آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

آیا لیزر موهای زائد دائمی است؟ عوامل مؤثر بر نتیجه لیزر

لیزر موهای زائد روشی است که توسط بسیاری از افراد در سراسر جهان به منظور رفع مشکل موهای زائد صورت یا بدن مورد استفاده قرار می‌گیرد. در این روش، پرتو نور متمرکز به طور مستقیم در قسمت فولیکول‌های مو به کار برده می‌شود. حرارت ایجاد شده سبب سوزاندن فولیکول‌های مو و در نتیجه جلوگیری از رشد موها در قسمت مورد نظر می‌شود. همچنین با توجه به تأثیر لیزر بر رنگدانه‌های ملانین، از این روش برای روشن کردن رنگ موهای باقیمانده نیز استفاده می‌شود.

در پاسخ به این سوال که آیا لیزر موهای زائد دائمی است یا خیر بایستی توجه شود که روش لیزر موهای زائد در صورت استفاده صحیح در مقایسه با روش‌های دیگر مانند موم یا وکس، اصلاح مو و دستگاه‌های رفع موهای زائد می‌تواند دارای ماندگاری بیشتری باشد. این روش برای افراد دارای موهای تیره‌تر و ضخیم‌تر دارای تأثیر بیشتری است و امکان دارد جهت اطمینان از تأثیر و ماندگاری درمان، به چندین جلسه لیزردرمانی نیاز باشد.

لیزر موهای زائد یکی از محبوب‌ترین روش‌های رفع موهای زائد در جهان محسوب می‌شود. در صورتی که از اصلاح مداوم موهای خود خسته شده‌اید و یا تمایل به رفع موهای زائد بدن خود دارید توصیه می‌شود که از روش لیزر موهای زائد استفاده کنید. یکی از مهم‌ترین نکات مربوط به استفاده از این روش جهت دستیابی به بهترین نتیجه درمانی، مراجعه به پزشک معتبر و با تجربه در این زمینه هست. به این منظور بایستی از تجربه و سابقه پزشک مورد نظر اطمینان حاصل کنید. لیزردرمانی یک روش سریع جهت رفع موهای زائد محسوب می‌شود ولی در صورت عدم استفاده صحیح می‌تواند باعث آسیب‌دیدگی پوست شود.

دکتر الناز احمدی برای اطمینان از این که شما کاندیدای مناسبی برای لیرز موهای زائد هستید یا خیر، بررسی‌های لازم را انجام می‌دهد.

برای کسب اطلاعات بیشتر و یا رزرو نوبت با شماره 02122026697 تماس حاصل فرمایید.

جهت لیزر موهای زائد به چند جلسه لیزردرمانی نیاز است؟


بسته به نوع روش لیزر موهای زائد، امکان دارد به 3 جلسه تا 6 و یا 8 جلسه درمانی نیاز باشد. در مورد ماندگاری لیزر موهای زائد بایستی گفته شود که حدود 90 درصد از افرادی که از این روش استفاده می‌کنند تنها پس از چند جلسه درمانی به نتیجه مورد نظر یعنی کاهش دائمی موهای زائد دست پیدا می‌کنند. در نتیجه این افراد دیگر به استفاده از موم و یا اصلاح مو نیازی ندارند. جهت دستیابی به نتیجه درمانی به چند جلسه لیزر موهای زائد نیاز هست و تنها پس از 1 یا 2 جلسه شخص به نتیجه مورد نظر جهت رفع موهای زائد دست پیدا نمی‌کند چرا که موها از لحاظ رشد در مراحل مختلفی قرار دارند و لیزردرمانی برای همه فولیکول‌های مو در یک جلسه امکان‌پذیر نیست. هر جلسه لیزردرمانی بسته به وضعیت رشد مجدد مو و تأثیر درمان به میزان مشخصی به رفع موهای زائد کمک می‌کند. علاوه بر میزان رشد مجدد مو بایستی به میزان تیرگی و ضخامت موهایی که دوباره رشد می‌کنند نیز توجه شود. اگر یک روش درمانی باعث شود تا موهای شما ظریف‌تر و روشن‌تر از قبل رشد کنند، در این صوت این روش درمانی به عنوان یک روش دائمی جهت کاهش موهای زائد در نظر گرفته می‌شود.

تأثیر لیزر موهای زائد تا چه مدت ماندگار هست؟


در ارتباط با ماندگاری لیزر موهای زائد بایستی توجه شود که رفع موهای زائد به طور دائم، فقط پس از سال‌ها استفاده مداوم از روش لیزردرمانی امکان‌پذیر هست. در این حالت فولیکول‌های مو به طور کامل از بین می‌روند. در صورت استفاده مداوم از لیزر موهای زائد، در صورتی که تمامی عوامل درمانی در نظر گرفته شده و درمان در مرحله مناسبی از رشد مو انجام شود، می‌توان اطمینان حاصل کرد که جهت رفع کامل موهای زائد تنها به یک جلسه درمانی در سال نیاز هست. لیزردرمانی در جهت رفع موهای زائد به شما کمک می‌کند و برای مدت نسبتاً طولانی از رشد مجدد موها جلوگیری می‌کند ولی جهت دستیابی به بهترین نتیجه، به استفاده مداوم از این روش و همچنین نظارت متخصص نیاز هست.

عوامل مؤثر بر نتیجه رفع موهای زائد با لیزر


بسیاری از افراد از عوامل مؤثر بر نتیجه رفع موهای زائد با لیزر اطلاع ندارند. در این قسمت این عوامل به طور کامل شرح داده می‌شوند.

رنگ پوست

رنگ پوست در ارتباط با تأثیر لیزر موهای زائد یک عامل مهم به شمار می‌رود. هر چه رنگ پوست روشن‌تر باشد، لیزردرمانی تأثیر بیشتری خواهد داشت. البته این روش درمانی برای انواع رنگ پوست، ایمن هست و می‌توان از این روش بر روی پوست‌های با رنگ تیره‌تر نیز استفاده کرد ولی در این حالت امکان دارد به جلسات بیشتری جهت دستیابی به نتیجه مورد نظر نیاز باشد.

 

رنگ پوست در لیزر موهای زائد

 

رنگ مو

رنگ مو نیز در نتیجه رفع موهای زائد با لیزر مؤثر است. هر چه رنگ مو تیره‌تر باشد، لیزدرمانی دارای تأثیر بیشتری خواهد بود چرا که در این حالت هدف قرار دادن فولیکول‌های مو توسط لیزر راحت‌تر انجام می‌شود. نوع لیزری که متخصص برای درمان استفاده می‌کند نیز در نتیجه درمان تأثیر دارد. برخی از انواع لیزر دارای قدرت و دقت بیشتری هستند و از طول موج‌های متفاوتی برای هدف قرار دادن موهای با رنگ روشن‌تر استفاده می‌کنند.

هورمون‌ها

سطح هورمون‌ها در بدن بر رشد موها تأثیر می‌گذارد. در نتیجه هورمون‌ها نیز بر نتیجه لیزر موهای زائد مؤثر هستند. هر چه سطح هورمون‌ها بیشتر باشد، سرعت رشد موها نیز بیشتر است و در نتیجه به جلسات درمانی بیشتر برای لیزر موهای زائد نیاز هست. پزشک به این منظور در ارتباط با سابقه پزشکی شما و همچنین مصرف داروهای ضد بارداری بررسی‌ها لازم را انجام خواهد داد.

چرخه رشد مو

حتی با استفاده از بهترین روش‌های لیرزدرمانی، رفع موهای زائد در یک جلسه امکان‌پذیر نمی‌باشد چرا که رشد موها در چرخه‌های متفاوتی صورت می‌گیرد. لیزر موهای زائد زمانی دارای بیشتری تأثیر است که موها به طور فعال در حال رشد کردن باشند، ولی همه موهای بدن انسان هم‌زمان دارای رشد فعال نمی‌باشند. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند که بین هر جلسه درمانی چهار تا شش هفته فاصله وجود داشته باشد. بیشتر متقاضیان به حداقل دو جلسه درمانی نیاز خواهند داشت (در برخی از مواقع امکان دارد به بیش از شش جلسه درمانی نیاز باشد). تشخیص دقیق چرخه رشد موها در هر زمان دشوار هست ولی پس از چند جلسه درمانی، این امکان وجود دارد که درصد زیادی از موهای زائد رفع شوند. متخصصین کلینیک زیبایی در ولنجک و زعفرانیه اطلاعات مورد نیاز در ارتباط با چرخه رشد مو را در اختیار شما قرار داده و برنامه درمانی مناسب را طرح‌ریزی خواهند کرد.

استفاده از محصولات رفع موهای زائد پیش از لیزردرمانی

محصولات مخصوص رفع موهای زائد مانند کرم‌های موضعی ممکن است به طور موقتی باعث کاهش موهای زائد شوند، ولی به عنوان راه حال دائمی به این منظور محسوب نمی‌شوند. با این حال امکان دارد استفاده از این محصولات سبب نازک شدن موها شده و در نتیجه تأثیر لیزر موهای زائد در این حالت افزایش پیدا می‌کند. در صورت استفاده از موم یا وکس نیز روش لیزر موهای زائد دارای تأثیر بیشتری خواهد بود. استفاده از موم سبب آسیب دیدن فولیکول‌ها می‌شود ولی به طور دائم باعث کاهش موهای زائد نمی‌شود. در واقع لیزردرمانی، تضمینی برای رفع دائمی همه موهای زائد به شمار نمی‌رود ولی بهترین روش کاهش موهای زائد با ماندگاری طولانی محسوب می‌شود.

رعایت توصیه‌های ارائه شده از جانب متخصص زیبایی 

در صورتی که تمایل دارید به نتیجه مورد نظر در ارتباط با لیزر موهای زائد دست پیدا کنید، بایستی به یک متخصص معتبر و با تجربه مراجعه کنید. پزشک بایستی همیشه سابقه پزشکی و نتیجه مورد نظر متقاضی را به طور کامل در جلسه مشاوره ارزیابی کند. متقاضی بایستی به این تفاوت توجه کند که لیزر موهای زائد به عنوان یک روش جهت کاهش دائمی موها مورد تائید FDA هست ولی این روش جهت رفع دائمی موها استفاده نمی‌شود. در این ارتباط بایستی از مراجعه به پزشکانی که ادعاهای نادرستی در این مورد مطرح می‌کنند خودداری شود. شما می‌توانید با همکاری پزشک مورد نظر و رعایت توصیه‌های او، از مزایای یک برنامه درمانی مناسب بهره‌مند شوید. در این صورت احتمال دستیابی به نتیجه موفقیت‌آمیز افزایش پیدا می‌کند.

 

مشاوره لیزر موهای زائد

تأثیر لیزر موهای زائد در چه سنی بیشتر هست؟


یک مسئله بسیار جالب توجه در مورد لیزر موهای زائد این است که این روش در هر سنی مؤثر هست. چه در سن 19 سالگی و چه در سن 89 سالگی، لیزر موهای زائد بهترین روش جهت کاهش دائمی موهای زائد محسوب می‌شود. بهترین زمان برای درمان موقعی است که شما تمایل به رفع موهای زائد خود دارید.

 

تأثیر لیزر موهای زائد

 

لیزر موهای زائد برای نوجوان‌ها نیز ایمن محسوب می‌شود. موهای زائد برای نوجوانان یک مسئله بسیار ناخوشایند به شمار می‌رود. نوجوانان می‌توانند با در نظر گرفتن رضایت والدین، از این روش درمانی استفاده کنند.

موهای زائد در جوانان

در سنین پس از بیست و یا سی سالگی، افراد زمان زیادی را به مشغله کاری و امور روزمره اختصاص می‌دهند. در سنین نوجوانی، اشخاص می‌توانند فرصت زیادی را به اصلاح موهای زائد خود اختصاص دهند. با افزایش سن، زمان کمتری به این منظور در دسترس هست.

اگر چه رفع موهای زائد ممکن است در ابتدا یک اقدام ساده به نظر برسد ولی با افزایش مشغله در روند زندگی، افراد کمتر می‌توانند زمان کافی را به این موضوع اختصاص دهند. همچنین اعتماد به نفس شخص نیز در اثر موهای زائد کاهش پیدا می‌کند.

به همین دلیل بسیاری از جوانان از روش لیزردرمانی برای رفع موهای زائد استفاده می‌کنند.

موهای زائد در افراد مُسن

بسیاری از افراد تا قبل از رسیدن به سنین بالا به دنبال روشی جهت رفع موهای زائد خود نمی‌باشند. افزایش سن باعث تغییرات زیادی در بدن می‌شود و یکی از این تغییرات رشد مو در قسمت‌هایی از بدن است که قبلاً مویی در آن رشد نکرده بوده است. همچنین ممکن است موهایی که قبلاً نیز وجود داشته‌اند، اکنون ضخیم‌تر شده و رفع آن‌ها دشوارتر شده است.

به علاوه ممکن است بسیاری از افراد متوجه شوند که رعایت بهداشت فردی ماند گذشته برایشان ساده نمی‌باشد. برای مثال، اصلاح موها می‌تواند سبب ایجاد تحریک پوستی شود. همچنین کندن مو نیز ممکن است برای شخص دردناک شود چرا که پوست در اثر افزایش سن نازک‌تر می‌شود.

بایستی به یاد داشته باشید که هیچگاه برای رفع موهای زائد دیر نمی‌باشد و افراد مُسن نیز می‌توانند از این روش استفاده کنند.

اقدامات مورد نیاز پیش از لیزر موهای زائد


اولین قدم تعیین وقت مشاوره جهت لیزر موهای زائد هست. در جلسه مشاوره، پزشک سابقه پزشکی شما را بررسی می‌کند. شما بایستی وجود هر گونه مشکلات مرتبط با وضعیت سلامتی در حال حاضر و یا گذشته (خصوصاً مشکلات پوستی) را به پزشک اطلاع دهید. در صورتی که قبلاً از روش لیزردرمانی استفاده کرده‌اید نیز پزشک را مطلع سازید. پزشک در ارتباط با مصرف هر گونه دارو شامل داروهای بدون نیاز به نسخه، مکمل‌های غذایی و داروهای گیاهی از متقاضی کسب اطلاع می‌کند.

پزشک همچنین توصیه‌های لازم در مورد اقدامات مورد نیاز پیش از لیزردرمانی را به متقاضی ارائه می‌دهد.

خودداری از قرار گرفتن در معرض آفتاب 

شما بایستی حدود دو هفته پیش از لیزر موهای زائد از قرار گرفتن در معرض نور خورشید خودداری کنید. در زمان بیرون رفتن از منزل، از کرم ضد آفتاب با SPF حداقل 30 استفاده کنید.

روشن‌تر کردن رنگ پوست 

در صورتی که اخیراً پوست خود را برنزه کرده‌اید، امکان دارد پزشک کرم سفید‌کننده پوست را جهت روشن‌تر کردن پوست شما تجویز کند. همچنین از مصرف کرم‌های برنزه‌کننده پوست نیز خودداری کنید تا پوستتان تا حد امکان روشن نگه داشته شود. درمان زمانی دارای بیشتری تأثیر است که بین رنگدانه‌های پوست و مو از لحاظ تیرگی تضاد وجود داشته باشد.

خودداری از خارج کردن مو از ریشه برای مدت 6 هفته پیش از لیزردرمانی

بسیاری از متخصصین توصیه می‌کنند که از خارج کردن مو از ریشه برای مدت حداقل شش هفته پیش از لیزر موهای زائد خودداری کنید. در نتیجه باید از به‌کارگیری روش‌هایی مانند کندن مو یا استفاده از موم اجتناب کنید. بهتر است به این منظور از کرم‌های ویژه رفع موهای زائد استفاده کنید که فقط برای از بین بردن موهای قابل مشاهده روی پوست تهیه و ساخته شده‌اند. در این حالت لیزر بر تمامی فولیکول‌های مو در مرحله رشد اثر می‌گذارد.

خودداری از مصرف برخی از داروها

پزشک در ارتباط با داروهایی که می‌توانید پیش از لیزردرمانی مصرف کنید و داروهایی که باید از مصرف آن‌ها خودداری کنید، اطلاعات لازم را در اختیار شما خواهد گذاشت. داروهایی که بایستی از مصرف آن‌ها خودداری شود شامل برخی از داروهای ضد التهابی مانند آسپیرین می‌باشند که می‌توانند باعث بروز عوارض جانبی (رقیق شدن خون) شوند.

اصلاح موهای ناحیه تحت درمان

روز پیش از لیزردرمانی، بایستی موهای ناحیه تحت درمان را اصلاح کنید. در این حالت موهای بالای سطح پوست از بین رفته و در نتیجه زمانی که انرژی لیزر به انرژی گرمایی تبدیل می‌شود، باعث سوزش نخواهد شد.

خودداری از مصرف کافئین 24 ساعت پیش از لیزر موهای زائد 

توصیه می‌شود از مصرف کافئین برای مدت 24 ساعت پیش از لیزردرمانی خودداری شود (البته این کار الزامی نمی‌باشد). طب گزارش برخی از متقاضیان، عدم مصرف کافئین پیش از لیزردرمانی می‌تواند سبب کاهش درد در زمان درمان شده و همچنین به حفظ آرامش در زمان لیزردرمانی نیز کمک می‌کند.

نحوه انجام لیزر موهای زائد


در طی روند درمان، ابزار دستی مخصوص لیزردرمانی بر روی پوست متقاضی قرار داده می‌شود. جهت محافظت از چشم‌ها در برابر نور لیزر، یک عینک به متقاضی داده می‌شود. زمانی که ابزار مخصوص لیزر فعال می‌شود، لیزر از پوست عبور کرده و به فولیکول‌های مو منتقل می‌شود. پرتو لیزر به حرارت تبدیل شده و باعث آسیب‌دیدگی فولیکول‌های مو می‌شود و در نهایت از رشد مو در آینده جلوگیری می‌کند.

 

نحوه انجام لیزر موهای زائد

 

طول مدت جلسه درمانی به اندازه ناحیه تحت درمان بستگی دارد. در صورت انجام لیزر موهای زائد در قسمت‌های کوچک مانند بالای لب، امکان دارد تنها به چند دقیقه لیزردرمانی نیاز باشد. در صورت استفاده از این روش برای قسمت‌های بزرگ‌تر مانند پاها، ممکن است لیزر موهای زائد حدود یک ساعت طول بکشد.

نکاتی در ارتباط با افزایش تأثیر لیزر موهای زائد


لیزر موهای زائد به یکی از پرکاربردترین روش‌ها به منظور رفع موهای زائد تبدیل شده است. این روش به طور کامل مورد آزمایش قرار گرفته و می‌تواند بدون وارد شدن آسیب به پوست اطراف ناحیه تحت درمان باعث رفع موهای زائد بشود. این روش پس از یک دوره بهبودی بسیار کوتاه و یا بدون نیاز به دوره بهبودی باعث دستیابی به نتیجه مورد نظر می‌شود. در نهایت امکان دارد پوست برای مدت یک تا دو روز کمی قرمز شود. برخی از افراد این حالت را مشابه آفتاب‌سوختگی خفیف در مدت چند ساعت اول پس از درمان توصیف می‌کنند.

با وجود کاربرد وسیع لیزر موهای زائد، بسیاری از افراد در مورد میزان تأثیر این روش دچار تردید هستند. جهت افزایش تأثیر لیزردرمانی بایستی به موارد زیر توجه کنید.

 

افزایش تأثیر لیزر موهای زائد

 

از بهترین فن‌آوری برای لیزر موهای زائد استفاده کنید

یکی از مهم‌ترین مواردی که جهت افزایش تأثیر لیزر موهای زائد بایستی در نظر بگیرید، استفاده از بهترین فن‌آوری موجود برای لیزردرمانی هست. در طول سال‌های گذشته پیشرفت‌های زیادی در زمینه لیزر موهای زائد صورت گرفته است. این پیشرفت‌ها نه تنها سبب افزایش تأثیر درمان شده‌اند بلکه در حفظ آرامش متقاضی در زمان درمان نیز مؤثر هستند. برای مثال برخی از دستگاه‌های لیزر دارای فن‌آوری خنک‌کننده هستند و در نتیجه به استفاده از ژل خنک‌کننده برای پوست نیازی نمی‌باشد. در این حالت مدت زمان جلسات درمانی کاهش پیدا می‌کند.

جهت لیزر موهای زائد به جلسات متعدد لیزردرمانی نیاز هست

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که تنها با یک جلسه لیزردرمانی، مشکل موهای زائدشان رفع می‌شود. لیزردرمانی فقط در مرحله اولیه رشد مو دارای تأثیر هست. در هر قسمتی از بدن، چرخه رشد موها به طور مداوم بین مرحله رشد و مرحله غیر فعال در حال تغییر هست. در نتیجه برای لیزردرمانی در هر قسمت از بدن (صرف نظر از اندازه ناحیه تحت درمان) به جلسات متعددی نیاز هست تا شخص به نتیجه دلخواه دست پیدا کند. با درک این مطلب، پس از هر جلسه لیزردرمانی شخص از نتیجه درمان رضایت بیشتری خواهد داشت.

در صورت بروز درد به پزشک اطلاع دهید

در طی روند لیزر موهای زائد به طور مداوم با پزشک در ارتباط باشید. در صورتی که لیزردرمانی باعث ایجاد درد شود، حتماً به پزشک اطلاع دهید. جهت تسکین پوست خود می‌توانید از روش‌های مختلفی استفاده کنید (مانند کاهش شدت لیزر).

سوالات رایج در مورد لیزر موهای زائد


بین جلسات درمانی چقدر باید فاصله وجود داشته باشد؟

فواصل بین جلسات درمانی به ناحیه تحت درمان بستگی دارد. این روش درمانی در زمان مرحله فعال چرخه رشد مو (آناژن) دارای بیشترین تأثیر هست. سرعت چرخه رشد مو در هر قسمت از بدن متفاوت هست. بنابراین لیزردرمانی با توجه به ناحیه تحت درمان و چرخه رشد مو در ناحیه مورد نظر برنامه‌ریزی می‌شود.

 

سوالات لیزر موهای زائد

 

مرحله فعال چرخه رشد مو آناژن نام دارد. در این مرحله سلول‌های در قسمت ریشه مو با سرعت زیاد در حال تقسیم شدن هستند. به علت سرعت زیاد رشد، لیزر موهای زائد در این زمان دارای بیشترین تأثیر بر فولیکول‌های مو هست.

آیا نتیجه رفع موهای زائد با لیزر بلافاصله پس از پایان جلسات درمانی قابل مشاهده است؟

پس از پایان درمان، نتیجه لیزر موهای زائد بلافاصله قابل مشاهده نمی‌باشد ولی پس از چند روز تا چند هفته، موهای زائد شروع به ریزش می‌کنند. با ادامه جلسات درمانی، رشد مجدد موها با سرعت کمتری صورت می‌گیرد و پس از هر جلسه، تعداد موهای زائد کاهش پیدا می‌کند.

آیا لیزر موهای زائد بدن دائمی است؟

در پاسخ به این پرسش که آیا لیزر موهای زائد دائمی است یا خیر بایستی توجه کنید که لیزردرمانی باعث رفع کامل موهای زائد نمی‌شود بلکه سبب کاهش بلندمدت موهای زائد می‌شود. به کمک لیزردرمانی، موهای زائد به میزان بسیار کمتر از قبل و با سرعت بسیار کمتری رشد خواهند کرد. همچنین موهای زائد بسیار نازک‌تر بوده و حذف این موها بسیار راحت‌تر هست. امکان دارد جهت دستیابی به نتیجه بلندمدت، به تکرار درمان نیاز باشد.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ