لاغر کردن ران با شاک ویوتراپی برای چه کسانی مناسب است؟

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱

شاک ویوتراپی روشی برای لاغر کردن است که از طریق تحریک تجزیه چربی، سنتز کلاژن و تخلیه لنفاوی عمل می‌کند. موج ضربه‌ای با قرار دادن یک پروب در برابر مناطق دارای سلولیت از بدن عبور می‌کند. با عبور کردن از ناحیه امواج آکوستیک از طریق پوست گسیل می‌شوند.

یک دوره درمانی لاغری ران معمولاً 8 تا 10 جلسه 45 دقیقه‌ای است و نتایج به سرعت و ظرف مدت 2 هفته پس از شروع دوره مشاهده می‌شوند. اگر همراه با این درمان ورزش کنید و مقدار زیادی آب بنوشید نتایج بهتری را نیز خواهید گرفت. نود درصد از زنانی که در یک مطالعه بالینی مربوط به شاک ویوتراپی شرکت کرده‌اند این درمان را توصیه می‌کنند.

دکتر الناز احمدی قادر است یک برنامه درمانی شاک ویوتراپی را برای رسیدن به هدف مورد نظر شما تنظیم کند. همچنین با مراجعه به کلینیک دکتر الناز احمدی در زعفرانیه می‌توانید در خصوص تعداد جلسات درمانی مورد نیاز اطلاعاتی کسب نمایید. دکتر الناز احمدی با کمک روش اشتورز مدیکال برای لاغر کردن ران، شکم، پهلو و … به شما کمک خواهند کرد.

چربی‌های اضافی در ناحیه ران


چربی‌های اضافی در ناحیه ران ناشی از تجمع چربی اضافی در ناحیه خارجی ران هستند که به جای بدنی خوش‌فرم به شکل ساعت شنی حالتی گلابی شکل ایجاد می‌کنند. تجمع چربی در این ناحیه بیشتر در زنان شایع است و شبیه چربی‌های اضافی در ناحیه شکمیِ مردان است. این ناحیه دقیقاً زیر باسن و در نقطه‌ای است که عضلات سرینی و پشت ران به هم متصل می‌شوند و خطای دید ایجاد می‌کنند.

وقتی عضلات این ناحیه به اندازه کافی رشد نکرده‌اند، چربی شروع به تجمع می‌کند، به کناره‌های ران می‌رود و ظاهری خورجین‌مانند پیدا می‌کند. بنابراین این چربی‌ها قسمتی از بدن شما نیستند بلکه مقداری چربی اضافی می‌باشند که به طرفین بدن رانده شده‌اند.

علت تجمع چربی‌های اضافی در ناحیه ران


عوامل متعددی می‌توانند منجر به تجمع چربی در ناحیه کنار ران شوند. در ادامه چند عامل ذکر شده‌اند.

ژنتیک

ژن‌ها نقش بسیار مهمی در شکل‌گیری چربی‌های اضافی در قسمت خارجی ران شما دارند. اگر مادر یا مادربزرگ شما نیز دارای چنین ظاهری هستند، این احتمال بسیار زیاد است که شما نیز از نظر ژنتیکی دچار تجمع چربی‌های اضافی کنار ران باشید.

بلوغ

با رشد دختران و رسیدن به سن بلوغ چربی در نواحی سینه، لگن، ران و باسن تجمع می‌یابد. در طی بلوغ گاهی چربی‌های اضافی در قسمت خارجی ران‌ها تجمع می‌یابند و به آن ظاهری خورجین‌مانند می‌دهند.

بارداری

بارداری یکی دیگر از عواملی است که ممکن است باعث تجمع چربی‌های اضافی کنار ران شود. استروژن و پروژسترون هورمون‌های اصلی بارداری هستند و در طول دوران بارداری ترشح می‌شوند. استروژن در زنان باعث تجمع چربی در ناحیه شکم و ران می‌شود.

سبک زندگی بی‌تحرک

آیا آخرین باری که به طور منظم فعالیت بدنی انجام داده‌اید را به خاطر می‌آورید؟ فقدان فعالیت بدنی و کم‌تحرکی می‌تواند منجر به بروز مشکلات سلامتی متعددی گردد. با نشستن در تمام طول روز و عدم تحرک گردش خون کُند و منجر به تجمع چربی‌های اضافی کنار ران می‌شود.

چربی اضافی

چربی اضافی در سراسر سطح بدن دلیل بسیار واضحی برای تجمع چربی‌های اضافی کنار ران است. هر چه درصد چربی بدن کمتر باشد، تجمع این چربی‌ها در کنار ران کمتر خواهد بود.

رژیم غذایی ناسالم

پزشک شما را مجبور به خوردن سالاد سه بار در روز نخواهد کرد اما خوردن غذاهای ناسالم باعث تجمع چربی در کنار ران می‌شود. توصیه می‌شود از رژیم غذایی متعادل و سرشار از پروتئین، ویتامین و مواد معدنی پیروی کنید.

مشکلات کمر

تصور می‌شود که ارتباط مستقیمی بین مشکلات کمر و چربی‌های اضافی کنار ران وجود دارد. اگر در ناحیه کمر مشکلی مشاهده نمی‌شود احتمال تجمع چربی اضافی در کنار ران نیز کم خواهد بود.

شاک ویوتراپی چیست؟


شاک ویوتراپی اکستراکورپرال (ESWT)، پالس اکتیویشن تراپی اکستراکورپرال (EPAT) یا آکوستیک ویوتراپی اکستراکورپرال به اختصار شاک ویوتراپی نیز نامیده می‌شوند. شاک ویوتراپی یک درمان سرپایی است که برای کاهش ظاهر سلولیت و چربی استفاده می‌شود.

شاک ویوتراپی چیست

شاک ویوتراپی به امواج دارای انرژی بالا و صوتی اشاره دارد که با ایجاد ارتعاشاتی بر بافت همبند زیرین، سلول‌ها و در نهایت خود پوست تأثیر مثبت می‌گذارند. اصطلاح «اکستراکورپرال» به روشی گفته می‌شود که از طریق آن امواج از طریق پوست منتقل می‌شوند. در این حالت شاک ویو به صورت خارجی از طریق یک پد به داخل پوست منتقل می‌شوند.

شاک ویوتراپی علاوه بر درمان سلولیت به تحریک تولید کلاژن، جوانسازی بافت همبند، بهبود قابلیت ارتجاعی پوست و ایجاد ظاهر کلی سفت‌تر، صاف‌تر و محکم‌تر کمک می‌کند.

کاربردهای شاک ویوتراپی


 • تجزیه سلول‌های چربی بزرگ شده‌ای که موجب افزایش سلولیت می‌شوند
 • سفت و محکم کردن پوست شل
 • جایگزین کردن بافت همبند (به جای سلولیت) که می‌تواند خاصیت ارتجاعی پوست را افزایش دهد
 • کاهش تولید و ظاهر سلولیت
 • بهبود قابلیت ارتجاعی پوست
 • نمود عضلانی بهتر
 • افزایش جریان و گردش خون برای بهبود سلولیت
 • بهبود تولید طبیعی کلاژن
 • کاهش ظاهر زخم‌ها و ترک‌های بارداری

نحوه‌ی عملکرد شاک ویوتراپی


طی فرآیند شاک ویوتراپی امواج حین تجزیه رسوبات چربی (سلولیت) باعث بروز صدمات جزئی در بافت‌های همبند نیز می‌شوند. هنگامی که پارگی‌های جزئی (صدمات) رخ می‌دهند، بدن به طور خودکار مقدار کلاژن در ناحیه را جهت ترمیم افزایش می‌دهد.

عملکرد شاک ویوتراپی

با عملکرد کلاژن تاندون‌ها و بافت‌ها ترمیم می‌شوند. بافت‌ها و تاندون‌های آسیب‌دیده یا ترمیم‌شده با یک چارچوب متراکم‌تر و جوان‌تر (الیاف کلاژن) جایگزین و محکم‌تر و سفت‌تر می‌شوند. در نهایت پوستی سفت‌تر، کشیده‌تر و صاف‌تر قابل مشاهده خواهد بود.

امواج از طریق دستگاهی منتقل می‌شوند که یک سری امواج صوتی (مشابه صدا) را مستقیماً به بافت همبند عمیق در ناحیه آسیب دیده منتقل می‌کند. امواج صوتی پالس‌های قوی و پرانرژی تولید می‌کنند که ارتعاشات را مستقیماً به پوست و بافت می‌فرستند.

شاک ویوها (یا فشار رادیال/صوتی) با استفاده از یک دستگاه دستی سلول‌های چربی بزرگ شده را هدف قرار داده و آن‌ها را تجزیه می‌کنند.

نحوه‌ی انجام شاک ویوتراپی


شاک ویوتراپی با پوشاندن ناحیه تحت درمان با ژل ضدعفونی کننده (مانند ژل مورد استفاده در اولتراسوند) شروع می‌شود.

انجام شاک ویوتراپی

دستگاه دستی با یک الگوی شبکه مانند به صورت عمودی و افقی در سراسر منطقه جابه‌جا می‌شود. روش دیگر این است که دستگاه را با الگوی یک سری خطوط موج‌دار (یا مارپیچ) در منطقه درمان در دو جهت عمودی و افقی حرکت دهید.

بر اساس ارزیابی فردی و نتایج مورد نظر فشار مناسب، تعداد و شدت شوک‌ها توسط پزشک متخصص تعیین می‌شود.

نوک یا سر دستگاه شاک ویوتراپی کل منطقه را درمان می‌کند. با اعمال مقدار مناسب فشار و اعمال تعدادی شوک در فواصل مکرر می‌توان بافت زیرین را پس از تجزیه سلول‌های بزرگ چربی (سلولیت) بازسازی کرد.

ممکن است میزان درد در طول درمان یا بلافاصله پس از اتمام آن متوسط باشد اما معمولاً طی 48 ساعت یا کمتر از بین می‌رود. مسکن‌های بدون نسخه می‌توانند سطح درد یا ناراحتی را کاهش دهند.

میزان موفقیت نتایج حاصل در دستیابی به پوستی صاف و محکم با سلولیت کمتر قابل مشاهده در بیماران تحت درمان 75 درصد یا بیشتر است. مطالعات موردی علمی گسترده‌ای نتایج مثبت حاصل از شاک ویوتراپی را گزارش کرده‌اند.

مزایا


به طور خلاصه مزایای شاک ویوتراپی عبارتند از:

 • شاک ویوتراپی یک روش درمانی ایمن، غیرتهاجمی و مورد تأیید FDA برای کاهش سلولیت و چربی بدن است.
 • شاک ویوتراپی روی قسمت‌های مختلف تأثیر زیادی دارد.
 • اگرچه بعد از درمان دوره نقاهتی وجود ندارد اما توصیه می‌شود تقریباً 48 ساعت پس از درمان استراحت کنید.
 • یک جلسه معمولی شاک ویوتراپی حدود 30 دقیقه یا کمتر طول می‌کشد.
 • نتایج قابل توجه را می‌توان تنها در چند جلسه بدست آورد (معمولاً 8 تا 10 جلسه درمانی توصیه می‌شود).

اگرچه شاک ویوتراپی یک راه حل یا درمان دائمی نیست و برای دستیابی به اثر دلخواه و حفظ نتایج مورد نظر نیاز به چندین جلسه درمانی دارد اما بیش از 78 درصد از بیماران نتایج عالی را در ظاهر پوست خود و کاهش مؤثر سلولیت تجربه کرده‌اند.

شاک ویوتراپی روشی ایمن و غیر تهاجمی برای درمان ظاهر غیر جذاب سلولیت است. این روش درمانی یک ابزار اثبات شده و مؤثر برای دستیابی به نتایج واقعی و چشمگیر می‌باشد.

آیا شاک ویوتراپی برای شما مناسب است؟


شاک ویوتراپی جایگزین ورزش و رژیم غذایی سالم نیست اما اگر شما دارای سلولیت‌هایی هستید که به سختی از بین می‌روند این درمان می‌تواند به شما کمک کند.

آیا شاک ویوتراپی در کاهش وزن مؤثر است؟


شاک ویوتراپی یک روش خاص برای کاهش وزن نیست و بیشتر به عنوان یک تکنیک بسیار مؤثر فرم‌دهی برای بدن شناخته می‌شود. نمونه‌های گزارش شده بسیاری کاهش سایز نواحی تحت درمان همراه با کاهش وزن کلی را در بیمارانی که تحت درمان شاک ویوتراپی قرار گرفته‌اند، نشان داده‌اند. هرچند تحقیقات بیشتری برای بررسی بیشتر این تاثیرات در حال انجام هستند.

بنابراین از لحاظ بالینی شاک ویوتراپی برای درمان بیماران چاق مناسب نیست اما می‌تواند برای افرادی که به دنبال کانتورینگ بدن هستند مفید باشد.

چه مناطقی را می‌توان با شاک ویوتراپی بهبود بخشید؟


شاک ویوتراپی را می‌توان در بسیاری از نواحی بدن از جمله قسمت‌های داخلی و خارجی ران‌ها، زانو، بازوها، ناحیه شکمی و لگن، باسن و معده انجام داد.

چه نتایجی را می‌توان از شاک ویوتراپی انتظار داشت؟


تأثیر کامل شاک ویوتراپی ممکن است بلافاصله محسوس نباشد اما پس از 3 تا 4 جلسه اول درمان باید بتوانید تغییراتی را در بافت پوست خود را مشاهده کنید. نتایج حاصل از درمان به طور کامل ظرف یک ماه پس از شروع شاک ویوتراپی قابل مشاهده هستند و با پیروی از یک برنامه درمانی مناسب نتایج ماندگاری خواهند داشت.

نتایج شاک ویوتراپی

آیا می‌توان شاک ویوتراپی را با سایر روش‌های درمانی ترکیب کرد؟


بسیاری از افرادی که تحت درمان شاک ویوتراپی قرار می‌گیرند، ترجیح می‌دهند آن را با سایر روش‌ها ترکیب کنند. بهتر است قبل از شروع شاک ویوتراپی با پزشک خود در خصوص درمان‌های قبلی و اهداف خود صحبت کنید.

موارد منع استفاده از شاک ویوتراپی


در صورت انجام هرگونه درمان زیبایی باید نکاتی را بدانید تا مطمئن شوید درمان برای شما مناسب است. خطرات ناشی از شاک ویوتراپی در صورت استفاده صحیح کم هستند اما در صورت وجود موارد زیر ممکن است متقاضی مناسبی برای درمان نباشید. قبل از انجام شاک ویوتراپی باید موارد زیر را به پزشک خود اطلاع دهید:

 • چنانچه باردار هستید یا قصد باردار شدن دارید
 • اگر از داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین استفاده می‌کنید
 • اگر در ناحیه تحت درمان دچار عفونت یا تومور هستید
 • اگر دچار آسیب‌دیدگی در بافت ریه هستید
 • اگر زیر 18 سال سن دارید
 • اگر در ناحیه تحت درمان ایمپلنت دارید

آیا باید از انجام هرگونه فعالیتی پس از درمان اجتناب کنم یا از رژیم ویژه خاصی پیروی کنم؟


پس از شاک ویوتراپی پزشک دستورالعمل‌های دقیق مراقبت‌های بعدی را به شما می‌دهد. بنابراین در خصوص مراقبت‌های پس از درمان آگاهی لازم را کسب خواهید کرد.

آیا شاک ویوتراپی آسیبی ایجاد می‌کند؟


شاک ویو تراپی روشی تقریباً بدون درد است. ارتعاشات می‌توانند در مناطق خاصی از بدن شدیدتر احساس شوند اما برای اکثر متقاضیان درمان راحت و مانند ماساژ ورزشی است.

عوارض جانبی شاک ویوتراپی


شاک ویوتراپی بسیار ایمن است و عوارض جانبی ممکن است تنها شامل قرمزی، تورم یا کبودی در ناحیه‌ای باشد که پس از مدت کمی محو می‌شود. بسیاری از متقاضیان هیچ عارضه جانبی ناشی از درمان را تجربه نمی‌کنند.

هزینه لاغر کردن ران با متد اشتورز مدیکال


هزینه هر جلسه درمان بسته به امکانات درمانی و نواحی تحت درمان، نوع دستگاه/ تعداد شاک ویوهای مورد نیاز و نتایج مورد نظر متفاوت است

لاغر کردن ران در خانه


مانند هر روش کاهش وزن دیگر ترکیبی از رژیم غذایی و ورزش می‌تواند به شما در از بین بردن چربی داخل ران کمک کند. برای اخذ نتایج مطلوب باید از یک برنامه منظم پیروی نمایید.

رژیم غذایی خود را تغییر دهید

از آنجا که مصرف بیش از حد کالری می‌تواند چربی را افزایش دهد، کاهش میزان کالری دریافتی در هر روز می‌تواند به شما در کاهش چربی داخل ران کمک کند. یک پوند چربی معادل حدود 3500 کالری است. بنابراین تنها حذف 500 کالری در روز منجر به کاهش 3500 کالری و حدود 1 تا 2 پوند وزن در هفته خواهد شد.

رژیم غذایی در کنار شاک ویوتراپی

سایر تغییرات اساسی در رژیم غذایی برای کمک به کاهش چربی داخل ران عبارتند از:

 • کاهش مصرف غذاهای فرآوری شده و سدیم
 • حذف مصرف نشاسته سفید جهت کاهش کربوهیدرات‌های پیچیده
 • قطع مصرف نوشیدنی‌های شیرین
 • نوشیدن آب بیشتر
 • مصرف پروتئین بدون چربی
 • پر کردن نصف بشقاب با سبزیجات
 • مصرف میوه برای کاهش میل به شیرینی

تمرینات هوازی و قدرتی

دو نوع تمرینات مختلف وجود دارند که به کاهش چربی کمک می‌کنند. این تمرینات شامل موارد زیر هستند:

 • تمرینات هوازی (ایروبیک): ورزش‌های طولانی مدت شامل فعالیت‌های قلبی مانند دویدن، پیاده‌روی یا دوچرخه سواری که ضربان قلب شما را بالا می‌برند.
 • تمرینات بی‌هوازی: انجام تمرینات ورزشی برای مدت زمان کوتاه‌تر مانند تمرینات تناوبی شدید (HIIT) یا تمرینات قدرتی.

برای به حداکثر رساندن نتایج توصیه می‌شود که ترکیبی از هر دو نوع تمرینات هوازی و بی‌هوازی را انجام دهید.

نتایج حاصل از یک مطالعه کاهش وزن قابل توجه را در مردان و زنان پس از 10 ماه ورزش هوازی نشان داد. تحقیقات دیگر نیز نشان دادند که تمرینات بی‌هوازی مانند تمرینات تناوبی شدید نیز برای کاهش چربی مؤثر هستند.

تمرینات هوازی به شما در سوزاندن کالری در لحظه کمک می‌کنند در حالی که تمرینات قدرتی یا بی‌هوازی به بدن شما کمک می‌کنند تا در طول روز کالری بسوزانید. بنابراین توصیه می‌شود 4 یا 5 روز در هفته و طبق برنامه ترکیبی از تمرینات هوازی و قدرتی ورزش کنید تا نتایج مطلوبی اخذ کنید.

دیگر راه‌های لاغر کردن ران


اگر رژیم و ورزش را امتحان کرده‌اید اما هنوز دچار چربی‌های اضافه کنار ران هستید که از بین نمی‌روند اولین چیزی که ممکن است در نظر بگیرید عمل جراحی لیپوساکشن است. اما لیپوساکشن روشی دردناک و گران‌قیمت است.

می‌توانید از روش‌های جایگزین لیپوساکشن و سایر روش‌های جراحی استفاده کنید. این روش‌ها تهاجمی نیستند و به دوره نقاهت نیازی ندارند. همچنین این روش‌ها هزینه بسیار کمی دارند در حالی که نتایج چشمگیری از آن‌ها کسب خواهید کرد.

این روش‌ها تحت عنوان کانتورینگ بدن بدون نیاز به عمل جراحی شناخته می‌شوند. تعدادی از این روش‌ها عبارتند از:

 • استفاده از امواج رادیویی (رادیوفرکانسی)
 • اولتراسوند متمرکز با شدت بالا
 • لیزرهای کم‌توان/نور درمانی
 • کرایولیپولیز (کول اسکالپتینگ با استفاده از دستگاه زلتیک)

بیایید هر یک از این موارد را دقیق‌تر بررسی کنیم.

رادیو فرکانسی (امواج رادیویی)

دستگاه‌های تولید کننده امواج رادیویی مانند ونکوئیش یک روش مؤثر، غیر دردناک و غیر تهاجمی برای کاهش چربی محسوب می‌شوند. این دستگاه‌ها چربی را به اندازه‌ای گرم می‌کنند که 1 تا 2 سانتی‌متر از بخش بیرونی‌تر سلول‌های چربی تجزیه شوند. این روند در نهایت باعث انقباض و از بین رفتن چربی پوست می‌شود. برای اخذ نتایج مناسب به 4 تا 6 درمان به فاصله یک هفته از یکدیگر نیاز دارید.

امواج رادیویی شاک ویوتراپی

حفظ رژیم غذایی سالم و سبک زندگی (انجام تمرینات ورزشی) برای جلوگیری از افزایش مجدد سلول‌های چربی بسیار مهم خواهد بود. اغلب از دستگاه اولتراسوند مانند زد ویو برای تجزیه چربی از بین رفته توسط دستگاه رادیوفرکانسی استفاده می‌شود.

سایر دستگاه‌های رادیو فرکانسی مانند ولا ایموت و ولاشیپ عمدتاً برای درمان سلولیت استفاده می‌شوند و سابقه رضایت 60 درصدی متقاضیان را به دنبال دارند. سایر برندهای دستگاه‌های رادیو فرکانسی ترماژ و اکسنت هستند.

اولتراسوند متمرکز با شدت بالا

دستگاه‌های اولتراسوند متمرکز با شدت بالا (HIFU) برای درمان غیر تهاجمی کاهش چربی استفاده می‌شوند. این دستگاه‌ها سلول‌های چربی را برای همیشه تخریب می‌کند. لیپوسونیکس نمونه‌ای از این دستگاه‌ها است.

اولتراسوند متمرکز با شدت بالا تا حدودی مانند اولتراسوند تشخیصی است اما دارای هدف‌گیری دقیق انرژی برای از بین بردن سلول‌های چربی زیر جلدی در عمق کنترل‌شده از نواحی خاص بدن می‌باشد.

اولتراسوند متمرکز با شدت بالا تنها 60 دقیقه طول می‌کشد و فاقد دوره نقاهت است.

لیزر کم‌توان (LLLT)

لیزر کم‌توان باعث ایجاد حفره‌های کوچک موقتی در غشای سلول‌های چربی می‌شود. چربی از طریق این حفره‌ها بدون ترکیدن یا تخریب سلول خارج می‌شود. به این ترتیب سلول‌های چربی کوچک می‌شوند اما در محل خود باقی می‌مانند. زرونا نمونه‌ای از لیزر کم‌توان است.

لیزر کم‌توان شاک ویوتراپی

تحقیقات نشان می‌دهند که لیزر کم‌توان سایز کلی بدن در نواحی مانند باسن، کمر، ران و بازوها را کاهش می‌دهد. برای اخذ نتایج مناسب به شش جلسه درمانی در حدود 40 دقیقه نیاز دارید و می‌توانید نتایج کامل را تنها ظرف مدت دو هفته مشاهده کنید.

مطالعات اخیر نشان داده‌اند که در صورت داشتن رژیم غذایی سالم، حذف کافئین و الکل و ورزش در طول و بعد از درمان تاثیرات ماندگاری بیشتری خواهند داشت (زیرا سلول‌ها می‌توانند دوباره از چربی پر شوند).

کرایولیپولیز (کول اسکالپتینگ)

سلول‌های چربی به طور منحصر به فردی به سرما حساس هستند. استفاده از کرایولیپولیز در ناحیه تجمع چربی‌ها مانند شکم یا پهلو باعث بروز التهاب و از بین رفتن سلول‌های چربی (اما نه سایر سلول‌ها) در طول 2 تا 3 ماه می‌شود.

کرایولیپولیز

کرایولیپولیز برای چربی‌های زیر پوستی کاربرد دارد و تاثیری روی چربی احشایی که عمیق‌تر و زیر عضلات تنه است، نخواهد داشت. سلول‌های چربی اساساً خود به خود از بین می‌روند (این روند «مرگ برنامه‌ریزی شده سلول» نامیده می‌شود)، سپس بازجذب، حل و سرانجام از بدن دفع می‌شوند. این روش تأثیری بر کلسترول خون یا عملکرد کبد ندارد.

به عنوان مثال یکبار درمان با زلتیک 23 درصد از سلول‌های چربی را از بین می‌برد. زلتیک اولین دستگاهی است که تأییدیه FDA برای کاهش چربی را اخذ کرده است.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی