عوارض لیزر موهای زائد برای نواحی مختلف بدن

۱۲ تیر ۱۴۰۱

لیزر موهای زائد یک راه حل ایمن برای رهایی از موی بدن میباشد. با این وجود نگرانی بسیاری در مورد عوارض احتمالی این فناوری در میان استفاده کنندگان وجود دارد. بنابراین به دست آوردن آگاهی کامل درمورد عوارض و خطرات احتمالی با توجه به ناحیه تحت لیزر و مشخصات مراجعه کننده میتواند بسیار مفید باشد. عوارض لیزر موهای زائد معمولا به شکل عارضه های خفیف و سطحی بروز میکنند و به ندرت باعث مشکلات حاد خواهند شد. همچنین باورهای غلطی درمورد لیزر موهای زائد وجود دارد که باید در مورد آن ها شفاف سازی کامل انجام شود.

عوارض جانبی لیزر رفع موهای زائد


لیزر رفع موهای زائد معمولا بی خطر است. با این حال، چندین عوارض جانبی مختلف ممکن است بعد از رفع لیزر رفع موهای زائد بروز کند. بیشتر علائم موقتی و جزئی می باشند. هر شخصی که عوارض جانبی دائمی را دارد باید با متخصص پوست مشورت کند.

قرمزی و سوزش 

قرمزی و سوزش

لیزر رفع موهای زائد فولیکول موهای مورد نظر را تخریب می کند. بدن به این عمل پاسخ می دهد و بیشتر افراد دچار قرمزی و سوزش در ناحیه تحت درمان می شوند. پوست ممکن است سوزن سوزن یا حساس شود و حتی کمی ملتهب به نظر برسد.

علائم معمولا کوتاه مدت هستند. ناحیه تحت تاثیر ممکن است شبیه به پوستی باشد که با وکس یا کندن مو اصلاح شده است. برخی از متخصصین پوست از بی حسی موضعی برای کاهش مقدار واکنش پوست استفاده می کنند. بعد از اولین عکس العمل پوست، سوزش، که معمولا چند ساعت پس از درمان ادامه دارد، باید کمتر شود. احتمالا التهاب و قرمزی با کیسه یخ یا حمام خنک از بین برود.

تغییر رنگ پوست 

احتمالا برخی از بیماران متوجه تغییر رنگ جزئی در پوست ناحیه تحت درمان شوند. پس از لیزر موهای زائد، این ناحیه ممکن است کمی تیره تر یا روشن تر شود.

افرادی با پوست سفید ممکن است رنگ پوست آنها تیره تر شود. افرادی با پوست تیره تر، به احتمال زیاد پوستشان روشن تر می شود. این تغییرات به مرور زمان ناپدید می شوند و پوست به حالت طبیعی خود باز می گردد.

پوسته پوسته شدن 

برخی ممکن است پوسته پوسته شدن پوست در ناحیه تحت درمان را داشته باشند. این معمولا مشکلی کوچک است اما می تواند آزاردهنده باشد.

پوسته پوسته شدن گاهی می تواند منجر به زخم یا خراش شود. با مراقبت از ناحیه تحت درمان با لیزر رفع موهای زائد، مثلا استفاده از مرطوب کننده، می توان از ایجاد مشکلات دائمی جلوگیری کرد.

خطر عفونت پوستی

درست شبیه بقیه روش های زیبایی رفع موهای زائد، تخریب فولیکول های مو با لیز می تواند خطر عفونت را ایجاد کند.

با ناحیه تحت درمان باید همانند یک زخم در حال ترمیم رفتار کرد. باید هر نوع علامتی از عفونت را به متخصص پوست گزارش داد.

در آخر، اگر عفونتی ایجاد گردید، نباید پمادهای آنتی بیوتیکی بدن نسخه را در مناطق وسیعی از پوست استفاده کرد.

آسیب چشمی 

آسیب چشمی

در فرایند رفع موهای زائد از لیزرهای قوی استفاده می شود که یعنی خطر صدمه احتمالی و جدی به چشم وجود دارد، مخصوصا هنگامی که پزشک روی صورت بیمار کار می کند

در هنگام انجام درمان، هم بیمار و هم پزشک باید عینک محافظ استفاده کنند تا از آسیب چشم جلوگیری شود.

عوارض جانبی نادر در لیزر رفع موهای زائد


عوارض جانبی نادر در لیزر رفع موهای زائد

عوارض جانبی که کمتر رایج هستند و بعد از لیزر رفع موهای زائد رخ می دهند می توانند شامل موارد زیر باشد:

سوختگی و تاول 

مراجعه به پزشک مورد اعتماد خطر عوارض جانبی را کاهش می دهد. اگر لیزر رفع موهای زائد به درستی کار نکند، خطر سوختگی و تاول زدن وجود دارد. وقتی یک پزشک واجد شرایط این فرایند را انجام می دهد، سوختن و تاول زدن به ندرت پیش می آید، زیرا:

 • در لیزر رفع موهای زائد از لیزرهایی با دمای بالا استفاده می کنند.
 • قبل از استفاده از لیزر، پزشک ممکن است از دستگاه خنک کننده برای پوست بیمار استفاده کند. این کار به جلوگیری از سوختن پوست کمک می کند.

زخم

زخم معمولا عوارض جانبی لیزر به حساب نمی آید. با این حال، اگر پزشک اشتباهی بکند، زخم ایجاد می شود. این موضوع در رابطه با پزشک واجد شرایط رخ نمی دهد.

اگر بیماران پس از درمان از ناحیه تحت درمان به خوبی مراقبت نکنند نیز زخم به وجود می آید.

باید با پوست تحت درمان به صورتی رفتار شود انگار آفتاب سوخته است تا از آسیب بیشتر اجتناب شود. این یعنی باید این ناحیه مرطوب نگه داشته شود، در مقابل نور محافظت شود و برای علائم عفونت مرتبا بررسی گردد.

عوارض لیزر موهای زائد ناحیه بیکینی


خطراتی در مورد لیزر رفع موهای زائد ناحیه تناسلی نیز وجود دارد.

 • سوزش موقت که منجر به تاول یا پوسته پوسته شدن پوست می شود.
 • قرمزی خفیف پوست
 • تغییرات جزئی در رنگدانه ها، مخصوصا در افرادی با پوست تیره
 • التهاب خفیف در ناحیه تحت درمان
 • بیشتر بیماران لیزر رفع موهای زائد حس آن را به ضربه بند پلاستیکی روی پوست تشبیه کرده اند.
 • از آنجایی که این ضربات می توانند از جریان خون عبور کنند، نامرتب شدن ضربان قلب، کند شدن تنفس و عوارض جدی تر دیگری ممکن است رخ دهد.
 • الکترولیز می تواند باعث ایجاد زخم، زخم کلوئیدی و تغییر رنگ پوست در ناحیه تحت درمان شود. اما لیزر رفع موهای زائد می تواند باعث تغییر رنگ پوست، سوختگی، زخم و جوش های آکنه مانند شود.

عوارض لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی آقایان


درست شبیه بقیه قسمت های بدن می باشد. دقیقا انگار روی قفسه سینه یا کمر یا دست و پای خانمی کار می کنیم، عوارض جانبی لیزر رفع موهای زائد برزیلی مشابه می باشد. کمی قرمزی در 24 تا 48 ساعت پس از درمان وجود دارد. 2 یا 3 هفته بعد موها شروع به جوانه زدن می کنند و سپس می ریزند. هنگامی که مو ریخت، پوستی صاف و نرم برای شما باقی می ماند.

عوارض لیزر موهای زائد در دوران بارداری


عوارض لیزر موهای زائد در دوران بارداری

متخصصان برای افرادی که باردار هستند لیزر رفع موهای زائد را پیشنهاد نمی کنند. به این دلیل که هیچ تحقیقی روی انسان انجام نشده تا بی خطر بودن لیزر رفع موهای زائد در دوران بارداری یا شیردهی را ثابت کند.

بارداری باعث تغییرات هورمونی در بدن انسان می شود. این امر معمولا باعث رشد موهای اضافی در قسمت های ناخواسته بدن می شود. هر چند این رویش مو می تواند خجالت آور باشد، اما اغلب موها خود به خود از بین می روند.

اگر این های ناخواسته بدون دخالت از بین نرفتن، بیمار ممکن است بخواهد لیزر رفع موهای زائد را بعد از بادرای امتحان کند. قبل از درمان موهای زائد، احتمالا پزشک از بیماران بخواهد که چند هفته بعد از زایمان صبر کنند.

باورهای غلط درمورد لیزر موهای زائد


باورهای غلط درمورد لیزر موهای زائد

چندین داستان بی اساس غیرعلمی در مورد لیزر موهای زائد وجود دارد:

لیزر رفع موهای زائد باعث سرطان می شود 

این داستان که درمان با لیزر رفع موهای زائد باعث ایجاد سرطان می شود، بی اساس می باشد. لیزرها به طور ویژه طوری طراحی شده اند که از سلول های پوست عبور کنند و فقط فولیکول های مو را در عمق پوست هدف بگیرند.

لیزر مورد استفاده در رفع موهای زائد فقط مقدار کمی تشعشع ایجاد می کند. با این حال، این تشعشع مضر محسوب نمی شود و مدرکی وجود ندارد که ثابت کند لیزر رفع موهای زائد باعث ایجاد سرطان پوست می شود.

لیزر رفع موهای زائد باعث نازایی می شود 

هیچ مدرکی برای اثبات اینکه لیزر رفع موهای زائد باعث ناباروری می شود نیز وجود ندارد. لیزر فقط به پوست نفوذ می کند و به اندام های دیگر نمی رسد و تاثیر نمی گذارد. معمولا لیزر رفع موهای زائد حتی در نواحی حساس مانند کشاله ران بی خطر است.

کیت های خانگی مناسب و کم ضرر تر هستند 

لوازم لیزر رفع موهای زائد خانگی برای هر کسی که می خواهد موهای زائد خود را بدون رفتن پیش متخصص پوست رفع کند، در دسترس می باشد.

اکثرا نتایج متوسطی، مانند موهای ظریف تر و نرم تر را در استفاده از این لوازم دریافت می کنند. با این وجود، کیت های خانگی به قدرتمندی ابزار پزشکی استفاده شده توسط پزشک واجد شرایط نمی باشند.

ایمنی لیزر موهای زائد


ایمنی لیزر موهای زائد

اکثر افرادی که از این کیت ها استفاده کرده اند، متوجه شده اند که لیزر رفع موهای زائد بی خطر تر و قابل تحمل تر می باشد. به نظر نمی رسد که این روش در طولانی مدت خطرات سلامتی را به همراه داشته باشد.

با این حال، برخی افراد عوارض جانبی کمی را بعد از درمان رفع موهای زائد حس کرده اند. مراجعین باید از متخصص قبل از انجام درمان روی نواحی بزرگتر بخواهند که قسمت کوچکی از پوست را برای دیدن عکس العمل پوست به درمان آزمایش کند.

افرادی که می خواهند درمان لیزری رفع موهای زائد انجام دهند همیشه باید به پزشک کاملا واجد شرایط مراجعه کنند.

جلوگیری از عوارض لیزر موهای زائد


انتخاب یک کلینیک معتبر

انتخاب یک کلینیک معتبر

هر کسی می تواند دستگاه لیزر رفع موهای زائد را تهیه کند. این کاملا به مراجعه کننده بستگی دارد که مشخص کنه که یا آنها درمانی بی خطر و با کیفیت را می خواهد یا خیر.

فریب قیمت های ارزان و مطب های غیر رسمی لیزر رفع موهای زائد را نخورید.

برخی از این مکان های حتی دارای تابلوهای فانتزی و وب سایت های زیبا می باشند. ولی سوالات شما در نهایت باید به صورت زیر باشد:

 • آیا یک پزشک این کلینیک را اداره می کند؟
 • تجربه آنها در این صنعت چیست؟
 • چه کسی به کارمندانی که درمان را انجام می دهند آموزش داده است؟
 • صلاحیت کارمندان چگونه است؟

اقدامات محافظتی قبل از انجام لیزر موهای زائد


اقدامات محافظتی قبل از انجام لیزر موهای زائد

اگر به لیزر رفع موهای زائد علاقه مند هستید، پزشکی را انتخاب کنید که دارای مدرک تخصصی در پوست یا جراحی زیبایی باشد و تجربه انجام لیزر رفع موهای زائد بر روی پوست شما را داشته باشد. اگر دستیار پزشک یا پرستار دارای مجوز این کار را انجام می دهد، مطمئن شوید که یک پزشک بر این کار نظارت دارد و در طی زمان درمان در آن محل حضور دارد.  در مورد اسپاها (استخرهای آب معدنی)، سالن ها و مکان های دیگر که به اشخاص غیرپزشک اجازه می دهند از لیزر رفع موهای زائد استفاده کنند، هشیار باشد.

قبل از لیزر رفع موها زائد، جلسه مشاوره ای را با پزشک تعیین کنید تا مشخص شود که آیا این مناسبترین گزینه درمانی برای شما است یا خیر. پزشک احتمالا موارد زیر را انجام دهد:

 • پیشینه پزشکی شما مانند داروهای مصرفی، مشکلات پوستی یا زخم و روش های رفع موهای زائد قبلی شما را بازنگری می کند.
 • در مورد خطرات، مزایا و انتظارات از جمله اینکه لیزر رفع موهای زائد چه کارهایی می تواند انجام بده یا خیر صحبت می کند.
 • برای ارزیابی قبل و بعد از درمان و بازنگری طولانی مدت عکس برداری می کند.

در جلسه مشاوره، در مورد برنامه درمانی و هزینه های مربوطه صحبت می شود. هزینه لیزر رفع موهای زائد معمولا مستقیما از شما تامین می شود.

پزشک برای لیزر موهای زائد دستورالعمل های خاصی برای آماده شدن می دهد که ممکن است شامل موارد زیر شود:

 • از نور خورشید اجتناب کنید. برای اجتناب از در معرض نور خورشید قرار گرفتن، توصیه های پزشک خود را پیگیری کنید. هر زمان که بیرون می روید، از یک ضد آفتاب با طیف گسترده (UVA و UVB) و SPF30 استفاده کنید.
 • روشن کردن پوست. از استفاده از هر گونه کرم پوست تیره کننده ای که پوست شما را تیره تر می کند، پرهیز کنید. اگر اخیرا برنزه کرده اید، ممکن است پزشک کرم سفید کننده پوست را برای شما نیز تجویز کند.
 • از روش های دیگر رفع موهای زائد پرهیز کنید. کندن مو، وکس و الکترولیز می توانند فولیکول های مو را تخریب کنند. بنابراین نباید حداقل 4 هفته قبل از درمان از آنها استفاده کرد.
 • از داروهای رقیق کننده خون استفاده نشود. از پزشک خود در مورد داروهایی مانند آسپرین یا داروهای ضد التهابی که باید قبل از درمان پرهیز شود، پرس و جو کنید.
 • ناحیه ای که قرار است درمان شود را اصلاح کنید. پیشنهاد می شود موهای ناحیه مورد نظر را روز قبل از درمان اصلاح کنید. این کار موهای روی پست که ممکن است منجر به آسیب پوست بر اثر سوختن مو شود را از بین می برد. اما ساقه مو را در زیر سطح پوست باقی می گذارد.

اقدامات مراقبتی بعد از لیزر موهای زائد

رعایت دستورالعمل های موجود بعد از جلسه لیزر میتواند تا حد زیادی احتمال بروز عوارض را کاهش داده و در عین حال تاثیر لیزر را افزایش دهد.

از چه چیزهایی اجتناب شود

از چه چیزهایی اجتناب شود

 • از در معرض نور UV بودن (نور خورشید یا حمام آفتاب) یا برنزه کردن به مدت حداقل 2 هفته بعد از درمان پرهیز کنید. این کار به منظور کاهش تیره شدن پوست (تیرگی بیش از حد پوست) می باشد.
 • از درمان های گرمایشی مانند استخر آب معدنی، اتاق های بخار و سونا تا 5 روز دوری کنید.
 • از لایه بردار بیش از حد یا ایجاد فشار روی پوست تا 4 الی 5 روز بعد از درمان پرهیز شود. این کار به این منظور است که به پوست درحال درمان اجازه بهبود داده شود و از عفونت پیشگیری گردد.
 • از اصلاح ناحیه تحت درمان به مدت 72 ساعت پس از درمان پرهیز گردد.
 • به مدت حداقل 48 ساعت پس از درمان ورزش نکنید.
 • از حمام و دوش آب گرم تا 48 ساعت پس از درمان استفاده نکنید.
 • از هر چیزی که حاوی کلرین (مثلا استخر شنا) است تا 48 ساعت استفاده نشود.
 • محل تحت درمان را حداقل تا 48 ساعت آرایش نکنید.
 • از کرم های سفید کننده و محصولات عطر دار تا 48 استفاده نکنید.
 • اگر ناحیه تحت درمان پوسته پوسته یا تاول زد، از خراشیدن آن پرهیز کنید، زیرا می تواند منجر به ایجاد زخم شود.
 • از وکس کردن، بند انداختن و کندن مو در کل دوره درمانی پرهیز کنید.

چه کارهایی انجام بدهید 

چه کارهایی انجام بدهید

 • برای کاهش درد، آزردگی و سوزش در ناحیه تحت درمان کیسه یخ قرار دهید.
 • به مدت سه روز بعد از درمان از ژل آلوئه ورا یا پماد تسکین دهنده استفاده کنید.
 • برای اجتناب از ساییدگی در ناحیه تحت درمان از لباس های گشاد استفاده کنید.
 • به مدت 48 ساعت ناحیه تحت درمان را خشک و تمیز نگه دارید.
 • به مقدار کافی آب بنوشید.
 • به مدت حداقل 2 هفته از کرم ضد آفتاب با حداقل SPF50 و زینک استفاده کنید.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنید


اگر واکنش ناخوشایندی را به لیزر رفع موهای زائد دارید، باید به پزشک مراجعه فرمایید. می توان علائمی ما قرمزی و التهاب را در خانه رفع کرد. اما علائم عفونت پوستی را باید به دکتر یا متخصص پوست اطلاع داد.

گزارش زودهنگام علائم منجر به درمان زودتر می شود و ممکن است به جلوگیری از تغییرات دائمی کمک کند.

قبل از انجام لیزر رفع موهای زائد، هر نوع تلاشی برای بارداری را باید به اطلاع پزشک رسانید. از آنجایی که لیزر رفع موهای زائد اغلب به چندین جلسه نیاز دارد و نباید در طی بارداری باشد، پزشک ممکن است گزینه های درمانی جایگزین را پیشنهاد بدهد.

پرسش و پاسخ


آیا عوارض جانبی بلند مدتی در مورد لیزر رفع موهای زائد وجود دارد؟

مطالعات هیچ گونه عوارض جانبی بلند مدت یا جای زخمی را نشان نداده اند. لیزر/اشعه رفع موهای زائد توسط متخصص دوره دیده انجام می شود. بی خطر است و عواقب دائمی بسیار کمی دارد.

آیا لیزر رفع موهای زائد روی باروری تاثیر دارد؟

هنگامی که لیزر رفع موهای زائد توسط یک تکنیسین واجد شرایط انجام شود، فرایندی بی خطر خواهد بود. این روش باعث عقیم یا ناباروری نمی شود. اگر لیزر رفع موهای زائد به درستی انجام شود، عوارض جانبی جزئی به وجود می آید.

آیا لیزر رفع موهای زائد سرطان زا است؟

آیا لیزر رفع موهای زائد باعث سرطان می شود؟ داستان غیر علمی وجود دارد که می گوید لیزر رفع موهای زائد باعث سرطان می شود. در حقیقت، بر اساس بیانیه بنیاد مراقبت از پوست، گاهی اوقات از این روش برای درمان اشکال خاصی از ضایعات پیش سرطانی استفاده می شود.

آیا لیزر باعث رشد بدتر موها می تواند بشود؟

متاسفانه یکی از عوارض جانبی احتمالی لیزر رفع موهای زائد این است که لیزر درمانی درواقع رشد موها را بدتر می کند. به این حالت هایپر تریکوزیس پارادوکسیکال گویند. به نظر می رسد در برخی از بیماران گرمای کم می تواند باعث رشد موها شود ولی گرمای ایجاد شده به اندازه کافی قوی نیست که ریشه موهای ناخواسته را تخریب کند.

آیا لیزر رفع موهای زائد پوست را تیره تر می کند؟

لیزر رفع موهای زائد ممکن است پوست را تیره تر یا روشن تر کند. این تغییرات ممکن است موقت یا دائمی باشند.

آیا می توانم لیزر رفع موهای زائد را در زمان عادت ماهیانه انجام بدهم؟

بله. تا هنگامی که از تامپون استفاده می کنید قطعا می توانید این نوع درمان را انجام بدهید.

آیا لیزر رفع موهای زائد نور UV است؟

لیزر رفع موهای زائد یک پرتو کوتاه از نور UV را به ناحیه مورد نظر می تاباند که شدت آن بسته به رنگ پوست بیمار متفاوت خواهد بود. نور به صورت فلاش های کوتاه پخش می شود. بنابراین اشعه UV فراتر از مو و روی پوست پخش نمی شود.

آیا لیزر رفع موهای زائد دردناک است؟

در بیشتر موارد، لیزر رفع موهای زائد درد کمی دارد. بیشتر بیماران بیان می کنند که حسی مانند ضربه زدن با بند پلاستیکی را دارد.

عوارض لیزر موهای زیر بغل کدامند؟

 • قرمزی و سوزش
 • درد
 • تاول
 • التهاب
 • زخم (به ندرت)

آیا لیزر رفع موهای زائد برای صورت بی خطر است؟

بله. لیزر رفع موهای زائد برای صورت بی خطر است. برخی از بیماران عوارض جانبی موقتی را بیان کرده اند. بسته به نوع پوست، ممکن است قرمزی یا التهاب خفیفی را یک یا دوساعت بعد از جلسه لیزر حس کنید.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی