درمان منافذ باز پوست

۲۷ مهر ۱۴۰۰

پوست وسیع‌ترین عضو بدن است. پوست حاوی میلیون ها منفذ است که اکثر آنها با چشم غیر مسلح دیده نمیشوند. همه این منافذ باز هستند و به پوست این امکان را می دهند که “نفس بکشد”. هر منفذ حاوی یک فولیکول مو است. هر منفذ همچنین دارای غدد مولد چربی است که چربی طبیعی پوست به نام سبوم را می سازد.

این غدد مولد چربی بیشتر در منافذ صورت، پشت، سینه و کشاله ران وجود دارند. هورمون ها در تحریک این غدد به منظور تولید مقادیر فراوان سبوم نقش بسزایی دارند. به همین دلیل است که منافذ صورت، به ویژه بینی، پیشانی و گونه های شما، ممکن است بزرگتر از منافذ پوستی سایر نقاط بدن به چشم بیایند.

هر نوع پوستی، اعم از پوست چرب، معمولی یا خشک، می تواند ظاهر منافذ باز و بزرگ را به خود بگیرد. این باز شدگی ممکن است ظاهری کدر به پوست شما ببخشند، به ویژه اگر این منافذ با خاک، باکتری، روغن یا سلول های مرده پوست مسدود شده باشد.

اگرچه این مسئله از لحاظ پزشکی نگران کننده نیست، اما منافذ باز می تواند برای برخی از افرادی که از ظاهر پوست خود راضی نیستند، یک مسئله مرتبط با زیبایی باشد. در نوجوانان و در بزرگسالان مستعد آکنه، منافذ باز ممکن است مسدود شده و به جوش های سرسیاه یا سرسفید تبدیل شوند. پیری پوست یعنی کلاژن کمتر و این کمبود کلاژن نیز موجب میشود پوست ظاهری با منافذ بازتر و بزرگتری به خود بگیرد که این نیز باعث نارضایتی فرد از ظاهر پوست خود میشود.

منافذ پوست قابلیت باز و بسته شدن ندارند. همچنین نمی توان آنها را کوچکتر کرد. اغلب، هنگامی که مردم می گویند مایلند منافذ خود را باز کنند، منظور آنها تمیز کردن عمیق پوست به‌منظور از بین بردن چربی اضافی و باکتری های منافذ پوستشان است. این کار ممکن است به کوچک شدن و یا بسته شدن منافذ باز کمک کند.

برای درمان منافذ باز پوست و جواب به هر سؤالی که درباره منافذ پوست برای شما پیش آمد به کلینیک زیبایی زعفرانیه، ولنجک و مقدس اردبیلی با شماره های 02122026697 تماس حاصل فرمایید.

دلایل ایجاد منافذ باز بزرگ چیست؟


دلایل اصلی ایجاد منافذ باز:

 

دلایل منافذ باز

 

 • تولید بیش از حد سبوم: ترشح بیش از حد سبوم، به ویژه در مورد افرادی که دارای پوست چرب یا ترکیبی هستند، منجر به بزرگ شدن دهانه فولیکول های مو و ظاهر شدن منافذ باز بزرگ می شود.
 • افزایش حجم فولیکول مو: فولیکول های مو از نظر ساختار لوله ای هستند. فولیکول های ضخیم مو دارای دهانه فولیکولی بزرگتری هستند که منافذ پوستی را ایجاد میکنند. این فولیکول ها بیشتر منبسط می شوند تا جریان چربی طبیعی را امکان پذیر کنند و به همین بزرگتر به نظر میرسند.
 • عامل وراثت: ژنتیک و قومیت از عواملی هستند که باعث ایجاد منافذ باز بزرگ می شوند.
 • پیری و قرار گرفتن در معرض نور خورشید: افزایش سن و آسیب ناشی از آفتاب ممکن است بر الیاف کلاژن و الاستین پوست تأثیر منفی بگذارد. کاهش قدرت و قابلیت ارتجاعی پوست ممکن است منافذ پوستی را در افراد مسن شبیه یک دهانه یا حفره نشان دهد.
 • آکنه مزمن: منافذ در پوست مستعد آکنه، مسدود شده و باعث ایجاد جوش های سرسیاه و سرسفید می شود. علاوه بر این، آکنه های التهابی غدد سبوم و دهانه فولیکول ها را ضعیف کرده و منافذ را بزرگ می کند.
 • تغییرات هورمونی: نوسانات هورمونی موجب بیش فعالی غدد چربی شده و باعث تولید بیش از حد سبوم می شود که منجر به ایجاد منافذ باز بزرگ میشود.
 • شرایط حاد پوست و کمبود تغذیه: رادیودرماتیت مزمن و کمبود ویتامین A از دیگر علل غیر معمول بزرگ شدن منافذ پوست هستند.

چگونه منافذ باز بزرگ را تشخیص دهیم؟


 متخصص پوست ابتدا ناحیه آسیب دیده را معاینه میکند و بر اساس معیارهای زیر شدت بیماری را تعیین می کند:

 • اندازه منافذ
 • محل منافذ
 • شدت شرایط، شدت آسیب
 • اندازه ناحیه آسیب دیده

متخصص پوست پس از انجام معاینات، سوابق پزشکی و خانوادگی شما، وضعیت سلامتی هورمون های بدنتان و عادات شخصی شما را یادداشت میکند تا علت اصلی عارضه را شناسایی کند. متخصص بر اساس ارزیابی خود از نوع پوست شما، شدت عارضه و علت زمینه ای ایجاد این عارضه، برنامه درمانی منحصر بفردی برای کاهش چشمگیر منافذ باز پوست به شما توصیه می کند.

انواع درمان


شما نمی توانید منافذ باز پوست را کاملاً از بین ببرید. با این حال، می توانید با استفاده از روش هایی، این منافذ را کوچکتر کرده و ظاهر پوست خود را بهبود بخشید. مواردی که باید امتحان کنید عبارتند از:

 

درمان منافذ باز

 

درمان با لیزر جهت به حداقل رساندن منافذ

لیزر درمانی بهترین روش برای درمان و تنگ کردن منافذ باز محسوب می شود. لیزر درمانی را می توان به ۲ نوع زیر طبقه بندی کرد:

 • لیزر غیر ساینده: این نوع لیزر هیچ آسیبی به سطح پوست نمی رساند. این لیزر بافت های سطح خارجی پوست را هدف قرار داده و باعث تولید کلاژن، به حداقل رساندن منافذ و کاهش خطوط و چین و چروک صورت و همچنین ضایعات رنگدانه ای می شود. در نتیجه صورت روشن تر و پوست ظریف تر به نظر می رسد. لیزر اصلاح کننده ی منافذ می تواند مشکل منافذ را به کلی برطرف کند.
 • لیزر ساینده: این نوع لیزر ساطع کننده گرما است. حرارت شدید ناشی از آن برای ترمیم یک نقطه کوچک از پوست از لایه شاخی (خارجی‌ترین لایه ی سطح) تا لایه ضخیم‌تر میانی (درمیس) استفاده میشود؛ و تقریباً ۳ الی ۴ روز پس از آن، کلاژن تولید می شود و منافذ بزرگ به حداقل می رسند.

لایه برداری شیمیایی

این روش از طریق مواد شیمیایی مانند تری کلرواستیک اسید و سالیسیلیک اسید به حذف خارجی ترین لایه مرده پوست کمک می کند. این روش امکان لایه برداری از سلول های مرده را فراهم کرده و تولید اضافی سبوم را کاهش می دهد. بنابراین، لایه برداری شیمیایی بوسیله کنترل اندازه منافذ و تولید چربی اضافی، در کاهش بروز عارضه ی منافذ باز مؤثر است.

میکرونیدلینگ (سوزن درمانی پوست)

این روش درمان یک روش پیشرفته برای درمان منافذ باز است که شامل سوراخ کردن پوست با میکرونیدل های (سوزن های بسیار ریز) پزشکی است. این امر با سفت شدن پوست از طریق تولید کلاژن بیشتر و مکانیسم ترمیم زخم، به کاهش اندازه منافذ کمک می کند.

 

میکرونیدلینگ برای منافذ باز

 

درمان آکنه 

آکنه منافذ پوست شما را مسدود می کند، که می تواند منافذ پوست شما را بیشتر نمایان کند.

پاکسازی پوست با سالیسیلیک اسید ممکن است مفید واقع شود. مطالعات نشان می دهد سالیسیلیک اسید می تواند منافذ را مسدود کند. برخی از پاک کننده های حاوی سالیسیلیک اسید به اندازه کافی ملایم هستند که هر روز استفاده شوند.

اگر سالیسیلیک اسید پوست شما را خشک یا تحریک می کند، از پاک کننده های ملایم استفاده کنید. هنگام بیدار شدن از پاک کننده ملایم و غیر کومدوژنیک و قبل از خواب از پاک کننده سالیسیلیک اسید استفاده کنید.

بسیاری از افرادی که آکنه دارند برای کنترل آکنه خود به چیزی بیش از سالیسیلیک اسید نیاز دارند.

رتینوئیدها (به‌عنوان عنصر ضد پیری در بیشتر محصولات مراقبت از پوست یافت می‌شود) 

یکی دیگر از راههای کاهش اندازه منافذ باز، استفاده از رتینوئیدها، هم به صورت خوراکی و هم موضعی است. این روش همچنین به مقابله با تولید چربی اضافی پوست کمک می کند. فروش این داروها فقط با نسخه بوده و استفاده از آنها باید تحت نظر پزشک صورت گیرد.

بیرون کشیدن کومدون ها (جوش های سرسیاه و سرسفید)

متخصص پوست به طور دقیق جوش های سرسیاه و سرسفید را از طریق منافذ باز با استفاده ابزار خارج می کند. این کارباعث میشود اندازه منافذ روی بینی، چانه و گونه ها کوچکتر شود.

فناوری AFT (نورتابی)

فناوری نورتابی پیشرفته (ATF) هیچگونه دوره نقاهت و عوارض جانبی ندارد. نور با طول موج بالا از طریق دستگاه مبتنی بر نورتابی به عمق پوست نفوذ می کند و تشکیل کلاژن و سلول های جدید پوست را تحریک می کند. نتیجه این درمان جوانسازی پوست، درخشندگی و طراوت ظاهری پوست است.

بخار درمانی

بخار می تواند به پاکسازی منافذ کمک کند، آنها را کوچکتر کرده و به پوست شما درخشندگی می بخشد. سعی کنید گیاهان یا روغنهای ضروری را به بخار اضافه کنید تا تجربه خود را زیبا تر و دلپذیرتر کنید.

ماسک صورت

ماسک هایی که روی پوست خشک می شوند در از بین بردن جوش های سرسیاه مؤثر هستند و همچنین ممکن است به کوچکتر شدن منافذ باز کمک کنند. سعی کنید چندین نوع ماسک صورت را امتحان کنید تا ببینید کدام برای شما مناسب است. ماسک های مؤثری نظیر ماسک خاک رس یا جو دوسر را امتحان کنید. ماسک های صورت به بیرون کشیدن ناخالصی ها از منافذ کمک کرده و آنها را کوچکتر نشان می دهند.

لایه برداری

لایه برداری از پوست به از بین بردن چیزهایی مانند چربی و بقایای پوست مرده که منافذ را مسدود می کند، کمک می کند. لایه بردارها هنگامی که روزانه استفاده می شوند، بهترین اثرگذاری را دارند. شما می توانید طیف وسیعی از محصولات لایه بردار، از جمله سفت کننده ها، کرم و لوسیون را انتخاب کنید. برخی از آنها عبارتند از:

 • رتینوئیدها
 • آلفا هیدروکسی اسیدها (اسید سیتریک، لاکتیک یا گلیکولیک)
 • بتا هیدروکسی (سالیسیلیک اسید)

هیدراته بمانید (زیاد آب بخورید) 

علاوه بر استفاده از محصولات مناسب، آب می تواند برای منافذ پوست و سلامت کلی پوست نیز مفید باشد. به طور خلاصه، آب از طریق موارد زیر کمک می کند:

 • آبرسانی داخلی به پوست شما
 • دفع سموم از منافذ پوست
 • بهبود چهره کلی شما

بهتر است روزانه حداقل هشت لیوان آب یا مایعات دیگر مصرف کنید. اگر نمی‌توانید آب خالی را به این مقدار مصرف کنید، سعی کنید طعم آب را با لیمو، خیار یا انواع توت ها عوض کنید تا متناسب ذائقه شما باشد.

استفاده از ماسک خاک رس 

ماسک های خاک رس می توانند به از بین بردن چربی، آلودگی و دفع پوست مرده از عمق منافذ پوست کمک کنند تا این منافذ کوچکتر به نظر برسند. می توانید هفته ای یک یا دو بار از این ماسک ها استفاده کنید، اما نه در همان روزهایی که لایه برداری می کنید. لایه برداری و استفاده از ماسک خاک رس در همان روز میتواند برای پوست شما مضر باشد و باعث سوزش پوست شما شود.

با آرایش نخوابید 

خوابیدن با آرایش برای پوست مضر است. وقتی مواد آرایشی یک شب روی پوست باقی بمانند، می توانند با خاک، روغن و باکتری هایی که در طول روز روی پوست هستند ترکیب شوند و منافذ پوست شما را مسدود کنند. این مورد می تواند روز بعد که از خواب بیدار می شوید، منافذ پوست را بزرگتر نشان دهد. به همین دلیل مهم نیست که چقدر خسته هستید یا چقدر دیر به خانه میرسید، همیشه شستن آرایش قبل از خواب بسیار مهم است.

هر روز از کرم ضد آفتاب استفاده کنید

استفاده از کرم ضد آفتاب برای همه ضروری است. آسیب ناشی از نور خورشید نه تنها خطر ابتلا به سرطان و چین و چروک را در طولانی مدت افزایش می دهد، بلکه می تواند پوست شما را خشک کرده و منافذ پوست شما را بزرگتر نشان دهد.

از محصولاتی با SPF حداقل ۳۰ استفاده کنید. باید حداقل ۱۵ دقیقه قبل از بیرون رفتن از ضد آفتاب استفاده کنید. همچنین می توانید مرطوب کننده های دارای خاصیت ضد آفتاب را انتخاب کنید.

چگونه می توان از ظاهر شدن منافذ باز بزرگ جلوگیری کرد؟


اگر در فکر این هستید که چگونه منافذ باز صورت خود را ببندید. می توانید با تمیز نگه داشتن پوست و محافظت از آن در برابر آفتاب، این کار را انجام دهید. در این قسمت چند نکته ساده برای مراقبت از پوست وجود دارد که می توانید برای جلوگیری از برجسته شدن منافذ باز پوست رعایت کنید:

 

جلوگیری از منافذ باز

 

 • پاکسازی پوست: دوبار در روز از یک پاک کننده ملایم، مبتنی بر ژل و غیر کومدوژنیک برای پاکسازی منافذ استفاده کنید.
 • محافظت از پوست: هر روز از کرم ضد آفتاب با قدرت محافظت بالا و مقاوم در برابر آب استفاده کنید تا از پیری زودرس پوست به دلیل آسیب نورخورشید جلوگیری شود.
 • تغذیه پوست: از مرطوب کننده های آبرسان برای پوست چرب استفاده کنید. همچنین ممکن است از متخصص پوست خود بخواهید که هرگونه محصول تقویت کننده کلاژن مانند رتینول را در صورت صلاحدید برای شما تجویز کند.

سؤالات متداول


آیا با داشتن پوست خشک باز هم احتمال داشتن منافذ باز هست؟

بله. اگر کلاژن پوست خود را از دست داده اید، مهم نیست پوست شما خشک باشد یا چرب – منافذ باز می شوند.

آیا کرم های لایه بردار صورت می توانند مؤثر باشند؟

بله. لایه بردارصورت پس از چند روز استفاده، پوست شما را درخشان می کند زیرا سطح پوست را لایه برداری می کند و هزاران منفذ پوست صورت شما را مسدود می کند. اگر مراجعین امکان استفاده از این محصولات را داشته باشند، من همیشه استفاده از این مواد را توصیه میکنم.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی