر بیشتری وجود دارد. تزریق بی حسی بوسیله سوزن می تواند محل را به باکتری آلوده کند. در نتیجه انتقال باکتری ها از این محل به نقاطی که در آنها سوراخ های حاصل از تزریق ژل وجود دارد، می تواند منجر به واکنش بدن و نوعی عفونت به نام عفونت بیوفیلم شود.

برای نوشیدن از نی استفاده نکرده و سیگار نکشید

پس از تزریق ژل، بیماران باید از هر کاری که باعث می شود لب ها جمع شوند، مانند نوشیدن مایعات با نی یا کشیدن سیگار خودداری کنند. برای هیدراته ماندن (رساندن آب به سلول های بدن)، باید به مدت حداقل 48 ساعت آب را از یک فنجان یا لیوان بنوشید.

پس از تزریق ژل لب، در 48 ساعت اول پس از درمان، از مالیدن هر چیزی به آنها خودداری کنید.

ناخن جویدن، اسکراب لب و بوسیدن از لب در این 48 ساعت ممنوع است. چرا که تحریک لب میتواند سطوح ژل را بر هم زده و موجب تاول زدن این ناحیه شود.(تاول خودبخود از بین میرود).

پرواز نکنید

پزشک معالج شما به احتمال زیاد توصیه خواهد کرد که حداقل به مدت یک هفته با هواپیما به جایی سفر نکنید چرا که فشار هوای داخل هواپیما ممکن است منجر به التهاب و تورم نواحی تزریق شده شود.

از انجام ورزش های سنگین خودداری کنید

پس از تزریق فیلر، توصیه می شود که حداقل 2 هفته تا انجام تمرینات سنگین صبر کنید. دلیلی که به بیماران توصیه می شود در این مدت ورزش را کنار بگذارند این است که احتمال کبودی و تحریک ژل از محل مورد به حداقل برسد.

از قرار گرفتن در معرض نور خورشید و اشعه ماوراء بنفش خودداری کنید

هرگونه قرار گرفتن در معرض آفتاب یا اشعه ماوراء بنفش می تواند سطح اسید هیالورونیک را کاهش دهد، که این امر به نوبه خود می تواند اثربخشی ژل های تزریقی را دستخوش تغییر سازد. اگر اخیراً تزریق ژل انجام داده اید، قرار گرفتن در معرض نور خورشید حتی می تواند بر روند بهبودی تأثیر بگذارد و واکنش پوست شما را نسبت به درمان بدتر کند. خودداری از قرارگرفتن در معرض آفتاب به منظور اطمینان از نتایج مطلوب، بهترین کار است. اگر به فکر تزریق فیلر پوستی هستید نکات زیر را در نظر بگیرید:

خودداری از خورشید برای تزریق ژل

کاهش قرار گرفتن در معرض نور خورشید: پس از دریافت ژل ها حداقل یک هفته ازقرارگرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. این امر به پوست شما کمک می کند تا بدون هیچ مشکلی به طور کامل بهبود یابد. همچنین باید از عینک آفتابی و کلاه بزرگ استفاده کنید و اگر مجبور به بیرون رفتن شدید تا جایی که ممکن است صورت خود را بپوشانید.

از ضد آفتاب استفاده کنید: حتی اگر بیرون از خانه نمی روید، در طول روز از کرم های ضد آفتاب با حداقل محافظت 50 درصد استفاده کنید.

اسپری برنزه کننده استفاده نکنید: حداقل به مدت یک روز از محصولات برنزه کننده استفاده نکنید. پوست نزدیک محل تزریق شما برای قرار گرفتن در معرض هر نوع محصول برنزه کننده نیاز به زمان دارد تا منافذ آن بسته شود. همچنین باید به طور کامل از خوابیدن روی تخت های برنزه کردن اجتناب کنید.

عوارض جانبی


عوارض جانبی شایع:

این عوارض میتوانند بلافاصله بعد از تزریق در ناحیه تزریقی آشکار شوند اما معمولا طی 7 الی 14 روز از بین میروند:

 • قرمزی
 • التهاب و ورم کردن
 • درد
 • کبودی
 • خارش
 • جوش زدن

عوارض جانبی نادر:

اگرچه این عوارض بسیار نادر هستند اما باید از آنها آگاه باشید:

 • عفونت
 • نشت و بیرون زدگی ژلها ازمحل تزریق
 • گره هایی در اطراف محل تزریق، که ممکن است برای رفع آن نیاز به جراحی داشته باشید
 • گرانولوم، نوعی واکنش التهابی به فیلر
 • جابجایی فیلر
 • آسیب به عروق خونی

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟


در حالی که عوارض جانبی جزئی، مانند تورم و قرمزی، طبیعی هستند، در صورت بروز هر یک از این عوارض به پزشک مراجعه کنید:

کبودی یا تورم شدید

اگر بیش از یک هفته دچار کبودی یا تورم شدید بودید، با پزشک خود مشورت کنید. این شرایط نادر است، اما حساسیت و واکنش به اسید هیالورونیک محتمل است.

انسداد عروقی

انسداد عروقی هنگامی اتفاق می افتد که ژل به داخل یا اطراف شریان تزریق می شود، که باعث کاهش یا توقف جریان خون می شود. پوست و بافت اطراف ناحیه بدون خون‌رسانی کافی شروع به مرگ می‌کنند.

علائم انسداد عروقی شامل درد فوری، شدید و تغییر رنگ پوست است که می تواند شبیه لکه های سفید باشد. همچنین لازم به ذکر است که ممکن است مدتی طول بکشد تا درد احساس شود، زیرا اکثر فیلرها محتوی لیدوکائین هستند که این ماده نوعی بی حس کننده است و رفع این بی حسی می تواند به مدت یک ساعت زمان ببرد.

پرسش و پاسخ


نتایج تزریق فیلر چه مدت دوام دارد؟

اکثر تزریق فیلرها دائمی هستند ولی برای حفظ نتایج نیاز به درمان مکرر دارد.

دریافت تزریق مجدد چه زمانی بی خطر است؟

اگر تزریق دائمی بکنید، وقتی علائم پیری دوباره ظاهر می شود، معمولاً می توانید یک درمان دیگر انجام دهید.

تزریق فیلر تا چه اندازه بی خطر است؟

این امر یکی از بی خطرترین درمان های زیبایی موجود است. سالهاست که متخصصان پوست روش های استفاده از ژلها برای کاهش علائم پیری را اصلاح میکنند.

آیا ژل ها خراب یا بی اثر میشوند؟

بستگی به نوع ژل مورد استفاده دارد. اکثرا ژل ها خراب نمیشوند. در اینباره از متخصص زیبایی خود بپرسید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی