آفر ویژه 10% روی تمامی خدمات برای همراهان همیشگی

کاشت ریش برای چه کسانی مناسب است و چگونه انجام میشود؟

ریش موجب برانگیخته شدن احساسات میشود. ریش نشانه مردانگی است و میتوان آن را به مدلهای مختلف درآورد. درواقع نوع ریش گذاشتن بیان سبک شخصی افراد است. همه نمیتوانند یک سبیل کلفت یا ریش پرفسوری یا هر نوع ریشی که خواستند داشته باشند. موی صورت بهترین گزینه برای ایجاد سبک شخصی مردان است. همچنین روشی برای پوشاندن اشکالات چهره و پوست است. تنها راه تقویت دائم ریش به صورت طبیعی کاشتن ریش است.

کاشت ریش یک روش جراحی است که در آن فولیکولهای مو با استفاده از میکروسوزنها از ناحیه گردن برداشته میشوند این ناحیه با بی‌حسی موضعی بیحس میشود و بیمار هنگام جراحی هیچ گونه درد یا ناراحتی احساس نمیکند.

یک تشخیص خوب قبل از عمل با گرفتن سابقه پزشکی کافی ارزیابی تمام متغیرهای نواحی گیرنده و اهداکننده و همچنین پذیرفتن انتظارات واقع بینانه بیمار از اهمیت بسیاری برخوردار است. برای انجام کاشت مو در ناحیه صورت حتما به یک پزشک با تجربه مراجعه کنید تا نتایج رضایت بخش و طبیعی دریافت کنید.

دکتر الناز احمدی در کلینیک زیبایی زعفرانیه درباره کاشت مو، ریش و سبیل شما را راهنمایی خواهند کرد.

 

آیا شما کاندید مناسبی برای کاشت ریش هستید؟


برای کاشت ریش FUE , DHI همانند کاشت موی سر همان تکنیکهای جراحی استفاده میشوند. بنابراین تا زمانی که موی ناحیه اهداکننده سر سالم باشد و با رنگ و بافت موی صورت شما مطابقت داشته باشد از نظر الزامات جراحی گزینه مناسبی هستید.

بقیه موارد بستگی به خواسته‌ها و نیازهای بیمار دارد. اگر موی صورت شما نازک است یا زخمی روی صورت دارید و میخواهید آن را بپوشانید یا فقط میخواهید ریش پرپشت تری داشته باشید آن موقع نیازی نیست که این عمل را به تعویق بیندازید چون هم از لحاظ ذهنی و هم از لحاظ فیزیکی زندگی شما را تغییر میدهد.

هر چند خیلی کم پیش می آید که عمل کاشت ریش به تعویق بیفتد و انجام نشود. اما گاهی اوقات این جراحی برای بیمار انجام نمیشود. برای مثال اگر شما در حال حاضر در فرآیند شیمی درمانی یا درمان آلوپسی یونیورسالیس هستید پیشنهاد میشود قبل از کاشت ریش کمی بیشتر صبر کنید. علاوه بر این نیاز است که تعداد موی کافی روی سر خود داشته باشید افرادی که موی کمی روی بدن خود دارند کاندید مناسبی برای کاشت ریش نیستند.

 

کاشت مو

 

چگونه برای کاشت ریش در کلینیک زیبایی زعفرانیه آماده شوم؟


در جلسه اول دکتر الناز احمدی سلامت عمومی بدن شما را بررسی میکند تا مطمئن شود که جراحی کاشت ریش داروی بیحسی داروهای خوراکی که در طول جراحی استفاده میشود برای شما ایمن هستند. شما باید K, C, مکملها و داروهای بدون نسخه را قطع کنید چون خون را رقیق میکنند. داروهای ویتامین را یک هفته قبل از کاشت موی صورت استفاده کنید تا روند بهبودی شما تسریع شود و میزان خونریزی به حداقل ممکن برسد. برای جلوگیری از خطرعفونت باید شب یا صبح قبل از جراحی دوش بگیرید.

 

ارزیابی قبل از عمل


در طی این ارزیابی طرحی برای شما در نظر گرفته میشود که شامل نواحی هست که قرار است تعیین میشود از لحاظ آناتومی ناحیه صورت FU در آنجا کاشت انجام شود. مساحت و تعداد

به مناطق مختلفی تقسیم میشود تا مشخص شود FU ها کجا باید قرار گیرند:

 • پشت لب بالا: سبیل
 • ناحیه چانه
 • ناحیه ژنیان: ریش در قسمت گونه‌ها
 • بخش فرورفته فک: اطراف چانه

در ناحیه چانه میتوانیم دو بخش الف) پایه‌های خارجی(جانبی) ب) پایه‌های داخلی (میانی) قابل تشخیص است.

وقتی سبیل را از طریق پایه‌های جانبی به ناحیه چانه (پایه میانی) وصل میکنیم معمولا به آن ریش پرفسوری می‌گوییم.

تراکم فولیکولی که باید کاشته شود بسیار متغیر است. هر چه تراکم بالاتر باشد در نتیجه ظاهر پرپشت تری خواهیم داشت و تراکم پایینتر ناحیه گسترده‌تری از ناحیه ریش باید تحت پوشش قرار گیرد. کمیت با توجه به انتظاراتی که بیمار دارد اندازه صورت طراحی کاشت مساحتی که به سانتیمتر مربع باید کاشت که قرار است در هر سانتیمتر کاشته شود و ضخامت موها مقدار موهایی FU انجام شود کمیت و تعدادکه از قبل در ناحیه گیرنده وجود داشته است و عمدتا مقدار FU هایی که میتوان از ناحیه گیرنده برداشت باید تعیین شوند. گاهی اوقات جراحی دوم و یا سوم باید انجام شود تا انتظارات بیمار برآورده شود.

ناحیه گیرنده باید در وضعیت خوبی باشد. در صورت هر گونه مشکلی روی پوست مثل عفونت التهاب آکنه فعال و … درمان قبل از عمل برای رفع مشکل انجام میشود.محصولات موضعی بر پایه ماینوکسیدل باید قبل از جراحی در ناحیه گیرنده قطع شود و بیمار باید از سلامت کامل برخوردار باشد. نتیجه کلی رشد این گرافتها بعد از ۱۰ تا ۱۴ ماه قابل مشاهده است. باید توجه داشت که در دوره بعد از عمل این گرافتها میریزند و ۳ تا ۴ ماه بعد مجددا رشد میکنند. پزشک باید هشدار لازم در مورد کاشت FU ها و اینکه موهایی که از ناحیه اهدا کننده برداشته شده است مجددا رشد نخواهند کرد را برای بیمار کاملا توضیح دهد. در غیر اینصورت میتوان برای درمان طاسی نیاز است از اهمیت زیادی FU ژنتیک در قسمت سر استفاده شود. این مخصوصا زمانی که مقدار زیادی برخوردار است.

 

ناحیه اهدا کننده


ناحیه اهدا کننده اصلی یک ناحیه امن از سر است (در قسمت پشت سر و یا اطراف سر است جایی که دچار طاسی نباشد) معمولا مقدار کافی از فولیکولها برای کاشت وجود دارند. موی سر نسبت به بقیه قسمتهای بدن که موی نازکتری دارند ضخامت تقریبا مشابهی با ریش دارد.

برخی ویژگیهای واحدهای فولیکولی شافت موها هستند که برای نتایج بهتر پیشنهاد میشوند ضخامت و رنگ مو هر چقدر تیره‌تر و ضخیمتر باشد ظاهر بهتری به ارمغان می‌آورد.

دومین ناحیه اهدا کننده که برای کاشت ریش استفاده میشود خود ریش است. به طور کلی از قسمت زیر خط فک میتوانیم استفاده کنیم. این ناحیه ایده‌آل به نظر میرسد چون به لحاظ ویژگیهای فیزیکی فولیکول هایی که میتوانیم استفاده کنیم محدود است. با قسمت گیرنده یکسان است اما به علت تعداد FU این روش زمانی استفاده میشود که تعداد FU کمتری نیاز است یا موی ناحیه پشت سر کافی نباشد.

 

نحوه کاشت ریش در زعفرانیه


در روز جراحی طراحی قطعی از ناحیه‌ای که قرار است گرافت روی آن انجام شود ارائه میشود.

 

نحوه کاشت ریش

 

برداشت واحد فولیکولی

برداشت واحد فولیکولار را میتوان به دو طریق انجام داد:

 • به روش FUE (براشت واحد فولیکولی) فولیکولها به صورت تک به تک توسط یک پانچ گرد کوچک از ناحیه اهداکننده بیمار برداشته میشوند.
 • در روش دیگر برداشت از ناحیه اهدا کننده یک قسمت بیضی شکل خطی با ضخامت کامل از پوست و مو برداشته میشود که به آن برداشت خطی میگویند. یا نوار بیضی شکل برداشته میشود و گرافتهای کوچک تک به تک با استفاده از میکروسکوپ جدا میشوند. زخم معمولا با بخیه بسته میشود و این باعث ایجاد یک زخم خط مانند در یک ناحیه از پوست ایجاد شود. این روش برخلاف روش FUE که به صورت پراکنده است فقط در یک ناحیه انجام میشود.

 

کاشت واحدهای فولیکولی

اگر بیمار در آن ناحیه ریش داشته باشد‚ لازم است به اندازه ۳ تا ۵ میلیمتری کوتاه شوند تا بتوانید با استفاده از بیحسی موضعی فضاهایی که گرافتها کاشته میشوند را مشاهده کنید. اگر بیمار نتواند درد را تحمل کند آرامبخش هم برای او تجویز میکنند اما خیلی مرسوم نیست.

دو روش برای کاشت گرافت وجود دارد یکی فورسپس و ایمپلنتر:

 • در روش فورسپس گرافتها به صورت تکی به آرامی نگه داشته میشوند و داخل برشی که از قبل آماده شده گذاشته میشوند. مراقب باشید به پیاز مو (پایه فولیکول مو) آسیبی وارد نشود. میتوانیم کاشت را پس از ایجاد تمام برشهای مورد نیاز یا پس از ایجاد هر برش انجام دهیم. که به روش چوب و مکان معروف است.
 • ایمپلنترها ابزارهایی هستند که گرافتها را در یک کانال قرار میدهند سپس یک پیستون برای قرار دادن گرافت در پوست استفاده میکنند ایمپلنترها میتوانند تیز یا کند باشند. ایمپلنترهای کند زمانی استفاده میشوند که میخواهیم گرافتها را در برشهایی که از قبل آماده شده‌اند قرار دهیم. ایمپلنترهای تیز را وقتی استفاده میکنیم که برشها همان موقع کاشت انجام میشوند. مزایای ایمپلنترها این است که کاشتها به صورت مستقیم انجام نمیشوند بنابراین احتمال آسیب دیدگی نسبت به فورسپس کمتر است.

وقتی FU ها کاشته میشوند باید مسیر کاشت را تحت کنترل داشته باشیم این کاشتها باید با پوست و زاویه موهای آن ناحیه موازی باشند.

 

عوارض احتمالی


بیمار باید آگاه باشد که پس از التهاب ممکن است هیپرپیگمنتیشن (تیره شدن) در ناحیه کاشت اتفاق بیفتد. عمدتا چنین اتفاقی برای پوستهای تیره رخ میدهد. بنابراین برای دستیابی به نتایج زیبا شناختی باید درمان رنگدانه انجام شود. یکی از مشکلات دیگر این است که FU ها در جهت و زاویه نادرست قرار بگیرند و رشد نامطلوبی از لحاظ زیبایی صورت گیرد و شاید نیاز باشد موی آن قسمت هر چند زیاد‚ برداشته شود.

فولیکولیت (عفونت) به ندرت در جایی که کاشت انجام شده است اتفاق می‌افتد. اما ناحیه‌ای که بیشترین میزان عفونت اتفاق میافتد اغلب در ناحیه زیر چانه قرار دارد. برجستگیها و جوشهای کوچکی روی پوست اطراف گرافت میزند که عمدتا زیر لب و اطراف چانه ایجاد میشود. اما اگر از تکنیکهای خوب و با کیفیت گرافت استفاده کنیم‚ میتوانیم از بروز آنها جلوگیری کنیم. درطول استخراج هیپوپیگمانتاسیون (روشن شدن) در جای زخم جایی که FU ها استخراج شده‌اند مخصوصا پوستهای تیره بسیار شایع است. بنابراین برداشتن مو برای کاشت ریش باید از موهای زیر ناحیه فک استفاده شود موها نباید از صورت گرفته شوند.

 

فرآیند بهبودی بعد از کاشت ریش


جراحی کاشت ریش که حدود ۳ تا ۶ ساعت طول میکشد زمان زیادی میبرد تا بهبود پیدا کند. چون صورت یک ناحیه حساس است. هرچند دشوار است اما از تماس فیزیکی خودداری کنید. مهمترین نکته در مورد بهبودی بعد از کاشت ریش هفته اول بعد از عمل کل فرآیند را شکل میدهد و تنها با چند اقدام ساده میتوان بر این مشکل غلبه کرد.

سه روز اول بعد از عمل کاشت ریش استراحت کنید. علاوه بر این نکات دیگری هست که باید آنها را در نظر بگیریم که به شرح زیر هستند: در کاشت ریش نباید از الکل‚ سیگار در سه روز اول بعد از عمل استفاده کنید. این نکات را به افرادی که کاشت مو انجام داده‌اند هم توصیه میکنیم. اینکار فرآیند بهبودی را تسریع میکند.

چون میخواهیم فولیکولهای مو از بین نروند و تغییر شکل ندهند شما باید از فعالیتهایی که موجب عرق کردن میشود خودداری کنید. این وضعیت همان درجه عرقی است که بعد از کاشت مو توصیه میشود و هدف این است از هرگونه تماسی با فولیکولهای مو خودداری کنید. پس لباسهایی بپوشید که تماس کمتری با ناحیه کاشت مو دارد مثلا از لباسهایی مثل یقه اسکی و شال و روسری اجتناب کنید. باید توجه ویژه‌ای داشته باشید.A,E,C,D,B7و B12 به گروه مواد غذایی پروتئین دار مخصوصا ویتامینهای غذاهایی را استفاده کنید که سرشار از این ویتامینها باشند. کارشناسان پیشنهاد میکنند روی کمر بخوابید و تماس خیلی کمی با بالش خود داشته باشید.

 

چگونه بعد از کاشت ریش از آن مراقبت کنم؟


نکاتی که باید در مورد مراقبت از ریش بعد از جراحی کاشت ریش در نظر بگیریم به این شرح هستند در ۶ ماه اول بعد از کاشت ریش تراشیدن آن اصلا خوب نیست. برای مراقبت از ریش باید از محصولات شیمیایی اجتناب کنید. محصولاتی که حاوی مواد شیمیایی زیادی هستند میتوانند روی کاشت ریش شما تاثیر منفی بگذارند. همه ویتامینها و مواد معدنی که برای رشد مو خوب هستند برای ریش هم بسیار مفید هستند. به طور کلی مراقبت از سلامتی خودتان و استفاده از مکملهای ویتامین خوردن مواد مغذی سالم و به طور منظم اجتناب از نوشیدن الکل و کشیدن سیگار موجب میشود بعد از کاشت‚ ریش سالمتر باشد و سریعتر رشد کند. از آب فشار قوی استفاده نکنید آبی که برای صورت خودتان استفاده میکنید باید کمی گرم باشد. هنگام خشک کردن صورت آن را نمالید و حوله‌ای که برای خشک کردن استفاده میکنید نرم باشد.

بعد از کاشت ریش

 

اولین شستشو و اصلاح بعد از کاشت ریش


اولین شستشو و اصلاح ریش بدون تردید مراحل مهمی هستند و تصمیمات اشتباه در این مراحل میتواند مستقیما روی سلامت و ریشه موها تاثیر بگذارد. باید توجه داشته باشید که مرحله شستشوی ریش در کلینیکی که مو کاشته‌اید انجام میشود. گاهی اوقات شما به هر دلیلی مجبور میشوید اولین مرحله شستشو را در خانه اجرا کنید اینکار را با دقت زیاد انجام دهید. بعد از شستشو قرمزی و پوسته شدن بهبود پیدا میکنند. باید حواستان باشد که پوسته‌ها خیلی عمیق جدا نشوند.

 

قرمزی و پوسته شدن بعد از کاشت ریش

‍ قرمزی و پوسته شدن بعد از جراحی کاشت ریش از ساده‌ترین عوارض هستند و با گذشت زمان از بین میروند. ظاهر بثورات آکنه مانند در فولیکولهای کاشته شده بعد از جراحی بستگی به استفاده از تکنیک دارد. این وضعیت بسیار عادی است و نیاز به هیچ گونه مداخله‌ای ندارد. پوسته شدن به این دلیل رخ میدهد که فولیکول مو به شکل سوراخ کاشت میکنند. به هر حال این یکی از عوارضی است که عوارض مشابهی مثل خارش در ناحیه ایجاد میکند.

 

چه موقع ریش رشد میکند؟


در حقیقت‚ یک روز بعد از جراحی ریش ۳/۰ میلیمتر رشد میکند. بعد از گذشت دو هفته که ریش به صورت دقیق تمیز شد. میتوانید شکل نهایی آنرا که حدود ۱ سانت شده است را ببینید. ریزش یکدفعه‌ای بین ۲ تا ۶ هفته رخ میدهد. ممکن است هیچگونه ریزش تدریجی در ریزش یکدفعه‌ای وجود نداشته باشد به همین صورت ممکن است مقدار زیادی از آن به صورت تدریجی بریزد. موهای که یکدفعه میریزند بعد از ۴ تا ۸ ماه بعد نمایان میشوند. مرحله آخر در پایان سال اول رخ میدهد.

 

رشد ریش

 

دارو برای ضخیم شدن موهای ریش

اگر ریشه‌های مورد نیاز را از گردن بگیرید موهای گردن نسبت به ریش نازک باقی میمانند. اگر کیفیت ریش‌های نازک را افزایش دهید میتوانید ظاهر پرپشت‌تری داشته باشید. موثرترین راهکار برای این منظور استفاده از ۱۰ میلیگرم ویتامین B7 (که به عنوان ویتامین اچ یا بیوتین شناخته میشود) است.

اگر تا یک سال هر روز یک عدد استفاده کنید کافی است. وقتی کیفیت ریش کاشته شده به سطح معینی رسید نیازی نیست که دیگر از این ویتامین استفاده کنید.

 

آیا کاشت مو دوام همیشگی دارد؟


با استفاده از روش گرافت مو که از ناحیه‌ای از سر که به صورت ژنتیکی دچار ریزش نمیشود و همچنین جراحی که توسط یه پزشک با تجربه انجام شود و مراقبتهای خوب پس از جراحی میتواند دوام همیشگی داشته باشد. وقتی جراحی به وسیله یک متخصص ترمیم موی با تجربه و آموزش دیده انجام شود‚ جراحی کاشت ریش برای همیشه دوام خواهد داشت. در جراحی کاشت مو فولیکولهای سالم از سر گرفته میشود و آنها را در نواحی کم پشت یا طاس میکاریم. در طاسی ارثی موی شما ویژگی قسمتی که از آنجا گرفته شده است را حفظ میکند و هیچ ربطی به ناحیه‌ای که در آن قرار میگیرد ندارد. جراحی کاشت مو تنها راه دائمی برای ریزش مو است.

فولیکولهای مو از ناحیه‌ای که به ریزش مو مقاوم است برداشته میشوند که همین امر باعث میشود فولیکولهای کاشته شده را به صورت طبیعی بپذیرد در نتیجه موها به صورت طبیعی رشد خواهند کرد. موهای جدیدی که رشد میکنند همان ویژگیهای ناحیه اهدا کننده را دارند. جراحان ترجیح میدهند که گرافتها را از پشت سر بیماران بردارند. این به این دلیل است که فولیکولهای مو در پشت سر به صورت ژنتیکی به ریزش مو مقاوم هستند و به همین دلیل آنها این ویژگی ژنتیکی را حتی زمانی که به ناحیه گیرنده انتقال داده میشوند از دست نمیدهند. افرادی که از طاسی الگوی مردانه یا زنانه رنج میبرند خطر بیشتری برای ریزش مو در آینده خواهند داشت. اما در اکثر موارد مشکل با کاشت مو برای بار دوم یا سوم برطرف خواهد شد. جایی که ریزش موی جدید اتفاق افتاده است. از آنجا که ریزش مو پیشرونده است و محدودیت فیزیکی برای کاشت مو در یک جلسه داریم برخی بیماران انتخاب میکنند که کاشت مو در چندین جلسه انجام شود. چون میخواهند تراکم موها را افزایش دهند اما این امر روی موهایی که ابتدا کاشته شده‌اند تاثیری ندارد. با وجود همه این مشکلات موهای کاشته میتوانند برای همیشه باقی بمانند.

 

دوام کاشت مو

 

هزینه کاشت ریش چقدر است؟


وقتی که شما این روش درمانی را با روشهای دیگر زیبایی مقایسه میکنید به عنوان یک انسان حق دارید ظاهر خودتان را بهبود ببخشید و احساس بهتری در مورد خودتان داشته باشید و اینکار اصلا بد نیست.

اگر داشتن ریش سالم و پرپشت برای شما مهم است نباید از اینکه تصمیم گرفته‌اید کاشت ریش انجام دهید احساس بدی داشته باشید. اگرچه هزینه مهمترین نکته نیست اما ارزش آن را دارد تا برای آنچه هر روز صبح در آینه میبینید و باعث احساس خوشحالی شما میشود سرمایه گذاری کنید.

هزینه کاشت مو بستگی به کلینیک و پزشکی دارد که در نهایت شما انتخاب میکنید‚ دارد. قطعا امکان دارد گزینه‌های ارزانتری در جاهای دیگر پیدا کنیم اما جراحی که در یک کلینیک شناخته شده در این زمینه انجام میشود و نتایج موفقیت آمیزی که تاکنون داشته است باعث میشود شما کمتر از آنچه برای یک جراحی خوب نیاز است نپردازید.

 

سوالات رایج


آیا کاشت ریش جای زخم به جا میگذارد؟

اگر از روش FUE برای برداشتن موها استفاده کنید جای زخمهای دایره‌ای کوچکی به جا میماند. اما جای آنها حتی بعد از تراشیدن موها به سختی قابل دیدن هستند. اگر از روش FUT استفاده کنید یک جای زخم خطی در پشت سر به جا میماند که برای پوشاندن آن دیگر نمیتوانید مدل موهای کوتاهتر را انتخاب کنید. در ناحیه گیرنده جایی که موهای ریش جدید کاشته میشوند نباید هیچ جای زخمی مشاهده شود.

 

جای زخم کاشت ریش

 

موارد منع کاشت ریش چیست؟

شرایط پزشکی که با بیحسی موضعی اپی نفرین سازگار نیست یکی از موارد منع این جراحی است. یکی دیگر از موارد منع دیگر این جراحی آلوپسی جای زخم یا آلوپسی آره آتا (طاسی سکه‌ای یا منطقه‌ای) خود ایمن است. بیماری که در آن بدن خودش فولیکولهای مو را از بین میبرد. اخیرا نداشتن منبع موی کافی در ناحیه‌ی اهدا کننده یکی دیگر از موارد منع کاشت مو به شمار می‌آید.

 

جایگزین کاشت ریش چیست؟

جایگزینهای کاشت مو عبارتند از:

 • روگاین(ماینوکسیدل): فرمولاسیون فوم یا محلول که میتواند به صورت موضعی برای پرپشت کردن موها استفاده شود. تاثیر آن فقط تا زمانی باقی میماند که به مصرف آن ادامه دهید.
 • مکملها و ویتامینهای رشد مو: استفاده از بیوتین بر اساس مکملهایی که به طور نسبی باعث میشوند موهای سر و ریش تقویت شوند.
 • تتو. هرچند بسیار نادر است‚ اما گزینه‌ای است که در دسترس همه قرار دارد اما موانع و مشکلاتی نیز با خود به همراه دارد.

 

آیا بیماران پس از کاشت ریش رضایت دارند؟

از آنجا که بیماران شکل ریش جدید خود را تحت کنترل دارند رضایت پس از کاشت ریش بسیار بالاست. مهمترین چیزی که باید به خاطر داشته باشید این است که محدودیتی که برای پرپشت کردن ریش وجود دارد اساسا به موهایی که از قبل در ناحیه دریافت وجود دارد تراکم موی ناحیه اهداکننده و قطر هر تار مو بستگی دارد. انتخاب یک جراح پلاستیک خوب که زاویه مناسب برای موها استفاده کند و تعداد گرافتهای مورد نیاز را برای اینکه انتظارات بیمار برآورده شود را انجام دهد بسیار مهم است.

 

کاشت ریش

مقالات مرتبط

ماندگاری بوتاکس چقدر است و چه عواملی باعث افزایش آن می شود؟

ماندگاری بوتاکس چقدر است و چه عواملی باعث افزایش آن می شود؟

href=”https://drelnazahmadi.com/%D9%85%D8%B2%D9%88%DA%98%D9%84-%D8%A8%D8%B1%D8%A7%DB%8C-%DA%86%D9%88%D8%A7%D9%86%D8%B3%D8%A7%D8%B2%DB%8C-%D9%88-%D8%B1%D9%81%D8%B9-%DA%86%DB%8C%D9%86-%D9%88-%DA%86%D8%B1%D9%88%DA%A9/”>چین و چروک ها را پر می‌کند. تزریق بوتاکس با مقاصد زیبایی بین 4 تا 6 ماه ماندگاری داشته ولی اثرات

ادامه مطلب »

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مشاوره تلفنی
×ارتباط در واتساپ