آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی
لوگو دکتر الناز احمدی

رفع سیاهی و تیرگی زیر چشم: بهترین روش های درمانی

حلقه های تیره پلک پایین رایج می باشند و اغلب به همراه ورم هستند، داشتن تیرگی زیر چشم شاید باعث ایجاد نظراتی در مورد خستگی ظاهری شما شود. در حقیقت، حلقه های تیره زیر چشم دلایل زیادی دارند و تنها به دلیل کمبود خواب نیستند. این موضوع می تواند روی هر شخصی تاثیر بگذارد و خستگی ممکن است معروف ترین دلیل آن باشد، اما در واقع دلایل زیادی برای تیرگی زیر چشم وجود دارد. در اکثر موارد، نیازی به نگرانی و مراقبت پزشکی نمی باشد زیرا گاهی، داشتن تیرگی زیر چشم می تواند بخشی از طبیعت یک شخص باشد. اگر تغییر رنگ یا ورم زیر چشم به مرور زمان بدتر شد، برای تشخیص درست و دریافت بهترین درمان به متخصص مراجعه کنید. در این مقاله، در مورد علائم، دلایل و رفع تیرگی دور چشم اطلاعات لازم را کسب خواهید کرد. باید بدانید هر زمان که بخواهید سیاهی دور چشم خود را درمان کنید، باید به یک پزشک ماهر و مجرب که درمان ها و روش کنترل عوارض را می داند مراجعه کنید. این کار عوارض جانبی، خطرات و همچنین زمان بهبودی را کاهش می دهد.

دلایل تیرگی زیر چشم


دلایل تیرگی زیر چشم

دلایل متعددی برای تیرگی زیر چشم وجود دارد. برخی از آنها شامل موارد زیر می شوند:

خستگی

خوابیدن بیش از حد، خستگی مفرط یا فقط چند ساعت بیدار ماندن نسبت به ساعت معمول خواب شبانه می تواند باعث ایجاد سیاهی دور چشم گردد. کمبود خواب می تواند باعث کدر و رنگ پریده شدن پوست شود. بافت های تیره و رگ های خونی زیر پوست ممکن است شروع به نمایان شدن کنند. کمبود خواب ممکن است باعث تجمع مایع زیر چشم و پف کردن آنها نیز گردد. سیاهی زیر چشمی که می بینید ممکن است در واقع به علت سایه پف پلک ها باشد.

سن

بالا رفتن طبیعی سن یکی دیگر از دلایل تیرگی زیر چشم می باشد. همانطور که سن شما بالاتر می رود، پوست نیز نازکتر می گردد. ممکن است مقدار چربی یا کلاژنی که کشسانی پوست را حفظ می کنند نیز کاهش یابد. وقتی این موضوع روی دهد، رگ های خونی تیره زیر پوست مشهود گشته و باعث ایجاد تیرگی زیر چشم می گردد.

خستگی چشم

خیره شدن به تلویزیون یا صفحه رایانه ممکن است باعث خستگی چشم گردد. این خستگی رگ های خونی اطراف چشم را بزرگتر می کند. در نتیجه پوست اطراف چشم تیره تر می گردد.

حساسیت

واکنش حساسیتی و خشکی چشم می تواند باعث ایجاد سیاهی دور چشم گردد. وقتی واکنش آلرژیک دارید، بدن شما برای مبارزه با واکنش ها، هیستامین ترشح می کند. این امر باعث بروز علائم مثل خارش، قرمزی و ورم چشم ها می شود. هیستامین نیز باعث بزرگ شدن رگ ها شده و در زیر پوست مشهود تر می گردند. حساسیت می تواند نیاز به خاراندن و مالیدن پوست در اطراف چشم را افزایش دهد. این اعمال می تواند علائم را بدتر کرده و باعث ایجاد التهاب، ورم و پارگی رگ های خونی گردد. این امر می تواند منجر به ایجاد سایه تیره زیر چشم شود.

عدم رطوبت رسانی

عدم رطوبت دهی یکی از رایج ترین دلایل سیاهی زیر چشم می باشد. وقتی بدن به خوبی هیدراته نمی شود، پوست زیر چشم شروع به کدر شدن و گود شدن می کند. این امر به دلیل نزدیکی چشم به استخوان زیرین می باشد.

قرار گرفتن در معرض آفتاب به مقدار زیاد

قرار گرفتن در معرض آفتاب می تواند باعث شود که بدن ملانین، رنگدانه ای که رنگ پوست را ایجاد می کند، بیشتری تولید کند. آفتاب بیش از حد، مخصوصا برای چشم ها، می تواند باعث لک تیره در پوست اطراف چشم گردد.

ژنتیک

پیشینه خانوادگی نیز نقشی در ایجاد حلقه های سیاه زیر چشم دارد. ممکن است ویژگی ارثی باشد که از کودکی مشاهده می گردد. با گذشت زمان، حلقه های تیره ممکن است تیره تر یا روشن تر گردند. مستعد بودن یا بیماری های دیگر، مانند بیماری تیروئید، می تواند منجر به تیرگی زیر چشم گردد.

کم خونی

کم خونی زمانی روی می دهد که سطح سلول های خون کمتر از حد طبیعی باشد و ممکن است باعث بروز حالات زیر در شما گردد:

  • سرگیجه
  • ضعف
  • سبکی سر
  • تنگی نفس
  • خستگی

اگر کم خونی دارید، ممکن است پوست شما رنگ پریده تر از حد معمول باشد و حلقه های تیره زیر چشم نیز داشته باشید. برای گرفتن تست خون به منظور بررسی سطح آهن به پزشک مراجعه کنید. درمان کم خونی شامل موارد زیر می باشد:

  • تغییر تغذیه
  • مکمل های آهن
  • تزریق آهن، بسته به سطح آهن شما

روش های درمان تیرگی زیر چشم


روش هایی برای رفع تیرگی زیر چشم با استفاده از روش های زیبایی و درمان های صورت وجود دارد که شامل موارد زیر می شوند:

درمان های پزشکی

برای گزینه های دائمی تر، برخی درمان های پزشکی برای کاهش تیرگی زیر چشم در دسترس می باشند. به یاد داشته باشید سیاهی زیر چشم موردی نیست که مجبور به رفع آن باشید ولی اگر نیاز می خواهید برای ظاهری بهتر اقدام به رفع تیرگی زیر چشم خود  کنید، برخی درمان های رفع تیرگی زیر چشم را در ادامه برایتان بیان می کنیم. برخی درمان های پزشکی مورد استفاده برای رفع تیرگی زیر چشم عبارتند از:

تزریق ژل

تزریق ژل

این روش باعث پوشاندن رگ های خونی و ملانین شده و رنگ پوست زیر چشم را تغییر می دهد. ژل های تایید شده FDA اگر توسط متخصصان تعلیم دیده استفاده شوند معمولا بی خطر می باشند. پزشکان معمولا در مورد ماساژ دادن ناحیه تزریق شده یا قرار گرفتن در معرض دمای بالا (مثلا سونا یا آب و هوای بسیار سرد) هشدار می دهند. آنتی هیستامین ها و داروهای ضد التهابی بدون نسخه ممکن است به کاهش قرمزی یا خارش که ممکن است داشته باشید کمک کنند. اگر علائم عفونت (مانند تب، چرک، داغی یا تورم شدید پوست) داشتید، به پزشک مراجعه کنید. اگر مشکلی در تنفس، درد یا علائمی که باعث آزردگی با نگرانی شما شود داشتید، به فوریت های پزشکی مراجعه کنید.

تاتوهای پزشکی

تاتوهای پزشکی

تاتوهای زیر چشم ممکن است یک راه عالی برای رفع تیرگی زیر چشم بدون رژیم های معمول غذایی می باشند، اما مدارکی مبنی بر خطرات یا مزایای طولانی مدت این روش های زیبایی وجود ندارد. شبیه به جلسات تاتوی معمولی، فرایند میکروپیگمانتیشن شامل استفاده از سوزن های بسیار ریز برای افزودن رنگ به پوست زیر چشم می شود. متخصص پوست یا تاتو کار شما از یک وسیله مخصوص تاتو برای قرار دادن رنگ در زیر لایه رویی پوست استفاده می کنند. برای توضیح آن باید گفت تاتوی زیر چشم به عنوان لایه محاظتی بین سیاهی زیر چشم و سطح پوست عمل کرده و به کاهش تیرگی پوست زیر چشم کمک می کند. همانطور که برخی از متخصصین اشاره کرده اند، تطبیق دادن دقیق رنگ پوست، حتی برای بهترین متخصص نیز مشکل است. بعلاوه، نتایج با گذر زمان ناپدید می شوند و می توانید تغییر رنگ را مشاهده کنید. اگر علاقه مند به این نوع درمان زیبایی دائمی هستید، بهترین گزینه مراجعه به متخصص پوست با بورد معتبر می باشد.

حذف چربی

این روش چربی و پوست اضافی را از بین برده، سطحی هموارتر و صاف تر را ایجاد می کند. حذف چربی می تواند ظاهری محکم تر و جوانتر برای پوست زیر چشم به وجود بیاورد. پیروی از دستورات پزشک در دوره نقاهت برای دست یابی به نتایج ماندگار ضروری می باشد.

حذف چربی معمولا روشی سرپایی می باشد. مگر اینکه درمان های دیگری نیز به همراه این درمان داشته باشید. پزشک برای مراقبت های پس از جراحی به شما دستوراتی می دهد. این دستورات معمولا شامل کمپرس آب سرد به مدت 48 ساعت پس از جراحی برای کمک به رفع التهاب می شود. به منظور جلوگیری از عفونت، پزشک پماد ضد باکتری و قطره چشمی را نیز تجویز خواهد کرد. در روزهای پس از جراحی باید انتظار مقداری کبودی، خشکی چشم، ورم و درد کلی را داشته باشید.

معمولا از شما خواسته می شود، به مدت حداقل یک هفته ورزش های شدید را کم کنید. به منظور محافظت از چشم ها و ترمیم پوست خود، باید از عینک آفتابی تیره رنگ استفاده کند. اگر جراح بخیه هایی استفاده کرد که جذب نمی شدند، پزشک معمولا پنج تا هفت روز پس از جراحی آنها را می کشد. اکثرا متوجه می شوند که ورم و کبودی بعد از 10 تا 14 روز پس از جراحی به شدت کاهش می یابد و احساس بهتری در جمع خواهند داشت. اگر علائمی دارید که به معنی مشکلات پس از عمل هستند، باید به پزشک خود مراجعه کنید.

کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی

سیاهی زیر چشم معمولا به علت گردش خون ضعیف می باشد که باعث تجمع عروق می گردد. استفاده از کربوکسی تراپی زیر چشم این تیرگی را کاهش داده و آن را با رنگ صورتی عوض می کند. تکنیک این روش به این صورت است که یک مخزن از گاز دی اکسید کربن به یک تنظیم کننده جریان با لوله پلاستیکی متصل می گردد. پزشک به دقت مقدار جریان گاز خروجی مخزن را تنظیم می کند. گاز خروجی از طریق تنظیم کننده جریان به داخل لوله استریلی که یک فیلتر در انتهای خود دارد منتشر می شود. فیلتر هر ناخالصی را قبل از اینکه به بدن شما برسد حذف می کند. سپس گاز به داخل سوزن های بسیار کوچکی در آن طرف فیلتر وارد می شود. پزشک گاز را توسط سوزن زیر پوست تزریق می کند.

این روش تقریبا بدون درد می باشد ولی برخی پزشکان قبل از ورود سوزن به پوست از کرم بی حس کننده استفاده می کنند. علارقم بی درد بودن این روش، برخی، بعد از درمان، حسی عجیب داشته اند. کربوکسی تراپی روشی سرپایی است و معمولا 15 تا 30 دقیقه زمان می برد. قبل از انتخاب هر روش درمانی، در مورد گزینه های خود با پزشک صحبت کنید. درمان های پزشکی تهاجمی ممکن است گران، دردناک و نیازمند دوران نقاهت طولانی مدت باشند.

لایه برداری شیمیایی

لایه برداری شیمیایی

متخصص پوست ممکن است پیشنهاد یک لایه برداری شیمیایی روشن کننده را برای روشن کردن تیرگی زیر چشم بدهد. در این پروسه معمولا از گلیکولیک اسید، رتینوئیک اسید یا هیدروکوئینون استفاده می شود. متخصص پوست ممکن است پیشنهاد لایه برداری Jessner را نیز بدهد که شامل ترکیبی از سالیسیلیک اسید، لاکتیک اسید و رزورسینول می باشد.

لیزر درمانی

لیزر درمانی

در لیزر درمانی از انرژی گرمایی به منظور تبخیر سلول های آسیب دیده استفاده می کنند. همراه با روشن کنندگی رنگ پوست، لیزر درمانی ممکن است تولید کلاژن جدید را نیز به همراه داشته باشد. این روش پوست را لایه برداری کرده و سفتی پوست را بهبود می بخشد.

ایمپلنت های جراحی

فیلر های چشمی برای رفع تیرگی زیر چشم در نواحی که حفره زیر چشم نامیده می شوند رایج می باشند. مواد فیلرها بدون مجوز هستند زیرا هنوز تاییدیه FDA را دریافت نکرده اند. چندین نوع ژل وجود دارد که برای این کار ممکن است استفاده شوند، از جمله هیالورونیک اسید که رایج ترین نوع آنها است. مهم نیست چه نوع ژلی را انتخاب کنید، انتخاب متخصص یا جراح زیبایی که بسیار مجرب باشد و تاییدیه بورد تخصصی را داشته باشد، بسیار مهم می باشد.

درمان های خانگی

رفع حلقه های تیره زیر چشم به دلیل آن بستگی دارد. با این حال، درمان های خانگی وجود دارند که ممکن است موثر باشند. باید بدانید که این درمان ها دائمی نمی باشند و باید به دنبال روش های دیگری برای رفع تیرگی زیر چشم خود باشید. در اینجا چند مورد از رایج ترین آنها بیان شده اند:

کمپرس سرد

کمپرس سرد

کمپرس سرد ممکن است ورم را کاهش داده و رگ های خونی منبسط شده را به منظور کاهش پف و سیاهی زیر چشم منقبض کند. چند تکه یخ را در پارچه ای بپیچید و روی چشم ها قرار دهید. می توانید یک تکه پارچ را با آب سرد مرطوب کرده و روی پوست زیر چشم به مدت 20 دقیقه قرار دهید.

دریافت خواب بیشتر

داشتن خواب کافی نیز ممکن است به کاهش سیاهی زیر چشم کمک کند. کمبود خواب ممکن است باعث رنگ پریده شدن پوست شده و حلقه های تیره زیر چشم را مشهود تر کند.

بالا آوردن سر

گرچه کمبود خواب ممکن است نقشی در ایجاد تیرگی زیر چشم داشته باشد، اما چیزی که باعث تشکیل آن می شود چگونگی خوابیدن است. با استفاده از چند بالش سعی کنید سر خود را بلاتر بیاورید. این کار ممکن است از تجمع مایه زیر چشم ها که باعث پف و ورم چشم ها می شود جلوگیری کند.

آبرسانی مناسب داشته باشید.

برای نوشیدن آب بیشتر تلاش خود را بکنید. مایعات دیگر مانند شیر، چای و آب میوه نیز می توانند شما را هیدراته نگه دارند. خوردن میوه و سبزیجات نیز به دریافت مایعات بیشتر کمک می کند.

خیساندن با کیسه چای

خیساندن با کیسه چای

چای حاوی کافئین و آنتی اسیدان می باشد که می تواند به تحریک گردش خون، انقباض رگ های خونی و کاهش تجمع مایعات زیر پوست کمک کند. دو کیسه چای سیاه یا سبز را در آب گرم به مدت 5 دقیقه بخیسانید و سپس آنها را در یخچال به مدت 15 تا 20 دقیقه سرد کنید. زمانی که سرد شدند، کیسه های چای را روی چشمان بسته خود به مدت 10 تا 20 ثانیه قرار دهید، سپس آنها را برداشته و چشم ها را با آب سر بشویید.

از کرم های چشمی استفاده کنید.

از کرم های چشمی استفاده کنید.

کرم های چشمی زیادی در بازار وجود دارند. ممکن است تیرگی زیر چشم را با آب رسانی کاهش داده و پوست دور چشم ها را نرم تر کنند.

با آرایش آنها را بپوشانید.

اگر می خواهید تیرگی زیر چشم ها را مخفی کنید، کانسیلرها می توانند آنها را بپوشانند، بنابراین می توانید آنها را با رنگ پوست خود هماهنگ کند. همانند هر درمان معمول یا زیبایی، احتمال حساسیت یا آزردگی وجود دارد. اگر متوجه عوارض جانبی شدید، استفاده از آنها را متوقف کرده و به پزشک مراجعه فرمایید.

نکته


دلایل احتمالی زیادی برای سیاهی زیر چشم وجود دارد. بسته به عوامل متعدد ممکن است ایجاد و رفع شوند. برخی به طور طبیعی تیرگی زیر چشم را دارند. در مورد دیگران، پوست زیر چشم به خاطر کمبود خواب، خستگی چشم و نور خورشید بیش از حد ممکن است ایجاد گردد. اگر برای شما آزاردهنده هستند، راه هایی برای کاهش این تیرگی ها وجود دارند. در بیشتر موارد، نیازی به نگرانی نیست ولی اگر نگران هستید، به پزشک مراجعه کرده و تست خون بدهید تا سطح آهن شما بررسی گردد.

سوالات پر تکرار


چگونه از شر حلقه های تیره زیر چشم خلاص شوید؟

در مورد برخی، خوابیدن بیشتر، آب رسانی مناسب و کاهش زمان کار با مانیتور می تواند مفید باشد. کمپرس سرد یا کرم های چشمی ممکن است کمک کنند. روش های درمانی دائمی تری نیز برای رفع تیرگی زیر چشم وجود دارند.

آیا تیرگی زیر چشم دائمی است؟

تیرگی زیر چشم می تواند ایجاد شده و رفع گردد. مدت زمان ماندگاری آنها به عوامل زیادی بستگی دارد. ممکن است زمانی باشد که تیرگی زیر چشم ها روشن تر یا تیره تر شوند. برخی به خاطر ژنتیک خود طبیعتا حلقه های تیره زیر چشم را دارند.

چه ویتامین هایی برای رفع تیرگی زیر چشم ها مفید هستند؟

چند تحقیق قدیمی وجود دارد که بیان می دارند که ویتامین ث و ویتامین K در محصولات موضعی ممکن است نقشی در کاهش تیرگی زیر چشم داشته باشند. بسیاری از محصولات نیز شامل رتینوئید، ساخته شده از ویتامین A، است که ممکن است رنگ پوست را تغییر دهد. تیرگی زیر چشم ممکن است نشانه کم خونی ناشی از کمبود آهن باشد. در این موارد، استفاده از مکمل آهن ممکن است به منظور  طبیعی کردن سطح خون مفید باشد.

چه نقضی باعث تیرگی زیر چشم می گردد؟

کم خونی یا فقر آهن می تواند منجر به تیرگی زیر چشم شود زیرا اکسیژن کافی در دسترس بافت های بدن قرار نمی گیرد. مشکلات کبدی نیز ممکن است یکی از دلایل باشد. هر دارویی که رگ های خونی را منبسط کند می تواند باعث ایجاد تیرگی زیر چشم گردد.

تیرگی زیر چشم نشان دهنده چیست؟

ناحیه زیر چشم می تواند به خاطر انبساط رگ های خونی که باعث تیره شدن پوست می شود یا نازک شدن پوست در این ناحیه، تیره تر گردد. تمامی دلایل تیره شدن زیر چشم شامل: کمبود خواب، عادات نامناسب خوابیدن و حساسیت گردد.

چه زمان باید نگران تیرگی زیر چشم ها باشیم؟

ترگی زیر چشم ها معمولا مشکل پزشکی نیستند. اگر تغییر رنگ و ورم فقط زیر یک چشم ایجاد گردید و با گذر زمان بدتر شد، به پزشک اورژانس مراجعه کنید. اگر روشی دائمی تر را نسبت به کانسیلرها و کرم های بدون نسخه خواستید، به متخصص پوست مراجعه کنید.

آیا استرس می تواند باعث سیاهی زیر چشم گردد؟

وقتی استرس دارید، خون بیشتری به اندام های اصلی ارسال می گردد، بنابراین صورت قرمزتر یا رنگ پریده تر می شود. این باعث مشهودتر شدن تیرگی زیر چشم می شود. استرس می تواند باعث شکننده تر شدن مویرگ های اطراف چشم شده و منجر به نشت خون گردد.

چگونه با وازلین از شر سیاهی زیر چشم خلاص شویم؟

می توان از وازلین برای رفع یا روشن تر کردن سیاهی زیر چشم استفاده کرد. یک قطره آب لیمو را با وازلین مخلوط کنید و سپس به دور چشم ها بمالید. بگذارید به مدت 45 دقیقه بماند و سپس به آرامی با آب سرد بشویید.

آیا متخصص پوست می تواند تیرگی زیر چشم را رفع کند؟

متخصصان می توانند نه تنها بیماری های پوستی مانند آکنه و ضایعات سرطانی را درمان کنند، بلکه می توانند انواع روش های غیر تهاجمی را برای حذف سریع و بدون درد تیرگی زیر چشم ارائه دهند.

آیا لیزر درمانی می تواند تیرگی زیر چشم را رفع کند؟

لیزر درمانی می تواند تیرگی زیر چشم و بیماری های دیگر پوستی را رفع کند. سطح درد مرتبط با این درمان و دوره بهبودی آن کم می باشد. در حقیقت، بیشتر بیمارانی که تحت لیزر درمانی قرار می گیرند می توانند بلافاصله و شاید با چند محدودیت، به زندگی عادی خود ادامه دهند.

آیا بوتاکس به رفع تیرگی زیر چشم کمک می کند؟

سم بوتاکس این قسمت از صورت را بی حرکت می کند و اغلب برای رفع چین و چروک و بهبود ظاهر استفاده می شود. باید توجه داشته باشید که بوتاکس به تنهایی تیرگی زیر چشم را کاهش نمی دهد و پزشک آن را به عنوان درمانی انفرادی تجویز نمی کند. درعوض، ما به شما ترکیب این درمان با درمان های دیگر را برای تغییر دادن ظاهر شما پیشنهاد می دهیم.

آیا فیلرها برای رفع تیرگی زیر چشم مفید هستند؟

با استفاده از ژل های هیالورونیک مانند محصولات Juvederm یا Restylane، در ناحیه زیر چشم را می توان لیفت  و حجم دار کرد. بنابراین سایه زیر چشم را که باعث تیرگی می شود کاهش داد. ژل ها می توانند به عنوان یک بالشتک بین رگ های خونی و پوست قرار گرفته و تیرگی زیر چشم ها را کاهش دهند.

آیا میکرونیدلینگ به رفع تیرگی زیر چشم کمک می کند؟

میکرونیدلینگ روشی زیبایی است که از سوزن های کوچکی برای زخمی کردن پوست استفاده می کند. میگرونیدلینگ می تواند برای زیر چشم به عنوان افزایش دهنده تولید کلاژن استفاده گردد و ممکن است منجر به صفت تر شدن و جوانتر به نظر رسیدن پوست شود. این روش معمولا برای درمان تیرگی یا تقریبا شفاف کردن زیر چشم به کار می رود.

مقالات مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ